Może problem tkwi w tym, że programuję na płytce stykowej? To nie ma znaczenia :) Chciałem zrobić sobie jakąś podstawkę programującą(pod najpopularniejsze AVRy) ... Po co? Płytka stykowa jest Twoją podstawką. Pokaż zdjęcia. Pokaż schemat jak podłączasz.
na wyswietlaczy sie cos pojawia? Podłączyłeś zewnętrzny kwarc?
Problem też w tym, że na wewnętrznym RC rs232 po prostu może nie działać i będziesz odbierał śmieci. Podłącz zewnętrzny kwarc i wtedy spróbuj.
Są to ustawienia procesora do odpowiedniego kwarcu, czy ma działać na standardowych ustawieniach czy też na wewnętrznym lub zewnętrznym kwarcu.
Jakie kondensatory najlepiej zastosować? -------------------------------------- Mam podobny problem z mikrokontrolerem ATmega 328P, który pochodzi z Arudino UNO. Chciałem również wgrać do niego bootloader, ponieważ straciłem komunikację pomiędzy Arduino a komputerem, ale przy próbie połączenia się z nim AVRDUDE wywała mi taki sam błąd jak przy ATmega...
Procek nowy, czy już gdzieś pracował ? Jeśli pracował to może być ustawiony na zewnętrzny kwarc lub oscylator. Wówczas odpowiedni element należy podłączyć do procka.
Hi :D do sterowania serwem przez ATMEGA8 lepiej podłącz zewnętrzny kwarc i szybszy np. 12MHz
Podpinasz wszystkie piny VCC (VCC i AVCC) do zasilania, wszystkie piny GND (GND, AGND) do masy i 4 linie programatora (MOSI, MISO, SCK, RESET). To ABSOLUTNE MINIMUM, TYLKO DO CELÓW TESTOWYCH. O ile oczywiście mówimy o procesorze, którego nikt nie przestawił we fusebitach na np. zewnętrzny kwarc itp.
Dla 10MHz 1111 i koniecznie podłącz kwarc.
Było tak odrazu. Nie wybrałeś zewnętrznego kwarcu tylko zewnętrzny oscylator RC. A to są 2 BARDZO RÓŻNE rzeczy. Otwierasz notę katalogową Atmega8, strona 29, rysunek nr 12 "external RC configuration". Podłącz tak jak narysowali i tym razem fusebity ustaw na KWARC. I nigdy nie tykaj fusebita zmieniającego funkcję pinu RESET. Tego już tak łatwo nie poprawisz.
Na PB I PC mam wyświetlacz PB6/7 to XTAL1/2. Ustawiając fusebitami zewnętrzny rezonator wyłączyłeś te piny dla portu PB - stąd śmieci na wyświetlaczu. Z kolei podłączenie równolegle z kwarcem pinów wyświetlacza blokuje wewnętrzny oscylator - stąd problemy z taktowaniem procesora.
Jeśli ustawiasz zewnętrzny kwarc to musi on być podłączony przy programowaniu. O ile nie namieszałeś czegoś z FUSAMI od programowania szeregowego, to wszystko powinno być ok.
Atmega8 posiada wewnętrzny oscylator 8MHz. Jest on domyślnie aktywny. Aby podłączyć zewnętrzny kwarc należy zaprogramować odpowiednio fuse bits
Dzięki Charly za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, czy wtedy sygnał z tego pinu mogę podłączyć do T0, tak, aby pin ten działał jak przerwanie zewnętrzne?
Obojętnie, które wartości byś nie ustawił, to po zaprogramowaniu fuse bitów musisz mieć podłączony do procesora ten zewnętrzny układ RC (inaczej nie będzie komunikacji). A jak chcesz ustawić kwarc, to External Crystal/Resonator.
Czyli rezonator może spełniać funkcję oscylatora, a nie tylko stabilizować drgania oscylatora? Nie. Rezonator jest podłączony do wewnętrznego oscylatora: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011...
ATmega ma podłączony zewnętrzny kwarc? Jakaś gotowa kupiona płytka, czy "samoróbka"?
Najpewniej przy tej okazji zmieniłeś źródło taktowania na zewnętrzne. Podłącz kwarc lub generator zewnętrzny i spróbuj odzyskać kontrolę nad uC.
Pod te piny nic nie jest podłączone. Sprawdzę jeszcze jak zachowa się Atmega8 przy zewnętrznym kwarcu 10MHz.
Witam Jeżeli do procesora AVR (np. Atmega8) będzie podłączony kwarc a fusebity będą skonfigurowane na wewnętrzny oscylator to zewnętrzny kwarc nie będzie powodować żadnych zakłóceń i układ będzie działać prawidłowo?
A czy podłączenie zamiast kwarcu zewnętrznego generatora RC mogłoby pomóc, jest sens próbować?
Należy podłączyć zewnętrzny kwarc lub oscylator, bo przecież tak zaprogramowałeś fuse bity.
Podłączyłem zewnętrzny kwarc 8MHz plus 2 kondensatory 27pF ale nie pomogło...
Wewnętrzny oscylator RC jest mocno niedokładny. Z pewnościa musisz kupić zewnętrzny kwarc, ale na ATmedze8 32mhz raczej nie pociągniesz :P Bardziej zalecane jest jednak kupienie kwarcu zegarkowego 32.768 kHz i podłączenie pod piny TOSC1 i TOSC2 które wykorzystuje specjalnie dostosowany pod to Timer2 w trybie asynchronicznym. Wtedy uC można taktować...
Jeśli podłączysz zegar pod XTAL1 to powinno być ok. Czy masz zewnętrzny generator, czy rezonator, nie będzie to miało znaczenia, więc fusebitów przestawiać zasadniczo nie trzeba. Sprawdź czy podany zegar ma właściwą amplitudę. Jeśli wcześnie układ zegara się nie wzbudzał, to często przyczyną są wadliwe kondensatory przy kwarcu.
prescale 256 miałem dlatego że najpierw używałem timer0 a później zmieniłem na 2 a nie zwróciłem uwagi że timer2 ma prescale =128. a ja to robiłem ładując do niego 128 wiec i tak liczył poprawnie. Ale w atmega8 , w 168 nie działa mi zewnętrzny kwarc który oczywiście jest podłączony
Spróbuję kod tylko muszę do sprzętowego SPI podłączyć wyświetlacz bo puki co programowo wysyłam. Nie bardzo wiem co siedzi na tej miojej płytce. Jakieś 2 kondensatory tam są i 2 diody. Mam jakiś kod do tego dołączony pod 51 i jak patrzę to tam jakies info czyta z wyświetlacza i 4 rodzaje rozpoznaje i w zależności od tego inicializuje. Na razie kupiłem...
Sorry, skoro jesteś początkującym to daj sobie spokój z tymi bitami... Masz ustawione fabrycznie 1 MHz, normalny reset itd. To Ci wystarczy w zupełności do poznania Atmegi (czyli standardowa obsługa diód i przycisków - od tego większość zaczyna(ła) ) Później najwyżej przestawisz na 8 MHz albo na zewnętrzny kwarc.
Musisz ustawić bity w ten sposób: HFUSE=0xc9 LFUSE=0xef To jest ustawienie zewnętrznego kwarcu powyżej 8 MHz. Pamiętaj że jak przestawisz na zewnętrzny kwarc to musisz podłączyć rezonator żeby programować Atmegę. Jaki masz programator? Czego używasz do wrzucania programu i ustawiania bitów?
Witam.Jeśli masz bity ustawione tak jak pokazałeś na obrazku to ustawiłeś je na zewnętrzny generator a nie kwarc .podłącz zewnętrzny generatorek pod XTAL1 i powinno być wszystko git. Polecam tę stronkę sam zawsze z niej korzystam gdyż głowa nie śmietnik i wszystkiego nie trzeba pamiętać.[url=http://www.engbedded.com/f...
Jeśli nie potrafisz to zrób to prościej. Podłącz zewnętrzny kwarc 32,768kHz (zegarkowy); Config Clock = Soft Procedura zegara używa specjalnych zmiennych: _day , _month, _year , _sec, _hour, _min Wszystkie są typu Byte. Można je modyfikować bezpośrednio: _sec = 1 Sprawdź, o ile się spieszy (opóźnia). Różnicę koryguj warunkiem któregoś dnia np o północy.
No to pochwal się, wrzuć fotkę, narysuj odręcznie na kartce jak podłączasz piny złącza USBASP do Atmegi. Skoro USBASP odczytuje drugiego USBASP to znaczy, że programator jest sprawny, jeśli podłączyłeś prawidłowo to powinien odczytać atmegę. A co z kwarcem, może przestawiłeś sobie te uC na zewnętrzny, próbowałeś podłączyć kwarc pod piny XTAL1 i XTAL2?...
Ponieważ projekt (program) może potrzebuje rezonatora kwarcowego na nietypową częstotliwość dla tego został użyty od razu w projekcie. Pierwsze programowanie ISP - może być bez niego lub z nim. Po przełączeniu FUSE na zewnętrzny rezonator - kwarc musi już być podłączony.
Podczas programowamia szeregowego uC musi być taktowany. Fabrycznie ATMEGI8 są taktowane wewnętrznym generatorem 1MHz - chodzą same. Aby zmienić źródło taktowania trzeba zmienić fusebity. Po przełączeniu na kwarc zewnętrzny, który nie jest podłączony, uszkodzony itp. procesor nie ma impulsów zegarowych i uC nie odpowiada programatorowi. Połączenie...
[syntax=vbnet]$crystal = 8000000 $prog &HFC , &H84 , &HD9 , &H00[/syntax] Usunąłem z programu &HFC i brak komunikacji z procesorem. Czy ktoś może powiedzieć co oznacza dokładnie &HFC i czy podłączenie zewnętrznego kwarcu obudzi procesor? Które fusy tutaj zabezpieczają procesor przed odczytem?[/s]
Wszystko kwestia czego użyjesz, tzn. czy Twój wyświetlacz ma wspólną anodę czy katodę. Co do atmegi i zewnętrznego kwarcu to nie jest konieczny. Możesz użyć wbudowanego
Nie koniecznie potrzebny będzie programator równoległy. Pewnie jak to najczęściej bywa, niewłaściwie zostały zmienione fusy źródła taktowania procesora, czyli ustawiono źródło na generator zewnętrzny. Jeżeli tak, to trzeba podłączyć zewnętrzny generator np. 1 MHz i korzystając z tego samego programatora którym przeprogramowano fuse bity, ustawić je...
W fusach manualnych zaznacz zewnętrzny kwarc >8MHz. I niczego więcej nie zmieniaj Dodano po 1 Jak program się wgra to odłącz programator. Pamiętaj aby podczas programowania zasilanie było podłączone Dodano po 2 I napisz jakim napięciem zasilasz układ (na wyjściu z zasilacza).
Nic nie rozumiem, jeśli ustawiłeś fusebity na zewnętrzny kwarc >8MHz to powinno działać jeśli masz teraz kwarc podłączony do mikrokontrolera. Po czym twierdzisz, że jest zablokowany?
Mam jeszcze takie pytanie przy okazji. Jak muszę ustawić, żeby procesor był taktowany zewnętrznym kwarcem 8MHz? Kwarc mam podłączony do XTAL1 i XTAL2 w mikrokontrolerze. Nóżki kwarca są również podpięte przez kondensator 22pF do masy. Ostatnia pozycja na liście (screen2.jpg - ta jeszcze jedna, co widać tylko jej górny fragment ;)) : 1111:XXXX external...
Masz to zrobione ok, z tym, że zamiast starej ATMegi8 zastosuj coś nowszego, co ma zdecydowanie mniejszy pobór energii. Nie zapomnij podłączyć także AGND. AVcc też nie zaszkodzi. No i przemyśl zastosowanie ATTiny. Taktowanie możesz zrobić na zewnętrznym kwarcu 32768Hz - nie ze względu na stabilność, lecz na zużycie energii - twoja aplikacja nie wymaga...
Z grubsza jest ok. Dodałbym kondensator ok. 10nF od pinu reset do masy. Do mikroswitcha port ma włączony pullup? Kwarcu zewnętrznego nie ma, więc uważaj przy programowaniu Fuse bit.
... na dodanie zewnętrznego generatora jest za późno, bo procesor którego użyłem ma tylko jeden pin wolny i to ADC, a prawdę mówiąc nie podoba mi się zbytnio dawać nowego uC (atmegi 16). Ile przycisków masz podłączonych do mikrokontrolera? Jeżeli co najmniej dwa, to zrób klawiaturę na wolnym pinie ADC: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011...
Ok, a jak to się będzie miało do samego programu napisanego na 1Mhz ? Nigdy jeszcze z zewnętrznym kwarcem do czynienia nie miałem. W jaki sposób należy programowo z niego skorzystać? Czy do kwarcu należy podłączyć jakieś kondensatory ?
Ostatecznie odłączyłem wewnętrzne kondensatory (CKOPT niezaprogramowany), a podłączyłem w standardowy sposób (do masy) kondensatory zewnętrzne, jeden 25pF, drugi (trymer) ustawiony na trochę mniej i chodzi idealnie, nie zaobserwowałem żadnego rozjechania czasowego po 24h pracy.
* Skoro układ ma zewnętrzny kwarc, to wypada sprawdzić, czy po padnięciu nadal idzie zegar do procka - może się okazać, że nie... Niestabilny zegar będzie sprawcą efektów, o jakich piszesz... * Przyczyną może też być zasilanie - zjawiska podobne do opisanych występowały w układzie z podskakującym zasilaniem.... * Tak dla pewności...czy wszystkie piny...
Witam, mam atmege8 zaprogramowaną działa lcd widać zmiany z przełączników i enkodera ale brak sterowania scalakiem syntezy. kwarc to 7,2MHz przy syntezie a do procka podłączenie z xtal1. Jakie prawidłowe fuse bit-y ,mam ustawione - " zewnętrzny kwarc z kondensatorami 6-8MHz " i miałem " częstotliwość z zewnętrznego " i nic. Z Bascom-avr korzystam.
Czyli wymienić kwarc z 8m na 32k. A czy atmegi8 (DIL28) można podączyć dwa kwarce tak jak do 8535? Po przeanalizowaniu noty atmegi8 wydaje mi się, że się nie da, ale może się mylę? Wymienić. Do M8 można podłączyć tylko jeden kwarc. Do taktowania procesora użyj wewnętrznego oscylatora a zewnętrzny tylko do RTC.
Nie mam zewnętrznego kwarcu podłączonego, w fuse bitach jest ustawiony 1MHz, nic nie zmieniałem tam. Pewność mam, bo tranzystorami steruje dobrze z odpowiednimi czasami.
Kwarcu nie potrzebujesz. Na wewnętrzynym oscylatorze możesz zrobić to spokojnie. Nie masz złącza ISP - no chyba że masz zewnętrzny programator do którego będziesz wkładał procesor. Jeśli nie to zdecydowanie dorysuj to złącze. Czy LCD będzie bez podświetlania? Kup lepiej taki z podświetleniem i go podłącz - 15 i 16 noga LCD. Może warto kupić 2x16 - koszt...
W środku masz Hex'a, wystarczy podłączyć piny jak w plikach *.h, ustawić Atmegę na 8MHz (wewnętrzny oscylator lub zewnętrzny kwarc), wgrać i przetestować. Powinno działać.
1. Sprawdź na pewno połączenia - kabelki etc - czy są dobrze i pewnie podpięte - EDIT: nie zauważyłem że to wykluczyłeś 2. Możliwe że sobie przestawiłeś Fuse bity od taktowania, ustawiając je na zewnętrzny oscylator lub zewnętrzny sygnał zegarowy. Aby to sprawdzić najpierw musisz wlutować między nóżki XTAL1 i 2 kwarc, wraz z kondensatorami (bodajże...
1. Jest poprawny, ale nie do końca, bo nie ma bufora(74hc244 - chroni przed zepsuciem portu lpt) i może uszkodzić LPT, pinów nie sprawdzałem. Zrób ten programator co jest w pierwszym linku w moim poscie on jest sprawdzony i na pewno dobrze działa. 2. Poczytaj o fuse bit'ach w atmegach, żeby włączyć zewnętrzny oscylator(kwarc+kondensatory) trzeba odpowiednio...
Atmega8 była używana w Arduino na płytce NG, wystarczy taką wybrać, podłączyć programator i wypalić bootloader, musi być podłączony zewnętrzny kwarc 16MHz, bo taki był w NG. Ale lepiej jest wgrać dodatek do Arduino 'MINI CORE' i tam masz do wyboru Atmega8 z kilkoma zegarami do wyboru, wybierasz jakiś zestaw, wypalasz bootloader i potem możesz wgrywać...
Zrobiłem na szybko programator STK200 i niestety ale nie komunikuje się z uszkodzonymi uP ze sprawnymi 'gada'. Podłączałem również kwarc 6MHz i dwa kondensatorki (30pF - nie miałem 22pF) nic nie pomaga. Co mogło spowodować uszkodzenie ze nie mogę skomunikować się. Nie bawiłem się fusebitami jedynie co zrobiłem to zmieniłem częstotliwość procesora w...
Być może zmieniłeś na kwarc zewnętrzny pomoże wtedy podłączenie kwarcu. Zobacz [url=http://elportal.pl/index.php?module... i [url=http://www.henwyd.republika.pl/Teks... .
a jeszcze prościej ,ustawic atmege na kwracu wewnętrzym a pod piny tosc1/2 podłączyć kwarc 32.768khz skonfigurować timerze do pracy 2 w trybie asynchronicznym
BTW, po co stosować M128, jeśli pod każdym względem lepsza i tańsza jest XMEGA128? Zapewne wynikło to z braku wiedzy i doświadczenia :| Nie muszę korzystać z wewnętrznego oscylatora. Miałem podłączone też zewnętrzne kwarce 8mhz, ale efekt był ten sam.
... kazdy kto to robil przewaznie bawi sie na uniwersalnej i podlacza jak mu latwiej. Otóż to. Ja mam programator jednak zrobiony na zewnętrznym kwarcu i złącz LPT. Ale co do programatorów to jest ich wiele wersji.
Na moje jeśli masz dobrze wszystko podłączone to tak jak koledzy wyżej pisali sprawdź z innym kwarcem i kondensatorami. Będzie pewność że to można wykluczyć a roboty w tym zaledwie 5min.
Witam Ponieważ chcę podłączyć iButton DS1996 - pamięć 64kb na 1-wire do mojego uC ATMEGA8 (z kwarcem zewnętrznym 8MHz), to czy zadziałały by twoje funkcje w C ?? tj.: ow_reset(void); read_bit(void); itp. no oprócz tej do pomiaru temperatury, bo jej bym nie potrzebował ...
za pomocą zwykłych timerów nigdy nie uzyskasz dokładnie jednej sekundy ponieważ są zbyt mało dokładne i timery niekiedy sie "spóźniają" bo uC ma też inne sprawy na głowie. Sytuacja poprawia se jeśli podłączymy zewnętrzny oscylator, a najlepiej podłączyć kwarc 32768Hz i taktować nim tylko Timer2 ustawiamy ASSR|=1<<AS2; i dajemy prescaler 128 i...
Lepiej użyj zewnętrznego kwarcu "zegarkowego" 32.768kHz podłączonego pod TOSC1 i TOSC2. Impulsy zliczasz w TIMER2 który jest specjalnie do tego przystosowany. A zyskasz dużą dokładność zegarka.
Czyli wystarczy ustawić je tak jak Pan napisał? High 0xD9 Low 0xE4 i zaprogramować? Najpierw trzeba wgrac program a potem fusebity czy to robi się ze jednym razem? W temacie fusebitów jestem kompletnym laikiem (nigdu tego nie robiłem) a nie chciałbym zablokować procka. Tak, dokładnie. Robisz to w tej samej sesji komunikacji z processorem, lecz są to...
No to jeszcze ja. ATMEGA8 może pracować na generatorze wewnętrznym o częstotliwościach 1, 2, 4, 8MHz do wyboru. Może pracować na zewnętrznym kwarcu do 16MHz i do 8MHz dla wersji L. Można Medze8 podłączyć elementy zewnętrzne RC do wewnętrznego generatora, oraz można podłączyć zewnętrzny generator. Mega8 nie posiada dzielnika taktowania. Dzielnik taki...
Jak dla mnie to przede wszystkim zamiast deley() wykorzystać jakiś zew. zegar RTC usypiać procka i wybudzać przerwaniem z RTC Nie trzeba używać zewnętrznego RTC - wystarczy podłączyć kwarc i użyć przerwania z wewnętrznego timera. Nie wiem, jak w przypadku Arduino, ale zastosowany w nim mikrokontroler to chyba ATmega8, więc jest taka możliwość (o ile...
Możliwe, że nie musisz. Jeśli kolega używał ATmegi z zewnętrznym kwarcem, podłącz takowy wraz z kondensatorami 18-33pF i jeśli tego dotyczył problem, zaprogramujesz ją bez problemu. Możesz też ponownie zmienić fuse-bity na pracę z wewnętrznym oscylatorem.
Korzystam z mikrokontrolerów ATmega8, ATmega8535 oraz ATmega16 (innych mi szkoda), które są podłączone do zewnętrznego kwarcu 1,8432 MHz. Mikrokontrolery nie chcą wystartować (tzn. działać). Jeżeli podłączę inny kwarc, np. 4 MHz, 8 MHz, 16 MHz to działają bez zarzutu (fuse bity są zaprogramowane prawidłowo). Mam kilka egzemplarzy ATmega i jeden z nich...
Widzę, że macie z tym układem spore problemy. Co do podłączenia LCD wszystko znajduje się w nocie katalogowej LCD. A i jeszcze jedna bardzo ważna sprawa fusebity ustawiamy na "zewnętrzny kwarc z kondensatorami 10-16MHz" (1110), aktywujemy bit CKOPT. Najlepiej robić to programem BASCOM-AVR. :)
Kolego po kolei: - jakiego programatora używasz? - jaki soft do programatora? - czy procesory były fabrycznie nowe? - czy wcześniej mogłeś dokładnie te procesory programować swoim programatorem? - jaki komunikat wyrzuca soft programatora? - czy masz pewność, że programator poprawnie komunikuje się z procesorami? Fabrycznie nowa atmega jest na wewnętrznym...
Zamiast Atmega8 możesz wziąć ATmega88 - wtedy można sobie zdaje się wygospodarować drugi sprzętowy UART. Atmega128 ma od razu 2 gotowe UART'y. A poza tym można sobie prościutko zrobić za pomocą MAX485 - magistralę RS485 zamiast RS232 no i wtedy możesz się bez problemu kontaktować z dowolnym z tych 2 procków za pomocą PC'ta. Trzeba tylko sobie ustalić...
PC6 (RESET) - opcjonalnie nóżka resetująca procesor PD0 (RXD) - odbiornik UARTA PD1 (TXD) - nadajnik UARTA PD2 (INT0) - przerwanie zewnętrzne PD3 (INT1) - przerwanie zewnętrzne PD4 (XCK/T0) - taktowanie USARTA albo impulsy dla timera VCC - zasilanie cyfrowe GND - masa PB6 (XTAL1/TOSC1) -do podłączenia kwarcu (wejście) PB7 (XTAL2/TOSC2) -do podłączenia...
Jeśli natomiast będziesz musiał zaprogramować mikroprocesor to trzeba ustawić fusebity. Praktycznie zawsze jest tak że gdy kupujemy mikroprocesor ze sklepu do jest on domyślnie(fabrycznie) zaprogramowany na 1MHz. Jeśli natomiast w naszym projekcie jest wymagana inna częstotliwość taktowania procesora to musimy to ręcznie ustawiać fusebit'y. W zestawie...
Ja mam takie pytanie a wg. można podłączyć kwarc 20MHz jak w nocie katalogowej pisze max. 16MHz czy może ja się mylę to może ktoś mnie oświeci :D Overclocking (przekraczanie maksymalnych dopuszczalnych prędkości pracy procesora) to chleb powszedni, ze wszystkimi z tego wynikającymi plusami jak i minusami. To tak samo jak z komputerem - testuj ... ATmega8...
Aby zapalić pojedyncze piksele w głównej pętli trzeba użyć funkcji lcd_pixel Funkcja lcd_pixel poprawiona Dodana funkcja lcd_znak oraz lcd_xTekst Obie działają - poprawiłem kilka błędów! Do sterowania wyświetlaczem użyłem atmegi32 z zewnętrznym kwarcem 11,0592 Zamontowanej na płytce uniwersalnej zasilaną tak jak na schemacie ze stronki podanej w poście...
według dokumentacji C8 powinien być 330nF i oczywiście ceramiczny Brakuje kondensatora np 100nF przy zasilaniu LCD Złącze programatora lepiej zrobić zgodnie ze standardem aby pasowały wszystkie programatory niewykorzystane porty najbezpieczniej zostawić niepodłączone (a w programie ustawić na nich stany jako wyjścia) w przypadku zasilania z bateri 9V...
1. Ustawiłeś fusebity na zewnętrzny kwarc ? 2. Jeśli podłączyłeś na pająka to mogą być problemy z kwarcem zewn. Generalnie do kwarcu trzeba dawać jak najkrótsze połączenia. 3. Możesz dać kwarc 8 MHz, ale w programie zmodyfikuj dyrektywę $crystal z 4000000 na 8000000 (czy jak to się tam w BASCOMie deklaruje :P )
Fusebity jeżeli to ma działać na zewnętrznym kwarcu to jednak trzeba zmienić... Dziwne, przecież ATmega8 fabrycznie ustawiona jest na wewnętrzny oscylator 1 MHz. Chyba, że automatycznie wykrywa podłączony kwarc, ale nic mi na ten temat nie wiadomo. Atmega nie jest taktowana tym kwarcem dlatego nie zmieniamy fusebitów. Tylko timer wykorzystuje ten kwarc....
Sorry, troszkę źle nazwałem temat ;). Postaram się poprawić. Wracając co tematu ;) to wyszukałem gdzieś na internecie, że tą metodą, którą chce odmierzać czas osiągnięto dość dobre rezultaty, ale gubiono 1-2 sekundy na 15h. Z tą tylko różnicą, że podłączony został zewnętrzny oscylator kwarcowy 8MHz. No zaraz zaraz. Czyli to dla Ciebie taka mała różnica,...
A mógłbyś pomóc, bo mam właśnie problem z tym czujnikiem i to w obudowie TO92. Podłączony do Atmega8 z zewnętrznym kwarcem 8MHz do PortB.0 Podłączenie nóżek mam takie:1-masa,2 - uC, 3-do 5V i rezystorem 3,8k do nóżki - 2 Pokazuje średnio -112 C, temperatura po trzymaniu czujnika wzrasta. Zachowuje się tak niezależnie od rezystora jaki podepnę. KOD:...
Witam wszystkich! Mam takowy problem: Po podłączeniu zasilania cały wyświetlacz jest delikatnie czarny. Kontrast jest ustawiony dobrze. Moje podłączenia: PC5 - RS, PB2 - E, PD4 - D4, PD5 - D5, PD6 - D6, PD7 - D7, RW do masy, piny D0-D3 w powietrzu. Zewnętrzny kwarc 8Mhz. Low fuse 0xEE a High fuse 0xD9. W załączniku biblioteka z której korzystam. Będę...
Wgrać program można kiedy chcesz. Fusebity zmieniasz jak już wiesz dokładnie jak działają. Jeśli masz zewnętrzny kwarc i kondensatory to w trybie wewnętrznego generatora RC zmieniasz fusbity na zewnętrzny kwarc o określonej częstotliwości. Ale jeśli masz w programie jakieś zależności od czasu- np. wait, itp. to należy dopasować częstotliwość oscylatora...
A masz w ogóle kwarc zewnętrzny podłączony do procka? Jeśli tak to prawidłowo podłączony ? - bo coś wygląda że nie za bardzo prawidłowo podłączony chyba. Poza tym jak piszesz że masz błąd z AVRDUDE to może go przepisz albo najlepiej zrób screenshot i pokaż obrazek co tam się dzieje?
1 Czy najpierw wgrywa się program a później ustawia się fusbity czy na odwrót? Kolejność dowolna. 2 Czy podczas ustawiania fusbitów z zewnętrznym kwarcem musi on być podłączony do atmegi czy programujemy normalnie bez kwarcu. Procesor podczas programowania musi być taktowany. Jeśli zmieniasz źródło z wewnętrznego na zewnętrzne, możesz zmieniać bez kwarcu,...
po kolei kolego wader_669 -> 1. jak masz jakiś kod/wsad do konkretnego typu procka plik HEX to program ten będzie prawidłowo działał tylko w tym procku ( w większosci przypadków ) - więc nie ma sensu wgrywać takiego wsadu do innego procka - tym bardziej, że ATmega48 znacznie różni się od ATmegi8 ;) 2. Wgranie samego wsadu bez ustawiania fusebitów nie...
Było to spowodowane jakimś problemem po zmianie fuse bitów A taki sobie praktycznie drobny problem... :P Co może być przyczyną wystąpienia takiego problemu po zmianie fuse bitów na zewnętrzny kwarc 8MHz? Na przykład nie stosowanie się do zawartości not katalogowych... A tak w ogóle to jakiś opis podłączeń(schemat/zdjęcie) wrzucisz, czy mamy wróżyć...
Tego nie widziałem. Znalazłem za to informację że dotyczy to rezonatora pracującego jako generator wytwarzający główny sygnał zegarowy: http://obrazki.elektroda.net/9_123515576... A po drugie, akurat w ATMega8 jest błąd w krzemie i te wewnętrzne kondensatory nie działają (tzn. FuseBit ich nie włącza). Użycie rezonatora jako źródła sygnału dla...
jako ciekawostkę podpowiem ci tylko, że nawet tak na pająka gdy podłączysz sam procek do STK200 a jest on zaprogramowany na kwarc zewnętrzny to wystarczy tylko tego kwarca (BEZ KONDENSATORKÓW) podłączyć do nóżek XTAL i też będzie chulało bez najmniejszych problemów. ostatnio w jakimś poście rozmawiałem tu na elce z kolegą prokopcio i to on mi to podpowiedział...
Dobra, a gdzie jest kwarc? Ustawisz fusebity na kwarc zewnętrzny i klops. To i tak Ci ta płytka nic nie pomoże. Czytaj i odpowiadaj z sensem. Ale kolega gege6 ma rację. Wydaje mi się, że kolega Freddy pomyślał o całkowitym zablokowaniu procesora przez złe ustawienie fusebitów - to się zgodzę, że płytka nie pomoże. Jeżeli nawet chcemy przeprogramować...
chciałem zrobić uniwersalny układ (rysunek poglądowy poniżej) w którym można by programować dowolne uC nie większe niż atmega8, gdyż zamiast ścieżek zastosowałbym kabelki przylutowane do terminali, zamkniętych w obudowach... kwarc może się przydać, ponieważ czasem mam do czynienia, z procesorem nie mającym wewnętrznego taktowania lub przełączonym na...
ATmegi mają wewnętrzne kwarce 1MHz . Jeśli nie zaprogramujesz im fusebitów to korzystają wyłącznie z wewnętrznego kwarcu, mimo np. podłączenia zewnętrznego rezonatora. Informacja, którą otrzymujesz jest spowodowana brakiem wykrycia mikrokontrolera. Swoją drogą może ten DualAVR ma zworkę typu SLOW SCK do programowania nowych układów ?
Nie zbudujesz dokładnego zegara bez układu RTC lub przynajmniej z wykorzystaniem kwarcu 32,768kHz. ATmegi podobno nie można podłączyć do takiego kwarcu (sam nie próbowałem, choć niektórym się to podobno udaje). Można wykorzystać wejście XCK (do zewnętrznego oscylatora USART) i podłączyć pod niego kwarc zegarkowy (32,768kHz), można też podłączyć ten...
Procesorek to Atmega8 Co do nieścisłości. Mnie też zdziwiło, że trzeba podłączyć osobny kwarc zegarkowy, żeby uruchomić Time$. jeśli go nie ma, zegarek wskazuje cały czas 00:00:00. Jeśli zaś rezygnuję z wewnętrznego kwarcu i podpinam zewnętrzny zegarkowy to procesorek jest zablokowany nawet po uprzednim przestawieniu fusów na external low frequency...
Dziwne trochę te napięcia. Wyglądają jakbyś podłączył odwrotnie diody zenera; najlepiej sprawdź jeszcze raz podłączenie. Fabrycznie ATmega8 ma ustawioną częstotliwość pracy 1 MHz (wewnętrzny oscylator). Jest to zależne od ustawienia "fusebit'ów", jeśli do tej pory ich nie przestawiałeś. Ostrzegam: dobrze się zastanów zanim zmienisz fusebity, bo można...
(at)dondu No i niestety sama próba uśpienia kończy się tylko uspaniem uc. Procesor nie chce się wybudzać od przepełnienia Timera2. Aby mikrokontroler wybudził się z power save musi mieć podłączony zewnętrzny kwarc 32,768kHz, a timer2 ustawiony do pracy w trybie asynchronicznym. Szczegóły podałem Ci w linkach. Przeanalizuj kod programu szczególnie w...
Zgodnie z komunikatem avrdude, nie da się ustawić częstotliwości SCK, ponieważ w usbasp masz stary firmware. SCK nie można podać z zewnątrz. Jeśli wgrałeś fusebity zgodnie z drugim załącznikiem oraz podłączyłeś kwarc to będzie działać. Jeśli jednak ustawiłeś fusebity zgodnie z pierwszym załącznikiem, to układ będzie taktowany z zewnętrznego RC, przy...
Witam! Od dośc niedawna bawie się w tworzenie układów na mikrokontrolerach, a to że sie bawie, potwierdze tym że programuje w Bascomie ;) Jak narazie dziwnym trafem większosć ukłądów miałem na AtMega8 i jemu podobnych i zawsze go montowałem z jakimś kwarcem, przez co nie mialem zadnych problemów. Ale teraz chcialbym spróbować pominąć zewnętrzny kwarc,...
Pisze program w Bascomie na Atmege8 i mam problem z obsługą wyświetlacza nie wiem czemu nic oprócz kwadratów nie chce sie wyświetlać program wygląda następująco: $regfile = "m8def.dat" $crystal = 8000000 Config Lcd = 16 * 2 Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portd.4 , Db5 = Portd.5 , Db6 = Portd.6 , Db7 = Portd.7 , E = Portd.3 , Rs = Portd.1 Initlcd Cls Lcd...
Ale jak zwierasz wyjścia maxa to masz procesor odłączony? Mam nadzieję, że tak. Jeśli w takiej sytuacji masz krzaki to albo problem z kondensatorami, albo padnięty max. jasne, że mam odłączony procesor. wg datasheeta jest ok z kondensatorami: http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX... chyba podłącze całość na płytce stykowej. ----- Udało...
Witam Przestawiłeś procka na zewnętrzny rezonator kwarcowy/ceramiczny o niskiej częstotliwości. Jeżeli posiadasz kwarc 1MHz, to spróbuj go podłączyć (bez kondensatorów) do nóg XTAL1, XTAL2 ATmegi. Jest szansa, że ruszy i będziesz mógł poprawić fusebity. pozdrawiam
atmega8 kwarcu atmega8 podłączenie kwarcu 16mhz podłączenie monitora zewnętrznego
ricoh drukuje stronę testową silnik cyfrowy excel wynik szuka
TPA3116D2 – uszkodzenia kondensatorów 470µF na wejściu audio, polaryzacja, soft-start Zabezpieczenia DC i AC do 12 paneli 420W, Growatt SPF 6000, przewód 40m, dom z lat 70-tych