Obciąż wszystkie linie i pomierz bo nie znając modelu nie da się przewidzieć zachowania - nie obciążona przetwornica impulsowa generuje bzdury. Nawet dwa takie same modele mogą się różnić - chociażby zużyciem kondensatorów więc i wyniki mogą być różne. Jeśli to jakaś "czarna lista" to niemal na pewno prosta, grupowa regulacja napięć.
To co tam jest do zasilania lampek LED to przetwornica impulsowa, obciążona zbyt małym prądem może robić takie cyrki. Wkładasz zamiast niej transformator sieciowy o mocy wyższej lub równej mocy wszystkich żarówek.
Zasilacz AT działa zawsze po włączeniu zasilania włącznikiem, niektóre typy zasilaczy wymagają jednak obciążenia (dotyczy to ogólnie przetwornic) - zasilacz impulsowy MUSI być obciążony. Niektóre zasilacze mają wbudowane wstępne obciążenie, ale Twój najwidoczniej nie.
Byłby dobry, ale wymaga on przeróbek skoro chcesz ciągnąć 600W, a do tego potrzebny jest oscyloskop i trochę doświadczenia. Przetwornica z tego schematu nie posiada stabilizacji, napięcie wyjściowe będzie się zachowywać jak na transformatorze sieciowym, będzie spadać pod obciążeniem.
Jak dołożysz diodę i kondensator - będzie. Tylko po co? Bardziej skomplikowany transformator, stabilność drugiego wyjścia (12V) pozostawiająca sporo do życzenia (12V będzie "pływało" w zależności od obciążenia linii 3.3V).
Nie zwykłą żarówkę, tylko to oświetlenie Led. Żarówka to obciążenie rezystancyjne. Led, będzie obciążeniem indukcyjnym, że względu na impulsową przetwornicę. Wyczerpać za 1000pln prądu, mając ledy i okresowo używając sprężarki, to mało prawdopodobne. Musiałby zużyć około 1300kWh,czyli ok25 kWh dziennie. To jakieś 6 godz ciągłej pracy sprężarki z pełną...
Ja bym rozważył podzielenie wtórnego na pół, zamiast pierwotnego. W transformatorze obniżającym dzielenie wtórnego nie miało by sensu, tym bardziej jeśli uzwojeń wtórnych jest wiele. Ale jeśli wtórne jest jedno, albo pozostałe wtórne mają małe moce, to dzielenie wtórnego jest logiczne. Sens zmniejszania indukcyjności rozproszenia w przetwornicach z...
A mnie się podoba! Jest bardzo funkcjonalny . Jednak, kiedy będziesz chciał zrobić kiedyś bardziej wydajną wersję: z większym prądem i bez dużego grzania, pomyśl o zastosowaniu obciążenia na bazie przetwornicy impulsowej. Polecam i pozdrawiam!
Pisk w stanie ST/BY wydaje trafko przetwornicy przy braku obciążenia ze strony wtórnej. Wymień układzie przetwornicy elektrolity i diody impulsowe 2 lub3 elki i 2 małe diodki szklane. Nie pamietam oznaczeń ideowych dla w/w odbiornika.
Podane obciążenie maksymalne obwodu obliczone jest na pracę impulsową, typową dla zapalniczki. Przecież zapalniczki to obciążenie rezystancyjne. Wiec o jakiej pracy impulsowej mówisz?
Zmierz napięcie na pin7 UC3843A, z obciążeniem i bez obciążenia.
A to niby piszczenie przetwornicy nie pochodzi czasem od obciążenia impulsowego ??
Trzeba jeszcze tak dla pewności dorzucić, że transformator takiej sprawności nie ma w pełnym zakresie obciążenia, a w sumie im mocniej obciążony tym sprawniejszy. Ale nawet w przetwornicach impulsowych sprawność podają dla punktu pracy najbardziej korzystnego (bo marketing musi być).
Musi być pewna lampa sprawdzona orginalna albo zamiennik 1:1 Bzykanie trafa przetwornicy to za duże obciążenie albo zła praca. Czy prawidłowo działa regulator. sprawdzić poj. elek i kond. impulsowe.
Przetwornice impulsowe nie powinny pracować bez obciążenia. Jednak jeśli Twoja ładowarka nie wydawała wcześniej dźwięku, a teraz tak to może kondensator wyjściowy utracił częściowo pojemność i stąd taki efekt. A czy trzeba się obawiać to nie wiadomo. Producent wie jak jest zbudowane urządzenie i jakie oszczędności poczynione :)
-> voytaschec Moje uwagi poszły mailem ale się odbijają :( -> k4be TL431 pogarsza stabilność pracy przetwornicy i znacznie pogarsza odpowiedź impulsową przy zmiennym obciążeniu. Dioda Zenera nie wymaga kompensacji - po prostu działa. Pogorszenie stabilizacji w przypadku przetwornicy flyback o tylu napięciach wyjściowych jest bez znaczenia - ważniejsza...
Mając trzy szeregowe przetwornice, każda o sprawności 80%, uzyskujemy finalnie sprawność n=0,8*0,8*0,8=51%. To nie ma sensu. W laptopach są inne wymagania tłumaczące takie podejście - przy napięciu 1,2V potrzebnych jest np 50A prądu, bardzo dokładna stabilizacja i odpowiedź na impulsową zamianę obciążenia.
Poproszę w takim razie o schemat. Jak urządzenie sprawuje się pod obciążeniem?
Taka przetwornica to już jest ogromne przedsięwzięcie, tymbardziej, że obciążenie nie będzie stałe tylko impulsowe, a przetwornice tego nie lubią... o ile wzmacniacz to wykonalne, o tyle przetwornica o takiej mocy to już jest dla mnie porywanie się z motyką na słońce ;)
Dławik w przetwornicach half-bridge stosuje sie dlatego ze sam półmostek z transformatorem stanowią sztywne źródło napięcia prostokątnego, przez co zmiana wypełnienia nie powoduje zmiany napiecia na wyjsciu, jeśli uda sie zmniejszyć napięcie to głównie przez przeciążenie i straty na rezystancji uzwojeń. po stronie wtórnej pobieram 120V i 5A. Podczas...
Będzie to moja pierwsza przetwornica. 1,1A to prąd maksymalny w impulsach 100ms co 300ms, z reguły będzie będzie na poziomie 0,2...0,6A. Obciążenie będzie stale podłączone, mogą pojawić się zwarcia na wyjściu. Zasilacz będzie w zamkniętej obudowie, temperatura otoczenia stała nie więcej jak 20st. Z PIExperta najciekawszy pod względem ceny i skomplikowania...
Domyślnie AUX jest zawsze czymś tam obciążony. Zasilacz na płycie to przetwornica impulsowa. Wnioski.....prosze wyciągnąć samodzielnie ;)
Inwertery spawalnicze są dla sieci obciążeniem pojemnościowym - to impulsowe przetwornice napięcia z prostownikiem po stronie sieciowej i filtrem z kondensatorów o pojemności kilka mF.
Skoro we wzmacniaczu jest użyty zasilacz impulsowy, to zapewne ma możliwość elektronicznego wyłączenia napięcia wyjściowego - zablokowania przetwornicy. Zamiast odłączać obciążenie, wystarczy zablokować pracę zasilacza. Oczywiście obwód zabezpieczający musi mieć wtedy odrębne zasilanie.
Cyba nie zamierzasz zasilać diody LED stałym napięciem 190V... Musiałbyś wyrzucić kondensatory na wyjściu i jasność świecenia regulować wypełnieniem. Do tego bardziej nadaje się popularny i tani TL494. Masz pełną kontrolę nad prądem obciążenia.
Rdzeń ferrytowy na linii uziemienia zmniejsza zakłócenia prądów tzw. common-mode current - produkt pracy przetwornic impulsowych. Rdzenie ferrytowe zwiększają reaktancję indukcyjną, aby zmniejszyć wypromieniowane EMI z obciążenia przez pojemności pasożytnicze. Stosuje się je w zakresie od 10 MHz do ponad 100 MHz, zwykle tam, gdzie pracują przetwornice...
Nie - bez typowego obciążenia oporowego, te przetwornice wariują. Możesz równolegle podłączyć sobie do tych żarówek led jakąś zwykłą, moc około 10-20W.
solidnie zrobiona konstrukcja, ale mam pytanie do autora projektu, jak mocno leci jakosc dzwięku wzmaka zasilany zasilaczem impulsowym? czy jest to do zaekceptowania, słyszałem ze zasilacze impulsowe nie lubia jak podłącza sie pod nie obciążenie które pobiera impulsowo moc. CZyli typowa końcówka do suba.
Poprosimy zdjęcia elektroniki :) Swoją drogą piszczeć potrafią przetwornice impulsowe bez obciążenia.
Karta graficzna w samym układzie scalonym nie może piszczeć, może za to któryś z dławików przetwornicy napięcia do jej zasilania. Przetwornic na płycie jest sporo, różne układy wymagają różnych napięć i dlatego tak jest. Ta podstawowa karta jest w procesorze, ta druga GeForce to ten układ zaznaczony na niebiesko. Jeśli po wyłączeniu grafiki Intel przestaje...
Impulsowe obciążenie do (należy domniemywać) impulsowego źródła, to wiarygodny pomiar idzie się ... To na ile prąd testowy będzie odbiegał od charakteru prądu stałego zależy od doboru elementów i trybu pracy przetwornicy. Głównie kondensatora na wejściu, dławika oraz wybranej częstotliwości PWM. Dlatego to jest kwestia w zasadzie tylko ilościowa, jakie...
Spróbuj obrócić koncówki uzwojenia pierwotnego. Też niektóre przetwornice nie ruszą bez obciążenia.
Tylko, że zasilacz ATX, tak jak każda przetwornica impulsowa musi być obciążony przed załączeniem (np. żarówkami samochodowymi). Jeżeli próbowałeś odpalić zasilacz bbez obciążenia, to mogło nic ci z tego nie wyjść.
Od biedy będzie symetryczne, mogę mieć i takie, jest to przetwornica impulsowa, maksymalne obciążenie to 6 A. Wiec nawet jeżeli podam mu tylko +-20 V to będzie grał? Na mocy jakoś szczególnie mi nie zależy.
Elektrolity i od strony gorącej i po wtórnej stronie ,szukaj zwarcia i sztuczne obciążenie raczej uszkodzenia typowe dla zasilaczy impulsowych.
Szukałem w moich wykopaliskach ale nie znalazłem schematu. W popisie masz "elektronik" , pudło na stół , przyrząd do ręki i zobacz co to za przetwornica /myślę , że impulsowa/ - dasz radę naprawić!
A jaki jest prąd jałowy pobierany przez przetwornice bez obciążenia?
Tu masz analogowe rozwiązanie: https://obrazki.elektroda.pl/9892496300_... Lewy wykres - wpływ temperatury, tu dla 20 i 40 °C, prawy - wpływ prądu obciążenia dla 0,3 A, 1 A i 3 A. C1 prawie dowolny między np. 10 uF - 1000 uF, D1 np. czerwona/pomarańczowa/żółta, R4 ustali przez regulację prądu D4 dokładnie napięcie wyjściowe. Tu M1 ma...
Ze względu na garażowe warunki przechowywania i użytkowania urządzenia przetwornica impulsowa odpada, musi być prosto. To co narysowałeś to jest przetwornica impulsowa, tylko na 50Hz, w porównaniu z przetwornicą na 50kHz będzie duża ciężka i będzie buczeć. Z powodu niskiej częstotliwości kluczowania, kompensacja częstotliwościowa musi obciąć pasmo...
Nie powinno się przegrzewać przy tak małym obciążeniu, ale niektóre przetwornice impulsowe nie powinny pracować bez obciążenia lub z bardzo małym obciążeniem. Do takich ledów są specjalne małe zasilacze, np. takie: http://www.ledowe.pl/index.php/id_141_mo... Tylko ten jest strasznie drogi, gdzieś widziałem dużo tańsze.
to fakt że przetwornice impulsowe nie lubią pracy bez obciążenia , ta jedna dioda to ok 20 mA trochę mało , jeżeli jesteś pewien za połączenia to faktycznie układ mógł ulec uszkodzeniu , sprawdź diodę impulsową bo od niej bardzo dużo zależy i nie może to być zwykła dioda prostownicza w dokumentacji jest tabelka z wykazem odpowiednich diod na początek...
Czy wcześniej zdarzało Ci się pozostawiać ładowarkę włączoną pomimo odłączonego telefonu? Wewnątrz ładowarki znajduje się przetwornica impulsowa. Niektóre z przetwornic przy braku obciążenia mają dokładnie takie objawy o jakich piszesz. Piszczenie powinno zniknąć po podłączeniu telefonu. Sądzę, że wszystko jest w porządku jednak jeśli uznasz, że pisk...
(at)E8600 ale przy połączeniu szeregowym 12V akumulatorów zamiana miejscami i tak pozbawiona jest sensu. W samym akumulatorze i tak jest 6 cel, i nie ma możliwości zastosowania balansera. We wspomnianym przeze mnie widlaku dwa akumulatory ładowane są szeregowo z alternatora 24V, ale rozrusznik i układ zapłonowy pracują z 12V. W zależności od okresu...
Moje prywatnew zdanie na temat tego typu przetwornic jest takie że wykorzystanie transformatora powoduje bardziej bezawaryjną pracę lub w przypadku awarii łatwiejszą naprawę bo wymieniamy tylko dwa tranzystory a nie 4 jak miało to miejsce w przetwornicach made in P.R.C. generalnie dym szedł z nich bardzo szybko a z moich konsrukcji na CD 4047 i BUZ11...
Możesz zdjąć oscylogram napięcia wyjściowego przetwornicy przy obciążeniu impulsowym zmieniającym się od 10%Po do 90%Po? Częstotliwość zmian 10Hz , wypełnienie 1/2 .
Podmieniłbym jeszcze C902, C918 oraz C949. Niby pojemność jest, ale przy zasilaczach impulsowych to cuda się robią.
A to 5 V masz czyste, czy też impulsowe lub podobne? Skąd to hurtowo zasilasz?
Potrzebuje zbudować przetwornice napięcia z modelarskiego pakietu NI-MH 6cel (7,2V]) na regulowane napięcie w zakresie 8-24V. Moc potrzebna to najlepiej 250W(żeby był zapas), jednak max obciążona będzie tylko przez max 5min. Obciążenie tej przetwornicy będzie indukcyjne i impulsowe(silnik sterowany z PWM).Jako mosfet'ów kluczujących chciałbym wykorzystać...
Witam, planuje zrobić sobie ładowarkę usb do wielu urządzeń bo trochę sie ich nazbierało, a zamiast paru ładowarek wygodniej byłoby mieć jedną, a mocną. Tutaj rodzi się moje pytanie: W jakim celu należy obciążyć na stałe linię 5V? Domyślam się, że bez obciążenia klucze i kondensatory się zużywają przez samą budowę przetwornicy impulsowej, czy dobrze...
Jeśli chodzi o przetwornicę impulsową i o jej układ regulacji napięcia to w tym temacie nic nowego się nie dowiedziałem. Jeśli chodzi o to, że transformator można znacznie obciążyć do momentu przegrzania to również :). Natomiast to co piszesz jest logiczne, że Rwy transformator może być wyższe ze względów ekonomicznych i pomiar spadku napięcia w przypadku...
Kol. krzesin, pewnie przeczytałeś zalecenie sprzedawcy żarówek LED: "Zasilacze elektroniczne AC o zbyt dużej mocy (np 100W mogą nie pracować prawidłowo przy zbyt małym poborze prądu przez żarówki. Żarówka współpracuje natomiast z zasilaczami toroidalnymi / zwojowymi na 12V AC." Zasilacze elektroniczne pracują na częstotliwościach kilkadziesiąt kiloherców,...
ak podepnę dwa siłowniki jednocześnie silniki zaczynają pracować na zasadzie załącz wyłącza i tak aż do samego końca otwarcia czy zamknięcia bramy. Zasilacz impulsowy (przetwornica)? Tak się dzieje, gdy obciążenie jest za duże dla zasilacza. Dać inny "mocniejszy" zasilacz.
Witam Nie ma od 0. Proponuję tak jak wcześniej +-5 do +-50 z tym że te 5 może być trochę niestabilne przy małym obciążeniu. Można dorzucić stabilizator liniowy i wtedy będziesz mógł mieć na wyjściu 0V, ale trzeba wymyślić sztuczne obciążenie dla zasilacza impulsowego gdy nie będzie pobierany prąd.
Skoro budujesz zasilacz liniowy zasilany z impulsowego, to pewnie chciał byś poprawić parametry impulsowego np tętnienia, na wejściu dodał bym filtr LC. Jaką amplitudę i częstotliwość tętnień daje ta przetwornica pod dużym obciążeniem? Kolejny parametr który się poprawia w liniowym, to szybkość ograniczenia prądowego, warto by sprawdzić na ile zależy...
Piszczenie to efekt cięcia kosztów i przetwornicy impulsowej zaprojektowanej przez chińczyków...
Mierzysz przetwornice impulsową bez obciążenia, rezystory poupalane.. Nieś do serwisu jak jeszcze coś żyje.
Ale co powoduje powstawanie przesunięć i zmianę amplitudy wahań Trochę nie rozumiem o co pytasz, bo jeśli o konstruowanie przetwornicy, (czy nawet stabilizatora liniowego, albo wzmacniacza mocy audio bo tam są te same zjawiska), to elementy powodujące przesunięcie fazy są częścią składową konstrukcji i nie da się ich usunąć. Startujemy z projektem...
W niektórych przypadkach przetwornica impulsowa wogóle nie ruszy bez obciążenia. Dopiero po jej obciążeniu ustalają się napiecia w części stabilizującej. Bez obciążenia przetwornica "sądzi" że na trafie jest zbyt duża amplituda i dławi się.
Można kupić zasilacz impulsowy 12V i przetwornicę step down, jakie prądy obciążenia przewidujesz?
Rumpfy ma rację. Przewody niebieski z brązowym są wpięte na odwrót. I to jest powód buczenia transformatora? Wątpliwe. W praktyce jest to takim zasilaczom obojętne. Poza tym, w ogóle nie wiadomo czy na prawdę podłączony jest "odwrotnie". Skąd pewność przedmówców, że zgodnie z przyjętą kolorystyką przewód brązowy jest fazowym, a niebieski neutralnym?...
Układ spowalniający to układ spowalniający. Dlatego zapytałem już dawno temu czy diody mają charakterystykę twardego czy miękkiego wyłączania? Bo to akurat ma znaczenie. Gdy pisałeś odpowiedź, w międzyczasie i ja edytowałem, rozszerzałem poprzednią swoją. Co do odwracania trafo z ATX-a to akurat mam nieco pojęcia gdyż to zrobiłem. W swoich obliczeniach...
- mniej będzie grzała ta która będzie lepiej dobrana/wykonana. Jeśli dobierzesz przetwornicę z odpowiednim zapasem mocy oraz na odpowiednie napięcie to nie będzie się grzała niezależnie od tego czy będzie to step up czy step down. Nie napisałeś co to za urządzenia a może się okazać że większym problemem będą zakłócenia generowane przez przetwornicę....
kondensator 1F, Na ile czasu zaakumuluje, przy tak dużych prądach ? Na kilkadziesiąt milisekund ? Jedynie poprawi nieco żywotność akumulatora, biorąc pod uwagę impulsowy charakter jego obciążenia.
Wygląd na to, że problem polega na tym, że przetwornica typu step-down ma dwa tryby pracy: CCM i DCM. W trybie ccm prąd dławika nigdy nie spada do zera i napięcie wyjściowe równa się wejściowemu razy wypełnienie pwm. Wtedy przetwornica tak jakby uśrednia wartość napięcia. W trybie dcm prąd dławika spada do zera i zależność napięcia wyjściowego od wypełnienia...
Witam. Tranzystory MOSFET można przyrównać do bipolarnych. Do poprawnej pracy wymagana jest odpowiednia polaryzacja napięć i ich wartość. Dla przykładu MOSFET z wzbogacanym kanałem n i obciążeniem w drenie, do przewodzenia wymaga wysterowania bramki potencjałem wyższym lub równym Up (napięcie progowe). Jeśli przeniesiesz obciążenie do obwodu źródła,...
Flyback to raczej nie jest, już bardziej push-pull. Zmień kondensator w uzwojeniu pierwotnym z tego co masz 680nF/400VMKSE, na MKP. Kondensatory MKSE w większości nie wytrzymuja obciążeń prądami impulsowymi w przetwornicach. Do tego celu stosuje się kondensatory typu MKP. Mają wygląd prostopadłościanów o ostrych krawędziach. Pojemność może mieć w granicach...
Sprawdzałem obciążenie zasilacza żarówką samochodową 12V/10W Bez obciążenia jest 12,1V z obciążeniem jest 11,8V Jak jest tolerancja różnicy napięć dla zasilaczy stabilizowanych? Wynika z tego, iż jest to zasilacz stabilizowany - i jak znam z autopsji, to podobnie zachowują się (zmienność napięcia wyjściowego od obciążenia) popularne zasilacze impulsowe...
Witam !! Sam używam zasilacza ATX do zasilania radia samochodowego w warsztacie. Wykorzystałem linię +12V (żółty) oraz GND (czarny). Aby uruchomić zasilacz należy zewrzeć we wtyczce od płyty głównej przewód PSON(zielony) do masy (czarny). Pozostaje kwestia niewielkiego spadku napięcia poniżej 12V. W tym przypadku wystarczy obciążyć linię +5V (czerwony)...
Ja mam niedrogą, sprawną przetwornicę 300W. Ładowarka od IBM-a (Core Duo) 90W działa, ale trzeba wyłączać laptopa żeby naładować baterię (jak laptop jest uruchomiony i ładuje baterię to zabezpieczenie wyłącza przetwornicę). Z kolei laptop Dell (PIII, 12 cali, bardzo energooszczędny) z ładowarką o podobnej mocy działa normalnie na tej przetwornicy, tj....
A to wszystko i tak przy założeniu, że natężenie pobieranego prądu jest sinusoidalnie zmienne. Przy elektronicznych obciążeniach typu przetwornica pobór prądu może być impulsowy, zawierać jakieś inne częstotliwości w sumie może być dowolnie inny i wtedy proste wzory nie wystarczą, potrzebne są całki z przebiegów, a z przyrządów pomiarowych - oscyloskop....
W teorii podłączając do 240V w szereg żarówki o tych samych parametrach, powinienem na każdej z nich otrzymać spadek napięcia rzędu 120V, W końcu teoretycznie są to dokładnie te same żarówki o tych samych parametrach... Miałbyś rację, gdyby te żarówki były obciążeniem czysto rezystancyjnym - wtedy napięcie podzieliłoby się po połowie. Tymczasem Twoje...
:arrow: Toni 2003 i laki20 napisał przecież, że inne napięcia obciąży co oznacza ze przetwornica będzie miała wstępne obciążenie i ruszy wiec po co się martwic o zimne włókno żarówki. proszę czytać uważniej. Zgodzę się z tobą, ze jeżeli źle dobierze żaróweczki to to mogę zniszczyć kiepska przetwornice taka za 50 zł... Jeżeli jest to urządzenie renomowanej...
Dziękuję za schemat ale interesuje mnie przetwornica impulsowa, bo na liniowej przy pełnym obciążeniu będzie się wydzielało 120W mocy i bedzie mogła robić za kuchenkę elektryczną. Ps chodzi mi o przetwornice 24V->12V.
W seguro sa przetwornice impulsowe scalone. http://seguro.pl/sklep/?zobacz=2658&prod... Zastososować można i nie będą się tak grzały. Aplikację tych przetwornic bez problemu znajdziesz w necie. inventco.eu - post edytowałem p.7.2 regulaminu Dodano po 39 Kolega zobaczył to220 i myślał że to impulsowy 78xx?:P Dokladnie tak jak mowisz ;) A tak powaznie,...
Co właściwie chcesz uzyskać? są dwie drogi, układ który nadmiar energii przetwarza na ciepło i układ który (wg uproszczonej analizy) całą energię przekazuje do obciążenia. Ta druga grupa to przetwornice impulsowe. Oczywiście RC będzie stratny niezależnie czy będzie działał impulsowo czy nie . Każdy układ o niskich stratach musi zawierać indukcyjność,...
Jeśli obciążeniem będzie silnik szeregowy, to będzie on pobierał przy starcie kilkakrotnie większy prąd od roboczego.
Bo przetwornica impulsowa się nie załącza bez obciążenia laptopem, bądź żarówką. Michał
Mam dwie przetwornice impulsowe na 55V, które podołają obciążeniu. Prościej byłoby użyć na przykład dwóch zasilaczy komputerowych, które mają np 20A/12V. No ale cała zabawa polega na zbudowaniu żeby nie było miliona przetwornic.
Czy po podłączeniu do cewki przetwornicy step-down i zmniejszaniu napięcia na cewce hamulca, zmniejszałby się również opór jaki generuje hamulec? Jest to jedna z możliwych metod. Jednak bardziej eleganckie byłoby wykonanie po prostu impulsowego źródła prądowego na UC3843 + nMOSFET i kilka elementów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2...
Napięcie sprawdziłem, przy obciążeniu na GS mam 7V a bez obciążenia 4,5V. Powinno być katalogowe Rds(on) 30mΩ przy 2,6A powinno sie wydzielić 0,2W co podnosi temperaturę tranzystora o 22°C w datasheet Vgs(th) napisane jest że do pełnego otwarcia potrzeba 1V max 2V, w moim przypadku jest 7V czy z tym może być problem? Nie czytasz uważnie, od kiedy...
Odpowiedzią jest Przetwornica Impulsowa dużej mocy (bo liniowe nie osiągną takich parametrów i będą się grzały) potrzebne jest również dobre filtrowanie napięcia a to że 24V po wyprostowaniu mostkiem będzie miało około 30 jest normalne bo napięcie jest podawane w RMS (Root Mean Square) po obciążeniu powinno spaść do tych 24V
I zwykła proporcja obowiązuje. Ale musisz zadbać o to, żeby przy braku obciążenia napięcie nie pełzło Ci w górę - przetwornica musi kontrolować napięcie wyjściowe i wyłączać się (jeszcze lepiej, gdyby stabilizowała). Tu masz stronę do liczenia transformatorów i dławików (swoją drogą - nie wspominasz o nim) dla przetwornicy push-pull: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e...
Projekt płytki drukowanej często determinuje sukces lub porażkę projektu, szczególnie takiego jak zasilacz impulsowy. Determinuje on nie tylko zachowanie funkcjonalne układu, ale także jego parametry elektromagnetyczne (EMI) i termiczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku zasilaczy impulsowych, jednakże często projektanci tych układów nie przywiązują...
Pełna zgoda, że dla zasilacza impulsowego nie ma żadnego znaczenia czy zasilimy go prądem stałym, zmiennym, przemiennym i czy będzie to trapez, prostokąt, trójkąt czy sinus. Jest tylko jedno ale. W większości sprzętów elektronicznych i nie tylko) są na wejściu filtry. Kondensator klasy X2 dołączony do równolegle do wejścia zasilania to standard. I jeśli...
Dopiero teraz przeczytałem, że to jest na nieobciążonej przetwornicy. Myślę, że nie masz czym się przejmować. Sprawdź jeszcze na obciążeniu rezystorem mocy :)
Jeżeli pod obciążeniem nie ma problemu to znaczy, że wszystko jest w porządku. Przetwornice impulsowe/"transformatory elektroniczne" tak mają - musisz je sztucznie dociążyć, by działały, wymiany nie były konieczne.
Ktoś próbował? Jeżeli próbował , to zapewne tylko 1 raz. :cry: Z tak małego ( wymiarowo ) modułu i niedużych radiatorów nie ma szans uzyskać 2x większej mocy. Problematyczne jest też zasilanie przetwornicy z zasilacza impulsowego . Próbowałem z ATX-sa przerobionego na 24 V . Niestety zasilacz padł przy pierwszej próbie podłączenia obciążenia prądem...
Witam, po zdjęciach widać ze to jest przetwornica impulsowa, a wiec żeby ją uruchomić to trzeba obciążyć ją sztucznym obciążeniem. Skoro w ATX zasilaczach zwierało się 5V do masy i ATX ruszał tutaj można by poeksperymentować ze zwieraniem wyjść i może przetwornica ruszy.
Wszystkie te przetwornice to delikatnie mówiąc szajs. Przetwornice te, nie tolerują obciążenia stałego. Nie można podłączyć nawet wiertarki, ponieważ to jest obciążenie stałe. Można natomiast podłączać wszystko, co jest impulsowe. Telewizory, magnetowidy oraz inny sprzęt gdzie jest transformator sieciowy nie będzie prawidłowo pracował. Do takich rzeczy...
Przetwornica impulsowa potrzebuje obciążenia do wysterowania napięcia. Jeśli nie ma zabezpieczeń to napięcie będzie zawyżoną. Jeśli ma, nie włączy się, wyłączy się lub nie poda napięć. Podepnij żarówki albo jakiś napęd którego nie boisz się poświęcić do testów. Gdyby jednak okazał się wadliwy to jest wysoka półka - Dark Power Pro - spróbowałbym dać...
Problem mam z przetwornicą impulsową, która na wyjściu ma różne skoki napięcia niezbyt dobre dla elektroniki laptopa. Poczytałem sobie bardzo dużo artykułów na jej temat i postanowiłem nieco ją "udoskonalić" zgodnie z internetowymi radami. Nie posiadam oscyloskopu, a zdania w internecie są bardzo podzielone, więc chciałbym tutaj zapytać o poprawność...
Rok temu zabrałem z miejscowej apteki kilka starych UPSów w ramach uprzątnięcia terenu. No to po co chcesz budować własny? Generalnie wszystko zależy od tego, co chcesz tym zasilać? Jeśli żarówkę to spoko, nada się. Jeśli coś innego, zwłaszcza coś z transformatorem to ciężko będzie. Problemy są dwa: kształt napięcia wyjściowego (musi być sinus, nie...
To urządzenie o którym piszesz to transformator impulsowy. Masz gdzieś zwarcie i przetwornicą pracuje pod większym obciążeniem, stara się to obciążenie wyrównać podnosząc częstotliwość i stąd pisk. Niejako rdzeń pracuje wtedy w stanie nasycenia.
Witam, Wypadłobyby zbadać naturę tych "szpilek". Kiedyś walczyłem z układem, który był zasilany z impulsowej przetwornicy 12 V, sterował indukcyjne obciążenia i prawie nie sposób było usunąć szpilek, dopiero dołożenie przy uC 1000 uF wygładziło na tyle, że się nie resetował. U Ciebie szpilki mogą być dodatnie lub ujemne, zacznij od dołożenia dużych...
Kupiłem chiński zasilacz 48 V - 21 A i ten po 2 sekundach wyłącza zasilanie, odłączam wtyczkę z sieci i po 20 sekundach sam się włącza na 4 sekundy - wytraca energię. Piec nawet igły nie nagrzewa. Praca takiego urządzenia to ok. 15 sek. Jaki powinien być zapas mocy zasilacza, żeby wytrzymał taki pobór mocy? Około 25-30 procent. Zastanawiam się nad...
Witam W grę wchodzi przetwornica izolowana 24V/24V, Aimtec o ile pamiętam robi coś takiego, ale tanio to nie wyjdzie... Druga metoda, jeśli trafo możesz obciążyć niesymetrycznie to podłącz do +12V podwajacz napięcia, schematów jest dość dużo w sieci, nie pamiętam numerów Praktycznego Elektronika, ale kilka lat temu publikowany był schemat podwajacza...
Dźwięki istotnie słychać. Myślę, ze to dźwięk przetwornicy impulsowej, w być może BTSie GSMu. Podobny dźwięk, wydawały tanie zasilacze impulsowe, gdy były obciążone.
Nie możliwy jest wzrost napięcia na zasilaczu, jeśli zostanie dołączone obciążenie..! hmmmmm na zwykłym zasilaczu może nie ale na przetwornicy impulsowej? to nie moja dziedzina ale wydaje mi się że to bardzo prawdopodobne w prawidłowo działającej przetwornicy... i te wachania wcale nie są małe ,oczywiście po obciążeniu napięcia rosna do nominalnych(nie...
Witam. Jestem całkiem zielony. Posiadam laptopa który ładowany jest prądem 12V /3A. Potrzebuje zrobić sobie ładowarkę do samochodu Dlatego powinieneś dokonać wyboru zakupu produktu gotowego. Potrzebuje po prostu ustabilizować napięcie na poziome 12v. Jakieś konkretne pomysły bo gotowe ładowarki samochodowe oferują przełączanie na wyższe napięcia. Sprawa...
kivoPL: nie denerwuj się tylko zrozum, że zaczynanie od końca to nie najlepszy pomysł. Dużo więcej radości sprawi Ci skonstruowanie stabilizowanego zasilacza z napięciami wyjściowymi na poziomie 0-5V (z napięcia powiedzmy 15V). I uwierz mi nie jest to wcale taka prosta sprawa. Grzebanie w 230V to jak zabawa z nożem, 100 razy porazi Cię prąd, a za 101...
impulsowe obciążenie obciążenie impulsowe impulsowe obciążenie drgania
subwoofer półka kabel ethernet przerywa wodomierz magnes
reset komputera astra reset komputera astra
Mercedes E212 - Zwarcie przewodu sterującego klapami obejścia turbiny Schemat budowy klawiatury keyboardu - szczegóły