Witam. Raczej nie należy nagrzewać żywicy ( epoksydowej ) do tak wysokich temperatur . Nie wystarczy " polać " uzwojeń - pod wierzchnią warstwą pozostanie powietrze - i jak ma wyjść ? Można natomiast zalewać transformatory.cewki w próżni ( powiedzmy - podciśnieniu ) . Niestety trzeba mieć dostęp do pompy próżniowej . Dobre zaimpregnowanie uzwojeń polepsza...
Ja używa w takim przypadku piłki do metalu lub małej szlifierki kątowej, po odcięciu jednego czoła pozostałą część wybijam wybijakiem. Możesz także solidnie nagrzać ten wirnik , lakier zrobi się miększy i wtedy będzie ci łatwiej wyciągnąć drut. Ja przeważnie nagrzewam w ten sposób transformatory sieciowe jak są zalane lakierem łatwiej wtedy rozebrać...
Wystarczy, jak delikatnie przetniesz wszystkie zwoje tego uzwojenia, by nie uszkodzić izolacji i uzwojenia pod nim. Próba ich usunięcia może być bardzo trudna ze względu na lakier elektroizolacyjny.
Transformatory jak ten na fotce są sklejane a zarazem impregnowane zanurzeniowo w lakierze izolacyjnym. A ten transformator jest niekompletny, brak mu podstawy mocującej i obejm trzymających w całości rdzeń.
Rdzeń takiego trafa jest zwijany z taśmy i prawdopodobnie obluzował się pierwszy wewnętrzny zwój, lub nie był odpowiednio ścisło zwinięty i zalany lakierem . Teraz takiego transformatora nawet próżniowo nie zaimpregnujesz- do audio - dyskwalifikacja.
Piszczący transformator to sprawa luźnego rdzenia ferrytowego. Najlepiej to wylutować cały transformator i zalać go szelakiem to jest taka żywica specjalnie przeznaczona do tych celów lub ewentualnie w zastepstwie lakierem nitro. Oczywiście po zalaniu transformatora należy poczekać aż szelak lub lakier stwardnieją i wtedy wlutować go. Dobra rada to...
VITEXS Impregnujesz lakierem każdą warstwę uzwojenia czy już całość po nawinięciu? Zastanawiam się na ile ten lakier sprawdzi się przy impregnacji zanurzeniowej całego transformatora, czy lakier spenetruje dokładnie każdy zakątek. Lakier bardzo śmierdzi?
Zapobiegawczo można go próbować zaimpregnować - albo w lakierze elektroizolacyjnym, albo w roztopionej stearynie.
ten lakier nazywa sie szelak i wypala sie go potem w piecu zeby zasechl
jak nie pomaga sproboj lakierowania prozniowego czesem mozna to zrobic w zakadach gdize przewijaja silniki Sławek
Najczęściej buczą blachy w trafo -wystarczy zalać je lakierem do transformatorów.
Masz źle złożony rdzeń transformatora. Blachy muszą być izolowane od siebie, więc jedna ich strona polamowana jest lakierem.
A zdjąłeś z końcówek drutu warstwę lakieru :?:
Oczywiście. Zabezpiecz jednak naruszoną lekko emalię uzwojenia jakimś sensownym lakierem elektroizolacyjnym.
Próbowałem sobie z tym poradzić przez podgrzanie w piekarniku. Lakier odszedł (zrobił się miękki) ale rdzeń mi pękł. Mam drugi taki i spróbuję twoim sposobem.
Klejem na gorąco to możesz skleić sobie ... nos ;) Wrzucić transformator to zagotowanego lakieru nitro. Gdy już lakier ostygnie , powtórzyć ten proces co kilka dni na zimno. Udzieliłem odpowiedzi jak usunąć problem z oryginałem bo oryginalne trafo tylko z demontażu. Czyli wiesz co zrób najpierw :)
Na pierwszym miejscu jako podejrzane stawiam lampy! Czasem lubią sobie zaiskrzyć międzyelektrodowo. Na drugim miejscu - błąd w wykonaniu uzwojenia transformatora lub odprysk lakieru izolującego DNE. Na trzecim... siła wyższa!
Drobny papier ścierny załatwi sprawę. Delikatnie jeśli jest na tyle długi można to zrobić na własnym palcu (nie ciągnąć). Ostatecznie lutownica z cyną też wystarczy tylko pozostanie do "wyskrobania" osad. ps Jeśli "termik" uległ uszkodzeniu to zalecam dokładnie kontrolować temperaturę transformatora (możliwe, że nastąpiło zwarcie uzwojeń po stronie...
Jeśli to jest wina transformatora sieciwego tzw magnetostrykcja i słychać denerwujące buczenie , należy obejżeć transformator czy: jest dobrze przykręcony do podstawy - dokręcić cewki uzwojeń siedzą sztywno w transformatorze - zablokować ostatnie - luźne blachy transformatora zalać lakierem głęboko penetrującym , nie stosować lakieru , Który może rozpuścić...
Na małej jaskrawości, poniżej 20% słychać hałasującą przetwornicę. Czy problem rozwiąże zalanie lakierem elektroizolacyjnym transformatorów inwertera ? Czy dostęp do inwertera jest w miarę łatwy w tym modelu ?
Ja takie otarcia izolacji na uzwojeniach leczyłem lakierem do paznokci. Ostatnio (kilka lat temu) taką terapię zastosowałem na uzwojeniu stojana agregatu prądotwórczego. W tym przypadku, przy wysokich temperaturach szukałbym jakiegoś lakieru znoszącego wysokie temperatury.
Witam. Dostałem spawarkę, w której transformator pali się "w środku". Drut jest dobry, tylko brak izolacji. Szkoda trochę wydawać pieniędzy na nowy drut (chyba że to konieczne). Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś lakier do transformatorów? Bo jak już wspomniałem wolałbym kupić lakier niż cały drut :) Jak coś to jaki lakier i jaka mniej więcej...
...grzeje się nierównomiernie w 1 miejscu jest ciepłe w innym nic Zwarte któreś zwoje? ...zaznaczam że trafo jak się włacza to najpierw warkotnie przez 2 sek a potem już chodzi cicho... A lakierem zalałeś? Stwardniał?
Jaki to model transformatora? podzieliłbyś się linkiem do aukcji? Może do zalewania lepiej zastosować lakier Ftalur? Po utwardzeniu ma konsystencję pół płynną, bardzo gęsta lepka ciecz. Stosuje się go do impregnacji uzwojeń transformatorów. Inną alternatywą są zalewy epoksydowe, których przewodność cieplna jest całkiem dobra.
Bez obciążenia. Zaraz po włączeniu zasilania przy nie podłączonych obwodach wtórnych brzęczy/buczy. Czyli tak jak pisałem badziewny transformator, są dwa sposoby aby transformator uciszyć. 1. Przezwoić na nowo transformator kładąc lakier. 2. zalać transformator lakierem elektroizolacyjnym w próżni. Jak głośny jest ten transformator i gdzie będzie on...
Zlokalizuj to buczenie. Jeśli to transformator, to można go próbować nasączyć lakierem (do tego celu) i w ten sposób skleić. Ewentualnie wymienić.
Witaj! Pisk można osunąć 1.jak rdzeń złożony jest z cienkich blaszek/to skręca się rdzeń jak to nie pomorze to zalewa się szelakiem lub odpowiednim lakierem cewkę razem z rdzeniem. W nowoczesnych transformatorach budowanych na rdzeniach ferrytowych to wymienić na nowy transformator lub cały zasilacz. Spróbuj trzonkiem od pędzelka delikatnie nacisnąć...
Żeby zalać transformator trzeba go wpierw wypróżnować i próżnia ma zassać lakier, najlepiej elektroizolacyjny.
Nie ma wątpliwości, że ,,twórcą" buczenia jest rdzeń transformatora. Spróbuj odłączyć jeden przewód uzwojenia wtórnego(jeżeli są tylko dwa) tak aby odłączyć układ prostownika od transformatora. Jeżeli buczenie zmniejszy się lub ustąpi, musisz sprawdzić diody w prostowniku. Jeżeli nic się nie zmieni, należy rozebrać rdzeń transformatora(rozkręcić i wyjąć...
Kup sobie 250ml lakieru do izolacji silników , podgrzej transformator i zalej buczydło tym lakierem.
W silnikach elektrycznych głównie hałas powodowany jest przez łożyska, wentylator czy sam wirnik (tarcie, ruchy powietrza). Jeśli chodzi o transformatory to na dźwięk przede wszystkim wpływa jakość nawiniętego uzwojenia czy sztywność rdzenia. Najczęściej buczą blachy rdzenia albo uzwojenie które jest stosunkowo luźno nawinięte. Takim sytuacjom przeciwdziała...
Przyczyną wszystkich zjawisk, z wyjątkiem brumu w głośnikach, jest transformator. Wibracja metalowej pokrywy, jeśli jest wykonana z żelaza - pole magnetyczne transformatora. Trzeba zmierzyć prąd jałowy transformatora. Powodem bzyczenia jest słaba jakość montażu rdzenia transformatora - należy dokręcić nakrętki śrub tak mocno, jak to możliwe . Aby przetestować...
To piszczy rdzeń transformatora przetwornicy. Spróbuj użyć dobrego kleju lub lakieru do sklejenia rdzenia wraz z uzwojeniami. Powinno ustąpić.
Kolego, przeczytaj raz jeszcze - przecież zdzich42 radził zanieść go tam gdzie przewijają - po to, żeby zalakierowali, bo to dla nich nie problem. Oczywiście, odpowiedni lakier możesz sobie kupić itd.
Napięcia zmierzone na poszczególnych uzwojeniach BEZ OBCIĄŻENIA. 1-4=15V 3-4=15V 6-7=22V 7-8=8V Dodatkowo transformator posiada dzielone uzwojenie pierwotne. Grubości uzwojeń niestety nie jestem w stanie ocenić, ponieważ są zalane lakierem.
Cześć zapomniałem dodać ze to transformator toroidalny takiego tez można polakierować jak tak to jaki to lakier.
Trafo rozebralem bez uszkodzeń, cieżko było ale się dało, ok trafo jest kanadyjske pochodzi z urzedzeń szpitalnych typu rezonans tomograf. Mam i normalne rdzenie mniej wiecej wielkosći jak ten zwijany tyle że ten zwijany ma szersze okna. Mam jeszcze pytanie. Grubość blach jakie ma znaczenie? Mam trafo ktore ma blache w bezbarwnym lakierze ale jest grubsza...
Trzeba zalać rdzeń transformatora lakierem elektroizolacyjnym to pewnie ten dźwięk zniknie.
Jeżeli jest składany z blach, to wystarczy samemu pomalować blachy pędzlem, ze wszystkich stron, bardzo rzadkim / rozcieńczonym/ lakierem nitro, tak, aby lakier wciekał między blachy.
Witam Po co straty prądu na konwersji napięcia na transformatorze a i tak nadal nie mamy kontroli nad temperatura grotu. Autor prawdopodobnie chce zmniejszyć moc, a więc i temperaturę grotu w celu zwiększenia jego żywotności. Problemem może być rozebranie rdzenia w celu wykonania odczepów transformatora, oczywiście gdyby był on nasycony lakierem. Gdyby...
Jeśli moduł zasilający nie jest zalany żywicą, można spróbować przesycania lakierem do transformatorów. Ostatnio na YouTubie taki zabieg pokazuje Rubens.
lakier nitro może uszkodzić izolację (emalię) na drucie nawojowym. Do impregnacji uzwojeń można bezpiecznie używać lakierów tylko na bazie spirytusu. Firmowe lakiery są termoutwardzalne, tzn. w temperaturze pokojowej nie wysychają i należy je wygrzać w piecyku.
jeśli nie uszkodziłeś uzwojenia pierwotnego, i transformator pracuje normalnie, to można go używać. Ze względów bezpieczeństwa warto zamalować lakierem miejsce gdzie uszkodzone jest uzwojenie wtórne w celu zaizolowania ewentualnych uszkodzeń emalii pokrywającej druty uzwojenia.
Drobna uwaga o bezpieczeństwie, zakładając napięcie pierwotne 220V (kiedyś, zanim podwyższono do 230V). Otóż, z własnego (bolesnego) doświadczenia - bałbym się cokolwiek robić z tak starym transformatorem. Lakier na przewodach nawojowych z czasem mógł ulec degradacji, podobnie jak lakier impregnacyjny (jeżeli go zastosowano). Próby "na jałowo" mogą...
Szczerze to nie widzę przegrzania tylko lakier. A te oporności mogą być w porządku. To jest transformator od przetwornicy impulsowej i opory rzędu ułamków oma do kilku omów to jak najbardziej w porządku. Raczej szukaj usterki obok w sterowniku czyli ten układzik z 7 nogami i okolica.
Swego czasu stosowałem lakier uretanowy, nasączanie przez zatapianie na kilka godzin, potem wyciągnąć i poczekać aż "obkapie". Tylko uretan śmierdzi niemożliwie i nie ma mowy, żeby po wyschnięciu lakieru taki transformator rozebrać, sklejony w monolit...
Spaw rdzenia jest płytki i wąski. Tu nie chodzi o spaw a o to że wszystkie blachy rdzenia są zwarte ze sobą gdzie w klasycznym transformatorze każda od sąsiednich jest odizolowana lakierem
Nie ma licznika zadnego. Przecież pisalem że jest to skrzynka z zabezpieczeniem oświetleniowym. Zastanawiam sie czy jest sens „doimpregnowac”transformator lakierem elektroizolacyjnym, chociaz jest to solidny transformator przemyslowy z epoki socjalizmu wiec wykonany uczciwie. Przy okazji zapytam jakiej wartości zabezpieczenie zastosować...
Najlepiej wypalić . :D
czyli co mam zrobić żeby napięcie było niższe??? Jakie odczepy??? odczepy z transformatora z uzwijen wtornych ... poprostu zdrapuje sie troche lakieru i mierzy voltomiwrzem ja zrobilem do swojego wzmaka odzielna koncowke dla basu dolozylem dla tej koncowki 6 kedzorow 4700uF no i filtr niskotonowy
No i tu jest ciekawie, bo kilkakrotnie mierzyłem i IGBT, jak i diody, są sprawne. Jeżeli nie doszło do "czystego" zwarcia to bardzo często przy takim czymś są w stanie przetrwać. Na Shermanie kiedyś myślałem, że pół spawarki będzie do wymiany, a po pomiarach okazały się pierdułki i masę roboty przy czyszczeniu węgla z PCB, zabezpieczeniu lakierem.
Spróbuj ją rozebrać i jeśli ściśniesz trafo i przestanie to możesz je polakierować, jest taki specjalny lakier do transformatorów. Powinno pomuc na 100%.
Po pierwsze sprawdź czy transformator jest dobrze przykrecony (w transporcie mógł się poluzować. Czy w środku siedzi toroid czy klasyczny transformator? Jeżeli ten drugi - buczeć mogą płytki z których składa się rdzeń, możesz wtedy pomalować z zewnątrz rdzeń jakimś lakierem który te płytki by ze sobą spoił. Popróbuj przytrzymując w różnych miejscach...
Hmm w zasadzie kondycjoner by to załatwił ale to droga zabawka. Moim zdaniem graj jak jest i nie przejmuj się, a jak bardzo przeszkadza to trzebaby zalać od nowa lakierem rdzeń transformatora (urok tego typu transformatorów).
Bawełna się aż tak nie starzeje, zwłaszcza, że uzwojenia izolowane bawełną nasyca się potem pokostem albo lakierem izolacyjnym, natomiast przebite diody po stronie wtórnej transformatora na 100% dają zwarcie. Aby zbadać sam transformator, należy odłączyć od niego wszystko to, co 'wisi' po stronie wtórnej. Twojemu koledze się nie chce (bo to trochę roboty...
Jak w temacie gdzie mogę kupić lakier przeznaczony do izolowania uzwojeń transformatora a dokładniej spawarki??
Dzięki koledzy, operacja się powiodła, zalałem obydwa lakierem, duży transformator wykręciłem, małego jednak nie demontowałem i zalałem tak jak jest, wygląda wszystko nieźle i nie bzyczy. Teraz to samo zrobię z telewizorem. Pozdrawiam
Już pomagam należy go wylutować do istniejących wyprowadzeń przlutować druty dla zawieszenia mechanicznego kupić zwykły lakier nitro ale szybko schnący przelać do odpowiedniego naczynia tak aby transformator był nogami do góry czyli wyprowadzeniemi i zanurzyć go w lakierze tak aby caly był zanurzony tak aby na lakierze były bąbelki powietrza po zanurzeniu...
Po co ma wymieniać kondensatory jak problemem jest transformator. Jak napisał "aksakal" należy unieruchomić blaszki rdzenia klejem w płynie, lakierem.
Tak wiem, nie mam lakieru do zaimpregnowania uzwojenia, można kupić ale do jednego transformatora nie bardzo się opłaca. Zwiększę ilość warstw do 9, nawinę cieńszym drutem, tylko mam problem z cieńszymi przekładkami, może masz jakiś patent, lakier obiecał znajomy i czekam może się doczekam.
Ono kiedyś do takich celów stosowano szelak. Obecnie może warto byłoby zastosować jakiś lakier spirytusowy.
Normalnie to wystarczy przy odwijaniu liczyć zwoje. Inna opcja to nawinąć dodatkowe uzwojenie np. 10÷20 zwojów (na to co widać, nawet kabelkiem w izolacji igielitowej). U ciebie jednak strawa jest o wiele prostsza, bo masz odizolowane uzwojenie, tam gdzie chodzi suwak. Wystarczy teraz wziąć końcówki miernika i zmierzyć sobie napięcie na powiedzmy 10...
Osobiście impregnuję transformatory (w tym i spawalnicze) dwuskładnikowym lakierem do łodzi (nie wiem jak się nazywa bo kupuję zaprawiony w stoczni jachtowej). Jak go nie miałem to używałem albo lakieru poliuretanowego (dwuskładnikowego) do podłóg albo na upartego zwykłego lakiru nitro do drewna. Nie wiem jak do silników bo ich nie przewijam ale myślę...
Dzięki za odpowiedź. Epidianu mam sporo, więc muszę poszukac tego lakieru.
A gdzie mogę kupić taki lakier.
Odpowiadając na twoje pytanie: Możesz użyć to tego lakieru specjalnego do tego typu zastosowań(np do transformatorów), albo o wiele tańszym sposobem wydaje mi się nawinięcie warstwy folii również do tego typu zastosowań, czyli folii badź innej izolacji międzyuzwojeniowej. Twoja cewka ma się w ogóle nagrzewać?
No a nie można było od razu rozpoznać że transformator spalony? Przecież widać - stopiona izolacja , wypływa spalony lakier ze środka... Coś Ty z tym transformatorem robił? ;) Odszukaj w sieci serwisówkę tego wzmacniacza, wklej do tematu schemat to może się uda coś dobrać.
Transformator nie ma przebicia? Silikonu nie używaj! To nie polega na zalaniu a raczej na zanurzeniu transformatora w lakierze ( po wcześniejszym wylutowaniu).
Do lakierowania tego typu urządzeń służy lakier silnikowy,a jeżeli go nie posiadasz to lepiej zalakieruj zwykłym lakierem wolno schnącym i pozostaw go do wyschnięcia gdyż lakier nitro mógłby ci rozpuścić izolację drutu nawiniętego na transformator,a najprostszym sposobem byłoby go zalać woskiem ze świecy i przestanie warczeć
Analizując wszystkie posty dochodzę do wniosku, że dotyczy to: 1) Dwóch torów napięć +5V i +12V (podłączenie HDD zwiększa piszczenie) od uzwojenia wtórnego transformatora głównego (największy) poprzez dławik toroidalny wspólny dla wszystkich napięć. Dławik duży toroidalny można posmarować lakierem nitro, jeżeli transformator wyjściowy to tylko wymienić...
Często drga samo uzwojenie i to czasem głębokie warstwy. Dobre efekty daje napszczenie do uzwojeń - jeżeli jest dostęp - zwykłego pokostu. On jest rzadki, daleko wcieknie i długo nie wysycha. Później też jest elastyczny. Kleje i żywice twardnieją i drgające zwoje robią sobie znów przestrzeń do buczenia. Pokost można rozrzedzić, ale tylko benzyną ekstrakcyjną,...
Buczenie transformatora - transformator jest OK, wibrują blachy transformatora. Mam na to jedną rade - trzeba go zalać farbą lub lakierem. Blachy rdzenia zostana usztywnione i przestanie wydawać jakiekolwiek dżwięki. Ja mam stary lakier do klepek (capon) i tym zalewam transformatory. Można to zrobić pędzelkiem, uczciwie nałożyć dużo lakieru, poczekać...
Transformator jest w Twoim wzmacniaczy wykonany na rdzeniu zamkniętym (toroidzie) - nie ma więc szczeliny jak w "typowych"transformatorach,m a za pisk może odpowiadać samo uzwojenie - można spróbować zamalować lakierem do paznokci. Ta cewka (niebieskie oznaczenie) to z kolei dławik zasilania - jego też można pomalować. Zanim to zrobisz możesz sprawdzić,...
Witam ponownie. Minęło trochę czasu od mojej ostatniej odpowiedzi, ale zrobiłem tak jak kazano, zalałem transformator kupionym lakierem, leżał dość długo, nie rozcieńczałem lakieru, bo był odpowiedniej konsystencji. Wysychał jakieś trzy dni, producent zalecał trzy godziny, więc po paru dniach byłem pewien, że to zaschło do końca. Zamontowałem go do...
To jeszcze podpowiem, że tego typu rdzenie składa się na oznaczenia. Przeważnie są to kropki lakieru na jednym końcu, które to po złożeniu muszą być obok siebie. Odwrotne złożenie może powodować ww efekty.
W tym przypadku pomoże nasączenie blach rdzenia,oraz uzwojeń, najlepiej żywicą epoxydową lub tylko lakierem jak ktoś wyżej już napisał Ideałem byłoby zrobić to podciśnieniowo w jakiejś komorze próżniowej Dodatkowo podkładki z materiału tłumiącego pod punkty przykręcenia transformatora do obudowy
Witam! Jeżeli powodem są luzy, to tak jak Kolega radzi, imadło i ściągnąć, są też takie środki w aerozolu samo wżerające się w miedzy blachy, specjalnie do tych celów, wystarczy popsikać, możesz też posmarować porządnie lakierem nitro, jak wyschnie, to nie powinno brzęczeć. Pozdrawiam
Przewody mogą być z transformatora - izolowane lakierem. Nie zapali się. Od iskry to tylko na filmach się coś zapala.
Nie ma części nie ruchomych w takich urządzeniach. dopisek:>w transformatorach< To chyba przejęzyczenie, ale będę zdecydowanie polemizował, i to nawet tym bardziej, jeśli " nie ruchomych " miało być napisane łącznie :-) W tego typu transformatorze powinny być WYŁĄCZNIE nieruchome części , po to się przecież takie transformatory nasyca próżniowo...
a w kierunku przewodzenia 0,465V A mierzyłeś przed czy po wycięciu TNY264? Poza tym jest to szybka dioda z niskim spadkiem napięcia na złączu w kierunku przewodzenia(Max. forward voltage 0.875V) ten drugi pad tak samo zrobić Tak, oczyść kawałek ścieżki od transformatora z lakieru i przylutuj kawałek tego samego drucika do pinu TNY264 i resztki ścieżki....
Raczej przegrzewa się transformator, i lakier się przypala.
Witam, czy stosował ktoś może lakier akrylowy do drewna/blachy w spray'u lub malowania pędzlem do izolowania poszczególnych blach transformatora EI przy składaniu takiego transformatora robiąc to na "świeżo"? Po rozebraniu trafa i złożeniu go ponownie bez dwóch blach (nie chciałem wbijać ich na chama) transformator po około 1h zwiększa swoją temperaturę...
A zalanie lakierem albo żywicą? jak z transformatorami się robi
kiedyś wykonalem taki numerek i wydlubalem z innego uwalonego 14" do drugiego 14" kolor i - poszło tylko dobrze musisz zakleić lakierem
Dzwięk dochodzi z wnętrza. Można uściślić, czy dźwięk pochodzi z wibrującej blachy rdzenia przez dociśnięcie palcem (UWAGA - WYSOKIE NAPIĘCIE!). Będzie w takim wypadku czuć wyraźne drżenie. Jeśli (co może się zdarzyć, ale niezwykle rzadko) jakaś blacha drży - powinna pomóc kropla "kropelki", lakieru do paznokci czy jakiegokolwiek "lepiszcza".
Możesz probować, tylko uważnie aby miejsce lutowania nie łączyło sie nigdzie z pozostałymi uzwojeniami. Zabezpiecz najlepiej lakierem.
Kup sobie lakier elektroizolacyjny i zalej nim transformator. Podczas uderzenia nastąpiły mikro pęknięcia które generują brzęczenie trafa. Na znanym portalu aukcyjnym taki lakier kupisz. Niestety bez smrodku się nie obejdzie, ale jak wyschnie, to odparuje i będzie git. Pozdrawiam
transformatory chińskie mają marną izolacje (lakier pokrywający drut) jak się zagrzeje to dostaje zwarcia międzyzwojowego. Dodano po 5 z moich informacii wynika że od 2021 za wszystkie przesyłki z chin trzeba będzie płacić cło i wat. ale i tak to będzie się opłacać.
Transformator da się prosto odwinąć, nawet bez rozbierania rdzenia, Obawiam się, że jesteś w błędzie - a jak znam ten typ transformatora, to uzwojenia są tam porządnie zaimpregnowane lakierem elektroizolacyjnym. Nie widać śladów lakieru. To stary transformator, w takich często nie było lakieru, rozbierałem wiele transformatorów bezpieczeństwa (TO-50,...
To jest śmietnik a nie transformator :D Był długotrwało przeciążony lub dostał przebicia między zwojami. Lakier widać przegrzany jest, ja osobiście bym takiego transformatora nie używał ze względów bezpieczeństwa. Trafo do przewinięcia lub wymiany.
Nie zaszkodzi "wykąpać" tę cewkę w lakierze elektroizolacyjnym.
Pomysł zainstalowania szeregowy opornika do urzadzenia, które ma pobór mocy zmienny od ok 2-5W w w stanie "standby", bez wysterowania bierze kilkudziesiąt a przy pełnej mocy ponad 600 Watów troche mnie rozbawił, za to wystraszyła mnie propozycja zasilania transformatora przez szeregową diodę. Jednokierunkowy prąd magnesuje rdzeń, powodując jego nasycenie...
Najlepiej oczywiście wymienić trafko, ale w przypadku trudności ze zdobyciem może pomóc kąpiel trafka w rzadkim lakierze ( kleju ) dwuskładnikowym. W celu lepszej penetracji dobrze żeby był podgrzany.
mogl byc w jakims miejscu slaby lakier na uzwojeniu...
śmierdzi trochę jak orzechy włoskie) Lakier izolacyjny.
Nie tędy droga. Transformator TS40/53 jest 40-watowy, zlewany lakierem, a 5kV/30mA to 150w. Transformator do neonów to dobry pomysł, ale teraz już trudny do zdobycia, i drogi (ok. 100zł). Jeśli chcesz przewijać, to najlepiej nadają się transformatory z rdzeniami LL, nie zalewane lakierem, tylko parafiną. Na przykład [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/t...
Ja swoją spawarkę też odpaliłem. Prąd najlepiej mierzyć miernikiem analogowym z wykorzystaniem bocznika tak jak autor pisze. Cęgówką nie pomierzymy dobrze bo będzie głupieć przy takiej częstotliwości (moja ut204 głupieje). Transformator muszę jeszcze zalać lakierem bo syczy trochę i to na biegu jałowym, bo pod max. obciążeniem już nie syczy. Prostownik...
Witam Element wymontuj i zanurz w lakierze , powinno pomóc
Piszczą elementy indukcyjne. Tu najbardziej podejrzany jest transformator (ten największy oczywiście) oraz dławik PFC. Efekty akustyczne spowodowane są drganiami magnetostrykcyjnymi rdzenia. Drgają też zwoje. Najlepsze byłoby zalanie chemoutwardzalnym lakierem. Problem tkwi jednak w samej realizacji - marzeniem byłoby użyć komory podciśnieniowej. Cóż...
Przetnij tą metalową taśmę opasującą rdzeń i spróbuj zmiękczyć lakier gotując całość przez pół godziny w garnku z wodą. Może się uda, ja w ten sposób rozbierałem transformatory impulsowe.
zmyć lakier usunąć lakier lakier spirytusowy
płyta gazowa bezpiecznik tłumik rezystorowy rower chiny
mikrokomputer cobra1 mikrokomputer cobra1
Oznaczenia palladu na rosyjskich kondensatorach Przekaźniki 433 w Skoda Octavia II 1.6 MPI 2004