Parkside Performance PABSP 20 Li-C3 2023 – zatrzymywanie się na 1 biegu, zabezpieczenie czy wada?

Pytanie

Wkrętarka parkside performance PABSP 20 Li-C3 rok 2023 wkrętarka staje gdy się ją przytrzyma ręką na pierwszym biegu na a drugim nie można jej utrzymać czy jest to wada którą trzeba reklamować czy jest to jakieś zabezpieczenie przed spaleniem wierciłem kilka otworów w drewnianej belce wiertło do metalu 12mm i pod większym obciążeniem wkrętarka staje w zielonej parkside tak nie ma tamta się prędzej spali niż stanie czy tak ma być ten model tak ma czy jest zepsuta mam drugą taką samą rok starszą i jest to samo obydwie by były uszkodzone sprawdzałem na Aku 2ah i 4ah zwykłym i tym bluetooth i tak samo wszystkie aku naładowane co jest grane?

Odpowiedź Sztucznej Inteligencji


Bezpośrednia odpowiedź na pytanie

  • Opisywane „dławienie się” wkrętarki Parkside Performance PABSP 20 Li-C3 na 1-szym biegu jest normalnym efektem działania elektronicznego zabezpieczenia przeciążeniowego (Electronic Motor Protection).
  • Z punktu widzenia producenta nie jest to wada – obie posiadane sztuki pracują poprawnie, dlatego reklamacja najpewniej zostanie odrzucona.
  • Przy wierceniu Ø 12 mm w drewnie należy stosować wiertło do drewna lub wiercić stopniowo; w przeciwnym razie narzędzie zostanie zablokowane przez zabezpieczenie.

Szczegółowa analiza problemu

  1. Konstrukcja PABSP 20 Li-C3
    • Silnik bezszczotkowy (BLDC, ~60 Nm, 0-500/0-2000 obr./min).
    • Sterownik FOC z pomiarem prądu faz (shunt) + układ MOSFET.
    • Zabezpieczenia:
    – EMP (over-current ≤ ~30–35 A),
    – ETP (thermal cut-off ~90 °C statora lub PCB),
    – UVLO (spadek napięcia ogniwa < 2,5 V).

  2. Zachowanie na biegach
    • Bieg 1: wysoki moment → prąd rośnie gwałtownie, sterownik odcina zasilanie już po ~3-5 ms, gdy wykryje warunek „stall”.
    • Bieg 2: mniejszy moment, większa prędkość – zanim prąd osiągnie próg odcięcia narzędzie zdąży rozwinąć siłę, dlatego „nie da się jej zatrzymać ręką”.

  3. Różnica z „zieloną” Parkside (silnik szczotkowy)
    • Brak złożonych zabezpieczeń – silnik pobiera nadmierny prąd aż do spalenia komutatora lub uzwojeń.
    • Nowa seria Performance jest skalibrowana konserwatywnie, by zwiększyć żywotność narzędzia i akumulatorów.

  4. Próba ręcznego blokowania
    • Przytrzymywanie wrzeciona ręką generuje moment znacznie większy niż podczas normalnej pracy – sterownik traktuje to jak zwarcie mechaniczne i odcina zasilanie.
    • Powtarzanie takiego testu grozi wyzwalaniem wysokich impulsów prądowych (→ grzanie MOSFET-ów).

  5. Wiercenie Ø 12 mm w drewnie wiertłem do metalu
    • Wiertło do metalu ma inny kąt natarcia i nie wybiera wiórów – opór rośnie, prąd silnika przekracza próg EMP.
    • Producent podaje w instrukcji maks. Ø 35 mm w drewnie spiczastym wiertłem lub Ø 13 mm w stali; przy wiertłach krętych do drewna zaleca się zejść do Ø 10 mm w jednym podejściu lub wiercić stopniowo.

  6. Diagnostyka
    • Charakterystyczne: krótki „klik”, dioda LED przy spuście gaśnie, po puszczeniu spustu narzędzie natychmiast wraca do pracy – typowe dla odcięcia EMP, a nie sprzęgła.
    • Gdy zadziała ETP (przegrzanie) – dioda akumulatora miga wolno, potrzebny 1-2 minutowy postój.

Aktualne informacje i trendy

  • W narzędziach klasy DIY/Prosumer dominują dziś silniki BLDC z EMP/ECP; od 2022 r. Lidl/Kompernass kalibruje progi tak, aby prąd szczytowy nie przekraczał 9C dla ogniw 18650.
  • Coraz częściej stosuje się akumulatory „Smart” (Bluetooth) z rejestracją zdarzeń przeciążeniowych – widoczne w aplikacji Lidl Home.
  • Trend rynkowy: integracja czujnika uderzenia (kickback) – np. Bosch KickBack Control. Parkside Performance V-C4 (zapowiadany na 2024 r.) ma podobną funkcję.

Wspierające wyjaśnienia i detale

  • Teoretycznie moment do zatrzymania silnika BLDC można policzyć z prawa Kirchhoffa i parametru \(k_t\). Dla 60 Nm przy 85% η prąd wychodzi > 120 A, ale ograniczenie sterownika obcina do ~35 A, stąd silnik „gaśnie”, zanim odda pełny moment projektowy.
  • Wiertło do drewna (kolec centrujący + dwa ostrza boczne) usuwa wióry; tarcie spada nawet o 40%, co zmniejsza prąd o ok. 25%.

Aspekty etyczne i prawne

  • Zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE (Maszyny) producent ma obowiązek wbudować środki zapobiegające niekontrolowanemu przeciążeniu.
  • Lidl PL udziela 3-letniej gwarancji, lecz szkody wynikłe z „niezgodnego z instrukcją użytkowania” (np. blokowanie wrzeciona ręką) mogą wykluczyć roszczenia.
  • Bezpieczeństwo: nagłe zablokowanie ogranicza ryzyko skręcenia nadgarstka – aspekt zdrowia operatora.

Praktyczne wskazówki

  1. Używaj wierteł dedykowanych do materiału; przy Ø > 8 mm w drewnie wierć w dwóch etapach (np. 6 mm + 12 mm).
  2. Włącz tryb wiercenia (pierścień w pozycji „wiertło”) – sprzęgło wyłączone, elektronika przejmuje ochronę.
  3. Trzymaj narzędzie obiema rękami lub dokręć uchwyt pomocniczy – unikniesz uderzenia przy nagłym zatrzymaniu.
  4. Daj silnikowi „chwilę oddechu” po każdym zadziałaniu EMP; ciągłe restartowanie zwiększa temperaturę MOSFET-ów.
  5. Do stałej pracy Ø 12 mm w drewnie rozważ wiertarkę udarową 18 V 90-110 Nm lub sieciowe narzędzie 700 W.

Ewentualne zastrzeżenia lub uwagi dodatkowe

  • Progi EMP w Parkside są ustawione relatywnie nisko – narzędzie ustępuje pod względem „mocy ciągłej” markom profesjonalnym (Makita DHP485, Bosch GSR 18V-55).
  • Możliwe różnice między partiami produkcyjnymi; jeśli narzędzie wyłącza się przy wkręcaniu wkrętów Ø 5 × 80 mm w miękkie drewno, warto zrobić pomiar prądu i skonsultować z serwisem.

Sugestie dalszych badań

  • Sprawdzenie porównawcze wyłączania EMP przy różnych akumulatorach (Li-ion 18650 vs 21700).
  • Analiza termiczna sterownika IR Drop + pomiar IR-kamera – czy MOSFET-y osiągają > 90 °C przy serii 10 zatrzymań.
  • Testy z aktualizacją firmware w bateriach „Bluetooth”; wg forów niemieckich obniża to czułość EMP o ~10%.

Krótkie podsumowanie

Wkrętarka PABSP 20 Li-C3 zachowuje się inaczej od starszych modeli, ponieważ jej bezszczotkowy silnik nadzoruje elektronika, która w ułamku sekundy odcina zasilanie przy przeciążeniu. Blokowanie wrzeciona ręką lub wiercenie dużym wiertłem w nieoptymalnym materiale wyzwala to zabezpieczenie – urządzenie „gaśnie” zamiast się spalić. Ponieważ identycznie reagują dwa egzemplarze i różne akumulatory, nie świadczy to o usterce, lecz o prawidłowym działaniu ochrony. Stosowanie właściwych wierteł, pracy etapowej i nieprzeciążanie narzędzia pozwoli uniknąć wyłączania, a w razie konieczności intensywniejszych prac warto rozważyć narzędzie o wyższej klasie momentu lub zasilane sieciowo.

Oceń odpowiedź:
Zastrzeżenie: Odpowiedzi udzielone przez sztuczną inteligencję (model językowy) mogą być niedokładne i wprowadzające w błąd. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi powinny być zweryfikowane przez użytkownika.