Nie zakłóceń różnicowych a wspólnych, common mode choke to dławik zakłóceń wspólnych. Ręce opadają, nie przeczytałeś całości mojego postu, ani pierwszego postu w temacie. Co znaczy "common mode" wszyscy wiedzą, ale w pierwszym poście pojawiło sie stwierdzenie że tłumione są również zakłócenia róznicowe - ja sie z tym zgadzam i podałem uzasadnienie....
Bo to filterek w ktorym dławik nieprzepuszcza zakłóceń a kondensator za nim tłumi to co dławik przepuścił do masy i dlatego masa musi być chć bez niej też będzie działał tylko gorzej. Porządne radia mają to wewnątrz a nie na kablach. SławeK
Dławiki wzdłużne?
Ja robię tak, że wokół transformatora lutownicy transformatorowej robię kilka zwoi kablem zasilającym up, i sobie pstrykam. Ilością zwoi łatwo regulować poziom zakłóceń.
Zastanawia mnie czy przewód PE też powinien być puszczony przez dławik? Nie. Przewód PE nie jest przewodem roboczym, takie "puszczenie" przez dławik spowoduje wyindukowanie w nim zakłóceń.
Nie byłem precyzyjny - oczywiście AGND. Kondensator nadal źle. Zobacz 3 rysunek w linku Wikipedii.
To jest dławik - oznaczony jako Lxxx. Tak układ bez niego powinien działać, dławiki służą do eliminacji zakłóceń. Jeśli nie masz na monitorze przekłamań czy przebarwień kolorów lub zakłóceń, czy zniekształceń ekranu to możesz o tym dławiku zapomnieć.
Dławik skompensowany to element filtru przeciwakłóceniowego, taki fitr znajdziesz w miejscu gdzie zasilanie jest podłączone do układu (czasami też na innych wyprowadzeniach z urządzenia, koralik ferrytowy zakładany na przewód też jest rodzajem takiego dławika). Prądy zakłóceń mogą płynąć do sieci różnicowo (tak jak prąd obciażenia) i/lub synfazowo,...
Ten filtr ma za zadanie redukcję zakłóceń elektromagnetycznych generowanych przez twój układ, jak również indukowanych w przewodach łączących płytkę z komputerem, które mogłyby zakłócić pracę układu. Koralik typowo redukuje zakłócenia w zakresie od kilku MHz do 100 MHz, gdyż takie najczęściej występują w przewodach długości kilkudziesięciu cm. Jeżeli...
układ scalony CM02x - Magic Switch Bardzo ciekawy układ, nigdy czegoś podobnego nie widziałem, ale w jakich filtrach można go spotkać? Bo zwykle filtry sieciowe EMI to dławik zakłóceń współbieżnych + kondensatory klasy X i Y.
Jeśli korzystasz z przetworników ADC to podłącz AVCC prze dławik, co by zakłóceń się pozbyć. Podobnie z Vref, jeśli korzystasz z ADC to możesz albo podłączyć do VCC, albo do zewnętrznego źródła napięcia odniesienia, a jak nie korzystasz to nie musisz podłączać.
Oki. Ale w tym dławiku jest jakby inny typ obudowy. Czy to nie wpłynie na poziom generowanych zakłóceń?
to co Ci proponuję to coś zupełnie innego niż ten schemacik. Dwa dławiki (na walcowym rdzeniu ferrytowym) na przewodach zasilających silniczek pompy paliwowej (zarówno na "+" jak i "-"), zamontowane jak najbliżej pompki. Chodzi o odcięcie zakłóceń przedostających się na w.cz. jak najbliżej źródła ich powstawania. Dodatkowo możesz dać kondensatory przed...
Przede wszystkim musisz ustalić skąd te zakłócenia się biorą. Jeżeli Ty je produkujesz, to jest problem. Jeżeli przychodzą z zewnątrz to zgłaszasz sprawę do ZE i oni sami będą dochodzić skąd, dlaczego i jakim prawem. Jeżeli zaś o filtr chodzi. Po pierwsze jakiś nieuk nawinął na rdzeniu również przewód ochronny. Trzeba kompletnie nie rozumieć sposobu...
Pytanie moje brzmi: dla czego indukcyjność tego dławika sklepowego jest dużo większa od tego co ja nawinąłem pomimo, że rdzeń u mnie jest kilkakrotnie większy oraz liczba zwojów jest również dużo większa? Dlatego że to jest 6,8mH ALBO 8A a nie na raz. To jest dławik skompensowany i jak płynie 8A to strumienie z obu uzwojeń się znoszą, wtedy przedstawia...
To nie są rezystory tylko dławiki przeciwzakłóceniowe . Są po to , aby nie było zakłóceń elektromagnetycznych w pobliżu pracy silnika.
Nie . To nie są "magnetyzery" tylko dławiki zabezpieczające w celu eliminacji zakłóceń od zewnętrznych źródeł . Są bardzo potrzebne jesli zależy ci na sprzęcie do ktorego są podłączone .
Dławik nie pracuje nigdy sam, zazwyczaj z kondensatorami tworzy filtr Π, elementy mozna dobrać do przewidywanego pasma zakłóceń, dławik toroidalny a więc z zamkniętym obwodem magnetycznym nie sieje w około. Szybkie pytanie: czy w zasilaczu (opartym o transformator i stab. liniowy) dla układu mikroprocesorowego, gdzie (z wielu względów) zależy mi...
Czy po podłączeniu do cewki przetwornicy step-down i zmniejszaniu napięcia na cewce hamulca, zmniejszałby się również opór jaki generuje hamulec? Jest to jedna z możliwych metod. Jednak bardziej eleganckie byłoby wykonanie po prostu impulsowego źródła prądowego na UC3843 + nMOSFET i kilka elementów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2...
Pomijając układ prostowniczy powinno działać :) sam transformator. Jednak tutaj także wywołuje osoby bardziej doświadczone z silnikami, czy czasem nie trzeba zastosować jakiegoś dławika aby silnik nie siał zakłóceń, pików napięcia i tych podobnych ubocznych efektów:)
Czasem łatwiej o rdzeń z uszkodzonego stycznika, transformatora niż ferrytowy. Jaki jest przekrój rdzenia, ilośc zwoi takiego dławika? Chyba taka konstrukcja dławika jest źródłem zakłóceń, rdzeń ferrytowy ze szczeliną pod tym względem jest lepszy.
Tak.Będzie się nadawał.Zamontowany dławik w ściemniaczu zapobiega skutecznie przedostawaniu się do sieci zakłóceń z tytułu pracy triaka w ściemniaczu który może mieć więcej zastosowań. Spacje!
My jeśli budujemy sterowanie na Logo czy PLC używamy dwóch zasilaczy, jeden zawsze jest przypisywany do Logo czy PLC, a drugi jest do pozostałych urządzeń i jak na razie nie mamy kłopotów od zakłóceń falowników choć nieraz zdarza się ze jest ich 5 w jednej szafie, oczywiście wszystkie połączenia są ekranowane.
Nie zapominaj jeszcze o koralikach ferrytowych. One już zamieniają na ciepło wszystkie zakłócenia wyższej częstotliwości (widziane jako rezystancja dla tych zakłóceń) a nie tylko tłumią zakłócenia (dławik jest widziany jako reaktancja dla zakłóceń)
Filtr ma chronić resztę instalacji w samochodzie przed zakłóceniami. Dławik skompensowany chroni przed zakłóceniami wspólnymi. Dławik w filtrze PI - przed impulsami prądu.
ta cewka to właśnie dławik - filtrowanie zakłóceń z zasilania
Tak, to zakłócenia elektromagnetyczne z dławika świetlówki. Kondensator tu mało pomoże, trzeba za-ekranować dławik. Ewentualnie dać filtr EMI. Spróbuj jeszcze zmienić parę w skrętce.
To jest dławik przeciwzakłóceniowy. Możesz go całkowicie pominąć ale silnik może wtedy generować zakłócenia. Swoją drogą dławiki tak łatwo nie "wylatują w powietrze". Taki dławik łatwo samemu przewinąć .
To nie dławiki tylko koraliki ferrytowe. Używane do tłumienia zakłóceń - mają bardzo wysokie indukcyjności dla wysokich częstotliwości. Będzie bardzo trudno znaleźć takie same jakie były oryginalnie, praktycznie nie da się ich zmierzyć. Poszukaj w internecie jakie ferryty montuje sięna liniach w SPI i wlutuj coś w tych okolicach.
To są zakłócenia pochodzące z instalacji samochodowej, a nie spowodowane napięciem. Przydałby się chociażby dławik i może jakieś kondensatory elektrolityczne na zasilaniu. Wszystko zależy od poziomu zakłóceń, jakie generują elementy pod maską, chociażby szczotki alternatora, albo silnik wycieraczek.
Jesli chodzi o role tego dławika to raczej będzie on eliminował zakłócenia na czestotliwościach KF wynikające z pracy triaka.
Dławik wyjściowy jest do tłumienia zakłóceń i nie ma nic do rzeczy. Ile te Twoje radiatory mogą wygrzać? Układ- pisałem już, brak zabezpieczenia. Nie masz przyrządów, możesz dalej spekulować. Ze stronki: "- tranzystory STP60N06 można zastąpić mocniejszymi STP75N06:) " - czytałeś? Ty zastąpiłeś słabszymi. :P
Według mnie jest to tzw. "common mode choke" - stosunkowo najbardziej zbliżonym określeniem rodzimym byłby "dławik zakłóceń współliniowych". Można w uproszczeniu przyjąć, że to taki "podwójny koralik ferrytowy" - powinien przewodzić na obydwu liniach wzdłużnych i nie przewodzić pomiędzy nimi.
Powinno dobrze działać, jedynie sposób zasilania ma wiele do życzenia ale niektórym to nie przeszkadza . Ja bym użył mocniejszego zasilacza 200mA a raczej Transformatora ze stabilizatorem i wszystko zamocował w skrzynce metalowej jak do centralek alarmowych po co? Zakłócenia które mogą wchodzić przez przewód zasilający rozgałęziacz, po mimo filtrów...
Nie, chodziło mi o zwykłą diodę prostowniczą, np 1N4001. Czasami taka dioda bardzo pomaga w poprawie zasilania jak procek się resetuje od zakłóceń. Tylko, że dławik daj w szeregu za diodą a nóżki AVCC i VCC połącz razem za dławikiem. I mój błąd, chodziło mi o kondensator 100nF ;) Tranzystory wystarczą takie BC338, prąd mają aż 0,8A więc starczy.
Czy przetwornica będzie dawała "dobry" prąd ? Będzie dobra. Coś mi się wydaję że ten dławik będzie robił zakłócenia. Nie będzie.
Moc klasycznie ze wzoru: P=U²/R. Buczenie nie zaszkodzi grzałce ale może być przyczyną zakłóceń, dobrze by było zamontować po drodze dławik np.100µH dobrany na przepływający prąd.
Kompletny filtr składowej wspólnej składa się z dławika skompensowanego i kondensatorów "Y" podłączonych do PE. Parametry filtru dobiera się po wykonaniu pomiarów zakłóceń. Po pierwsze, nie mamy wspomnianych kondensatorów, co prawda sam dławik też będzie pomagał, no i stanowi część filtra składowej różnicowej, ale nie wiemy o ile będzie pomagał i nie...
Możesz bardziej zabezpieczyć napięcie zasilające (5V). Przy nóżce transoptora daj kondensator 100nF, a zasilanie podłącz przez dławik 100uH.
Takie dławiki są po stronie pierwotnej , nie filtrują po wtórnej , zatem chyba dalej będzie " pyrczało " :cry:
Rozumiem, że zastosowano je w tym przypadku jako dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem innych elementów układu Nie. Dławiki zastosowano w celu eliminacji zakłóceń które mogą przedostawać się do sieci elektroenergetycznej podczas pracy ładowarki (a raczej zasilacza impulsowego). To taki pseudo filtr. A to, że uległy uszkodzeniu przy awarii wynika...
Tak, będzie stabilizowany. Nawet teraz już jest, bo przetwornica ma cały układ pomiarowy pilnujący wszystkie napięcia wyjściowe na stałym poziomie. Najprościej zrobić to na LM317. Choć nie wiele ma on wspólnego z zasilaczami impulsowymi. Przed LM317 należy dać filtr przeciw zakłóceniom impulsowym na jakimś dławiku.
czy przy budowie prostownika możemy nie używać dławika. Możemy. Co on właściwie takiego robi ? W zasadzie niewiele - zmniejsza nieco stromość narastania prądu po załaczeniu tyrystora, redukując nieco zakłócenia.
Z opisów wynika, że ten drugi posiada "dławiki ferrytowe niwelujące szkodliwy wpływ zakłóceń elektromagnetycznych (EMI)" ale to może się sprawdzić tylko w określonych sytuacjach. Brakuje mi, jak zresztą u większości producentów podstawowych parametrów jak: średnica żył i z czego wykonany jest ekran- folie, siatka etc. Musiałbyś takie kable poprzecinać,...
(at)kokojump A od najprostszych rzeczy Kolega zaczął ? Od kondensatora ok. 10 nF bezpośrednio przy szczotkach. Następnie dławiki na przewodach silnika? Ekran magnetyczny silnika niewiele zmieni.
Dane "to" to kondensator 100nF, przy silniczku pracuje jako element przeciwzakłóceniowy. Jeszcze lepiej pracowałby z dławikiem. Silnik bez "tego" będzie działał bez problemu, co najwyżej będzie trochę zakłóceń rozsiewał ;)).
A jednak się myliłem. To dławik, filtruje zakłócenia EMI. Nic dziwnego, ja też pierwszy raz widzę taki element.
Dla przetwornicy buck taka duża różnica napięć pomiędzy wejściem a wyjściem, to dosyć niekorzystne parametry pracy, pracowała by z wypełnieniem 6% z krótkimi impulsami prądu o dużej amplitudzie, co niepotrzebnie podnosi wymagania w stosunku do półprzewodników i dławika oraz generuje więcej zakłóceń. Lepszy będzie flyback, jako przykład kontrolera mogę...
Co do zmniejszenia zakłóceń dużo daje podobno zamknięcie w całości w metalowej rurce zamkniętej obustronnie metalowymi kapslami. Całość do PC podłączona ekranowanym przewodem. Dławik na zasilaniu też jest dobrym pomysłem (oczywiście na +5V a nie na masie). Dławiki na szynach danych oprócz zakłóceń mogą wyciąć transmisję USB.
Formalnie nie ma ograniczenia - jest nim rozsądek. Im większa szczelina, tym więcej dławik rozsiewa zakłóceń na zewnątrz. Nie ma potrzeby zwiększania indukcyjności.
Po zwarciu uzwojeń jednego z nich, trzeszczenie (brzęczenie) ustało. A czy po dłuższej pracy monitora trzeszczący dławik nie jest cieplejszy od cihego? Jeśli tak, to wymiana lub przewinięcie a jeśli nie, to zaraz po wyłączeniu nasącz go szybkoschnącym lakierem lub rzadkim klejem uniwersalnym. Czy zwarcie dławików może powodowac tego typu zakłócenia...
To jest prawdopodobnie tzw. common-mode choke https://en.m.wikipedia.org/wiki/Choke_(e... lub bardziej specjalizowany układ do pasywnego PFC. Niestety polską nazwą nie poratuję, ale to rodzaj dławika do filtracji zakłóceń współbieżnych.
Powymądrzam się i dodam że wyjście słuchawkowe może też być ale warto dodać tam rezystory jako obciążenie - niektóre wzmacniacze słuchawkowe źle znosiły pracę z odbiornikami o większej (niż kilkaset om) impedancji. Co wyboru karty dźwiękowej to najlepiej jest użyć czegoś na USB i ewentualnie zastosować izolator galwaniczny wtedy odpada nam problem pętli...
Dławik sprzężony służy do eliminowania zakłóceń, a nie wyrównywania napięć. A nie przypadkiem skompensowany? :/
powinny, koniecznie sprawdź dzwoniąc na drugi telefon czy nie ma zakłóceń dźwięku, są to dławiki eliminujące zakłócenia , głównie w.cz
Antena nie może być potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa. Przy średnicy <2mm jest niewidoczną śmiertelną pułapką dla ptaków. Może też łatwo być zerwana i też stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi, pojazdów. Im dłuższa tym niestety musi być mocniejsza (i zamocowania też). Jeśli będzie krótka (np. na 18MHz lub wyżej) i zainstalowana w miejscu gdzie...
(at)noel200 Przeczytaj jeszcze raz uważnie mój poprzedni post. Na zdjęciu jest zaznaczone, co jest do wymiany i zostaw ten żółty kondensator w spokoju. Do pozostałych: czy wy naprawdę nie widzicie, że na pierwszym zdjęciu zamieszczonym przez autora żarzą się elektrody w świetlówce? Nie byłoby to możliwe, gdyby na wyjściu nie pojawiało się te kilkadziesiąt...
Prąd zmienny, który jest filtrowany, przenosi jakąś moc i gdyby się nie znosił w uzwojeniach przeciwsobnych zamieniłby się w ciepło bez sensu. W tym dławiku chodzi o to, aby wszystko to (zakłócenia) co jest niesymetryczne zostało zaabsorbowane (zwarte) przez indukcyjność i pojemności. Pozdrowienia.
Zmiana C1 nic nie pomoże w przypadku zakłóceń impulsowych. Jedynym wyjściem jest dodanie dławika na wyjściu mostka.Przed dławikiem można dodać kond. 100n,również do C1 dołączyć kond. 100n(zawsze konieczne).Również dołączyć || do C2 100n(zawsze konieczne).Również szeregowo z potencjometrem włączyłbym rezystor np 1k,aby zabezpieczyć się przed skręceniem...
Identyczne jak pozostałe, możesz dać takie o wartości większej od 5µH, wartości nie są krytyczne. Te dławiki wraz z kondensatorami filtrują w.cz. i dzięki temu zakłócenia nie przedostają się przez kabel mikrofonu.
Rozumiem że bezpiecznik był typu nożowego / samochodowego. A pytasz o ten żółty element - mnie to wygląda na zespół dwóch dławików przeciwzakłóceniowych. Jeśli problem tylko w tym zimnym lucie a dławiki nie maja przerwy ani nie robią zwarcia na zasilaniu to tylko popraw luty. Jeśli któryś ma przerwę to zastąp go zworą. Nie jest to element przetwornicy...
A powinien być na obu na raz. Tzn. powinny być dwa dławiki.
Do sterowania grzałką ( i aż 4kW) pięknie się nadaje sterowanie grupowe, proste, pewne i praktycznie zero zakłóceń.
Dla celów edukacyjnych po prostu pomiń ten dławik. Układ będzie działał identycznie, jedynie może trochę siać zakłóceń. Prostszego układu nie znajdziesz, jeśli natomiast masz obawy co do 230V, to lepiej od razu daj sobie spokój z triakami. 90% zastosowań triaka to właśnie to napięcie. Pozdrawiam.
Ale pamiętaj że na 630V. PS. Dławik?
http://obrazki.elektroda.pl/5762498000_1... http://obrazki.elektroda.pl/8491035800_1... Oto foty Dławiki do tłumienia składowej symetrycznej zakłóceń. Od razu po włączeniu - dosłownie ułamek sekundy a bezpiecznik wręcz robi się czarny. Tak jak wyżej piszą - pomierzyć mostek, jak będzie sprawny to sprawdzić tranzystor...
(at)citizen75 ale to nadal jest dławik, bo tłumi zakłócenia EMI (zakłócenia elektromagnetyczne) o wysokiej częstotliwości obwodzie elektronicznym w który jest włączony. Działa jak LPF (filtr dolnoprzepustowy), aby przepuszczać sygnały o niskiej częstotliwości i blokować sygnały o wysokiej częstotliwości Nieważne ile ma zwojów, ważne co robi :) V.
Spróbuj założyć dławik ferrytowy na kabel i sprawdź uziemienie.
Przystępuje do budowy JCMa 800 2204 i otóż zastanawiam się jak rozmieścić względem siebie trafa.Na rożnych stronach rożnie pokazują. Niby w Marshallach umieszczone są obok siebie i gra to przecież zarąbiście, ale znowu słyszałem ze za bliskie umieszczenie wz. siebie traf możne wywołać niechciane zakłócenia. Trafo głośnikowe raczej jest niewrażliwe...
Prawdopodobnie zasilanie z wieży, układy cyfrowe, takie jak procesor 89C52 powinny mieć oddzielne sekcje transformatora. Może to b yć nawet taki malutki transformatorek 4~6W. Pozdrawiam Ewentualnie spróbuj wstawić jakiś dławik.
Przy przetwornicy step-down dławik pełni dwie funkcje: 1. Jest magazynem energii, gromadzącym i oddającym ją w miarę potrzeby. 2. Jest elementem filtru dolnoprzepustowego. W związku z tym, pod względem zakłóceń lepszy jest dławik o większej indukcyjności. Jednak dławik 680 uH/5A będzie już spory... Dlaczego 5A? Bo z takim szczytowym prądem dławika możemy...
1 - eliminacja zakłóceń (powinien być jeszcze dławik)- mają po kilkanaście pF. 3 - we wszystkich wymagających sterowania transmisją danych RI jest używana w modemach (Ring Indicator) sygnał dzwonienia. poza tym są często używane do zapewnienia zasilania podłączanym adapterom/konwerterom 4 - bo ceramik ładnie wycina z zasilania śmieci o stromych zboczach...
Spróbój wstawić po wtyczce sieciowej przed transformatorem dławiki a potem warystor 7n391. :)
Bez silnika działa dobrze :) Podejrzewam, że to może być alternator, bo jest gwizd który jest wyższy w miarę wzrostu obrotów silnika. Jest skorelowany bezpośrednio z obrotami. Taki dławik nie tłumi zakłóceń pochodzących od alternatora. Do tego trzeba dławik i dwa kondensatory. Taki Π filtr lub kondensator na alternatorze pomoże. Co do takich zakłóceń...
1. Nie ten dział - przenoszę do właściwego. 2. Nie podajesz podstawowych parametrów tego wzmacniacza - napięć zasilania, mocy, impedancji obciążenia. 3. Pachnie mi to wzmacniaczem stosunkowo małej mocy i zapewne da się dławik zrobić na małym rdzeniu toroidalnym ze szczeliną. 4. Rdzeń z dławika skompensowanego absolutnie nie nadaje się na dławik gromadzący...
Kondensator równoległy do R1 nie wyeliminuje prostowania w.cz. na fotodiodzie, a to może być głównym źródłem zakłóceń. Może by rozważyć zastosowanie dławika szeregowego z fotodiodą, ale koniecznie dobrze zaekranowanego, inaczej może zadziałać jak antena, i zwiększyć zakłócenia... może np. rurka ferrytowa na wyprowadzeniu fotodiody? Poza tym, jeśli prąd...
Transformator też jest duży i ciężki. Radzę zrobić układ regulacji napięcia na triaku dobrać jednorazowo rezystory sterujące triakiem i unikniesz dużych strat mocy- triak wycina z sinusoidy U sieciowego tylko tą część która jest potrzebna do obniżenia napięcia. (...) Zalecam jednak sterownik tyrystorowy. Wysoka ekonomia zasilania, prawie brak strat...
A może ten ciężarek, jako że zrobiony z parszywej miękkiej stali, umieszczony tuż obok dławika, ma za zadanie pochłaniać część zakłóceń na stratach wirowych? Żeby nie było tragicznie, tylko po prostu źle - czyli dobrze dla naiwnego i pazernego zakupowicza tandety? :)
Ale to jest dławik EMC do usuwania zakłóceń CM. Najpierw napisz do czego chcesz to wykorzystywać.
Mi to wygląda, że wyświetlacz się krzaczy. Niestety ten typ jest podatny na zakłócenia. Pokombinuj z dławikami + kondensatorami ceramicznymi (jakieś 10uH+100n) wstawione na zasilanie i linie danych. Impulsy na wejście licznika też nie powinny być puszczone wprost.
Pytanie więc brzmi co to za dławik? Ten do środkowego zacisku transformatora? Do redukcji zakłóceń. Czy należy stosować złącze z transformatorem czy bez? Dowolnie, ale transformator musi gdzieś być, inaczej nie zadziała. Więc albo wbudowany w złącze (mniej miejsca zajmuje), albo po prostu zwykłe gniazdo RJ45 + na przykład HR601680, który jest względnie...
Dławik i kondensator to elementy bierne, których reaktancja (oporność bierna) zależy od częstotliwości. W dławiku wprost proporcjonalnie, w kondensatorze odwrotnie. Widmo zakłóceń jest szerokie, gdyż to przebiegi odkształcone, wobec czego sięga do częstotliwości radiowych, czasem wyżej. Do ich wytłumienia stosuje się szeregowe dławiki oraz równolegle...
Chyba wypada zapytać (oni dają formularz kontaktowy), jakie są zalecane metody ściemniania - czy jest wśród nich sterowanie fazowe, bądź włączanie szeregowej pojemności, czy indukcyjności. Najtaniej wychodzi i najmniej miejsca zajmuje sterowanie fazowe; te dwie inne metody byłyby najprostsze pojęciowo - np. kupujesz kondensator, jaki stosuje się w oprawach...
W tym "przerobionym elektrecie dwukońcówkowym" zmieniłbym wartości R2, R3 i R4 na 4,7k (jeśli Rwe ma być ok. 2,2k) Dławik L1 być może wyeliminuje jakieś zakłócenia, ale (wraz z C3) z pewnością będzie ograniczał pasmo "od góry". Pozdrawiam.
To "coś" to filtr, a tak naprawdę kształtka ferrytowa przez którą przewleczony jest przewód. Stosuje się go w celu eliminacji zakłóceń (to swego rodzaju dławik) mogących pojawić się na przewodzie zasilającym. Jeśli ktoś uznał za zasadne montaż takiego cuda to pewnie się przydaje, ale jeśli wytniesz ten dławik, to nie zepsujesz zasilacza. W tej puszce...
Drugie lewe trafo to dławik transformatorowy. Jego zadaniem jest tłumienie zakłóceń, mniej więcej taka sama zasada działania jak w lampach świetlówkowych rtęciowych itp. Ten prostownik po prostu pracował jako zasilacz w buforze z akumulatorami i dlatego jest taki wypasiony, bo był stworzony do pracy ciągłej.
Witam Dławik (wraz z kondensatorem) jak wspomniano ma za zadanie czyścić zasilanie z zakłóceń, które powstają podczas pracy układów cyfrowych. Zastosowanie diod na wejściach przy takiej długości kabla w zasadzie nie jest konieczne pod warunkiem, że układ nie pracuje w pobliżu układów, które mogą generować zakłócenia. -- pozdrawiam
Dławiki stosuje się do filtrowania zakłóceń o wysokiej częstotliwości. A nie do filtrowania przydźwięku sieci. Dławiki w tym przypadku zupełnie nie pomogą!!!!
Koralik ferrytowy jest dławikiem złożonym z jednego zwoju drutu. Wielką zaletą koralików pracujących w układach filtracji zakłóceń impulsowych i w.cz. jest maksymalne oddalenie od siebie końcówek takiego dławika, co zmniejsza do minimum pojemność pasożytniczą między nimi. Dzięki temu wspomniane zakłócenia w mniejszym stopniu przenikają z wejścia na...
Witam, składowe zakłóceń o wysokich częstotliwościach można dobrze filtrować za pomocą elementów ferrytowych (widziałeś zapewne takie "zgrubienia" na kablach zasilających od komercyjnych urządzeń: laptop, itp, to jest właśnie rdzeń ferrytowy, który otacza kabel, ewentualnie kabel jest nawinięty na rdzeniu). Wymaga to jednak pewnych eksperymentów: z...
Ale do czego w tym wzmacniaczu? Nie skąp informacji, bo inaczej nawija się cewkę do zwrotnicy a inaczej dławik do tłumienia zakłóceń. Daj schemat albo link do schematu.
obłozyłem układ folią aluminiową i nic nie dało sygnały zakłucen są przekazywane najprawdopodobniej połaczeniem zasilania sprubuje zastosowac dławiki
wiesz kolego chcialem cie poinformowac osobiscie ale jakos nie moglem cie znaleść i napisalem na forum. jak zrobic ten dławik ?
Szczegóły masz napisane w nocie - jak ją ściągniesz i rzucisz okiem na zawarty tam schemat to zauważysz, że część połączeń jest pogrubiona. Połączenia te mają być jak najkrótsze i jak najbliżej wyprowadzeń scalaka. Ważne jest też aby zastosować kondensatory low-ESR - no może dla małych obciążeń nie jest to super istotne, ale warto takie wstawić. Ważny...
Jeszcze można dodać dławiki na wyjściach falowników.
Problem BARDZO często tkwi w prowadzeniu zasilania do uP , jak doczytałem to zasilanie uP ma być prowadzone tak aby ścieżki zasilania były JAK NAJBLIŻEJ SIEBIE , do tego oczywiście odsprzęganie kondens. Następnie układy na płytce mają być tak rozmieszczone aby ich pola elektromagnetyczne ZNOSIŁY SIĘ Poczytajcie to: http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_...
Oraz jestem ciekaw, czy układ gasikowy za triakiem jest potrzebny przy sterowaniu żarówkami? Oraz czy powinienem zadbać o redukcje zakłóceń? Zdecydowanie powinieneś zadbać o redukcję zakłóceń - dławik + kondensator (dławik od strony triaka).
Zmniejszając liczbę uzwojeń zmniejszyłeś indykcyjność dławika. Jakieś parametry mogą ulec zmianie, np. mogą wystąpić większe zakłócenia jeśli to jest część filtra. Ale bardzo nieznacznie, bo skoro urządzenie nie uległo uszkodzeniu gdy jeden koniec uzwojenia się "wyrabiał" to wytrzyma również nieznaczną zmianę indukcyjności.
Jeśli zastosujesz optotriaka z detektorem zera to przy obciążeniu indukcyjnym (transformator) nie będzie problemu z zakłóceniami. Sam transformator zadziała tu jak dobry dławik.
Tak, wyraźnie zaprezentowane jeśli chodzi o zasilanie samej część analogowej atmegi. O tym też napisałem i oczywiste jest zastosowanie dławika i kondensatora. A mi chodzi o tłumienie zakłóceń na linii zasilającej cały mikrokontroler.
generator zakłóceń generowanie zakłóceń niwelowanie zakłóceń
creative audigy windows goclever aktualizacja wymiana akumulatora centralny zamek
lavamat 62840 pojemność komory spalania
Różnice między funkcjami Wytnij a Usuń w systemach operacyjnych Ursus C-360: Opadanie podnośnika po 2 dniach