Witam, spróbuj dać szeregowo z kondensatorem 0,22µF opornik od 1 do kilkudziesięciu kΩ, powinno pomóc. Zrezygnowałbym też z kondensatora 2,2nF na wyjściu. No i oczywiście sprawa połączeń mas, wszystkie elementy do jednego punktu. Czy dając opornik 330kΩ do katody a nie do masy, kierowałeś się jakimś szczególnym pomysłem?
Poczytaj o sposobach prowadzenia masy, miejscu jej dołączenia do chassis, umiejscowieniu transformatorów względem siebie oraz elementów i poszczególnych stopni, ekranowaniu.. Generalnie masa ma być grubym przewodem i możliwie krótka. Na początek zablokuj uzwojenie anodowe na transformatorze głośnikowym kondensatorem 2,2nF400V- foliowy, styrofleksowy.
Przestroiłem radio jak w temacie (założyłem konwerter z kwarcami). Grało pięknie coś koło 4 godzin. W jednym momencie coś w nim zaczęło się wzbudzać w P.CZ. po zbliżeniu ręki do pierwszego filtru (nieekranowany) doskonale odbiera jakąś stację z fal krótkich. Po włożeniu śrubokręta do I filtru pasmowego FM następuje gwałtowne odstrojenie. Pytanie czy...
Próbowałem paru kombinacji bo jest na 4 i na 8 ohm i nic jak połączyłem z masą( sprzeżenie) to gra ok ale nie wiem czy to jest własciwie?
Witam. Błędne wskazania napięcia anodowego mogą wynikać z oddziaływania energii w.cz. z nadajnika na zapewne cyfrowy miernik o znacznej impedancji wejściowej.
Spróbuj jeszcze podłączyć jeden koniec uzwojenia wtórnego transformatora głośnikowego do masy. Może też okazać się, że konieczne jest zmniejszenie impedancji wejściowej układu - nie trzeba stosować aż 1MΩ w czasach, gdy impedancja wyjściowa źródeł sygnału to 47kΩ, a często wielokrotnie mniej. Lecz najpierw - pokaż Waszmość montaż swój :twisted:
Wzmacniacz się wzbudza, sprawdź podłączenie z trafem, czy przypadkiem nie jest zamienione podłączenie trafa głośnikowego, chodzi o początki i końce uzwojeń. Jednak ponieważ z początku jest dobrze, a wzbudza się po nagrzaniu, myślę że wzbudza się po zasilaniu.
Witam, składam wzmacniacz lampowy według strony [url=http://audioton.republika.pl/wzm-se... Po włączaniu wzbudzały sie oba kanały więc zgodnie z opisem wlutowałem ceramiki 100nF, po ponownym włączniu wzmacniacz dalej się wzbudza ale pisk ma nizszy ton. Jaka może być tego przyczyna? Napięcia Vs i Vss są takie same jak w opisie na stronie.
(at)discawery Dokładnie ! Wzbudza się ! Generuje ! :cry:
Czy wzbudza się przy regulacji reakcji?
Nie trzeba laboratorium Tauron, wystarczy powielacz napięcia. Nie wiem w którym miejscu siedzi ten kondensator. Jeśli odpowiada za wzbudzenie generatora to jego upływność ma znaczenie, ale jeśli jest w dopasowaniu wzbudnika to już nie. Jeśli generator wzbudza się to jest niedopasowany wzbudnik. Generator zapewne lampowy. Trzeba pomierzyć co się dzieje...
Ujemne sprzężenie zwrotne zawsze daje "coś - za - coś", poprawa parametrów (pasmo i zniekształcenia) odbywa sie kosztem wzmocnienia. W praktyce sprzężeniem obejmuje się nie więcej, niż 2 stopnie (np. końcówka i "driver"), co oznacza, że do dyspozycji jest niewielki zapas wzmocnienia, a na dodatek w układzie jest jeszcze jeden element o (czasem) skomplikowanej...
(at)krzysztofkamienski A dziekuje bardzo, podsłać może wnętrze wzmacniacza Sansui au 70 który sie nie wzbudza przy wiekszym makaronie?
Wklej schemat ideowy i montażowy. Układ może się wzbudzać.
Przy dodatnim sprzężenie nic się nie skopci. Wzrasta wzmocnienie, poziom zniekształceń i w krańcowym wypadku układ wpada w oscylacje, wzbudza się.
Czołem. Bez lampy powinno być 1- 0V 2- 0V 3- 0V 4- żarzenie 5- żarzenie 6- ok 300V 7- ok 300V 8- 0V 9- ok 300V Czyli coś pomieszałeś. Nie wkładaj lampy do podstawki, zanim nie osiągniesz takich napięć - jest to dla niej niebezpieczne. - Lekkie niebieskie świecenie powierzchni elektrod albo szkła jest OK i nie jest prawdą, że świadczy o zagazowaniu lampy....
Daleko od kolumn, blisko wzmacniacza. Ale to bez znaczenia, bo wzbudza się niezależnie od tego, czy cokolwiek jest podłączone do wejść przedwzmacniacza.
Na UKF to się nie uda przestroić, ale warto je uruchomić na zakresie fal długich - tam masz dwie stacje polskojęzyczne o dość dużej mocy. Sam jakiś czas temu uruchomiłem podobnego antyka lampowego i wzbudza zaintresowanie "grając" na półce nad kompem. Dla dość czystego odbioru wystarczy krótka antena zewnętrzna. Pozdrawiam.
Nie włączaj wzmacniacza nawet na kilka minut,zniszczysz EL34. Dobra rada ale można włączyć, tyle, że bez lamp. Dużą zaletą układów lampowych jest to, że możemy sprawdzić napięcia bez lamp. Ze starym, reanimowanym sprzętem, tak powinno się postępować. Bez lam sprawdzamy napięcia i gdy są w normie wkładamy lampy. W tym konkretnym przypadku można odpuścić...
Tak nie do końca rozumiem sens stosowania sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczu lampowym. To chyba po to by popsuć jego brzmienie? Tam jest transformator..... Skutecznie zapobiega wzbudzaniu się- ogranicza wzmocnienie.
witam !! wzmacniacz o którym piszesz jest zapewne sterowany w siatce pierwszej , stąd zapewne mała moc sterująca. mają one jedna ale dużą wadę skłonność do wzbudzeń. wzmacniacze GG-z uziemionymi siatkami nie wzbudzają się z zasady działania-niestety potrzebna jest większa moc sterująca. pozdrawiam !!
Zmień C4 i C8 na 100nF. R7, R8, R17 i R18 są właściwie zbędne. Można je usunać. R6 i R16 wylutuj i załóż w tym miejscu zworki. Gdyby dochodziło do wzbudzania się układu wstaw w te miejsca oporniki powiedzmy 2,2kΩ lub nieco wiekszy. Wzmocnienie drugiego stopnia można zrobić nieco mniejsze. R9 i R19 daj po 100kΩ a R10 i R20 daj po 1,5kΩ.
wszystko jest w jak najlepszym porządku, tak się tylko wydaje że ma takie wzmocnienie...:D na początku pomierzyłem te lampy, uruchamiałem na lampie PCL86 używanej o S<7mA/V następnie 12.5mA/V i nic się nie wzbudzało
Uważam, że na użytek własny najważniejszy jest odbiór ,,swoimi uszami''. A ja uważam, że nawet na użytek własny warto wiedzieć, co się zrobiło. Czy spełnia podstawowe parametry hi-fi ale też czy się np. nie wzbudza na częstotliwościach spoza pasma akustycznego.
Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów w temacie wzmacniaczy lampowych.. Mam problem z wyeliminowaniem głośnego, oscylującego przydźwięku basowego, który pojawia się randomowo i niezbyt czesto, we wzmacniaczu lampowym. Wygląda to tak, jakby układ się wzbudzał. W załączniku przesyłam próbki audio tych wzbudzeń, każda sugestia będzie dla mnie cenna,...
Wywaliłem z układu całą regulację głośności, oraz barwę tonu, ale dalej układ się wzbudza, będę musiał pomyśleć nad ekranowaniem całości. Dodano po 1 Już znalazłem winowajcę :D Wzmak działa. Winnym był brak sygnału wejściowego, który powodował wzbudzanie. Po podaniu sygnału wejściowego wzmak już się nie wzbudza.
to w drugim cos musi byc nie tak konstrukcja jest prosta W prostych konstrukcjach zachodzą skomplikowane zjawiska :) Gdybym to ja miał na stole najpierw sprawdzał bym czy oscyluje jedna lampa czy cały wzmacniacz w pętli się wzbudza, skoro nie ma oscyloskopu zrobił bym sondę w.cz. na szybkich diodach.
Można jeszcze wyróżnić szum - z lamp, jak i szum - trzaski spowodowane wzbudzaniem się wzmacniacza (brak sprzężenia zwrotnego).
Budując dla siebie wzmacniacz lampowy, zmodyfikowanego Wiliamsona pojawił mi się też problem ze wzbudzaniem wzmacniacza. Objaw taki sam. Wystarczyło zwiększyć pojemność kondensatora elektrolitycznego C4. W twym przypadku należałoby wymienić kondensatory o których wspominałem w poprzednim poście. A że kondensatory te mają po ponad 30-sci lat najwyższy...
Zobacz, czy kurz nie nalazł do kondensatora zmiennego - wydmuchaj odkurzaczem. On potrafi powodować takie trzaski. Lub spełnione zostają obydwa warunki powstawania drgań - fazy i amplitudy - i cały tor częstotliwości pośredniej wzbudza się. Co by to nie było, oscyloskop, schemat i dobry woltomierz by się w tym momencie przydały
Witam wszstkich i jeszcze raz dzięki za wsparcie. Dzięki koledze DIODA52 udało się znaleźć przyczyny. Po sprawdzeniu przebiegu sygnału oscyloskopem od wejścia do wyjścia według kol. DIODA 52 nie znalazłem usterek. Po zwiększeniu siły sygnału na wejściu oraz wzmocnienia we wzmaniaczu wibracje przewodów zaczęły powodawać trzaski. Więc wystarczyło wymienić...
Posiadałem taki filtr https://www.digikey.com/en/products/deta... ponieważ czasami wzbudzał mi się wzmacniacz lampowy ( z racji posiadania energooszczędnych lamp i etc), postanowiłem go wpiąć przed nim. Poprawiło się. Od tej pory mam spokój. Pytanie natomiast jest następujące. Czy tego typu filtr coś może dać...
Cześć ! Ja chetnie służe pomocą mam nikłe odświadczenia.Wszystkiego uczyłem się sam zrobiłem kilka prostych konstrukcji PA w kalsie A na jednej EL84 ECL82 itd.I najlepiej chdził mi taki 2-3 lampowy (mało szumów brak wzbudzania) zato kostrukcja typu EVH 5150 Pevey to troche trudne.... Oczywiście wszystko monaż bez płytek 8) .Jeżeli już masz jakiś schemat...
Ale jeżeli mamy preamp tranzystorowy i skręcimy ten potencjometr na zero to zewrzemy wyjście przedwzmacniacza, a mało który wzmacniacz dobrze to znosi. Nie wiem też czy zmniejszanie głębokości pętli sprzęzenia to dobry pomysł, no chyba że wzmak działa w porządku no i nie wzbudza się.
To są lampy o relatywnie niewielkim nachyleniu. Nachylenie 6C33C jest rzędu 30-50 mA/V, 6H6Π ma nachylenie rzędu 11 mA/V. Reasumując, wszystkie użyte lampy mają duże nachylenie i przy nieprzemyślanym montażu mogą się wzbudzać.
o jakim szczęściu mówisz, Ano tylko o takim, że przy tak bezładnym montażu nic się nie wzbudza, sprzęga i nie ma przydźwięków i ....bromu.
Złożyłem i .. Działa jestem po prostu prze szczęśliwy tylko mam 2 malutkie już problemy Numero uno: Transformator sieciowy się grzeje a mogę powiedzieć że to nie jest typowo pod tą konstrukcję tylko kupiony jako wyjęty z jakiegoś radia lampowego telefunken zasilał podobno jakieś 4 lampy a u mnie zasila 2 Zwei: Wzmacniacz strasznie się wzbudza jako że...
Witam , jak w temacie . W aucie MERCEDES VITO 112CDI rok prod. 99 puściłem w podłodze przewody chinch do wzmacniacza Boschmana 1800 Watt. Dalej przed samymi głośnikami jest wzmacniacz i kondensator 1,5 F . Po włączeniu radia (clarion DZX 838 RMP , zresztą na kilku innych jest to samo) wzbudza się nie głośny pisk na wzmacniaczu i jest słyszalny w głośnikach....
Mógłbyś zrobić zdjęcie wzmacniacza od strony elektroniki? Też mam kopie Atoma 5W i jak za bardzo rozkręcę volume to się wzbudza i nie mogę dojść co źle zrobiłem.
Wejścia napięciowych wzmacniaczy lampowych z zasady są wysokoimpedancyjne - tu w tej konstrukcji akurat ten fakt został celowo wykorzystany bo wkładka piezo dla poprawnego przenoszenia pasma potrzebuje obciążenia wysoką impedancją. Jednak ma to i wady - takie wejście jest czułe na wszelkie zakłócenia, sprzężenia. Wystarczą niewłaściwie położone przewody...
Ja mam trafo 30VA, 1,7A 6,3V i 210V 100mA. Całkiem nieźle daje radę. U mnie przy 250V wzmacniacz wzbudza się, obecnie zasilacz daje 230V i jest dobrze.
U mnie jest nieekranowany, ale wzbudza się tylko w jednym położeniu potencjometru. Gdy rozkręci się bardziej - przestaje.
1. Może ci sie wzbudzać 2. 380V to strasznie dużo dla triody - spróbuj obniżyć do 150-200V.
O bulwa! 33 lampy. 30 lampowe też robili, a ogólnie ponad 20 lampowych znalazłoby się jeszcze z kilkanaście modeli różnych producentów z USA. Tylko że to heterodyna, a mnie zżera ciekawość co to za odbiornik reakcyjny z trzydziestoma dwoma lampami Bajeczny pewnie. Za to można by się pokusić ogólnie o konkurs na najbardziej rozbudowany odbiornik o bezpośrednim...
Rozwiązałem już większość problemów z tym wzmacniaczem (nawet sobie nie wyobrażałem jaką różnicę spowoduje zmiana Rk, z 150 na 130.). Kolega jdubowski napisał, że kondensator 15nF obetnie wysokie tony. Co można więc zamiast tego kondensatora dodać, by zapobiec wzbudzaniu się wzmacniacza?
Potencjometry są przylutowane na przewodach długości 5 cm. No to widać że całe to projektowanie płytki psu na buty. A obudowy potencjometrów masz umasione? Kabel do wejścia wzmacniacza jest ekranowany (gitarowy ze sklepu muzycznego). Zważ że tam gdzie kończy się ekran to dalej sygnał zasuwa jakimiś pokręconymi ścieżkami po płytce do tego przełącznika...
Ten TDA ma brzmienie zbyt płaskie, suche. Przy dużych mocach ma bardzo duże zniekształcenia. Poza tym lubi buczeć i się wzbudzać. Lepiej dać LM3886, jest dużo lepszy (tylko mniej popularny niż słynne 7294).
Nie, nie wzbudza się w ogóle no i szumi tak jak każdy lampowy hi-gain, lekko, ale zupełnie nie przeszkadzająco, próbowałem ekranować tą lampę, ale nie redukowało to szumu, dlatego zostało tak jak jest.
Witam, wracam do tego tematu, bo zaistniały w nim pewne mylne informacje. Antena którą masz to nie jest tzw. "radmorowska pałka", tylko antena typu 892.00 produkowana także przez zakłady MORS a potem Radmor. Był to przełom lat 60-70 XX w. Można ją uznać za pierwowzór "pałki". W obu elementem promieniującym jest rura o długości około połowy fali wzbudzana...
Jeśli słychać pisk znaczy to, że wzmacniacz się wzbudza. Czy występuje w obu kanałach? Przewody od wejścia masz w jakiś sposób ekranowane?
Tak, połączenie 1. jest prawidłowe. Spadek wzmocnienia jest naturalną reakcją na podłączenie USZ. Cichy pisk bierze się najprawdopodobniej stąd, że coś się wzbudza. Czy ów pisk jest słyszalny po zwarciu wejścia do masy? Napięcie zasilania anod wynoszące 274V jest wynikiem rewelacyjnym :D
Spróbuj wynieś transformatory głośnikowe po za obudowę np na stół i zobacz jak się wtedy wzbudza , Elektrolity w zasilaczu powinny też być bocznikowane kondensatorami stałymi 220nF -470nF/400V.
Skoro napięcia są ok to co może być nie tak ? Po pierwsze - sprawdzałeś czy nie masz przypadkiem dodatniego sprzężenia zwrotnego zamiast ujemnego? Na próbę odłącz sprzężenie zwrotne. Po drugie - z układami lampowymi bywa tak że błędnie zaprojektowany rysunek ścieżek - zwłaszcza tam gdzie użyto ECL86 (ścieżki w okolicy siatki triody za blisko anody...
Możliwe, że ten cudak wzbudza się na częstotliwości ponadakustycznej - wówczas takie rzeczy z pomiarem prądów i napięć są możliwe. Pokaż zdjęcia.
Ale dziwnie narysowany ten schemat. Moim zdaniem tu nie ma co się wzbudzać to jest typowy układ wspólna katoda + wtórnik katodowy. Myślę ,że musisz poprawić układ zasilania.
No tak, wcześniej tego schematu nie widziałem, tylko ten z linku w pierwszym poście. Doszedłem też które to uzwojenia anodowe i wzbudzenia (anodowe przyłączone do anody lampy, wzbudzenia, to w którym wzbudza się WN, dobrze kombinuję?). Pozostaje tylko kwestia czy można zastosować pentodę PL504.
Jeszcze mnie coś zastanawia, radio jest nie do końca zgodne ze schematem. Jako autor schematu odpowiem. Schemat powstał ze zrysowania go z oryginalnego, niegrzebanego radia, ale jest w tym pewne ale: Mogło istnieć kilka modyfikacji wprowadzonych w czasie produkcji które powoduja, że różne egzemplarze nie są identyczne, oraz - w procesie tworzenia schematu...
Minus znajduje się na środkowym odczepie a plus na skrajnym. Mam je zamienić? No to wg mnie masz delikatne dodatnie sprzężenie, a że wzmacniacz ma mniejsze wzmocnienie to się nie wzbudza tylko pobrzękuje drganiami gasnącymi. Moją pierwszą myślą było wprowadzenie delikatnego sprzężenia, ale jeżeli lepsze efekty uzyskam z większym to jakiej wartości...
Zbudowałem taki wzmacniacz, gra bardzo ładnie. Co do C7 nie zastosowałem go z prostej przyczyny - zauważalnie pogarszała się jakość dźwięku na wysokich tonach i nieco zawężyło się pasmo od góry. Proponuję zrobić próby bez C7 i ewentualnie dołożyć w razie problemów ze wzbudzaniem się.
Kolego VeNi , wywal ten schemat na PCL86 bo zawiera błędy i niepełne informacje. Ktoś nieświadomy może faktycznie pomyśleć, że układ jest zasilany prosto z sieci 220V :lol: . Rezystor w katodzie triody powinien być 1,5kΩ a nie 150Ω. Poza tym wzmocnienie napięciowe układu jest tak duże, że wzbudzanie się jest niemal gwarantowane.
6P3S to nieco inna lampa niż EL34. Ot choćby pojemnośći wewnętrzne są mniejsze, a rezystancja wewnętrzna większa. Masz teraz okazję poeksperymentować i samodzielnie dojść do tego dlaczego układ się wzbudza. Taka zaleta hobby ;)
W celu wyeliminowania stopnia mocy jako sprawcy przydzwieku, mozna zewrzec do masy siatki pierwsze i jesli oczywiscie "brum" ustapi, szukac w stopniach wejsciowych. Wzbudzanie na wiekszym wzmocnieniu moze sie brac z duzej opornosci obciazeniaa.
I jeżeli inni składali podobne konstrukcje Podobne to znaczy do czego podobne? Nie napisałeś jaki wzmacniacz budujesz. Jak popatrzysz na zdjęcia konstrukcji lampowych, to zobaczysz, że np. transformatora głośnikowego, nie trzeba podłączać do płytki kablem ekranowanym. Co gorsza, nie jest to nawet kabel, a pojedyncze przewody. Próbowałeś w ogóle szukać...
Moim zdaniem, to się wzbudza. Jak masz oscyloskop, to sprawdź, jak wygląda sygnał.
W lampowych konstrukcjach które nie będą produkowane seryjnie, raczej nie stosuje się płytek PCB. I sporo czasu trzeba poświęcić na projektowanie, i w razie sprzęgania/wzbudzania/brumienia/zakłóceń musisz zrobic nową, a dojście do dobrej płytki może kosztować sporo prób. Ale przestanę się tłumaczyć, po prostu nie umiem jeszcze projektować PCB, a nawet...
Fajny materiał. Niewiele wiedziałem o pamięciach lampowych. Moja przygoda z "pamięciami" zaczęła się od pamięci ferrytowych i potem dyskietek 8". Te napędy były naprawdę spore. Mam jeszcze 2 takie dyskietki. Wzbudzam niezłe zdziwienie pokazując je swoim dużo młodszym kolegom.
A może po prostu wzmacniacz się wzbudza, kiedy ma obniżone napięcie zasilania (bo jeszcze nie naładowały się kondensatory)? Pamiętam takie wzbudzenia w układach tranzystorowych, być może w lampowych też są możliwe.
Tak, tak rozumiem Dodano po 10 Napięcia są w miarę podobne DC 41,5V AC Wacha się pomiędzy 100-107V Czyli wzmacniacz się wzbudza? Co to dla mnie oznacza? Jakieś duże wydatki czy raczej odwrotnie?
Tak czy inaczej nie dziwie się, że ten wzmacniacz przerabiają na lampowy z mniejszą ilością 'bebechów' i prostszym naprawianiem - bardziej klasycznym brzmieniem... Się nie dziwie, że może się wzbudzać, skoro sygnał z "prawie wyjścia" wraca na wejścia nieodwracające wzmacniaczy operacyjnych.
za transformatorem równolegle do głośników dodawało się kiedyś kondensator, który poprawiał pasmo. Nie wiem czy przy słuchaniu przemówienia Tow. Gomółki pasmo było tak istotne. Raczej może chodziło o przepięcia w sieci rozgłoszeniowej 120 V spowodowane kiepskimi połączeniami i majstrowaniem przez abonentów. Dawne czasy zostawmy historykom ;) Obecne...
jak z brumami i wzbudzaniem sie? ja zawsze mam z tym problem... zawsze cos po cichu sobie jedzie... Trafa głośńikowe schowałeś do srodka??
Zacznij od pomiarów napięć zasilających. A na rysunkach pokazujących nóżki lamp i ich przeznaczenie, widać lampę jakbyś patrzył na jej nóżki właśnie, a nie od góry jak teraz patrzysz na lampy wstawione w przedwzmacniacz. Ale ja bym podszedł jednak z zewnętrznym wzmacniaczem lub oscyloskopem. Układ wygląda na prosty i raz dwa by było wiadomo gdzie powstaje...
... przy podłączeniu przez żarówkę wzmacniacz się wzbudzał. Co to oznacza? Jaki wzmacniacz? Po drugie w tym TV i jemu podobnych lampowych podłączanie przez żarówkę pozbawione sensu. Jeżeli świeci jest mleko bez śniegu i bez szumu to usterka w przełączniku kanałów lub torze p.cz. Gdy będzie już sprawny to do odbioru programów potrzebny będzie dekoder...
Witam! Uruchamiam wzmacniacz lampowy gitarowy - przedwzmacniacz kopia kanału "red" Mesy + 50Watowa końcówka mocy na 2 x EL34. Trochę czasu mi zeszło zanim zapanowałem nad przydźwiękiem. Mam natomiast inny problem - ze wzbudzeniami przetwornik - głośnik przy maksymalnym wzmocnieniu (nastawy potencjometru gain 100%) oraz głośność ( volume 60 - 100%)....
Podejzewam ....w sumie to wiem.....to beeedzie bardzo duuuzo roboty...zreszta jestem tylko poczatkujacym elektronikiem, ale watpie czy da sie cos takiego zbudowac. Najmocniejszy wzmaniacz lampowy jaki widzialem na oczy to 180 watt. Samo rozstawienie lamp zeby nie bylo wzbudzania to bylby straszny klopot. Jezeli powiedzialem cos zle, to doswiadczeni...
Czołem. Bardzo śliczny jest. UKF tam nie ma (chyba, że ktoś grzebał), to są fale średnie, tylko tak wyskalowane (trzeba przemnożyć przez 10 i będą kHz). Niestety, w środowisku "industrialnym" i bez dobrej anteny nie da się obecnie na średnich usłyszeć wiele więcej niż buczenie, radio może być więc całkiem na chodzie. Więcej dało by się powiedzieć po...
Wzmacniacze na przypadkowych lampach są wredne dla osób początkujących (a do takich niewątpliwie zalicza się autor tematu), gdyż ich zachowanie nie jest łatwe do przewidzenia. Trudności w uruchamianiu, takie jak wzbudzanie lub konieczność zmiany punktu pracy, są niemal pewne. Ze sprawdzonymi układami są problemy, a co dopiero z cudactwami. Zwłaszcza,...
Ok to w takim razie nie zrozumiałem ale próbuję. Nie chcę czytać żadnych teorii żeby samemu sobie odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania więc zadałem je bardziej doświadczonym elektronikom. Nie mam zamiaru badać ani budować już więcej wzmacniaczy, chcę po prostu grać sobie na tym co zrobiłem ale... no właśnie... chcę wiedzieć czy można: 1) Polepszyć...
Cześć Ostatnio naszło mnie przebudować mój stary na szybko sklecony wzmacniacz lampowy na ECL-kach. Przede wszystkim zrobić jakaś obudowę, aby nie straszyła wyglądem i miała w miarę kompaktową wielkość. Trochę z lenistwa zacząłem szukać gotowej obudowy, ale ciężko coś znaleźć pod moje potrzeby. Trafiłem na obudowę uniwersalną do jakiegoś zasilacza....
KD502/503 są trudne do zdobycia, jedyne co praktycznie zostaje to giełda... Ale można tam czasem kupić- mnie się udało nabyć komplet niestety używanych (ale sprawnych- po pomiarze omomierzem) czterech z tej samej serii (nie mam cyfrowego multimetru z możliwością pomiaru współczynnika wzmocnienia, tylko starego dobrego ruskiego wychyłowca- ale to nie...
y przyciszaniu lub graniu na max radio tak jakby się wzbudza, przerywa audycję. Najgorzej jest przy zmniejszeniu basu na minimum, wówczas głośniki zaczynają "pierdzieć". S Drugi elektrolit filtra - był podmieniany? Na próbę dołącz do niego równolegle kondensator 50uF/350V. Pierwszy elektrolit filtra też może być winny, przy kondensatorach KEN (mocowanych...
Witam! Wpięcie w obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego filtru środkowo zaporowego, spowoduje uwypuklenie tej częstotliwości, a zmniejszenie wzmocnienia wszystkiego co leży poza nią i jest to bardzo dobre podejście do sprawy. Za jednym zamachem pozbędziesz się szumów, zdecydowanie zmniejszy się podatność na pod wzbudzania się mikrofonu pomiędzy głośnikiem,...
Chodzi mi o opinię kogoś kto coś na tej lampie zrobił i brzmiało dobrze/średnio/tragicznie? To zależy wyłącznie od umiejętności konstruktora i "buractwa" użytkownika. -na podwójnej triodzie (w sensie na jednej lampie) da się zrobić dwa stopnie łatwo i bez niespodzianek (jak wspomniałem nie mam w lampach doświadczenia)? Z mojego punktu widzenia tak...
Mnie też się ten wzmacniacz też nie podoba. Nigdy bym nic takiego nie kupił, a juz na pewno nie dołączałbym do jakiegokolwiek radiotelefonu CB. Może nie wszyscy o tym wiedza, ale radiotelefony CB nie nadają się jako urządzenia sterujące do jakiegokolwiek wzmacniacza mocy ze względu na niskiej jakości sygnał zawierający dość silne sygnały harmoniczne,...
He he, u mnie podobnie. Zrobiłem płytkę, zrobiłem układ a jak dałem głośniej to całość się wzbudzała ...... po EF80. Próbowałem z EF183/4 ale też nie było najlepiej. Obecnie całość przerobię na triody.
Wszystko na lampach żarzonych pośrednio, ktoś tu na transformatorach oszczędza :) Ale konstrukcja fajna. Mam jednak pytanie odnośnie kondensatorów, taki na przykład: https://obrazki.elektroda.pl/6678338500_... Czy użycie wspólnej katody dla dwóch kondensatorów ma jakieś specjalne znaczenie, i czy mocno różni się od użycia dwóch normalnych...
co do napięć to mogę mierzyć na tych złączach śrubowych Nie widzę tam żadnych złącz śrubowych na które byłyby wyprowadzone końcówki podstawek lampowych. h bo mam troche utrudniony dostęp do wyprowadzeń lamp?? To są konsekwencje nieprzemyślanych konstrukcji. Ale nie jest najgorzej, szpilkową końcówką pomiarową dostaniesz sie do punktów wlutowania tych...
Kondensatory ograncizające pasmo bocznikujące obciązenia lamp (zwłaszcza końcowej - tu odpowiedni byłby kondensator 1÷2,2nF o napięciu minimum 400V) też mogą pomóc. Lampy ECC83 oraz PCL86 stoją tak masakrycznie blisko siebie że trudno mieć nadzieję aby toto się nie wzbudziło. Być może rozwiąże problem ekran elektrostatyczny w postaci blaszanego cylindra...
Chyba jednak nic z tego nie wyjdzie, bo się bardzo chętnie wzbudza wzmacniacz wyjściowy... A myślałem, że tylko głowica do remontu będzie...
48+ jest dość "ponętny" na wzbudzanie (tak jak reszte tanich radyjek) Wpierw dobra anetna i masa, kable, radyjko, mic... dopałka... Jeżeli to tylko lampowa, albo z samego radyjka. (mi tam FT-757GX starcza ;) ).
Przewody sygnałowe nie muszą być ekranowane ,grubość też nie ma znaczenia.To czy będzie przydźwięk od strony sygnału zależy od ekranowania całego preampa/wzmacniacza i jeśli coś brumi czy wzbudza się bez ekranu toru sygnałowego to znaczy że montaż jest nieprawidłowy.
ecc 83 to podwojna trioda.. kupic je mozna na jakiejs gieldzie albo poszukac w jakims tel lampowym.. co do uszkodzenia to trzeba by pomierzyc napiecia.. jesli transformator smierdzi to moze to oznaczac ze wzmacniacz z jakiegos powodu sie wzbudza.. bo jesli koncowe lampy by mialy zwarcie to by niezaleznie od tych malych smierdzial.. mysle jest to sprzet...
a mi chodziło o to że taki hi-gain się może wzbudzać i trzeba odpowiednio poukładać kabelki i częśći- właśnie dlatego dobrze jest mieć zdjęcie a co do grania faktycznie na lampowym sie trudniej gra - ale warto poswiecić czas żeby się przyzwyczaić chociaż stompboxy też mają swoje zalety a jakby ktoś był zainteresowany lampowym brzmieniem w stompboksie...
Czyli zakupić kondensatory powiedzmy na 500V jeżeli jest napis 500V/1500V. Jutro wyjeżdżam, a więc do tematu wrócę za jakieś 2 tygodnie. Co do odlutowania czegokolwiek to jakoś się boje. Dolutować do tego dużego elektrolitu czyli tego czarnego podłużnego rozumie. Te wzbudzenie wydaje mi się mieć związek z potencjometrem, jeżeli odbiornik jak już wspominałem...
Bardzo ciekawa konstrukcja. Miałeś jakieś problemy ze wzbudzaniem się, przydźwiękiem itp? Sam zbuduję coś podobnego w święta, żeby jakoś zabić nudę, tylko się zastanawiam, czy słuchawkowiec OTL na PCL86 czy gitarowca Fendera z 1952 na 6V6... No i witam Kolegę w świecie Lamp ;) P.S Kiedy robimy wzmacniacz stereo 6xEL34? ;)
Oporniki (poprawnie: rezystory) siatkowe to R4, R11, R17. Mają na celu "zewrzeć" siatkę sterujacą do masy dla napięć stałych. Jesli siatka ma 0V a katoda +3V to stwierdzenie siatka -3V a katoda 0V dla układu katoda-siatka oznacza to samo. I to jest ta automatyka polaryzacji siatki ujemnym napięciem. Oporniki R5, R12 to tzw. rezystory antyparazytowe....
Maiłem kiedyś taki mikrofon, ale uszkodzony i też niekompletny (bez zasilacza). Była to na oko dość przaśna konstrukcja z Tarnowa, wyrób rzemieślniczy, chyba całkowicie rodzimy, choć złącza miał takie same jak stara butla Neumanna. O ile pamiętam na lampie EF86 (mogę się mylić). Nie wzbudzał zaufania, że w ogóle to to mogło znośnie działać, czasem jednak...
Zmniejsz albo usuń kondensator C8 (zabezpiecza przed wzbudzaniem się wzmacniacza także trzeba zwrócić na to uwagę), Zmniejsz lub usuń kondensator C7 (ogranicza wzmocnienie dla wysokich tonów), Zmniejsz kondensator C1 do ok 1µF albo jeszcze mniej (spadnie wzmocnienie dla tonów niskich). Przydałby się generator m.cz. i oscyloskop. Bez tego jak bez...
Witam. Dziękuję koledze za wskazanie danych, nawijanie cewki przyszło mi wykonać 2 razy, za pierwszym razem nawijałem tak jak w tabeli jednak jak przypuszczałem przy masowym nawijaniu nie trafiłem w zakres i był problem ze wzbudzaniem heterodyny, za drugim razem nawinąłem 180zw L12 i 60zw L11 wg tego schematu http://static.elektroda.pl/attach/or_maz...
Jestem początkującym elektronikiem a z ,,eaglem,, mam doczynienia pierwszy raz. Lampa to pcl86 A doświadczenie z lampami? Jak ci poradzę tak - nie rób na PCB, bo jak ci się będzie wzbudzać to nijak tego nie poprawisz. Co do oczywistych błędów to brak grid-stopperów w siatkach pentody, a na samym druku masz wyspy miedzi nie połączone z masą, niepotrzebne...
wzmacniacz lampowy wzbudza wzbudza wzmacniacz lampowy mikrofon wzbudza
ściemniacz oświetlenie schemat instrukcja lucznik schemat podłączenia włącznika światła
mikrokomputer cobra1 mikrokomputer cobra1
Sharp R634 – talerz nie obraca się podczas grzania, silnik talerza, sprzęgło, naprawa Teka HX-790 SB Oven Demo Mode: Exit Procedure and Heating Issue