Maksymalne napięcie bramki tego MOSFET-a (4501=podwójny MOSFET), to 20V. Ta dioda Zenera między bramką MOSFET-a (4. wyprowadzenie), a masą ma chronić tranzystor przed przebiciem - więc będzie to dioda Zenera Uz=15-18V.
Jaka obudowa!?
Niektóre tranzystory MOSFET w obwodzie bramki mają diodę Zenera w celu jej zabezpieczenia.
To może być produkcja PHILIPS (ten producent tak oznaczał swoje wyroby), dioda Zenera BZX61xxx - napięcie należałoby zmierzyć na sprawnej diodzie. Dioda Zenera jako zabezpieczenie bramki MOSFET-a.
Jeśli jest on między bramką tranzystora MOSFET a masą to wstaw 10kΩ. Co do diody - jeśli jest ona między wyjściem UC3845 a bramką MOSFET'a to wstaw jakąś szybką, np. US1M.
Dioda zenera nie ma nic wspólnego z rezystancja, ona jest poprostu na określone napięcie np 12V. Z tego oznaczenia znalazłem że może to być dioda na 11 V - ZD11-CL2 w obudowie SOD323, trzeba by porównać wymiary . Jest to dioda która zabezpiecza bramki MOSFET-ów przed zbyt wysokim napięciem. Można do prób wlutować między S a G któregoś mosfeta diodę...
Dioda jest w bramce tranzystora MOSFET. Podaj jaki to tranzystor.
Diody pełnią funcję ochronną bramki tranzystora mosfet od ładunków elektrostatycznych i nadmiernym napięciem wejściowym (obcinacz napięcia) tzn. chronią bramkę TR przed przebiciem. Niektóre mosfety mają takie diody zintegrowane w swojej strukturze. Można wykorzystać dowolne krzemowe diody impulsowe - tak jak napisał Kolega wyżej, oprócz tego jescze...
Kondensatory blokujące między kolektorem Q1, a masą - żeby indukcyjność połączeń nie utrudniała ładowania bramki MOSFET-a. Dioda Zenera dla zabezpieczenia.
Uszkodzone elementy to: Power-MOSFET (jako klucz jednostki szczotki obrotowej MFU) i dioda Zenera (zabezpieczająca bramkę Mosfet-a przed przekroczeniem Ugs max). Prawdopodobnie z jakiś powodów Mosfet uległ przebiciu i całe napięcie zasilania odłożyło się na jego bramce, co w konsekwencji spowodowało spalenie ochronnej diody Zenera. Przed wymianą należałoby...
Nie znam tego modelu, ale często spotyka się diodę Zenera zabezpieczającą bramkę mosfeta - RLZ18B.
uszkodzona dioda była między bramką mosfet-a a pionową płytką? tak ale ona zabezpieczna tranzystor.
Z analizy pracy układu wynika, że dioda D12 pracuje w gałęzi stabilizującej napięcie ( anoda jest dołączona do napięcia 19V poprzez R21) natomiast dioda D10 zabezpiecza bramkę MOSFET-a. O ile wartość D12 ma istotne znaczenie dla pracy układu to wartość D10 może podlegać zmianom. Być może producent na etapie produkcji dokonał zmiany z 18V na 24V.
Bramka jest izolowana, dla sprawnego MOSFET-a miernik (zwykły omomierz) powinien pokazać przerwę. Chyba że (sprawdź w nocie katalogowej albo mierz w obie strony) MOSFET ma diodę bramka-źródło.
Opornik 2,2k z sygnału PWM do bazy BC547, emiter do masy, z kolektora opornik 1k do +12V, bramkA IRF640 do kolektora BC547. Jaka dioda LED, jaki prąd? - bo brak tu ograniczenia prądu LED.
Napięcie na bramkach T3 i T11 powinno być jednakowe, lecz różnej biegunowej. Jakość potencjometra nikt oprócz ciebie sprawdzić nie może. Uwzględniając, co napięcie na Br. T11 mniej, sprawdź napięcie na diodach Zenera D1 D2 i porównaj ich identyczność . Jeśli napięcie jak i na bramkach różnią się , sprawdź diody i słuszność ich wlutowania. .
Górne MOSFET-y podłączyłeś jakoś dziwnie - trzeba źródło do +zasilania (to ma być P-MOSFET), diodę Zenera między bramką, a źródłem. Być może dałoby się sterować górne MOSFET-y z dolnych, oszczędzając dwa transoptory. A transoptory nie muszą byś wysokonapięciowe, skoro napięcia na bramkach są niskie - tylko trzeba je inaczej podłączyć, między bramkę,...
Najprościej rzecz ujmując to musisz dołączyć diodę równolegle do cewki.
Q1 i Q2 albo Q4 i Q5 to komplementarne wtórniki emiterowe. Do bibliotek LTSpicea kilka razy coś dorzucałem nie przypomnę sobie skąd pochodzą te tranzystory. W drugim schamacie rezystory rozładowujące pojemność bramiki (u ciebie R4 i R6) zastąpiłem układem rezystor R1 tranzystor Q1 dioda D1 od strony bramki MOSFETa układ ma małą rezystancję r=R1/BetaQ1...
W powyższym układzie tranzystor NPN jest źródłem prądowym o wydajności zależnej od napięcia bazy i opornika w emiterze. Prąd tego źródła wywołuje spadek napięcia na oporniku bramka - źródło, ten spadek załącza tranzystor mosfet, nadmiar napięcia odkłada się na tranzystorze NPN. Dioda Zenera jest "na wszelki wypadek" (gdyby tranzystor NPN doznał zwarcia),...
Karty katalogowe tranzystorów.
BUK7L11-34ARC http://assets.nexperia.com/documents/dat... Zamiennik - np. IRF1104 http://www.tme.eu/pl/Document/71b6a7462f... - nie ma zabezpieczonej bramki (brak diod Zenera).
Ja bym jeszcze dał tę bazę tranzystora wyjściowego transoptora przez 10 kilo do -24V (masy) i zbocznikował rezystorem np. 15 kilo tego Zenera w bramce tranzystora, bo się nie wyłączy tranzystor wyjściowy po czasie akceptowalnym przez użytkownika (naładowana pojemność diody Zenera i bramki MOSFETA).
Witam. Dioda w sterowaniu bramki jest jakimś nieporozumieniem - należy ją zewrzeć. Rezystor R3 - jak najmniejszy (np.33Ω) no i oczywiście mała rezystancja (impedancja) wyjściowa drivera sterującego bramkę MOSFET-a. Pozdrawiam.
Problemem jest to, że włączenie dolnego tranzystora zwiększa napięcie na tym górnym, który jest wyłączony - w rezultacie ładunek pojemności kolektor-baza (bądź dren-bramka dla MOSFET-a) zostaje podany na bazę (bramkę) i włącza ten tranzystor. Można te tranzystory oddzielić diodami, wstawiając diodę między emiter (źródło dla MOSFET-a) każdego górnego...
Odczytaj z datasheet mosfeta maksymalne napięcie Ugs i zastosuj na trochę niższe napięcie.
P30N03A to N-MOSFET, z diodą S->D, ma dopuszczalne napięcie bramka-źródło 20V. Przy ujemnym napięciu z uzwojenia ta dioda przewodzi, choćby tranzystor nie przewodził, i napięcie bramka-źródło jest tylko o około 1V niższe od sumy napięć uzwojenia i akumulatora - a ona może być parę razy większa od 20V. Taką diodę ma każdy MOSFET i ona nie ma nic do...
Był za duży rezystor szeregowy z diodą w bramce mosFeta
Da się, ale zasada działania właśnie taka: MOSFET, który przy braku zasilania jest wyłączony, a po włączeniu zasilania bramka powoli się ładuje. Na ogół MOSFET-y wytrzymują napięcie bramka-źródło ze 20 V (sprawdzić w nocie katalogowej, bo np. AO3401A ma ok. 12 V, AO3407A ma ok. 20 V), więc wystarczy opornik, nie musi być dzielnik. Ale dioda jakoś inaczej...
Na jakie napięcie jest ta dioda Zenera przy bramce górnego MOSFET-a? Napisałeś 36V, trochę to dużo.
Zrobiłem tak jak mówisz, czyli podłączyłem diodę anodą do + potem katodą do rezystora, a drugi koniec rezystora do drenu mosfeta, a źródło już bezpośrednio do masy. Teraz przy zerowym napięciu bramki dioda świeci się cały czas a zwiększenie napięcia bramki do 5V powoduje dodatkowe rozjaśnienie diody.
tak przy kazdym przekazniku jest dioda 1n4148
Oj, dioda do bramki MOSFET-a? nie wygląda to dobrze. Gorzej, nie wygląda na to, żeby to miało sensownie działać - może zrobiłeś co innego, a narysowałeś co innego? Którędy ma płynąć prąd LED-a? Jaka ma być rola tego MOSFET-a?
W dokumentacji którą załączyłem widnieje że Vgs max to ±30V czyli diody Zenera w mosfecie mogłyby być na jakieś 30V . Te diody służą tylko do zmniejszania możliwych skoków napięcia z układu na bramkę mosfeta , wystarczy <1W :) .
https://obrazki.elektroda.pl/5674610900_... Wycinek schematu. Dioda na schemacie oznaczona D1. Może to zener 24V dla ochrony bramki MOSFETA? Bo mosfet to K2700
Pewnie ze względu na napięcie trzeba zastosować jakiegoś na wyższe napięcie, chociaż ze 40V - masz coś takiego w zasięgu? Z tego, co podaje [url=http://www.semiconductors.com.pl/]S... Bank, sensowne parametry mają tranzystory IRFZ44 (0R0175 2zł), STP55NE06 (0R022 2.5zł), STP80NF10F (0R012 5zł) - trzeba by sprawdzić te dane, bo może być błąd,...
bramki zabezpiecz w tym przypadku dwukierunkowym transilem na 16v lub diodami zenera wlwczone pomiedzy zrodlo bramka. Uszkodziliscie kiedys mosfeta zakloceniami ? Uszkodzic mozna bramke wszystkie mosfety w tej technologii posiadaja pasozytnicza diode wsteczna ktora doskonale chroni przed samoindukcja cewek .
Dlaczego nie podłączysz tych diod na stałe do plusa a masę podaj przez jeden tranzystor Mosfet N, tak jak zwyczajne obciążenie. Bramką Mosfeta tylko steruj z zasilacza.
Pin 13 (Clock Enable, tu oznaczony CLR) ma być połączony do masy. Na pin 12 (Clock, tu oznaczony CLK) - sygnał z przycisku (z układem eliminującym stany nieustalone z odbijania styków). Dreny Q1, Q2, Q3 poprzez cewki styczników do +zasilania. Zasilanie CD4022 trzeba oddzielić od zasilania cewek (np. diodą i kondensatorem). CD4022 można zasilać napięciem...
Brak kondensatorów odsprzęgająych zasilanie 5V, a do tego zasilanie przez rezystor 2ohm - stąd przepięcia na szynie zasilającej (które przedostają się na bramki mosfetów) i uszkodzenia tranzystorów.
Jeśli tylko zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją napięcia z zasilacza, to (poza możliwością użycia wtyczki nie dającej się odwrotnie podłączyć) można zrobić układ, który w najprostszej (ale już działającej) wersji zawiera tylko MOSFET-a - dla N-MOSFET-a źródło do minusa lodówki, bramka do wspólnego plusa, dren do minusa zasilacza. Przy odwrotnym...
Diodzie Zenera D 4744 ! Tak, to jest najprawdopodobniej bocznik przekazujący informacje o prądzie płynacym przez silnik. Natomiast dioda 4744 pracuje w bramce MOSFETa. Sprawdź w/g ścieżek.
Wygląda na to że drivery nie są na US tylko na tranzystorach . Pewnie będą to pary TR 8/9 , 10/11 , 12/13 . Trzeba by je pomierzyć miernikiem na teście diody i porównać. Do sprawdzenia diody te pod mosfetami a także ciągłość połączeń do bramek tych wymienionych tranzystorów.
70T03H będzie OK. http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-p... Sprawdź ten drugi tranzystor obok i elementy (rezystor/dioda) w obwodzie sterowania bramką tego spalonego. Sprawdź cztery diody pomiędzy gniazdem zasilania ATX 12V, a scalakiem przy gnieździe procesora.
Ad. 1. N-Mosfet przewodzi w jedną stronę D->S gdy jest otwarty (odpowiednim potencjałem bramki), a w drugą stronę (S->D) przy pomocy wbudowanej diody (jeśli jest). Ad. 2. Nie może być pominięty. Otwarty Mosfet działa jak rezystor z rezystancją Rds-on i odkłada się na nim napięcie zależne od przepływającego przez niego prądu. Ad. 3. Zalety, to małe rozmiary,...
Jeśli przełożysz opornik ze źródła do drenu, to jest szansa że Uth wystarczy by LED zaświecił. Do wysterowania bramki będzie trzeba napięcia Uth + Uf(led), czyli około 3.7V lub 5.7V lub coś pomiędzy. Opornik w źródle podnosi wartość napięcia bramki potrzebną do zaświecenia diody. Im większy prąd tym większe napięcie. Prawo Ohma :)
Na zdjęcia oscyloskopu widać przebiegi z bramek MOSFET-ów - wyraźnie widzę na nich "ząbek" na zboczach, trwający chyba 10us, podczas którego oba MOSFET-y powinny być wyłączone - o ile ich wyłączanie trwa krócej, niż te 10us. A, ktoś mi zgłosił uwagę: pomyliłem się o czynnik 2 w wyliczaniu napięcia, jakie występuje na bramkach MOSFET-ów (błąd jest w...
MOSFET-y zwykle mają kanał wzbogacany i żeby przewodził, N-MOSFET wymaga podania na bramkę napięcia dodatniego względem źródła, a P-MOSFET ujemnego (trzeba uważać, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia, ono bywa +-20V, ale bywa też znacznie mniejsze). Zwykle mają wbudowaną diodę, która przewodzi przy odwrotnej polaryzacji drenu. Bramka jest izolowana,...
Jego hfe>=100 (w przypadku podawania na kolektor 50mA, ale gdy prąd kolektora wynosi 100mA to z jakiegoś dziwnego powodu hfe zaczyna się od 15). Chodzi o to, że h_FE przy 100mA jest tylko 15, a przy 50mA 100? Spadek hFE przy większych prądach dotyczy bardzo wielu tranzystorów - może i wszystkich. Nie wiem, na jakie napięcie jest dioda Zenera przy bramce...
jeśli masz oscyloskop to sprawdź jak pracuje generator w *494, jakie przebiegi są na bramkach i drenach. Sprawdź diody D22,D21 oraz tranzystory Q1 i Q2
Jeśli zewrzesz bramkę ze źródłem otrzymasz diodę.
Mogłeś dodać zabezpieczenie mosfeta diodą szybką szeregowo z bramką. Kiedy mosfet by został przebity MCU by przetrwał proste(dioda by działała w kierunku zaporowym nie dopuściła by do przedostania się niepożądanego napięcia do procesora).Układ by wtedy działał dłużej niż 5 lat. Naprawa obejmowała by wymianę tranzystora mosfet na nowy.
Szukaj parametru o nazwie Vgs czyli napięcie Bramka - Źródło.
jak poleciał mosfet to napewno scalak sterujący nim i elementy pomiędzy ukłaem a bramką mosfeta - diody zenera.
Tego tranzystora nie sprawdzałem,a jak go sprawdzić,gdzie jest emiter,a gdzie kolektor? Zobacz sobie w tym [url=https://datasheetspdf.com/pdf-file/... A w ogóle jest [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/t... temat do Twojego i tam na końcu wątku sa podane zamienniki diody i mosfeta jakbyś...
... Jednak skoro tester widzi półprzewodnik jako diodę lub tranzystor polowy, to skąd podejrzenie że są uszkodzone? Możliwe że mosfety nie dostają sterowania na bramki (bo napisałeś że dreny podłączone są do trafo).
Jeżeli pod tą żółtą linią jest ścieżka pod elementem BC... to ten element nie jest tranzystorem ponieważ ma tylko 2 nogi aktywne. No bo to zapewne dioda Zenera zabezpieczająca bramkę MOSFET-a. Ale należy się wstrzymać do czasu podania typu obudów oraz cechowania.
Tyle, że myślałem już wcześniej o MOSFET i uważam że bedzie problem w momencie, kiedy zasilanie będzie wynosiło 24 V, żeby zmieścić się w Ugs dopuszczalnym... Wstawiasz diodę Zenera na bramkę i po problemie.
Nie działa przetwornica pomocnicza do zasilania elektroniki. To prosty układ, a części do niego są ogólnodostępne. Schemat nie jest potrzebny. W pierwszej kolejności do sprawdzenia rezystory dużej mocy w zasilaniu przetwornicy (100k i 150k), rezystory bezpiecznikowe 1R oraz rezystor w zasilaniu KA3843 i w bramce mosfeta rezystor i dioda zenera. Powinienem...
Też tak kiedyś uszkodziłem taki układ, rezystor w bazie zabezpieczy BJT na chwilę, ale LED i MOSFET padną, na sam koniec BJT Jeśli potrzebujesz rozłączać obwód obciążenia to proponuję albo rozłączać razem z rezystorem 2M2, albo blokować wzrost napięcia na bramce kiedy na drenie jest zero, najprostszą realizacja wydaje się dioda od G do D, choć takie...
Odłącz anodę diody od +9V, a w to miejsce wstaw tranzystor bazą do diody , a emiterem do +9V. Z kolektora zasilasz przekaźnik, albo bramkę mosfeta. W przypadku przekaźnika równolegle z cewką dajesz diodę np.1N4007 w kierunku zaporowym. Załączenie się diody led wymusza otwarcie tranzystora PNP i na jego kolektorze pojawia się +9V. Aby poprawnie sterować...
Wstawiałem SI4835, SI4435A, SI4425, SI4825 FDS4435,FDS6675 TPC8108 AO4407 nigdy nie było kłopotów. Zobacz np. na jakiej poz. w twoim Asusue ? (jaki) stoi ten uszkodzony polowy (z dioda i opornikami , popatrz takie zabezpieczenia _diody i oporniki a jednak padł !) i wstaw dla pewności zener w bramce typ. 15v.... jak masz zastrzeżenia. - czy w ładowaniu...
Justyniunia: Bo jeśli chcesz mieć źródło regulowane, to musiałbyś zamiast Rs wstawić potencjometr, a im większy prąd chcesz regulować, tym większej mocy potencjometru musiał byś użyć. I na dodatek, jeśli regulacja ma być z uC, musiałby to być potencjometr sterowany elektronicznie, i to o sporej mocy... nie wiem, czy taki się znajdzie, a na pewno niełatwo....
Czy mógłbym poprosić o kilka wskazówek w jaki sposób go przetestować ? Po co to robisz ? Mosfet na wejściu ma rozwarcie ! Mostet testuje się sprawdzając, czy bramka włącza i wyłączna prąd Ids.
Zamiast przekaźnika można wykorzystać tranzystor MOSFET. Przycisk startowy może spolaryzować bramkę MOSFET, po puszczeniu przycisku bramka tranzystora może być spolaryzowana z zasilanego układu, sygnał z zielonej diody to wyłączenie zasilania układu przez wyłączenie tranzystora MOSFET.
A ja bym zasugerował kondensator równolegle do tej diody Zenera - przy ładowaniu bramki MOSFET-a jest potrzebny spory prąd, a nie jest wskazane, żeby poza chwilą ładowania taki prąd płynął przez diodę Zenera. :arrow: carbon_45 - Alarm jest w porządku (zakładam, że "piezo" to blaszka z generatorem, a nie sama blaszka).
Z wcześniejszych opisanych objawów wynika że padł Ci sterownik - wymień go i daj rezystor na bramkę ok. 47 ÷ 100 Ω (większość diod też nie jest izolowana - na obudowie jest katoda lub anoda)
Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na taką sprawę: typowy wzmacniacz operacyjny nie jest rail-to-rail, nie da na wyjściu +zasilania; w rezultacie tranzystor nie dostanie na bramkę 0V względem źródła połączonego z +zasilania; to może spowodować, że nie wyłączy się on całkowicie i będzie przepuszczać jakiś prąd; w związku z tym pożądane jest, by MOSFET wyłączał...
(at)emarcus to jet bardzo dobra podpowiedź żeby dodać tam mosfeta do przekaźników, niezależnie czy będą dwa osobne, czy ten specjalny. Jest to łatwiejsze od mostka H bo nie trzeba się martwić o sterowanie mosfetów od strony plusa. Może być jeden zbiorczy na zasilaniu torów prądowych przekaźników "w masę". Być może zejście z sygnałów sterujących przez...
Witam, jak rozumiem chcesz uzyc te 3.4V ktore zalaczalo LED'a do sterowania drugiego mocniejszego LED'a? - N-Mosfet z niskonapieciowych, ktory zapewni ci odpowiedni prad przy napieciu na bramce 3.4V - normalny N-Mosfet z dodatkowym stopniem npn/pnp pozwalajacym uzyskac duze prady Mosfet'a Pozdrawiam
Ok, pamiętam. A czy dać dodatkowy bezpiecznik topikowy pomiędzy wyjściem elektrolitów a DRAIN mosfeta? Bezpiecznik mam też pomiędzy transformatorem a mostkiem prostowniczym. Ta dioda zenera 15V to wstawić od bramki mosfeta do source? Katodą w stronę source? A anoda zenerki bezpośrednio do bramki, a czy za opornikami w stronę kolektora T3? Tak będzie...
Witam, Dioda jak i oznaczenia wyglądają tak jak na załączonej fotce. Nie mogę albo nie potrafię znaleźć nic na jej temat w necie. Dioda siedzi równolegle do opornika 10 ohm, w obwodzie sterowania bramką mosfeta, w przetwornicy impulsowej. Proszę o pomoc w identyfikacji. https://obrazki.elektroda.pl/9282223400_... Pozdrawiam vper Prawdopodobnie...
Diody zabezpieczają bramki tranzystorów, typowe na 15-18 V. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2...
Ani schemat autora ani Kol. splawik00 nie mają sensu. Ostatni schemat też nie jest dobry - brak opornika między bramką MOSFET-a a masą, LED-y będą włączane niskim stanem na wejściu układu.
Są układy przyspieszające rozładowanie. Wtórnik jest jedną z możliwości. Możesz też skopiować układ z tego schematu https://obrazki.elektroda.pl/21_12113209... a konkretnie to elementy D1 i T3 i R4 - gdy pojawia się stan niski na wejściu tranzystor zwiera bramkę MOSFETa do źródła - przy pojawiającym się stanie wysokim - w zasadzie dioda i tranzystor...
Jak to jest mosfet "L" to wysterowany jest w pełni przy 5V na bramce. Wtedy potrzebne są tylko dwa oporniki w obwodzie bramki- jeden w szereg z wyjściem procesora w celu ograniczenia prądu wypływającego z procesora do rozładowanej pojemności bramki. Czyli jakieś 100ohm. A drugi od bramki do masy- tylko w tym celu żeby tranzystor przy starcie procesora...
Witam Tranzystory są na różne napięcia drenu, po przekroczenie tego napięcia zachowują się jak diody zenera. W rzeczywistości przekroczenie napięcia maksymalnego mosfeta kończy się spaleniem. Podłącz próbnik do bramek mosfetów i zobacz czy są kluczowane.
O ile pamiętam seria CD4xxx nie miała bramek z wyjściem OC - a to by załatwiło sprawę. Ale w serii 74HC/HCT były np. 74HC/HCT03, 05. Tyle, że trzeba by je zasilać przez diodę Zenera (bo zapewne masz zasilanie wyższe niż 6V ?). Można też na wyjściu bramki dać MOSFEt-a małej mocy (albo nawet BJT) i na nim zrobić wyjście OC - opornik w drenie/kolektorze...
Bieżnia po naprawie wyhamowuje pod obciążeniem. Tak jak w temacie, wymieniony uszkodzony mosfet na oryginał z odzysku MGD623S a także przeprowadzałem testy na KGF75N65KDF. Dioda zenera na bramce mosfeta to 16V 1W testowałem też 18V 1W. Bez obciążenia bieżnia hula jak nowa, ale gdy tylko wejdę zaczyna przymulać pod każdym moim krokiem. Zasiliłem silnik...
Witam Niestety, czasem gdy pada mosfet przebiciu ulega bramka i pali się wyjście up. Odpowiednio dobrana Dioda Zenera włączona równolegle do obwodu bramkowego tranzystora MosFet powinna w sumie zabezpieczyć układ scalony przed takim uszkodzeniem.
Akumulator podłączony poprzez MOSFET-a - jeśli N-MOSFET, to -akumulatora do drenu MOSFET-a, -odbiornika do źródła MOSFET-a, -zasilacza do katody diody, -odbiornika do jej anody, bramka MOSFET-a do -zasilacza, + wszystkiego razem. Brak napięcia z zasilacza włączy MOSFET-a dając niższy spadek napięcia między akumulatorem, a odbiornikiem.
NE555 i naładuje, i rozładuje bramkę. I sam ograniczy prąd. Więc chyba chodzi o zakłócenia - żeby włączanie i wyłączanie było bardziej płynne i generowało ich mniej. W pewnych układach opornik może chronić MOSFET-a przed uszkodzeniem, ale to jest istotne, jeśli nie ma diody równoległej do silnika - szybkie rozładowanie bramki powoduje wtedy szybkie...
Witam Dioda to oczywiście najprostsze rozwiązanie. Jak IRFPG30 ma "zabezpieczać" skoro jest zintergowany z diodą ? Można podłączyć mosfeta tyłem i zewrzeć na stałe bramkę do źródła. Wbudowana dioda będzie zabezpieczać :)
Nie znam konkretnie tego układu, ale każde uszkodzenie, które może spowodować niekontrolowane otwarcie MOSFET-a, skutkuje jego uszkodzeniem, również niepodłączona bramka.
Witam Niektóre MOSFETy mają diodę w przeciwną stronę niż się je podłącza. 1-można sprawdzić tą diodę w kierunku przewodzenia 2-dla mosfeta z kanałem N dotykamy +miernika do bramki a -miernika trzymamy na źródle, potem szybko bez dotykania nóżek palcami przestawiamy +miernika na dren a -miernika na źródło i miernik pokaże nam rezystancje włączenia dla...
Tak mam multimetr tak jak pisałem pomiezylem mosfety, rezystory na bramkach diody itd. Sprawdzę przekazniki,
Dioda powinna skutecznie zabezpieczyć tranzystor przed przepięciami przy wyłączaniu; bramkę MOSFET-a można sterować poprzez opornik (nawet dość duży - prąd bramki to zwykle ułamek nA), żeby ograniczyć prąd, jaki popłynie do źródła sygnału w razie przebicia bramki. Przy przebiciu bramki nie powinno pojawić się napięcie ujemne: źródło jest połączone z...
Niech mi ktos wytlumaczy to zachowanie sie MOSFETA jak naladowanego kondensatora, ze dopiero po dotknieciu bramki dioda gasnie. A czego się spodziewałeś? Przecież bramka mosfeta to kondensator.
Przepraszam za przerwę. Powracając do tematu - Najbardziej zbliżonym schematem jest schemat pierwszy / po rozrysowaniu układu w.n. z modułu zasilacza / tylko bez diod Zenera w bramkach Mosfet-ów. Napięcie PFC stabilne w zakresie 385V / ale jak je podnieść? / Temperatura tranzystorów Mosfet od 15 do 82 stop. w ciągu 5 min. Muszę sprawdzić sterowanie...
1. Czy do ładowania bramki MOSFET-a jest potrzebny taki prąd, że wymaga to użycia stabilizatora napięcia z tranzystorem, nie wystarczy układ z diodą i kondensatorem (dla podtrzymania napięcia), oraz opornikiem i diodą Zenera (do ograniczenia napięcia)? Dla większego bezpieczeństwa można by zastosować dwie diody Zenera + czerwonego LED-a tak, by w razie...
Witam Są specjalne diody zenera do ochrony tranzystorów, transile. Kup dwa 15V dwukierunkowe i podłącz je pomiędzy bramką a źródłem i drugi pomiędzy źródłem a drenem. W ten sposób nie pojawi się więcej niż 15V na tranzystorze. Rezystor dołączony do bramki może mieć nawet 10kΩ, ale ma być zamontowany blisko tranzystora, koniecznie.
Z tym "przesuwnikiem" chodzi o obniżenie napięcia z uC, przez wstawienie diody w szereg przed bramką? W zasadzie tak ale jest tu bardzo ważna sprawa. Mianowicie by dioda była tym przesuwnikiem trzeba wymusić opornikiem przepływ odpowiedniego prądu przez diodę bo sam prąd bramki jest pomijalnie mały do tego celu. Dodatkowo opornik jest potrzebny do...
A 4 nóżka P i N od tranzystorów do czego jest? Rozumiem, że wiesz jaki typ tranzystora jest na schemacie tej bramki. No to wujek Goo.. i ciocia Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/MOSFET To jest podłoże i przeważnie nie jest wyprowadzane oddzielnie w tranzystorach dyskretnych, natomiast strzałka oraz P, N określają typ kanału.
Na pierwszy rzut oka na pewno musi być przekaźnik na 48V, tranzystor daj BC546, diodę Zenera spróbuj na ok 33...36V. Jeszcze jedno - musisz zabezpieczyć MOSFETa - daj dodatkową diodę Zenera ok 12-15V anodą do źródła i katodą do bramki. Wstaw jeszcze rezystor powiedzmy 1-5k między węzeł między R2 a bramką, żeby ograniczyć prąd płynący przez dodatkową...
elim - przecież to jest dioda Zenera zabezpieczająca bramkę mosfeta pred przebiciem...
Do bazy tranzystora npn podłącz wspólną katodę diody BAT54C, jedna anoda przez rezystor do ATmegi, druga przez rezystor 22k do +5. Zwiększ rezystor pomiędzy bramką PMOS i +5 do min. 22 k.
A nie wystarczyłoby dać tranzystor pnp, a zamiast diody LED do kolektora dać bramkę MOSFET-a? Zastanawiam się, czemu na 1. schemacie jest narysowany tyrystor, mimo że tyrystor będzie przewodził cały czas po podaniu impulsu. PS. Silnik, którym ma to sterować, to pompa paliwa membranowa niskiego ciśnienia 2-4 psi i ma ona utrzymać ciśnienie na danym poziomie....
Uszkodzony Mosfet na teście diody wartość 000 i piszczy - przebicie, zwarcie dren-źródło, prawidłowe wartości to około 536 lub przerwa zależy jak przyłożysz kable miernika do nóżek dren-źródło - mosfety z wbudowaną diodą, uważaj jak dotkniesz bramki do zacznie trwale przewodzić D-S i może Cię to zmylić trzeba go wtedy "zresetować", wcześniejsze pomiary...
Nada się IRFP460 ? Powinien się nadać. z diodami zenera 5W, czy wystarczy na rezystorze w bramce ? Dlaczego aż 5W? Jak ma być maksymalnie proste to wystarczy generator napięcia na diodzie Zenera, i tranzystor MOSFET w roli wtórnika wyjściowego. Przy czym pasuje jeszcze dać diodę Zenena ze 12V od G do S MOSFETa. Dzięki niej nie ubije bramki MOSFETa...
Biorąc pod uwagę napięcie zasilania strony sterującej (12V) transformator powinien mieć przełożenie 1:1. W obwodzie bramki włączyłbym z zacisku A szeregowo rezystor 15..47om; bramkę połączyłbym do masy rezystorem ok. 3k i równolegle do niego dioda zaporowo ( do tłumienia ujemnych połówek). Zacisk B do masy 24V.
dioda bramce mosfeta uc3842 dioda bramce tranzystora generator bramce
płyta indukcyjna schemat amica piosenka radia pobieranie zablokowane
mobilus martwy silnik mobilus maret
Objawy brudnej soczewki lasera w napędzie optycznym komputera – błędy CRC, zacinanie, głośna praca Onkyo HT-R395 – brak obrazu HDMI OUT, czarny ekran, płyta HDMI, reset, firmware