przekażnik sterowania rozrusznikiem setra 415 gthd gdzie się znajduje
W Setrze S 415 GT-HD przekaźnika sterowania rozrusznikiem należy szukać przede wszystkim w pomocniczej skrzynce elektrycznej „Auxiliary switch panel”, która w tym modelu jest umieszczona po prawej stronie pojazdu, nad osią napędową. Ten panel zawiera bezpieczniki i przekaźniki odbiorników tylnej części autobusu, a w jego przypisaniu występuje obwód opisany jako „Starter control relay (10F38)”. (pdfcoffee.com)
Kluczowe punkty:
Na podstawie dostępnej dokumentacji dla Setra S 415/416 GT-HD najbardziej technicznie uzasadniona odpowiedź jest taka, że przekaźnik sterowania rozrusznikiem należy do tylno-bocznej architektury elektrycznej, a nie do przedniej skrzynki przy stanowisku kierowcy. Manual podaje wprost, że „Auxiliary switch panel” zawiera przekaźniki i bezpieczniki odbiorników umieszczonych w tylnej części autobusu, a dla 2-osiowych autobusów znajduje się po prawej stronie nad osią napędową. S 415 GT-HD jest właśnie takim autobusem 2-osiowym. (pdfcoffee.com)
Dodatkowo w przypisaniu bezpieczników tej skrzynki widnieje pozycja F47 = 7,5 A = Starter control relay (10F38). To nie jest jeszcze „numer kostki przekaźnika” w sensie warsztatowym, ale bardzo mocno wskazuje, że obwód przekaźnika sterowania rozrusznikiem jest obsługiwany właśnie w tej skrzynce pomocniczej. Innymi słowy: jeżeli szukasz elementu odpowiedzialnego za sterowanie rozruchem, to pierwszym miejscem kontroli jest auxiliary switch panel, a nie losowa skrzynka w kabinie. (pdfcoffee.com)
Warto też rozróżnić trzy rzeczy:
To rozróżnienie jest istotne, bo użytkownicy często mylą:
Z praktyki warsztatowej oznacza to następującą ścieżkę:
Jeżeli autobus nie kręci, sama lokalizacja przekaźnika to dopiero początek. W Setrze układ rozruchu jest zwykle blokowany przez logikę pojazdu, więc trzeba jeszcze sprawdzić:
Istotna jest też informacja z przewodnika ratowniczego: w komorze silnika mogą występować dodatkowe przyciski Start/Stop. To jest użyteczne diagnostycznie, bo jeśli z tylnego sterowania silnik reaguje, a z przodu nie, to problem jest bardziej po stronie sterowania/logiki niż samego rozrusznika. (paperzz.com)
W dostępnej dokumentacji internetowej nie znalazłem jednoznacznego rysunku z podpisem typu „ten konkretny przekaźnik siedzi w gnieździe X”, ale aktualnie najlepszym źródłem praktycznym jest manual S 415/416 GT-HD, który:
Obecny trend w autobusach tej klasy jest taki, że obwód rozruchu nie jest realizowany prostym „kluczyk–przekaźnik–rozrusznik”, tylko przez bardziej rozproszony układ elektryczny z logiką zabezpieczeń. Dlatego sama wymiana przekaźnika „w ciemno” często nie rozwiązuje problemu. To jest wniosek inżynierski wynikający z architektury opisanej w instrukcjach oraz z obecności osobnych paneli, modułów i funkcji serwisowych. (pdfcoffee.com)
Dla ułatwienia:
Można to porównać do architektury przemysłowej:
Przy diagnostyce tego obwodu trzeba zachować ostrożność, bo autobus pracuje na 24 V i ma obwody o dużych prądach rozruchowych. Nie należy mostkować zacisków „na próbę”, jeśli nie ma się pewności co do schematu, ponieważ można uszkodzić sterowniki, instalację albo spowodować niekontrolowany rozruch. To jest zalecenie bezpieczeństwa wynikające z dobrej praktyki serwisowej; sama dokumentacja podkreśla także, że konfiguracja elektryczna może się różnić między egzemplarzami. (pdfcoffee.com)
Najpraktyczniej zrób tak:
Bardzo ważne: instrukcja podaje, że obsada może różnić się zależnie od konkretnego autobusu, a dokładna, pojazdowa rozpiska bezpieczników jest na CD danych pojazdu, przechowywanym w driver’s area interior switch panel. Jeśli Twój egzemplarz ma inną zabudowę lub doposażenie, to ta rozpiska jest źródłem rozstrzygającym. (pdfcoffee.com)
Mam jedno ważne zastrzeżenie: znaleziony manual dotyczy S 415/416 GT-HD, wersja instrukcji 04.2012, i sam producent zaznacza, że obsada bezpieczników i wyposażenia może się różnić między autobusami. Dlatego lokalizacja panelu jest bardzo wiarygodna, ale dokładne gniazdo przekaźnika w skrzynce warto potwierdzić po VIN-ie albo po rozpisce z konkretnego autobusu. (pdfcoffee.com)
Jeżeli chcesz, następny krok mogę przygotować w jednej z trzech form:
Do precyzyjnej identyfikacji bardzo pomogą:
Najkrócej: przekaźnik sterowania rozrusznikiem w Setrze S 415 GT-HD szukaj w „Auxiliary switch panel” po prawej stronie nad osią napędową. W dokumentacji tego panelu obwód rozrusznika występuje jako „Starter control relay (10F38)”, zabezpieczony przez F47 7,5 A. Trzeba jednak pamiętać, że konkretna obsada może się różnić zależnie od egzemplarza, więc ostateczne potwierdzenie daje rozpiska pojazdowa z jego danych serwisowych. (pdfcoffee.com)
Jeżeli chcesz, mogę teraz rozpisać dokładnie: którą klapę otworzyć i co mierzyć na pinach przekaźnika.