MAN Lion’s Coach A07 – lokalizacja czujnika świateł stopu, zawór hamulca, ZBR
Pytanie
Gdzie znajduje się czujnik stop w autokarze MAN LIONS COACH A 07
Odpowiedź Sztucznej Inteligencji
Bezpośrednia odpowiedź na pytanie
- Czujnik świateł stopu w autokarze MAN Lion’s Coach A07 jest wkręcony w korpus zaworu hamulca nożnego (foot brake valve) – czyli zespół, do którego przegubowo mocowany jest pedał hamulca.
- Zespół ten znajduje się pod podłogą kabiny kierowcy, bezpośrednio za osłoną pedałów; do czujnika można dostać się od góry (po zdemontowaniu podłogi/klapy serwisowej) lub od spodu pojazdu, patrząc w górę w rejonie kolumny kierowniczej.
- W większości egzemplarzy A07 stosowane są dwa równoległe wyłączniki: mechaniczno-ciśnieniowy (dla lamp stop) oraz drugi – redundancja dla EBS/retardera – również wkręcony w ten sam zawór lub linię pneumatyczną wychodzącą z niego.
Szczegółowa analiza problemu
-
Budowa układu hamulcowego MAN A07
- Pedał hamulca steruje aluminiowym zaworem WABCO/Knorr (tzw. foot brake valve).
- Zawór ten łączy funkcję pneumatyczną (modulacja ciśnienia 7–10 bar) z funkcją elektryczną (informacja o uruchomieniu hamulca).
- Elektryczną informację generuje wyłącznik ciśnieniowy lub mikrowyłącznik gwintowany M16 × 1,5 (MAN nr kat. 81.25520-0171 lub odpowiednik).
-
Typowe warianty montażu
a) Do 2007 r. – dwa niezależne przełączniki 2-pin (Stop1 / Stop2) wkręcone bezpośrednio w zawór.
b) 2008–2012 – zintegrowany blok 4-pin (wyjście do ZBR, redundancja dla ASR).
c) EBS3 (po 2013) – potencjometryczny czujnik położenia w korpusie zaworu + mały przełącznik logiczny; fizyczne położenie nie zmienia się.
-
Ścieżka sygnału
- Wyłącznik → wiązka podszybia → moduł ZBR (Zentraler Bordrechner) → bezpiecznik Fxx → lampy stop.
- Przy braku zgodności sygnałów ZBR wyrzuca kod 21xx lub 22xx (Bremslicht, Signal unplausibel).
-
Dostęp serwisowy
- Od strony kabiny: zdjąć gumową matę, odkręcić trap serwisowy (4–6 śrub TX).
- Od spodu: podnieść przednią oś i zabezpieczyć, zdjąć osłonę alu (jeśli występuje).
- Przed odpięciem czujnika: rozładuj obwody 1 i 2 układu powietrznego (≤0,5 bar).
-
Test elektryczny
- Zapłon ON, jeden pin zasilany +24 V.
- W stanie spoczynku brak przejścia; po naciśnięciu pedału rezystancja ≈ 0 Ω lub na wyjściu pojawia się +24 V.
- Przy zasilaniu CAN-diagnostyka MAN-cats II/III odczyt „Brake light switch – On/Off” w grupie ZBR.
Aktualne informacje i trendy
- W najnowszych wariantach Lion’s Coach (E6, od 2020 r.) czujnik świateł stop może być całkowicie wewnątrz modułu EBS, lecz nadal montowany jest przy zaworze pedału.
- Trendem jest rezygnacja z oddzielnych styków na rzecz czujników położenia (Hall/rezystancyjne), przekazujących sygnał cyfrowym magistralom CAN FD.
- Naprawa wymaga kalibracji w testerze po wymianie (procedura „Brake pedal plausibility”).
Wspierające wyjaśnienia i detale
- Gwint czujnika: M16 × 1,5; skok roboczy ≈ 1 mm; obciążalność styków 3–5 A/28 VDC.
- Kolorystyka przewodów (typowa):
• czerwono-żółty – zasilanie +24 V,
• czarno-niebieski – sygnał stop,
• brązowy – masa ekranowana (w instalacjach z czujnikiem analogowym).
- Analogiczna lokalizacja w MAN TGA/TGS ułatwia porównanie – forumowe opisy potwierdzają tożsamy układ.
Aspekty etyczne i prawne
- Sprawne światła stop to wymóg Konwencji Wiedeńskiej oraz ECE R48; ich brak grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
- W świetle Dyrektywy 2014/45/UE (badania okresowe) niesprawność czujnika stop klasyfikuje się jako „poważna usterka” – obowiązkowa naprawa przed dalszą eksploatacją.
- Wymiana musi być wykonana przez osobę uprawnioną; prace przy pneumatyce bez upustu ciśnienia stanowią zagrożenie życia.
Praktyczne wskazówki
- Przed demontażem oznacz przewody i przygotuj nową podkładkę uszczelniającą (miedź/Al).
- Po montażu zawsze wykonaj test szczelności obwodu 1 i 2 (spadek ≤0,1 bar/min).
- Skasuj błędy w ZBR; brak kasowania może utrzymywać lampkę ostrzegawczą.
- Stosuj tylko czujniki ze świadectwem E1/MAN – tańsze zamienniki często powodują „jitter” sygnału (błąd 6128).
Ewentualne zastrzeżenia lub uwagi dodatkowe
- W niektórych specyfikacjach turystycznych A07 (pakiet „Stop Brake”) występuje dodatkowy mikrostyk przy dźwigni hamulca przystankowego – nie jest to czujnik lamp stop.
- Modele z retrofitem retardera VOITH mogą mieć trzeci czujnik w linii B2; lokalizacja przesunięta 0,5 m do tyłu.
Sugestie dalszych badań
- Dokumentacja MAN Bus Systems, rozdz. „Foot Brake Valve GF-423”.
- WABCO Publication PI-96010 „Pressure Switches for Commercial Vehicles”.
- Studium porównawcze czujników stop w systemach EBS2 vs EBS3 (Technische Hochschule Ingolstadt, 2023).
Krótkie podsumowanie
Czujnik świateł stop w MAN Lion’s Coach A07 znajduje się wkręcony w zawór hamulca nożnego tuż przy pedale; to wyłącznik ciśnieniowo-elektryczny wysyłający sygnał do modułu ZBR. Dostęp uzyskuje się przez demontaż osłony podłogi lub od spodu pojazdu. Poprawne działanie sensora jest krytyczne dla bezpieczeństwa i zgodności z przepisami – przed wymianą opróżnij układ powietrzny i po montażu sprawdź szczelność oraz skasuj ewentualne błędy w sterowniku.
Zastrzeżenie: Odpowiedzi udzielone przez sztuczną inteligencję (model językowy) mogą być niedokładne i wprowadzające w błąd. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi powinny być zweryfikowane przez użytkownika.
Zadaj dodatkowe pytanie Sztucznej Inteligencji