Słusznie się domyśliłeś źródło zamieniamy z drenem z powodu diody. Na pierwszym rysunku podajesz napięcie pomiędzy bramkę a dren, ale zauważ że napięcie na źródle nie może być większe o więcej niż 0,5V niż napięcie na drenie (z powodu diody) więc tranzystor dostanie właściwe Ugs żeby go załączyć mimo że G i S są zamienione.
Na te lata dwukierunkowe sterowanie prądem stałym się robi mostkiem H, to gotowa "jedna rzecz" do kupienia w sklepie a z nie do końca czytelnego dla mnie rysunku, wnioskuje, że jakiś mostek wynalazłeś. Reszty o sterowaniu nie rozumiem. Masz dodatkowe założenia o separacji (pośredni wniosek ze schematu), o których zapomniałeś napisać? ps. pisze się "dwóch",...
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto...
propozycję z MOSFETem https://ep.com.pl/files/4726.pdf
Tylko się zastanawiam po co rezystory dla wyjść 03-08 (OC) ?? Po to, aby przy wyłączonym wyjściu podłączone do niego wejście "nie wisiało na wysokiej impedancji".
TC4066; CD4066 Tu masz opis i wszystko wyraźnie pokazane http://www.superdyskoteka.pl/photo/_pdf/...
Hej, wszystkie stabilizatory serii 78xx, 79xx, mają diodę zabezpieczającą pozdro
dioda Zenera 3V3 ma z reguły dość kiepskie parametry To prawda, ale lepsze uzyskasz łącząc szeregowo kilka złącz zwykłych diod impulsowych to nieprawda. Najlepiej zastosować TL431. Dla mnie opis jest również niezrozumiały.
Klayczny układ, ale ta dioda nie przeżyje tak silnego udaru. Tam trzeba dość mocną, aby rozproszyła ten krótki, ale bardzo duży przepływ energii.
Wariant schematu ochony przed nieprawidłową biegunowością. http://obrazki.elektroda.pl/5304881500_1...
Wiesz co z tą odwrotną polaryzacją to jest tak, że ładowarka powinna mieć zabezpieczenie a dioda (nie led) na wyjściu ładowarki chroni przed rozładowaniem w przypadku braku zasilania. Polecam liitokala ładowarki one mają zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem.
Witam. Na początek wymień diodę która zabezpiecza przed błędnym podłączeniem zasilania.
Witam. Według [url=https://www.rcgroups.com/forums/sho... źródła jest to [url=http://www.monolithicpower.com/Desk... Pozdrawiam.
Tu masz schemat do tego monitora. Myślę ze uszkodziłeś przetwornice na układzie U12 AIC1563. Ale na początek sprawdź bezpiecznik przy 12V oraz dławiki L17 i L18. Zasilanie jest na stronie 36 serwisówki.
Rozdział "Absolute Maximum Ratings" https://ww1.microchip.com/downloads/en/D...
lubię podłubać w takich rzeczach i czegoś się nauczyć Jeżeli lubisz wyzwania , to na wejściu zasilania do radia jest dioda zabezpieczająca. Na pewno jest zwarta , jeżeli nie watowałeś bezpiecznika i dalej nie katowałeś radia, to jej wymiana załatwi sprawę i radio powinno się uruchomić ,jeżeli dalej po zasilaniu nic nie poleciało.
A jaką dokładnie masz wersję tego AZ-850? Z dokumentacji wynika że są to przekaźniki bistabilne i nawet dla wersji monostabilnej polaryzacja ma znaczenie. Co do mozliwości uszkodzenia odwrotną polaryzacją to cewki tak nie uszkodzisz, magnes wewnątrz też sie nie rozmagnesuje od tego.
Pewnie są kondensatory przeciwzakłóceniowe (filtr) i tworzą dzielnik napięcia, stąd połowa napięcia wyjściowego. Obudowę i zarazem PE należy uziemić.
Zlokalizuj oznaczenie mniejszego mosfeta i go po prostu wymień. Poszukaj zamienników. Mogą znajdować się na innych płytach.
Witam! To jest tranzystor 2SB793-R, oznaczony na schemacie Q36 z dopiskiem power supply co dobrze koresponduje z podaną przyczyną rozerwania. Pozdrawiam!
Jeśli 9V to wystarczy zwykły 78L05 jeśli nie uda Ci się kupić tego LMa.
Może być jakakolwiek dioda o minimalnym prądzie 4A np, http://elecena.pl/product/41711/mur460-d...
W tym układzie, przy odwrotnym podłączeniu, popłyną duże, niszczące prądy, przez układ scalony, oraz przez zespół MOSFET'a z diodą, dopiero po ich spaleniu dużo później wybuchnie kondensator. W takim układzie nie ma sensu wprowadzać poprawek, lepiej zabezpieczyć całość, układ zabezpieczający przed odwrotnym podłączeniem możesz zrobić na: - diodzie -...
Dioda D13 jest do niczego niepotrzebna, wystarczy tylko dioda D3.
A czy z innego radia nie podejdzie? może pokombinować z analogicznymi TTi880/770 i Intekiem ? albo poszukać jakiś wylutów z tych modeli? na naszym rynku bardzo dużo sie tych radyjek sprzedaje więc części powinny być pozdrawiam Bartek
Nie zmam modelu SC303 który bu nie miał magnetofonu, były przynajmniej 4 modele o takim oznaczeniu z czego dwa schematy są na Elektrodzie w odpowiednim dziale. SławeK
Witam Tutaj pomoże tylko miernik - jeśli gniazdo zasilające jest odizolowane od obudowy to nie powinno być problemów. Weź miernik i sprawdź czy minus zasilania w obydwu efektach jest na masie. Lecz szczerze nie polecam bo mając jednakowe wtyczki zasilające musiałbyś je wyraźnie opisać a i tak prędzej czy później się pomylisz. Lepszym rozwiązaniem byłaby...
Trzeba szukać. Przypuszczam, że nie posiadasz oscyloskopu więc podłączaj wzmacniacz do kolejnych stopni i sprawdzaj jak gra. Najpierw do bazy q1, potem wejscia nieodwracającego ic1a (3), ic1b (5), i do bazy Q2. W ten sposób powinno sie udać mniej więcej zlokalizować usterkę.
DZ1 to Zener +9,1V . C62 to kondensator elektrolityczny 220µF/16V . Q5 to dowolny npn i możesz zastąpić go np. BD135. Podaję schemat Alana 101 (słaba jakość skanu), ale zawsze coś . http://obrazki.elektroda.net/76_12421022... Pozdrawiam.
później go podłączyłem ALE plus do minusa a minus do plusa ... po prostu nie zauważona zmiana biegunowości ... i coś strzeliło. Każdy wzmacniacz ma zabezpieczenie przed tym w postaci diody prostowniczej wpiętej na samym początku. Między plus a minus zasilania. Dioda się przepala, robi zwarcie i wywala bezpiecznik. Zabezpiecza to resztę elektroniki...
Wygląda na to że jednak dioda prostownicza od strony stopnia końcowego nadajnika jest w odwrotnej polaryzacji.
Każdy, kto miał kontakt z ładowarką akumulatorów wie, że odwrotne podłączenie akumulatora może uszkodzić ładowarkę i/lub akumulator. W internecie znalazłem zabezpieczenie oparte na przekaźniku oraz na Mosfecie. Rozwiązanie na przekaźniku lub na Mosfecie ma tę wadę, że nie wyłącza się samoczynnie (trzeba wyłączyć zasilanie i włączyć ponownie, żeby zabezpieczenie...
Tak, w diodach prostowniczych ta kreska bliżej jednej z elektrod oznacza kierunek przewodzenia...
Czy jest jakiś prosty sposób aby zabezpieczyć układ Ale co ma być zabezpieczone? USB-C jest tak zbudowane, że niezależnie jak wkładasz wtyczkę to zasilanie i masa trafiają na te same styki - zobacz obrazki https://mikrokontroler.pl/2017/12/27/mod... Jak dobrze wlutowałeś to gniazdo to raczej...
T1 jako zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, musi być włączony odwrotnie, żeby pasożytnicza dioda nie uniemożliwiła działania zabezpieczenia. T2 jest na wyjściu układu monitorującego napięcie - odcina, kiedy jest za niskie.
Prawda jet taka że jeszcze nie znaleziono układu który by na 100% zabezpieczył przed ( ludzką) głupotą.
No jak tak to wstaw tam diodę schottky. Może to tylko zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją...
Dioda D3 musi mieć odwrotną polaryzację, bo tu zwiera zasilanie do masy.
Jeżeli nie podłączyłeś diody do uzwojenia przekaźnika to impuls o odwrotnej polaryzacji (Samoindukcji) mógł przebić tranzystor. polecam artykuł [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoi...
Ja uważam, że nie 12V było problemem tylko odwrotna polaryzacja.
Zapewne przebita dioda 1N5401 tuż przy gnieździe zasilania. Ta dioda pełni funkcję zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją zasilania.
Hej Czy jest szansa na uratowanie rejestratora DVS THD0801-H2n do którego zostało podłączone zasilanie z odwrotną polaryzacją? Padł rejestrator oraz dysk. Jest zwarcie między + i -. Od których elementów zacząć wymianę. W załączniku dwa zdjęcia https://obrazki.elektroda.pl/9265870100_... https://obrazki.elektroda.pl/7375630500_...
Czy uszkodziłem układ ? Tak. Czy TDA 2003 ma jakieś zabezpieczenia ? Tak, ale nie przed odwrotną polaryzacją zasilania. Nota katologowa dostępna bez problemu. Jeśli nie to jak takie zrobić ? Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją to najprościej dać w szereg z zasilaniem diodę prostowniczą minimum 3A.
Wymień kondensator, podejrzewam że C1 ;) i sprawdź czy LM nie ubiło Posprawdzałem datasheaty, LM ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacja tak że powinien być w porządku ale prawie na pewno ubiło L293 ten niema zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją a z tego co zobaczyłem jest bezpośrednio połączony z wejściem zasilającym.
Stabilizator 7918 i tranzystor odwrotnej polaryzacji
Pegasusy miały często zamienioną polaryzację w stosunku do dzisiejszych wtyczek. Plus na zewnątrz. Jak zasilacz miał 9V i obojętnie ile mA i ci się spaliło to właśnie dlatego że ma odwrotną polaryzację. Nawet na zdjęciu tego zasilacza oryginalnego jest opisane że plus na zewnątrz ;) Wymieniaj stabilizator i powinna ruszyć, kondensatory nie wygląda że...
Jaki rezonator. Przecież to ochrona przed odwrotną polaryzacją (dioda krzemowa) lub/i przed zbyt wysokim napięciem zasilania (dioda Transil)
Często na wejściu przetwornicy jest dioda włączona w kierunku zaporowym. Przy odwrotnej polaryzacji stanowi zwarcie i uszkadza się (oraz bezpiecznik, który też powinien być).
Plus po stronie dławika. Masz tam diodę zwrotną zabezpieczajacą przed odwrotną polaryzacją.
Bywają rozwiązania zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Sprowadza się to do tego, że prostownik zaczyna puszczać prąd dopiero jak dostanie napięcie z zewnątrz, ale w typ połączeniu co na schemacie, na moje i tak nie zadziała.
Jest to dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją zasilania.
Nie kondensator tylko prędzej dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją.
Jeżeli radio ma (na przykład) diodę do "palenia bezpiecznika" odwrotną polaryzacją zasilania - może działać. Jeżeli nie ma, to raczej ukatrupiłeś dużą część podzespołów.
W sygnalizatorze zworka na -D, w centrali "odwrotna polaryzacja" na OUT2.
Nie doradzam, ale u siebie podpiąłem pilota Elmes przez tylko 1 diodę (zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją) i też działa.
Odwrotna polaryzacja C3,C4,C5 C1 i C2 jak najbliżej U2
Czasem warto zajrzeć do zakotwiczonych tematów - w tym przypadku wystarczy Spis treści. Gotowe i proste rozwiązanie.
W ten sposób mierzysz napięcie niezròwnoważenia końcówki mocy. Zazwyczaj miliwolty, polaryzacja losowa, Nijak ma to się do sygnału audio. Bezwartościowy pomiar do określenia fazy na głośnikach.
Wychodzi, że zrobiłeś błąd w montażu. Może być np. odwrotna polaryzacja jakiegoś kondensatora.
Zadziała w odwrotnej polaryzacji. Sam kiedyś robiłem podobny układ. Pozdrawiam
Zdawało mi się, że łatwiej byłoby tylko zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją. . To dioda na wyjściu wystarczy, jakaś o niskim Uf, np MBR4050.
Nie chce mi się analizować czy układ jest poprawny, na pewno widzę że cześć kondensatorów elektrolitycznych ma odwrotną polaryzację - będą strzelać.
A ja tam widzę uszkodzoną diodę, czym różnił się zasilacz ten zły który podłączyłeś od tego dobrego ? Wygląda jak by tylko miał odwrotną polaryzację i wtedy poszła może tylko dioda.
Podeślij zdjęcia.
Witam. Spróbuj odwrotnie , nie naruszenie wejścia a wskaźnik gotowy. A wyjście aktywne z odwrotna polaryzacją Pozdrawiam
Zacznij od sprawdzenia bezpicznika w wiązce instalacji gazowej.
Do ochrony przed przepięciami i odwrotną polaryzacją najlepiej użyć odpowiednio dobrany jednokierunkowy TVS plus odpowiednio dobrany bezpiecznik.
Tantale przede wszystkim ogromnie nie lubią dwóch rzeczy : a/ Za dużego napięcia. b/ Napięcia o odwrotnej polaryzacji. Osobiście nigdy nie lubiłem w audio tantali. Jeśli już to sprawdzają się jako blokujące napięcie zasilania. Powinno się nadać - o ile sprawny.
wróciło napięcie na końcówki do podłączenia do akumulatora, ALE o odwrotnej polaryzacji Tyrystory zasilane są pełnym sinusem - jeżeli zamieniłeś A i K to tłumaczyłoby odwrotną polaryzację wyjścia (chyba nie odwrotnie miernik ;) ?) Tranzystor jednozłączowy robi za generator impulsów bramek z częstotliwością wynikającą z C2 i ustawionej rezystancji R7,...
Sprawdź w laptopie, na wejściu zasilania pewnie jest dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją. Diodę należy wymienić.
Nóżki 8 i 16 są pominięta w tym programie, w rzeczywistości muszą one jednak być podłączone. Tak, dioda zabezpieczy układ przed odwrotną polaryzacją.
Sprzedający pisze o tej przetwornicy: Zabezpieczenie przed włączeniem odwrotnej polaryzacji Zabezpieczenie przed spadkiem napięcia Zabezpieczenie przed przeciążeniem Zabezpieczenie przed zwarciem Zabezpieczenie przed przegrzaniem Moc przy ciągłym obciążeniu: 500W Sprawność:>92%
Prawdopodobnie podłączyłeś odwrotnie zasilanie i w tej chwili masz zablokowane/uszkodzone radio. Ja stawiam że padła dioda zabezpieczającą przed odwrotnym podpięciem zasilania. Bez niej radio będzie pracowałoby normalnie. Dioda zabezpieczającą dostała zwarcia i dlatego przepala bezpieczniki. Diodowe zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją (DAMPER...
Uszkodzony w skutek: ESD, zbyt wysokiego prądu lub odwrotnej polaryzacji na wejściu.Niby jak sprawdziłeś ze dobra :D?
Dowolnym transilem w obudowie SMB najlepiej jednokierunkowym bo chroni także przed odwrotną polaryzacją. Na napięcie 24V.
Niesymetryczne to dwa przewody np +5V i masa a symetryczne to trzy przewody np +5V masa i -5V (dwa równe napięcia o odwrotnej polaryzacji).
Czy chcesz powiedzieć że podłączyłeś akumulator z odwrotną polaryzacją?!?! Obawiam się że mogłeś uszkodzić tym głośnik. Nic na ślepo nie zmieniaj tylko sprawdź polaryzację, co za problem!!! W pierwszej kolejności do sprzedawcy trzeba było pisać.
Ona zabezpieczy tylko przypadek, gdy na USB podane zostanie napięcie o odwrotnej polaryzacji. Jeżeli przewidujesz, że takie się pojawi to wtedy ma sens. Do zabezpieczenia możesz dodać seregową diodę, wtedy nie wpłynie prąd, gdy napięcie będzie większe niż napięcie USB.
Nie, tranzystor działa w obie strony dioda ma tylko znaczenie przy wyłączonym. Ta dioda jest diodą pasożytniczą wynikającą z połączenia podłoża i źródła. MOSFETy małej mocy czasem mają cztery nóżki i taki tranzystor może pracować w dwie strony. Dzięki temu że włączony tranzystor, przewodzi lepiej niż dioda, robi się prostowniki i zabezpieczenia przed...
Wpięcie diody zapewne też nie wchodzi w grę gdyż musiała by być to dioda o niskiej rezystancji i prądzie ok 40A... potężne koszta i w ogóle... :) Z przekaźnikiem dobry pomysł, ale jeśli Ci siada 30-tka tzn że w obwodzie przy napięciu 24V występuje te 30A a to jest bardzo dużo, musisz poszukać przekaźnika który to wytrzyma. Co do układu to niezły pomysł,...
A tak z ciekawości: wcięcie w obudowie też ma tam gdzie ten większy cyt."prympel" ? W innym miejscu na forum koledzy wspominają o możliwości odwrotnej polaryzacji - człowiek uczy się całe życie :idea: Pozdr.
Uważaj z wymianą tantalów są dużo mniej odporne na Umax i odwrotną polaryzacje, szczególnie nadają się w torze przedwzmacniacza i reg, barwy tonu
Poczytaj co napisano o (Jumper 3 Pro ) Fraza: Ezbook Jumper 3 Pro Szukaj na wybranych forach Znaleziono 11 wyników p.s Jumper EZbook 3 Pro 13,3", 1920х1080, Intel Celeron N3450 (iGPU Intel HD Graphics 500) Apollo Lake 6 GB LPDDR3 (2х 3 GB Samsung K3QF6F60MM-QGCF) eMMC 64 GB (Toshiba 064G38) Płyta prod. made China , brak SM
Zrób zdjęcie tego starego czujnika i tego, jak jest zamontowany. Tak, odległość od czoła czujnika, do występu powinna tyle wynosić. Zamontowany przez was czujnik może mieć odwrotną polaryzację. Spróbuj podłączyć do odwrotnie.
Na wejściu zasilania zewn jest dioda zabezpieczająca. Przy odwrotnej polaryzacji mogło ją ubić, albo coś w okolicy. Ael tak naprawdę bez looknięcia to ciężko będzie wywróżyć.
Hej. Pin 15 ze złącza FAKRA powinien byc podpięty do pinów A4 i A7 złącza ISO. Pytanie czy przy podpięciu radia po zamianie plusa z minusem nie uszkodziłeś go, ewentualnie czy nie poleciała dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją wewnątrz. :)
Tyrystor zamyka przewodzenie gdy : obwód sterowany ma przerwę , polaryzacja złącza anoda -katoda ma niewłaściwą (odwrotną ) polaryzację , złącze anoda -katoda dostaje na chwilę zwarcia.
Zacznę od drugiego pytania- jest ono prawdziwe. Pierwsze jest fałszywe. Dioda jest włączona nie po to aby zabezpieczyć przed odwrotnym zasilaniem, ale po to aby zabezpieczyć tranzystor przed wyindukowanym stosunkowo wysokim napięciem (o odwrotnej polaryzacji) przez cewkę przekaźnika.
to coś, co udaje podwajacz To nie jest podwajacz. To jest układ zastępujący kondensator niepolarny kondensatorami elektrolitycznymi dla zmniejszenia gabarytu urządzenia. Diody służą tu do nie dopuszczenia napięcia o odwrotnej polaryzacji do kondensatorów. Ten układ czasem ma zastosowanie w zwrotnicach głośnikowych.
Nadal jednak zastanawiam się co począć z tym małym defektem na płycie głównej. Dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacja. Trzeba wymienić diodę.
Jeden głośnik jest wpięty w przeciw fazie Ja tylko poprawię, że pisze się "podłączony w odwrotnej polaryzacji". Głośnik może grać w przeciwfazie, albo inaczej, być nie zgrany w fazie z innym głośnikiem, a jednocześnie być podłączony w tej samej polaryzacji, lub odwrotnej, z filtracją lub bez, kwestia doboru filtracji jak i umiejscowienia tych że głośników.
Jeśli wyłączymy napięcie zasilania cewki przekaźnika , przełącznik i żelazny rdzeń nadal znajdują się w pozycji roboczej. Sprężyna przywraca je do pozycji wyjściowej. Może to spowodować skoki napięcia i uszkodzenie wrażliwych urządzeń elektronicznych. Z tego powodu rezystor lub tak zwana dioda gasząca jest często podłączany równolegle do uzwojenia magnesu...
To pobudź układ przyciskiem. Zewrzyj na chwile bazę tranzystora do masy to układ ruszy. A kondensatory wybuchają bo elektrolity nie zbyt lubują sie w pracy z odwrotną polaryzacją
W instrukcji wyczytałem że 7805 ma zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia i przegrzaniem, ale nie pisze nic o podaniu odwrotnego napięcia na wejście. Bo te układy takiego zabezpieczenia nie mają. Sam niedawno przez przypadek uszkodziłem w ten sposób stabilizator. Przy krótkotrwałym podłączeniu o odwrotnej polaryzacji źródła o stosunkowo niskiej wydajności...
Nie jak dasz stabilizator 78l05 pod baterię 9 V to będziesz miał na wyjściu 5 V. Natomiast jak dasz 79l05 to na wyjściu będziesz miał także 5 V tylko o odwrotnej polaryzacji względem masy układu.
Da sie i to latwo zmnie tranzystorki na ich odpowiedniki ale z odwrotna polaryzacja np: z p-n-p na n-p-n , oczywiscie inne elementy typu diody i kondensatory tez . Pozdro.
Przypuszczalnie to skutek włączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji - z (+) w środku. Posprawdzaj diody Zenera w bazach dwóch dużych (nie widać opisów na zdjęciu) tranzystorów.
Cześć. Bezpiecznik B403 zabezpiecza ujemne zasilanie wzmacniacza, Zamieniając wtyczki podałeś tam napięcie dodatnie, w gorszym przypadku z dwóch to pewnie to wyższe 38V. Zatem czeka cię jeszcze raz przegląd kondensatorów elektrolitycznych w ujemnej gałęzi zasilania wzmacniacza, a że widzę tam tylko jeden? np. C405 mógł ulec uszkodzeniu ze względu na...
To dioda PMEG4010EH. Zabezpiecza przed podłączeniem wtyczki zasilacza z odwrotną polaryzacją. Nie musi być identyczna ale parametry powinna mieć podobne http://www.nxp.com/documents/data_sheet/...
pomyślałem o układach 74HC00 i 74HC08 i innych podobnych Mają zakres zasilania od 2V do 6V. Daj 3 paluszki i po problemie. Do tego diodę zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją. Miałem zaproponować ogniwo Li-Ion (18650), ale jeszcze sobie krzywdę zrobią. 9V bym omijał. Mało pojemne i drogie.
odwrotny polaryzacja gniazdko podać odwrotny polaryzacja zabezpieczenie odwrotny polaryzacja
nabija powietrza katalizator wydech radio samochodowy wymiana
berges falownik peugeot expert
Schemat piekarnika elektrycznego: elementy i połączenia Wymiana czujnika klocków hamulcowych w Mercedes Actros MP4