Nie spotkałem do dziś (a spawarki serwisuję już blisko dekadę) źródła inwertorowego dwufazowego... Jednofazowe 230VAC, trójfazowe 3x400VAC tak. Generalnie problem polega na: Odporności spawarki na pulsację napięcia ze źródła zasilania, Zasilaniu wszystkich podzespołów z zasilaczy inwertorowych. Chińczyki popularnych marek jak Magnum czy Sherman wykorzystują...
Prawdopodobnie część prądu spawania płynie przez przewód ochronny. Jeżeli spawarka ma kontakt elektryczny z elementem spawanym przez metalową podłogę, wtedy, jeżeli kabel masowy jest za cienki, ma słaby kontakt , lub jest za daleko od miejsca spawania, to część prądu płynie przez kabel zasilający do rozdzielki a tam PEN jest pewnie połączony z uziemieniem...
Trzy fazy pod L1 L2 L3 przewód N nie podłączamy PE żółtozielony ochronny podłączony na obudowie spawarki.
Witam. W jaki sposób skoro jest tylko 400V lub 230v. To jest problem; a czy do zasilania na 230V jest osobny przewód? Gdy spawarka pracuje na 400V mam do dyspozycji 2 fazy i ochronny. Gdy spawarka pracuje na 230V poprzez specjalną przedłużkę mam do dyspozycji faze , neutrala i ochronny. We wtyczce neutral jest obsadzony jako trzecia faza i tylko przełącznik...
Na piątej fotografii widać nieprawidłowo wykonane przyłączenie przewodu ochronnego.
W każdym domu powinno być "uziemienie" czyli przewód ochronny. Jest na pewno w głównej tablicy. Jeśli nie dochodzi do gniazda, to trzeba dorobić (do gniazda siłowego nawet starego typu powinien być, tj. 3 fazy + ochronny).
Tylko że w spawarce przy zasilaniu 400V nie ma przewodu neutralnego tylko ochronny.
Ważna jest moc lasera i dobór odpowiedniej klasy okularów ochronnych na konkretną długość fali Okulary z allegro czy z chin za 8-30zl nie chronią w 100% , zazwyczaj ochraniają do mocy 100mW , także takie okulary nie są tez dobre dla amatorów grawerek CNC o mocy 1-7 Wat Powinno się stosować albo szyby ochronne certyfikowane albo okulary które są dość...
Termistor to 47R NTC średnica 15mm, możesz też dać 33R. Oznaczenie nie ma znaczenia. Ważna jest rezystancja (Jej wartość nie jest krytyczna, ale musi zawierać się w rozsądnych granicach) i ma to być NTC rozruchowy. Tranzystory zamiennie możesz zastosować: IRGP6660DPBF Dobre i nie drogie. http://www.tme.eu/pl/details/irgp6660dpb...
Dziwne, że producent dostarczył urządzenie bez stosownej przejściówki. Najważniejszy kolor (przewód) to żółto- zielony i ten przewód bezwzględnie należy podłączyć w przewidziane dla niego miejsce - pamiętając jednocześnie, że wtyczkę można włączyć tylko do gniazda z uziemieniem (kołkiem ochronnym).
Szybki zakupiłem 5 sztuk w zapasie do zewnątrz i wewnątrz. A jak się sprawanie ma do zanieczyszczeń powietrza oparami podczas spawania ,co musi spełniać taka półmaska ochronna?
Żółto-zielony Brązowy Granatowy No to i wszystko jasne. Żółto-zielony :arrow: zero ochronne, pozostałe dwa :arrow: fazy.
L1 lub L2 do zera. Na obudowę styk ochronny.
jeśli ze spawarki wychodzi 5 przewodów to są najprawdopodobniej zamienione we wtyczce przewody ochronny z neutralnym a jeśli wychodzą 4 to należy wymienić wtyczkę na pięciobolcową i odpiąć wszystkie przewody neutralne od obudowy a do niej przykręcić przewód ochronny.
Witam. Nie wiem czy to komuś pomoże ale pracuje w Besterze czyli produkujemy spawarki. Wszystkie spawarki pracujące w sieci trzy fazowej nie posiadają przewodu N mają podłączony przewód 4 żyłowy L1 L2 L3 i przewód ochronny PE podłączony do obudowy spawarki. Więc tak należy podłączyć spawarkę do sieci. Chyba że to inna spawarka. Pozdrawiam.
Według schematu PE, ale PEN też może być. N jest przewodem roboczym, a tam ma być ochronny.
BHP ➛ rękawice spawalnicze i nie będzie ,,smyrać". Jeżeli porządnie ,,porazi" ➛ spawarka do naprawy lub niepodłączony przewód ochronny (PE).
zostały tylko dwa kabelki ucięte niebieski i brązowy oraz żółto-zielony ucięty przy obudowie, dwóch pozostałych niestety nie ma. O jakich pozostałych dwóch napisałeś? Spawarka potrzebuje do pracy zasilenia dwoma kablami i dla bezpieczeństwa trzeci ochronny ten żółtozielony. Połączasz neutralny i fazę pod odpowiednio niebieski i brązowy (230 V) lub...
Kabel jest trzyżyłowy dlatego że: -jeśli spawarka będzie zasilana z gniazda 230V to podłączamy :fazę , zero i oprzewód ochronny - jeśli spawarka będzie zasilana z gniazda 3 fazowego to podłaczamy: fazę, drugą fazę i przewód ochronny. Przy zasileniu spawarki napięciem międzyfazowym 400V (drugi przypadek )uzyskasz większy prąd spawania.
!.Spawarka na napięcie 220V (230V) -L1/N/PE 2.Spawarka na napięcie 380V (400)-L1/L2/PE gdzie; L!/L2 przewody fazowe,N -przewód neutralny,PE- przewód ochronny.
https://www.tme.eu/pl/details/wt-16u_g_z... Kolego znajdź kogoś kto prawidłowo podłączy wtyczkę j.w. i sprawdzi czy jest ochrona na bolcu gniazdka. Dodatkowo sprawdzić ciągłość ochronnego od wtyczki do spawarki i prawidłowe jego...
Teraz chciałem się zapyta czy kolory przewodowa od spawarki maja znaczenie podłączając do falownika?, czy nie? Fazowe nie, ale nie zapomnij zapiąć przewodu ochronnego do spawarki .
tak jak masz na tym zdjeciu poniewaz ta spawarka chodzi na napieciu miedzy fazowym tylko na dwóch fazach Dodano po 14 i nie zapomnij o przewodzie ochronnym!!
W spawarce są filtry przeciw zakłóceniowe z kondensatorami a ich wspólną "masą" jest obudowa która fabrycznie podłączona jest do przewodu ochronnego a ten biegnie do bolca ochronnego w gniazdku zasilającym. Jeżeli ten obwód nie jest zamknięty to przyłożona neonówka może świecić. Rozumiem że jest to nowa spawarka - serwis sprawdzi ją w gniazdku z bolcem...
Te dwie śruby górne, to wyjście do spawania. Nie jest ważne który z nich na uchwyt spawania , a który na tak zwaną masę. Ale przewód zasilający z 230 V lub 400V i z niego zero ochronne idzie na rdzeń transformatora i na obudowę spawarki, i jest to bardzo ważny szczegół.
To Twoje „0” to w instalacji 4 przewodowej, przewód neutralno - ochronny i jak sama nazwa wskazuje należy go bezwzględnie przyłączyć do obudowy spawarki.
moja sieć wyposażona jest w przewód uziemiający, to już nie jest koniecznie dodatkowe uziemienie obudowy. Tak jak napisałeś! W przypadku, gdy gniazdo zasilania nie posiada przewodu ochronnego, producent przewidział możliwość podłączenia obudowy do osobnego uziomu.
Witam Wyłączniki różnicowoprądowe to bdobra ochrona.Wyzwalanie różnicówki przez spawarkę to prawdopodobnie sprawa nieprawidłowego podłączenia zer w spawarce (zero robocze oddzielić od zera ochronnego). Jeżeli chodzi o instalacje to temat jest szerszy. Mogę ci wysłać na twoją pocztę moja propozycję schematu instalacji- jeżeli chcesz ?
Witam. Mam jeszcze jedno pytanie, mam instalację starszego typu - cztery przewody - czy mogę bez ryzyka uszkodzenia spawarki, podłączyć żyłę neutralną z instalacji do żyły ochronnej w spawarce tak, aby w przypadku przebicia fazy do obudowy zadziałało zabezpieczenie nadprądowe. Musisz wiedzieć jaki rodzaj "starej" instalacji masz; czy "zerowanie" czy...
Nie używam ani spawarki transformatorowej ani inwertorowej, dlatego napisałem, że na temat walorów użytkowych nie chcę się wypowiadać. Wcześniej koledzy pisali, że mają dobre doświadczenia ze spawarkami inwertorowymi. Chciałem tylko zwrócić uwagę, aby zbytnio nie wierzyć w parametry podawane przez producentów (dotyczy to nie tylko spawarek). Gdybyś...
Oznaczenie 16P to może być cokolwiek. Można by dać coś takiego: [url=https://www.tme.eu/pl/details/b5736...
Podłączenie spawarki trójfazowej kablem z wtyczką 5 bolcową 3 przewody podłączeniowe podłączasz pod wtyki oznzczone literkami L1 L2 L3 natomiast przewód ochronny połączony z obudową spawarki podłączasz pod wtyk PE pod ten grubszy bolec wtyczki.
Ty nie rozumiesz co się do ciebie pisze. Spawarka musi mieć przyłączoną do obudowy żyłę ochronną!!! Bez tego połączenia nie wolno sprzętu używać.
Temat zamykam. Problem przestał występować jak pracuję w odzieży ochronnej. Po prostu nie można dotykać gołym ciałem do spawanego elementu.
Z tyłu masz 2 pokrywy, jedna to przewody spawalnicze a pod drugą zasilanie, jest to spawarka zasilana z 2 faz. Pod tą 2 pokrywką będą 3 zaciski, boczne to zasilanie a środkowy to ochronny, dla pewności wrzuć zdjęcie.
W normalnym przypadku, jeśli garaż jest w jakimś oddaleniu od domu, to różnicówka powinna być przeniesiona do skrzynki w garażu... W normalnym przypadku powinna być żyła ochronna.
Czajnika elektrycznego bym nie podłączał ale lampę czy cos nie za mocnego to spokojnie da radę. Tak, ty byś nie podłączył. Ale jaką masz gwarancję, że laik nie wykorzysta tego badziewia do zasilania odbiornika o większej mocy i wymagającego żyły ochronnej np: spawarki inwentorowej? Więc porzuć informowanie nas co ty byś zrobił, bo to "coś nie za mocne"...
Witam Muszę zrobić prezentacje na temat spawanie w osłonie gazów ochronnych. Do tego celu potrzebuję dobrego i dokładnego opisu zasady działania spawarki mig/mag. Proszę o odpowiedzi i linki do stron z opisami.
Witam . Stale odporne na korozję wszystkie grubości złącza można spawać prądem stałym z biegunowością ujemną , ale grubości złącza poniżej 3 mm zaleca się spawać prądem przemiennym . Jako gaz ochronny tylko czysty argon . Pozdrawiam .
A więc tak napięcie się nie pojawia. Zastanawiam się na termistorem NTC ? I druga sprawa. Znajomy swego czasu kupił spawarkę Dedra .Nie chciała działać na gniazdku bez przewodu ochronnego. Po połączeniu przewodu neutralnego z bolcem ochronnym działa. Ja nie mam bolca ochronnego może to jest powód? :)
ale niestety jest problem ze spawaniem i tak się składa że jest przebicie na budowie, na uchwycie spawalniczym, kółkach itp gdzie szukać problemu Chyba na obudowie ? Jakich kółkach ? O ile mi się dobrze wydaje to sprzęt jest 3F więc zacząłbym od sprawdzenia połączenia na przewodzie i wtyku zasilającym a później przyłączu w spawarce. Bo jeżeli jest...
tak zielonożoty to przewod ochronny a niebieski jest neutralny
jak to jest ze spawarkami inwertorowymi ? mierzymy tak samo jak transformatorowe ? Na pewno nie tak samo, gdyż to są różne urządzenia. Tym bardziej, że od czasu wydania tych książek chyba coś się zmieniło. Ja bym mierzył (ale zastrzegam, że na własną odpowiedzialność) rezystancję izolacji wyłącznie pomiędzy zwartymi elementami czynnymi a przewodem...
Jeśli masz całą instalację 5cio przewodową ( czyli 3 fazy , neutralny czyli tzw.zero robocze i przewód uziemiający) to chcąc spawać na 230V musisz podłączyć jeszcze neutralny. W przypadku instalacji starego typu (4 przewodowa ) zero jest wspólne <robocze i ochronne>. W większości spawarek które są na 400V zero robocze -czyli neutralny nie jest...
BTW: a jeśli ten przedłużacz ma też służyć do innych celów To zależy jakie to mają być cele :-D Najbardziej uniwersalny przedłużacz będzie z trzema żyłam, ale będzie też cięższy (i droższy). U mnie na działce przewodu ochronnego wymaga niewiele maszyn: spawarka, lutownice kolbowe (i to nie wszystkie).
Wentylator podłączony do zacisku ochronnego/obudowy i jednej z faz? Wyłączy RCD.
Witam, Czytając posty zgłupiałam, autor opisuje problem z grzejącym się przewodem neutralnym (N) a Koledzy piszą o przewodzie ochronnym (PE) . W niektórych spawarkach w tym i samoróbkach przewód (N) jest przewodem "roboczym" ( podłączonym do przełącznika zasilania) służy do zasilania transformatora spawalniczego z sieci na 230V (zasilanie jednofazowe)...
Może powiecie mi jeżeli chciałbym podłączyć spawarkę na cztery piny to N muszę podpiąć pod PE? Czy może N zostawić wolny? W tym przypadku spawarka jest zasilana z dwóch faz i przewód N może być niepodłączony. Przewód PE jest przewodem ochronnym ( połączony z elementami metalowymi spawarki ) i należy go połączyć z przewodem PE Twojej instalacji zasilającej.
Witam mam spawarkę jak na zdjęciu podobno sprawna problem polega na tym, że nie ma mufy do podłączenia a raczej ,że nie wiem jak podłączyć nową. Ze spawarki wychodzi przewód 3 żyłowy w kolorach brązowy niebieski i żółto-zielony. Zastanawiam się czy połączyć to zwyczajnie jak wskazują kolory czyli do jednej fazy, zera i ochronnego ,bo jak sprawdzałem...
...kupiona pół roku temu z oryginalną wtyczką na 5pinów w której obecnie przewód N jest podłączony do 0. Kto tak podłączył? Kolego wezwij elektryka. Mają być podłączone: przewód ochronny i trzy fazy. W spawarce przewód N nie jest wykorzystany.
Czy podłączenie faz w złej kolejności, ma wpływ na spawarkę inwentorową? Nie. Byle byś podłączączył przewód ochronno neutralny na swoje miejsce.
Ale pojęcie PEN z elektrotechniki - pojmujesz? Występuje w każdej instalacji jako punkt wspólny zera roboczego i ochronnego. Zazwyczaj w skrzynce bezpiecznikowej. I tak w instalacji 3-fazowej pojawia się 5 pinów L1, L2, L3, N, E. Spawarka potrzebuje (ze względów technicznych) zasilania 2x400V+N oraz przewodu ochronnego E. Ponieważ powszechnie stosuje...
Czwarty to przewód ochronny. Poza tym przewód przypadkowy o przypadkowych barwach izolacji. Na tym niebieskim nie było żadnych napisów?
A w jaki sposób podłączysz tą spawarkę pod 220V i w jaki sposób ma podłączone wszystkie urządzenia w domu. Jeśli mówimy o wyłączniku różnicowo- prądowym to stosujemy dodatkowo oprócz przewodu zerowego roboczego 5 przewód zerowy ochronny. Nie widzę żadnego problemu, jeśli oprócz spawarki, wszystkich urządzeń domowych pracujących pod 220V dodatkowo podłączy...
ale ten regulator z linku który kolega mi podał jest na zasilanie jednofazowe a ta spawarka jest podłączana miedzy dwie fazy tzn. miedzyfazowo i żadnego zera roboczego sie do niej nie podłącza jedynie zero ochronne. kolego Partacz ta spawarka ma około 20 lat i waży około 160-170kg a więc to nie jest napewno ten model którego nazwę podałeś. Czy regulator...
Tak jak pisze kolega Konrad było spawane bez podpiętej masy. U mnie w pracy zaczeliśmy podpinać masy na stałe do stołów bo nie nadążaliśmy wymieniać instalacji i naprawiać spawarek i stołów podnoszonych.
Tak. Jeżeli pomiar rezystancji izolacji odbiornika 1 klasy ochronności nie jest możliwy, albo kłopotliwy, lub uzyskany wynik Riso nie spełnia wymagań, to należy w tym przypadku wykonać badania zastępcze polegające na pomiarze prądu w przewodzie ochronnym. Pomiar Ipe wykonuje się na urządzeniu w stanie bez obciążenia - urządzenie należy odizolować od...
Jezeli jest to spawarka z przełącznikiem 230/400V to w 99% tych marketowych spawarek jest zrobione tak ( nieprzepisowo) ze przy przełączeniu na 400V podaje sie jedną faze na brązowy, drugą faze na niebieski na ochronny to żółto zielony. sprawdz czy masz przelącznik w spawarce przelączający 230/400 i jeśli jest to podlącz tak jak pisze. Pozdrawiam! Filip
to jest mojego znajomego spawarka) bo nikt z moich znajomych nie ma spawarki ?
Nigdzie nie mogę znaleźć schematu gdzie podłączyć fazę, a gdzie neutralny Przecież to bez znaczenia, gdzie L, a gdzie N, ważne żeby PE (ochronny) był tam gdzie należy
Stanowisko spawalnicze do którego podłączony jes przewód "masowy" nie powinno być połączone z zerem ochronnym. Często konstrukcje połączone są z przewodem ochronnym zasilania sieciowego, i gdy budowa spawarki, w jakikolwiek sposób jest połączona ze stanowiskiem spawalniczym, zachodzi niebezpieczeństwo że prąd spawania popłynie przez przewód zasilania...
mpdzikus-Bardzo mnie zainteresowała ta spawarka- czy możesz zrobić zdjęcie tych przewodów, oraz całej spawarki? Pierwsze słyszę o spawarce pracującej w II klasie ochronności (bez przewodu ochronnego). To bardzo niebezpieczne i należy się uważnie przyjrzeć temu urządzeniu... Ps. Kol. fuutro - czy doczekam się Twojej wypowiedzi w pewnym temacie?
Najpierw to bym się zajął tym przewodem doprowadzającym zasilanie. Tylko 2,5 mm2 na cały warsztat i jeszcze do tego chcesz na nim zasilać spawarkę. Nie mówię już o tym, że powinien być to przewód z żyłą ochronną. No i należało by zadbać o selektywność.
W tej spawarce sterowanie realizowane jest z transformatora 380/ 220, więc trzeci przewód to przewód ochronny i należy podłączyć go do przewodu PE, pod warunkiem, że nikt nic nie przerabiał w tej spawarce, a tak też się zdarzało, jeśli spawarka pracowała w starym układzie bez wyłącznika różnicowoprądowego a uszkodzeniu uległ transformator sterowniczy.
Witam. Chcę zakupić nowy silnik do cyrkularki 5,5 kw albo 7,5 kw. Ale mam już upatrzony 7,5 kw silnik elektryczny. Tylko nie jestem przekonany czy moje bezpieczniki to wytrzymają start i prace silnika. Przecinał będę grube na maks 30 cm suche metrówki bukowe. Moje zabezpieczenie przedlicznikowe to c25 a na gniazdo siłowe mam d20. Czy jak by zdusiło...
Hejka W zależności od rodzaju prac, które chcesz wykonywać, dobór spawarki będzie się różnił. Najtańsze spawarki na elektrodę mogą być wystarczające do wykonania drobnych prac, takich jak naprawa wydechu lub orurowania, ale są one bardziej wymagające niż spawarki na drut otulony gazem. Spawarki na drut otulony gazem są łatwiejsze w obsłudze i zazwyczaj...
Kupiłem wtyczkę 16 amperową. Kabel niebieski dałem na góre. Zero ochronne na prawy bolec, faze na lewy ? Mimo to spawarka nie chce odpalic .. Czy coś popieprzyłem(za przeproszeniem) ? Prosze o pomoc. Dzieki z góry
Różnicówka to dobre zabezpieczenie ale do urządzeń przenośnych np kosiarka elektryczna, wiertarka, spawarka, Kuchnię elekryczną wystarczy zabezpieczyć tylko poprzez przewód ochronny chociaż są różne zdania na ten temat W moim przykładzie podałem C do garażu bo mogą B podczas startu większego silnika czy spawarki zadziałać a w złączu są C 25A. Bezpieczniki...
Kolego jeśli masz instalcję 5-przewodową z wyłącznikiem różnicowoprądowym to przez ten wyłącznik "przechodzą" 3 przewody fazowe i przewód neutralny. Piatym przewodem jest przewód ochronny - zielono-żółty. Ponowię więc pytanie - który przewód nazywasz różnicowoprądowym?
1) N jest przewodem neutralnym roboczym. 2) na obudowie masz PEN ochronno-neutralny. 3) PEN nie gwarantuje ochrony przeciwporażeniowej. Proponuję przewód ochronny PE, roboczy N wpiąć do wtyki pięciobolcowej, wymienić gniazdo na ścianie na pięciobolcowe i dopiero w gnieździe na ścianie mostek PE z N. W takiej komfiguracji masz dostęp do 230V w spawarce.
Witajcie - jako że jestem w trakcie remontów (ogólnych od góry do dołu) ... przyszedł mi do głowy pomysł aby w garażu zainstalować oddzielną linię dla spawarki transformatorowej 333A 230V , prostownika z rozruchem 460A oraz kompresora olejowego jakie zastosowalibyście bezpieczniki ? Czy jakieś bezpieczniki serii B czy może od razu dać C ? Do garażu...
Jeżeli mam być szczery to schemat Jacka przekonuje mnie. W spawarce bestera spd 315 występuje podobny układ z tym że po stronie wtórnej transformatora. Wystarczy że przewodu zerowego nie podłączymy do środka gwiazdy a nie popłynie w nim prąd. Nawet jeżeli będą trzy niezależne transformatory na 220V to przy połączeniu w gwiazdę nie będzie na nich wyższe...
Piszesz, że "fachowiec" odłączył mostek prostowniczy i spawarka przestała "kopać"- dla mnie to bzdura, gdyż o ile w spawarce mającej na wyjściu prąd zmienny, to napięcie 50-60V można odczuć zmieniając elektrodę, lub choćby trzymać za spawany element, natomiast przy napięciu wyprostowanym już tego efektu ubocznego nie odczujesz (ten próg jest zdecydowanie...
IPZ dla obwodu z RCD niczego nie wykazało, i gdyby nie kontrola powykonawcza problem mógłby latami nie dawać objawów, do czasu np usterki RCD. Przestań człowieku bajki pisać. A poza tym nie tak dawno twierdzileś, że żyła PE w obwodzie z RCD jest zbęna a teraz "spawarką" chcesz ciągłość sprawdzać :) :) :)
Jest taki temat wiem pewnie trudny. Szczypce specjalistyczne no bardziej cążki zwał jak zwał. Niestety miały wadę materiałową i w końcu stało się tak: https://obrazki.elektroda.pl/2434566000_... I teraz chciałbym to połączyć, przypuszczam że nie będzie to łatwe. Przypuszczalnie będzie potrzebna jakaś (mikro) spawarka laserowa w dodatku...
Zdjęcie to jest mufy ( gniazda a nie wtyki 32A). W gnieździe tym masz 4 wejście : 3x L ( linia czyli poszczególne fazy 1,2 i 3 ) oraz neutralny ( to wejście skośne w gnieździe). Brak jest ochronnego także z gniazda można wykorzystać jedna fazę i neutralny ale brak ochronnego co dyskwalifikuje użytkowanie zakupionej spawarki gdyż w razie bum nie będzie...
Masę mierzę na obudowie spawarki tam gdzie się schodzą przewody żółto-zielone. Chyba że trzeba mierzyć w inny miejscu??? Masa zasilania ma naprawdę niewiele wspólnego z przewodem ochronnym i kego połączeniami. Pomiaru należy dokonywać względem masy zasilania (np. radiator stabilizatora monolitycznego 7812).
We wtyczce spawarki muszą być podłączone dwa przewody fazowe do dwóch faz a wentylator który potrzebuje niższego napięcia dlatego powinien być zasilany z jednej fazy i "zera" dlatego wpięty powinien być na masę spawarki która musi być uziemiona (nie tylko dla poprawnego działania wentylatora ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa przeciw porażeniowego)...
Będzie się dopiero uczył :-) Myślę, że to nic trudnego.. A urządzenie o takich parametrach: napięcie sieci - 230/400V napięcie jałowe – 48V prąd spawania - 65-300A elektroda – od 2 do 5mm Cykl pracy -10% pobór mocy - 16.8 KVA przewody spawalnicze :szybkozłącza bezpiecznik: 16A regulacja prądu spawania klasa ochronna: IP21 klasa izolacyjna...
tak tylko ze ten czwarty przewód jest zielono-żółty czyli uziemienie niema przewodu N (zero) czy mogę wykorzystać ten przewód ochronny jako N (zero)? to się chyba nazywa zerowanie tak?
Przeczytaj moją odpowiedź poprzednią , i dodatkowo jeśli silnik jest na 380 i nie można go przełączyć na 220 3-fazy to można traktować 380 jako jednofazowe (zero jako ochronne-przyłączone na obudowę) i podłączyć jak jednofazowy. Tak jak łączy się spawarki 2-fazy. A jeśli nie jesteś elektrykiem to podaruj to sobie , bo zrobisz sobie krzywdę a czasem...
Kol. retrofood napisał: Zauważmy, ze Kol. kkas12 użył tutaj skrótu myślowego i problem dotyczy wyłącznie pomieszczenia gdzie są różne typy gniazd z kołkiem ochronnym i bez Autor tego wątku napisał: Moje pytanie dotyczy: Jak zrealizować ochronę przeciwporażeniową w budynku w którym jest instalacja 2-przewodowa Budynek to nie tylko jedno pomieszczenie,...
Szybka wskaźnika: możesz użyć dociętej plexi (np. z szybki ochronnej przyłbicy spawalniczej) i nanieść cechy jeszcze raz wg danych z jakieś podobnej spawarki, wg. pomiarów natężenia prądu, lub może nawet wg danych z identycznej spawarki. W Internecie są zdjęcia Twojej spawarki i na ich podstawie można dosyć dokładnie odtworzyć skale. Patrzyłeś, co w...
Witam, sprawdź gdzie podpięte są przewody bo po kolorach to to już wielu podpinało a później spotykaliśmy się w pracy. Z tego co wyszperałem zielono żółty to przewód ochronny, brązowy faza, jasnobrązowy zero, lecz dla pewności sprawdź w środku, Pozdrawiam vcc.
Witam, mam taki problem. Otóż podczas pracy spawarki słychać było takie trzaski przypominające dźwięk strzelających bąbelków w foli ochronnej. Te dźwięki nie były systematycznie i losowo było je słychać na "postoju" bez spawania. Po pewnej chwili poszedł błysk z wnętrza obudowy spawarki i wyrzuciło mi wszystkie bezpieczniki instalacji elektrycznej garaż/dom/główne...
Czy mając uprawnienia SEP do 1 kV D i E w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu mogę wykonywać kwartalne przeglądy? Możesz jeżeli w Twoich uprawnieniach E do 1 kV na stanowiskach eksploatacji w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów i montażu masz odchaczone "spawarki i zgrzewarki " do - i tu zakres mocy. Wówczas wykonasz przegląd okresowy...
Może da się rozgrzać po długości jakąś spawarką? Byle nie popalić jakichś urządzeń elektrycznych, bo rura może być połączona z uziemieniem ochronnym.
wypadalo by, ze pomiedzy niebieski i brazowy podlaczasz zasilanie, czyli w przypadku ustawienai na 230V - niebieski do zera (N) brazowy na dowolna faze (np. L1) a zielonozolty ochronny PE - uziemienie. Jezeli jest przelacznik 230/400V to pierw przelacz przelacznik na pozycje 400V a potem podlaczyc niebieski do jednej fazy (np. L1) a brazowy do jednej...
Temat , co prawda stary, ale ostatnio rozbierałem taką spawarkę i szczęka mi opadła. Przewód uziemiający z wtyczki był przykręcony do plastikowego wspornika wewnątrz spawarki. Jak to ma nie " kopać" . Sprawdźcie przejście między uziomem, a metalową obudową spawarki.\
Możesz spawać blachę ocynk bez topienia warstwy ochronnej. Taka zaleta przy blachach samochodowych. A jak z niezawodnością miga 205L bo opinie są różne.
Nawet nie znamy parametrów urządzenia. Sadząc po ilości aż dwóch "esów" w rozdzielnicy - przydział mocy niewielki. Prawdopodobnie cała rozdzielnica do przerobienia lub nawet wymiany (brak miejsca). O sposobu prowadzenia nowej instalacji też nic nie wiadomo. Aby utrudnić "projekt", nowy obwód (nie obieg) trzeba wyposażyć w wyłącznik różnicowoprądowy...
Chcesz igrać z ogniem, jak dziecko. To nie żarty. Zwróć się o pomoc do znajomego elektryka. Przewód zielono-żółty jest prawnie zastrzeżony wyłącznie jako przewód ochronny, a Ty masz go podłączony do zacisków roboczych...
Tu jeszcze taki schemat jak to powinno wyglądać Schemat zły . Tak to powinno wyglądać. https://obrazki.elektroda.pl/9546660000_... Ten przełącznik jest z innej spawarki . Zauważ że masz tylko dwa przewody zasilające i ochronny. A wychodzą do trafo trzy przewody z tego przełącznika. Czyli dla zasilanie 400V podajesz dwie fazy L1 i L2...
Witam zakupiłem miernik do pomiaru bezpieczeństwa elektronarzędzi oraz spawarek PAT 806. Mam problem z ustaleniem niektórych maksymalnych wartości dla Rezystancja przewodu ochronnego RPE - <0,1Ω dla przewodu do 5m Rezystancja izolacji RISO badana napięciem 500V - > 2 MΩ Prąd upływu obwodu spawania IL - < 10mA Prąd upływu obwodu pierwotnego...
W kwestii formalnej pozwolę sobie na wyjaśnienie. Przy 160 A w BM można się spodziewać (zwłaszcza przy sporym obciążeniu) takiego samego łuku podczas wyjmowania jak i wkładania nowych bezpieczników. Elektryk "zdobył" gdzieś nowe BM'y i za pomocą specjalnego uchwytu i reki w rękawicy ochronnej założył w miejsce "znikniętych". To takie małe ostrzeżenie...
Żółto-zielony zawsze jest ochronnym przewodem , na 400V podłączasz pozostałe przewody do dwóch faz , jest to zasilanie między fazowe , bez zera. Na 230V jeden do fazy drugi do zera. Pozdr
Domyślam się że obudowa oscyloskopu jest połączona z zerem sieci (ochronnym). Jeśli tak jest to musisz użyć transformatora izolującego do zasilania oscyloskopu albo odłączyć przewód zerujący (ochronny) w wtyczce oscyloskopu. W tym ostatnim wypadku na obudowie oscyloskopu będziesz miał potencjał układu spawarki. Postępuj b.ostrożnie żeby cię nie poraziło.
Witam koledzy mam pytanko zakupiłem taka spawarke i mam pytanie czy dobrze widze < że nie potrzebuje zera roboczego ,,N,, tylko ,, PE ochronne bo chce wymienić wtyczkę na 5 bolcową bo teraz jest stara aluminiowa 4 bolcowa a mama gniazda 5 bolcowe ,Dziękuje
Przy wymianie kabla zasilającego zauważyłem, że każdy przewód fazowy a także ochronny był nawinięty po kilka razy na osobnych rdzeniach toroidalnych. Chciałbym dowiedzieć się czemu to ma służyć. Zdjęcie przykładowe
Najdroższy przyjacielu, wymieniasz gniazdo na scianie w domu na 5cio pinowe i robisz w nim zerowanie W świetle obowiązujących norm i przepisów, wykonanie zerowania nie jest możliwe ponieważ w instalacji nie posiadasz przewodu PEN — o przekroju 10 mm² Cu/16 mm² Al. Istniejący przewód pełni obecnie funkcję przewodu ochronnego (PE), pomimo...
okulary ochronne folie ochronne nauszniki ochronne
sterowanie dwoma obwodami stukać skręt prawo saeco ekspres kulka
suszarka electrolux moment dokręcania korbowodów
Nasadki udarowe: wytrzymałość i efektywność momentu obrotowego Brak dźwięku w słuchawkach Genesis Argon 600