Poza tym analogowy (wskazówkowy) pokazuje prąd (lub napięcie) w czasie rzeczywistym a multimetr dokonuje pomiarów w pewnych (minimalnych) odstępach czasu. Nie wyłapie zatem jakiś wahań w przeciwieństwie do analogowego.
Witam Do czego to ma być prostownik (parametry)- to podstawowe pytanie?
Ograniczenie prądowe jest tu wykonane skomplikowaną metodą użycia transformatora o odpowiedniej (małej) mocy. Zobacze jakiej ten traforek jest marnej wielkości. Nie da prądu większego od kilku A. A maksymalny prąd ładowania akumulatora wynosi 1/10 jego pojemności.
Tańsze transformatory to transformatory toroidalne do halogenów 11,5 V obecnie wywalane i zamieniane na transformatory elektroniczne lub wymieniane całe oświetlenie na LED. Trzeba sobie dowinąć trochę uzwojenia wtórnego.
Schemat dla zapoznania się. Maksymalny prąd ładowania zależy od mocy transformatora i wykorzystywanych tyrystorow i prostowniczych diod.Schemat nie boi się zwarcia, nieprawidłowego podłaczania akumulatora. Jeśli schemat ciebie zainteresuje dam warianty zamiany elementów. http://obrazki.elektroda.pl/6469297300_1...
Czyli regulacja prądu odpada tak?Widziałem,że w ładowarkach od wkrętarek jest układ,który powoduje,że dioda sygnalizująca ładowanie akumulatora,gaśnie jak napięcie dojdzie do pewnej wartości.Zawiera ona ledwie jedną diodę prostowniczą i rezystor dużej opornośći i to wszystko.Schemat takiej ładowarki jest prosty więc,czy mogę zrobić w ten sposób?
Akumulator żelowy to też akumulator kwasowy tylko ma inną budowę. Ładowarka spełni swoje zadanie.
Bo jak dobrze pamiętam to w nim było ze można było ładować na 12 i na 6 v a chciałbym tylko na 12. To dużo przerabiania? Zaraz dodam zdjęcie tego prostownika Dodano po 35 zdjęcia tego prostownika on jest jakby kompletny tylko przerwane przewody no i brak obudowy. http://obrazki.elektroda.pl/7141202700_1... http://obrazki.elektroda.pl/8647715100_1...
Ja mam jeszcze prostszy prostownik. Trafo 120VA, na wtórnym 12V~, jedna dioda 10A i amperomierz, który początkowo służył do sprawdzania prądu ładowania, a teraz jako wskaźnik czy akumulator jest już naładowany. Przy pełnosprawnym akumulatorze prąd na koniec spada do zera, im akumulator jest w gorszym stanie technicznym to prąd końcowy jest coraz wyższy....
Bardziej prawidłowe pytanie czy bateria ma zabudowany bms.
Zobacz ten temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic57... I pytaj Kacper_zet :D
Potrzebuję schemat prostownika z regulacją prądu i kogoś kto mi pomoże w jego budowie.
Witam. posiadacie państwo jakiś sprawdzony schemat sterownika żeby wysterował tyrystory rosyjskie typu T-25 w układzie mostka diodowo-tyrystorowy potrzebuję do budowy prostownika ładowania akumulatorów 12V bo nie mogę znaleźć nic w internecie dziękuje i pozdrawiam
Do ładowania akumulatora 6V z zasilacza 12V wystarczy w najprostrzym układzie tylko rezystor (6ohm/10W). Tyle, że rezystor będzie się grzał... Drugie proste rozwiązanie to żarówka 6V-12V (polecam raczej 12V - będzie kontrola zwarcia). Żarówka o mocy ok.20W powinna byc wystarczająca dla takiego prądu. Rezystor (bądź żarówkę) włączasz w szereg z akumulatorem...
Witam Chce zbudować prosty prostownik ale bezpieczny z podstawowymi zabezpieczeniami. Mam taki transformator : 430-2028 Napięcia uzwojenia wtórnego: 1 x 18V 2 x 7,4V lub 14,9V (bieg jałowy) SPADEK do 12,5V pod obciążeniem 12A Prostownikiem będę ładował akumulatory samochodowe , zazwyczaj 50- 60 Ah. Mogę prosić kogoś o wrzucenie schematu wraz z wyjaśnieniem...
Jesteś baaaardzo tajemniczy. Jaki akumulator? "Paluszek" R6 NiMH, Li-jonowy, czy motocyklowy? Jakie napięcie? Jaka pojemność? Czy masz instrukcję producenta dotyczącą ładowania właśnie tego typu? Prostownik o napięciu 6V i prądzie 1 do 1,2A nie nadaje się do żadnego z akumulatorów, które wymieniłem na początku!
Nie znam budowy prostownika.
Witam, czy opisywana przetwornica nadaje się do budowy prostownika - ładowarki do akumulatora kwasowego 55 ah? Czy raczej lepiej pozostać przy klasycznym kładzie transformator i mostek ?
https://obrazki.elektroda.pl/7155265400_... Cześć. Czy taki transformator nadaje się do budowy prostownika do akumulatora do benzyniaka? Bez obciążenia 13.3v
Wiem że tematów były miliony szukam prostego jak budowa cepa schematu prostownika. Mam 3 transformatory z UPSa dające napięcie 15V chciałbym wykorzystać jeden do budowy prostownika.
Nie powinno być z tym problemu - ten zasilacz ma ograniczenie prądu, stabilizację napięcia - w sam raz pasuje jako prostownik do ładowania metodą CC-CV.
Ciekawe, jak do w 90% naładowanego akumulatora "wpompujesz" prąd 33A, przy napięciu 14,4V. Widać wyraźnie, że budowa, zasada działania i charakterystyki akumulatorów są tobie zupełnie obce. Zasadę działania tego prościutkiego regulatora PWM znajdziesz bez trudu w Google.
Czy transformator od UPS'a Ever Eco 350 nada się do budowy prostownika ? Akumulator w ups jest na jest na 12v. Czy transformator z tych 12v robi 230v, a potem na falowniku powstaje prąd zmienny? Jakim napięciem należy ładować akumulator? Po wyprostowaniu tych 12v będzie prawie 17v, więc należy odwinąć zwoje z trafa?
Tyrystor jako element wykonawczy jest po to, żeby po przekroczeniu jakiegoś napięcia na akumulatorze nie ładować go dalej. Ale to jest bardzo niedokładne - może lepiej byłoby zamiast diody Zenera użyć TL431 i dzielnik podłączyć do akumulatora?
Z danych tego UPSa : Zakres napięcia wejściowego w trybie podstawowym 160 - 286 Regulowany, 180–266V Przy tak szerokim zakresie napięć wejściowych trafo zasila pewnie przetwornicę która ładuje akumulator.
Zastanawiam się nad wykorzystaniem go do budowy prostownika Ile A prądu z niego uzyskasz? Raczej niewiele. Za mało aby ładować akumulator o pojemności kilkadziesiąt Ah.
Dodałem na schemacie bezpieczniki; https://obrazki.elektroda.pl/9216479300_... Kupno zasilacza (jednak jakiego bys polecal) a jezeli nie zasilacz czy cos takiego dalo by rade zrobić z prostownika 12V. Przy takim poborze prądu, z zasilaczem może być problem. Są co prawda różne serwerowe, ale nie każdy się nadaje do przeróbki. Najprostsze...
Taki prostownik warto naprawić, nie zawiera żadnej elektroniki oprócz diód w mostku, widać że jest dość mocny i prosty w budowie, ale trzeba pilnować akumulatora po naładowaniu by go nie przeładować. Brak stabilizacji napięć na wybranym zakresie. :|
Witam, wpadło mi w ręce 6 takich diod. Czy można je jakoś wykorzystać w budowie prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych?
Posidam trafo TMM 100/A T630mA SIEC 12V 8,3A CZY MOŻNA zwiekszyć mu napiecie na jakieś 13 v . Potrzebne do budowy prostownika . Podładować akumulator samochodowy. Pozdrawiam i z góry dziekuje.
Na tym schemacie nie zgadza się biegunowość akumulatora (lub prostownika). Poza tym po co ładować akumulator, skoro dioda uniemożliwia pobieranie z niego prądu?
Witam. Zlecę budowę prostownika do akumulatorów samochodowych (standardowych). Wymagania: - 12V; - regulacja ładowania od ~1A do ~15A (może być 20A) płynna lub skokowa co 2-3A; - Amperomierz (porządny); - Voltomierz (porządny); - zabezpieczenie przed odwróceniem biegunów i przegrzaniem; - zabezpieczenie przed przeładowaniem; - schludna, SOLIDNA obudowa.
A co tu jest do budowy. Kupujesz akumulator i prostownik i masz starter. Akumulatorem wspomagasz rozruch, a prostownikiem później ładujesz ten zapasowy akumulator. Możesz to zamknąć we wspólnej obudowie i tyle.
Witam. Jeżeli napięcie nieobciążonego prostownika jest wyższe niż napięcie akumulatora podczas ładowania (nawet gdy akumulator jest naładowany), to będzie płyną prąd. Prąd ten będzie zależny od powyższego napięcia prostownika, napięcia akumulatora, oraz oporu wewnętrznego prostownika, akumulatora, oraz przewodów. Tak więc w przypadku takiego prostego...
Jestem na etapie budowy własnego prostownika. Postanowiłem na początku wykorzystać układ z pierwszej strony aczkolwiek wydaje mi się on za bardzo skomplikowany. Wolał bym zbudować prosty prostownik miedzy innymi z układami które podałem wyżej. Elektrą się interesuje i postawiłem sobie cel budowy lekko lepszego prostownika.
Nic się nie stanie należy tylko przedłużyć czas ładowania tego większego pojemnościowo akumulatora.
Z tabliczki znamionowej na drugim zdjęciu wynika, że jest to transformator bezpieczeństwa 12/24V prawdopodobnie napięcia przemiennego ±5/10% tym przełącznikiem z przodu obudowy. Moc transformatora to 360W. Taki transformator można wykorzystać do budowy prostownika do ładowania akumulatora samochodowego lub zasilacza warsztatowego.
trafo toroidalne 50W i mostek 50A z radiatorem + bezpiecznik - nic prostszego :) jak budowa młotka :)
takąspawarkę po krótce moesz porównać do zasilacza impulsowego z regujacją prądu, do ładowania akumulatorów za bardzo by sie to nie nadawało, zreszto to prad stały, lepiej ładować pulsacyjnym. D obudowy prostownika poszukaj lepiej prostszych rozwiązań, za wiele rzeczy byś musiałw takiej spawarce przerobić i zmienic aby została dobrym prostownikiem (takim...
Jeśli to ma być proste to w uzwojenie wtórne transformatora wpinam 4 diody w układzie Gretza, w szereg prądu już wyprostowanego amperomierz i można ładować. Napięcie wtórne transformatora ma być do 15V (wystąpi jeszcze spadek napięcia na diodach). Nowy dobry akumulator nie powinien pobrać więcej prądu niż 10% pojemności. Inaczej ma się sprawa z akumulatorami...
Ale jest ważne jaki to prostownik :-) Aby coś oszukac trzeba znać budowę - teoretycznie najprostsze obniżenie U na pierwotnym.
Kolega będzie musiał sporo eksperymentować. Aby osiągnąć wiedzę na temat budowy prostownika do ładowania akumulatorów proponuję wejść w temat wielokrotnie omawiany na forum. W wyszukiwarkę Elektrody wystarczy wpisać ten sam tytuł. Na pewno na zbudownie takiego prostownika nie ma jednoznacznej recepty. Ale jest trochę gotowych rozwiązań.
Wyższe napięcie to efekt podłączenia akumulatora. Zmierzone miernikiem 12,7 było napięcie tętniące, po podłączeniu akumulatora który w tym momencie zachował się jak kondensator spowodowało filtrację napięcia czyli jego wzrost o √2. Przy czym nie osiągnęło ono wartości równo 12,7V * 1,41 = 17,9V gdyż obciążenie akumulatorem i pobór prądu spowodował,...
12pawel dzięki za odp. Czyli na wyjściu prostownika wystarczy teoretycznie ok. 10.2V napięcia średniego? A trafo do budowy prostownika nie musi mieć 15 czy nawet 18V tylko wystarczy 12V, czy się zgadza?
Znalazłem w RE poniższy schemat prostownika, jest dość prosty w budowie czy jest możliwe wmontowanie jakiegoś układu zabezpieczającego akumulator przed jego przeładowaniem lub aby układ rozłączał się automatycznie po naładowaniu akumulatora. Proszę o pomoc. http://obrazki.elektroda.net/86_12338649...
a ograniczeniem napięcia także są 16V kondziory... Więc napisz po co regulujesz ponad 14,4V? SKoro wyższe napięcie uszkadza akumulator.
Ja do ładowania akumulatorów żelowych takich jak Twój używam zasilacza impulsowego 15V/1A od jakiejś kasy fiskalnej. Ze względu na swoją budowę ładnie ogranicza prąd ładowania do około 2A oraz napięcie do 15V. Ani razu nie sprawił mi problemów...
Czy chodzi tobie o prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych?
Tak naprawdę to wystarczy timer wtyczkowy ustawiony doświadczalnie na określony czas - zwykle kilka, kilkanaście godzin - w zależności od wielkości akumulatora . No właśnie. Zmienisz akumulator i będziesz musiał przy nim koczować i sprawdzać co pare godzin napięcie :D Choć z drugiej strony, jak już pisałem, większość tanich prostowników nie posiada...
Układzik dość fajny. troszę skomplikowany. Czekam na dalsze schematy. Może ktoś mi coś jeszcze zaproponuje. Najważniwjsza jest prostota budowy i skuteczność.
No więc tak: Jak podłączę 230v do: - żółty czarny to na wyjściu jest 7,5V - niebieski czarny to na wyjściu jest 6,9V To się ma nie jak do całej reszty czyli ten transformator Jest 2x7,5v ? Akumulatora tym nie naładuję…
Witam serdecznie, jako iż to mój pierwszy post pragnę wszystkich przywitać, jestem tutaj ponieważ mam trafo unira zatra ts 50/33 jest wymontowany z telewizora tej samej marki ( Unitra WZT Vela T 206 ) posiadam całą zawartość (kondensatory, oporniki itd.), mam dwa pytania. -jak mam ten transformator podłączyć do gniazdka by go nie sfajczyć? -czy można...
Nie, zbyt niskie napięcie na prostownik. To ile wg ciebie powinien mieć napięcia taki transformator? Bo jeśli mówimy o klasycznym prostowniku to to napięcie może być ok. Jeśli to ma być jakaś bardziej skomplikowana ładowarka na której się odłoży dodatkowe napięcie to faktycznie może być odrobinę za niskie napięcie. Wszystko zależy od budowy.
Tylko ja tym ukladem niechce ladować akumulatora do wkretarki tylko ja zasilac:)
tylko zastanawia mnie jeszcze czy jest możliwe, że występowały prostowniki bez filtrów, które powodują wzrost napięcia wychodzącego z transformatora ? i co w przypadku gdy prostownik nie posiada kondensatora ? Prostownik do ładowania akumulatora filtra nie wymaga. Sam akumulator może być w tym zastosowaniu rozpatrywany jako kondensator o bardzo dużej...
Dobre jest zamontowanie przekaźnika na wyjściu załączanego z akumulatora poprzez diodę na cewce szeregowo. Plus chiński kontroler napięcia.
Ok. więc mam sobie dać z tym spokój? Myślałem że znajdę tu jakąś pomoc.? Musisz zastosować ujemne sprzężenie zwrotne dla składowej zmiennej w polówce wzmacniacza operacyjnego LM358 wykorzystywanej do wzmocnienia sygnału z bocznika amperomierza. I po kłopocie. Niestety nie podpowiem dokładniej, bo nie mam pod ręką takiego wskaźnika o jakim piszesz,...
Wykorzystać uzwojenie 13 V , dodać prostownik Gretza 20 A , dodać amperomierz, bezpiecznik 10 A po stronie wtórnej i masz najprostszy prostownik. W pierwotnej wersji ten prostownik wyglądał podobnie, miał mostek na diodach selenowych i przełącznik zakresów podłączony do wyprowadzeń transformatora. Jednak napięcia na transformatorze wydają mi się zbyt...
Próbuję zreanimować mój akumulator 12V 4Ah. Da się jeszcze ładować ale nie trzyma prądu. Z części dostępnych pod ręką postanowiłem zbudować łatwy w budowie prostownik który dodatkowo pomoże odsiarczyć akumulator. Jest to prostownik jednopołówkowy z rezystorem do uzyskania prawidłowego napięcia i żarówką 5W która ograniczy prąd do 0,41 A. Żarówka 2W...
No ale podłączenie na wyjście prostownika kondensatora spowoduje odfiltrowanie pulsacji, a akumulator powinno się ładować prądem pulsacyjnym wyprostowanym, a z kondensatorem będę miał już najprostrzej budowy zasilacz.
To chociaż napisz parametry tych akumulatorów.
Widziałem na własnym samochodzie po zastosowaniu ( przez autoryzowany serwis ) prostownika rozruchowego PRZY SPRAWNYM AKUMULATORZE , efekt - komputer silnika do wymiany, kości driverów wprost popękały.
Było by to możłiwe ale nie z jednego akumulatora samochodowego np.45Ah elektromagnes musiąłby być zasilany z wielu akumulatorów połączonych równolegle aby móc z nich brać duży prąd a eletromagnes musiałby być ogromnych rozmiarów i ważyłby grubo ponad 100 kg .Akumulatory muszą być ładowane prostownikiem i to dużym prądem .Prostownik do nich musiałby...
To zwykły prostownik 12 V do akumulatorów kwasowych. Budowa banalna, transformator+mostek. Chce aby prostownik zaczął ładować po poprawnym podłączeniu żabek do akumulatora. Chce uniknąć przypadkowych "zwarć" między żabkami oraz odwrotnym podłączeniem. Zastosowałem tam 2 bezpieczniki, jeden to rurkowy szklany na stronie pierwotnej trafa a drugi to samochodowy...
Ponieważ będziemy raczej mało jeździć a codziennie ładować około 100-150Wh Typowy akumulator kwasowy rozruchowy to ok.700 Wh energii - czyli ubytek 150 Wh to aż 20% pojemności akumulatora. Aby to nadrobić trzeba by trochę pojeździć. Jeśli nie udałoby się doładowywać akumulatora na bieżąco to możliwe, że po pewnym czasie zacząłby odmawiać posłuszeństwa....
Może mnie moderator nie wyrzuci......ładować można najprostszymi metodami, trafo i mostek prostowniczy to już wypas, pamiętam jak padł nam akumulator w samochodzie na biwaku, kolega miał w bagażniku torbę z częściami do napraw TV, wyszukaliśmy kilka diod na kilkaset voltów i połączyliśmy równolegle, w szereg żarówka 100W (tylko taką miał szef biwaku)...
No trochę własnej inicjatywy może? Na hasło "mostek prostowniczy" w google wychodzi tysiące pozycji i wszystko ładnie jest wyjaśnione, przecież nie będę wklejał na forum definicji. Napisze tylko że mostek składa się z diód prostowniczych które "zmieniają napięcie przemienne na stałe" (myślę że wiesz o co chodzi) Moc tych diód dobiera się do mocy transformatora....
Napięcie po wyprostowaniu osiąga wartość 1,41 napięcia zmiennego. Dlatego kolega Zygaqra otrzymał napięcie w granicach 16V. Do budowy prostownika wymagane jest napięcie zmienne ok. 15V.
Kolego, ArturoM! Jeśli twój akumulator jest nie obsługiwany, i nie chcesz jego zniszczyć czy być stróżem koło jego, żeby uniknąć przeladowania, to wykorzystaj schemat prostownika z ograniczeniem napięcia, po osiągnięciu którego proces ładowania zakończy się. Maksymalne napięcie ładowania nie obsługiwanego akumulatora 14.5 - 14.8V. Przy przekroczeniu...
Na dobrym zasilaczu można uzyskać do 16 V i 40 A mam zrobiony prostownik do ładowania akumulatorów na 12 V.
żeby w miare szybko a co najważniejsze dobrze ładował akumulator samochodowy:D
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów mam pytanko jaka wartosci znamionowa prądu maja doidy z alternatora z malucha?? Mam ich kilka i chcialbym je wykorzystac do budowy prostownika- do ladowania akumulatorów rzecz jasna. Mialem jakis chiński mostek 25A ale zetknely mi sie niechcacy zabki i mostek poszedł z dymem:cry: jeszcze jedno pytanko czy jesli...
A gdyby pobierać prąd z akumulatora tylko jak prądnica pracuje tak jak w samochodzie prądnica - prostownik - akumulator - przetwornica i dopiero odbiorniki tak żeby akumulator był cały czas naładowany ?
Witam, Czy ktoś z was budował prostownik, ładowarkę do akumulatorów na ok 60V 30Ah Chodzi o ładowanie 5 akumulatorów podłączonych szeregowo (60V) ok 27Ah każdy. Najlepiej z automatycz. wyłączeniem po naładowaniu. Pozdrawiam
Nie odrzucam samodzielnych konstrukcji. Jedynie co dla mnie jest ważne,to żeby nie spędzić dużo czasu nad budową urządzenia i jego niezawodność.
To nie jest żaden areometr tylko jego namiastka. Widok czarny oznacza zsunięcie się pływającej kulki w głąb, (lekko w bok) i oglądanie ukośnej półeczki lub stożka z czarnego tworzywa. Wyjąłem kiedyś takie cudo by poznać jak działa. Przyczyna jest obojętna czy odparowanie wody czy zanurzenie z powodu małej gęstości -widok jest taki sam. https://snauka.pl/budowa-i-zasada-dziaan...
Licząc kondensator trzeba brać pod uwagę napięcie i prąd - ile czasu potrzeba, aby prąd zużywany przez zasilany sprzęt naładował kondensator do napięcia zasilania? Jeśli 0.1 sekundy, albo mniej, to pojemność jest za mała; jak sprzęt ma grać super dobrze, to ten czas powinien być z pół sekundy (to dla zasilania z sieci 1-fazowej 50Hz prostownikiem dwupołówkowym).
Zwykła wkładka topikowa na pierwotnym w takich prostownikach wystarczy, automaty nie są selektywne. Regulacja na wtórnym daje ci możliwość automatycznego wyłączenia po osiągnięciu zadanego napięcia, przymierz się pod tym kątem, jeszcze zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora i masz solidny prostownik.
Witam . Ja ostatnio z potrzeby chwili zmajstrowałem sobie prostowniczek wedłóg schematu rosyjskiego prostownika Resurs -1 . Wprowadziłem w nim jedną małą modyfikacje aby móc cyklicznie doładowywać akumulator . Za budowę prostownika dla siebie to zbierałem się z 5 lat (jako że szewc w dziurawych butach chodzi ) . Wszystkim kumplom porobiłem a sobie na...
Bocznik jest już w tym wskaźniku, on jest według producenta na 10 A. Spójrz jeszcze na ten temat, który założyłem przed budową prostownika, jest tam kilka pomysłów na zabezpieczenia przed zwarciem, odwrotnym podłączeniem klemy akumulatora, zobacz fajne pomysły. https://www.elektroda.pl/rtvfor...
UPS zwykly (tzn off-line) tylko pogorszy sytuacje, bedzie sie wlaczal nie potrzebnie przy napieciu nizszym niz 180v, a jak pisaliscie tangan to wytrzyma. Proponuje ups on-line, jego budowa jest taka ze: prostownik > akumulator > przetwornica dzial non stop. Co do instalacji to listwa nie zaszkodzi, jak to sie mowi pojdzie na pierwszy ogien przy przepieciu....
Na odczepach pierwotnego zjechałem na minimum. Prostownik to fabryczny bester, nie pamiętam modelu. Wrócę z urlopu to dodam. Generalnie można ładować tylko trzeba cały czas kontrolować napięcie. Po podłączeniu pustych akumulatorów jest niskie, rzędu 70V. Rośnie stopniowo.
Tak, (+) przez bezpiecznik 30A do (+) akumulatora , (-) bezpośrednio do (-) akumulatora - tak jak w instrukcji. Na ile czasu wystarczy, zależy od tego jak głośno będzie grał :D . Do akumulatora podłącz jakiś dobry prostownik i po sprawie, lepsze to niż budowa zasilacza.
Co mówi instrukcja tego regulatora na temat ustawienia napięcia 16V? Czy ma być ustawione bez akumulatora (czyli jakby bez obciążenia)? Pytam, bo sam jestem zainteresowany budową takiego prostownika.
Wydaje mi się że koszt budowy przewyższy cenę gotowego prostownika. Są tanie w marketach.
Świetny projekt, ja tym dodał buzzer który by informował o niskim napięciu akumulatora i przypominał o doładowaniu go prostownikiem. Ogólnie idea projektu jest świetna i budowa jest opłacalna. Pozdro Dodano po 50 Świetny projekt, ja tym dodał buzzer który by informował o niskim napięciu akumulatora i przypominał o doładowaniu go prostownikiem. Ogólnie...
Prostownik jest prosty w budowie jak budowa cepa. Prawdopodobnie przez jakiś czas pracował na zwarciu lub przewody służące do podłączenia do akumulatora zostały mylnie podłączone do trzonków akumulatora. Przynajmniej dwie diody do wymiany.
Chcesz regulacji - poszukaj schematów tyrystorowych regulatorów prądu. W takim rozwiązaniu regulujesz średni prąd i wyłączasz ładowanie po osiągnięciu napięcia 14,4V. Do regulacji po stronie wtórnej możesz wykorzystać napięcie 22V, co pozwoli utrzymać bardzo długo zadany prąd. Przy wykorzystaniu napięcia 14V prąd będzie malał w trakcie ładowania. W...
-> januszc Budowa prostownika do ładowania akumulatora to bardzo prosta sprawa, szczególnie, gdy się jest w sytuacji przymusowej. Budujesz dom, czyli na pewno w przyszłości będziesz robił w nim oświetlenie. Kupujesz 2-3 transformatory toroidalne do halogenów 12V 200VA, do tego odpowiednia ilość mostków prostowniczych 25A - taka sama jak ilość transformatorów....
Potrzebny akumulator dla zasilania i prostownik dla ładowania tego akumulatora . Od pojemności akumulatora będzie zależał czas nieprzerwanej pracy wzmacniacza . Wariant schematu na http://cdselectronics.com/kits/stereo%20... Napięcie zasilania może być w granicach 3 - 12V . Przy obniżeniu napięcia zmniejsza się wyjściowa moc .
Nie czyń głupstwa!! Nie odwijaj zwoje! Utracisz możliwość w razie potrzeby zwiększyć prąd ładowania akumulatorów dużej pojemności. Wykorzystać taki transformator dla ładowania akumulatorów 40a/h to jak strzelać po wróblach z działa!!!.
Witam! Posiadam jacht żaglowy, do którego chciałbym wstawić akumulator żelowy (zasilanie lampek, radioodobiornika, gniazda zapalniczkowe, etc). Posiadam akumulator żelowy o pojemności 80 Ah, wiem, że akumulatory tego typu idelanie się sprawdzają w pracy buforowej- gdy jestem w porcie podłacząm się do sieci 230V. Na allegro znalazłem ładowarkę do takich...
Nadaje sie taki transformator, dość efektywnie uda sie ładować mniejszej pojemnosci akumulatory. Teoretycznie do około 200Ah w godzin.
AVT udostępnia wszystko co potrzebne do budowy tego prostownika łacznie z programem na swojej stronie. Bezpośredni link poniżej: http://elportal.pl/ftp_05/201010avt2957....
Do spawania elektrodą 2mm potrzebujesz prąd ok. 80A. Taki prąd wymusza zastosowanie dość grubego drutu, w uzwojeniu wtórnym ok. 20mm i pewnie ze 4mm na pierwotnym. Zmieścisz tam takie uzwojenia? Wątpię. Podsumowując - nie ma szans byś zrobił coś takiego z MOT-a czy nawet 5 MOT-ów. Spawarka to nie prostownik do ładowania akumulatora.
Dzięki za odzew sq3dwe. Pytanko... Witam! Też jestem zainteresowany budową tego prostownika. To jest najbardziej logiczny prostownik: wybór pojemności akumulatora z menu i pełen automat z 3 fazowym ładowaniem. Płytek też nie znalazłem ale kity są dostępne raczej teoretycznie bo drogie. Może udałoby się zrobić projekt PCB z obrazków z opisu samego projektu!...
wyprowadzenie środka jest jednym przewodem poprzednie odpowiedzi niewiele mi pomogły więc zapytam inaczej: wyprowadzenie środka uzwojenia wtórnego jest jednym przewodem, jest mozliwośc regulacji napięcia wtórnego trafa do wartości max 2x16v wykonywałem pomiary i oto wyniki: wy trafo-> wy prostownika-> wy prostownika po podłączeniu na wyjściu kondensatora:...
Ładowarki spotyka się w dwóch głównych odmianach, ładowarki automatycznej oraz prymitywnego "prostownika". Ładowanie może przebiegać całkowicie automatycznie bez żadnych regulacji, ponieważ końcowym efektem ma być uzyskanie zakładanego napięcia końcowego, co przekłada sie na stopień naładowania, a jeśli chodzi o prąd sprawa jest również prosta - akumulatorów...
jak sprawa jest tak skąplikowana to napisz dwa odrębne tematy jeden o prostowniku a drugi o akumulatorze napisałem szrot bo tak przeczytałem temat ? , pierwszą sprawą musisz wiedzieć że są różne budowy akumulatorów w sensie konstrukcyjno-technologicznym oczywiscie np.kwasowe,zelowe,agm,itp...
Jak już wspomniałem wcześniej.W instrukcji dokładnie i przystępny sposób opisany jest montaż, uruchomienie i działanie układu. Wg. Twojego opisu prostownik działa tak jak został zaprojektowany. Jeżeli chcesz poznać dokładnie działanie układu i wszystkie zależności jakie występują podczas ładowania akumulatora tym prostownikiem musisz: Zadać sobie trud,...
budowa prostownika jakie diody prostownika akumulatorów budowa prostownika spawarki
zamontowac silownik licznik honda astra czyszczenie przepustnicy
wzmacniacz gitarowy beckhoff bk9053
Partner P145107HRB Briggs & Stratton 14,5 HP – gaśnie na małym gazie, czyszczenie gaźnika, filtr paliwa PEUGEOT Partner Tepee – światło STOP na drzwiach nie gaśnie po naciśnięciu hamulca