Przy tej mocy daj ten 16A z kawałkiem radiatora, bo sterujesz przez prawie cały sinus jakby nie było 10A. Gasik na triak jest ok.
OK. Też czytałem ten Twój temat, i powinien być tak zakończony, zwłaszcza, że powiedziano tam wystarczająco dużo, ba aż nad wyraz dużo. Proszę się kolego zapoznać z notą aplikacyjna ukł. z rodziny MOC30xx, tu m.in. Twój MOC3042 Figure 8: http://www.datasheetcatalog.org/datashee... Podzielenie rezystora 360R na 2 nie jest sprawą "czysto...
jaką ma wartość rezystor na bramce triaka Q11, http://obrazki.elektroda.pl/4101736500_1...
Widzę że NIE WIESZ jak upierdliwym elementem jest triak . Fajny - jeśli czysta rezystancja . A CO się stanie jak obciążenie będzie INDUKCYJNE ??? Raptem w największym napięciu triak otrzyma prąd ZERO i się wyłączy ??? Co sie stanie ? dU/Dt skoczy tak bardzo ,że triak się WŁĄCZY !!! Tyrystor tego nie zrobi bo nie może się włączyć na prąd wsteczny ....
zwiększeniem rezystancji wzrósł pobór prądu płynącego przez ten rezysto Bo bramka triaka ma w pewnym zakresie napięcia rezystancję ujemną. Dziwnie to kombinujesz. Ja dla zastosowanych przez Ciebie elementów stosuje - w bramce triaka tylko rezystor 100Ω, katoda podłączona bezpośrednio, natomiast przez IREDa przepuszczam 10mADC. I działa, i o dziwo...
Sprawdź czy nie jest uszkodzony rezystor przez który sterowna jest bramka triaka i µprocesor.
Kolego to są rezystory sterujące bramką triaka T2 który jest pęknięty patrz po ścieżce bramki od sąsiadujących triaków i dojdziesz wartości elementów ADAM.
Sprawdź luty na cewkach przekaźników i na bramce triaka.
Należy tylko połączyć obie anody ze sobą (nie z bramką).
Mocniejszym triakiem możesz zastąpić słabszy. Sprawdź tylko, czy maja taki sam prąd bramki.
Oprócz triaka uszkodzeniu uległy na pewno rezystory i tranzystor SMD sterujące triakiem. Musisz dokładnie prześledzić drogę od bramki triaka.
Upływność na bramce triaka. Triak fizycznie może wyglądać na dobry. Wymień i sprawdź. Miałem w jednej pralce podobną historię.
Nie chodzi o to co triak zasila lecz jakim sygnałem jest zasilana bramka triaka. Zastosowanie większej mocy elementu może skutkować nie pełnym wysterowaniem lub uszkodzeniem wyjścia sterującego z np. procesora, które notabene po takiej awari bym sprawdziła czy jest sprawne.
kolego a czy rezystor nie powinien byc przypadkiem w bramce triaka a nie tak jak jest na schemacie?
Prześledź wszystkie układy na ścieżce bramki triaka,elementy SMD,Jeżeli to nie da pozytywnego rezultatu to wina procesora.Pozdrawiam.
Patrz gdzie są w obwodzie, jeśli uszkodzony jest rezystor pomiędzy bramką triaka a mikrokontrolerem to wyrzuć płytkę i kup nową. Rezystora 1MΩ nie da się uszkodzić elektrycznie przy napięciu sieciowym.
Witam. Źle podłączony jest R5. Powinien być włączony w obwód "Bramka triaka i optotriak " szeregowo ( od bramki do optotriaka). Daj mniejsze wartości R4 i R5 -> 180÷220R (na dobrą sprawę można je pominąć). Rezystor dla diody 560÷680R. Reszta wygląda dobrze. Pzdr.
Witam. Jeśli elementy są od strony druku, to podłączenie LED z MOC było dobrze. Zmień tylko podłączenie rezystora w obwodzie bramki triaka ( ten 330R). Będzie dobrze. Pzdr.
Rezystor ma 300Ω (oznaczenie 301). Jest między bramką triaka a wyjściem sterującym z mikroprocesora, jeśli jest uszkodzony to bardzo prawdopodobne że uszkodzony jest mikroprocesor. Może być też uszkodzony triak Z3M (Z0103MN).
Skoro zasilasz triak z sieci to po zaniku sterowania na bramce triak dotrzyma do końca półokresu sieci i się wyłączy. Wiec tak jak chcesz. Co będzie obciążeniem?
Pomysłów już mi brak. Wklej zdjęcia, od strony druku i elementów modułu sterującego. Masz możliwość podejrzeć jakie przebiegi występują na bramce triaka wentylatora?
Tego typu silniki potrafią się rozpędzić nawet do ok 10 000 obr/min. Jednak na niskich obrotach mocą nie grzeszą. Tak czy siak silnik winien być sterowany układem z triakiem. Tacho jest potrzebne do elektronicznej kontroli prędkości. Przy kontroli mechanicznej, np potencjometr regulujący bramkę triaka, tacho jest zbędne.
470Ω Opornik szeregowy w bramce triaka TY7 - do sprawdzenia/wymiany triak i tranzystor sterujący (jeśli masz szczęście to procesor przeżył). Który to triak i tranzystor - dojdziesz po ścieżkach. Uprzedzając pytanie - tranzystor cyfrowy pnp 10k/10k.
najbezpieczniej z izolacją galwaniczną. Kiedyś robiłem to na ledach włączonych do wyjść TTL i nimi mrugałem na fotooporniki w bramkach triaków. Bardzo prosty układ tylko fotooporniki musiały być na najwyższe możliwe napięcie. Dzisiaj są optotriaki, ledy superjasne, itd. Pozdr.J.
Chciałbym tylko upewnić się jakie są rezystory jeżeli występują triaki Z9N Sprawdź które tranzystory sterują triakami i wykonaj pomiar napięcia, które jest podawane na bramkę triaka poprzez tranzystor. Jeżeli napięcie to jest 5 V lub wyższe, wstaw rezystory 390 Ω. Jeżeli 3,3 V, rezystory 240 Ω. Prąd bramki dla triaka Z0109NN6AA4 jak i 108W6E...
jeśli powierzchniówek nie wymienisz to tak jakbyś bramką triaka nie sterował , a to że nie zapala się pierwsza oznacza że zaczynasz od prania zasadniczego.... wymień rezystory albo daj komuś żeby Ci wymienił
Możesz też użyć sterownika PWM, jak napisał w poście #20 Kol. gumisie . Jednak będziesz musiał zastosować mostek Graetza i kondensatory wygładzające tętnienia. Odpowiedni moduł masz tutaj: Czyli można rzecz, że do taki dostrajacz? Regulacja zgrubna i dokładna? Nie upieraj się przy tym układzie, bo z tym diakiem w obwodzie bramki triaka nie zadziała...
Witam Zamiast diod LED podłączyć diodę LED znajdujące się w optotriaku, oczywiście należy zastosować 2 optotriaki. A następnie za pomocą tak podłączonych optotriaków sterować bramki triaków. AB
Zewrzyj diode w MOC od strony sterowania (1,2) i zobacz czy żarówka zgaśnie. Jak zgaśnie to jednak nie do końca ją wygaszasz za pomocą sterowania. Jak nie zgaśnie to kop w triaku i sterowaniu bramką.
Wstaw BT 139 http://www.nxp.com/documents/data_sheet/... Ale przede wszystkim sprawdź elementy sterowania bramki triaka , o ile pamiętam są tam tranzystory smd , najlepiej je podmienić .
Przy takim pytaniu odpowiedź powinna brzmieć: Ta trzecia... Proszę podać typ, to problem zostanie rozwiązany!
Sprawdź triak na module. Aby go ustalić musisz rozeznać który kabel idzie od elektrozaworu do modułu a potem od złącza na module do elementu. Prześledź drogę od bramki triaka do mikroukładu? Może któryś element SMD się "odkleił"
Możesz odpiąć bramkę triaka (PIN G) i podłączyć do prądu. Jeśli silnik będzie pracował to na 100% triak uszkodzony. Możesz go zastąpić BT138/600. Pomiar "diodowy" możesz wykonać, jeśli wiesz czego się spodziewać po pomiarach.
Po wykryciu przejścia przez zero załączasz triak a po upływie pewnego czasu go wyłączasz. Tak to nigdy nie zadziała stabilnie. Hmm. To NIGDY nie zadziała! Przypomnę tylko, że triaka można jedynie załączyć. Obniżenie napięcia na bramce triaka nie powoduje jego wyłączenia. Aby triak się wyłączył to napięcie na nim musi osiągnąć ZERO.
Witam Mam programator przed sobą i do bramki triaka podłączone są rezystory 330om i 10kom. 330 om idzie do portu procesora , a10kom do + zasilania. Na płytce jest kilka triaków i są one tak samo sterowane. Rezystor SMD 330 jest oznaczony 331 natomiast 10kom 103.
Oryginalnie był Z1030, wstawiłem BT137 Zasadniczy błąd,za triaka z prądem bramki 3mA wstawiłeś triak z prądem bramki 25mA i jak to ma poprawie pracować. Wcześniej podałeś pomiary błędnie. Jeżeli chcesz aby ktoś Ci pomógł to elementy uszkodzone wstawiaj oryginalne,a pomiar wykonuj poprawnie.
Taki mały triaczek raczej nie steruje grzałką - prędzej przyjrzyj się blokadzie drzwi. Co do wymiany triaka, to sprawdź też rezystor w bramce tego triaka.
Czy wylutowałeś tego triaka i żadnych napisów na nim? Lub zastosuj BT136, upewniając się co do wyprowadzeń nim wlutujesz. Masz tu przykład schematu ściemniacza i po tym odnajdziesz gdzie jest bramka triaka na płytce. http://obrazki.elektroda.pl/2731861500_1...
Dlaczego tak się dzieje? Masz niezamknięty obwód bramki triaka. Musisz zmienić schemat. Poszukaj sobie przykładów w necie. Uwaga! Obwód bramki jest normalnie na potencjale sieci! Eksperymenty są niebezpieczne. Trzeba mieć tego świadomość i uważać, grozi porażenie. Aby ziększyć bezpieczeństwo oraz z innych jeszcze względów stosuje się transoptory do...
okazalo sie ze wypalone sa dwa triaki z7m wymieniłem na nowe zamienniki i dalej nic Triaki same z siebie się nie uszkadzają. Masz do wymiany elektrozawór i tak jak pisałeś, drabinki rezystorów smd. Które? Dobra lupa się przyda, miernik, logiczne poszukiwanie (ścieżki prowadzące do bramek triaków). To wszystko.
Tak triak jest do kosza. Po wlutowaniu nowego triaka regulator powinien zacząć działać. Gdyby tak się nie stało to sprawdź jaki element na płytce steruje triakiem. Jak dobrze widzę to bramka triaka jest podłączona pod zaznaczony rezystor. Jeżeli od tego rezystora sygnał idzie do zaznaczonego tranzystora Q105, to należy sprawdzić czy jest sprawny. A...
Zwarcie to będzie parę omów między A1 a A2, a tu z opisu to nie za bardzo wygląda na uszkodzony. Diak będzie miał dwie nóżki, wygląda jak mała dioda (przeważnie jest niebieska) z opisem DB3 i podłączona jest do elektrody bramki triaka, może być przez szeregowy rezystor
No i zostały dwa błędy - AREF zwarte do Vcc oraz rezystory dolne przy optotriakach w obwodzie napięcia sieciowego, zamiast w szeregu z wyjściami optotriaków, powinny być pomiędzy bramką triaka a jego pierwszą anodą w celu zapobieżenia samozałączeniom wynikającym z sprzężeń reaktancyjnych.
Zacznę może od tego, że triak pomiędzy bramką i anodami przewodzi (jest niewielka rezystancja, np. ~60Ω dla triaków 5A/600V, przynajmniej dla tych które mam w szufladzie :D ). Diak przełącza się po osiągnięciu pomiędzy jego końcówkami napięcia równego jego napięciu znamionowemu (bardzo upraszczam, wybaczcie) i rozłącza po tym, jak płynący przez...
Do bramki triaka 7507jest podłączony rezystor (oznaczony na schemacie jako 35 08 ) o wartości 10kΩ . 3528 o wartości 39kΩ jest podłączony do katody 6512 oraz do anody triaka 7507 z jednej strony, zaś z drugiej do 6525 i 2525
Rezystor SMD 47Ω w sterowaniu bramki triaka silnika przerywa prawdopodobnie w swej strukturze lub na lutowaniu do laminatu. Jeśli masz na myśli porozcinane przekaźniki Tą kwestię pozostawiam bez komentarza.
Trafił mi się do naprawy odkurzacz jak w tytule nie działa, klient zgłasza uszkodzony włącznik. W celu sprawdzenia czy to włącznik można włączyć do sieci włączyć włącznik i sprawdzić czy na dodatkowym gniazdku do podłączenia dodatkowej szczotki pojawia się napięcie sieci jak jest to włącznik dobry ja tak miałem. Rozebrałem obudowę aby dojść do silnika...
Jak jest sterowana bramka triaka? Ps. Do do sterowania fazowego indukcyjności stosuje się mostki 2T2D. Wtedy nie ma problemów.
I tu pytanie, które mostki oporowe do wymiany.??? Ano przeleć sobie drogę od bramki triaka w kierunku procesora i sam znajdziesz odpowiedź. Dodam, że nie musisz wymieniać całej drabinki, możesz wymienić spalony opór drabinki pojedynczym oporem smd, tylko trzeba go umiejętnie wkomponować na drabince ale do tego potrzeba wprawy.
Jeżeli jest połączony z bramką triaka, to jest to diak.
Zakładając, że był wcześniej przepalony - to sama wymiana triaka mogła mieć wpływ na takie działanie pompy (wcześniej cały zaś chodziło, ale programy nie pracowały prawidłowo - teraz wygląda na to, że programy działają, ale pompa nie wylewa)? Prawidłowo. Mało się znam - ale po wyciągnięciu płytki, wygląda to, że przepalony jest rezystor. Zgadza się,...
Napięcie zależy od napięcia krótko mówiąc, czyli od ustawienia potencjometra 100kom, poprzez który ładowany jest kondensator 47u/250V do napięcia przebicia diaka DB3, czyli 30V, który robi za "wyzwalacz" puszczając prąd na bramkę triaka. Żeby to działało w wąskim zakresie 190-230 V trzeba by szeregowo z potencjometrem wlepić rezystor kilkadziesiąt kom.
AVE... Triak nie przewodzi, póki nie ma napięcia na bramce. Jak pojawi się napięcie na bramce, triak przewodzi dopóki to napięcie nie zniknie i napięcie na nim nie spadnie do zera. Jeśli załączysz triak impulsem w połowie półokresu, będzie przewodził aż do przejścia napięcia przez zero. Sterowanie fazowe triakiem polega na zapodaniu napięcia na bramkę...
Triak jest elementem wykonawczym w układzie -włącza i wyłącza żarówkę (po podaniu napięcia sterującego na bramkę), podobnie jak przekaźnik lub stycznik umożliwia sterowanie dużą mocą za pomocą małej lub w przypadku triaka pomijalnej. Optotriak jest elementem podobnym do triaka lecz zawiera izolację pomiędzy "wejściem" i "wyjściem", która umożliwia bezpieczne...
Co do tyrystora i triaka: Jak na pewno wiesz, tyrystor (dioda sterowana) czy triak (podobnie jak tyrystor ale w obie strony) przewodzą wtedy, gdy w obwodzie bramka-katoda (w triaku bramka-"dolna" anoda") popłynie prąd. Może to być krótki (w stosunku do półokresu napięcia zasilającego) impuls. Jego minimalną długość określa producent dla danego modelu....
a drugi 560 ohm na ścieżce z CPU do bramki triaka. No to gorsze piwo. Jeśli ten triak poleciał na przebicie, to port mógł dostać strzała. Teraz kwestia czy diody zabezpieczające zdały egzamin, czy już miały dość. Pomierzyłeś stary triak po wylutowaniu? CPU sprawdziłem, nie ma zwarć nigdzie od nóżki sterującej triakiem do pozostałych, więc chyba przeżył....
Witam, bezskutecznie walczę z pralką electrolux EWT 13921. Mianowicie przepalił się w niej programator. Okazało się, że spalony jest zamek oraz scalak ACS1025 nim sterujący. Wymieniłem zamek i układ na programatorze, jednak pralka nie startuje. Sprawdź rezystor szeregowy w obwodzie bramki triaka oraz tranzystor sterujący triakiem lub układ scalony(zamiast...
Witam. Triak sprawdzony na rezystancję może być dobry natomiast pod napięciem przebija. Aby wątpliwości nie było odłącz rezystor szeregowy od bramki triaka. Łatwo rozpoznać bo ścieżka zawsze jest najcieńsza. Bramka jest z lewej strony patrząc od płaszczyzny przylegającej do radiatora. Jeżeli po odłączeniu bramki silnik będzie pracował to masz odpowiedz....
Muszę poszukać, czy gdzieś dostanę tego ACS108-6S. A nie idzie go zamienić na coś ogólnie dostępnego? ACS108 to już leżą w sklepach z częściami jak marchewka w warzywniaku, zwłaszcza te w obudowie To92 - kupisz wszędzie. ACS-a nie zamienia się MAC97 ( mac ma dwa razy wieksze napięcie otwarcia bramki) - módl się, by port w procesorze był cały = sprawdź...
Zapomniałeś o filtracji napięć zasilających mikrokontroler , powinien tam znajdować się kondensator elektrolit. oraz ceramiczny 100nF ,oba jak najbliżej nóżek zasilania procka. Pin reset podciągnij do plusa zasilania procka przez rezystor ok 10 k po co są rezystory między triakiem i optotriakiem. Ograniczają prąd płynący przez optotriaka i podawany...
Chodzi o regulację obrotów spowodowaną zmianą napięcia zasilania silnika poprzez zmianę kąta wysterowania triaka (triak o odpowiednim prądzie w stosunku do silnika) w "ściemniaczu". Na pewno będzie działać jeżeli jest to silnik klatkowy bez kondensatora rozruchowego. Powyższe układy sterowania fazowego można użyć. Proponuję małą różnicę - sterowanie...
Generalnie musząc się z domu ruszyć to było od razu ruszyć do elektronika i tego triaka wymienić dla świętego spokoju. Resztę tematu i możliwych przyczyn w zasadzie kolega Skryn wyczerpał. Pro forma można dodać sprawdzenie kostek elektrycznych i przewodów silnik - moduł. W kwestii przerwania pracy gdy silnik się wymyka spod kontroli, to sprawa jest...
Przede wszystkim po załączeniu blokady, wszystkie pozostałe Triaki dostają zasilanie, a MCU włącza je poprzez podanie prądu na bramkę, więc zwarty Triak, będzie przewodził prąd a tym samym zasili pompę. Trochę inaczej wygląda to gdy mamy Aqua Stop na pokładzie.
Jednak co z rezystorem Rg, jak go policzyć. Opornik ten bocznikuje obwód bramki. odbierając prądy płynące przez pojemności złączowe przy wysokich du/dt, oraz przyśpiesza rozładowanie pojemności przy wyłączeniu, nie widziałem żeby producenci podawali parametry pozwalające policzyć ile tamtędy popłynie, więc i dobieranie opornika trudno oprzeć na czymkolwiek....
Z tego co ja się orientuję to jest to tyrystor. 40A / 1200V Triak jako dioda nie może działać ale tyrysor może. Musi zostać tylko wyzwolony przez podanie napięcia na bramkę.
To dalej tacho + wiązka, albo wysterowanie bramki triaka na PCB, ewentualnie uszkodzenie w obwodzie tacho na module.
Trzeba by sprawdzić czy bramka jest sterowana z uP , być może usterka tkwi w obwodzie sterowania bramką ? uP steruje triakiem z PIN13 poprzez układ w którym pracują 3 rezystory , tranzystor i kondensator. Do tego do bramki bezpośrednio jest podłączony 1 kondensator. Możesz np wylutować PIN13 lub zewrzeć B i E tranzystora lub wylutować bramkę triaka...
Z pomiaru spadku napięcia ustrojem magnetoelektrycznym można odczytać i policzyć prąd średni bramki, a miernik cyfrowy pokaże gwint wie co. Ale prąd średni bramki komu na plaster, jak nie zna dokładnie kształtu impulsu, bo w takich układach liczy się prąd w impulsie. W tej sytuacji aby osiągnąć założony prąd, WYLICZA się rezystory znając wydajności...
Witam! Chcę aby wyjście układu zostało zwarte w momencie, gdy zostanie przekroczony pewien poziom prądu. Czy w sposób pokazany poniżej da się w wystarczający sposób wysterować bramkę triaka? Pytam, gdyż nie mam doświadczenia z triakami. http://img355.imageshack.us/img355/851/t... PS. Rezystory oczywiście nie zostały dobrane...
Pozostaje sprawdzić płytkę modułu w tym stan lutów na przekaźnikach silnika,a jeśli to jest o.k. to także triak sterujący silnikiem.Triak na ogół ma wbudowaną diodę,lub rezystor,wiec zwykle jest trudny do zdiagnozowania i najlepiej wymienić na nowy(w IIIRP to koszt kilka zł).W większości modułów jest to BTB16/700,lub BTB16/600,może też być zastąpiony...
Najwygodniej jest kiedy nie potrzeba izolacji galwanicznej wtedy tak jak w sterownikach pralek czy lodówek wysterowujesz bramkę triaka bezpośrednio z GPIO.
Prawdopodobnie masz tutaj przykład tzw. logiki ujemnej (tak to się czasami określa) - 5V jest na potencjale jednego z biegunów sieci, tak wiec masa jest na potencjale -5V względem tego bieguna. Dlaczego? Ano dlatego, żeby trak pracował w drugim i trzecim kwadrancie (przy podaniu "masy" na bramkę prąd sterujący "wypływa" z bramki triaka) A dlaczego akurat...
Jesli pomyliłeś końcówki to napewno go ubiłeś. Elektroda G to bramka sterująca triakiem :| Sprawdź czy reszta elementów nie uległa uszkodzeniu, wymień co trzeba i układ powinien działać. Zobacz jak jest połączony włącznik - będziesz wiedział co się dzieje przy kolejnych "stopniach".
Witam!! Problem w tym że przy dużej indukcyjności uzwojenia pierwotnego sterowanie prostymi "ściemniaczowymi" regulatorami nie sprawdza się ponieważ występuje opisany przez ciebie problem. Trochę lepiej jest z układami typu U208 - U2008, jednak przekonałem się że także lubi to wariować przy nieobciążonym trafie. Na potrzeby mojej spawarki musiałem użyć...
Uszkodzony jest triak Z0107MN (600 V 5 mA SOT223), ale ze zdjęcia wynika również że spalony jest najprawdopodobniej opornik w bramce tego triaka, taki element z opisem 103 i 8 końcówkami. Pytanie czy przeżył mikroprocesor z którego jest sterowany tenże triak.
Przypuszczam,że jest to triak 4 A , prąd bramki 5 mA.
Tak - obroty wiertarki będą zależeć od tego kondensatora. Im większa pojemność tym kąt włączenia triaka późniejszy i średnia moc przenoszona niższa. Takie kondensatory znajdziesz w każdym starym telewizorze. Nie masz żadnego złomu elektronicznego pod ręką :)? Podczas każdej sinusoidy kondensator ten ładuje się poprzez R2, P1/R1 i R3. Im większa rezystancja...
W ten sposób "wykończysz" procesor. Musisz zastosować do sterowania bramki łącze transoptorowe!
No to trzeba sprawdzić co steruje bramką triaka.
Mostek do jednego, biednego LEDa D2 i IREDa w MOCu ? Inżynieria XXI wieku :) W XX wieku umiano wysterować bramkę triaka bez MOCa.
Obawiam się, że nie da rady. Poszukałem optotriaków na stronie Farnell i wygląda na to, że są tylko pojedyncze, co mnie zresztą specjalnie nie zdziwiło, bo nigdy nie słyszałem nic o podwójnych czy poczwórnych. Transoptory poczwórne czy podwójne mają z reguły wyjścia tranzystorowe, a te nie mają odpowiednio wysokich napięć żeby wprost sterować triakiem...
Co do rezystorów: obwód sterowania bramki triaka obok tego wymienianego (są dwa) wygląda mi na szeregowe połączenie kondensatora SMD z opisem 102 i rezystora SMD z opisem 601 Tak będzie trudno (nowa płytka PCB), ale daj dobre fotki z tej płytki z jej obu stron + jak najlepsze zbliżenie (tak aby można było porównać) do obszarów innych triaków i sterowania....
Zwykłe przewlekane, nawet złej jakości mają odpornośc 200V, a jak wygląda sprawa z opornikami SMD w obudowie 1206- one tez niby mają 200V, nie mniej jednak kiedyś mi wystrzeliły. Jeśli wsadzi się trzy sztuki to będzie ok? ktoś ma jakies praktyczne informacje na ten temat?
(at)telo Oprócz wymiany TNY, popraw zimne luty na cewkach przekaźników silnika i na bramce triaka silnika. To normalne w tych modułach.
Witam. Projektuję pewny układ, który ma za zadanie załączać za pomocą triaka odbiornik podłączony do sieci 230VAC. "Dojechawszy" do układu wykonawczego napotkałem na problem. Czy mógłby ktoś z Was wytłumaczyć mi, nakierować w jaki sposób oblicza się wartość rezystora ograniczającego prąd bramki triaka? Czy liczy się ją analogicznie jak przy tranzystorze?...
Co powoduje że pralka po praniu a przed płukaniem wyrzuca wodę? Procesor wysyła sygnał sterujący na bramkę triaka pompy spustowej. Triak z kolei podaje napięcie na pompę. Gdyby uszkodzony był hydrostat, błąd zostałby zgłoszony mimo całkowitego opóźnienia z wody, oraz pralka raczej nie przeszła by prawidłowo całego cyklu prania zasadniczego, z powodu...
Katalog podaje wartość prądu bramki 0,1A, triak jest dość "tępy". Zmierz, jaką największą wartość prądu puszcza "choinka". Jeśli to będzie 1mA, to się nie dziw ...
Po co ten kabelek. Tam potrzeba było tylko z 1 mm połączenia. Możliwe, że sama cyna by wystarczyła. A przede wszystkim, jak napisał przedmówca, jest źle i po podłączeniu zasilania po module. (O spóźniłem się.) Wygląda nieźle. Tylko ta kulka cyny na dole... Sprawdź czy nie zwiera z bramką sąsiedniego triaka.
Jakby hipotetycznie założyć, że jest to procek. To po co zacierać napisy. Wystarczy zablokować przed odczytem. No i jeszcze kwestia bezpośredniego sterowania bramką triaka. Powinno to się odbywać po przez optotriaki. Cyba trzeba będzie zaprojektować płytkę od nowa z własnym układem. Na dole rączki jest przycisk resetu. Ciekawe co on resetuje?
ST T4 3560 = T435-600B. Triak 4A 600V, Ibr=35 mA, obudowa DPAK. Jak jest przebicie do bramki, to należy również sprawdzić obwód sterujący bramki triaka (transoptor, etc.).
Bramka triaka sterującego grzałką T12 jest połączona rezystorem o oznaczeniu na PCB R90 (110Ω) do transoptora IC6 oraz rezystorem R108 (10kΩ) do anody A1 triaka oraz zacisku N sieci zasilającej. Sprawdź te rezystory oraz czy po stronie diody w transoptorze masz jakieś napięcie, gdy grzałka nie powinna jeszcze grzać.
Ten schemat nie może być kompletny - ile połączeń z innymi elementami silnika ma ta płytka? Na pewno nie tylko uziemienie... Ten "rezystor", to może być całkiem sprawny diak - jest stosowany do generowania impulsu podawanego na bramkę triaka.
Ten opornik ma ograniczyć prąd na tyle, by uniknąć uszkodzenia optotriaka impulsem prądu bramki triaka. I trzeba pamiętać, że włączanie triaka nie zawsze następuje przy pełnym napięciu, a jeśli w układzie jest optotriak załączający w zerze, to z reguły napięcie jest wtedy niskie.
Gdzie jest anoda, katoda i bramka??
Czy dla poprawienia bezpieczeństwa użytkowania można moduł regulatora obrotów silnika na układzie U2008 odseparować galwanicznie od sieci 230VAC, za pomocą transformatora separacyjnego 230/230V na wejściu Można. i optotriaka na wyjściu? Jak piszą wyżej - nie ma potrzeby. Metoda "mieszana" - układ zasilany z zasilacza przdam stałym + izolacja sterowania...
Dozownik do wymiany w całosci, nie ma co jeńców brać. Z obecnym siłownikiem bym uż nie próbował, bo przy niefarcie uśmiercisz skutecznie moduł. Triak jest taki sam jak i trzy inne na płytce w dolnej części drugiego zdjęcia. Na pewno też jest uszkodzona oporność w bramce triaka. Dalej trzeba by sprawdzić co w linii do procka jeszcze będzie walnięte.
Piszczałką w mierniku(przejścia sprawdź)od wtyczki do triaka. Bez prądu. Najpierw generator PWM musi się rozpędzić na sucho, gdy się ustabilizują impulsy, odstęp czasowy i wypełnienie, wtedy triak otwiera przejście i napięcie sieciowe AC trafia na mostki, a te zasilają transformator i tranzystory IGBT. Bramką triaka steruje? Namierz to, masz to przed...
Rozumiem kolegi rozbawienie - ale napięcie (różnica potencjałów) jest, a prąd przepływa przez obwód. Niejaki pan Ohm swego czasu stwiedził nawet zależność obecnie prawem zwaną :). I to jest sedno sprawy, bo układ może nie załączyć tego sygnalizatora LED. W takich układach sterujących jest wymagana pewna minimalna moc obciążenia, by "starczyło" prądu...
Tak jak obiecałem zamieszczem schemat. Co do uzycia komkretnych triaków uzył bym np BTA25/600 jest dośc drogi ok 15-20zł/szt, ale ma wyprowadzenei konektorowe, wygodniejsze dla kabli zasilających silnik,a jak chcesz w zwykłej obudowie TO220 to np BTB 24/600 (koszt ok 5zł/szt) . Obydwa mają max. prąd 25A i napięcie 600V, duzy zapas, ale wg mnei tak bylo...
Witam. Projektowanie układu sprowadza się do zakładania wielu wartości. W notach odczytujesz maksymalne prądy lub napięcia, przy których element pracuje w obszarze bezpiecznym (SOAR). Przykładowo chcesz dobrać rezystor do diody LED. Z noty odczytujesz, że jej maksymalny prąd może być 30mA, ale nie zauważasz znaczącego zwiększenia jasności przy zmianach...
triak bramka sterować bramka triak triak opornik bramka
plazma panasonic naprawa naprawa plastiku pompy president schemat
sklep endoskop sklep internetowy
Tonsil Voyager 350 vs STX F-360N – która kolumna głośniejsza i bardziej dynamiczna do mocnego grania? Fotowoltaika: 7 paneli szeregowo, 4 zacienione – czy przeniesienie panelu lub dioda zwiększy uzysk?