Z rysunków na stronie trzeciej wynika, że regulacja kontrastu odbywa się przez zmienianie napięcia Vo w zakresie od masy (Vss) do napięcia zasilania (Vdd).
Witam. Napięcie kontrastu w zależność od wyświetlacza powinno wynosić w przybliżeniu 0V. Jeśli po włączeniu zasilania na wyświetlaczu nic się nie pojawia, oznacza to zbyt wysokie napięcie kontrastu. Proponuje zmniejszenie wartości tego napięcia. Pozdrawiam.
Dokładnie tak. Jaką masz wartość potencjometru ? Zmierz czy na suwaku zmienia się napięcie.
OK. Podłączę, polutuję, jak wykonam płytkę drukowaną, i napiszę. Dzięki.
Witam moim zdaniem trzeba sprawdzić zakres regulacji na TDA3561 chodzi mi o regulację kontrastu trochę jest tam małe napieęcie może jest uruchomiony układ ograniczenia prądu kineskopu.
Prawdopodobnie siada wewnętrzny generator napięcia kontrastu. Na wyprowadzeniu podłączonym do kondensatora powinno być napięcie ok. 7V. Jeśli jest dużo mniej wyświetlacz nie działa.
Te wyświetlacze same z siebie nie padają. Wystarczy że "odjedzie" napięcie kontrastu i wyświetlacz staje się blady/nieczytelny. Nota katalogowa jest dostępna, więc można skonfrontować pomiary na płycie z notą.
Podłączyłem i nic :( Świeci cały lub wcale w zależności jak wyreguluje kontrast lub napięci Nic z tego nie rozumiem:(
spradź czy poprawnie generowane jest ujemne napięcie dla kontrastu, jeśli jest tam układ icl7660, to sprawdź czy działa. może to tylko wina przetwornicy ujemnego napięcia, wtedy kontrast będzie taki, że żaden :) przyjżyj się czy wyświetlacz załącza się przy starcie (nieco zmienia odcień) bo jeśli nie, to może być jakis problem z zasilaniem
Napięcia są w porządku. Na moje oko uszkodzona klawiatura: raz, że centrala zgłasza jej brak, dwa - nieczytelny wyświetlacz (tu problem z napięciem kontrastu). Obie rzeczy mogą mieć wspólną przyczynę. Sama klawiatura odbiera prawidłowe dane z centrali - widać komunikat "ustaw zegar". W każdym razie serwis lub wymiana.
A może napięcie na kontrast lcd nie dochodzi ?
Zainstaluj jeszcze User port może o to chodzi, jeśli jesteś pewien, że odłączyłeś dobrze. Acha sprawdz czy wyswietlacz nie potrzebuje ujemnego napięcia kontrastu (bo zdarza sie że sprzedawcy na allegro tego nie mówią). Może też być uszkodzony, mój po podłączeniu 5V reaguje przyciemnieniem górnych linii, ale aż do momentu włączenia Smartie.
Witam. No to może ja spróbuje to wytłumaczyć. Matryca wyświetlacza potrzebuje do wysterowania kontrastu napięcia ujemnego. W większości przypadków przetwornica napięcia wbudowana jest w sam wyświetlacz a my musimy podać tylko dodatnie napięcie na pin kontrastu. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z LCD wymagającego podania napięcia ujemnego - być może...
Cześć, czesto na takich wyświetlaczach jest przewidziane miejsce dla układu ujemnego napięcia dla kontrastu, reszta wyświetlacza działa przy 3,3V. https://obrazki.elektroda.pl/2000291500_...
Sprawdz jest taki oporas 0.47oma lub 0.22 do masy.Często zmienia wartośc.
poprostu podlacz kontrast do masy ,lub jesli chcesz ustawiac sam sobie kontrast to zastosuj potencjometr
spróbuj podmienić elkę, i dodaj równolegle ceramika 100nF
Napięcie sterujące kontrastem wyświetlacza bierz z dzielnika zrobionego na potencjometrze, będzie ono niewiele wieksze od zera. W tym układzie wyświetlacz nic nie pokaże. Przyciskom S1, S2 dodaj rezystory podciągające, np. 4,7k.
Takie objawy na wyświetlaczu raczej wskazują na to, że masz źle ustawiony kontrast LCD. Od początku wstawiony mam potencjometr i regulacja nie zniwelowała problemu Co jeszcze mogę posprawdzać ? Albo czy może ma ktoś z Was lepszy i przetestowany kod napisany pod PIC'e z obsługą tego wyświetlacza ? Tego typu wyświetlacze nie mają żadnej programowej funkcji...
Na wejście „+” masz podłączyć sygnał pwm z uP przez układ RC. To tym wejściem ustawiasz napięcie.
Ustaw kontrast (napięcie na pinie 3) wyświetlacza np. rezystorem nastawnym, który powinien być na module konwertera.
LCD podłącz zasilanie do 5V i wtedy możesz jechać z sygnałami na 3,3V, wyświetlacz też to zaakceptuje, możesz spróbować odpalić wyświetlacz na 3,3V i będzie działał, ale będzie wymagał ujemnego napięcia dla kontrastu (~-1,6V jest u mnie i działa)
Zrób zwarę między 1. a 3. nóżką bez żadnych rezystorów - jeśli wtedy nadal nie wyświetla kwadratów (a na tej innej płytce działa), to prawdopodobnie wymaga napięcia ujemnego dla kontrastu - sprawdź czy na tej drugiej płytce nie ma generatora napięcia ujemnego.
Ten wyświetlacz ma już generator napięcia ujemnego , Vo to kontrast dokumentacja wszystko wyjaśni .
Problem leży w napięciu matrycy LCD, czyli "kontrascie" przy obniżonym do 3V3 napięciu będziesz potrzebował napięcia ujemnego dla kontrastu, zrobisz to na ICL7660 czy podobnym
Jest podobny wątek ale już zamknięty. Pytanie czy jest jakiś sposób na wypalanie się małych 1,3 .. 1,5 .. 2,4" wyświetlaczy OLED? Próbowałem zmieniać nastawy w rejestrach od napięcia, kontrastu itd, raczej nie pomaga a jeśli to w niewielkim stopniu. Pozostaje wyłączanie wyświetlacza lub? Ew. jakim typem zastąpić OLED-a?
Witaj. Ustaw kontrast, ponieważ zmiana napięcia zasilania ma na to wpływ. Dlatego pin odpowiedzialny za kontrast warto wyposażyć w potencjometr montażowy.
drugi wariant jest ok taka jeszcze uwaga... ten LCD wymaga do regulacji kontrastu napięcia ujemnego patrz karta katalowowa V5 i Vi (to oczywiście nie ma nic wspólnego z podświetleniem) jedynie z dodatnim mozesz nie chwycić kontrastu pozdr KN
Witam. Posiadam taki sam wyświetlacz podpięty pod ATMega88 z kwarcem 20MHz i działa wyśmienicie . Wadą tego wyświetlacza jest barak podświetlania i ujemne napięcie do regulacji kontrastu. Poniżej okrojona dokumentacja.
Witam. Z tego co wiem, są wyświetlacze które potrzebują ujemnego napięcia do regulacji kontrastu - musisz zastosować przetwornicę. Pin 12 to sygnał synchronizujący pracę sterowników wyświetlacza (zobacz na schemat blokowy w nocie katalogowej). Pozdrawiam.
Elemis - Westa TC 403. Czasami po kilku minutach, a czasami nawet po kilku dniach obraz robi się coraz bledszy, aż całkowicie zanika. Wylutuj scalak TDA 4565 i połącz na płytce otwory pin 12 i 17. Powinieneś mieć czarno-biały obraz. Jest to linia opóźniająca, która potrafi czasem szwankować. Kontroluj napięcie regulacji kontrastu na pin 19 TDA 3505....
Nie podałes symbolu wyświetlacza. Niektóre potrzebują ujemnego napięcia dla kontrastu, natomiast jeszcze inne mają zamienione + z - np. WM-C1602 A i jeszcze jedno napisałes ze dałes ok.5V - mało to precyzyjne. No i ten reset na schemacie mi się nie podoba, ja bym to podpioł do +5V przez rezystor 10kΩ. Napisz czy udało ci się prawidłowo zaprogramowac...
Trzeba podać na pin V0 (od kontrastu) napięcie ujemne względem masy. Nie potrzeba dużej wydajności prądowej - wystarczy prosta pompa ładunkowa: dwie diody i dwa kondensatory sterowane przebiegiem prostokątnym
Przyszła pora na wywalenie potencjometru kontrastu i zabawę w programową regulację :) . Tranzystor bc548, 100R między bazą a procesorem, 1kR ściąga bazę do masy. Niestety reguluje tak sobie, pwm niezależnie od szybkości miga albo widać "przemiatanie". Co dodać do układu, żeby "wygładzić" napięcie regulacji? Próbowałem kondenstator 1uF ale nie pomaga.
Nic nie piszesz o pomiarach. Napięcia regulacji jaskrawości i kontrastu są? Zasilanie prawidłowe?
Hmm, jak to się nie da? Przecież to jest napięciem sterowane PWM -> układ RC -> Napięcie kontrastu.
A mnie zawsze zdawało się, że kontrast reguluje się napięciem a nie rezystancją Z tymi co ja miałem do czynienia, steruję sie napięciem, i to nie względem GND a względem VCC. Czasem oczywiście wystarczy rezystorek. Lub ja czasem tak robie że zasilam z napięcia np 4V6. I kontrast przez małą oporność łącze z GND.
Sprawdz napięcie kontrastu na scalaku /może masz kontrast,kolor na mini./
Jeszcze raz przypominam o sprawdzeniu PK oraz jeżeli masz czym impuls SSC. Pomierz napięcie kontrastu czy reguluje .
Witam Niestety, wyświetlacz nadaje się do wymiany. Czasami pomagała zmiana napięcia kontrastu, ale po takiej modyfikacji zmieniała się czytelność LCD po czasie.
Sprawdź bezpieczniki smd i napięcia na przetwornicy, może brakuje napięcia kontrastu? Jak posprawdzasz to daj znać.
Na wyjściu z MAX 232 jest -7,6V i jak kręcę PR-kiem , napięcie się zmienia i kontrast się też zmienia, ale przy max napięciu kontrast jest jeszcze cały czas "za słaby" Jack
Podłącz LCD tylko do zasilania. Powinny pojawić się prostokąty w górnej linii. Nie spotkalem się z LCD alfanumerycznym wymagającym ujemnego napięcia kontrastu. Jeśli nie pójdą to niewiele moim zdaniem da się zrobić.
Cześć. Napisz, na jakich układach jest ten wyświetlacz. Jeżeli ma tylko zalaną strukturę, to może jest coś na nim napisane. Niektóre wyświetlacze potrzebują ujemnego napięcia do ustawienia kontrastu. Może na scalakach, które zostają na płytce, jest taka przetwornica zbudowana. Zmierz napięcie na 3 pinie gdy układ pracuje poprawnie (wyświetla prostokąty)....
Cześć. Chyba chodzi tobie o potencjometr kontrastu, a takiego niestety niema bo jest regulacja z menu sterownika. Sterownik działa poza wyświetlaniem? Piec pracuje? Jeśli tak to po modelu wyświetlacza należało by odszukać na której nóżce jest napięcie regulacji kontrastu i próbować wysterować ręcznie. Pozdro
Wygląda,że jest słaby sygnał luminancji. Sprawdz napięcie kontrastu,jak reguluje no i drogę luminancji.
Wina leży w napięciu kontrastu, podejrzewam uszkodzenie jakiegoś kondensatora filtrującego to napięcie (ew. filtr RC). Na taśmie oczywiście. Jak radzi #Tomek# wymien elementy, powinno zadziałać.
może jeszcze sprwdz napięcia.
Nie wszystkie wyświetlacze LCD mają taką przetwornicę, jest to opcja, więc musisz we własnym zakresie postarać się o napięcie kontrastu w granicach -16 do -20V.
Przejrzałem internet i we wszystkich przypadkach był uszkodzony sam wyświetlacz. Samego wyświetlacza nigdzie nie idzie dostać. Może kolega jeszcze sprawdzić, czy do wyświetlacza dochodzi napięcie i czy nie jest uszkodzony dzielnik napięcia kontrastu. https://obrazki.elektroda.pl/8773170700_...
Sterownik nie działa, czy brak treści na wyświetlaczu? Bo skoro są dźwięki przy obracaniu enkodera to może działa tylko nic nie widać? Sprawdź napięcia. Powinno być 5V na wyświetlaczu. Sprawdź też czy jest poprawne napięcie regulacji kontrastu, bo może potencjometr regulacyjny dostał przerwy (chyba, że go nie ma ). Jeśli napięcia są OK to wymień wyświetlacz...
No w sumie ja nic nie widzę. Co rozumiesz przez "zwiększyć kontrast na maksimum"? Bo to co regulujesz to nie jest kontrast tylko napięcie. Na maksimum wcale nie będzie maksymalnego kontrastu tylko maksymalne napięcie. Maksymalny kontrast wypada gdzieś w środku napięcia.
Ogólnie najczęściej najgrubsze scieżki to mają coś wspólnego z zasilaniem (również ujemne napięcie kontrastu) :arrow: set6666 : moze dorzuciłbyś foto okolic samego złącza ?
Dzięki za podpowiedź. Zrobiłem jak za Twoją poradą a jedynie zrezygnowałem z kondensatora Cosc = 1 nF. W efekcie dostaję pożądane napięcie kontrastu równe około -1.2 V. O to mi właśnie chodziło, temat rozwiązany, zamykam i dziękuję!
Pozatym HD44780 może być zasilany z 3.3V (nie wiem jak się to ma do układów zgodnych z HD44780), jedna wtedy trzeba ujemne napięcie kontrastu. Pozdrawiam Yakuza
nsvinc, a masz jakiś sprytny pomysł na regulację napięcia kontrastu elektronicznie? (-13V...+5)... Mam dostępne 5V i stałe 8...17V...(ale może się zmieniać samo - wyładowanie accu)
Wygląda na to, że coś jest nie tak z poziomami: czerń-biel. Sprawdź impuls 'SC' (Sandcastle) - kształt i amplituda. Jaki jest zakres zmian napięcia kontrastu (na TA8659)?
Może napięcie kontrastu padło. Jeśli świeci się podświetlanie a zanika ekran to raczej tak. Jest na płycie taka cewka, wygrzej elementy przetwornicy wokół tej cewki. Może pomoże.
Postaraj się w jakiś prosty sposób opisać zależność pomiędzy napięciem V5, a napięciem kontrastu. Generalnie chodzi mi o to czy jedno do drugiego jest wprost czy odwrotnie proporcjonalne i czy jest w miarę liniowa Wydaje mi się, że wystarczy jeden tranzystor w układzie wspólny emiter
Osobiście brałem ten od Artronic na allegro. Wpisałem w wyszukiwarkę 128x64 i mi znalazło. Wyświetlacz ruszył od kopa i bez problemów. Ma wbudowaną przetwornicę do ujemnego napięcia do sterowania kontrastem, a nie które wyświetlacze tego typu wymagają zewnętrznego napięcia kontrastu, co jest niewygodne w użyciu. Powodzenia!
Ja bym sprawdził jakie jest napięcie ustawiające kontrast wyświetlacza - o ile dobrze pamiętam jest to napięcie ujemne względem masy. Nie pamiętam wartości ale coś koło (-9V) tam było. Nie mam fotek ale jest gdzieś w okolicy LCD. Zwiększenie kontrastu polega na jego zwiększeniu np do (-10V; -11V). Wydaje mi się, że w przypadku zielonego podświetlenia...
Witaj Podaj na mikrokontroler również 3.3V. Na wyświetlacz daj 5V. W takiej konfiguracji użytkuje układy już długi czas. Możesz również zasilić LCD z 3.3V ale musisz znaleźć wersje LCD który ma miejsce na przylutowanie 8 nóżkowego układu ICL7660 do wygenerowania ujemnego napięcia kontrastu. Dodatkowo należy dostawić 2 kondensatory smd i 2 oporniki....
Możliwe że wyświetlacz ma inny sterownik i potrzebuje jakiejś dodatkowej komendy czy coś. Chociaż uProg wysyła te same komendy co telefon, również 0x05 która włącza tryb kompatybilności z pcd8544 dla innych sterowników. U mnie napięcie kontrastu wynosi 8,17V przy dobrym kontraście. Przy ustawieniu maksymalnym jest coś około 10V co jest już niebezpiecznie...
Ale może coś zaobserwowałeś? Czy w tym momencie "siadają" napięcia? Czy, jeśli zmniejszysz kontrast, zjawisko ustepuje? Uwierz, że łatwiej jest samemu naprawiać TV, niż podpowiadać, zwłaszcza, gdy brak jest w miarę pełnych informacji zwrotnych.
Witam. Po objawach podejrzewam uszkodzenie układu TDA 3506, proponuję zmierzyć napięcia na tym układzie,nap. wyjść RGB , sprawdzić czy jest regulacja napięcia kontrastu i luminancji, patrz schemat. Nie wymieniałbym tranzystorów w wzmacniaczach.
Witam !!!! Jak na moje oko to logika tego wyświetlacza jest 3V. Dwa wyprowadzenia zasilania są najprawdopodobiej dlatego, że ma pewnie wbudowaną przetwornice do napięcia kontrastu. Ale objawy które opisujesz wskazują właśnie na to, że driver jest na 3V. (M.)
To jest pilot RC5 popularny. Jest on konieczny bo masz za niskie napięcie kontrastu i to będzie ta usterka powinno być w zakresie 2,3V do 3,2V Sprawdz czy na klawiatuże lokalnej jest regulacja kontrastu.
Sterownik wyświetlacza działa ok na 3V3. W pracy mam układ na 2.8V i też działa. Problemem jest napięcie kontrastu (zasilanie matrycy). Trzeba dać generator napięcia ujemnego i podać go do Vo przez potencjometr. Może być np ICL7660 albo układ na paru tranzystorach i kondensatorach - szukaj charge pump.
Witam Ślady obrazu są ledwo widoczne, lecz nierozpoznawalne - efekt jak przy bardzo słabym poziomie kontrastu. Napięcia zasilające poprawne. pozdr. Andie
Witam, W TV brak obrazu, WN obecne, głos prawidłowy. Stwierdzono zwieranie poziomu napięcia kontrastu i jaskrawości poprzez tranzystor 7672 (BC558) włączony bramką poprzez kondensator 100nF do zasilania +B 140V. Jakie zadanie w tym TV pełni opisany układ na tym tranzystorze? Pozdrawiam,
Ok, nikt nie mógł mi pomóc, ale na szczęście znalazłem rozwiązanie i zapiszę je tu dla potomnych. Otóż wyświetlacz ten zdaje się w taki właśnie sposób reagować na niepoprawne napięcie na wejściu napięcia kontrastu. Jest to dość dziwaczne, ale gdy tylko ustawiłem tam ujemne napięcie zamiast dodatniego lub pozostawienia wejścia wiszącym, wyświetlacz zacząć...
na nowym lcd poszukaj scieżki która jest większa( szersza) w niektóych modelach jest też podłączaona do metalowej ramki LCD to jest na bank GND czyli masa może poprostu odwróciłeś wszystkie piny. Jeszcze dodadkowe pytanie jak regulowane jest napięcie kontrastu ?
Witam I tak kupię ten wyświetlacz, przekonam się po fakcie :D . Mam pytanko, jak często spotyka się wyświetlacze LCD z ujemnym napięciem kontrastu. Robić małą przetworniczkę na ICL7660, a może zrobić główną przetwornicę na 12V i -5V, ale wtedy potrzeba zasilacz niestabilizowany zewnętrzny na co najmniej 15V.
Witam Zdobycie samego sterownik do LCD jest mało realne. Można pobawić się napięciem kontrastu, ale pojawią się pewne utrudnienia -> http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic28... Aktualnie na all... jest wystawiony CQ-TS7170A. Przy tej usterce wyświetlacz powinien być sprawny, tylko wersja A może mieć inny kolor podświetlenia.
Jakie jest napięcie na kontraście tv ?
Stan wysoki na tych pinach jest prawidłowy. Kontrast wyregulujesz jak już wyślesz coś konkretnego do wyświetlacza.
Rozumiem, że świecą Ci wszystkie piksele w obu liniach. Jeżeli tak znaczy to, że wyświetlacz jest prawidłowo zainicjowany. Kontrast można regulować w pinie 3 modułu LCD. Pozostaje pytanie dlaczego wyprowadzenie to dołączono do masy poprzez R6 ? W celu ustawienia kontrastu należy podać na pin 3 LCD napięcie stałe z dzielnika, zrobionego na potencjometrze...
Tak, to regulacja kontrastu, potencjometr możesz włączyć tak jak na schemacie wyżej lub normalnie tzn jeden koniec do Vee a drugi do masy, natomiast suwak do Vo. Czasami gdy wymagane jest jeszcze większe napięcie kontrastu podłącza się nie do masy ale do Vdd (dodatkowe 5V na "minusie").
$regfile = "m16def.dat" $crystal = 1000000 Config Graphlcd = 240 * 128 , Dataport = Portc , Controlport = Portd , Ce = 3 , Cd = 6 , Wr = 4 , Rd = 5 , Reset = 2 , Fs = 7 , Mode = 6 Locate 1 , 1 Lcd "MCS Electronics" Locate 2 , 1 : Lcd "T6963c support" Locate 3 , 1 : Lcd "123456789090" End Po takim programie...
Witam!!! po uruchomieniu odbiornika widac jasny obraz z liniami powrotu a nastepnie pojawia sie wlasciwy obraz, po czym zaczyna on plynnie zmieniac barwe kolorow. po jakiejs niecalej minucie na jednej z elektrod napiecie jest rowne 0V i widac przesycenie kontrastu. napiecie B+ 194V stale nie skacze. nie posiadam schematu moze ktos posiada ewentualnie...
Witam. Proponuję mierzyć napięcia kontrastu i jaskrawości na procesorze bo siła głosu leci po szynie. Podłączyć ten czujnik spowrotem i także mierzyć na nodze procesora "eye" napięcie. Oczywiście porównać w stanie jak jest dobry i jak jest ciemny. To wiele wyjaśni. Nie wiem czy posiadasz schemat ale dla pewnosci posyłam na pw.
Nawet bez odłączania kabla ACC (świeci wtedy ON i jest podane napięcie kontrastu na LCD) to taki pobór nie powinien być. Wydaje mi się, że winny jest układ załączania anteny automatycznej - ktoś radio wsadził do nowego Audi lub VW i ubił go na zwarcie dlatego teraz się nie wyłącza.
Witam.Proszę na początek pomierzyć napięcie żarzenia ,sprawdzić zimne luty na płycie kineskopu,oraz napięci zasilania wzmacniaczy wizyjnych.Proszę również sprawdzić nastawy dostępne z menu użytkownika.Pozdrawiam.SKORBI.
W końcu znalazłem chwilkę czasu i zabrałem się za to.. No i zdziwienie moje takie, bo wyświetlacz ma na stałe ustalony kontrast! :) Jednak był na tyle kiepski, że i tak szukałem rozwiązania.. Po elementach i napięciach doszedłem, że napięcie kontrastu podaje się na nóżkę 30 czyli V5.. Teraz śmiga ślicznie :) Podsyłam foto i zamykam temat... Pozdrawiam...
Witam Napięcie -23V powinno być przyłączone do jednej skrajnej nózki natomiast +5V do drugiej skrajnej nóżki. Kręcąc potencjometrem na środkowej nóżce powinno się zmieniać napięcię właśnie w tym zakresie oczywiście mierzone względm masy zasilania. Najprawdopodobniej poprawne napięcie kontrastu będzie wyraźnie ujemne więc można będzie docelowo połączyć...
Nie napisałeś czy cokolwiek się wyświetla (np prostokąty lub chińszczyzna). Jeżeli nie ma żadnej reakcji to możliwe jest kilka przyczyn: 1. Włączona dyrektywa w bascomie $sim - powoduje nieprawidłową inicjalizację. 2. Błędnie zadeklarowane piny w config lcd (deklarujesz tylko BD4-DB7 i podłączach też tylko do tych pinów), 3. Źle ustawione napięcie kontrastu.
Być może uszkodziłem eksperymentując, teraz już dodałem tranzystor, podając samo napięcie słaby kontrast daje.
cześć buduje wykrywacz minipulser3 i mam problemy lcd nic nanim niewidzac, fuse bity ustawiałem na kwarc zewnętrzny wewnętrzny generator 8 mhz kontrast napięcie na kontrast lcd nię reguluje może to sprawa program więc poszukuję programu do niego na atmege8
Wygląda to na zatkane wzmacniacze wizyjne. Przyczyn może być wiele, możesz zacząć od procesora wizyjnego, sprawdzić zasilanie, imp.SSC (jak pisał kolega godos), napięcia kontrastu i jaskrawości. Do sprawdzenia procesor kontroler, szyny SDA i SCL (możesz sprawdzić na pin 5 i 6 pamięci). Procesory w Grundigach są wrażliwe na wszelkie przepięcia. Powodzenia
Jedynym obiawem poprawnego działania powinna byc widoczność wszystkich segmentów przy regulacji napięciem kontrastu (czasem aż do pełnego zaciemnienia) - wtedy wiadomo, że zasilanie jest prawidłowe, bufory wyjściowe działają i wszystkie linie i kolumny lcd stykają z płytką. co jest grane jeśli u mnie nie widać takiego zaciemnienia nie reaguje na regulację...
PK prawidłowe. napięcia jaskrawości , kontrastu na TDA3566ok.
Witam. Sprawdź napięcia regulacji kontrastu i nasycenia na tej kości.
proponuje wymienić tranzystor Q005. Jeżeli nie masz orginału to powinien tam wystarczyć BC858. Tylko po co? Popatrz na schemat i pomyśl, co robi ten tranzystor? Jeśli napięcie kontrastu i jaskrawości jest, napięcie regulacji głosu też (przynajmniej przez AV) to znaczy, że on tu nic złego nie robi. Tak przynajmniej ja to widzę. Chyba, że coś przeoczyłem...
Problem polega na tym ze TV nie reaguje na zmianę kontrastu. Regulując kontras na nogdze procesora od kontrastu napięcie prawidłowo zmienia sie między 1,2V a 5V a na obrazie żadnych zmian. POMOCY
ale na pewno działa z tak podłączonym kontrastem, Twój pewnie się ubił ale najpierw sprawdź raz jeszcze czy nie ma zwarcia nigdzie i zmierz czy reguluje się napięcie na kontraście (tak jak producent przewidział w pełnym zakresie).
spróbuj delikatnie ruszyć regulacją napięcia 2 siatki kineskopu
Jak już robisz płytkę do dostaw elementy do sterowaniem podświetleniem w/g pierwszego schematu. Jako opcję można też by dostawić inverter do sterowania ujemnym napięciem kontrastu. Płytka stanie się uniwersalna, pasująca do wszystkich typów wyświetlacza. Cały układ powinien być zasilany przez stabilizator LM7805 z 12V - przy słabych zasilaczach /długich...
Najpewniej pomiędzy Vss i Vee musisz dać potencjometr, z którego ślizgacza dajesz napięcie na VO. W ten sposób regulujesz kontrast.
Przy napięciu +5V kontrast jest optymalny po zwarciu Vo do masy. Z takich lcd można kożystać na 2 sposoby: 1) przy 4-bitowej szynie 2) przy 8-bitowej szynie Różnica pokega tylko na podłączaniu dwa razy wiekszej liczby przewodów, a co za tym idzie, dwa razy większej szybkości przesyłania. http://obrazki.elektroda.net/86_12054867... Jak widzisz...
Napięcia: Kontrast max jaskrawość max R--50V G--50V B--46V G1-- -39V Kontrast min jaskrawość max R--49V G--50V B--48V G1-- -40 Kontrast min jaskrawość min R--46V G--46V B--45V G1--- -53V Kontrast max jaskrawość min R--48V G--47V B--47V G1--- -53V Pozdrawiam i dzięki za wskazówki. ps. napięcia mierzone na teście pasów kolorowych
dynamiczny kontrast kontrast monitora funai kontrast
schemat zasilacz antenowy radia subaru wymiana żarówki punto
piezoelektryczna zapalniczka radio hobby zestaw
Renault Clio II 1998 Electronic Fault Light at Cruise: TPS, Coil Pack, Sensor or Wiring Issue Philips TPV 715G6297 PSU 10-2-1 Power Supply: Specs, Pinout, Common Faults, Repair Tips