Jesteś pewny, że tak to jest zrobione i dalej jest prostownik jednopołówkowy? Jeśli jest to dobrze rozrysowane to dioda ta zabezpiecza diodę transoptora przed wsteczną polaryzacją. Złącza takich diod mają małe dopuszczalne napięcia wsteczne. Można wstawić 1N4148. Układ z transoptorem mógłby być wykorzystany do detekcji przejść przez zero.
Czy przypadkiem ta dioda nie zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją? Przy podłączeniu złego zasilacza. Symbol nie wskazuje na diodę zenera.
Tak tak, rozumiem. Twoja dioda zabezpiecza przed odwrotna polaryzacja robiąc zwarcie na zasilaniu w razie W. To było do wpisu Kolegi (at)tmf
Witam. Na początek wymień diodę która zabezpiecza przed błędnym podłączeniem zasilania.
W zasadzie bez tej diody też powinien działać na zasilaczu, ta dioda tylko zabezpiecza polaryzację o ile to właśnie ta dioda. Druga elektroda diody ma połączenie dokąd ?
D500 to dioda Zenera na 30V. Zabezpiecza ona wejście przed zbyt dużym napięciem (powyżej 30V). Chroni też przed złą polaryzacją zasilacza.
To dioda PMEG4010EH. Zabezpiecza przed podłączeniem wtyczki zasilacza z odwrotną polaryzacją. Nie musi być identyczna ale parametry powinna mieć podobne http://www.nxp.com/documents/data_sheet/...
Nie. Łopatologicznie i na skróty mówiąć, kondensator w tym miejscu działa jak rezystor. Dioda LED przepuszcza dodatnią połówkę (i świeci) a dioda prostownicza ujemną przez co zabezpiecza LED przed odwrotną polaryzacją i w konsekwencji przebiciem. To tak najprościej mówiąc.
Dioda i bezpiecznik w szereg na wejściu. Dioda zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją a bezpiecznik przed przeciążeniem.
Diodzie LED raczej nic nie grozi w przypadku odwrotnej polaryzacji, nie trzeba jej zabezpieczać. To nieprawda. Każdej diodzie grozi uszkodzenie po przekroczeniu dopuszczalnego napięcia wstecznego. Tylko że o ile dla diod prostowniczych napięcie to wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt albo i kilkaset woltów, to dla LEDów jest to typowo 5V. Łatwo więc można...
Uważam, że układ jest ciekawy i przydatny, szczególnie jeśli ktoś często dobiera diody LED. Jeśli dioda D2 ma zabezpieczać przed odwrotną polaryzacją, to lepiej ją wsadzić przed kondensatorem 10uF.
Zabezpieczasz diodą przy zasilaniu DC elektrozaczepu lub warystorem przy zasilaniu AC elektrozaczepu, przy diodzie musisz zachować polaryzację, plus do plusa, minus do minusa, patrz niżej. https://obrazki.elektroda.pl/1168757500_...
Dziękuje za bardzo szybką odpowiedź. Tak właśnie myślałem, żę dioda zabezpiecza przed zmianą polaryzacji. Co do kondensatora to faktycznie chodziło mi o C117. Jeszcze raz dziękuje. Pozdrawiam Maciek
w momencie przepięcia diody zaczynają przewodzić i otwiera się tranzystor przenosząc znaczna część energii, dzięki temu diody mogą być małej mocy. D4 zabezpiecza bazę przed impulsami o przeciwnej polaryzacji. Amplituda przepięcia powstającego podczas kluczowania cewki jest znaczna.
Witam. Schemat jest następujący. http://obrazki.elektroda.net/25_12318582... Wartość rezystora zależy od serii bramki. Dla TTL może być kilka kΩ (np. 2k2), a dla CMOS kilkanaście kΩ. Dioda jest polaryzowana zaporowo. Zabezpiecza ona tranzystor przy wyłączaniu przekaźnika. Pzdr.
Uszkodzony element to dioda która zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją zasilania. Bez diody też ma działac. Skoro nie działa a pobór zbliżony do zera to pewnie sa też inne uszkodzenia i aktywny układ przeciw zwarciowy.
Jakie masz napięcie na elemencie JP8800?. Dodam że brak diody nie stanowi tu problemu, dioda zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją zasilania i zbyt dużym napięciem. Bez diody jak nie ma innych usterek to płyta powinna zadziałać. Proponuje pomiar jak opisałem wcześniej i odpiąć na chwile bateryjkę cmos.
No nie do końca...... D3 ma sens tylko wtedy, gdy spadek na niej jest mniejszy, niż na diodzie zenera w przewodzeniu. Generalnie nie jest konieczna, bo DZ skutecznie zabezpiecza wejście przed ujemną polaryzacją. Zamiast dławika proponuję rezystor rzędu 10kΩ. pozdrawiam
Dioda zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem przewodów zasilających (kontrola polaryzacji napięcia wejściowego).
Czy przy spaleniu końcowych tranzystorów zabezpieczają resztę układu? Spójrz na to jak są narysowane - w czasie normalnej pracy nie mają okazji pracować. Po spaleniu się tranzystora mocy też nic nie dadzą - w większości wypadków przebija złącze CE, więc na samej diodzie napięcie będzie równe zero... Diody zabezpieczają w pewnym stopniu tranzystory...
Wylutuj diodę która zabezpiecza telefon przed odwrotną polaryzacją ładowarki i sprawdz czy zwarcie ustąpiło :D
Dioda ta zabezpiecza tylko 12v przed odwrotną polaryzacją np. zasilacz Codegen jak się wali to potrafi dać chwilowo odwrotną polaryzację.
To wygląda jak dioda Schottky, pasek wskazuje na stronę katody. Możliwe że zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją linii zasilania.
Dioda zabezpiecza układ przed odwrotną polaryzacją kondensatora, jeżeli masz pewność, że nie pomylisz biegunów możesz jej nie wstawiać, co do reszty to nie potrafię odpowiedzieć, bo nie wiem do czego ma to być wykorzystane.
Cześć, rola tych elementów jest następująca - dioda zabezpiecza tranzystor przed napięciem o niewłaściwej polaryzacji (w przypadku tranzystora npn byłby to + od strony emitera i - od strony kolektora), które mogłoby przebić złącze B-E tranzystora i uszkodzić go. Kondensator natomiast służy do ograniczania napięcia C-E. Wszystko to wiąże się z energią...
Po co Ci ta dioda na wejściu? Jak dajesz bezpiecznik, to za nim możesz dać diodę ale spolaryzowaną odwrotnie - katoda za bezpiecznik, anoda do masy. Jak źle podłączysz baterię to spali się bezpiecznik, a w najgorszym razie na wejściu stabilizatora pojawi się -0,3V (przy diodzie Schottky'go), co spokonie wytrzyma. W ten sposób zabezpieczasz polaryzację...
... Kolego conan02 a w jaki sposób ta dioda miałaby zabezpieczać przed przed wzrostem Vcc. Dioda w szereg zabezpiecza co najwyżej przed odwrotną polaryzacją. Nie przed wzrostem VCC tylko jako odcięcie ewentualnego przepięcia na poziomie VCC - tzw. clamp. Ale sprawa się wyjaśniła, a pierwsza moja myśl była związana ze zboczeniem zawodowym - impulsowe...
Poniżej link do schematu. http://wendang.baidu.com/view/3c9fea6f58... Do tranzystora PQ5700 (str61) dochodzi napięcie z zasilacza. Spalona dioda zabezpiecza płytę prze odwrotną polaryzacją.
Ścieżki się upaliły, bo popłynął prąd zwarciowy po zadziałaniu tej diody. Transile są diodami zabezpieczającymik, które zazwyczaj zabezpieczają przed przepięciami. Po przekroczeniu określonego napięcia (na które jest ta dioda), robią zwarcie, zabezpieczając elektronikę przed uszkodzeniem. Czasami są też stosowane jako zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją...
Mam schemat ale bez typów elementów, V2 jednak jest to dioda prostownicza. Wygląda, że zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją.
W tych modelach często pada ta dioda shotki która zabezpiecza go przed włączeniem zasilacza o odwrotnej polaryzacji, dioda ta jest w szereg z + podawanym z gniazda zasilającego i nie wytrzymała prądu pobieranego przez komputer. Można spróbować ją zewrzeć jeżeli za nią nie ma zwarcia.
Dioda jak dioda (w kształcie walca ), zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją. Znajdziesz w okolicy gniazda zasilania. Zdjęcia tego fragmentu laptopa były na forum. Poszukaj.
Witam Najprawdopodobniej na wejściu jest dioda, która zabezpiecza przed podłączeniem napięcia o odwrotnej polaryzacji. -- pozdrawiam
-elektrolity przy wtyku Nie widziałem jeszcze elektrolitów przy wejściu zasilania. Na wejściu zasilania jest dioda która zabezpiecza przed podłączeniem odwrotnej polaryzacji. Zazwyczaj ulega spaleniu do jest widoczne i wyczuwalne :)
jeśli bez radiatora; to daj znać, kiedy się spali. Diody moga zabezpieczac przed zatkaniem tranzystorów, zwiększają tez pewnie prędkość zlącz. przy odwrotnej polaryzacji, to moment, i te diody sie palą ! I już nie zabezpieczają.
Jest to dioda ale czy coś jeszcze się uszkodziło to trudno powiedzieć. Zabezpiecza ona pewnie przed odwrotną polaryzacją podłączonego zasilania. Wymienić diodę możesz na jakąś podobną na prąd 6-8 A.
później go podłączyłem ALE plus do minusa a minus do plusa ... po prostu nie zauważona zmiana biegunowości ... i coś strzeliło. Każdy wzmacniacz ma zabezpieczenie przed tym w postaci diody prostowniczej wpiętej na samym początku. Między plus a minus zasilania. Dioda się przepala, robi zwarcie i wywala bezpiecznik. Zabezpiecza to resztę elektroniki...
Wyniku indukcji powstałej w cewce następuje zwrotne napięcie o przeciwnej polaryzacji zabezpieczam diodą No to pochwal się jaką zastosowałeś? Dodano po 2 Ale co dostaje zwarcia? Tranzystor niepewnie dobrany, w tej aplikacji i DC potrzeba 2-3 sztuki.
Jest to dioda zwrotna „zabezpiecza tranzystor przed ujemną polaryzacją oraz uniemożliwia przepływ prądu w kierunku przeciwnym niż przewodzi tranzystor” Sprawdź też te 2 tranzystory obok niej. Dokładnego modelu Ci nie podam, bo nie mam schematu, ale zastosuj jakąś diodę impulsową Schottky'ego. Na napięcie max 30 V i odpowiednio dużym prądzie.
No rzeczywiście. Ślepota. Mam jeszcze takie pytania. Czy można jeszcze wpiąć bezpiecznik do układu by zabezpieczał diody. Jeśli tak to jaki i w którym miejscu? Czy można rozwiązać problem niewłaściwej polaryzacji czymć jeszcze? Czy może to już wtedy nie ma znaczenia?
Optymalizator robi podobnie jak te opisane diody, omija, blokuje, odłącza zacieniony panel ale cały, diody blokują tylko zacienione sekcje Optymalizator nie robi tak samo jak diody. Diody zabezpieczają zacieniony panel przed odwrotną polaryzacją i przepuszczają prąd z pozostałych niezacienionych. Optymalizator wykorzystuje moc paneli częściowo zacienionych...
W dawnych dobrych czasach wejścia idiotenodporne były zabezpieczane diodą równolegle do gniazda ale w polaryzacji zaporowej dla normalnej biegunowości. W przypadku odwrócenia dioda ta ( na ok 10A) dawała takie zwarcie że w najlepszym wypadku leciał bezpiecznik: 1. W zabezpieczanym urządzeniu 2. W urządzeniu zasilającym 3. i może dalej w skrajnych przypadkach...
Gdzie ma mostek? Jedna dioda jest antyrównoległa do cewki przekaźnika, druga tylko zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją zasilania. Jeśli jednak wstawisz kondensator elektrolityczny o większej pojemności (np. 470µF) tuż pod stabilizatorem, to termostat zadziała, ale musiałbyś sprawdzić jak zachowa się przekaźnik.
Małe OT: jaka funkcję pełni dioda D1 nad stabilizatorem 5V? Wygląda jakby zabezpieczała przed odwrotną polaryzacja zasilania ale od tego to jest D2
Ta uszkodzająca się dioda zabezpiecza elektronikę tylko przy odwrotnej polaryzacji zasilania w czasie wybuchu zasilacza nie jest to dioda zenera jak sugerują koledzy, aby ona się przebiła od za wysokiego napięcia to by musiało być chyba z 50v lub wiecej. W czasie wybuchu są stany trudne do ustalenia mimo że nie uszkadzają się trwale diody prostownicze...
Diody nie dodałem ponieważ przekaźniki są zasilane z 12V a cała reszta jest po stabilizatorze na 5V, stwierdziłem że stabilizator nie przepuści żadnych śmieci ;) Diody daje się po to aby zabezpieczyły tranzystory przed uszkodzeniem, a dokładnie: Dioda zwrotna (zabezpiecza tranzystor przed ujemną polaryzacją oraz uniemożliwia przepływ prądu w kierunku...
Projekt z Protelu 2.0. - elementy o numeracji 150 to zasilacz i w tym kondensatory filtrujące, - elementy o numeracji 100 to RS232 + wizualna kontrolą transmisji, - elementy o numeracji 200 to RS485, - elementy o numeracji 50 to uC z kwarcem (reset w uC nie jest wymagany i można go pozostawić w powietrzu), - elementy o numeracji poniżej 50 to multiplexery...
Witam! Możesz zrobić dzielnik napięcia akumulatora (np. taki jak na rys.1) http://obrazki.elektroda.net/53_11610129... Diody D1 i D2 (1A 50V) zabezpieczają przed omyłkowym podłączeniem akumulatora (odwrotna polaryzacja). Dioda Zenera C5V1 zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem napięcia (naładowany AKU może mieć do 14V). Ponadto wzmacniacz, który narysowałeś...
To ja napiszę coś z praktyki jako strażak OSP... Ładowarki buforowe warto rozważyć, ja stosuję zasilacze 24V impulsowe w wersji na szynę, prąd jakiś niewielki rzędu 2A, napięcie podkręcone do 27,5V mierzone na akumulatorze, na wyjściu zasilacza rezystor 0R47, dioda shottky jako zabezpieczenie przed odwotną polaryzacją i wstecznym przepływem prądu....
Podejrzewam że to dioda zabezpiecza elementy telefonu przed nieprawidłowym włożeniem baterii (prawidłowa polaryzacja). ps Jak ktoś wcześniej czegoś sensownego nie napiszę to w poniedziałek sprawdzę w schemacie i powiem co i jak.
Sprawdź czy dioda D9 jest faktycznie tak jak ja narysowałem (może ja źle widziałem na tych zdjęciach) - jeśli tak to ją odwróć. Porównaj ze schematami na stronie pavouk. Myślę że te diody (D9 i D10) mają zabezpieczać bazy przed napięciem o odwrotnej polaryzacji w momencie gdy jest załączony sąsiedni tranzystor.
Witam, trafił do mnie laptop asus x61 po nieudolnym skreceniu kabla od zasilacza. Na skutek zamiany polaryzacji strzeliła dioda zabezpieczają i coś dalej bo nie widzi podłączonego zasilacza. Prosze o sugestie bardziej doswiadczonych kolegów, jak dla mnie podejrzany jest MOSFET si4336 zaraz przy wejsciu zasilania. Tylko nie znalazłem gdzie można go kupić....
Podłączyłeś odwrotnie polaryzacje, a dioda właśnie przed skutkami tego zabezpiecza, gdybyś podłączył poprzez bezpiecznik nic by się nie stało. Ja bym dał diodę Zenera na 15V i jak największej mocy.
to jest 1n4148 ktos sie pomylil co do tej diody to zabezpiecza ona uklad przy odwrotnym polaczeniu wtyczki na plytce a do polaryzacji to wszystko jest OK bo programator pobiera prad z ukladu a nie uklad od programatora
Nikt nawet nie zapytał jakie ogniwa są tam zainstalowane. Jeżeli są to ogniwa litowo-jonowe to eksperymenty z niewłaściwym procesem ładowania mogą mieć bardzo przykry koniec. Proszę poczytać w internecie a nawet na elektrodzie co dzieje się z takimi ogniwami gdy są nieprawidłowo ładowane. Ogniwa to Ni-MH o pojemności 700mAh. Uważam, że wspomniana wcześniej...
Dioda na zabezpieczaniu przed odwrotną polaryzacjo ?
Pewnie kręcił się na max wentylator i właściciel nie wiedział co zrobić. Sygnały tacho i pwm są podłączone bezpośrednio do GPIO z jakimiś pulupami. O ile pamiętam tacho ma 10k, a PWM ma 1k. Czasem są podłączone bezpośrednio do GPIO bez zabezpieczeń, a czasem jest podwójna dioda skierowana katodą do +3.3 co zabezpiecza nieco przed wzrostem napięcia ale...
Ha... mosfety mają wbudowaną diodę, która zabezpiecza przed ujemnymi przepięciami. Ta dioda nie jest wbudowana. I nie zabezpiecza. To jest pasożytnicza dioda. Czyli nie jest wbudowana tylko sama się wbudowała mimo że nikt jej tam nie zapraszał. Ale reszta to oczywiście prawda. A ja myślałem, że ta dioda jest po to, żeby zabezpieczać złącze przed ujemną...
Ja bym to zrobił w układzie niemal bezstratnym jeżeli chodzi o wartość napiecia zasilania zabezpieczanego układu, zwykła dioda prostownicza i przekaźnik.
Witam dioda na elektronice Segate zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją obwód zasilania tylko 12v, nie zabezpiecza przed wyższym napięciem, kiepskie zasilacze w czasie wybuchu jak widać dają odwrotną polaryzację lub napięcie zmienne.Powinna być to Schotky bo teoretycnie zabezpieczy przed odwrotną polaryzacją do 150mv a krzemowa tylko do 700 mv a to...
Dioda 2 zabezpiecza przed przepięciami. (Jest ważna)
Źle, spójrz na rysunek poniżej. Dioda D1 zabezpiecza kondensator przed odwrotnym naładowaniem przy ewentualnym, odwrotnym podłączeniu jego, lub źródła napięcia. Jak masz trochę czasu, to poczytaj o elementach indukcyjnych. Dowiesz się, że po odcięciu zasilania, w cewce indukuje się wysokie napięcie rzędu kV, o polaryzacji odwrotnej do napięcia zasilania....
Można podłączyć MOSFET-a (tylko musi być Logic Levels) tak, żeby zabezpieczał przed odwrotnym zasilaniem, a nie dawał takiego spadku napięcia, jak dioda.
To nie rezystor tylko dioda. Możesz dać ten z Zetora o którym pisałeś o ile jego cewka jest na 12V. Dioda jest po to by zapobiec pikowi napięcia który powstaje w momencie wyłącznie przekaźnika - zabezpiecza to elektronikę przed uszkodzeniem. Możesz dać do przekaźnika samemu taką diodę - np. 1N4148 i będzie działał identycznie jak ten z linku. Idź na...
Wejścia PLC są podobnie zbudowane, R18 jest tam po to aby podnieść próg przełączania, aby wejście nie reagowało na niskie napięcia, podnosząc tym samym odporność na zakłócenia. Jakby policzyć, to dzielnik rezystorowy na wyjściu daje koło 8V, trochę dużo, TLP281-4 ma napięcie przewodzenia 1,3V max przy 10 mA - więc 8V to trochę dużo. Dlatego myślę, że...
Wydaje mi się , że dioda zabezpiecza tranzystor przed uszkodzeniem . Wyindukowane w uzwojeniu silnika napięcie może mieć wartość dużo wyższą niż napięcie zasilające układ, do tego odwrotną polaryzację. Dioda uniemożliwia pojawienie się tego napięcia.
elementy D i R zupełnie są nie potrzebne , ważne jest natomiast zastosowanie kondensatorów na wejściu i wyjściu stabilizatora , dobrze jest stosować pary kondensator elektrolityczny + kondensator ceramiczny w przedziale 47 -100 nF , elektrolityczne na wejściu 220 - 1000µF , wyjście 47 -220µF do zasilania tylko samej logiki wystarczy seria...
Układ musi być w stanie wytrzymać chwilowe skoki napięcia występujące w samochodzie. Rodzaj i długość zakłóceń określają odpowiednie normy. Charakterystyka występujących zakłóceń wygląda następująco: https://obrazki.elektroda.pl/6535382000_... Te najszybsze i największe wybieram diodą TVS, przed odwrotną polaryzacją zabezpieczam się...
Ale my się chyba nie zrozumieliśmy. Wydawało się że nie zakręciłem opisu, a chyba tak. Ja nie pytałem o prawo oma i nie pytałem o spalenie diody w kierunku przewodzenia tylko dlaczego dioda nie ulega zniszczeniu przy polaryzacji wstecznej. Nie pytałem też jak to zabezpieczyć (z tą dodatkową dioda) Więc raz jeszcze: Mamy szeregowe połączenie diody i...
Witam, Czy moze mi ktos powiedziec do czego moga sluzyc kondensatory wlutowane rownolegle do kazdej diody w mostku gretza (polaryzacja taka sama jak w diodach) ? do blokowania prądów o wysokiej częstotliwości, by nie były prostowane. Stosuje się w zasilaczach do wzmacniaczy m. cz. itp. Poza tym, to zabezpieczają przed "skokami" napięcia od indukcyjności...
Zła polaryzacja. Dla cewki nie ma to znaczenia a dioda zabezpiecza tranzystor przed "pikiem napięciowym" przy zaniku zasilania na cewce ... czy nie tak?
Ta dioda musi być! Zabezpiecza ona tranzystor przed napięciem o odwrotnej polaryzacji wytwarzanym przez cewki odchylające i bierze czynny udział w odchylaniu wiązki elektronów (gdyby jej nie było nie wyświetlałaby się lewa część ekranu). Dioda ta jest wbudowana w tranzystor lub jest na płycie wpięta między C-E HOTa. Skoro piszesz, że monitor chodzi...
(at)maverick73, dzięki za propozycję połączenia i resztę przemyśleń. (at)kpec, zasada działania tych diod jest na razie poza moim poziomem wiedzy. Znalazłem takie diody z odzysku: diody Schottky'ego typu SB1240 (40V 12A). Elementy są stosowane jako diody bocznikowe do zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed odwrotną polaryzacją przy zacienieniu...
Jak często zdarza się odwrotne podłączenie baterii w danym urządzeniu u konkretnego użytkownika? Pownie po pierwszym przypadku na przyszłość będzie uważać. Dlatego skomplikowane zabezpieczenia nie do końca mają sens. Najprostrze rozwiązanie to dioda, najlepiej szybka, podłączona równolegle do obciążenia i o przeciwnej polaryzacji a szeregowo z baterią...
Witam Zastanawiam się nad zabezpieczeniem układu przed skutkami nieprawidłowego podłączenia zasilacza (odwrotna polaryzacja) i zbyt wysokim napięciem zasilania. Mam układ w którym zasilanie podaję przez bezpiecznik topikowy szybki i diodę prostowniczą połączone szeregowo, a pomiędzy nimi diodę Zenera (do masy). Dioda Zenera zabezpiecza przed nadmiernym...
Co pokazywało 0.1-0.3V, gdzie mierzyłeś napięcie i jak? Z drugiej strony jest drugi - taki lekko brazowy, który też trzeba sprawdzić. Sprawdź również diodę, która jest na drugim zdjeciu - ona zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją. Musi przewodzić tylko w jedną stronę. Niestety nie zoribsz tego bez normalnego miernika, więc albo takowy sobie kup lub...
Bezpieczniiem nic tu nie zwojujesz. To tylko zabezpieczenie przeciwpożarowe. Stary dowcip sprzed 60 lat: " Tranzystor to najlepszy bezpiecznik, tylko kłopot w tym że ma trzy nogi". To obrazuje fakt, że tranzystor (i każdy inny półprzewodnik) "poleci" pierwszy, tak naprawdę to półprzewodnik zabezpiecza bezpiecznik. Jeśli pali bezpiecznik, pali WO to...
W paru sztukach to była winna ta dioda szotki co ma dwie nogi i obudowa która dostawała oporności przy przewodzeniu. Ta dioda jest w szereg z gniazdem + i zabezpiecza tylko aby ktoś kombinując z zasilaczem nie dał odwrotnej polaryzacji.
Dioda powinna być bo to zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją. Rezystor można zewrzeć ale wtedy trzeba ładować z zasilacza z ograniczeniem prądowym i stabilizowanym napięciem. Minimalne napięcie zasilacza musi wynosić ok.14,5V + 0,7V spadku na diodzie czyli ok 15V. Ja ładuję prądem 1/10 pojemności akumulatorów przez kilkanaście godzin. Można ładować...
Na pierwszym zdjęciu pod gniazdem zasilania widać trzy diody - być może któraś właśnie zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem. Sprawdź tor zasilania.
Odpowiedzi które znalazłeś są właściwe-diody to wstępna polaryzacja tranzystorów T1 i T2 (typowa struktura końcówki mocy działającej w klasie AB) a T3 i T4 wraz z rezystorami R1 i R2 to zabezpieczenie nad-prądowe dla T1 i T2. Gdy płynie za duży prąd przez któryś z rezystorów(a tym samym przez emiter tranzystora mocy) wtedy "otwiera się" tranzystor zabezpieczający...
https://obrazki.elektroda.pl/5870115600_... Jest to uniwersalny dekoder pilotów na podczerwień, który obsługuje 42 protokoły transmisji IR (Infra-Red). Umożliwia ustalenie nazwy protokołu oraz wartości adresu i rozkazu, wysyłanego przez testowany pilot po naciśnięciu danego przycisku. Wszystkie informacje są prezentowane na wyświetlaczu...
Te cztery diody to tak naprawdę dwa układy: BAV99 A7W SOT23. Tak jak mi się wydawało one zabezpieczają przed zmianą polaryzacji. Oprawa pozwala na zamianę plusa z minusem. Dodano po 5 Dziękuję za pomoc.
Układ pracuje jako multiwibrator astabilny. Układem realizującym pracę o określonej częstotliwości jest timer 555, a elementy które określają tę częstotliwość to R1 R2 C1 . Częstotliwośćć generacji wyznaczona jest przez sumę czasu ładowania[Świeci dioda LED1] kondensatora C1 ( 0,693 • (R1 + R2) • C1 ) oraz jego rozładowanie[Świeci dioda...
Witam.Podczas naprawy pewnego prostownika (chińczyka z marketu) na jego wyjściu zaraz po mostku zmontowany był pewien układzik na tyrystorze ,diodzie i trzech rezystorach . Miał on na zadanie zabezpieczać prostownik przed złą polaryzacją i przed zwarciem biegunów oraz ładował dopiero po podłączeniu do aku. I to w oryginale działało super. Odrysowałem...
Co do zabezpieczenia to zrób to tak jak to jest zrobione w procesorze - dioda Schottkiego od wejścia układu zabezpieczanego do Vcc i druga do masy. Gwarantuje ci to obcięcie napięcia do Vcc+Vforward i GND-Vforward. Dodatkowo prąd diody ogranicza się szeregowym rezystorem. Ponieważ dzielnik dla napięcia powinien mieć max duży opór więc i tak trzeba miedzy...
Dioda jest zabezpieczeniem w przypadku podpięcia zasilacza z odwrotną polaryzacja, zwiera wtedy zasilacz i zabezpiecza pozostałe układy przed uszkodzeniem. Jednak czasami się zdarza, że zanim ona zadziała następują już uszkodzenia w dalszej części układu. W Twoim przypadku jeśli nie był podłączany zasilacz z odwrotną polaryzacją, to są szanse, że nic...
W wypadku urządzeń zasilanych sieciowo jest zamontowana w szereg dioda, zabezpiecza przed błędnym podłączeniem aku, przy bateryjnym raczej tego się nie stosuje bo jest dodatkowy spadek napięcia 0,5-0,7V
Zastosowane przez Ciebie diody (i nie tylko przez Ciebie- w wielu stopniach mocy to standard) zabezpieczają strukturę tranzystorów przed napięciem o wstecznej polaryzacji. W zasadzie nie wpływają one na jakość sygnału (szumy), a dość skutecznie zabezpieczają przed uszkodzeniem w/wym. tranzystorów. Było by miło, gdyby Kolega poprawił nieco chaotyczną...
Witam Chciałbym podpiąć dwa źródła zasilania do LM2575, jedno z sieci, drugie to akumulator. Jako, że chciałbym zastosować jak najniższe napięcie akumulatora, to pasuje, aby spadek napięcia na diodzie był jak najmniejszy. Chciałem użyć 2x 1N5817, przy zasilaniu sieciowym dodatkowo miałaby zabezpieczać, przed odwrotną polaryzacją.
Jakie zadanie spełnia dioda na wyjściu? (D12), i dioda o numerze D9? Zabezpiecza zasilacz przed przepięciami w wypadku obciążeń o charakterze indukcyjnym oraz przed podaniem na wyjście zasilacza napięcia (na przykład z częściowo jeszcze naładowanego kondensatora) podaniem napięcia o odwrotnej polaryzacji.
Witam. Jak w temacie, przez własną pomroczność. Miałem słaby akumulator, wyciągnąłem do doładowania, już powoli muszę kupić nowy. Jak go wkładałem to włożyłem go odwrotnie, myśląc o kij wie czym wziąłem kable łączeniowe jeszcze dwoma rękami i dotknąłem odwrotnie akumulatora. Chciałem szybko nałożyć i przykręcić. Auto dostało odwrotnej polaryzacji 1-2...
Na 7 pinie TPS'a - 7V , to tylko jedno znaczące napięcie, które udało mi się pomierzyć. W gruncie rzeczy 19V z ładowarki zwierane jest praktycznie przy samym gnieździe. BQ pin 11- 347mV Napięcie nie dochodzi do U26 i U27.. Oporność między masą a +19V wynosi 147 ohm. Opornika R138 nie mogę namierzyć. Dziwi mnie tylko fakt, że dioda D17 zwarta jest do...
mam takie pytanko. Mianowicie jak zrobić uład któy zabezpieczał by układ przez nadmiernym napięciem wejściowym np. 19V i też aby zapezpieczał przed odwrotną polaryzacją układu. Diody zenera ale jak to połączyć aby później to jeszcze było sygnalizowane na diodzie LED. Mianowiecie np podłanczam za duże napięcie lub też źle polaryzuję układ nom i wtedy...
Poza tym zakładam, że siłownik/klapa otwiera się do odcięcia krańcówki, następnie idzie w drugą stronę po naciśnięciu przycisku. Ale wtedy nie katujesz napędu bo wyłączyła go krańcówka. Proszę schemat; https://obrazki.elektroda.pl/9685258300_... I objaśnienie; Po włączeniu zasilania 4017 dostaje zasilanie przez stabilizator na diodzie...
Koledzy nie mają chyba pojęcia o tej konstrukcji - dioda D4 to nie jest zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilacza. Co więcej, w tym modelu po prostu nie ma diody zabezpieczającej. Tą funkcję pełni tranzystor Q10, jednak nie zabezpiecza on całego obwodu - np. układu U14. Witam, z zdjęcia wynika że już ktoś ruszał tego laptopa.Zobacz zasilacz,...
Aha, na wejściu zasilacza nie widzę mostka Greata, pewnie zasilasz z gotowca dającego napięcie wyprostowane? Słusznie, jednak dla bezpieczeństwa dodałbym chociaż jedną diodę, nic nie kosztuje, a zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją. Dodano po 1 NIE NIE !! Przepraszam, mój błąd, źle napisałem. Oczywiście TIMER1 zwiększa licznik sekundy co 1s, a poleceniem...
Witam. Również zbudowałem działko Gaussa. Kondensatory zostają ładowane do 325V. Ich rozładowanie wyzwalane jest przez poważny tyrystor. Mam problem ze zrobieniem cewki, poszukuję narazie odpowiedniego drutu. Czy zastosowanie transoptorów szczelinowych jako czujniki położenia pocisku jest możliwe ? Tyrystor przewodzi w jedną stronę. Czy wobec tego muszę...
Przerobiłem powyższą dyskusję i skombinowałem taki układ: http://obrazki.elektroda.pl/8053956200_1... Bezpiecznik i za nim transil jednokierunkowy zabezpieczają zarazem przed zbyt wysokim napięciem, jak również odwrotną polaryzacją. Nie trzeba w tym wypadku stosować dodatkowej diody prostowniczej.
Nie zrozumieliśmy się - dioda w stanie zaporowym ma wogóle nie mieć wpływu - kiedy cewka jest zasilana (tranzystor przewodzi), dioda ta ma zwierać wyindukowane napięcie w cewce (o odwrotnej polaryzacji) czyli w chwili wyłączenia tranzystora. Tak jak to ma miejsce np. podczas zabezpieczania tranzystora sterującego cewką przekaźnika - dioda równoległa...
dioda polaryzacja dioda zabezpieczać tranzystor dioda zabezpieczać przekaźnik
licznik honda włączający wentylator mondeo szukanie stacji radiowych
Suzuki XF 650 Freewind – brak iskry po wymianie modułu CDI, diagnostyka zapłonu Grzyb na ścianie – czujniki wilgotności, SHT35, Si7021, osuszacze, farby antygrzybiczne