Zasilacz nie wyrabia z prądem rozruchowym, włącz w szereg rezystor na czas rozruchu.
Podlącz go bezpośrednio do 12 V.
Trzeba jeszcze zastosować sprzężenie zwrotne z opornika mierzącego prąd.
Według mnie zaciera się łożysko w wentylatorze - do wymiany . Na krótką metę pomoże wd40 . Za wolno piszę ;) :) :) Post wyżej popieram !
No to już jest coś :) Zaproponowany przez Ciebie regulator nie nadaje się do takiego zastosowania. Jeśli chcesz wykorzystać silnik indukcyjny to jedynym sensownym rozwiązaniem jest falownik. Można też wykorzystać regulator fazowy i silnik szeregowy "uniwersalny" (identyczny układ jak np. w wiertarce). Ale wydaje mi się, że w Twoim zastosowaniu ważna...
Czyli w grę wchodziłoby tylko wyprowadzenie jakiegoś regulatora obrotów na zewnątrz? Tak, ale tracisz gwarancję. Co można w takim przypadku zrobić żeby przy ręcznej regulacji obrotów nie spalić zasilacza? Patrząc na Twoją konfigurację to nic się nie powinno stać nawet przy niewielkich obrotach. zy taka głośna praca wentylatora może podlegać wymianie...
Zasilacz ma regulację obrotów wentylatorów.
Więc sprawdź z regulatorem. Miodarka ma dość ciężki start, a silnik bez regulatora od razu dąży do pełnych obrotów.
coś tam było że spadek jest 0,7V Jednak coś pamiętasz a skoro dwie diody to x 2 Może nie być dokładnie 0,7 x 2 bo spadek napięcia na diodzie zależy od wartości prądu przepływającego przez diodę i jej temperatury.
Żeby zmniejszyć obroty wentylatora musisz zrobić genertator na 555 o takiej częstotliwości z jaką wychodzą impulsy z kontroli obrotów z wentylatora. Włączasz go w miejsce żółtego przewodu wentylatora na płycie zasilacza. Teraz dowolnie możesz dobierać obroty samego wentylatora.
Zadaniem wiatraka na radiatorze jest chłodzenie tegoż. Zadaniem wiatraka w zasilaczu jest wyrzucanie ciepłego powietrza poza obudowę. Jak skierujesz ten z zasilacza do wewnątrz, to Ci się będzie wszystko gotowało w środku, bo cyrkulacja powietrza będzie żadna.
W tym przypadku jak ma chłodzić radiator to ma powietrze wpychać. Co do żółtego przewodu idzie do sensora obrotów.
Wystarczy sam żółty - będzie działać ! Mam tak podłączony wentylator na panelu przednim obudowy. Zasilanie 2 przewodami z molex'a poprzez regulator obrotów, a żółty podpięty do złącza SFAN na płycie i monitoring działa.
Uściślijmy coś. Chcesz to kupić czy zrobić? Bo z opisu wynika, że chcesz kupić, a wtedy wybrałeś zły dział.
Nie tylko z elektroniki jesteś zielony z tego co widzę ale i z zasad na forum - wywal te linki. Ten potencjometr w sumie obniży ci napięcie ale nie licz na znaczny spadek obrotów. Zasilacz wtyczkowy nadał by się ale sensowne by były pozycje 12-7,5-9-6V, przy reszcie pewnie ledwo drgną te wentylatory.
Witam ! ... jak najbardziej zgadzam się co do sposobu i wiele razy juz tak robiłem oczywiście po uzgodnieniu z zainteresowanym .
Kolega pisze, że miał wymieniany wentylator, więc pewnie został kupiony jakiś standardowy wentylator z trzypinową końcówką i przewód został wyprowadzony na zewnątrz. Jeśli tak jest to moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć go na stałe do 12V, można to zrobić za pomocą przejściówki, którą kolega sfotografował. Końcówka do płyty głównej...
co z regulacją obrotów? To sobie dodajesz ten układzik PWM i masz to co chciałeś.
Ok wyjściowy 0,55A a wentylator potrzebuje 0,13A no to spokojnie powinno starczyć. W takmim razie jaki zasilacz ile A musi miec zeby zasilił wiatrak? Po czym wywnioskowałeś że ma tylko 6V? Ty tak serio? To, że wartość prądu jest ponad to, co potrzebuje urządzenie do poprawnej pracy, nie oznacza że będzie ono działać. Napisałem już jakie parametry ma...
Podpiąć je do zasilacza lub kontrolera obrotów. Jak pod zasilacz, to zdejmujesz końcówki i wpinasz czerwony i czarny kabel pod żółty i czarny.
Proszę bardzo.
A kolego to skąd wie jaka jest moc grzałki? Wróżbita? Co do wentylatora, przyda się przekaźnik, żeby prąd z zasilacza nie zasilał linii KL15. Wyjmij przełącznik dmuchawy i znajdź pin odpowiadający za niskie obroty. Podłącz zasilacz i sprawdź czy sobie radzi.
A sprawdziłeś ten zasilacz pod kontem wydajności prądowej? Czy po podpięciu mini szlifierka działa na pełnych obrotach i nie da się regulować na tym zasilaczu? Może ma uszkodzoną regulację obrotów.
http://obrazki.elektroda.pl/9137520000_1... Witam. Chciałem zaprezentować moje wykonanie sterownika mini-wiertarki/szlifierki/frezarki do prac precyzyjnych. Urządzenie takie może służyć zarówno do docinania jaki i wiercenia w PCB oraz innych drobnych prac z pracami modelarskimi włącznie. Sterownik poprzez regulację wypełnienia steruje...
Podłączenie jest dobre. Zawsze możesz sprawdzić omomierzem, które styki się zwierają i rozwierają. Podaj oznaczenie zasilacza. Wentylatory automatycznie zmieniają obroty wraz z temperaturą wewnątrz zasilacza.
To silnik asynchroniczny i potrzebuje zasilacza dającego 50Hz. Jego obroty zależą od częstotliwości.
Zacznij od instalacji brakujących sterowników.
Sprawdź czy przy środku wiatraka jest między łopatkami taki mały wystający dzingiel. Jak jest to będzie tak jak koledzy mówią - tzn. zimno - wolne obroty, ciepło - szybkie obroty.
Takie wiertarki/wkrętarki mają regulację obrotów realizowaną przez zasilanie tzw. PWM. Ten tranzystor, to element wykonawczy zasilacza PWM. Zaletą jest to, że przy niskich obrotach zachowują spory moment obrotowy.
A ten wiatraczek to też jest z jakiegos zasilacza komputerowego czy nowy? Jaki to jest konkretnie wiatrak? Czy jest sterowany termostatem? Czy z jakiegoś układu płynnej regulacji obrotów?
Sterowniki, system walnięty.
mam pytanie czy można podłączyć standardowy wiatraczek z kompa z paskiem led do zasilacza Govena LE10.100.100 DY Tak. Tylko normalnie wiatraczek jest zasilany 12V a tu masz 10V więc nie rozwinie pełnych obrotów nominalnych...
Oczywiście że tak. Choć zamiast wieloobrotowego polecam szeregowo 10K i 1K. Masz wtedy zgrubną i dokładną regulację szybciej niż kręcić X obrotów wieloobrotowym ;)
Silnik jest zasilany przez układ sterowania, prosty zasilacz lub regulator obrotów. Czym ?
Pasta wymieniona, lecz zbędne było jej wymieniane. Ponieważ 2 lata temu wymieniałem i dobrze procesor był pokryty pastą. Obroty w spoczynku nadal 2000-2500. Ustawiłem obroty na 35%, ok. 980 obrotów. Po ok. 10 minutach przeglądania internetu temperatury wzrastają chyba ponad normę (załączam zdjęcia). EDIT Teraz zauważyłem, że podane obroty w programie...
Wydaje się być to problem związany ścisłe z zasilaniem lub kompatybilnością z płytą główną. Zasilacz nie współpracuje z płytą w kwestii obrotów radzi sobie sam. Zasilacze posiadają własny czasem całkiem skomplikowany układ regulacji obrotów. Patrzę na ten zasilacz i czytam, że zależało Ci na ciszy. W teorii jest to znacznie za mocny zasilacz do tego...
Nie rozumiem może ktoś mi to dokładniej to objaśnić i wentylator ma 2 kable + i -. Jakiś obrazek znaleziony przez google, ale wygląda na poprawny (pomijając, że jednostkę napięcia pisze się z dużą literą V). http://obrazki.elektroda.pl/6701681300_1...
To jak możesz dodaj do zestawu z linku RTX 2070 i dysk hdd 1 tb 7200 obrotów .
12v, zasilacz 500ma w zupełności styknie. czerwony + / czarny - / żółty kontrola obrotów. wsio.
Chieftec GPS-500A8. Sam posuadam i działa. Jest to porzadny markowy zasilacz w dobrej cenie. Czemu się zrażać? Zepsuł się. Zdarza się.
Proponuję więc Relpol RM85 z cewką 230 V~.
Silnik od wycieraczek z gotowym przełożeniem (ze złomu?), jakiś zasilacz 12V z odpowiednią wydajnością plus jak potrzeba jakiś moduł pwm do sterowania obrotami (lub zasilacz regulowany).
Zasilacz moźe się wyłączać. Najlepiej zastosuj transformator, mosgtek i kondensator. Napięcie max na jałowo max 18V lub sprawdź na regulatorze obrotów.
Odpowiedź dla użytkownika: "tos18": Dziękuję za wskazówkę. W takim razie da radę to jakoś przerobić by działało to z tego zasilacza?
http://www.frazpc.pl/b/113741 Poczytaj,to regulacja obrotów .
tzn że do regulatora obrotów wystarczy że podłącze tylko 2 kabelki?
może ten artykuł naprowadzi cie...
Nie wiadomo dlaczego jest głośny, czy ma zużyte łożysko, czy uszkodzony jest regulator obrotów w zasilaczu. A może nie ma żadnego regulatora i ma pracować na pełnych obrotach.
Komputer jest dosc stary Zdefiniuj dość stary. Jak długo występują problemy łącznie? Plus to co kolega wyżej prosił.
Rusz delikatnie rdzeniem cewki L120 AFT(najpierw pół obrotu w górę i jak nie będzie poprawy cały obrót w dół,elki w zasilaczu do wymiany oczywista sprawa ,pozdrawiam Robert.
Prawdopodobnie wpina się je w płytę gł. w miejsce na inny wentylator - dzięki temu można monitorować obroty wentylatora w zasilaczu . Czy jest to wtyczka identyczna z wtyczką od wentylatora na procesorze ? Ile ma kabelków ? Nie musisz jej wpinać - bez tego zasilacz będzie działać . A na w/w zestaw wystarczył by zasilacz o 100W słabszy , co nie oznacza...
Łącznie z przekladniami? Łącznie z przekładniami to możesz spróbować dobrać silnik wycieraczek samochodowych z przekładnią ślimakową. Trzeba poszukać takiego, gdzie na osi przekładni są "zwykłe" obroty. Niektóre tego rodzaju silniczki posiadają wbudowany mechanizm korbowy i oś mechanizmu wykonuje półobroty wahliwe. Takie silniczki się nie nadają. Do...
No tak jak pisałem wyżej,to dobry markowy zasilacz z wszystkimi zabezpieczeniami.Wentyle mają regulowane automatycznie obroty w zależności od temperatury w zasilaczu.Będziesz miał cicho.
a można tym regulować obroty wiatraczka w zasilaczu :?:
Połącz dwa kabelki "środkowe" i daj w szereg z nimi opornik kilka Ohm tak aby prąd nie przekroczył 0.45A. Całość podłącz do 5V albo ile tam masz. Opornik kilkuwatowy. W przypadku silnika krokowego trudno mówić o mocy. Liczy się moment- będzie on zmniejszony ale raczej taki jak dla mniejszego silnika. Taki sposób z opornikiem kiedyś się stosowało żeby...
Więc obrotami wentylatora nie steruje płyta, tylko sam zasilacz reguluję obroty własnego wentylatora, a to może powodować jego duże obciążenie .
Zazwyczaj był to jeden z tych wymienionych czynnikow,wiecej pomysłów nie mam
No złącza nie są przykrecone zbyt profesjonalnie. A czujnik temperatury jest złączony z masą. Więc w razie przebicia jedynie wentylator będzie się kręcił na maksymalnych obrotach.
Sensowna jest tylko propozycja z 555. Sterowanie obrotami zmianą napięcia z zasilacza szeregowego będzie generować więcej strat, niż jest tego warte. Poza tym sterowanie PWM daje dużo większą moc przy niskich obrotach.
To też są 4 tranzystory i duży radiator i wiatrak, który wraz ze wzrostem temperatury, zwiększa obroty.
Nie warto, tam jest śladowy radiator który swoją słabość nadrabia kosmicznymi obrotami wentylatorów.
Nie podałeś żadnych danych. Ale pewnie tak ma być. Nie widziałem jeszcze zasilacza (komputerowego) w którym wentylator kręcił się na maksymalnych obrotach.
Przy jakiej temperaturze radiatora wzmacniacz operacyjny powienien podać nominalne napięcie zasilające wentylator Nigdy nie zasilisz wentylatora jego napieciem nominalnym (12V) w takim układzie, ponieważ masz spadki napięć np. na tranzystorze sterującym. Maksymalne obroty powinny być przy temperaturze niższej od krytycznej temperatury półprzewodników....
Może jakaś podpowiedź z praktyki, sprawdzona marka itd.? Co do marki, nie jestem w stanie Ci nic doradzić. Co do praktyki: Trwałość; to dobre łożyska. Wydajność; to wielkość i ilość obrotów "wiatraka".
Wbudowany regulator obrotów ? a gdzie bym musiał go wrzucić w ten schemat NE555 ale ta wiertarka ma wbudowany regulator obrotów
Proszę sprawdzić kondensatory w zasilaczu.
Sterowanie obrotami wentylatora na podstawie odczytów temperatury z czujnika termicznego. Im cieplejszy zasilacz, tym większe obroty wentylatora w celu schłodzenia zasilacza. Dokładnie o to chodzi.
Jam mam model 300GT i wentylator jest łączony nie z główną płyką zasilacza tylko z taką dodatkową na której jest regulator obrotów(od temperatury radiatorów), podobnie chyba jak reszta zasilaczy produkowanych przez Fortona. Ale czy jest na wtyczkę to nie sprawdzałem.
Wiem jak wygląda. Chciałem zobaczyć co on ma w kompie. Jak widać na zdjęciu nie ma mowy aby dmuchał do obudowy, chyba że na lewych obrotach
Nie potrafię tego zweryfikować podając jakieś namacalne źródło, ale obiło mi się o uszy, że zasilacze impulsowe o mocy większej niż 150W muszą być wyposażone w układ PFC (pasywny/aktywny). Pisanie formułki, że zasilacz jest tylko częścią i ocena kompatybilności dotyczyć będzie tylko całości urządzenia to raczej słaby "dupochron". Brak jakiegokolwiek...
(at)Bilons Zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej.
Sprawdziłem parametry wiatraka miernikiem i przy 12v pobiera 180mA a podczas obciążenia 230mA więc ten tranzystor odpada. Potrzebuję w takim razie diody zenera C0V7? A termistor 100 Ohm?
Obojętnie który czarny z zielonym. Tylko wyjmij najpierw wtyk (24 pin) z płyty.
Mówisz że jest ok i pytasz się co o tym myślimy, post wyżej masz napisane co o tym się myśli. No i ze wzrostem jakiej temperatury ten wentylator zwiększa obroty? zasilacz jeśli ma regulacje obrotów wiatraka to ma swój czujnik i programowo to nie sprawdzisz.
Jeżeli twoja Twoja płyta główna posiada więcej złaczy do wentylatorów, to możesz podłączyć żółty przewód do jednego z nich. Będziesz miał kontrole obrotów zasilacza.
Można to zrobić. Jednak dobrym pomysłem jest zmiana zasilacza. Z jakim sprzętem ten produkt zasiliczopodobny pracuje ?
Wydaje mi się to bez zagłębiania wszczegóły za co najmniej niebezpieczne . Lepiej może jednak dołóż jeszcze jeden wiatrak i jeszcze z mniejsz obroty .Zasilacze padają przedewszystkim termicznie a co z tym się wiąże to wiadomo .Pozdrawiam
Zielony zewrzeć z czarnym-opisywane wielokrotnie. Wiatrak w zasilaczu sam się włączy, może nawet będzie sam regulował obroty, jeśli 120W to całkowita moc gałęzi 12V na zasilaczu to tyle może pobierać radio, głośniki mogą być nawet 1000W co z tego jeśli wzmacniacz ma moc 4X40W...
Dremel 3000 jakiego używam - wycinałem otwory pod elementy automatyki w panelach metalowych, z tworzywa, tarcz zajechałem kilka pudel. Radziłem sobie przedłużaczem z zamontowanym wyłącznikiem nożnym. Brak wyłącznika to mankament, ale do przeżycia. Mam jeszcze małego dremela, który był zasilany z dwóch aku 18650, ale padł regulator i przerobiłem go w...
Do podmiany pozostaje jeszcze procesor i zasilacz.
To już obojętne gdzie podłączysz, jeśli pod płytę główną i wentylator będzie 3pinowy to będziesz mógł w systemie zobaczyć obroty tego wentylatora czasami też sterować jego obrotami jesli płyta na to pozwala, a pod molex zasilacza będzie ciągle ta sama prędkość, chyba że jakiś kontroler obrotów.
Ok. Dzięki. Czyli muszę dopasować zasilacz żeby miał 13.7A lub mniej, tak? Bo jeżeli będzie miał mniej to będą mniejsze obroty silnika?
A zabezpieczone to jest chociaż przed tą blachą w zasilaczu?
Po podłączeniu sciemniacza napięcie na wejściu do zasilacza 4,7V. Na wyjściu 0. Regulowanie obrotem nic nie daje
Nie podałeś nic więcej o zasilaczu - moc, jaki prąd pobierasz, jak długo. Jeśli to zasilacz do zasilania czegoś innego niż serwer, który sam reguluje obroty wentylatorów zasilaczy i nie pracuje na max obciążenia to można dowolnie regulować obrotami wentylatorów.
Może podkręć jego obroty, albo (podłącz bezpośrednio pod zasilanie z zasilacza), jeśli nie przeszkadza ci to że będzie chodził głośniej. Napewno w jakiś sposób by się zrobił wydajniejszy.
Mam jeszcze jedno pytane. Ze splotu kabli z zasilacza wychodzi kabelek dwużyłowy, czy on tez powienie byc podpiety obok hdd led, power led ....? Ps. Podpiołem kabelki na chybił trafił ale nie trafiłem.... W żadnym bądź razie! Jeśli kabelki są czerwony i czarny i wtyk 2-pin to kiedyś w odbuowach instalowane były wyświetlacze pokazujące taktowanie procesora...
Znalazłem informacje na necie, że gdy nie ma komunikacji z poduszką z powodu przerwania taśmy w kierownicy to też meganka nie zapali ze względów bezpieczeństwa. Tak podobno ten typ ma. Czy to prawda? Bzdura jakiej już dawno nie słyszałem :shocked!: Rozebrałem blokadę, wszystko mechanicznie sprawne, silniczek sprawny (wyjęty i przetestowany w 2 kierunkach...
Jeżeli to ma być to o czym myślę :D to wystarczy silnik o mocy około 20W, np. 24V 1 A DC, napędzany z zasilacza 24V DC i prądzie ciut większym niż pobierany przez silnik. Np. 1,2 A lub większym. Pomiędzy silnik a zasilacz wstawiasz regulator obrotów jaki można kupić za kilkanaście złotych w każdym sklepie z elektroniką lub na Allu i masz maszynkę fuul...
Wydajność zasilaczy to kilka Amerów, wiec monitor na pewno CI go nie przeciąży. Chyba ze w zasilaczu masz jakiś extra układ regulacji obrotów 9p od temperatury) i wtedy może być problem z wydajnością tego układu. Ale 95% zasilaczy ma wentyl wpięty bezpośrednio do wyjścia prądowego +12V
Kup wkrętarkę za 20zł bez baterii i to będzie najlepszy wybór. A to dlatego, że tam masz główkę zaciskową i każdą ośkę bezpośrednio podłączysz bez żadnych kombinacji z paskami/kołami/przekładniami. Do tego regulację obrotów i zasilacz. 100zł to max budżet.
Witam mam zasilacz 2 lat i ostatnio głosno chodzi wentylator w nim jak zmniejszyc obroty wentylatora czy wymienic wentylator lub zasilacz POZDRAWIAM!
Zwiazek ma taki, ze w obu urzadzeniach zastosowany jest silniczek tego samego typu :) W tanich wiertareczkach jak mocniej przycisniesz przy wierceniu, siadaja obroty. Zasilacz o ktorym wspomnialem w takim przypadku daje wieksze napiecie na silnik (wiertarke) i obroty sa utrzymane.
No niestety, wszystkie te "bor - zabawki" są robione na silniczkach wysokoobrotowych. I prościej będzie znaleźć jakiś inny silnik, zamontować na nim mały zacisk i po sprawie. Zaciski dostępne choćby tu: http://www.cyfronika.com.pl/wiercenie.ht... (przykładowy link) A silnik, jakiś samochodowy od nawiewu, wycieraczek (po zdjęciu przekładni) o wymaganych...
Ile masz pojemności kondensatorów w zasilaczu?
ponieważ te 3 diody są różne, nie możesz ich połączyć w szereg, bo wszystkie diody wtedy musiałbyś ustawić na prąd diody o najniższym prądzie (żeby jej nie spalić). taka sytuacja jest możliwa, gdyby te diody były identyczne. zatem pozostaje po zasilaczu na diodę. Patrząc na załączoną specyfikację, wystarczy 1 A driver. proponuję po 1 sztuce dla diody...
Witam, chciałem się zwrócić do Was o pomoc. Kupiłem sobie wiertarkę. Napaliłem się, bo bezprzewodowa. Oczywiście okazało się, że pieniądze wywaliłem w błoto, bo można ją zatrzymać w palcach, dlaczego ? Ponieważ ma marne zasilanie - aku 3,6V NiCd, mniej niż 1000mAh (powinni dać Li-po). Ale dobra. Wymontowałem akumulator i zacząłem kombinować z zasilaczami....
1. Sysfan1 nie ma kontroli obrotów, Sysfan2 ma. Wtyczkę wychodzącą z zasilacza podpinasz do Sysfan2. Inaczej nie ma to sensu, albowiem służy ona jedynie do tego, abyś mógł odczytać w z jaką prędkością kręci się wentylator w zasilaczu. Co to jest ta dioda "fanfail"?
Restart czego? Komputera pod Windows, pod DOSem czy będąc jeszcze w biosie? Co mówi zwykły termometr i jak są ustawione opcje alarmów w przypadku przekroczenia temperatur? Cały czas twierdzę że obroty wentylatora nic do tego nie mają. No i to co mówi md. Bo wiemy że płyta kiepska a jak dodać do tego jakiś marny zasilacz...
prąd rozruchowy dla silników indukcyjnych szeregowych A coś takiego istnieje, na dodatek z zasilaniem DC? Mam wrażenie, że silniki indukcyjne są AC i równoległe... Klasyczny silnik DC pobiera na starcie prąd równy napięciu zasilania podzielonemu przez opór (który można zmierzyć omomierzem), i w miarę rozpędzania się prąd maleje - końcowy zależy od...
zasilacz maksymalny obrót zasilacz obrót wiatrak zasilacz regulator obrót
puchnąca bateria czujnik otwarcie klapa kalkulator amperów
zmywarka wirpool zmywarka wirpool
Czas pracy silnika 36V 250W z baterią 36V 13Ah Wzmacniacz czujnika drgań z cewki i ruchomego magnesu