Może opisz już pokaż na filmie jak mierzysz i jak ustawiasz miernik? Bo coś mi się nie chce wierzyć w całą partię wadliwych mierników.
Możesz spróbować zrobić rezystor pomiarowy jak Ci się nie uda załatwić miernika cęgowego.
Wylutowałem do sprawdzenia bo był lekko osmolony więc myślałem, że może uszkodzony. Niestety okazało się że mam w mierniku pomiar pojemności uszkodzony i dopiero jutro załatwię jakiś miernik.
Odpowiedź poszła na PW, nie będę robił reklamy na forum.
Dzięki za odpowiedź. Też tak myślałem. Chciałbym wiedzieć czy da się bez zdejmowania obudowy spawarki zidentyfikować ten przewód np za pomocą multimetru. Edit: (at)kosmos99 Tak pewnie zrobię. Tylko najpierw się zaopatrzę w miernik.
Rzeczywisty prąd spawania spawarki.
Oczywiście zlecę sprawdzenie instalacji, jednak chciałem dowiedzieć się co może być przyczyną całej afery. Już dostałeś odpowiedź, prawdopodobnie jest gdzieś w instalacji upalone połączenie przewodu N/PEN. Sytuacja skrajnie niebezpieczna mogąca doprowadzić nawet do porażenia prądem. Najlepiej wyłączyć wszelkie odbiorniki i natychmiast wezwać elektryka,...
Skalę mogę przełożyć z tego co mam, ważne aby wymiary były takie same. Dodam że jest miernik ze spawarki DEP401
To jest stara dobra spawarka, ale ma duży apetyt na prąd. Popatrz na tabliczkę. Na zabezpieczeniach ESka nie będzie chodzić. Oporność blisko zero to normalne, te uzwojenia są naprawdę grube a miernik uniwersalny nie mierzy tak niskich wartości.
Kolega olinek2 uruchomił swoją pierwszą spawarkę bez oscyloskopu, więc też masz szansę na powodzenie :) Bardzo przydatny będzie jednak bocznik do pomiaru dużych prądów wyjściowych spawarki, lub miernik cęgowy DC.
W zalączniku znajduje się schemat urządzenia: zasilacz START typ BSP 12/10 produkowanego przez Fabrykę Mierników i Komputerów ERA w Warszawie
Czy spawarka ma przełącznik 220/380? I jakie są kolory żył ? Czy posiadasz miernik? Dodano po 4 odpowiedz mi na te pytania a ja ci podpowiem jak podłączyć
Sprawdzałeś diody miernikiem a jaką masz pewność ,że pod napięciem któraś nie głupieje.
A od strony szpuli z drutem, są tam zaciski przewodów? Mógłbyś sprawdzić polaryzację miernikiem?
Dlatego trzeba przysiąść nad spawarką z miernikiem i zrobić chociaż podstawowe pomiary. Bez tego można sobie tylko gdybać.
Jak nie wiesz ile wolt ma uzwojenie wtórne to zmierz miernikiem.
Masz miernik? Zmierz rezystancję uzwojeń.
Znalazłem uszkodzone elementy na płytce, ale nie mam pojęcia, czy one są winowajcą, ponieważ nie jestem w stanie stwierdzić, czy nie były już wcześniej uszkodzone. Czy w ogóle jest możliwość dokupienia i wylutowania lub ewentualnie sprawdzenia miernikiem, czy są uszkodzone?
Najlepiej sprawdź miernikiem napięcie wyjściowe ze spawarki podłączając poszczególne odczepy i będziesz wiedział który jest pierwszy. Im niższe napięcie, tym mniejszy prąd spawania.
Tak jak kolega żibis pisze mierzyłem miernikiem cęgowym prąd takiej spawarki. Wynik niższy od deklarowanych o 80-100 A.
Podobnie jak zener tylko jednokierunkowa w jedną stronę przewodzi w drugą zaporowo. A ta jest dwukierunkowa, zaporowo w obie strony tzn nie powinna mieć przewodności mierząc miernikiem w obu kierunkach.
Faktycznie miernik elektroniczny bzdury pokazywał
Jeżeli było kupione jako zestaw to OK ale masz miernik DC a spawarka to zwykly "bączek" spawający prądem przemiennym, chyba że masz w niej prostownik o czym też nie wspomniałeś.
Tam jest czarny pasek wiec powinno byc 0 omow :-) ile pokazuje miernik po zwarciu przewodow ? kondensatory w ukladzie przy pomiarze rozladowane ?
Poszło zabezpieczenie przepięciowe lub diody po stronie wtórnej. Jeżeli przytrzymano na międzyfazowym kilka minut - to szlag trafił trafo. Należy po prostu sprawdzić izolacje megaomomierzem. Diody - miernikiem uniwersalnym.
Wydaje mi się, że na uzwojenie 230V - do 400V jest osobny odczep i przy pracy dwufazowej napięcie na uzwojeniu (odczepie) 230V powinno być w miarę zbliżone do tych 230V. Nie zaszkodzi jednak dać "małego" rezystorka w szereg aby w razie czego żelazo w silniku nie nasycało się. Najlepiej jednak pomierzyć miernikiem.
Pin 16 we wtyku jest wyjściem sygnału analogowego. Pin 4 we wtyku to GND dla zasilania układów zewnętrznych. Pin 2 we wtyku to GND dla napięcia referencyjnego. Bazuję na: https://obrazki.elektroda.pl/9204568700_... Na wyłączonej spawarce miernikiem na teście przejścia pin 2 do pin 4. Już pisałem: "16 to wyjście analogowe prądu spawania...
Razi prądem na wyłączonym . Wystarczy , ze wtyczka w gniazdku. Dotykam miernikiem masy w spawarce i bramy garażu. Pokazuje 200v.
Ten prąd się waha w różnych granicach bo jak nie spawasz a migomat jest włączony to pracuje tylko transformatorek zasilający elektronikę oraz wentylator.I tak prąd poboru jest uzależniony od nastawy prądu spawania i jest wysoki w trakcie spawania.Na tylnej części obudowy migomatu jest tabliczka która prawdę Ci powie na jakiej wartości bezpiecznika powinien...
to jest spawarka samoróbka, mierzone było miernikiem cegowym ze ciągnie na pierwotnym ponad 50 amper
To sprawdź obwody kluczy IGBT . Później obwody generatora sterowania. Wszystkie diody i tranzystory, na razie - na miernik.
Witam, Fajnie, że uruchomiłeś kolego tą spawarkę. Napisz koniecznie jak testy wypadły. Ja jak naprawiałem poprzednią to skorygowałem jej wyświetlanie prądu spawania bo różnice były dość konkretne. Spawarka na miernik dawała maksymalnie trochę powyżej 140A i skorygowałem wyświetlanie tego prądu potencjometrem na płycie żeby wyświetlacz pokazywał wartość...
IGBT mogą być uszkodzone. Wystarczy jedna sztuka i cała spawarka się ,,zawiesza''. Najprościej sprawdzić - miernikiem uniwersalnym z przejściem diodowym.
Do pin 5 i 7 dołączony jest kondensator. W twoim przypadku 100 mikrofaradów. Wymontuj układ 38xx i po podpięciu do nóżek kondensatora miernika - załącz spawarkę. Napięcie szybko powinno przekroczyć35 V. Jeżeli nie - uszkodzeń szukać w elementach dołączonych do układu rozruch/zasilanie.
Jak sprawdzic czy amperomierz 20A x10A posiada wbudowany bocznik?Amperomierz ma byc wmontowany w spawarke transformatorowa prostownicza. Raczej nie ma bo do tak dużych prądów stosowano zewnętrzne boczniki,poza tym po co miernik do spawarki,nigdzie nie widziałem aby był stosowany pomiar prądu spawania.
Czy coś takiego http://obrazki.elektroda.pl/8578139000_1... Dla pewności po prostu zmierz jego opór miernikiem
Miernik posiadasz?
Tak, o tę płytkę mi chodziło. tyrystory sprawdziłem miernikiem i nie mają zwarcia
Tak, 0,1 Ω /tam w środku jest przecinek a nie kropka jak u Kolegi/. To, że miernik pokazuje więcej to wynika z błędu pomiaru a konkretnie z rezystancji przewodów.
Widać że spoina się nie roztapia jak trzeba po jakieś chwili czasu spawania. Mam hipotezę taka że może przewody pradowe przy pcb są gorzej przymocowane lub luźne. Przy pradach 100A kilka mohm powoduje straty mocy na połączeniach wraz z wzrostem temperatury rośnie rezystancja i wydzielana moc na połączeniu np śrubowy. Można zmierzyć prąd miernikiem cegowym...
Trzeba dokupić diodę tego samego typu i wlutować na miejsce uszkodzonej jeżeli nie będzie oryginału to wymieniamy wszystkie na zamienniki. Tranzystory sprawdzasz mierząc miernikiem między środkową nóżką a dwoma sąsiednimi wynik poniżej 40 Ohm uszkodzenie tranzystora.
A jaki to wogóle miernik nie podałeś żadnej jego nazwy Chcesz porady przy spawarkach pięć lat temu w podobny sposób padły mi 3 metexy sprawdzałem urządzenia inwertorowe TIG i zapomniałem wyłączyć HF milisekunda i miernik już głupiał (serwis nic nie wykrywał żadnych upaleń) Pozdrowienia
*vip* zadam Ci podstawowe pytanie.Z jakiego materiału są te rdzenie.Jak nie wiesz to nie kombinuj.Nie zaprzeczam że nie można z tego nic wykrzesać ale to wymaga wiedzy i czasu na eksperymenty ,nie wspomnę o mierniku indukcyjności.
Z reguły pomiar izolacji wyjdzie pozytywnie. Jedynie jak środowisko przechowywania wilgotne lub zalana to dopiero wyjdzie niska dopóki nie wyschnie :D Tak to trudno by rezystancja obudowy była poniżej 1MΩ czy wrzeciona bo w środku raczej plastyk w droższych dopiero przekładnie metalowe więc podejrzewam że by wynik wyszedł niski musiało by być uszkodzenie...
Powinieneś mieć ok 5V zmiennego więc twój miernik ustawił się nie na to co chciałeś lub ty go żle ustawiłeś. A jak się coś grzeje nadmiernie to tylko zwarte zwoje.
To skoro masz miernik to pomierz prad pobierany z gniazda.
Co na 90% oznacza że masz wywalony wzmacniacz sygnału w module wskaźnikowym Pozostałe 10% to awaria procesorka w tym układzie. Potrzebny jest wkrętak ceramiczny 1,2 mm, zasilacz 5V i zasilacz regulowany do symulowania napięcia mierzonego, miernik uniwersalny, zestaw do montażu SMD. Co pokazuje amperomierz? Jeżeli 3x0 to ok.
Witam pytanko czy uruchomienie nastręcza dużych problemów i czy ktoś już ją uruchomił .Potrzebny będzie miernik indukcyjności?
Weź pierwszą lepszą spawarkę, pomierz dokładnie moc która trafia do elektrody ze strony wtórnej transformatora, a potem zmierz moc pobieraną z sieci. Ile jeszcze razy mam pisać, że zwykły pomiar U×I niestety nie da nam rzetelnego wyniku jeśli chodzi o sprawność spawarki? Miernika cosφ niestety nie posiadam.
Nie znam tego miernika. Ja sprawdzam cęgami. Podejrzewam u ciebie całkowity brak prądu spawania. Mam podobny przypadek w spawarce mma fronius. Brak prądu. Zapala łuk ale max 4 amper. U ciebie pewnie i tego nie ma. Na jakich tranzystorach jest ta spawarka?
Wszystko co jest podejrzane, wszystko co na miernik wygląda dziwnie (jak ten kondensator który bodajże jest w układzie zasilania - filtr) należy wymienić. PS. Teraz mam w podobnym rozwiązaniu, małą elektrodowa spawarkę elektrodową i chyba przyczyna usterki jest jeden z IRFZ24N w bloku sterowania. Na miernik wygląda dobrze, ale jednak inaczej niż pozostały...
Napięcie biegu jałowego. Spawarka włączona pomiar napięcia na zaciski + / - pomiar robisz woltomierzem w zależności czy spawarka ma prostownik wtedy pomiar DC a jak niema prostownika to pomiar AC Pomiar rezystancji transformatora. Pomiar robisz miernikiem izolacji. Podpinasz jeden zacisk do uzwojenia zaś drugi do rdzenia ( obudowy spawarki bo są razem...
Marka:Miller Electric Model:UWI-400 Inne (uwagi):Co może pójść nie tak? :-) http://obrazki.elektroda.pl/9335096300_1... Witam To jest wtyczka do pedału mojej millerki, ale nie o to nie o to. Taką 14 pin wtyczke potrzebował bym nieć w podajniku. Jakie są ograniczenia? Chodzi mi o ewentualne podłączenie jakiegokolwiek podajnika.Od biedaka...
A czy możesz opisać jak się wykonuje takie pomiary indukcyjności, czy trzeba posiadać specjalny miernik, czy można je wykonać za pomocą standardowego miernika ???
Czym i jak wykonałeś pomiar tranzystorów IGBT? Bez komentarza, miernik Fluke, tranzystory wylutowane, jakieś doświadczenie mam, jakby co....
Miernik w dłoń i podłączasz według schematu UP-DOWN.
To mierz miernikiem, od wtyczki dalej w stronę spawarki gdzie to napięcie zanika.
Witam, noszę się z zamiarem zakupu spawarki magnum 205L. Teraz mam bestera 1501 i powiem, że nawet daje radę(jak na amatorskie użytkowanie), ale jednak to tylko 115A. Magnuma chcę kupić głównie z uwagi na jego 200A. I teraz pytanie. Czy te 200A jest rzeczywiście osiągalne z tej spawarki? Na YT widziałem kilka filmików testu amperażu chińskich spawarek...
Sprawdź na przejściu diodowym jaki poziom wskaże miernik pomiędzy pin 7, a 5. Później 6 i 5 (- miernika (gnd) na pin 5).
Witam Zdecyduj się ile chcesz, 200A czy 250A. Można to rozwiązać na różne sposoby. Najlepiej do 200A ze wzmocnieniem napięcia ale jak chcesz do 250A to rozdzielczość miernika będzie 1A, choć przy spawarce powinno wystarczyć. Miernik mając czułość 200,0mV przy 60mV pokaże 600A, więc trzeba zmniejszyć napięcie do 25mV za pomocą dzielnika i amperomierz...
Miernik cęgowy, jak najbardziej, ale bocznik- pomysł niezły, ale bocznik ma za małą oporność . Kiedyś były takie mierniki ze specjalną opornicą. A teraz możesz zrobić ją sam ze spirali grzejnej 2000W. Ja zrobiłem taką do sprawdzania spawarek mig, i od paru lat chodzi.
Myślisz, że wsadzam na pałę bez sprawdzania :). A ile takich "malowanek" jest że na mierniku cacy, a pod obciążeniem d....a i pa pa.
dzięki foteczki będą a to napięcie to w którym miejscu się mierzy i miernikiem napięcia tak ?
Jutro sprawdzę jeszcze czy mam pełną dokumentację do tej spawarki, jak znajdę to wstawię. Sprawdzając czy układ bezdotykowego zajarzania działa uważaj na napięcie na wyjściu( elektrodzie). Jest wyższe i możesz się nieco zdziwić jak je poczujesz :wink: bądź miernik je odczuje :wink:
Wczoraj spawałem regał z profili zamkniętych 20x20mm. Miałem przy okazji pożyczony miernik cęgowy. Zmierzyłem prąd. Nastawiony na spawarce 300A, elektroda 3,25mm. https://obrazki.elektroda.pl/8465266400_... Ale na mierniku widać przecież, że pomiar został wykonany na zakresie AC czyli prądu przemiennego podczas gdy Ty masz spawarkę...
Witam. Poszukuję instrukcji obsługi i wszelkich materiałów do Zasilacza "START" typ BSP 12/10 (tj. rozruch, prostownik, spawarka) produkcji Fabryki Mierników i Komputerów w Warszawie Za wszelkie materiały z góry dziękuję i Pozdrawiam
Tutaj - - > https://youtu.be/hDG9QFhuKT4 pierwszy lepszy przykład sprawdzenia mostka. Dodam, że miernik ma być ustawiony na pomiar diod.
wyspawałem kilka zółtych, żadna różnica. Da się spawać elektrodami 4mm jedna za drugą przy wprawie, trafo się nie grzeje po wyspawaniu 40 elektrod - jest bez chłodzenia. W sobotę kupię miernik to podam właściwośći tej spawarki Dodano po 1 Pospieszyłem się z kupnem miernika a więc do dzieła. Napięcie jałowe przy najniższym amperażu wynosi 51V dla najwyższego...
tak pisze na nim 42 V, jeszcze moje pytanie, jak zmierzyć, czy na pewno prąd, który do niego dopływa, ma 42 V. Woltomierz wskazuje całkiem inną wartość. Sprawdziłem miernik na cewce, pokazuje 17 Ω.
Nie masz pojęcia czym jest prąd a czym napięcie . Ciężko zatem byś sam się za to zabrał ;) Ale do pomiarów spawarek stosuje się: - miernik cęgowy True RMS - bocznik 400A albo 600A w szereg i później pomiar mV i przeliczenie - przetwornik LEM
Prosze sie nie sugerowac tym czarnym nalotem w okolicy diody d10 to posostalosci po cynie nie oczyszczone wyjalem te diode 1n4148 aby ja sprawdzic poza plyta czy moze nie walnieta w jedna strone pokazuje nieskonczonosc a w druga 600 przy ustawieniu miernika na diode!!!!????
Można to sprawdzić np. miernikiem. Elektryk zrobi to w przysłowiowe 5 minut
Jeszcze jedno pytanko. Ile powinno wynosić natężenie na pierwotnym (bez obciążenia, średnio) dla spawarek, bo jak mierzyłem miernikiem cęgowym, to pokazywał~ 10A przy zasilaniu 400V. Wydaje mi się coś za dużo.
Tu masz przykład jak taki bocznik do pomiaru prądu wykonać samodzielnie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... Mimo wszystko miernik cęgowy byłby najwygodniejszy.
Napięcie jest pulsujące, stąd miernik reaguje dziwnie.
Na podstawie zdjęć to trudno określić, ponieważ nie widać oznaczeń na diodach. Sprawdź na obudowie - zaciski zwykle były oznaczone, albo zmierz miernikiem DCV.
Większość spawarek tzw "inwerterów" się nada. Ja próbowałem 2 różne modele i oba działają. PS. pomiar prądu należy zrobić miernikiem cęgowym DC bo większość spawarek przekłamuje, ale jeśli 1 element to można nawet skalę z potencjometru używać. Ja robiłem testy 2 tygodnie codziennie, były różne cuda próbowane.
Myślisz dobrze. Ale sprawdź miernikiem po podłączeniu w szereg z siecią żarówki 100W ( po odłączeniu reszty układów na zaciskach N bridge i P bridge ) napięcie na tych zaciskach.
Wszystkie informacje w tym temacie są dla mnie cenne. Każda uwaga również. Bezpieczniki to eski. Na tym zdjęciu widać coś podłączonego w kształcie pudełka https://static.elektroda.pl/attach/20200... Co to jest ? Kondensator? Obejrzałem spawarke z każdej strony. Może się mylę. Ale transformator nie mieści się w obudowie spawarki. Jedna...
Witam , posiadam taki amperomierz z miernikiem i chciałbym zastosować go w spawarce , czy jest taka możliwość ? Oczywiście dokupiłbym bocznik 200A.
Ok teraz tylko zastanawia mnie dlaczego miernik pokazuje przejście między wtykami gniazdka (tego na spawarce 230V) a żyłami brązową i niebieską ? Jak traktować żyłę w niebieska w przypadku podłączenia do jednej fazy mostkować do brązowej czy nie podpinać (pytam bardziej z ciekawości ja podłączę do dwóch) ?
Na początek zwykły miernik i sprawdzenie gdzie jest przerwa powinien wystarczyć.
Diody mocy oraz diody do zasilania bloku regulacji sprawdziłem, na mierniku wszystkie są dobre. Spawarka była wcześniej, podczas powodzi zalana wądą ale tytlko w dolnej części. Nie jestem pewien czy któreś uzwojenie transformatora lub transduktora nie ma zwarcia.
Kazor ,Dziękuje za cenne porady , teraz już wiem , jak uchronić miernik przed stopieniem . Pozdrawiam S.K
Nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale szczerze mówiąc myślałem podobnie. Czyli, jak kolega w poprzednim poście sugeruje, należy weryfikować konkretny pobór np. miernikiem cęgowym i nie bawić się w przebudowę, bo to nic nie da.
Takie mierniki ma większość firm, która wykonuje pomiary elektryczne. Swoją drogą jeśli spawarka jest bez prostownika, to proste cęgi na Allegro to aktualnie bardzo mały wydatek - już od 25PLN (może się okazać, że zakup miernika wyjdzie taniej od transportu i usługi pomiarowej). Można by jeszcze zmierzyć prąd uzwojenia pierwotnego i z tego obliczyć...
Jeżeli jest sprawna i w jakiś sposób ją zamontujesz to każda się nadaje, proponuje podpiąć miernik, korba na wałek, kręcić i sprawdź parametry.
Rozumiem że masz przyrząd do sprawdzania diód zenera bo jedna z nich takową jest i zwykłym miernikiem zazwyczaj się nie udaje. Też bym stawiał że ten układ to NE555.
Zmierz napięcie na wyjściu regulatora miernikiem ustawionym na zakres napięcia stałego.
Tak to jest igbt-260, czyli potrzebuje miernik i jaką opcja mam dokonać pomiarów?
Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt, zmierzyłem napięcie na wyjściu spawarki i początkowo miernik pokazał 32V ale za chwile juz tylko 2V później 32 i tak w kółko na wyjściu z IGBT pomiar pokazuje jakieś bzdury co rusz to inne napięcie, czy spowodowane jest to wysoką częstotliwością pracy i miernik pokazuje głupoty czy jeszcze coś jest nie tak ? Oscyloskop...
Wydaje mi się, że to nie prąd (obciążeniem była żarówka reflektorowa), tylko zmiany napięcia na wejściu (alternator ma tylko mostek). Noo! Ale, że za spawarkę może robić :) Niesamowite...
Cykl 60% = 6 min ciągłego spawu + 4 min odpoczynku (oczywiście to są średnie wartości dlatego podaje sie w procentach). Jeśli chodzi o ten bilans mocy to tak jak koledzy piszą - napięcie znamionowe podawane na tabliczce możesz sobie zmierzyć miernikiem przy włączonej spawarce, ale wtedy nie zmierzysz prądu bo on po prostu nie płynie. W momencie kiedy...
Między bramką a źródłem i nie miernikiem tylko oscyloskopem!
W niektórych spawarkach wartośc prądu pojawia się podczas spawania . Nie w niektórych, ale we wszystkich , w których zamontowany jest miernik taki jak na fotce autora postu. Czekamy aż odpowie na pytanie zawarte powyżej przez Lisek 24.
Miernik może fałszować, lepiej sprawdzać żarówką podczas przepływu prądu.
A jak dysponujesz amperomierzem spróbuj zmierzyć prąd jałowy czyli włączasz ją i nie spawasz. Pomiar prądu rozruchu może być kłopotliwy bo mam miernik tylko do 10 amper. Beż pomiaru prądu, nie ma sensu cokolwiek robić, żadne dokładanie, czy ujmowanie zwojów.
Jeśli koniecznie/czytaj bardzo/ chcesz zastosować ten moduł to jednofazowy i dobry radiator do tego.Osobiście kupuję diody "okazyjnie" na bazarach od prawie 20 lat...i nie miałem z nimi żadnych problemów/po uprzednim sprawdzeniu miernikiem/
Witam . Taki miernik da się wpiąć do każdej spawarki , ale sensowne jest stosowanie takiego , który ma Max-hold i wartość średnią z pomiarem 1-sek.
Jak będę miał tylko trochę więcej czasu to powalczę , ale będę to robił ostrożnie kiedyś jak mierzyłem napięcia na sterowniku ka3525 to uwalił się jeden mosfet i miałem problem z kupnem ale dostałem i spawarka wróciła do życia, na 100proc nie zrobiłem żadnego zwarcia podejrzewam że przewód miernika zadziałał jak antena i sterownik zgłupiał, teraz będę...
miernik prądu spawarki spawarki pirotec wentylatora spawarki
schemat elektryczny forda mondeo centralny zamek sygnalizacja indesit instrukcja pralka
maszyny elektryczne książka uszkodzona kostka stacyjki
Kostka lewych przednich drzwi Hyundai i30 2021 - opis i funkcje Kod N319 w kotłach Saunier Duval - przyczyny i rozwiązania