Musisz pomierzyc te elektrolity i diody prostownicze tez. Pewnie wyschly i pojemnosc spadla ale nie mozna tez wykluczyc zwarcia na diodach.
Dioda D506 to BYP-150/100 (oryginał), a napięcie na katodzie tej diody to ok. 21,8V
Tego modelu nie znam. Ale jest tam dodany opis że jest drobna poprawka przełącznika mono/stereo. Więc być może stereodekoder jest tam przełączany w tryb mono.
Czyli przy strojeniu słyszysz szum? Czy zaświeca się dioda stereo i zero?
Z twoich przeróbek najlepszą jest układ opóżnionego załączania głośników.Możesz zastosować kondensator nawet do 1000mikro.Aby zwiększyć napięcie do 12V zrezygnuj z mostka i zrób zwykły podwajacz napięcia na diodach.
A jakie powinno być napięcie na diodzie zenera? Względem masy czy na nogach diody?
Według mnie tylko do ustawienia świecenia zielonej diody.
Witam! Na schemacie są żarówki, ale napięcie nie jest podane, ale zajrzałem do katalogu transformatorów i tam jest 5,8V 0,5A, to dasz dwie diody w szereg i nie powinno być problemu. Pozdrawiam
s_z_a_m_a_n(at) od dostrojenia czyli "0" detektora są 2 diody czerwone a zielona to dioda poziomu sygnału i teoretycznie nie ma nic wspólnego z dostrojeniem (proszę zerknąc na schemat i nie ma żadnego połączenia między układem dostrojenia czyli "0" a wskażnikiem poziomu sygnału )ale jeżeli ktoś uwarza że poziom sygnału to też dostrojenie to może tak...
Tosca posiada 2 żarówki 6v cokół r5 W Tosce daj rezystor 3,3 Ω 1W w szereg z uzwojeniem zasilającym żarówki. A w zasadzie w szereg z bezpiecznikiem B505 w tym obwodzie. Żarówki może będą delikatnie słabiej świeciły ale będą wieczne (prawie). No i barwa nadal będzie ciepła, czyli taka jaką chcesz. A jakby jednak za słabo świeciły to wypróbuj 2,2 Ω 1W.
Wpakuj potencjometr i najmij operatora. Nie ma jednej wartości. Możesz jedynie nieco zmienić koncepcję i sygnał brać z miejsca o najmniejszych zmianach poziomu, tj jeśli regulujesz sygnał tylko potencjometrem to pobierz go z miejsca przed nim, wzmocnij i daj dopiero jakiś układ np z filtrem dolnoprzepustowym - coś jak kolorofon na tylko dolne pasmo.
Ja wiem, że stabilizator, ale jak już się zaczęło od diody...
Na moim schemacie tez jest jedna dioda.
Mogl tez sie uszkodzic wzmacniacz koncowy przez taka zworke...albo sa powalone diody prostownicze. Wymien mostek/diody.
Nie. Do ponownego zestrojenia jest glowica, detektor FM i stereodekoder.
Witam. Trzeba przeanalizować połączenie 7 pinów (luty) do złącza WC i sprawnosc Tranzystorów i diody LED.
Problemem jest tylko to, że nie świeci dioda LED, a sygnał wyjściowy jest "stereo"?
ten rezystor (opornik) kupujesz w sklepie za 10gr . tak jak pisali wcześniej masz 12 V zmiennego czyli trzeba je wyprostować na stały DC najtaniej poprzez jedną diodę .
Przepraszam bardzo!!! Chce wniesc poprawki do moich postów. Pisalem o pradzie spoczynkowym, a w rzeczywistosci mierzylem spadek napiecia......sprawdziłem tranzystor T410 i wyglada na sprawny (mierzyłem go multimetrem do sprawdzania diod)
Jeszcze moze byc tak ze ktoras z diod warikapowych szfankuje, mialem juz taki przypadek osobiscie!
Stereo działa, reaguje na przycisk przy zmianie stacji dioda gaśnie. Po naciśnięciu przycisku słychać zmianę z mono na stereo, lecz gdy wybiorę mono dioda nie gaśnie. Dodam, iż posiadam też amplituner AWS-105 Aida i tam też dioda gaśnie
Jedna diod na mostku prostowniczym jest przepalona, wie ktoś na ile amperów są te diody??
Dane tranzystora w załączniku razem z opisem. Baza jest nodze 3. Na schemacie Tosca baza T502 jest podłączona do diody zenera. Emiter wychodzi na K503, kolektor do opornika. https://obrazki.elektroda.pl/6421758500_... Schemat zastępczy przyda się do pomiaru tranzystora.
Witam, moze opisz to dokladniej bo twoj opis nie jest zgodny z prawda a przynajmnjej przeczy logice: - Tosca nie ma diody wskazujacej MONO jest tylko STEREO, jezeli sie swieci to UL1621 rozpoznal sygnal pilota i dekoduje sygnal stereo - koncowka 7. - ten potencjometr nastawny sluzy do zsynchronizowania wewnetrznego oscylatora w UL1621 z sygnalem pilota,...
to sygnału niema żadnego głowica przestrojona wiec coś powinno pokazywać bezpieczniki to wina raczej maksymalnego wysterowania i mocnego stuku w głośniku-nagłego spadku wiec to raczej niema styczności z tym,jak przełączam sie na fm mignie mi przez ułamek sekundy dioda od stereo i delikatnie mrugnie od poziomu sygnału ostatnia-3 dioda
Proponuję sprawdzić stabilność napięcia zasilającego diody pojemnościowe głowicy.
Ażeby obliczyć rezystor dla tych diud czeba podstawic dane pod następujący wzór :) Napięcie zaśilania -(minus) napięcie diody /(podzielone) przez pobur prądu diody czyli 20Ma jedna
Koledzy bez nerw . Kiedyś mój nauczyciel powiedział " Jeżeli nie wiesz o co chodzi , czep się zasilania " . Głupie pytanie a może diody (dioda ) prostownicze lub mostek i stąd wylany kondensator i cała reszta .
Czyli muszę pomierzyć te tranzystory które nie są wymieniane i te diody prostownicze.
1. Diody - standardowe diody prostownicze o dopuszczalnym prądzie powyżej 1A (myślałem nad 2A) Lepiej Schottky, mniejszy spadek napięcia w kierunku przewodzenia. Prąd daj wyższy, zwłaszcza dla KT88 warto dać diody w obudowach TO220 z możliwością chłodzenia. 6,3V*√2-2*0,7V=7,48V (6,3 na wyjściu transformatora, 0,7 spadek na diodzie, 7,48V-za mostkiem...
Jeśli odłączyłeś końcówki i dalej buczy to odłącz jeszcze zasilanie przedwzmacniacza i radia , zmierz diody w zasilaczu .
Wymienię wszystkie kondensatory ceramiczne, przemierzę wszystkie tranzystory, diody i napiszę wyniki. A nóż będzie działać.
Nie jestem pewny ale sprawdż czy na pewno dobry kondensator wylutowałeś w heterodynie, tam powinieneś wylutować ten równoległy do diody pojemnościowej.
http://obrazki.elektroda.pl/5861055300_1... http://obrazki.elektroda.pl/1645108000_1... 100zł za całość nie wiem czy sprawne w tosca 303 ktoś grzebał brak bezpieczników i diod
Ta dioda wskazuje dostrojenie do stacji (zero dyskryminatora) a nie siłę sygnału. Jeżeli nie świeci na zakresie FM to najprawdopodobniej jest odstrojony dyskryminator FM. Otóż nie. Wskaźnik zera dyskryminatora jest zrealizowany na dwóch diodach D702 i D703 (czerwonych), a wskaźnik poziomu sygnału na diodzie D704 (zielonej) sterowanej tranzystorami...
Ja mam troszkę inny problem ale również mamy 2 żródła sygnału (wzmacniacze) i jedna pare glosników. Mam w pokoju wzmacniacz dioda Tosca pod którą mam podpiętę kolumy (na tym grają sobie mp3 z kompa lub radio) oraz starą wieżę, której chwilowo nieużywam. Ta wieża ma bardzo przydatną funkcję której Tosca z oczywistych względów nie ma.Chodzi o zwyczajne...
Rozumiem, że bezpiecznik B502 oraz połączenia z transformatorem sprawdzone? Czy przy wlutowanych diodach jest napięcie zmienne na B502?
Między masę a bazę T704 zrób zworę i sprawdź czy led zgaśnie. Jakoś przeoczyłem ten fragment... Ponownie wylutowałem ten PR-ek i za poradą zwarłem bazę T704 do masy. Zielona dioda zgasła.
Diodę zenera na wejściu srawdź kondensatorów nie musisz wymieniać sprawdz oporniki czy któryś się nie uszkodził
Czy to nie jest przypadkiem efekt słabego sygnału antenowego?
Miernikiem ustawionym na test diody.. ale bez zasilania!
Głowica nie jest oryginalna.Do sprawdzenia elementy od transformatora do stabilizatora ul1550(bezpiecznik,dioda,rezystory,konde... i ul1550)Na w/w stabilizatorze powinno być 33 V.Poz artur
Ja jak bym miał taki tuner to bym w nim nic nie zmieniał bo to, że diody świecą siecały cczas nikomu chyba nie przeszkadza a poza tym nie ma się co czarować-Tosca to amplituner wymarłej generacji. Tym tunerem nie steruje mikroprocek a jedynie przełącznik zakresów i wejść. Ja osobiście nie szukałbym żadnych przyczyn dlaczego te Ledy świecą.
Zmierz przede wszystkim spadek napięcia na R438 i R440 , pozwoli nam to określić czy płynie jakikolwiek prąd spoczynkowy. Sprawdziłeś tranzystory miernikiem na zakresie "dioda"- test ciągłości?
Wygląda na to że tranzystory stopnia końcowego są uszkodzone T411 415 413 417 może nie wszystkie ale na pewno wszystkie trzeba sprawdzić. Czy napięcia +27v i -27v są prawidłowe ? T403,405,407,409 też bym sprawdził i diodę d401 też.
Przede wszystkim musze wymienic diody D501-D504 1n 540. Tylko chciał bym sie upewnic bo jest jak to sie mowi lamerem elektronicznym jesli testuje diode omomierzem i w obu opcjach mam rezystancje bliska zeru to dioda jest zepsuta.
Sprawdź napięcie zasilania w punkcie K503, powinno wynosić 14,5V. Jest to zasilanie toru AM i FM. Na podstawie tak skąpych informacji, nie mogę więcej powiedzieć. Jeżeli tego napięcia brak, wcześniej jest bezpiecz- nik B502, tranzystor T502, dioda Zenera D507.
Cześć. Sprawdź na początek diody w mostku, bo to któraś z nich może mieć przebicie i dlatego się dymi, i jest przeciążony transformator. Zwłaszcza gdy dymi się tylko jedna, diody w mostku nie równo się grzeją, to na pewno przynajmniej jedna z diod jest uszkodzona. Pozdrawiam.
ok dziękuje
to jest uklad cyfrowy ,tak ?
https://obrazki.elektroda.pl/2457506300_... A nie na pin. 9 UL1621N ? Nie, dioda stereo nie gaśnie.
wrzuć polecenie "SZUKAJ" i tosca 303 lub podobnie - a sporo się dowiesz o tym amplitunerze :wink: pzdr PS. sprawdź też diody w prostowniku
zmierzyłem je sprawdzając pomiarem diody multimetrem, jest około 500mv, lecz zakładam że nie o to chodziło
Zerknij na schemat jakiegokolwiek odbiornika radiowego z głowicą UKF wyposażoną w warikapy. Np. Zodiak, Tosca itp. - masz jak na dłoni ;)
Układ wymyśliłem w ten sposób Podobne do prymitywnych wskaźników napięcia ale zabrakło diod, to właśnie diody odpowiadają za kolejne załączanie tranzystorów przy rosnącym napięciu: https://obrazki.elektroda.pl/2974013100_... Ten układ nie ma precyzyjnie ustalonych progów załączania LED, koniec paska jest "rozmyty" Najpierw musiał byś...
W załączniku instrukcja serwisowa .Jest tam opis zestrojenia wskazników.
Mam troche glupie pytanko ale chce sie upewnic zanim dokonam zakupu: Czy Tosca303 da rade z Altusami140 jesli tak to jak dobrze sobie z nimi bedzie radzic i czy warto kupic taka Tosce za 70zl w stanie oryginalnym (tylko wymienione kilka diod swiecacych)
Po przestrojeniu amplitunera tosca 303 występuje dziwne zjawisko, które polaga na tym, że : słucham sobie radia zet świeci stereo i dioda siły sygnału. po okolo pół godziny stereo znika i obok diody sygnału swieci się z jedna z diód obok diody sygnału (czerwona)? RAdio amo się przestawia.. Co z tym zrobić????
Ja zawsze zaczynam właśnie od tych bc307 jest ich 2 szt na każdym kanale.Odrazu do wymiany- nie sugeruj sie wskazaniem przyrządu pom. tylko wymień. I tak jak kolega przedemną- elektrolity, sprawdź dokładnie BD 139 140, diody,i oporniki.
W Tosce dokładnie wygląda to tak: Sygnał z końcówki idzie do gniazda słuchawkowego, w nim jest odnoga na samo gniazdo przez rezystory 470R, a dalej z gniazda na wyjścia głośnikowe. Sam amplituner ruszy bez tranzystorów T409/T415/T417 i T410/T416/T418 (te przykręcone do radiatora), z tym że na wyjściu głośnikowym będzie w stanie ruszyć raczej tylko słuchawki....
Witam,pozostawilem kiedys na noc wlaczony wzmacniacz i sluchalem radia.Obudzilo mnie trzaskanie w głosnikach.Od tego czasu moja Tosca gra tylko na podlaczonym z zewnatrz cd.Wylutowalem cala ta prostokatna puszke,(chyba to głowica)zeby sprawdzic czy nie przepalila sie tam sciezka,ale nic nie zauwazylem.Radio wogole nie gra na zadnej stacji,nie swieca...
Z tymi diodami jest dobrze , spróbuj zestroić ponownie heterodynę .
Witam, autor wspomina o buczeniu także z transformatora, co sugeruje mi zwarcia międzyzwojowe. Czy transformator może się nagrzewać? Jeżeli nie nagrzewa się i napięcia są poprawne, mogły poluzować się blachy. Innym powodem mogą być zbyt duże prądy obciążenia. Jako że na zasilaniu przedwzmacniaczy masz bezpieczniki, ten tor odrzucamy. Zostaje tor zasilania...
wymień diody zenera C10 na C15 wtedy będzie dłużej trzymać
Zrobiłem mała modyfikację, dodałem diodę stanu pracy, ale przed sprawdzeniem tych rezystorów zmieniłem miejsce zasilania na wyprowadzenia przy transformatorze, które dają napięcie zmienne ok 7 V do zasilania żarowej (obecnie mam diody), za mostkiem Graetza mam kondensator 1200uF i z tego miejsca podłączyłem się pod stabilizator Patrząc na schemat amplitunera...
TAk to są częste przypadki w Toscach.Sprawdź izolację na podkładkach mikowych na radiatorze- musi być gdzieś zwarcie.Czy sprawdziłeś dokładnie zasilacz ?- diody prostownicze,kondenstaor 2x4700, zobacz także czy płyta bazowa nie dotyka gdzieś do obudowy,sprawdź gniazdo głośnikowe i słuchawkowe.
Witam. Jest więc prawidłowe. Zmierz napięcia na dużym kondensatorze filtrującym napięcia zasilające końcówkę mocy, sprawdź diody w mostku prostowniczym oraz elektrolity.
Niestety ~25V Coś ewidentnie uszkodzone? R505, R506 i R508 sprawne. Zostają jeszcze 2 diody, tranzystor i kilka kondensatorów. Elektrolity wymienione.
Sprawdź diody czy są sprawne
Popatrz na schemat. Jeśli za wysokie napięcie, to ma prawo nie działać dekoder. Przywróć prawidłowe napięcie i wówczas zobaczysz czy świeci dioda, może trzeba będzie wymienić układ.
Jakie napięcie na diodzie D401? Rezystory emiterowe i luty w porządku?
Cześć Na forum był opis jak zmodyfikować sprzężenie zwrotne, by lepiej ten wzmacniacz działał. Sam kiedyś byłem tym zainteresowany - dopóki nie złożyłem końcówki ze schematu ELTRONA 30. Oto ta dyskusja: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic52... Moim zdaniem nie warto budować prostego badziewia! Co najwyżej do przeciętnych słuchawek. A jak ktoś...
Może kupiłeś na większe napięcie, wymień ja bo dość mocno nagrzewać się będzie stereodekoder, a jeżeli chodzi o przestrojenie, było to opisywane w praktycznym elektroniku, nie pamiętam numeru ale jak znajdę podeślę ci skan. Dioda może być na 13V
Przyjmij do wiadomości że jak piszesz o jakimś elemencie że to chyba ta dioda obok tranzystora to już taka informacja świadczy o Tobie. Prawidłowo to : dioda D-507 obok tranzystora T-502.
Napięcie na kolektorze to 2.4V Dioda wydaje się być sprawna.
Zaznaczone 4 diody prostownicze, patrz załącznik. Pozdrawiam Adam
Ta dioda jest wlutowana zgodnie ze schematem (chodzi mi o polaryzację)?
Ten kulawy wskaźnik dostrojenia w AS642 pokazuje prędkość wiatru - szerokość łapania ma jak drzwi od stodoły, gaśnie jak już stacja od odstrojenie charczy. Na słuch można się dokładniej wstroić niż patrząc na zachowanie tej diody. Prawidłowo dioda powinna świecić gdy dostroiłeś się do stacji. A gdy jesteś już daleko poza stacją, słychać tylko szum UKF,...
Jak wewnątrz obudowy to "warczeć" może tylko transformator. Pomaluj go jakimś lakierem. Pozdr Adam
Gdy trafko odłączam od płytki przestaje buczeć , napiecia wyjsciowe to 22v i 42v. Dzisiaj postaram sie wymienic diody w mostku, moze cos to zmieni . Pozdrawiam
wlasnie myslalem zeby wstawic wskaznik wysterowania zamist tych dziór a jak nie to doradzcie czym moge to zaszpachlowac tak zeby mozna bylo to pozniej ladnie zrobic najpiej jakas taka aluminiowa szpachla jezeli cos takiego jest oczywscie. Moze da sie zmieszac ze srebrzanka? doradzcie cos a jak nie szpachla to jakis schemacik wysterowania mono na 7 diod...
Zamiast R107 i R108 lepiej dać jakieś proste źródełko prądowe na tranzystorku i np. diodzie LED
Podam jeszcze raz pomierzone napięcia: K501-502 52,5V, K501-503 14,5V. Na kołkach WB (w stosunku do obudowy) k7 0V, k6,k4 3÷21V, k3 32,9V, mierząc natomiast tak jak kol. Błażej_Radom: k7-k6 3÷21V, k7-k4 3÷21V, k7-k3 32,9V. Na diodzie D107 33V.
Dioda D506 w porządku.Zenerka D507 jest na 15V??
Miałem iść po schemat ale widzę że jest więc na początek wymiana podwójnego kondensatora, sprawdzenie napięć zasilających i sprawdzenie wszystkich tranzystorów w końcówce wzmacniacza mocy. Właściwie to wszystko napisał arturAWS, a sprawdż jeszcze diody Zenera 8,2V a oporniki emiterowe jak mają przejścia (bardzo mała oporność, prawie zwarcie 0,5 oma)...
Przy wyjętej cewce EY86 nie może robić zwarcia. No i tam jest EY86 a nie EY81. W #33 było o PY81 - o tzw. diodzie usprawniającej (tej obok PL36). Chochlik namieszał.
MDD to nie sygnalizacja tak zwanego zera dekodera. To sygnalizacja zera dyskryminatora FM. Po dostrojeniu się do stacji przy prawidłowym zestrojeniu toru FM te diody gasną. Porównaj schemat Merkurego - tam jest miernik wychyłowy "0", a tutaj jest miernik "0" na tranzystorach i chyba Tosca ma taki miernik "0" na tranzystorach.
Spudłowałeś. Zamiast C1 usunąłeś C3(1 nF). Wszystkie usuwane kondensatory są równoległe do trymerów. W razie dalszych problemów mogę wrzucić zdjęcie z rysunkiem druku z zaznaczonymi elementami. Kondensator C1 znajduje się tuż obok diody D1, pomiędzy nią i cewką L1.
Dobra a mógłbyś powiedzieć jakie diody zastosować i jakiej wielkości opornik, i czy nadal szło by to przez stary bezpiecznik?
Sprawdziłem, wszystko w porządku, żadnych zimnych lutów, ani uszkodzeń ścieżki. Jutro zamontuję w mostku mocniejsze diody, skoro poprzednio były 3A to teraz 4A wystarczą?
W tym kanale co gra a się grzeje pewnie trzeba ustawić prąd spoczynkowy tranzystorów podłącz miernik pod opory emiterowe (drutowe są 2 na kanał )i bez głośnika z siłą głosu na minimum ustaw prąd na około 10mv mierząc na obu oporach razem . co do 2 kanału ten co buczy to sprawdź czy nie pokazuje ci się napięcie stałe na wyjściu głośnikowym jak tak to...
W Tosce doskonale pasują diody i nie mówię tu o kolorze a o sposobie montażu. Po prostu wtykasz w oprawkę stosując oczywiście szeregowo diodę prostowniczą i rezystor, ewentualnie kondensator żeby nie migało
Czyli jeśli ja mam wszystkie bebechy wyciągnięte z obudowy i podlanczam je na sucho bez transformatora " na dywanie" przez to moge miec zwarcia brak masy czy czego ?? (diody sie grzeją a w wyjsciu sluchawkowym - po podlonczeniu sluchawek sychac buczenie) ???
A co powiecie na tuning wizualny? co poleciacie oprócz diód poniewż jestem zielony z elekyroniki ale moja tosca świeci na niebiesko (koszulki termokurczliwe) więc co polecacie???
Kwestia chyba wygody, kupiłem z jednego z linków 4 diody, wieczorem dostałem odpowiedź że niestety mają tylko 3. Druga aukcja była już sprzedana/zamknięta. Więc teraz szukam jednej diody i płacę drugi raz za wysyłkę. A wiadomo nikt nie śpi na pieniądzach, wolę przy większym zamówieniu dorzucić diody które są obecnie produkowane, gdzie za 50 sztuk zapłacę...
o uruchomieniu układu-działa, ale PWM nie startuje od zera tylko od jakichś 5% wypełnienia, co powoduje, że ledy żarzą sie cały czas. Czy to wina źle dobranych elementów? Czas stanu wysokiego w tym układzie jest ograniczony od dołu rezystorem 1k. Możesz spróbować przełączyć punkt wspólny diod do nóżki 3. I kolejny mój problem, odczyt z masy (pomiar...
Nie wiem czy będziesz zadowolony po wymianie żarówek na diody. W końcu żarówki dają światło całą powierzchnia jest ono bardziej rozproszone.
kondensatory sprawdza sie na mierniku:-)podstawowe mierniki maja zakres do 100uF do pomiaru wiekszych pojemnosci musisz miec albo specjalny miernik tylko do pojemnosci lub mostek do pomiaru elektrolitów:-)a co do tyrystora to musisz zbudowac układ pomiarowy ale w twoim wzmacniaczu nie ma tyrystorów:-)sa co najwyzej tranzystory:-)sprawdza sie je mierzac...
Diody dalem nie tam gdize zarowki ale jak jest ta pleksa na ktrorej sa cyferki itd to dalem z bokow spilowane na prosto (bez okraglego na koncach) diody, po 1 na strone, tak ze swieca na siebie jakby. Masz rysuneczek, >> to dioda :) ----------------------------------------... >> | CYFERKI OD RADIA NA PLEKSIE | << ----------------------------------------...
(at)xpira Głowice dwuzakresowe diory nigdy w historii nie miały pokrywki, nie zdążyli takiej zrobić no nowe rozmieszczenie cewek i trymerów w głowicy. Za duży chaos działania. Najpierw albo uruchamiamy blok tuner albo zajmujemy się wzmacniaczem m.cz. Czy napięcie na K503 już przywrócone? Na jakim etapie jest autor wątku jeżeli chodzi o tuner UKF? Tuner...
tosca diody tosca spalone diody tosca ciszej
volvo spalanie schemat silnik delphi transformator ferrytowy
mikrofalówka naprawa zelmer 13z016
Nieszczelny układ ssania w Opel Astra H 1.9 CDTI na ciepłym silniku Jak zdjąć obudowę maszyny Łucznik Milena 419?