Ten element na radiatorze to tyrystor KU202E Parametry Max Uak=100V Max Ia=30A strata napięcia podczas przewodzenia max 1,5V
Większość wartości elementów pochodzi z oryginalnego schematu z kitu AVT2309, pozostałe były omówione w tym temacie - to jest podsumowanie. Jak są dwie wartości oddzielone |, to pierwsza jest dla 12V, druga dla 6V; C=2x2200uF/25V|16V PR1=10k|4.7k R1=220R R2=820R R3=22k R4=33k|1k R5'=1k|470R R6=22k R7=12R R8..R12=1R,2.2R,3.9R,8.2R,12R (zależne od prądu,...
Jeśli to bateria z akumulatorów litowo jonowych i jeden z nich ma napięcie poniżej 2 V, to jest on do wymiany. Jeżeli nie masz możliwości wymiany jednego akumulatora w baterii, to wymień wszystkie. Ten jeden o napięciu 1,2 V można ładować ładowarką TP4056, ale już on nie ma swojej pierwotnej pojemności i będą z nim problemy.
Witam, Mam problem z iphonem 5, który nie reaguje na podłączenie do ładowania. Na wstępie sprawdziłem kabel, ma na wyjściu 5V więc w tym miejscu wszystko jest w porzadku. Odłączyłem więc baterię i zmierzyłęm napięcie na płycie głownej na gnieździe do którego się ją podłącza (przy podłączonej ładowarce) i miernik pokazał 0,77V. Wydaje mi się, że ta wartośc...
podstaw inna ładowarkę(są tanie ) i bedziesz wiedział czy to ładowarka... zwłaszcza że na dwóch fonach jest podobnie.
Daj jakieś zdjęcia (elektroniki), bez nich trudno coś podpowiedzieć.
Witam fotka ; https://obrazki.elektroda.pl/9781551500_...
Ale czy po pod pięciu akumulatora nie będę przypadkiem badał wydajności prądowej aku+ładowarka?
Nic mu się nie stało zakładaj do samochodu.
Napięcie baterii jest zbyt niskie. Podładuj ją np. zewnetrzną ładowarka lub zasilaczem przynajmniej do 4 V.
Witam. Takie moje pytanie. Czy układ cd4069 może odpowiadać za rozłączanie ładowania np. po odpięciu krokodylków?
Wygląda na to, że ten układ z diodą służy do tego, żeby w razie zaniku napięcia zasilania ładowarki zapobiec niekontrolowanemu rozładowaniu akumulatora przez obwód ładowarki. Taki "zawór zwrotny". Wadą tego prostego rozwiązania jest właśnie spadek napięcia na diodzie, przy tak niskich napięciach to 0,7 V jest znaczną wartością niestety. Nieobciążona...
Przemierz napięcie podczas ładowania, jak będzie tak jak piszesz to ładowarka ma za niskie napięcie.
Tyle, że to jest ładowarka na TP4056, a nie przetwornica :).
Ciężko to idzie. Ta ładowarka ma za niskie napięcie. Nie naładujesz nią akumulatora litowo jonowego a tym bardziej kilku połączonych szeregowo.
Kkknc daruj sobie takie posty, które nic nie wnoszą. Jak nie masz pojęcia to nie komentuj. Jak widać nawet nie spojrzałeś na zdjęcia, bo piszesz o peerkach. Co ma peerek do zaniżonego napięcia i falującego? Sprawdziłem elektrolity nawet zmierzyłem ich esr. Jest w normie. Wszystkie przewlekane elementy sprawdziłem i co Ty na to? Za błysnij wiedzą a nie...
Po raz ostatni, bo nie mam już nerwów: otrzymałeś już wszystkie dane konieczne do budowy _Twojej_ ładowarki. To, co pojawi się na temat ładowarek w tamtym wątku będzie dotyczyć ładowarek na niskie napięcia a nie Twojej ładowarki. Twoja ładowarka pracuje na napięciu poniżej maksymalnego, dozwolonego napięcia ładowania zestawu a dodatkowo sam deklarujesz...
koparko-ładowarka
A to napięcie 7,95 V nie jest za niskie aby ta "lidlowa" ładowarka "wystartowała"? Bo dużo tego typu elektronicznych ładowarek potrzebuje odpowiedniego napięcia akumulatora aby zacząć proces ładowania.
Czy taki będzie ok ? Moim zdaniem, nie. Za niskie napięcie i prąd.
Nie naładujesz go do końca, nie znam wykresów ogniw Ni-MH ale sądzę, że naładujesz go do 3/4, może trochę mniej. Czas ładowania znacznie się wydłuży.
Witam. Nie jest korzystne badanie akumulatora amperomierzem.Po prostu robisz zwarcie. Lepszym obciążeniem będzie żarówka.Jak chcesz mierzyć napięcie amperomierzem?Podłącz akumulatorki do ładowarki i ładuj je prądem zalecanym przez producenta.Z tego co piszesz masz prostą ładowarkę czyli bez bajerów.Pozdrawiam Waldec
Takie trochę bicie piany. Tak niektóre ładowarki mogą pobierać mA na samą diodę. Inna sprawą że zależy to też od BMS. Przy braku napięcia lub niskim z ładowarki czy też za wysokim. Potrafią odciąć. A to że rano pobiera bateria prąd to całkowicie normalne zjawisko. Fizyka ogniw się kłania.
Witam, problem rozwiązałem przekładając elektronikę z innej ładowarki.
poszedł jakiś bezpiecznik Przepaliło bezpiecznik, gdyż napięcie było trochę za niskie. Może inna ładowarka radzi sobie lepiej z niskim napięciem zasilania. Bo sam przebieg nie ma znaczenia. Dodano po 1 Nie tyle podobnej co dokładnie takiej samej. Przetwornica czy ładowarka?
Kolega napisał o jednej baterii AA :D No niestety, to jest napięcie 1,5V, podczas gdy akumulator samochodowy ma około 14,4V - praktycznie 10 razy więcej... Taka ładowarka nie zadziała przy tak niskim napięciu. Powerbank na baterie - kompletnie nieopłacalna zabawa. Już lepiej bawić się z ogniwami 18650, można kupić do nich koszyki, do tego moduł np na...
Prawdopodobnie litowa bateria w środku, alba padła całkowicie albo możesz ją podładować lekko z zewnętrznego zasilacza (najlepiej ładowarki li-po) ale tylko pod warunkiem jeżeli teraz napięcie na baterii jest bardzo niskie i nie unosi się gdy podłączona jest oryginalna ładowarka pod gniazdo zasilania głośnika. Gdy napięcie na baterii spadnie zbyt nisko...
Bo ta ładowarka ładuje jeszcze mniejszym prądem i ma zbyt niskie napięcie końcowe - w pracy cyklicznej powinno wynosić 14,4V-14,8V.
Witam, baterie są OK. Na innej ładowarce się ładują. Chodzi o to, że daje za niskie napięcie.
Zarówno akumulatory jak i ogniwa jednorazowe tzw. baterie rozładowują się do 1V. Autor może spokojnie używać myszkę z akumulatorami NiMh. Po ich wyczerpaniu należy naładować je w ładowarce i znowu używać.
Napięcie które tam panuje to 43,3mV
Znajomy nie ma paragonów. Dwie z trzech ładowarek dają za niskie napięcie. Sprzedają bubla. Ogniwa 18650 są zgrzane w pakiet czyli nie wyjmie se i nie naładuje.
Jeśli chodzi ci o ładowanie ogniw osobno nie wtedy kiedy są zgrzane w pakiecie to masz na przykład ładowarkę xtar sc2 która wykrywa głębokie rozładowanie ogniw. Jeśli chodzi ci jednak o cały pakiet to nie jestem pewien czy takie istnieją.
Prawdopodobnie uszkodzony akumulator, Spróbuj go naładować ładowarką zewnętrzną.
Wychodzi na to, że praca tej ładowarki przy niskich napięciach to pobożne życzenia. Jakikolwiek byłby przebieg wyjściowy ecoboosta, po prostu prąd przekracza wartość max. Chyba że pod wpływem obciążenia napięcie napięcie spadło poniżej progu ładowarki. Najlepiej jednak zapytać producenta, jaki jest tam przebieg wyjściowy.
Miniaturowe przetwornice step-down można nabyć na znanym portalu aukcyjnym poniżej 5zł, więc chyba nie bardzo się opłaca robić we własnym zakresie. Przydał by się układ informujący(rozłączający) o zbyt niskim napięciu akumulatora.
Witam, robiąc porzedki w szafie bez dna znalazłem jakąś ładowarkę wraz z baterią. Canon CB-2LUE i bateria Canon NB-3L. Po podłączeniu ładowarki i wsadzeniu do niej baterii zapala się na czerwono dioda "CHARGE" - myślę, fajnie, działa, sprzedam. Dla pewności sprawdziłem czy ładowarka daje prawidłowe napięcie. Powinna dawać 4,2V DC 0.7A - z tabliczki...
Witam a czy sprawdziłeś transoptory. Oraz SMD rezystory o małym oporze lub zerówki ? Pozdrawiam...
Wygląda na to, że pod obciążeniem transformator daje za niskie napięcie.
Wpadł mi w ręce Xiaomi redmi 5 w stanie nieznanym. Dobre a na baterii pisze 3.6V 3300 mAh. Ale ładujesz ładowarką 5V 2A?
Mam podobny problem. Ładowarka mi nie startuje, choć nie widzę żadnych oznak upalenia czy zimnych lutów. Ma ktoś może schemat do tej ładowarki ???
Po pierwsze zbyt niskie napięcie trafo, a po drugie niewystarczająca jego moc. Z opisu wynika, że trafo które zastosowałeś ma 7 - 10VA.
Jeżeli masz inne sprawne ogniwa, to możesz połączyć je równolegle przez jakiś element ograniczający prąd, np. żarówkę samochodową mniejszej mocy. Takie działanie też spowoduje wyrównanie się napięcia do takiego poziomu, że ładowarka będzie poprawnie "widzieć" ogniwa.
Ale napięcie mierzysz od razu za ładowarką, a powinieneś zarówno przed ładowarką jak i przed telefonem - po obu stronach kabla. Wtedy łatwo policzyć spadek napięcia i opór żył.
Niestety nie za niskie napięcie.
Odeślij baterie i poproś o nową. Baterie są zbyt głęboko rozładowane. Napięcie jakim próbujesz je reanimować jest za niskie. Śmiało można ustawić 5V lub nawet 6V no i sama ładowarka musi mieć przynajmniej 2 ampery mocy. Przy tak rozładowanych bateriach jest pobierany znaczny prąd na początku ładowania.
TZn próby robiłem na wyłączonym, ale nigdy mi tel nie wskazywał ciągłego ładowania na wyłączonym!!! Przecież jak się naładuje na wyłączonym to wskaźnik się wyświetla, tylko że pełny, nie ruchomy...
Do jakiego napięcia rozładował się akumulator ? Czy był w miarę nowy, czy wieloletni ? Co oznacza informacja, że "ładowanie nic nie daje" ? - czy nie pobiera prądu z ładowarki, czy ładuje się kilka godzin i nadal ma niskie napięcie.
Ale... na napięcie odczuwalne na wtyczce (niskiego napięcia) ładowarki od laptopa? Przecież powinna być separacja galwaniczna...
Tego typu układy "odczytują" napięcie z uzwojenia pomocniczego, które w tradycyjnych rozwiązaniach służyło tylko do zasilania. Tu pełni obie funkcje, spójrz sobie na schemat aplikacyjny i podłączenie FB i separującą diodę. Niebieskie to kondensator przeciwzakłóceniowy pewnie o lepszej normie do pracy między stroną niską a sieciową.
Dziękuję za liczne odpowiedzi. Sprawę rozwiązałem - wpływ temperatury na napięcie ładowania akumulatora i stąd takie wartości napięć. Tak się kończy kupowanie "inteligentnych" ładowarek - podnosi napięcie w sytuacji zbyt niskiej temperatury. Akumulator musi być tak ładowany - tańsze ładowarki wymagają ustawienia trybu zimowego (wyższe napięcie ładowania).
Do routera WiFi jest zasilacz - zasila on router i ewentualnie wewnętrzną ładowarkę, jeśli w routerze jest akumulator lub bateria akumulatorów. W takim wypadku należy się upewnić, że prąd ładowania nie jest zbyt duży dla akumulatora lub zasilacza. Zbyt wysokie napięcie końcowe - raczej to nie będzie problem, gdyż zasilacz ma to napięcie zbyt niskie...
Strona pierwotna rzeczywiście bardzo podobna. Znalazłem diodę zenera (myślałem, że to zwykła), zwierzyłem na niej napięcie- było tylko 1,8 V. Mierząc napięcia kolejno w kierunku zasilania (wszędzie były niskie) doszedłem do rezystora- pierwszego za wej. 230V (R1 na schemacie). Okazało się, że to on się spalił- od strony płytki była na nim czarna kropeczka...
Ja zawsze rozkręcam telefon i podłączam ładowarkę z niskim napięciem , przy niskim napięciu układ też powinnien się nagrzać i tak zlokalizować go... Podejrzewam że ci się UEM nagrzewa...
Ja AAA ładuję 200mA. Jednak chyba jak masz "null", to ładowarka nie widzi tego akumulatorka ze względu na zbyt niskie napięcie na nim. Ja takie akumulatorki "wzbudzam" poprzez połączenie równolegle takiego akumulatorka z innym naładowanym na kilka, kilkanaście sekund. Wtedy taki akumulatorek przeważnie "ożywa" i można go normalnie ładować.
Zmień zasilacz na prawidłowy, ten co masz ma za niskie napięcie. Prąd może być większy , nic się nie stanie.
Jeżeli się grzeją(po odłączeniu od ładowarki) i napięcie spada powoli, ale systematycznie do niskiego progu to są uszkodzone. Normalne natomiast jest, że jak odłączysz, to trochę spadnie napięcie (zwykle jest to różnica rzędu 0.1-0.3V) Mówimy oczywiście o ogniwach z odzysku, o dużej rezystancji wew.
431 to TL431 - regulowana dioda Zenera - masz na nich zrobione wykrywanie naładowania. Zauważ kolego, że napięcia są obecne i równe, tylko zaniżone. Przyjrzyj się elementom sprzężenia zwrotnego na transoptorze oznaczonym jako PH1. Sprawdź elementy po obu jego stronach.
W akumulatorze spadło napięcie do bardzo niskiego stanu że ładowarka nie chce ładować. Trzeba by było ją rozebrać i sprawdzić na aku jakie masz napięcie i podnieść zasilaczem stabilizowanym do napięcia aż ładowarka zacznie sama ładować
Odpowiadam sobie sam. Ładowarka dawała za niskie napięcie i dlatego nie było ładowania.
Witam, kupiłem niedawno ładowarkę jak w temacie za prawie darmo na targowisku. Z góry założyłem że nie może działać także po pomiarach chciałbym przedstawić objawy. - Główna dioda nie świeci -pozostałe diody mrygają przy przełączaniu trybu pracy -na stronie wtórnej transformatora są 4 odejścia: między 1-2 10,3V między 1-3 10.3V między 1-4 16,8V między...
Czy moge przerobić go na ładowarkę do akumulatora motocyklowego AGM 12V 7A? Nie. Za niskie napięcie daje ten zasilacz. Do ładowania aku potrzeba przynajmniej 13,8V.
Witam Padł zasilacz (ładowarka) podajesz napięcie 14.5v bez obciążenia ? Jeśli tak ,to z tego zasilacza nie wystartuje ani laptop, ani ładowanie. Po podłączeniu ładowarki pod lapka pewnie napięcie całkiem zaniknie. Jeśli nawet nie to i tak jest za niskie by cokolwiek ruszyło
Jeden z małych kondensatorów był uszkodzony. Zamykam.
Możliwe że coś z baterią (próbowałeś na innej?), możliwe że ładowarka daje za niskie napięcie, lub prąd, jeśli nie pomoże wymiana baterii lub ładowarki, trzeba szukać w HW.
Spróbuj inną łądowarką. Ja tak miałem z 6310i, przyczyna była w ładowarce - dawała za niskie napięcie.
a jakie są inne? Przedłużyć kabel od 230V, i używać ładowarki ze standardowym kablem niskiego napięcia.
Taki efekt sie uzyskuje jak ładowarka daje zbyt niskie napięcie ... pewnie to ten scalak sie popsuł.
Rezonans szeregowy pozwala na zasilanie niskim napięciem.
Znalazłem taki: https://www.alldatasheet.com/datasheet-p... pytanie czy on jest po stronie niskiego napięcia?
A co się w takim razie stanie gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12 V? Wtedy akumulator się może uszkadzać. Wypadałoby zainstalować urządzenie które odłączałoby ładowarkę gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej pewnego poziomu by nie uszkodzić akumulatora. Co do ładowania telefonu poniżej napięcia 12V dalej by ładowała telefon. Poniżej...
Podłącz woltomierz do akumulatorów i naciśnij gaz, jak spada napięcie poniżej 11V to trzeba naładować akumulatory. Ładowarka trochę ma za niskie napięcie, powinna mieć jakieś 13-14,5V. Ta nie naładuje Ci całkowicie akumulatorów.
Nie, za niskie napięcie ma ładowarka którą posiadasz.
Witam. Mam wkrętarkę 6217 Makita i ostatnio problem z brakiem mocy i zbyt niskimi obrotami,. Zmierzyłem napięcie akumulatora używanej baterii, które wyniosło 8,8V, więc wstawiłem baterię do ładowarki. Po 15 minutach dioda led w ładowarce zmieniła kolor czerwonego na zielony. Ponowny pomiar napięcia akumulatorka wskazał 11,3V. Proszę o pomoc i opinie,...
O ile miernik jest sprawny to akumulator, zintegrowany z nim BMS lub ładowarka są uszkodzone. Bateria zapewne składa się z 10 ogniw typu 18650. W pełni naładowana powinna mieć napięcie ok. 42 V.
Chodziło to bedzie ale po co tyle strat jeśli ładowarke mozna zasilić bezpośrednio z 12czy15 V i masz sprawe z głowy. W fabrycznych ładowarkach sieciowych są dwa podstawowe układy, jeden obniżający napięcie i prostownik a drugi układ to właściwa ładowarka zasilana z niskiego napięcia. Dalej sprawa prosta.
Jest za małe napięcię. Podłącz do ładowarki na dłuższy czas. Później zobacz czy pomogło :)
Według BaterryMon bateria jest ładowana prawie 2A prądem, tylko napięcie jakieś trochę niskie 3,6V na pakiet.
Jeden układ t ładowarka 12V 2A do baterii akumulatorów kwasowo ołowiowych. Drugi układ to włącznik pierwszego układu. Włącznik sterowany napięciem ładowanej baterii. wymagane użycie tyrystora lub triaka. Proponuję triak włączyć pomiędzy sieć a ładowarkę. Triak sterować optotriakiem (schematy w danych katalogowych optotriaków). Diodę optotriaka zasilić...
To mało prawdopodobne. Zasilacze puszkowe stosuje się do zasilania czegoś na stałe i mają być schowane. Ładowarki ładują akumulatory okresowo i nie wymagają ukrywania. Protezą może być ograniczenie prądu ładowania opornikiem, ale to rozwiązanie obarczone wieloma wadami. Pierwsza - będzie gorąco, druga - opornik jest głupi, opór stawia ciągle taki sam...
Witam. Kiedy podłączę Tel pod USB wyskakuje komunikat - Bateria ładuje się powoli z powodu niskiego napięcia ładowarki/USB. Czy istnieje możliwość ładowania fona szybciej przy pomocy USB?
Nie, pierwsza ma za niskie napięcie, druga za wysokie.
Na początek sprawdź na innej ładowarce.
Czym go próbowałeś ładować? Jeśli ładowarką automatyczną, to napięcie mogło być zbyt niskie aby rozpoczęła ładowanie. Ładowałem napięciem 7.2V, mam ładowarkę z regulacją napięcia 1.5-17V 100mA
Zabija tam napięcie sieciowe. W części ładowarek telefonów część 230V, NIE JEST odizolowana galwanicznie od obwodu niskiego napięcia. Przekonałem się o tym zasilając przenośny oscyloskop przez złącze USB i przypadkowo zrobiłem efektowny fajerwerk.
Po włączeniu napięcie wzrasta do 323V i po kilku sekundach spada do 307V. Mierzone na pinie 5 MIP2M2. Czy możliwe jest, że układ padnie z powodu niskiego napięcia zasilania? DRZEK87 pisze, że pin 5=327V
Napięcie mierzysz z podłączonym akumulatorem czy bez? W prostych ładowarkach bez podłączonego akumulatora miernik pokaże napięcie skuteczne, które jest niższe od szczytowego napięcia ładowania akumulatora.
Witam, jestem od miesiąca posiadaczem ładowarki XTAR VC4S. Radzi sobie świetnie z ładowaniem ogniw Li Ion, ale z Ni Mh już gorzej. W recenzjach na internecie widać, że niby ładuje dobrze do napięcia 1.45V... mój egzemplarz zostawia naładowane akumulatory z napięciem 1.38V. Czy ktoś ma tę ładowarkę i może się tutaj wypowiedzieć? Albo moze to po prostu...
Mi to akurat na ładowarkę wygląda. Nie jest to czasem moduł gdzie się podpina 5V z micro-usb i ładuje baterię?
A skąd my mamy wiedzieć. Sprawdź najpierw ogniwo. Ładowarka uszkodzonego (ze zbyt niskim napięciem) nie będzie ładowała dla bezpieczeństwa. Sprawdź ogniwo.
Rozumiem, że masz działający telefon podpięty pod ładowarkę i w momencie odpalania auta telefon się wyłącza? Zmień ładowarkę - ładowarka przy zbyt niskim napięciu (zapłon, odcięcie zasilania) może przestać ładować, ale nie ma prawa powodować wyłączenia działającego telefonu!
To jest normalne, że napięcie na akumulatorze spada, jak się wyłącza ładowarkę, i po to jest nastawiania napięcia włączenia ładowarki, które powinno być niższe od napięcia wyłączenia, żeby ładowarka nie włączyła się z powrotem od tego spadnięcia napięcia na akumulatorze - ma się włączyć dopiero wtedy, gdy akumulator się trochę rozładuje.
Koledzy stosowanie włącznika 1-0-2 nie jest takie proste ponieważ zdecydowana większość nie posiada w opisie charakterystyki DC tylko AC Ale przełączanie będzie następowało bez obciążenia, więc zagrożenia wystąpienia łuku nie ma. Ewentualnie zmontować układ na stycznikach DC. Tak z tym napięciem wejściowym jest mały problem ponieważ większość falowników...
Muszę edytować post , ponieważ fakt po wstawieniu 47om ładowarka ruszyła ale napięcie na wyjściu było niestabilne i dużo za niskie. Ładowarka do roweru elektrycznego 36V - 42V , po zamianie rezystora na 20 om napięcie stabilne 42V jednak ładowarka nie ładuje. Metodą prób i błędów wstawiłem 4,7om , napięcie DC bez zmian ładowarka nie ładuje. Wstawienie...
Ładowarka może być dobra ale baterie mają tak niskie napięcie, że ładowanie nie jest inicjowane.
Błędem to jest uzywanie mobilnych routerków MiFi do pracy jako router stacjonarny pracujacy non stop z baterią i ładowarką, napięcia są niskie , ale większe prądy , przegrzewanie się urządzenia to kolejna wada obok degradacji baterii. Nie wiem jak dziala to w Alcatelu ale jesli ci dziala bez baterii to uzywaj, z reguły te MiFi Alcatela padają szybko...
Informacja zazwyczaj pojawia się, przy nie oryginalnych ładowarkach. Spowodowana jest zbyt niskim napięciem ładowania ( wymagane 5.5V a nie jak w nowszych telefonach 5V lub zbyt małym prądem ładowania.
Przy połączeniu szeregowym wszystkie dostają taki sam ładunek - jeśli różnica ładunków, które mogą przyjąć (bo np. są w różnym stopniu rozładowane), to któreś dostaje za duży (chyba, że masz jakiś dodatkowy układ, który to ograniczy, bo sam prostownik tego nie zrobi) - a to może spowodować uszkodzenie, a nawet zniszczenie ogniwa. Zobacz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2...
A próbowałeś włączyć komórkę z podłączoną ładowarką?
Niestety akumulator kwasowy z auta. Urządzenia podłączone bezpośrednio do akumulator, typu oświetlenie LED, pompka wody, ładowarka telefonu...
uszkodzona ładowarka niskie napięcie ładowarka wkrętarki niskie napięcie ładowarka wkrętarka niskie napięcie
zmniejszyć moment obrotowy schemat podłączenia włącznika światła czcionka chrome
telewizor samsung restartuje schemat jednokreskowy instalacji
Migające diody w lodówce Indesit - kody błędów i rozwiązania Uszczelka pod czujnik temperatury VW T4 - O-ring