Płaska strona plus.
A widzisz na jakiego rodzaju zasilanie jest? On jest na napięcie przemienne a nie stałe, tam nie ma biegunowości.
Tam gdzie jest czarny pasek
Zostaw te zdjęcia i wlutuj tak: C904 plus kondensatora do ścieżki +29V, a minus kondensatora do ścieżki masy. C905 minus kondensatora do ścieżki -29V, a plus kondensatora do ścieżki masy.
Odnośnie pomiaru napięć to mierzysz napięcia stałe po str. pierwotnej przykładając sondę minusową miernika do minusa kondensatora elektrolitycznego za mostkiem prostowniczym , a po stronie wtórnej minus miernika przykładasz do masy (obudowy) głowicy.
Dokładnie tak jak kolega wyżej napisał, weź miernik w rękę i pomierz od minusa kondensatora do konektorów, lub po ścieżkach, jak zlokalizujesz minusa, to napisz gdzie idzie plus do jakich komponentów.
Jest napisane "plain neg", czyli bezbarwne wyprowadzenie jest minusem.
Połącz szeregowo 2 kondensatory - każdy 4700uF/50V (to zastąpi jeden wielki kondensator 2x4700uF). Minus jednego kondensatora do minusa na płytce, do plusa tego kondensatora podłączasz minus drugiego kondensatora a plus drugiego do plusa na płytce. Połączenie kondensatora pierwszego i drugiego (+ i -) podłączasz do masy.
Minus kondensatora na metalowej obudowie
Otwieranie po linii słuchawkowej. Musisz przenieść widoczny na zdjęciu kondensator z zachowaniem biegunowości podłączenia. W starym było: 1 - minus kondensatora (słuchawka) CA - czarny (wywołanie) 2 - niebieski (mikrofon) 6 - czerwony (masa) 9 - biały i plus kondensatora (przycisk) W nowym musisz zrobić tak: 1 - czarny 2 - czerwony 3 - minus kondensatora...
Kondensatory polimerowe, pojemność 22µF/16V oraz 47µF/6.3V , czarny pasek to minus.
Ok, połącz ze sobą kawałkiem przewodu minusy kondensatorów C821 i C921 i sprawdź czy po tej operacji kanały będą grać równo w trybie stereo.
Kondensator leżący - minus u góry, zgodnie ze strzałką. Kondensator stojący - minus zgodnie ze strzałką, jedna z nóżek powinna być krótsza.
Pamiętaj że do masy nie zawsze idzie minus kondensatora, w przypadku ujemnego napięcia względem masy to + kondensatora łączymy z masą.
Jeżeli masz napięcie symetryczne +-35V to potrzebujesz dwa kondensatory. Jeden między gnd a + 35V (plus kondensatora do +35V a minus kondensatora do masy) a drugi między gnd a -35V (plus kondensatora do masy a minus do -35V).
Kilka dodatków do parametrów kondensatora. Kondensator elektrolityczny. Litery ВЗР(WZR)- fabryka elementów radiowych w Woroneżu. K50-3Ф(F) - model kondensatora, litera F oznacza zdolność kondensatora do zapewnienia dużego impulsu prądu rozładowania. 1000мкф(uF) 300V- pojemność i maksymalne napięcie. 0877 - miesiąc...
tylko ty widzisz problem w tanim pozyskiwaniu elementów. Może przeczytaj całość? Nie polecam ... a zwłaszcza dla kogoś, kto się nie zna .
Dluzsza nozka to plus, krutsza to minus. Na obudowie kondensatora minus jest tez zaznaczony.
Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody. Czyli podłączyłeś odwrotnie...
Witam Napięcia na tym układzie, zmierz względem "gorącej masy" czyli minus miernika do minusa kondensatora C114. Pozdrawiam
Aktualne połączenie TL431 i dzielnika z masą musisz odciąć od minusa kondensatora elektrolitycznego (nienamalowany) i wstawić tam rezystor 0.22Ω (dla ograniczenia ok. 3A). Od punktu łączenia tego rezystora z TL431 i dzielnikiem rezystor 1k do bazy tranzystora NPN małej mocy. Emiter tranzystora do minusa kondensatora elektrolitycznego, kolektor...
Zasilanie ok. 6V. Opieram się o dane z DS układu TDA 2822m z powyższej tabelki. Praktycznie nie więcej niż 9V. Co do polaryzacji - można sprawdzić który pin gniazda zasilania ma połączenie z minusem kondensatora o największej pojemności... (C1) Minus gniazda będzie na konektorze do którego podłączona jest masa tego kondensatora.
Kondensator 2,2uF/250V separuje składową stałą, jego lewą okładkę na schemacie można podłączyć do minusa kondensatora.
No i jakie są plusy i minusy kondensatora poza tym że gromadzi prąd dla wzmacniacza? http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic25...
Witam. Tak będzie pasował. Ciemny pasek to minus kondensatora więc lutujemy go do otworu z zakreskowanym polem, Tak jak na ostatniej fotografii.
Kosztują grosze, więc dla zaoszczędzenia czasu na wymianę w przyszłości wymień wszystkie teraz. Koniecznie zwróć uwagę na biegunowość, czyli plus i minus kondensatora !
Strzałki wskazują, która końcówka to minus.
Jeszcze raz : -zamiast głośnika emitującego dźwięk dzwonka ( odpowiednio w twoim przypadku podpinasz się w przewody od przełącznika czuwanie /odbiór - słuchawka podniesiona/odłożona) wpinasz mostek prostowniczy z 4 diod szybkich ( ja stosowałam BA 159), na wyjściu otrzymujesz napięcie wyprostowane ,plus dajesz na plus kondensatora elektrolitycznego...
Jak masz możliwość to spróbuj tak. W szereg z przewodem od postojowego włącz diodę prostowniczą, anodą do postojowego. Do katody podłącz plus kondensatora 47uF/25V, minus kondensatora do minusa instalacji. Powinno pomóc.
do minusa środkowa nóżka, dwie pozostałe do plusa (jedna do wejścia, druga do wyjścia), do wyjścia i wejścia kondensatory jak na schemacie, minusy kondensatorów do środkowej nóżki :), jakbyś miał jakieś wątpliwości to wpisz w google "7805 datasheet"
kondensator 10 nanofaradów na 25V Dodano po 5 Jak masz jakiś miernik to sprawdz który z tych kabli ma połączenie z (-) minusem kondensatora ten duży zielony to będzie minus
Masę kombinujesz prawie dobrze. Wszystkie początki masy powinny wychodzić od minusa kondensatora w zasilaniu. Teraz jescze tak czy mierzysz napięcie na zasilaczu? To taki układ dobry. Bo jak na obciążeniu- to trochę fałszywy wynik.
Jeszcze parę uwag. Nie żałuj topnika. Otwory po wylutowaniu przepchnij cieńką szpilką, żeby bez problemu włożyć nowe kondensatory. Zwróć uwagę, żeby nie uszkodzić przelotek. Zwróć uwagę na polaryzację (plus i minus kondensatora). Po wlutowaniu płytę przemyj z resztek topnika izopropanolem lub spirytusem. Kondensatory mogą być na wyższe napięcie (10V).
Przygotuj osiem diod, polacz je parami anoda z katada, wolne anody polacz razem i do plusa kondensatora, wolne katody tez razem i do minusa kondensatora. Przewody od silnika podlacz do polaczen katoda/anoda, kolejnosc obojetna. Na kondensatorze bedzie napiecie stale do pobrania :-)
D9 to dioda Zenera 15V oznakowanie : BZX84c15-7-F , obudowa ; SOT23. Q25 to MMBT3904LT1G , obudowa SOT23. Sprawdź sobie zasilacz +/- 15V. Na plusie kondensatora C4 powinno być +15V , a na minusie kondensatora C9 ma być -15V.
Wymień elki po pierwotnej stronie, sprawdź czy napięcie +300V dochodzi do tranzystora - klucza i 12V do pin9 TDA4601 wględem minusa kondensatora 100uF/400V. O wynikach napisz.
Napięcie zmienne z transformatora podpinasz do mostka (zacisków ~,~), + mostka do plusa kondensatora i wejścia IN stabilizatora, - mostka do minusa kondensatora i masy stabilizatora (GND), a na wyjściu stabilizatora OUT daj jeszcze jakiś mały kondensator i tam masz napięcie 24V względem masy
Pomóżcie proszę odnaleźć plus i minus na kondensatorze osiowym (na zdjęciach). Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką więc proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuje.
Witam Czytałes instrukcję? http://www.centrumelektroniki.pl/images/... http://www.centrumelektroniki.pl/J-215_W... Szczególnie kawałek o błędnym nadruku na płytce. Zamienione wyjście R z GND. Tam gdzie pisze IN podajesz sygnał na kanał lewy i prawy L i R. Tam gdzie pisze OUT to podłączasz głośniki....
rozumiem, że głośnik minus ma być do masy, plus do minusa kondensatora C5 W sumie to dobrze piszesz. ale gdzie podłączyć plus i minus jack'a? Plus jack'a do lewej okładki C1 a minus do masy.
Kondensator 10V 220µF to zapewne elektrolit, który na obudowie ma oznaczony minus. Jeśli korzystasz z baterii 9V to nie potrzeba diody tylko plus baterii do + na kondensatorze a minus do-na kondensatorze
Kolego podłącz kondziałka plus do plusa minus do minusa
Raczej nie spalił się sam z siebie, a w wyniku jakiegoś zwarcia po stronie napięcia stałego. Owszem, lecz nie koniecznie. Powodem mogła być wilgoć (wejście mostka). Należałoby go zdemontować i oczyścić te "zasyfiałe" miejsca na PCB. Sprawdzić czy niema zwarcia pomiędzy plusem a minusem kondensatora (6,8µF/400V).
Na płytce dodano układ opóźnionego załączenia wyjść głośnikowych. Dodatkowe elementy to rezystor 47k i kondensator 100uF/16V. Dołączone są następująco: plus kondensatora i rezystor do nóżki 14 układu, druga strona rezystora do plusa zasilania, minus kondensatora do minusa zasilania.
Pod sam kond. szła podkładka miedziana z oczkiem lutowniczym, a następnie podkładka izolacyjna, była wykonana z takiego brązowego, trochę łamliwego materiału.
Trójkąciki łączy się ze soba jest to tzw. masa - GND łączysz to do (-) zasilania czyli minusa kondensatora C4. Połączenie idzie dalej do nóżek (3, 7 i 11) oraz na wejście "do przedwzmacniacza" jest to masa "GDN" Twojego wzmacniacza.
Kondensator elektrolityczny ma oznaczenie minusów na korpusie. Naniesione są na nim kreseczki. Nóżka bliższa minusom to minus a druga, nie oznaczona plus. Do punktu gdzie przylutowany jest żółty przewód, zasilający z wtyczki, do 3. nogi LM317 dolutowujesz plus kondensatora 1000uF/16V a do środkowej nóżki LM317, tam gdzie jest podłączony plus wentylatora...
Tym "urządzeniem" jest dioda. Jakakolwiek, np. 1N4007. Biały/srebrny pasek do silnika, drugie wyprowadzenie do minusa kondensatora. Ewentualnie mostek prostowniczy, bo jedna dioda zmusi cię do kręcenia tylko w jedną stronę, ale mogą tu nastąpić duże spadki napięcia.
Dalej robisz pomiary względem ujemnego napiecia zasilajacego, a nie względem masy. Napięcia powinny być mierzone względem tzw. masy a nie względem minusa zasilania. Jako masę można wykorzystać np. punkt w którym minus kondensatora C902 łączy się z plusem kondensatora C903 Dodano po 1 Zmierz napięcia zasilacza.
Sprawdź jakie masz napięcie na części zasilającej i zarazem obniżającej napięcie sieciowe. Chodzi o pomiar na tranzystorze Q1 względem masy (masa to przykładowo minus kondensatora elektrolitycznego i anoda diody Zenera). Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, bo w pobliżu masz napięcie niebezpieczne dla życia (230V~) . Najlepiej i najbezpieczniej...
Chodzi mi o takie przełączniki jak miał autor oryginału. Gdzie je mam przylutować?? [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/do... - między masę, a minus kondensatorów.
Witam O ile dobrze pamiętam to tosca jest zasilana symetrycznie. Zrobiłeś błąd bo nowy kondensator włączyłeś miedzy dodatnią a ujemną szynę zasilająca. Powinieneś dać dwa kondensatory w miejsce starego. Minus kondensatora połącz z ujemną szyną zasilania, jego plus tam gdzie była trzecia noga starego kondensatora. Drugi kondensator podłącz dodatnią nogą...
Tak, w ten sposób (minus kondensatora do padu z lewej strony, tego obok gwintowanego kołka). Lutując kondensator postaraj się skrócic nóżki jak tylko się da i koniecznie sprawdź "na sucho", przed wlutowaniem, czy nie będzie on w niczym przeszkadzał, niczego blokował i czy komputer da się poskładać bez oporów. Pozdrawiam
Jeszcze tylko jedna sprawa jeśli będzie kolega autor robił powielacz. W przypadku C2 uważać na polaryzację. Minus kondensatora po stronie źródła napięcia. W poprzednim wątku dał kolega informację o transformatorze 27V + 2x17V. Ten transformator pozwoliłby osiągnąć te 180-200V. Przy transformatorze 32V + 12V będzie to zapewne ok.140-150V. To mało, aczkolwiek...
Rozłącz te nóżki 10. Teraz będziesz musiał sobie ustalić gdzie masz przerwę. Przerwa jest pomiędzy minusem kondensatora CE13 a nóżką 10 układu OG01. Pomiędzy tymi punktami są ścieżki, które mogą być pęknięte, szczególnie przy punktach lutowniczych. Jest tam też potencjometr balansu który również może być uszkodzony w tym kanale który nie działa. Tak...
Ceramiczne odpadają - mają za małe pojemności i w życiu nie wciśniesz tam 470 uF/16 V. SMD/nie SMD - jak mają dwa wyprowadzenia jako druty długości 2 mm, to są kondensatory do montażu przewlekanego (ang. THT). Jak są dwie blaszki, to masz kondensatory do montażu powierzchniowego. Zdjęcia tego nie pokazują, ale obudowa jest charakterystyczna dla elementów...
Wejście sygnału to co zaznaczyłeś na czerwono, wyjście: jeden głośnik żółty i niebieski, drugi głośnik drugi żółty i niebieski. Zasilanie tam gdzie AC. Tylko, że tam gdzie jest opisane jack było gniazdo na słuchawki z wyłącznikiem, jak go ma nie być to trzeba połączyć żółty z minusem kondensatora 220/16. Powodzenia.
Podłącz od plusa szeregowo opornik 1k ohm,kondensator 1nF i przycisk wyzwalający do minusa, kondensator zblokuj opornikiem 1Mohm a połączenie opornika i kondensatora podłącz do nogi nr 2.Czas wyzwalania określa stałaczasowa RC a czas trzymania przycisku nie ma znaczenia.Reset noga 4 na stałe do plusa.
Tak ten biały pasek z "prostokątami" to minus.
Kondensatory C1 C2 C3 C4 niepowinne być podłączone minusami do siebie a nie plusami Dodano po 3 Sorki niezrozumiale napisałem odpowiedź powyżej. Dokladnie to opisze tak: minusy kondensatorów mają być ze sobą połączone natomiast plusy jako końcowki do podłączenia na zewnątrz. Jest to tak zwane połączenie przeciwsobne.
Możesz wejść sygnałem bezpośrednio na minus kondensatora C9. Dzielniki/sumatory nie są potrzebne - skoro sygnał podajesz z dedykowanego wyjścia. Ewentualnie można przed tym kondensatorem wstawić potencjometr logarytmiczny 47k (wejście na stały potencjometru i masę w wyjście z masy i suwaka na -C9) - w razie niedopasowania czułości będzie można wyregulować....
utknąłem bo na jednym kondensatorze dał mi 16V zamiast 10 może być? Jak najbardziej, kondensator ma wyższe DOPUSZCZALNE napięcie pracy. Co do polaryzacji nie znam się, ale na chłopski rozum te srebrne paski grube Te "srebrne paski" oznaczają - (minus) polaryzacji kondensatora(minusy są też nadrukowane na tych paskach). Na swoim zdjęciu z postu #28...
Czy macie pomysł jak te "dodatkowe" kondensatory wpływały na przydźwięk? Mamy, wlutowany kondensator w sytuacji gdzie R152/R252 był zworą de facto zrównoleglał główny kondensator filtra (za mostkiem). Z braku R152/R252 w szczytach sinusoidy przez ten kondensator płynął prąd o przebiegu szpilkowym do punktu gdzie wlutowany był minus kondensatora - zapewne...
Dlaczego działa? - bo jest klasycznym jednostopniowym wzmacniaczem. Punkt pracy: tak dobrać rezystory w bazie tranzystora by na kolektorze była połowa napięcia zasilania. Zakłócenia: Ciężki temat nie ma gotowej recepty. Proponuję zamiast stabilizatora wstawić rezystor 1k. Za rezystorem dołożyć kondensator 47uF elektrolityczny + 100nF ceramiczny. Ważny...
Ok, jakie jest napięcie na minusie kondensatora C427?
Hmmm... chyba zbuduję na nowo układ, bo we wzmacniaczu od głośników wymontowałem diody prostownicze, zastąpiłem je kabelkami i po podpięciu baterii 9V nic się nie dzieje (nie świeci kontrolny LED). Od razu zaznaczam, że dopiero zaczynam zabawę z elektroniką. :) Jeśli usunąłeś diody prostownicze, podepnij się z baterią pod kondensator filtrujący, zazwyczaj...
witam wszystkich chętnych pomóc, na lekcji elektrotechniki gościu kazał nam na zadanie domowe znalezc gdzies po co jest kreska na kondensatorze. pytałem się go czy to chodzi o minus powiedział że nie. prosze odpowiedzcie po co moze byc taka kreska na kondensatorze co oznacza? Kreska na kondensatorze elektrolitycznym oznacza minus, zaś na kondensatorze...
minus jednego kondensatora łączysz z plusem drugiego połączenie obu podłączasz do masy zasilacza osobny minus do minusa w zasilaczu a plus do plusa
Ok. Jeśli więc to faktycznie przez zasilanie to spróbuj zrobić osobne ogniwo RC filtru zasilacza dla każdego stopnia oddzielnie (może wystarczy zrobić oddzielnie tylko dla pierwszego stopnia skoro to on robi problemy). Daj np 10k-22u i podłącz minus kondensatora bezpośrednio do rezystora katodowego pierwszego stopnia. Oczywiście pojemność tego kondensatora...
Witaj serwisuje te monitory -sprawdz w stosunku do minusa kondensatora C101 napiecie na rezystorze R106 czyli nozce 7 ukladu IC101-powinno byc okolo 14V jesli jest mniej wymien ten uklad opisany jest 203D6-jesli bedzie ok to sprawdz diodyD105 D104. ale zanim to sprawdzisz sprawdz diody po stronie wtornej CR151 i CR152-lubia padac-pozdrawiam
Jak zwykle wszystko jest w datasheet: http://datasheet.iiic.cc/datasheets-1/ep... "Negative pole brought out to solder pin, but not insulated from case" "....unconnected pins serve as mountings. These pins must be soldered to isolated pads or pads with the same potential as the negative pole." Piny mocujące mają połączenie z minusem...
Jeśli chcesz się wpiąć sygnałem w końcówkę z pominięciem przedwzmacniacza to wylutuj plus kondensatora C304 na płytce TW-3 oraz minus kondensatora C301 na tej samej płytce. Następnie połącz drucikiem te wylutowane końcówki i podłącz sygnał do wejścia 2. Potencjometr sumy będzie wówczas jedynym działającym regulatorem regulującym poziom sygnału docierającego...
Zrezygnowałem z ... C5 C6... To może być powód wzbudzenia się wzmacniacza na niskich częstotliwościach. Te kondensatory (zwłaszcza elektrolit) są niezbędne. minus kondensatora nie jest do niczego podpięty Którego kondensatora? Staraj się przedstawiać swoje problemy w taki sposób, by nie trzeba było się zastanawiać "co poeta miał na myśli". Poza tym...
Ten + przy pasku może się odnosić do max. temperatury pracy kondensatora. A polaryzacje określa szeroki pasek z minusem.
Kolego AMON ma rację , przedstawiony przez niego schemat jest poprawny! Natomiast kolega Pytong wprowadza cię w błąd pisząc "No i oczywiście przy 2 takich samych ... już tylko ku uścisleniu - końcówki minus razem i w ten sposób masz 3 końcówkowy " ten opis jest zły. Podsumowując Plus jednego kondensatora łączysz z minusem drugiego, ten połączeń obu...
Minus kondensatora i jedno wyjście tego rezystora idzie na trzecią nóżkę tranzystora TP460P2.
Kondensator dajesz o pojemności 6800 lub 10000 µF na 50V, i podłączasz do plusa i minusa które wychodzą z mostka prostowniczego. Zwróć uwagę na to by nie pomylić plusa i minusa w kondensatorze!
Wpuściłeś nas w maliny z określeniem "nowa płyta"... Jeśli sam nigdy nie lutowałeś podobnych urządzeń to lepiej dać komuś kto to robił, bo możesz intensywnym grzaniem punktów lutowniczych narobić więcej szkody niż pożytku. I nie "regeneruj" kondensatorów wciskając im denka :D - w tym na zdjęciu ktoś tak zrobił. Tylko wymiana na nowe i nie pomyl polaryzacji,...
Plusy kondensatorów C 453 i C454 podłącz do pinów 3 i 46 IC 451, a do (wiszących w powietrzu) minusów tych kondensatorów podłącz przewody R i L z gniazda Jack 3.5 (AUX).
Proponuję zamienić końcówki mocy miejscami, tzn. wyjście z przedwzmacniacza lewego kanału dać na prawy i odwrotnie. Wtedy przekonasz się gdzie jest usterka. Najlepiej odłączyć jednym końcem kondensator C415 (minusem) i kondensator C516 (minusem) i dolutować krótkie kabelki do tych minusów a drugie końce kabelków przylutować w miejsca uwolnione przez...
Witam Można go zastąpić dwoma kondensatorami o właściwej pojemności. Należy je połączyć szeregowo czyli minus pierwszego z plusem drugiego. Wolny plus pierwszego podłączamy tam gdzie był plus tego podwójnego kondensatora, punkt połączenia dwóch kondensatorów łączymy z masą natomiast minus drugiego podłączamy tam gdzie był podłączony minus tego podwójnego...
Częstotliwość dobierzesz elementami RC w obwodzie oscylatora IR2153. Jeśli użyjesz transformatora z ATX (pierwotne 40zw, wtórne 2x7zw) to częstotliwość ustal na 50kHz. Przykładowy schemat zasilacza do wzmacniacza z układem IR2153: http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html Zamiast dużych gabarytowo kondensatorów 1000uF/200V możesz użyć jednego 470uF/400V, zaś...
Gdzie jest minus w kondensatorze ceramicznym
Znajdź schemat radia (service manual) i przeanalizuj. Trzeba sprawdzić które to piny tunera audio to wyjście prawe/lewe i jaką drogą idą do procesora audio. Po drodze zapewne będzie kondensator i trzeba będzie go wylutować i tam wpiąć się z gniazdem jack rozwiernym. Np. jeśli tor idzie w taki sposób: (tuner FM) wyjście lewe >>> (- kondensator...
Źle narysowane oznaczenia biegunów na rusunku! Jest plus, minus i biegun neutralny. Kondensator taki zbudujesz z dwu połaczonych szeregowo, plus do minusa.
Jeśli przekaźnik ma cewkę 12V 400ohm (tak by wynikało z tego napisu), to pobiera 30mA, a trafo może dawać 100mA, więc powinno bez problemu wystarczyć do dwóch przekaźników. Kondensatory około 1000uF powinny być w sam raz, może i 470uF by wystarczyły, proponuję na 25V (pewnie wystarczą i na 16V, ale jak cena będzie prawie taka sama to kup na 25V). Potrzebne...
Zdaje się, że pod czerwone podłączasz zmienny a niebieski to plus i minus. Ten kondensator wygładza tętnienia. Taki mostek będzie idealny do zrobienia prostownika.
Ok, czyli źle zaczyna od początku, czyli czy jest napięcie na C1. Tylko uwaga, tam może być wysokie napięcie, zachować ostrożność. Minus pomiarowy możesz podłączyć do minusa kondensatora C1.
KD521B ->1N4148 KC156A -> BXZ55C5V6 Te kwadratowe KD105B i KD105G lepiej wymień na BA159, FR107 albo jak nie masz to na 1N4007. Z tego co widzę są także w powielaczu wysokiego napięcia. Dlatego diody powinny być na 800V. To nie jest +1000V tylko -1000V a to ma znaczenie :) . Zwróć uwagę, że te -1000V jest produkowane w powielaczu, dokładniej podwajaczu,...
Rozumiem że ma być podłączone na minusie kondensatora c1003 Miałeś sprawdzić u siebie na swoich płytkach do czego jest podłączony punkt W5. Zrobiłeś to?
Dokładnie jest tak jak napisał mój poprzednik. Dodam tylko, że biegunowość typu plus i minus występuje przy kondensatorach elektrolitycznych.
Witaj! Proponuję poczytać książki.Fizyka-Elektronika. Kondesatory mają oznakowane minusy.Pasek lub od minusa zamalowane. Pozdrawiam Miro.Nasz
Ogólnie biorąc wszystkie kondensatory elektrolityczne mają oznaczenie minusa paskiem innego koloru lub wyraźnym "minusem" namalowanym na foli bliżej ujemnej nogi. Wyjątek stanowią tylko kondensatory tantalowe (tyle że de facto nie jest to kondensator elektrolityczny ;) ) - w nich oznaczany jest plus.
Sprawdź napięcie minus 40V na kondensatorze С502. Sprawdź napięcie na S1 obu lamp El34, porównaj napięcie, oni powinni być w przybliżeniu jednakowe i być koło minus 30V Sprawdź napięcie na wyprowadzeniach kondensatora С304.Na jednym wyprowadzeniu musi być 80V na drugim-minus 30V. Sprawdź napięcie na wyprowadzeniach kondensatora С305.Na...
Tak, czarna kropa to minus.
Kondensator tam był a że odpad po upadku, bo był źle wlutowany. Jeszcze dodam, że tam plus/minus jest na kondensatorze i ma być prawidłowo wlutowany.
Tak, tam są DWA, widzisz?! DWA kondensatory. Podłączone odwrotnie-równolegle. Minusami do siebie. DWA, tworzą kondensator unipolarny. Wartość napięcia się sumuje, pojemność dzieli przez 2.
Czy jest jakaś mozliwosc podregulowania tego tj sciszenia zeby nie bylo tak głosno? brakuje jakby jednej "kreseczki" na potencjometrze pomiedzy 2ką i 3ką... ? Widzę tu prostą możliwość obniżenia trochę sygnału z radia, co spowoduje że właściwa dla Ciebie głośność będzie trochę wyżej na skali potencjometru. Trzeba wlutować od strony ścieżek na płytce...
Przelutuj tylko jesli jest wyschniety. Musisz wstawic 2 takie jakie pokazales na dole... podlaczasz tak: + do plusa, - do zera - 1 kondensator - do minusa, + do zera - 2 kondensator zero to jest masa a + i - to wyprowadzenia zasilania dodatniego i ujemnego.
Na kondensatorach elektrolitycznych masz wyraźnie zaznaczont minus na obudowie. Dłuższa nóżka jest plusem.
kondensator elektrolit minus minus kondensator chassis minus kondensator rozruchowy
renault megane bezpiecznik wycieraczka lodówka elektrozawór miracast philips
17mb110s firmware 17mb110s firmware
Falownik PV – piszczenie urządzeń, zakłócenia harmoniczne, filtracja EMI, RCD, SiC/GaN Schemat silnika 4T Peugeot Kisbee – mechaniczny i elektryczny, dane techniczne, serwis