gdzie szukać informacji aby wyłączyć działanie fotokomórki w centrali napędu bramy NICE RBA2
Kluczowe punkty
• Instrukcja – rozdział „PHOTO / PH” lub „BlueBUS”.
• Karta techniczna – schemat zacisków.
• Kanały wsparcia NICE: help-desk, autoryzowani instalatorzy.
Centrala RBA2 wykorzystuje magistralę BlueBUS – dwie żyły przenoszą zasilanie 24 V DC i komunikację cyfrową. Fotokomórki mają swój adres, a mostkowanie linii BlueBUS jest niewykonalne; dezaktywacja możliwa wyłącznie poprzez:
• zmianę parametru PH = 0 (programowo), lub
• fizyczne odpięcie urządzeń i ponowne skanowanie BlueBUS.
– Diagnostyka w przypadku braku zamknięcia bramy.
– Serwis sezonowy (czyszczenie soczewek, kontrola przewodów).
• Od 2022 r. NICE udostępnia aplikację MyNice Pro – pozwala pobrać aktualne instrukcje w wersji mobilnej i przeprowadzić zdalne logowanie do centrali (nowe serie).
• W nowych centralach Nice (ROBUS 24 SA2, RUA3) wprowadzono auto-diagnostykę linii BlueBUS, która samoczynnie wykrywa brak fotokomórki i zgłasza błąd „E4”.
• Trend rynkowy: zastępowanie fotokomórek przewodowych wersjami BUS wireless (OPERA BD).
Techniczne szczegóły procedury wyłączenia (RBA2 v ≥ 2.03):
• Normy EN 12453 / EN 12445 wymagają, aby automatyczna brama miała aktywne urządzenia chroniące przestrzeń ruchu (fotokomórki lub listwy).
• Trwałe wyłączenie fotokomórek może skutkować odpowiedzialnością cywilną instalatora/użytkownika.
• Konieczność informowania użytkowników o obniżeniu poziomu bezpieczeństwa.
• Zanim wyłączysz PHOTO, sprawdź: czystość soczewek, osiowość, stan przewodów.
• Do diagnostyki użyj multimierza z interfejsem IR lub tester BlueBUS (NICE BT-01).
• Po zakończeniu testów przywróć fotokomórki i ponownie uruchom skan.
• Nie zwieraj przewodów BlueBUS – grozi uszkodzeniem portu.
• Jeżeli oprócz BlueBUS używasz wejścia STOP (NC), brak mostka uniemożliwi pracę bramy i może być mylony z awarią PHOTO.
• Analiza logów centrali (bramki serwisowe O-VIEW / TTPRO) – możliwość odczytu historii błędów.
• Testy alternatywnych czujników bezpieczeństwa (listwy optyczne, radar mikrofalowy).
• Przegląd aktualizacji firmware RBA2 – w nowszych rewizjach dodano parametr PH=3 (auto-ignore).
Informacji o wyłączeniu fotokomórek w NICE RBA2 szukaj przede wszystkim w oficjalnej instrukcji (I/RB2P lub I/RB/A) dostępnej na niceforyou.com / nice.pl. Dodatkowe wskazówki znajdziesz na forach instalatorskich i w serwisie NICE. Pamiętaj, że wyłączenie PHOTO w RBA2 odbywa się programowo przez zmianę parametru PH lub przez odłączenie urządzeń i ponowne skanowanie BlueBUS; mostkowanie linii BB jest zabronione. Trwała praca bramy bez fotokomórek jest niezgodna z normami EN 12453, dlatego traktuj tę operację wyłącznie jako diagnostyczną.