Witam ponownie, odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości znajdziesz w zalącznikach. Miłej lektury. Jeżeli chcesz budować fitr zwrotnicy z podziałem 6 czy 12 dB/oktawę to zapomnij o kondensatorach elektrolitycznych bipolarnych czy jak tam zwał niepolarnych. Musisz jeszcze zrobić dodatkową cewkę połączoną równolegle do głośnika wysokotonowego (tweetera)....
Wysokotonowy trzeba połączyć poprzez kondensator, wartości 4,7uF 50V bipolarny
Ja rozebrałem te potencjometry, wyczyscilem i co nieco podgiąłem i wierzcie mi - nie trzeszczy prawie wcale. Osobiście ustawiam je na ok. 60% obydwa i jakoś dźwięk jest lepszy niż w TV :) Można sobie dobrać wg własnego ucha i wstawić 5W rezystory z grubsza zgodne z nastawioną wartością. Zwarcie tych kabli będzie męką dla ucha i samych głośników. Kondy...
No wiec po sprawie, dzieki za pomoc, zamykam temat. Pozdrawiam /gasior
W szereg z głośnikiem wysokotonowym wstaw kondensator bipolarny.
chcę zabezpieczyć moje głośniki wysokotonowe.... chciałbym podłączyć je pod kondensator Bipolarny. Kondensator jako taki nie zabezpiecza głośników (wysokotonowych) lecz pełni tu rolę filtra odcinającego dolne pasmo częstotliwości.
47 uF będzie mało ale tak 150-220uF (dla głośnika 4 ohm) i powinno być dobrze. Kondensator powinien być bipolarny, przy starszych radiach nie musiał być koniecznie ale przy radiach nowszych, z końcówkami mocy w układzie mostkowym, teoretycznie kondensator musi być bipolarny.
Ten rezystor 10ohm najlepiej dać metalizowany, 2 razy mi się przepaliła zwykła węglówka i wzmacniacz nie działał, jakieś trzaski występowały i zabezpieczenie odłączało głośnik.
To znaczy jeśli już stosować elektrolityczny to tylko pod warunkiem że jest BIPOLARNY, bo w obwodzie wzmacniacz - głośnik płynie prąd przemienny! Faktycznie zapomniałem tego dodać...
Daj w szereg z głośnikami kondensatory rzędu 470 mikrofaradów. Najlepiej jakieś dedykowane do audio, bipolarne (można je zrobić z dwóch kondensatorów odpowiednio je łącząc). Odetnie ci to niskie częstotliwości od tych mini głośników i uchroni przed przeciążeniem. PS. Popraw temat - Regulamin pkt 11.
Głośnik wg katalogu jest opisany jako 4 omowy , natomiast w specyfikacji jest podana wartość cewki 3.6 Ohm - wiele głośników tak ma. Elektrolitów (bipolarnych) nie chcę używać bo mają duży rozrzut parametrów jak i czasowo są niestabilne no chyba, że są producenci co robią dobre i polecane do audio ? Mam głośniki kina domowego Onkyo i tam wymieniłem...
Plusami do siebie jeśli ma zastąpić kondensator bipolarny stosowany w zwrotnicy głośnikowej (głośnik wysokotonowy). W pozostałych przypadkach łączysz plus jednego z minusem drugiego i w efekcie masz wolne końcówki + i -.
(at)jta Albo bipolarny, taki jak do głośników.
chwila, chwila. Zgadzam się z Tobą, kondensator MKP nie posiada polaryzacji. Schemat narysowałem pod kondensator elektrolityczny ponieważ autor postu napisał że tylko taki posiada. Tak głośniki mniejszy w szeregu z kondensatorem to wysokotonówka. Głośniki większy to głośniki niskotonowy. Kondensator MKP bez polaryzacji czy bipolarny z polaryzacją łączymy...
Do głośnika podpięty jest równolegle kondensator bipolarny 110uF 100V ??? Na pewno równolegle do głośnika? Normalnie nie wierzę...
Spokojnie, sprawdź najpierw czy będzie działać. Tam prawdopodobnie trzeba wstawić jakiś dzielnik. Ja tylko daję poglądowe rozwiązanie.
Znaczy zwiększyłeś budżet? W tym budżecie da się kupić dużo dużo ciekawsze produkty firm, które specjalizują się w kinie domowym np Polk Audio http://www.ceneo.pl/49612145 http://www.ceneo.pl/40562868 http://www.ceneo.pl/47161106 http://www.ceneo.pl/38469317 Albo zrobić sobie kino na głośnikach bipolarnych, czyli najlepszym możliwym rozwiązaniu do takich...
Co do wymiany głośników to najlepiej włożyć orginalnego Tonsila i na pewno będzie dobrze grało, ponieważ i zwrotnica i obudowa została zaprojektowana do tego właśnie głośnika, lub inna opcja zregenerować stary. Oczywiście możesz włożyć inny zamiennik ale nigdy nie zagra tak jak orginał. Jeżeli chodzi o zwrotnice to tam nie ma żadnych bezpieczników,...
Możesz wstawić 9/80. Nierówność grania głośników to najprawdopodobniej ubity kondensator w zwrotnicy. (elektrolit bipolarny). Ja te wynalazki zawsze wymieniam na foliówki (tzw. żółte miflexy), oczywiście o tej samej pojemności.
Witam - trudno ustalić który to scalak - proponuję szeregowo z głośnikiem wlutować kondensator elektrolityczny bipolarny ( albo dwa elektrolity odpowiednio połączone ). Taki element oddzieli składową stałą .
Z tego co wiem to nie powinna mu zaszkodzic ale pewne jest to ze jak przesadzisz to uslyszysz tylko pisk i rozsadzi ci bebenki :)
Kup dwa kondensatory bipolarne 15uF/100V i zastosuj w każdej kolumnie na + w torze głośnika średniotonowego i (jak na garażowe granie) wystarczy. Pozdrawiam.
Jeśli wymiary mają takie same jak oryginalne, to będą dobre. Nie podbijaj zanadto góry pasma, to może pożyją dłużej od oryginalnych. Kiepskie, czy uszkodzone kondensatory bipolarne w sekcji wysokotonowej zwrotnicy, też mogły mieć wpływ na uszkodzenie głośników wysokotonowych. Pozdrawiam.
Nie potrzebuje żadnych oporników ani nic z tego ? Możesz dać 'kondensator bipolarny' o pojemności ok. 100-220uF na tylne głośniki - wpinasz w szereg z żyłą plusową tylnego głośnika. Odciąży to trochę tylne głośniki z basów, i nie będzie tak mocno obciążać radia.
Proste - jak brak pojemności głośnik nie pracuje ( nie wnikam z jakiego powodu) jak zwarcie to jest do kupienia nowy głośnik
bifilarne kondensatory elektrolityczne Takich to na 100% tam (i nigdzie indziej) nie ma. Miałeś zapewne na myśli bipolarne.
mam w szeregu 2,2 uF bipolarny
Po ominięciu zwrotnicy głośniki grają bez problemu Prócz sprawdzenia poprawności połączeń ze zwrotnicy na głośniki sprawdź jeszcze kondensatory elektrolityczne bipolarne. Pewnie wyschły.
O tranzystorach polowych za dużej wiedzy nie mam więc chyba użyję rozwiązania z tranzystorem bipolarnym.
Czy w tym przypadku bez znaczenia jest, który koniec uzwojenia do którego punktu jest podłączony Jest bez znaczenia. Ważne by głośniki do zwrotnicy były podłączone tak jak na schemacie dla tej kolumny.
Basy odcinasz kondensatorem bipolarnym polaczonym na + pomiedzy glosnikiem a wzmacniaczem. Pojemnosc to ok. 150-200uF dla 4Ω zaleznie jakie znajdziesz.
Cewki STXa nie są cewkami 100% powietrznymi, mają na jednym końcu zatopiony rdzeń, piszę o cewkach 0.2, 0.4, 0.8 i 1.5mH bo z takimi miałem do czynienie, więc dla pracy w gałęziach nisko tonowych, a tym bardziej w subbasowych zbyt się nie nadają (b. mały ten rdzeń) A co rozumiesz przez odcięcie 200Hz czy od tej wartości liczony jest filtr czy już przy...
To jest wzm. o dużo "za dużej" mocy do tych głośników.
Zamiast dwóch 4,7 µF można zastosować jeden 10 µF. https://stx.pl/kondensator-bipolarny-10u... Pozdrawiam.
Cześć. Jeśli każdy głośnik podłączony zamiast GDWT trzeszczy to wymień kondensator w zwrotnicy, który odpowiedzialny jest za głośnik wysokotonowy, zazwyczaj jest to kondensator 2,2µF lub 3,3µF - i wymień na kondensator bipolarny. Pozdrawiam!
http://www.kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php Filtry I rzędu 6 dB/okt Filtr górnoprzepustowy Wpisujesz impedancje głośnika, częstotliwość cięcia, i klikasz oblicz. Pojemność jaka Ci się pokaże (dość duża) wpinasz szeregowo z plusem głośnika Moim zdaniem będziesz potrzebował 2 kondensatorów bipolarnych wartości 470uF/50 (lub więcej )V bądź 8 zwykłych elektrolitów...
Chcesz odciąć bas na woofery żeby ich nie przemęczać? lutujesz szeregowo z głośnikiem basowym kondensator bipolarny 50-100uF wtedy robisz filtr o nachyleniu 6dB/okt który odcina Ci częstotliwości poniżej.
Jeśli głośnik dobry to ok (bo ogólnie też tani:D) Preferował bym drugi zestaw:D głośniik kevlarowy ładnie wygląda Ale tego wysokotonowca nigdzie niema :(( btw jest projekt gotowej zwrotnicy do tego zestawu mam kondensatory 4.7uf ale mkse czy to to samo (tam pisze bipolarne)
Jak masz obcięte??? Powyżej 18kHz to pewnie i tak za dużo nie słyszysz. Z tego nigdy audiofilskiego sprzętu nie zrobisz. Można wymienić bipolarne elwy w zwrotnicy, ewentualnie założyć kopułkę tracąc ohydny charakter altusa.
Tak. Ma być 6.8µ bipolarny i conajmniej 50V.
Sprawdź zgodność połączeń zwrotnica-głośniki ze schematem (jest na Elektrodzie). Sprawdź kondycję kondensatorów bipolarnych i przełączniki.
Podłącz to tak jak narysowałeś, z tym że na przewodzie (+) idącym do głośnika wysokotonowego daj kondensator foliowy lub bipolarny elektrolit. Kondensator w szereg z głośnikiem, wartość kondensatora tak jak napisano wyżej. Jest mało prawdopodobne, żeby przy zasilaniu zaledwie 12 V spalić 16 cm głośnik. Może był wcześniej uszkodzony.
O i jeszcze można napisać że cewki mają powietrzne. Ale kondensatory elektrolity bipolarne - fuj :cry:
Witam naprawiłem ostatnio głośniki fenton spb-28 które wypychało (membrany) i buczały.Jeden z tranzystorów wybuchł ale wszystkie tip41c miały zwarzia między bazą a kolektorem, a nie np.kolektorem a emiterem. Po wymianie wszystkich tranzystorów sprzęt ruszył.Ale chciałem się zapytać czy to częste aby tranzystory tip41c miały zwarcie baza kolektor.A może...
na pewno jest lepiej jak coś cyka, z tym że martwię się że mają 4?. I słusznie się martwisz, bo stosując głośniki o innej impedancji niż trzeba możesz załatwić i głośniki, i wzmacniacz. Szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanej zwrotnicy (np. trzeciego rzędu): mogą wówczas wystąpić minima impedancji zespołu, znacznie niższe od impedancji znamionowej....
Kolega gdL zaaplikował piękną dawkę wiedzy w założonym temacie ja dodam szkic aby było wiadomo o czym mówimy gdyby ktoś nie wiedział. A jak ma się sprawa zwrotnic w zestawach bipolarnych czy są potrzebne dwie?, czy łączymy po dwa głośniki w klasyczny sposób(szeregowo, równolegle) :?:
ok, i mam już chyba na oku sklep, gdzie mogłbym to dostać. Już mi się sytuacja rozjaśnia powoli... ;) jeszcze tylko jedno ale, to "2u2" na rysunku, to kondensator 2,2 uF ? (Kondensatorki lepiej dawac MKT, czy bipolarne...?)
Witam. Jeśli są to oryginalne głośniki od BMW to powinny mieć kondensator przy głośniku. Jeśli go nie ma to daj Kondensator bipolarny 4,7uF 50V i będzie dobrze. pzdr
W fabrycznych kolumnach Visatona na tych głośnikach (ALTOII) dali bipolarne kondensatory(te kondy Visatona są tańsze od tego co ja mam) więc myśle że i tak będę miał ciut lepiej. Zrobie na początek na tym co mam a kiedyś jak już siędobrze wsłucham w dzwięk to wymienie i napisze czy warto było;)
w zwrotnicach przy niskich częstotliwościach stosuje sie kondensatory bipolarne.
Jeśli ma być od 60, to musi być filtr subsoniczny, ale w konstrukcji pasywnej nie ma sensu go pakować... Lepiej zrobić subsonic przed wzmakiem. Co do filtru DP dla fp=150Hz, cewka 12mH szeregowo + równolegle kondensator bipolarny 150uF ≤100V. Wersja 250Hz to szeregowo cewka 7mH + równolegle kondensator bipolarny 100uF ≤100V. Zastanów się...
elektrolityczne 4.7uf Taka "proteza" bipolarnego: https://obrazki.elektroda.pl/7231646100_... Dawniej stosowana z braku dostępności. Ten największy obiecująco wygląda. Co jest na nim napisane?
Warto dodać żebyś szukał elektrolitycznego bipolarnego :)
No nie tak do końca, połączenie równoległe dwóch głośników 4 ohmowych da w sumie 2 ohmy a to trochę za mało dla radia, tu powinno się odseparować głośnik wysokotonowy przynajmniej kondesatorem bipolarnym lub stałym jeśli nie zwrotnica. W niektórych autach w oryginalnym głośniku była taka uproszczona zwrotnica. Ale z tego co kolega pisze to ma raczej...
Ok to pokaz mi jak sie oznacza tranzystory mosfet a jak tranzystory bipolarne
No nie wiem czy tak budżetowe. Cewka rdzeniowa 30mH o oporze dla prądu stałego poniżej 0.3om, kondensator 120uF, najtaniej bipolarny elektrolit na 100V.
Potrzebujesz HPF i najprościej zrobisz go z kondensatora (nie elektrolitu) . Wpisz w google "kalkulator zwrotnic" , wpisz wartość ok 150hz (głośnik pewnie 4ohm) i wyskoczy Ci jaką wartość masz zakupić (najlepiej bipolarny) .
Jeżeli owe "syczki" to głośniki wysokotonowe, to oczywiście podłącza się je poprzez filtr, który w najprostrzym przypadku składa się z jednego kondensatora (bipolarnego). Pojemność kondensatora zależy od parametrów głośnika, oraz reszty głośników zamontowanych w samochodzie.
Taki układ jest nie za ciekawy. Po za tym stereo zniknie! Znalazłem kiedyś cos podobnego, schemat na głośnik centralny: Odlączasz masy między wzmacniaczem a głośnikami... Po czym W te miejsce w szereg dajesz głośnik niskotonowy. Powiedzmy z kondensatorem bipolarnym. ==================== Mrrudzin - nie trzeba żadnych pojemności, starczą oporniki.
To wymień na foliowe. Basu to nie naprawisz, chyba że jeden z kondensatorów jest w torze linii niekotonowej i utracił swoje parametry. Trzeba by zrobić zdjęcie od strony ścieżek i pokazać, gdzie jest podłączony głośnik niskotonowy
no takie pytania to juz przekraczają chyba granice, idziesz do sklepu i pytasz sie o kondensatory głośnikowe (bipolarne).To są poprostu dwa zwykłe elektrolity połączone w sposób jaki ci wcześniej opisałem i zamknięte w jednej obudowie.
Kondensator ma być bipolarny. Np. styrofleksowy lub MKT. Możesz użyć dwóch elektrolitów o dwukrotnie większej pojemności, połączonych ze sobą biegunami ujemnymi. Taki kondensator/układ kondensatorów, podłączasz jednym końcem do dowolnego zacisku głośnika szerokopasmowego. Głośnik wysokotonowy podłączasz, z zachowaniem fazy, do zacisku głośnika szerokopasmowego...
Prawdopodobnie to pozostałość po jakimś systemie dźwięku przestrzennego. Skoro wiesz, przy czym grały te głośniki, to ściągnij sobie instrukcję i doczytaj, czy tam nie było jakiegoś wynalazku tego typu. nie wiem, czy ta kolumna jest w ogóle rozbieralna, ale spróbuj ten głośniczek podłączyć równolegle do tych grających, ale w szereg z nim włącz kondensator...
150 Om szeregowo z głośnikiem 40 Om zmniejszy napięcie 4,7x a moc 22x. Czy można w takim prostym filtrze stosować kondensatory elektrolityczne? Stosuje się elektrolityczne bipolarne, czasem zastępowano je dwoma unipolarnymi połaczonymi przeciwnie-szeregowo
Musiał byś podłaczyc szeregowo z głośnikiem kondensator o pojemnosci ok. 300uF (jeżeli chcesz miec najprostszy filtr). Problem tylko w tym, że powinien to byc kondensator bipolarny, nie elektrolityczny. W prawdzie można połaczyc przeciwsobnie dwa elektrolityczne, czyli np "+" do "+". Wtakim przypadku moga to byc kondensatory o pojemnosci 470uF. Wypadkowa...
Postanowiłem zrobić filtr dolnoprzepustowy na rezystorze 1Kohm oraz mam 2 kondensatory elektrolityczne Obawiam się, ze znów braki w podstawach się kłaniają... Do głośnika niskotonowego (pasywnej kolumny) jeżeli już, to należy zrobić filtr LC - z tym, ze dla niskich częstotliwości (naprawdę niskich - nie określiłeś częstotliwości podziału) pojemność...
Na początek doprowadź przełączniki do stanu używalności. Jak nie pomoże dopiero można się zastanawiać co dalej. Kondensatory? Na zdjęciach jakie zamieściłeś są rezystory drutowe... Ale jeśli chodzi o te w zwrotnicy - zależy od ich wykonania. Jeżeli są to elektrolity bipolarne - można wymienić (nawet profilaktycznie - na pewno nie zaszkodzi a nieco poprawi...
Uwierz mi, że przy tej klasie kolumn nie warto pchać się w zwrotnice uniwersalne. Wystarczy dać dwa kondensatory bipolarne, jeden na średni ton, drugi na wysoki ton, i powinno być w porządku. Jeśli chcesz, jutro rozkręce moje Pioneery i podam Ci wartości fabrycznych kondensatorów, bo głośniki średnio/wysokotonowe mam te same. Obie które podałeś nie...
Co się dziwić ta konstrukcja AVT jest do bani mało że się grzeje to jeszcze nie gra no ale cóż jak ktoś próbuje sterować mosfeta driverem zaprojektowanym dla tranzystorów bipolarnych to nie dziwne.
Wybaczcie, ale do głośnika tej klasy (GDWT 9/70/2), to może być prawie dowolny kondensator - nawet elektrolityczny bipolarny. Tu nie ma o czym dyskutować.
Zamiast tadeuszy proponuje taką końcówkę http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-1... Głośniki łączysz równolegle w 3 omy. Przy tym zasilaniu i impedancji obciążenia uzyskasz tak pi razy oko :D jakieś 150 wat. I będziesz miał spokojną głowę o wzmacniacz i głośniki.
O ile głośniki są OK ,to zwrotka do bani .Kondensatory bipolarne(nawet na wysokotonówce) i cewki z rdzeniem -wszystko od razu trzeba przelutować,bo ta zwrotka "ogranicza" te głośniki (były 2 rodzaje wofera czerwone i starsze zielonkawe).
Głośnik ten ma naprawdę cewkę w pojedyńczych watach, to że pisze na nim 60W to może pracować w takiej właśnie kolumnie chodź bardziej to zależy od częstotliwości cięcia bo przez to albo moc spadnie lub wzrośnie. To samo tyczy głośnika średniotonowego. Bez zwrotnicy nie podłączaj, chodźby przez bipolarny elektrolit 2µ2. Opisałem w dużym skrócie.
Witam, Nie do końca jasno to opisałeś, możesz podać szczegóły projektu, może da się to rozwiązać inaczej. Odpowiadając na twój problem: - jakim obwodem chcesz sterować? - sygnał z głośnika 60 mV, jak sądzę AC, bo DC nie wysteruje głośnika w sensie dźwięku. Ten poziom nie wysteruje żadnego tranzystora. - jeśli to AC, to powinieneś go zamienić na DC -...
Jest to na 100% zwrotnica głośnikowa wskazuje na to zastosowanie kondensatora bipolarnego a jego pojemność wskazuje na głośnik wysokotonowy.
Ja topie napisałem jaki wysokotonowy i bez zmiany zwrotnicy.Tylko wymien elektrolity na bipolarne o tych samych wartosciach.
Możesz zamienić zwykłego elektrolita na bipolarnego (bezbiegunowy), tylko po co przepłacać ? Skoro był zwykły ? Kondensator bipolarny tego typu aplikuje się w obwodach AC np. filtrach głośników, obwodach gdzie polaryzacja jest przemienna lub nieznana.
Następnym razem nie pisz takich postów w Audio bo jest to forum o naprawie fabrycznego sprzętu. Po pierwsze musisz konkretnie zadać pytanie. Głośnik 300W ale do czego będziesz go używać?? Jaka jest jego impedancja 4Ω czy 8Ω. Będzie pracować w jakiejś kolumnie czy może subwoofer?? Nagłaśniać chcesz własny pokój czy może jakąś większą sale??...
Dla cięcia przy 150 Hz, dla 8 ohmowego głośnika dokładnie wychodzi 12mH i 93 uF. Kondensator musi być bipolarny lub MKT. Napięcie zależy od mocy.
Radio ma wyjscia na głośniki PL,PR, TL, TP, skontaktowałem się z gościem od którego kupiłem głośniki, powiedział żeby podpiąć rownolegle głośniki a potem do małych podpiąć szeregowo kondensator bipolarny 22Mf. Czy z takim podpięciem nie bedzie problemu? Pozdr.
W układach zwrotnic głośnikowych można stosować tylko kondensatory bipolarne (bipolarne mają oznaczenie BP lub NP i nie mają paska oznaczającego okładzinę ujemną na koszulce) , lub (lepiej) foliowe. 10uF można kupić bez problemu foliowy - np. MKP,MKT czy nawet MKSE. To po pierwsze. Co do grania (a raczej nie grania) pozostałych głośników należy najpierw...
Cześć. Najlepszym rozwiązaniem była by wymiana wszystkich kondensatorów najlepiej na foliowe. W celu sprawdzenia możesz podłączyć zwykły kondensator elektrolityczny (nie musi być bipolarny) i zobaczysz czy głośnik działa przez taki kondensator. Ważne żeby był tej samej lub zbliżonej pojemności. Jeśli w ten sposób zadziała to polecam skompletować kondensatory...
Obudowa jest zaproponowana dobrze. Ja bym zrobił osobny głośnik. Najlepij sobie wyliczyć w przypadku pasywnej parametry powiedzmy dla filtru typu Butterwortha II-ego rzędu 150Hz: równolegle połączone kondensatory elektrolityczne bipolarne o danej pojemności do tego odpowiedająca cewka o dużej indukcyjności.
podlacz tweeter rownolegle z sredniotonowym ale na kabelek do tweetera daj kondensator (bipolarny) szeregowo o wartosci ok 4uF.
Witam! Moje pytanie związane jest z zwrotnicą do głośnika średnio tonowego Jaka jest podstawowa zwrotnica do głośnika żeby oddzielała niskie tony i wysokie żeby zostały tylko śr tony. Wiem że np. w głośnikach wysoko tonowych podłącza się szeregowo z głośnikiem kondensator elektrolityczny lub bipolarny rzędu 3uF-10uF a jak to jest z śr tonem jakie elementy...
Napisz co to za tranzystory. Będzie chociaż wiadomo czy to bipolarne czy jakie. Pozddrawiam
Przełączniki do czyszczenia i jak zostały w zwrotnicy bipolarne elwy to też idą do wymiany.
Jak się koniecznie chce coś wymienić - to kondensatory poliestrowe MKSE lub MKT na polipropylenowe MKP, np. MANT-y. Te ostatnie cechują się lepszą stabilnością parametrów w funkcji temperatury, oraz są wolne od zjawisk nieliniowych (w tym histerezowych) właściwych dielektrykom polarnym, takim jak mylar stosowany w kondensatorach MKSE. Ale nie jest to...
Kolumna te jak widać na zdjęciu składają się z czterech głośników . Trzy z nich te największe są tego samego typu o impedancji każdego po 6 ohm. Jeden głośniczek wysoko tonowy jest o impedancji 8 ohm. Kolumny te są opisane jako 8 Ω. Obecnie w tej kolumnie grają tylko dwa duże dolne głośniki które są połączone szeregowo ze sobą czyli ich impedancja...
Do głosnika wysokotonowego przylutuj kondensator 2,2uF bipolarny<do plusa> pomoze na 100
Co do tunelu - czy masz dostęp do frezarki? Bo te polinkowe tunele wymagają idealnie okrągłego otworu z tolerancją +/- 0,5mm na średnicy! Jeżeli nie masz dostępu to poszukamy inne. Kondensator na głośnik niskotonowy jest elektrolityczny, ale bipolarny. Sygnał audio to sygnał sinusoidalny - zmienny, dlatego trzeba dać elementy bipolarne - bez biegunowości....
Dla impedancji głośników satelitarnych 8 Ohm - 100 mikroF. Dla 4-omowych - 200mikroF. Uzyskasz wymarzone odfiltrowanie częstotliwości<200 Hz. Elektrolity bipolarne, jak napisał Irek. Sposób połączenia: szeregowo z głośnikami satelitarnymi.
Sądzisz że dyskutowane tu kolumny ktokolwiek kiedykolwiek pomierzył? Oczywiście, że nie. Przecież to widać nawet. Dlatego też napisałem ostatnie zdanie poprzedniego postu. Chciałem by Autor miał chociaż przybliżony obraz poprawnej konstrukcji kolumny głośnikowej - co w tym konkretnym wypadku (zagospodarowanie istniejących obudów i części głośników)...
Witam Generuje przy użyciu PWM mikroprocesora sekwencję 3 różnych częstotliwości. Sygnał PWM podawany jest na 2 kanały MOSFET driver'a TC428 (odwracający i nieodwracający). Pomiędzy oba wyjścia drivera mam włączony głośnik 4om szeregowo z kondensatorem 1uF (bipolarny). Przy każdej zmianie częstotliwości słychać stuknięcie/puknięcie. Czy macie jakiś...
które filtry są lepsze?? zależy jakie masz możliwości w swoim domu lub tam gdzie chcesz ich użyć?! jeżeli masz tyle wzmacniaczy co samych głośników( nie kolumn), to zdecydowanie bież się za filtry aktywne i to najlepiej 24dB/okt. czybeszewa z pulsacją 0,5 dB. Jeżeli zaś masz tylko jeden wzmacniacz stereo i kolumny2, lub 3-drożne proponuje filtry pasywne...
daj szeregowo kondensator bipolarny z przedzialu 2-4uF 100V
Gdzieś przeczytałem, że ktoś chciał zaoszczędzić i zamiast kupować zwrotnice do głośników nisko- średniotonowych zastosował cewkę powietrzną 0,15mH i kondensator bipolarny 10uF a czy można tak z grubsza zgeneralizować, że do głośników niskotonowych to kondensator o pojemności....uF a cewka ....mH a do średniotonowych to...itd?
Dziękuje wszystkim za pomoc, zainwestowałem w cewkę 2,2 mH wstawioną w szereg z głośnikiem niskotonowym i równolegle polączone kondensatory bipolarne 47uF i 10uF, bo takie akurat były. Oczywiście bateria tych kondensatorów wstawiona jest w szereg z głośnikiem szerokopasmowym, by odciąć od niego niskie częstotliwości. Dało to częstotliwość podziału ok....
Prosta zwrotnica 6 db/okt czyli kondensator szeregowo z głośnikiem np. 2,2 uF lub 4,7 uF byle elektrolityczny bipolarny lub jakiś inny bipolarny. Zwrotnica 12 db/okt czyli szeregowo kondensator 3,3 uF i za nim równolegle do głośnika cewka 0,47 mH. Albo jakaś zwrotnica dwudrożna.
Cztery głośniki jednakowe pracujące w parach połączonych szeregowo, jedna para jako niskotonowa a druga jako średniotonowa??? https://obrazki.elektroda.pl/9596902400_... Kondensatory elektrolityczne szeregowo to też nietypowo, czyżby dali takie zwykłe 'do zasilaczy' w układzie bipolarnym? Jakieś dziwadło to jest sugerujące chęć utylizacji...
bipolarne unipolarne kolumny bipolarne kondensatory bipolarne
płyta gazowa bezpiecznik plastik przekładnia update retry
Ikonki na desce rozdzielczej Peugeot 307 Diesel 2004 Czas działania pastucha elektrycznego - baterie, akumulatory, zasilanie sieciowe