Kręć pokrętłem niebieskim w lewo tak długo aż usłyszysz że woda napływa. Ciśnienie na manometrze powinno być ok.1.5bar dopust należy zakręcić. Dalej szukaj wilgoci na instalacji. Sprawdź śrubunki i odpowietrznik. Poniżej 1bar nie używaj junkersa bo zatrzesz pompę a to koszt ok. 1000zł. Kocioł nie posiada zabezpieczenia przed zanikiem wody dlatego trzeba...
http://www.serwisjunkers.waw.pl/upload/f... Strona 17 tylko ten kapturek odkręcasz nic więcej. Powiedz jeszcze jakie masz ciśnienie.
Witam ! Patrząc od dołu, po lewej stronie jest czarne plastikowe po krętło w kształcie litery T, na 99% to jest po krętło zaworu do dopuszczania wody.
Kocioł ten nie posiada zaworu do napełniania. Musi on być zamontowany na instalacji c.o. Proponuję poszukać na rurach c.o. lub zapytać instalatora który montował kocioł.
Wydaje mi się że nie ma powietrza w naczyniu zbiorczym przeponowym,lub jest ono odcięte od instalacji lub nie jest zainstalowane.
Tak tym. Odkręć sobie kran i na lecącej wodzie ustaw kręcąc w stronę "+" tak aby manometr który masz obok wskazywał 3, ale pamiętaj na odkręconym kranie. Odczuć powinieneś wzrost ciśnienia i tym samym woda będzie lecieć szybciej, również na piętrze.
Najlepiej byłoby zdjąć obudowę. Nabić ciśnienia na jakieś 2bar i oglądać rurki na rekuperatorze.
całkiem możliwe że przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie gazu na przyłączu
Witam wszystkich - jak dopuścić wodę do junkersa żeby zwiększyć wartość ciśnienia (obecnie 0,2 bara) Pozdrawiam ! Jarek Przy spuszczonej wodzie (po otworzeniu układu C.O., na przykład grzejnika) w naczyniu przeponowym powinno być ciśnienie powietrza ok. 0,7-0,8 bara. Następnie dopuszcza się wody do ok. 1,2-1,3 bara. To jest dosyć istotny parametr potrzebny...
Włóż od dołu w ten czarny plastyk dopasowany płaski śrubokręt i kręć w lewo tak długo aż usłyszysz przepływ wody. Nie używaj kombinerek !!! Napuść do 1,2- 1,5 bara i zakręć w prawą bez przesady.
Witam. Jak się nie mylę to pod kotłem powinno być czerwone lub czarne pokrętło w kształcie gwiazdki. Trzeba je odkręcić w lewo, dopuścić wodę do ciśnienia 1 bar a potem zakręcić. Powinno wszystko zagrać. Pozdrawiam.
Prawdopodobnie trzeba odpowietrzyć układ.
Na zdjęciach trochę mało widać. Zrób tak. Spusc znów wodę z pieca, tak do 0.5bar. Jeśli myślisz że dany zawór jest do dopuszczania wody w piecu, Zakręć go, i odkryć główny kran powoli. Jeżeli będzie ciśnienie rosło to znaczy że nie ten zawór. Metodą prób trafisz napewno który to zawór. Zakręć też zawor który idzie do wymiennika CWU bo jeżeli przez niego...
Do wymiany naczynie przeponowe. Żadne dopompowanie nie pomoże. Po dziesięciu latach nie popsuł się wentyl w naczyniu tylko sparciała guma na przeponie i puszcza gaz do wody. Jak serwisant twierdzi inaczej to radzę go zmienić bo inaczej będzie wiecznie dopompowywał powietrze do naczynia i kasę do swojej kieszeni od naiwnego klienta.
dwie osoby w mieszkaniu, zużycie wody 15 m³/m-c Dużo a nawet bardzo dużo. woda wodą a 3x więcej ścieki w sumie 1200zł. To po ile Wy tam macie tą wodę i ścieki - wychodzi woda+ścieki 80zł/m³ strasznie drogo! - obiad, zmywanie naczyń 130l. Zdecydowanie mniej wody bierze zmywarka, na 1 cykl zmywania - powiedzmy coś ok 8-14 litrów. Zakup szybko...
Warto sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym oraz czy aby nie wywala przez zawór bezpieczeństwa w kotle. Przy pracy z ciśnieniem 4 bary mógł podejść jakiś syf pod zawór i delikatnie wypuszczać. Zaś brak poduszki powietrznej w przeponie powoduje, że minimalny ubytek wody/ odpowietrzanie dają spadek ciśnienia do 0.
A to ciśnienie w naczyniu przeponowym sprawdziłeś ?
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic9...
Masz gdzieś zamontowany manometr na instalacji CO? Niskie ciśnienie to niskie ciśnienie. Trzeba dobić do wartości 1.2 bara na zimnym kotle. Po tym resetujesz błąd i powinno działać. Chyba, że dobiłeś za dużo i czujnik też się załączył (nie miałem takiego przypadku) - ewentualnie spróbuj upuścić. Kod błędu E9: Opis: Ciśnienie wody grzewczej w piecyku...
Widzę, że swoją wypowiedzią wyczerpałeś w 100% temat i użytkownik już wie co i jak z jego kotłem. Skoro już chciało Ci się napisać to mogłeś napisać również, że jest tam wymiennik zespolony (rura w rurze). Co nie zmienia faktu, że może przeciekać. Zmienia natomiast cenę takiego wymiennika. Możesz poszukać na internecie często są takie kotły na części.
A jakie jest ciśnienie? Jeżeli po dolaniu wody odpowietrzałeś grzejniki (no, prawidłowo), to ciśnienie znowu spadło i trzeba uzupełnić wodę.
W takim wypadku to zostaje tylko dokupienie zbiornika na CWU...
może nie widzi, że w ogóle jest przepływ, czujnik albo słabe ciśnienie
Witajcie Proszę o pomoc w wyborze gazowego podgrzewacza wody. Obecnie posiadam prawie 20 letni Junkers WRP11 G23 z turbinką i nadszedł czas na jego wymianę, gdyż cieknie i ma problemy z odpalaniem palnika. Problem w tym, że mam niskie ciśnienie wody w instalacji i szukam podgrzewacza, który będzie się załączał już przy przepływie 2.5L/min gdyż taki...
Korzystam z takiego rozwiązania juz od dłuzszego czasu. Sprawdza sie w zupełności. Butla wystercza dla 3 osobowej rodziny na minimum 2 tygodnie. Roczna eksploatacja pociąga mniejsze koszty zakupu gazu niz dzierżawa zbiornika (nie licząc konieczności zakupu gazu). Na butli 33kg ogrzejesz nawet dom, ale faktycznie 2-3 dni (zależy od jego rozmiarów i zapotrzebowania...
jedno i drugie..Do tego ciśnienie rośnie
Na stronie 13 instrukcji, pod pozycją 11 jest zawór do napełniania instalacji grzewczej. Czy jesteś pewien, że w załączniku jest ten sam piec (AE 60-2... 150-2), co w tytule tematu (24-2 KP)?
Są tylko 2 możliwośći: 1. Uszkodzony zasobnik CWU 2. Przepuszcza zawór dobijający ciśnienie wody w CO.
W CWU jest wyższe ciśnienie, więc gdyby było przejście np. w wymienniku wtórnym to raczej ciśnienie na manometrze by rosło.
(at)mikimouse12 Na trzecim zdjęciu: WIELKIE NIEBIESKIE POKRĘTŁO. https://obrazki.elektroda.pl/9565215800_...
Zawór wodny zakręć przed wężem rozepnij i spróbuj przełożyć wąż do zaworu z gwintem nie dokręcają jeszcze na dobre. Po podpięciu usuń powietrze z węża, następnie dokręć nakrętkę. Kocioł niech pracuje i delikatnie odkręć jeden z zaworów do końca a drugim dawkuj delikatnie obserwując ciśnienie na manometrze. Powinno wzrastać jeżeli pomysł jest trafiony....
piecem gazowym Junkers TRQ 21. Nie ma takiego kotła. TRQ 21 to oznaczenie regulatora temperatury. Masz na kotle ciśnienie wody "0", dopuść do 1 bar. Zabezpieczenia wyłączają kocioł.
Spuść wodę z kotła i dopompuj ciśnienie w naczyniu wzbiorczym do 1 bara albo zamonutuj dodatkowego reflexa np. 12l do c.o.
Ciśnienie prawdopodobnie wzrasta ale zapychany jest króciec od manometru. Bardzo częsta usterka. Trzeba rozebrać obudowę i odkręcić od mosiężnego korpusu wężyk elastyczny który prowadzi do manometru. Pilnuj małej uszczelki która jest we wężu. Tylko uwaga bo może woda polecieć (mogę się mylić w diagnozie). Jak woda nie poleci to należy wziąć małego gwoździa...
Jedyne wyjscie to zamknąć dopływ wody do bojlera/kotła chocby na noc, jesli cisnienie nie zwiększy się, to masz trafioną nagrzewnicę.
Włącza się pompa, woda zaczyna płynąć, ciśnienie spada - prawo Bernoulliego
Po zachowaniu piecyka można stwierdzić, że ciśnienie jest za male
Jeżeli nie masz ciśnienia powietrza w naczyniu przeponowym, to dobijanie wody Ci nic nie da. Co do wartości ciśnienia, to możesz napompować 0,8 do 1,0 (tak jak pisałem wcześniej, nie wiem ile wynosi ono w Junkersach). Powodzenia.
obstawiam ze walnięta jest nagrzewnica pierwotna ( nie kondensacyjna), wyjmij cieńsze rurki z nagrzewnicy kondensacyjnej, połącz je jakimś wężem i uzupełnij ciśnienie, będziesz wiedział czy ciśnienie rośnie ( a wydaje mi się sie ze będzie rosło)
Kurcze nie wiem jak się do tego zabrac, chodzi o to jak sprawdzic to ciśnienie.
Model junkers WRDP, jak dam na pokrętle całość w prawo to się zapala ale leci gorąca woda. Po odcieciu przed junkersem nie ma wody w kranie. Mi się wydaje ze coś jest z słuchawka nie tak bo jest słabe ciśnienie.
Jeżeli filtr w armaturze wodnej jest np. dziurawy to możesz mieć pozatykane otworki w dyszy venturiego (wetknieta z prawej strony tam gdzie odchodzi rurka doprowadzająca wodę do nagrzewnicy) Ale jak tam nic nie ma... możesz mieć rozkalibrowane gniazdo regulatora przepływu tak bardzo, że trzeba wymienić armaturę wodną.
Jeśli mówi Pan o perlatorze w baterii to niestety to nie to bo zimna woda leci ok. Sprawdziłem też dziś filtr siatkowy w głowicy baterii to też nie jego wina. Dodano po 4 A i nie napisałem wcześniej że woda na początku leci ok a po ok 2-3 sekundach zmniejsza się ciśnienie.
co oznacza kod błędu F0? F0, to błąd wewnętrzny. Tu masz kody błędów, ale nie wszystkie dotyczą Twojego kotła http://obrazki.elektroda.net/37_12693811...
Takie urządzenia przychodzą ustawione na gaz ziemny. Jeżeli działa na propanie należy go przezbroić, a tego powinien dokonać już serwis i wyregulować. Warunkiem stabilnej pracy termy to przede wszystkim czyste filtry i perlatory na wylewkach. Jeżeli chodzi o regulacje przez serwis to głownie ciśnienie max na dysze.
Możliwa awaria czujnika cw, pęknięte pokrętło, niskie ciśnienie gazu albo zanieczyszczenie palnika i nagrzewnicy.
Sprawdziłeś ciśnienie powietrza w zbiorniku przed zamontowaniem?
Byćmoże ktoś usunął filterek. Podepnij pod zespół wodny tą zasilającą rurkę i sprawdź czy wypuszcza dobrze z tyłu. Potem podepnij pod wężownicę i odepnij na jej wyjściu i zobacz jaki tam przepływ. Możesz też zerknąć do tego zaworka (regulacja przepływu). Może w nim coś siedzi. Możesz odkręcić głowicę baterii i tam też zobaczyć, a może nawet najpierw...
Nie pisz bzdur. Kto utrzymuje ciśnienie wody w domu rzędu 6-8 atmosfer. Ustawiałem niejednokrotnie ciśnienie w hydroforach i było to w zakresie 1,5(2) do 4(4,5) atm., choć były domy, że życzyli sobie mniejsze górne ciśnienie. Junkersy, albo kotły gazowe działają prawidłowo już powyżej 1 atm.. Przyczyn, ze kiepsko płynie woda z kranu trzeba szukać gdzieś...
Czy ktoś mi pomoże jak dopuścić wodę do układu w piecu gazowym junkers zwe 24 2kp kupilem dom i brak ciśnienia
Witam, Wiem, że były wątki dotyczące zespoł wodny Junkers WR11 i słaby przeplyw wody. Eektronika sprawna, recznie uruchomiony mikroprzelacznik daje iskre. Jednak zespoł wodny nawet po recznym nacisnieciu trzpienia membramy nie zwieksza ciśnienia. Wszystkie ruchome elementy i filtr przeglądniete. Nawet jak wyjme spreżyne i ten koreczek obok odejscia...
Jak chcesz prawidłowo odpowietrzyć, to nabij ciśnienie, wyłącz kocioł i odpowietrzaj na wyłączonym. Wszystkie grzejniki. Po tym włącz kocioł i sprawdź ciśnienie i znowu dobij. Odpowietrzanie przeprowadza się zawsze na wyłączonym kotle.
Wystarczy wymiana dysz palnika na zgodne z instrukcjąchyba 1,2.Mogły ulec erozji.Na reduktorze ustawić prawid łowe ciśnienie.
Zmniejszyć ciśnienie można choćby poprzez odpowietrznik na grzejniku. Popuścić odpowietrznik aż zacznie wypływać woda i tak długo trzymać otwarty aż ciśnienie spadnie do wymaganego poziomu. Ewentualnie jeśli jest gdzieś spust z instalacji to oczywiście tamtędy spuszczamy. Kocioł nie posiada zaworu spustowego ani zespołu wodnego. Jest co prawda śruba...
Do sprawdzenia ciśnienie w naczyniu przeponowym (napełnienie ciśnienie statyczne instalacji + 0,2 bara). Może być również zapchany albo wadliwy manometr.
Czasu zapłonu w tym kotle się nie reguluje. Zbyt duża zwłoka może świadczyć o zanieczyszczeniu: nagrzewnicy, palnika i elektrod...Oczyścić, następnie zrobić pomiar i skorygować ciśnienie min-max gazu na palniku.
Napompować do ciśnienia 0,8 bar lub zgodnie z wyliczeniami z instalacji. Temat już szeroko omawiany na tym forum. Oczywiście żeby uzupełnić ciśnienie w naczyniu w kotle nie może być wody !! Przepona oczywiście mogła się uszkodzić choć to rzadkość więc jeśli nie będzie można uzyskać ciśnienie to naczynie do wymiany.
Pod kotłem, z prawj strony masz zawór zamknięty chrmo-niklową zaślepką 3/4" .Służy ona prawdopodobnie do napełniania wody do instalacji. Po odkręceniu zaślepki, należy lekko odkręcić w lewo i sprawdzić czy popłynie woda. Oczywiście lepiej wcześnie przygotować prostokątną miskie i używane ręczniki przeznaczonę do prania by nie zalać wszystkiego. Oczywiście...
Miałam problem z marometrem. Serwisant sobie poradził. Nie mogłam dobić wody ponieważ woda była.
Albo uszkodzony zasobnik ciepłej wody i woda użytkowa przenika do układu CO.
Czy takie zachowaniw cieplej wody może być przez ciśnienie złe?
Czy masz dobre ciśnienie wody?
Najpierw trzeba sprawdzić ciśnienie gazu statyczne i dynamiczne.
Czy jest jakaś możliwość regulacji tak aby Junkers włączał się wcześniej przy mniejszym ciśnienie wody ?
Możliwy brak powietrza w naczyniu wzbiorczym, za niskie ciśnienie, uszkodzenie membrany tegoż naczynia. W górnej części naczynia jest odpowietrznik i zawór do napełniania powietrzem. Ciśnienie można zmierzyć manometrem do opon. Należy zamknąć zawory na piecu, spuścić wodę i dokonać pomiaru ciśnienia w naczyniu wzbiorczym.
Brak ciśnienia w naczyniu wzbiorczym!!
Trzeba podłączyć pod wodę sieciową. Pompka z materaca wytwarza za małe ciśnienie.
Ostaszm, spróbuj zmniejszyć te ciśnienie na dyszach i zobaczymy.
Sprawdź czy po zakręcony wody przed kotłem rzeczywiście nie ma wody w kranie. Jeżeli masz dalej wodę to masz lewą wodę w układzie która studzi cw...Dalej awaria czujnika cw....Dalej kocioł w trybie So-solar do sprawdzenia wg. instrukcji....Dalej niskie ciśnienie gazu do sprawdzenia mikromanometrem.
Z układu c.o. ucieka ciśnienie (junkers novatherm ZW 20-KE dwuobiegowy) Zanim zacznę ryć śladem rurek z kaloryferów szukając wycieku,pytanie:Czy układ centralnego ogrzewania w tym piecu jest całkowicie autonomiczny i ubytek w ciśnieniu oznacza jednoznacznie nieszczelność poza piecem?
Zakamieniony wymiennik - stąd niskie ciśnienie i długi czas oczekiwania na ciepło. Zimna ma normalne ciśnienie?
Jakie masz ciśnienie wody w kotle?
Witam. Zawór trójdrogowy "przelączający" nie jest tu winny, Ewentualnie: uszkodzone naczynie przeponowe, uszkodzony wymiennik spaliny-woda (wyciekającą wodą ucieka do syfonu kondensatu), wyciek z zaworu bezpieczeństwa który też może być odprowadzony do kanalizacji przez co nie widać fizycznie wycieku, nieszczelność na instalacji grzewczej (wyciek nie...
No właśnie nie chce iść imbusem
Koledzy, pomóżcie! Wiem, że temat stary i przerabiany, ale mój problem jest jednak chyba nietypowy. Kocioł Junkers Cerapur 2200W dwufunkcyjny w instalacji zamkniętej, około 2 lata od montażu. Dom parterowy z poddaszem użytkowym, kocioł w piwnicy. Od samego początku był problem z ciśnieniem, co kilka dni trzeba było dolewać wody do instalacji, bo inaczej...
Stawiam , że zakamieniona bateria.
naczynie przeponowe raczej oznacza trwały problem ale skoro spuszczasz wodę to wypadałoby zacząć od podstaw i upewnić się, że naczynie jest na 100% OK. Tylko dla mnie skoki i nagły wzrost ciśnienia i puszczający z tego powodu zawór bezpieczeństwa kojarzy się natychmiast z naczyniem, bo jako amator nie widzę innego powodu, aby ciśnienie miało nagle gwałtownie...
Do trafnych rad 12B chciałbym dodać.Sprawdź zwężkę Venturiego w wentylatorze a następnie podepnij mikromanometr i sprawdź ciśnienie jaki zamyka presostat spalin (czy jest wystarczające).
Witam Które te zawory mam pozamykać żeby przestało lać? dziwna sprawa upuszczam wody na piecu i grzejnikach jest chwilkę ok a za chwile s powrotem jest to samo czyli ciśnienie na piecu rośnie .
Uszkodzony był wymiennik ciepła, ten płaski.
Nie koniecznie musi być od razu wada. Jeżeli pokrętło prawe od wody masz skręcone na max w prawo to woda po odkręceniu leci mocno a po chwili następuje samoczynne zdławienie. Przepływ wody jest ustawiony właśnie tym pokrętłem. Na max w prawo masz wypływ wody na poziomie 2-5,5 l/min a na max w lewo 4-11 l/min. Dlatego poradziłem by odkręcić kran z c.w....
Wielkie dzięki!
Miałem podobny przypadek w swoim piecu Junkers Cerastar, przyczyną może być: - zbyt niskie ciśnienie (lub jego brak) w naczyniu przeponowym, jak sprawdzić -> [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/t... - nieszczelny zawór napełniający, ale objawy trochę inne -> stały powolny wzrost ciśnienia Jeśli w naczyniu przeponowym nie ma ciśnienia,...
Jeżeli nie będzie ciśnienia w instalacji to kocioł nie ma prawa się załączyć. Trzeba "dobić" ciśnienie w instalacji do ok. 1,5 bara. Jeżeli ciśnienie będzie spadać to trzeba poszukać, gdzie jest wyciek wody.
Wygląda na brak przepływu wody przez piec. Czyli zapowietrzenia , filtry do sprawdzenia , zawory czy coś nie zamknięte na koniec sezonu i na końcu pompy czy czasem nie stanęły na amen.
Jeżeli chodzi o spadek ciśnienia w instalacji CO prawdopodobnie masz puste naczynie przeponowe [lub uszkodzone ] ciśnienie powietrza w naczyniu powinno wynosić około 1 bar. wyciek występuje prawdopodobnie przez zawór bezpieczeństwa. Przyczyna wyłączania kotła jest zakamieniony wymiennik CWU
po 8 latach kamień by się nie osadził w takim stopniu żeby belkować wodę (ale cuda się zdarzaj). Na wejściu piecyka powinieneś mieć filtr, sprawdź czy nie jest zapchany. Sprawdź czy zawory są pootwierane.
Witam Po pierwsze jakie utrzymujesz ciśnienie w instalacji CO? Powinno być co najmniej 1,5 Atm. Po drugie czy masz ubytki wody , jak często musisz "dobijać" ciśnienie ? Często dają w kość automatyczne odpowietrzniki (ubytki wody).
Masz możliwość sprawdzenia czy z odprowadzenia kondensatu z komory spalania przy wystudzonym piecu nie kapie woda? Kolega Ami wspomniał o nieszczelności nagrzewnicy przyjrzyj się. A jak nie to rozkręcanie i dokładne oględziny w komorze spalania. Jeżeli jest możliwość to wyłączyć kocioł, odprowadzenie skroplin do podwieszonego wiaderka i lekko podnieść...
Zdemontuj wymiennik płytkowy. Zatkaj palcem równoległy otwór (wlot i wylot obiegu) i dmuchnij by zrobić ciśnienie. Jeśli będziesz czuć że ciśnienie które wytwarzasz ucieka drugą częścią to masz już diagnoze że jest on do wymiany. Jeśli się na tym nie znasz wezwij serwis.
Membrana może być dziurawa i z tego powodu nie otwiera zaworu gazowego, słabe ciśnienie może mieć wpływ
Jakie masz ciśnienie wody na manometrze?
Podobnych tematów na elektrodzie przewija się mnóstwo. Musisz zamknąć zawory na CO przed i za kotłem. Spuścić wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym sprawdzić manometrem do kół samochodowych ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym wewnątrz kotła. Ciśnienie powinno być większe o 0,3bar niż ciśnienie statyczne instalacji CO, czyli wysokość...
To niech ten gazownik wróci i dokończy robotę. Puste naczynie wzbiorcze skoro skacze ciśnienie. Z opisu może też być problem z zaworem trójdrogowym lub zawalonym filtrze na CO.
Dziękuję wszystkim za pomoc. Zrobiłem dokładnie tak jak mi Panowie poradziliście. Dopompowałem powietrza do naczynia wzbioreczego i ciśnienie w instalacji się wyrównało.. Narazie nie dobiera wody wiec chyba jest sprawne. Piec doprowadziłem do maksymalnej temperatury a cisnienie na manometrze wzrosło delikatnie z 1 bara do ok 1,5.. co myślę że jest wartością...
Odpowiednią regulacja i przepływ rozwiąże problem. Gaz na minimum (lewe pokrętło), Przepływ minimalny (prawe pokrętło max w prawo), odkręcić perlator lub słuchawkę i uruchom. Prawym pokrętłem reguluj obracając w lewo. Jak zgaśnie to za małe cisnienie
Że Ci instalację rozwali. Ta poduszka ma za zadanie redukować ciśnienie wody w układzie. Taki bezpiecznik.
Witam. Mój problem polega na tym że mam przepływowy ogrzewacz wody junkers wrdp 11-2b który nie odpala, jest nowy i nie możemy go uruchomić, wiem ze powinienem wezwać serwis ale na razie próbuje sam, instalacja doprowadzające wodę jest nowa, martwi mnie tylko niskie ciśnienie wody w kranie.
Zbyt niskie ciśnienie w naczyniu przeponowym.
Kupiłem słuchawkę prysznicową z kilkoma strumieniami, jest o wiele mniejsze ciśnienie, piecyk często się nie zapala muszę regulować strumień wody. Może ktoś doradzi jak zwiększyć ciśnienie wody, bo chyba tu jest przyczyna...? Proszę o pomoc
junkers ciśnienie junkers cerapur ciśnienie junkers rosnąć ciśnienie
zmywarka dysze czyszczenie warsztat pomysły amilo instrukcja
spawarka inwertorowa przekaźnik vestel 17mb170 firmware
Odzyskiwanie kodów sterownika Opel Vectra C Jak skleić pęknięty korpus piły spalinowej?