Robiłem takie radio jako pierwsze, ruskie słuchawki 2000Ω, dioda germanowa, antena zbiorcza i uziemienie do kaloryfera. Odbiór był wtedy znakomity, z nadajnika w Gąbinie (z tego, co pamiętam chyba 626m). Drugi odbiornik był już na dwóch ruskich tranzystorach i małym głośniczku, wtedy rodzina uwierzyła w cuda :-)
Podłącz obojętnie jak, ten trymer to tylko kondensator regulowany , ma tylko dwie nogi. Nie ważne jak go odwrócisz i tak będzie działać w tym układzie.
UWAGA! Na zamieszczonym schemacie są błędnie podane wartości rezystorów. Wartosci prawidłowe powinny być jak na poniższym schemacie: 1080390 Poza tym rezystor R jest zupełnie niepotrzebny w układzie i można (a nawet trzeba) go wyrzucić (nie montować w ogóle). Sorry za wykop, ale ktoś z początkujących elektroników mógłby się na tym potknąć.
Do Twojego schematu dodaj dwa kondensatory 0,1uF tak, jak to pokazano na schemacie poniżej. Ponadto pojemność kondensatora C1 trzeba zwiększyć do 2200uF. Na tym schemacie jest przedstawiony wzór na obliczanie wartości rezystorów, które ustalają regulowane napięcie na wyjściu LM317T. Do podanego wzoru podstaw wartości R1 - 200 Ohm, R2 - 2,2k i przekonaj...
Jeżeli źle wlutowałeś tranzystory to pewnie już po nich. Sprawdź je miernikiem do mierzenia diod. Trymetry to regulowane kondensatory, regulowane rezystory to potencjometry lub tzw. podkówki.
Jeśli częstotliwość nie będzie właściwa, to można zmieniać kondensatory.
Witam. Pierwszy kondensator jest do zastosowań impulsowych, pracował np. w odbiornikach tv w odchylaniu poziomym. Te drugie pewnie w lampowych odbiornikach pracowały, natomiast trzecie zdjęcie to trymer (kondensator regulowany). Możesz zastosować te kondensatory jedyne wady to gabaryty biorąc pod uwagę że koszt kondensatorów ceramicznych to kilka groszy....
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/A... robiłem kiedyś ten układ, działa wyśmienicie. Zmieniając poj. kondensatora regulujesz czas świecenie/zwarcia przekaźnika. Pozdr.
Do takiej linki musi być sprężyna naciągająca między jej końcami. W niektórych wersjach odbiorników były napinacze linki w postaci dodatkowej rolki z dociągiem sprężynowym. Maksymalne wsunięcie płytek kondensatora dostrojczego oznacza dostrojenie do minimalnej częstotliwości na danym zakresie, zaś maksymalne ich wysunięcie - do maksymalnej częstotliwości....
Niestety nie udało mi się dostać tranzystorów BF199 jedynie BF240. Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość zastąpienia ich BF240 jak nie to względem czego dobiera się zamienniki i jakie byście polecili? W uproszczeniu - najistotniejsza jest częstotliwość graniczna ft, ponieważ podaje się jako częstotliwość przy której tranzystor już nie wzmacnia,...
W takim razie pomysł Kolegi Rzuuf wydaje się być właściwym. Proponuję uzupełnić go o nieco bardziej rozbudowany układ sterowania tyrystora, który umożliwi regulację prądu i ustawienie dowolnego napięcia ładowania kondensatorów. pozdrawiam
Ten układ realizuje takie zadanie. Zmieniając wartość rezystora (1kΩ) lub kondensatora, można regulować czas świecenia. Taki układ będzie jednak pobierał niewielki prąd gdy diody zgasną.
znalazłem jakieś na małych płytkach Do Arduino zapewne znalazł kolega TTP223 - małe, ale z możliwościami. Modyfikując pojemność kondensatora można regulować czułość tej płytki, dodatkowo można tak samo dolutować sobie taką miedzianą blaszkę i będzie działać. To chyba najtańsza dostępna opcja.
Przy zasilaczach liniowych (czyli takich jak Twój) przyjmuje się ok 1000µF na 1A prądu. Należy też pamiętać o odpowiednich kondensatorach przeciwzakłóceniowych (100-220nF - ceramiczne).
To jest kondensator główny ksenonowej lampy błyskowej, bo to jest laser YAG do depilacji. Napięciem ładowania tego kondensatora, reguluje się moc błysku.
Właśnie tak czułem, że nie chcesz wymieniać tych potencjometrów. Oczywiście, możesz dać 240/4,7k/0,47k Po spaleniu bezpiecznika nastąpi przerwa w obwodzie i na wyjściu otrzymasz 0V ;) Przy zwarciu zacisków wyjściowych powinien spalić się bezpiecznik, o ile jego wartość będzie dobrze dobrana. LM350 powinien być odporny na przypadkowe zwarcia i być może...
Jesli to Ci sie przyda to prosze-taki rysuneczek...... Kondensatorem i rezystorem regulujesz czas zalaczania..... Napiecie przekaznika i zasilania oraz kondensatora musisz sobie dopasowac ;-) Dodano po 50 Tutaj masz cos takiego i sprawdzonego przezemnie i to napewno dziala ;-)
Ponownie przetestuj schemat, ale zwiększ pojemność kondensatora C1 do 10uF.Z kondensatorem takiej pojemności wzmacnianie będzie 200, bez kondensatora - 20. Żeby była możliwość regulować wzmacnianie w granicach 20-200 szeregowo z kondensatorem włącz potencjometr 10кОm.
W tym odbiorniku wykorzystany jest oscylator w układzie Colpittsa. Właściwe przesunięcie fazy sygnału zapewnia tu dzielnik pojemnościowy składający się z pojemności: siatka pierwsza / katoda lampy (nie zaznaczona na schemacie) i kondensatora zmiennego 100 cm (ok. 100pF). Tym kondensatorem reguluje się poziom reakcji. Na schemacie wyraźnie zasugerowano...
Diodę pojemnościową możesz z powodzeniem zastąpić kondensatorem o regulowanej pojemności ~100pF. Można podłączyć. Poczytaj sobie noty katalogowe TDA 7020 i 7021 - nie znam wszystkiego na pamięć. Jeszcze jedna prośba, weź mi zaznacz gdzie są zaciski bo zacząłem rysować ścieżki i nie wiem jak łączyć, trochę niewyraźnie. Nie do końca rozumiem o jakie zaciski...
Cewka L1 została zrobiona drutem w izolowanej emalii 22 (średnica około 0,6mm), 8 zwojów na ołówku. Antena ok 40cm i może być z drutu, Q1 to tranzystor kondensator 10-40pF(co oznacza ta strzałka?) Trimmer 10-40pF. Regulowany kondensator
1. Filtr P.CZ. 10.7MHz 2. Cewka regulowana 3. Kondensator MKP 250V 5. Diak DB3 7-8. Rezystory precyzyjne.
Napięcie 25V regulujesz potencjometrem na kondensatorze strojenia. Na ostatnim zdjęciu widać agregat i tam w tym na końcu przeźroczystym miejscu masz takie białe, choćby zębate kółeczko. A napięcie 3V regulujesz R214 jest on gdzieś w okolicy głowicy chyba. Nie widzę na zdjęciu.
Kondensatory elektrolityczne na wysokie napięcia chyba z automatu zawsze są Low ESR. Przy wysokich napięciach zwykle używa się małych prądów, więc jako małe ESR wystarcza o wiele większa rezystancja. Nawet całe Omy to może być małe ESR jak na taki kondensator.
Tylko na co koledze taka komplikacja układu? Trafopowielacz lub powielacz z dowolnego lampowego telewizora załatwi sprawę, ładowany kondensator (regulowane napięcie do uzyskania charakterystyki) i wyzwalacz na tyrystorze. Inni koledzy podpowiedzą części w zależności co masz na "stanie".
Będzie, ale nie w pełnym zakresie i będzie mniej precyzyjne. Daj w szereg z tym trymerem kondensator 60 pF, wtedy będzie Ci regulował od 6,2 pF do 30 pF.
Może takie coś. Nie ma to precyzji zegara atomowego, ale chciałeś coś prostego. Górny kondensator reguluje czas zwłoki, dolny długość dźwięku.😷 https://filmy.elektroda.pl/95_1594974554...
No to ja mam w planach coś co będzie działać w obie strony. (ale już bez wybuchających kondensatorów... :D)
A wyzwalanie powinno być na tyrystorze, wtedy napięciem na kondensatorach regulujesz energię zgrzewu. Czym się różni w pełni otwarty MOSFET od przewodzącego tyrystora?
Napisz w którym miejscu podłączyłeś żarówkę i gdzie +B odłączyłeś , które kondensatory wymieniłeś . VR 01 reguluje i w jego gałęzi sprawdzone i diodki podstawione ? Napięcia na TDA jakie ? Elektrolit czasem nowy może być wadliwy .
Pewnie chodzi Ci o pospolity "migacz" led. Efekt przygasania wolnego lub szybkiego regulujesz pojemnością kondensatora. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... tu masz prosty schemat. pozdrawiam
W tym zasilaczu występują napięcia niebezpieczne dla życia. Sądząc po Twoich wpisach byłbym ostrożny. Szkoda zrobić sobie krzywdę za 40zł. Kondensator powinien być o niskiej impedancji (low ESR). Pozostałe kondensatory są też do sprawdzenia.
Jest to kondensator regulowany który odpowiada za wyszukiwanie stacji radiowych :D Pozdrawiam
Ten nie będzie miał wypełnienia. Potrzebne są 2 diody oddzielające obwód ładowania od obwodu tozładowania kondensatora. Kolega poszuka, schematy są dostępne.
Do kondensatora obrotowego strojeniowego od spodu przylutowane są dwa kondensatory takie brązowe,odlutuj je lub odetnij je . Na kondensatorze strojeniowym patrząc od spodu są śrubki regulacyjne,(są to trymery-kondensatory regulowane do precyzyjnego dostrojenia) , możesz spróbować dostroić tymi przy których były kondesatory do wycięcia.
... nie zdobyłem jeszcze transformatora na około 100 V, a mam 43V ... Zrób prostownik w układzie podwajania napięcia: tylko 2 diody i 2 kondensatory.
Tyrystor i autotransformator będą brały za dużo prądu. Spróbuj połączyć wentylatory szeregowo, jak wydajność będzie nadal za duża wpinaj szeregowo kondensator. Pojemnością regulujesz obroty. Strumień powietrza odbierasz do ilości osób, a nie powierzchni, tak by wilgotność wynosiła 40-50%.
U mnie zmieniając kondensator regulujemy prędkość mrygania ... Masz napewno jakiś stablizator ... tylko nie moge za dużo powiedzieć bo schematu nie widze ... :D Pozdro sebidino!!!!
Witam Tu masz troche informacji o elementach indukcyjnych: http://www.edw.com.pl/index.php?module=C... Warikap (dioda pojemnościowa) dioda, w której wykorzystuje się zjawisko zmiany pojemności złącz P-N pod wpływem zmiany napięcia w kierunku wstecznym. Diody takie stosuje się jako kondensatory...
Rozumiem. Gdyby jednak zmienić pojemność kondensatora regulowanego tak, aby przekroczyć zakres poniżej 21 kanału (bez zmiany głowicy UHF na VHF) -jaki rezultat dała by ta operacja :?: :?:
Te lampy pewnie mają przetwornicę więc nie nadają się do układów ze ściemniaczem. Chyba rzadko zdarza się żeby lampy diodowe miały inne zasilanie kiedy są na 230V. Ja mam u siebie lodowe ale na 12 V i one nie mają żadnego sterownika a zwykły prostownik i kondensator, da się zatem regulować ich jasność.
witaj dwie możliwości: 1. sprawdź naciąg paska - regulujesz silnikiem 2.sprawdź kondensator 16uF - bardziej prawdopodobne pozdrawiam
Regulowany kondensator możesz wywalić (nawet napisane jest przy nim "opt"). Służy on tylko do dokładnego podstrajania częstotliwości (na poziomie paru ppmów, prawdopodobnie nieistotne w Twoim zastosowaniu). Czasem robi się generatory na dwóch szeregowych inwerterach TTL (jednak tam jest sporo elementów zewnętrznych, ze względu na konieczność zlinearyzowania...
Co Ci przyszło do głowy, żeby nawijać cewkę na rurce miedzianej? Przecież to jeden wielki zwarty zwój. Przydałby się jeszcze kondensator regulowany, aby stworzyć obwód rezonansowy, albo chociaż kondensator stały i możliwość przestrajania cewki.
https://obrazki.elektroda.pl/7861991300_... Znaleźć wartość pojemności C1, przy której napięcie na żarówce wyniesie 12 V. Potwierdź tę wartość pojemności przez obliczenia. Proszę o pomoc, jak wyznaczyć wartość kondensatora (wzór), nigdy bym nie sądził, że kondensatorem można regulować wartość napięcia.
trymer czyli kondensator o regulowanej pojemności podłączamy tak, jak kondensator zwykły np: ceramiczny, i możemy wtedy regulować tą pojemność.
wielkie dzienki za wyjasnienie wszystkiego!! Mam jeszcze pare pytań a mianowicie napisałeś ze: "Najprostszym rozwiązaniem a bardzo skutecznym jest pospolity kondensator przeciwzakłóceniowy KPpz - 015 lub podobny" czy mozna takie kondensatory kupić w sklepach elektronicznch? i czy to 015 znacza 0,15uf?? a drugie moje pytanie tyczy się tego pfiltra. Czy...
Jeśli impedancja na końcu kabla nie jest równa jego impedancji falowej (a zwłaszcza, jeśli różnica jest duża), to sygnał odbija się na tym końcu kabla; jeśli odbija się na obu, to powstają zniekształcenia; a nawet, jeśli odbija się tylko po stronie oscyloskopu, to sygnał odbity trafia do układu mierzonego, jakkolwiek sonda z dzielnikiem osłabia go....
Rzeczywiście jest potencjometr montażowy, (nie kondensator regulowany) Znajdź pozostałe piny, głównie +5V , GND, podłącz samo zasilanie i zobacz czy się uruchomi.; powinien dać się regulować kontrast tym potencjometrem montażowym.
Próbowałem przestroić radyjko i zrobiłem zgodnie z instrukcją jaką znalazłem na forum, tylko że u mnie C2 i C14 to były kondensatory regulowane, które wylutowałem, a wstawiłem ceramiczne zgodnie z instrukcją i nic - cisza. Nie wiem co robię źle? Może ktoś pomoże?
Przykro mi bardzo ale z sygnału zmiennego idealnie stałęgo nie uzyskasz. Czy stopniem wyprostowania nie ma być przypadkiem stopień "dopełnienia" połówek do prądu prawie-stałego? Do tego wystarzy kondensator regulowany, albo kondensatory, które będziesz mógł przyłączać i odłączać. Ja bym prostownik robił jednak za pomocą diod. Coś nie rozumiem potrzeby...
Przy okazji wymieniłem wszystkie kondensatory w sekcji wzmacniacza oraz dwa rezystory regulowane. A te rezystory nastawcze jaką funkcję spełniały ? Jak ustaliłeś ich położenie ?
Są specjalizowane układy do uzyskiwania ujemnego napięcia. ICL 7660 czy MAX 1044 - małe, tanie, wysoko sprawne, minimalna ilość elementów (1układ 8pin i dwa kondensatory). http://rocky.digikey.com/WebLib/Maxim/We...
No przecież jak można dobrze przestroić radio bez korekcji pasma i czułości ? Zawsze trzeba skorygować cewkę heterodyny no chyba, że się będzie miało takie szczęście, że akurat załapie się całe pasmo CCIR. W każdym razie ja zawsze po wymianie kondensatorów ''reguluję'' pasmo, a później zazwyczaj rozciągam L2 dla ustawienia lepszej czułości. Dziękuję...
Proszę, zaznacz na obrazku które kondensatory trzeba regulować - zmniejszac lub zwiększać Pozdrawiam.
Czy posiada ktoś schemat sterowania wentylatorem komputerowym na 12 V (PWM)? (sprawdzony) Lub poproszę o link, jaki w tym przypadku najlepiej kupić. Zbudowałem regulator na bazie tego poradnika https://www.youtube.com/watch?v=QN71KopQ... Zastosowałem rezystor 55 Ω Potencjometr 1 kΩ Próbowałem dodać kondensatory, ale z nimi regulacja nie działała, być...
Witam sprawdz główne zasilanie z przetwornicy czy przypadkiem nie jest zanirzone,a następnie nic nie pisałeś o trymerku (kondensator regulowany) najlepiej podstawić nowy co do elków to najlepiej nie mierzyć tylko podstawić równolegle drugie.
Wymiana kondensatora na 1 µF spowodowała podbicie zakresu 150 Hz-380 Hz. Najniższe częstotliwości (poniżej około 150 Hz) reguluje VR3(a,b). Ten kondensator jest w dzielniku dla ujemnego sprzężenia zwrotnego. Poniżej 150 Hz o podziale decyduje głównie VR3(a,b), powyżej 380 Hz R537 (3k3) i R539 (560), a pośrodku kondensatory C527 i C529. Wymiana zmieniła...
Nie wiem do jakich celów potrzebujesz ten zasilacz ale ma on bardzo mała wydajność prądowa tylko 0,3 A. Jak już coś chcesz coś przerobić to wstaw LM317 plus potencjometr, rezystor i dwa kondensatory a będziesz miał "zasilacz" regulowany. "Zasilacz" - dlatego, że to za mocne słowo jak na tą konstrukcje ;)
Czy może być tranzystor BC547C? Tak, zwiększy się czułość układu. Kondensator C reguluje stałą czasową układu, im większa pojemność, tym wolniej układ reaguje w rytm muzyki. Diody w układzie służa prostją sygnał małej częstotliwości.
Mam pytanie w sprawie tego pilota pilot jest w samochodzi daewoo Nubira combi alarm został założony w serwisie. I moje pytanie jaki jest to pilot (patrz załącznik) i jaki tam powinien być kondensator regulowany(trymer) chodzi mi o pojemność.
Posiadam urządzenie w którym obroty silnika indukcyjnego 60W (z kondensatorem) reguluje mikroprocesor przez regulator fazowy(na poślizg) Czy możliwa jest zmiana obrotów silnika indukcyjnego przez zasilanie napięciem prostokątnym o odpowiednim wypełnieniu i częstotliwości zamiast regulatora fazowego?
Mi to wygląda trochę jak kondensator nastawny (regulowany).
dzięki za zainteresowanie, ale jak to powinno działać ? Ten biały element to kondensator 1500pF, ten brązowy to chyba opornik( 10kohm S6 - tak na nim pisze). Lampa EZ80 ( 607262 ), tem duży szary element to kondensator regulowany ( KPOM 450 ). Urządzenie pochodzi ze szkoły. Proszę o pomoc
jak komuś radio chodzi w piątkach wstawia przy kwarcu dławik 6,8 uH i ma zera. To pomyśl logicznie, skoro dławik obniża o 5kHz to dla +5kHz(dla zer) trzeba go odłączyć (zewrzeć). Wtedy radio wróci do standardowych 5. Aby podnieść o kolejne +5 (czyli +10kHz) trzeba zamiast dławika wstawić trymer (regulowany kondensator montażowy). I tu wychodzi przewaga...
Kondensatory w zasadzie nic nie mają do kolorów - regulacje pr-kami. Jeśli któryś nie reguluje - wymień. O regulacji pisałem wcześniej.
Trzeba wylutować te kondensatory i w ich miejsce wstawić trymery 3-15pF.Trymerem wstawionym za C18=12pF i cewką L4-2 regulujemy górę zakresu 108Mhz.Trymerem wstawionym za C13=15pFi cewką L3-1 regulujemy dolny zakres częstotliwości 88Mhz.
To ma być do ćwiczeń i zabawy czy do użytku? Gotowe zasilacze regulowane można tanio kupić, a zabawę lepiej zacząć od diody Zenera, potencjometru i tranzystora - oczywiście za transformatorem z mostkiem Graetza i z kondensatorem elektrolitycznym.
Uklad U 2008B nie posiada ukladu lagodnego startu .Taki uklad posiada uklad U2009B .Przez zmiane kondensatora reguluje sie czas pelnego osiagniecia napiecia wyjsciowego . Dodano po 2 Uklad U2008B nadaje sie przede wszystkim do regulacji obciazen oporowych , a nie indukcyjnych .Na ten temat juz wiele osob pisalo na forum .
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic22... Ten generator zbudowany jest na bazie tego schematu, co w linku wyżej. Częstotliwość oscylacji zależy od pojemności kondensatorów i rezystancji potencjometru. Jeżeli piszesz, z potencjometrem daje się coś regulować, pozostaje wymienić kondensatory (0,5uF) - być może z wiekiem straciły na pojemności....
"Gruby gwint" to trzonek E40. To są wysokoprężne lampy sodowe. Podłączanie ich bezpośrednio do sieci nie jest najlepszym pomysłem. Tzn. co może się stać przy bezpośrednim podłączeniu ? To jak należy je podłączać do zasilania ? Pewnie trzeba jakiś dławik, statecznik lub kondensator ?
Witam. Najprostszy mini nadajnik jaki znam posiada; 1 tranzystor, kilka oporników,2-3 kondensatory i obowiązkowo dławik, oraz kondensator regulowany . A taki właśnie widziałem w dziale Ośla Łączka. Można oczywiście kupić gotowy układ nadawczy. Z poważaniem Andrzej2n.
Schemat poglądowy (tam jeszcze dochodzi włącznik nap na zaciskach, wł miernika i układ z wentylatorem) : Kondensator na zbyt niskie napięcie!
Można to robić za pomocą regulacji napięcia zasilającego kondensatory.
Nie wiem czy to dobry pomysł ale czy nie prościej po prostu zmienić kondensator regulowany ?? na mniejszy / większy bo najprawdopodobniej chodzi ci o zmianę częstotliwości z tych niskich od 60MHz czy tam ilu na od 87MHz ... jeśli się mylę co do konda przepraszam ale czasem miewam głupie pomysły :D
Zdjęcia OK! Teraz popatrz na trzecie zdjęcie, interesuje Cię ta strona kondensatora strojeniowego, która jest zwrócona w stronę potencjometru siły głosu. Widać tam 3 wyprowadzenia (tasiemką), do druku. Dwa skrajne są dołączone do kondensatora strojeniowego, a środkowe do masy. Sprawdz, które wyprowadzenie jest do heterodyny AM: po włączeniu radia na...
Generator na NE555, który do ładowania kondensatora ma regulowane źródło prądowe, a "piłę" odbiera się z kondensatora? Tylko czy będzie wystarczająco szybki...
siegając do źródła trzeba zacząć od akumulatora :) ja pewnie mam słaby skoro przy zgaszonym silniku jeszcze nie na maxa puszczone zaczęły przygasać lampki oświetleniowe bagażnika. Ja też słyszałem że kond. to rezerwa, słyszałem również ze kondensator reguluje prace całej instalacji a nie tylko wzmacniacza. . . Kondensuje w sobie napięcie a wtedy gdy...
Układ NE085, w każdym elektronicznym kupisz części a złożone układy w pająku zajmują połowę tego co paczka zapałek. Czas zalaczenia regulujesz za pomocą kondensatora i rezystora przez który jest ladowany. Czas opóźnienia ustawiasz na ok 0.5 sekundy i masz polift i homologacja. Który policjant sprawdzi na miejscu?
Silnik wystartował, ale ma bardzo małą moc. Mogę zatrzymać go ręką :/ To konsekwencja takich metod uruchamiania silników trójfazowych na jednej fazie i na obniżonym napięciu. Cudów nie ma. Jakby się dało tak uruchamiać silniki trójfazowe z pełną mocą, to wystarczyłaby "przejściówka" uniwersalna, może nawet z regulowanym kondensatorem do mocy silnika...
Mogło się tak stać, ze podczas zwarcia czy tej usterki gdy uszkodził się kondensator wypaliła się ścieżka potencjometru, więc - do wymiany.
Możesz też zrobić multiwibrator astabilny. Będą Ci potrzebne 2 kondensatory 100uF, 2 rezystory 10K, 2 rezystory 1K, 2 tranzystory np. BC107 oraz 2 LEDy. Częstotliwość migania diód będziesz mógł regulować dobierając odpowiednią pojemność kondensatorów; im większa pojemność tym wolniej LEDy będą migały. Poniżej masz schemat.
Przy ukladzie scalonym wymien wszystkie kondensatory jeżeli są smd to też czy po wtórnej jest regulowany TL341 to go wymień.
Ciekawy wątek. A dodatkowo, włączając się do tematu: jak regulować częstotliwość? Czy jest to wykonalne? Czy kondensator razem z rezystorem na wejściu op-amp odpowiadają za to?
Czyżby mamy się spodziewać że ktoś zamienił końcówki cewek? Mało prawdopodobne, ale możliwe i nie wykluczone. Spróbował bym metody siłowej, przegląd pod lupą czy niema gdzieś pęknięcia ścieżki lub nóżka nie wisi w powietrzu, czy wszystkie ścieżki przewodzą, pomiar wszystkich elementów na zwarcie. Sprawdzenie czy przewodzą przełączniki od zakresów, na...
co to jest?" na schemacie pokazane w kółeczku. Jest to kondensator o regulowanej pojemności tzw. trymer - na schemacie powinna być podana jego wartość "od do" Pozdr.
Nie, wystarczy tylko 1 element regulowany. Najłatwiej o potencjometr, a kondensator wstawisz jakiś np. "z zapasów szufladowych". Wstaw wartości tego, co masz, do kalkulatora i sprawdź, co Ci łatwiej dopasować: potencjometr czy kondensator.
Głowica niestety nie ma żadnego trymera. Wstawione są kondensatory stałe, a jedyne elementy regulacyjne to cewki. Nie chcę tu podawać żadnej gotowej recepty, ponieważ jej nie znam. Ze zdjęć nie da się wypatrzeć wszystkiego co bym chciał, poza tym zdjęcia to nie to samo co sprzęt na warsztacie. Za przestrajanie głowicy odpowiadają podwójne diody pojemnościowe,...
Niestety pojemność pojedynczych pikofaradów wynika z budowy filtru jonowego. Nie zdziwił bym się gdybyś, do tego, jeszcze chciał wysokich napięć (co oczywiście podniesie stopień trudności). A czy ktoś mógłby ewentualnie polecić mi jakąś książkę czy artykuł w którym jest w przystępny sposób opisana metodyka dobierania rdzenia ferrytowego? Katalogi producentów...
Więc ma ktoś jakiś schemat z przekaźników który jest podtrzymywany czasowo przez kondensator a regulowany potencjometrem ?
Ja osobiście bym pominą ten rezystor i potencjometr. Głośność byś sobie regulował z telefonu. I zmniejsz trochę ten kondensator na wejściu. I powinno być ok. :)
Postaram się przeanalizować: odłączone zasilanie. Napięcie w układzie = 0. Podłączamy zasilanie, zaczyna się ładować kondensator, napięcie przekracza 0,7V, załącza się jeden tranzystor, który włącza drugi i mamy diodę zwartą do masy, błysk. Załączone tranzystory, zwierają kondensator, rozładowuje się do 0. Tranzystory się wyłączają. Kondensator zaczyna...
1) Zobacz czy antena centralki nie dotyka masy pojazdu; 2) nie wiem co to za alarm,ale zobacz czy w pilocie nie masz malego PR-ka lub kondensatora regulowanego (slabej jakosci alarmy maja, lepsze maja kwarc). Jesli jest to pokręć minimalnie,ale tylko jakims plastykowym narzedziem!! nie wolno metalowym
Możesz zamocować przełącznik, który włączy rezystor rozładowujący kondensator. Lub przekaźnik zasilany z transformatora, po zaniku napięcia włączy rezystory rozładowujący kondensator.
Zaraz za mostkiem musi być duży elektrolit!! Po układzie LM też, ale już nie tak duży. Na każdym kondensatorze elektrolitycznym należy dolutować kondensator ceramiczny, najlepiej 100nF ale możesz większy ;)
Takich układów nie trzeba kupować tylko samemu robić. Witam mam problem z tym rozjaśniaczem. Poskładałem wszystko jak w instrukcji, i mam problem jak otworzę drzwi żarówka nie świeci pełną mocą (jakieś 60%)po czym ściemnia się prawidłowo, co jest nie tak? Regulujesz R1, R2 zmniejsz ich wartość, wartością kondensatora regulujesz czas rozjaśniania/ściemniania.
z wyczuciem to niby jak? bo tam się kondensatorem to reguluje. teraz jest 1,5nF czyli coś ok 40kHz a jak dam 1nF to będzie 50kHz
Być może uzwojenie pierwotne jet za małe :?: Dodano po 3 Sprubuj jeszcze zmieniać kondenastor i przerwe iskrową regulować P.S jaki to kondensator?
Proste - wystarczy generator o regulowanej częstotliwości (jakieś kilkadziesiąt kHz) i mocy kilku kilowatów. Szeregowo z cewką włączasz kondensator o pojemności takiej, aby z indukcyjnością cewki dawała rezonans w zakresie przestrajania generatora. Kondensator odpowiedniej jakości - pierwszy lepszy szybko się stopi. Moc regulujesz częstotliwością generatora...
Minimalne napięcie pracy palinka kseonowego można obniżyć do wartości 70V, stosując układ elektroniczny obniżający minimalną wartość katalogową napięcia pracy palnika. a jakie te układy elektroniczne???? na czym polega budowa takiego układu???? albo w jaki inny sposób (niż napięciem na kondensatorach) można regulować moc błysku nie biorąc pod uwagę...
biurko regulowane regulowane zawieszenie prądowe regulowane
niedrożne wężyki lista kanał samsung podtrzymać sekunda
lodówka gorenje śrubokręt krzyżowy
Schemat bramofonu Elnix – gdzie znaleźć, modele CTL-208S, CTL-V, opis połączeń Namagnesowanie strun w gitarze elektrycznej a sygnał przetwornika Fender, Seymour Duncan, Fishman – wpływ na brzmienie i sustain