Witam. Tę fotodiodę masz narzuconą, czy możesz wybrać element? Jeśli jest on dowolny, to proponuję zastosować fototranzystor. Prosty układ http://obrazki.elektroda.net/7_121156181... spełni zadanie. Pzdr.
Autor robił, wspomniany pomiar prędkości obrotowej, robił żeby się czegoś nauczyć w elektronice, więc może zrobienie szybkiego wzmacniacza do fotodiody ma taki sam sens.
Napisz, co chcesz zrobić -- chcesz mierzyć stężenie próbki? Czy może tylko zmiany w czasie? Do pomiarów małych sygnałów używa się technik lock-in (lock-in amplifier), ale to zależy od tego co chcesz uzyskać.
chcesz fotodiodą mierzyć napięcie? pomyśli i napisz to jeszcze raz
Ale fotopowielacz ,to nie kompletne urządzenie do pomiaru natężenia oświetlenia.
Tłoczysko sprzęgnąc mechaniczne z taśmą, na której są naniesione naprzemnienne pola białe-czarne. I więcej pól ty dokładniejszy pomiar. Zatosować układ fotodioda-dioda świecąca skierowany na pola. Dalej nie ma co tłumaczyć, wiadome. Pomiar skoku można tez zrobić tak, że przy znanej pojemnoci cylindra mierzyć ilość cynnika roboczego jaki został wepchnięty...
Oświetl fotodiodę silnym światłem np z latarki.
Nie bedzie odzwierciedleniem, zwlaszcza w przypadku zielonego wskaznika. Najprostszy sposob to uzycie do pomiaru bylejakiej fotodiody z filtrem tlumiacym i porownanie z laserem o znanej mocy.
Tak jak pisałem kupujesz fototranzystor w sklepie elektronicznym obojętnie jaki... i np. wskaźnik laserowy. "Celujesz" nim do fototranzystora. Sygnał z fototranzystora wysyłasz na procek i pozostaje tylko programik napisać:).
I tu dochodzimy do sedna. Jakim elementem lub całym układem najbardziej precyzyjnie uda mi się zmierzyć czas jego ekspozycji na światło. Co do szybkości działania fotoelementu mogę powiedzieć jedno - najszybszym z wymienionych jest fotodioda (jest znacznie szybsza od fototranzystorów i fotorezystorów). Fotorezystory np. z serii GLxxxx mają czasy odpowiedzi...
TE liczniki oparte są głównie na diodach (fotodiodach) ich pomiar jest na ogół tyle wart co cena tego urządzenia czyli NIC.
Tłumienie zakładam na poziomie 1,5 dB/m więc na głębokości 20m to 30dB To by oznaczało, że w jedną stronę przejdzie jedna tysięczna część światła, a w dwie - jedna milionowa, i ona oświetli około tysiąca m2 powierzchni wody - czyli nawet dla odbicia od dna całego światła (z rozpraszaniem jak dla matowej powierzchni) z wiązki 1mW uzyskasz 1pW/m2. Foton...
Czy ktoś mógłby mi padać jakieś parametry standardowych złącz line-in i mic-in kart dźwiękowych (czułość, impedancja, dla mic-in zasilanie)? Chciałem mierzyć natężenie światła z monochromatora poprzez fotodiodę podłączoną do karty dżwiękowej. Niestety nie wiem prawie nic o mic-in i line-in i nie wiem które gniazgo wybrać jako wejście sygnału.
Witam. Mierzę nateżenie oświetlenia małej kompaktowej świetlóki przy użyciu fotodiody i mam pewien problem przy długim pomiarze wartość otrzymana z fotodiody systematycznie spada. Przebieg otrzymany w wyniku pomiaru jest w pliku wykres. Wartość pomiędzy 2000 a 5500 sek maleje im dłużej się mierzy, chociaż układ pozostawiony jest w bezruchu i odizolowany...
witam. mam maly problem z tym jak rozwiazać pomiar oświetlenia przez mikrokontroler. uklad ma wygladac tak: fotodioda(chyba)->przetwornik A/C->mikrokontroler. problem jest taki ze uklad jest zasilany z USB. Na plytce mam 2 napiecia: 5V z usb ( ktore raczej moze byc zasmiecone) i 3,3V ze stabilizatora. przetwornik a/c chyba lepiej byloby zasilic napieciem...
Może zamiast fotodiody warto użyć jakiegoś odsłoniętego złącza, np tranzystora 2N3055 ze spiłowanym wieczkiem? Wiem że na swiatlo słoneczne reagowały podobnie jak fotodiody.
Zamiast fotorezystora zastosuj fotodiodę.
Mam problem z woltomierzami panelowymi, gdy podłączam je do modułu z fotodiodą i rezystorem. Gdy mierzę napięcie na fotodiodzie(między pinem z wyjścia analogowego i plusem zasilania) to przy użyciu normalnego multimetra pokazuje mi 5V a przy zastosowaniu takiego woltomierza 4,24V. Tak się składa że mam dwa różne modele tych woltomierzy i drugi wskazuje...
Witam ponownie. Wciąż walczę ze wzmacniaczem do fotodiody. Złożyłem układ jak ze schematu. Dla podanych wartości rezystorów wzmocnienie układu jest stosunkowo małe, do pomiarów luminescencji potrzebuję znacznie większego. Jednak już teraz pojawia się problem który widać na zdjęciach z oscyloskopu. Gdy padające światło z diody jest słabe (Led daleko...
Pomysł pozakonkursowy- nie łatwiej i dokładniej oscyloskopem? Kwestia połączyć jego wejście z czujnikiem (fotodioda...) V.
Na silniku od magnetofonu było napisane i jaki ma opór, i jaki jest ten współczynnik. Pomiar optyczny (transoptor, lub LED+fototranzystor - nie fotodioda - fotodiody są do zastosowań wymagających dużej szybkości, np. przy megahercach, i dają mały prąd) też jest całkiem sensowny; jeszcze jedna możliwość, to magnesik przymocowany do osi silnika i cewka...
ICL7107 nie potrzebuje wzmacniacza do pomiaru prądu z fotodiody - wzmacniacz tylko zaszkodzi, o ile nie zrobisz go na czymś naprawdę dobrym, na dodatek umiejąc to zrobić, a to nie jest łatwe. Prąd wejściowy ICL7107 to około 1pA - rzadko który wzmacniacz operacyjny ma mniejszy! Jeśli prąd z fotodiody jest mały, to prawdopodobnie najważniejszy będzie...
Witam, zegarki tego typu nie mierzą ciśnienia tętniczego. Spojrzyj jaka jest budowa sensora 2xLED i fotodiody, to pomiar pośredni i próba znalezienia korelacji między przepływem podskórnym (czujnik wykrywa zmiany absorpcji) a realnym ciśnieniem tętniczym za pomocą algorytmów matematycznych. To jest "przewidywanie" wyniku a nie jego pomiar. Jest to analogia...
Ogólnie znalazłem, że ludzie sami robią te czujniki pomiaru nasłonecznienia z fotodiody. Pierwszy lepszy przykład: https://solarduino.com/diy-irradiation-m... Używają do tego fotodiody albo fotodiody w postaci panela solarnego o małej mocy. Możliwe, że to jest to czego właśnie szukam.
Pomiarów dokonuj względem masy, zaciemnij całkowicie fotodiodę. Pomiar baza T4, emiter T4, kolektor T5, oświetl i to samo.
poczytaj sobie dokładnie o przetwornikach analogowo cyfrowych i sposobie ich wykorzystania coś masz w pomocy Bascoma , reszta to dane katalogowe układu i gotowe rozwiazania które poszukaj jeżeli już chcesz to zrobić z przetwornikiem A/C to zasada polega ma pomiarze napięcie na fotodiodzie ( dzielnik rezystor + fotodioda ) nastepnie doswiadczalnie określić...
Inna propozycja. Jedno źródło światła, dwie wiązki, dwie fotodiody i dwa przetworniki. Wyniki trafiają do komputera. Przed właściwym pomiarem obie fotodiody oświetlamy bezpośrednio, zmieniając w szerokich granicach natężenie światła. Komputer oblicza i zapisuje mapę poprawek. Właściwy pomiar z uwzględnieniem poprawek.
Na pewno nie fotoopornik - jest zdecydowanie za wolny. Do pomiaru średniej jasności iskry może się nadać, nie trzeba filtru dolnoprzepustowego. ;) Fototranzystor jako-tako - wprowadza opóźnienia rzędu kilkunastu mikrosekund. Fotodiody są dużo szybsze - w dobrze zaprojektowanym układzie.
Prąd fotodiody poślij na oscyloskop. Jeślii działają w impulsie to zobaczysz jakie ma amplitudy kazdy z laserów. Dwa, fotodioda nie może sie nasycić bo guzik wyjdzie z tego pomiaru. Co to w ogóle za fotodioda?
Na ten moment nie mam możliwości sprawdzenia miernikiem diody, ale czy fotodioda przy pomiarze rezystancji będzie zachowywała się jak fotorezystor?
Może po prostu czarna kropka, a najlepiej jej dwie połowy na krawędzi taśmy, 2x fotodioda. Pomiar analogiem, jak najedzie na czarne to powinien być zauważalny pik, reagować. Na ciemnych pasach ewentualnie jakaś biała dla kontrastu?
Do zrealizowania tego zadania nie trzeba nawet wykorzystywać TSOPa. Wystarczy prosty detektor na diodzie IRED i fotodiodzie. Za pomocą procka możesz wykonać prosty i bardzo efektowny licznik impulsów, ale pomiar przechodzących osób bd jedynie szacunkowy...
Wszystko niby działa, a po podaniu napięcia powyżej 50V na wejście czyli po podzieleniu przez dzielnik napięcia: 1,9V dalej napięcie na wyjściu pierwszego wzmacniacza nie zmienia się. Zapewne wzmacniacz sie nasycił, w takim układzie prąd diody LED nie przekroczy 4mA, prąd fotodiody 0,5% z tego to 20µA co da (około) 2V na wyjściu.
Witam. Obawiam się, że tranzystory nic tu nie dadzą. Nie spodziewaj się dużych napięć od prądu fotodiody. Układ mierzący różnicę natężenia światła jest w załączniku. Głowice pomiarowe muszą być ekranowane. Rezystory 1% (bez tych 82k) z uwagi na TWR. Pzdr.
Prototyp zrobiłem na pomiarze napięcia (ADC) na fotodiodzie - to chodziło, dopóki nie zacząłem testu na dworze.... Fotodioda łapała podczerwień z... no właśnie, skąd? Nie wiem. To oczywiste. Światło z otoczenia również zawiera podczerwień, więc pojawiają się zakłócenia. Po odłączeniu fotodiody i dotykaniu kabelkiem do + na wyświetlaczu także pokazywały...
Zbudować mały układ testowy :) zasadniczo dobry mikro amperomierz by starczył.
Końcówki złącz APC są obcięte pod kątem 8*. Jeżeli chcesz wykonać dokładny pomiar na tej fotodiodzie, to światło powinno trafiać do niej, a nie na jej ścianki. Sugeruje użycie patchcordu używanego do tego typu pomiarów jakim są złącza FC (sondy światłowodowe).
...wejdź w google tyyyyyyyyyyyyyyyyyle pomocy.pozdrawiam. jomek
A ja bym diodę nadawczą dał na TX i korzystał z UART. A gdybym chciał pomiar na żądanie, to fotodioda na RX. Jak myślisz - szyfrować dane?
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii dotyczących analogowego układu pomiarowego, który realizuje pomiar prądu przemiennego z przetwornika, którym jest przekładnik bądź sensor prądowy. Na załączonym schemacie układ ma za zadanie przetworzyć sygnał pochodzący z przetwornika oraz przesyłać ten sygnał do odbiornika za pomocą złącza światłowodowego....
(at)zackass1 Użyj fotodiody / fototranzystora w obudowie kontowej i nie ma co się bawić z przesłoną szczelinową ;) http://www.artronic.com.pl/o_produkcie.p... Fotodiody smd są bardzo drogie w porównaniu do wersji przewlekanej, a fototranzystor jest dużo wolniejszy od fotodiody.
Niestety wygląda na to, że nic nie rozumiesz. Przy pracy z tym układem nie należy w ogóle mierzyć prądu. On jest zrobiony tak, że na wyjściu ma napięcie. Po co chcesz mierzyć ten prąd? Dlaczego używasz tak skomplikowanego układu zamiast zwykłej fotodiody (np. BPW34)? Korzystając z pinów 8 i 2 korzystasz z samej fotodiody. Nie ma w specyfikacji maksymalnego...
Witam, szukam fotodiody, ktora miala by słuzyc do pomiaru szybkich impulsow swietlnych (kilka ms), wiec jak dobrze wnioskuje mowinna miec mala pojenosc. Zalezy mi takze na dosc duzej powierzchni czujnika. Myslalem o S1337-66BR, ale pojemnosc tej diody to 380pF i nie wiem czy bedzie sie ona nadawala. Moze ktos moglby polecic cos lepszego. bede wdzieczny...
wykorzystanie Tsop jest wątpliwe przyczyny podał pubus , do tego dochodzi sprawa że z Tsop otrzymujemy tylko sygnał H/L stosując fotodiody , fototranzystory poza samym wykryciem źródła sygnału mamy możliwość pomiaru amplitudy sygnału a co za tym idzie dokładnej lokalizacji źródła sygnału
Jak zrobić układ pomiaru? Fotodioda? fototranzystor, fotorezystor? + woltomierz i źródło zasilania? Współczynnik zmienności czułości od temperatury nie jest bardzo ważny. Szukałem schematów, jednak są skomplikowane. Oczywiście ew. zapłata za wykonanie jak najbardziej wchodzi w rachubę. Zródło światła + fotodioda i wzmacniacz transimpendancyjny prąd-napięcie...
linijka CCD - dobry pomysł, ale trudne do kupienia i obsługi. Dużo prościej byłoby zrobić samemu linijkę złożoną z małych fotodiod. To nie jest mój pomysł, bo takie rozwiązanie jest zastosowane w seryjnie produkowanym spektrofotometrze. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo mała rozdzielczość, ale i to da się rozwiązać poprzez wydłużenie drogi optycznej....
Sprawdź żyły sąsiednie do przerwanej. Pośrednia metoda to wyczajenie gdzie są fotodiody i pomiar tam napięcia. Powinny być praktycznie identyczne. Nie dotykać paluchami bo soczewka może oszaleć! Płyta kręci normalnie (CW), czy tylko próbuje obracać?
szukam rozwiazania pomiaru czasu przejazdu samochodu.układ który chcę zrobic ma włączać i wyłączać stoper. jakie zastosować elementy do budowy fotokomórki.dioda na podczerwien i fotodioda??????:?:
Na diodzie(IR) i fotodiodzie(IR) mam już zrobiony pomiar prędkości wiatru :) Ja dalej twierdzę że rozwiązanie z 8 hallotronami i jednym magnestem jest prostsze niż 8 diód i 8 fotodiód. Wg. mnie samej fotodiody bezpośrednio pod procek lepiej nie podłączać bo fotodioda w zależności od natężenia światła będzie dawała różną wartość i będą różne zakłócenia....
Dzięki za sprawdzenie, ale dochodzę do wniosku, że chyba źle nazwałem temat. Zadaniem tego będzie pomiar natężenia promieniowania jakie dociera do fotodiod więc zastosowanie luminoforu jest ciekawym pomysłem, lecz nie mającym zastosowania w tym przypadku.
Masz na myśli by zastosować cztery (po dwie na kanał) fotodiody i wzmocnienie różnicy - pomiar wówczas przez dwa ADC w jednym czasie, czy cztery kanały cztery fotodiody cztery wzmacniacze i pomiar przez dwa ADC, w czasie t1 pomiar dwóch kanałów a w czasie t1+1µs pomiar następnych dwóch kanałów - tutaj jest problem przy różnych prędkościach przesuwu...
Po pierwsze trzeba sprawdzić twoja hipotezę o końcówkach transoptora. Można by było go wylutować z płytki. Jeżeli chcesz go umieścić w motocyklu, to sadzę że i tak trzeba będzie to zrobić. Pewnie od spodu są jakieś opisy. Jednak na początek proponuję użycie multimetru na zakresie pomiaru diod. Podłącz końcówkę miernika COM (ja podłączam tam czarny kabel...
Najpierw należy określić: ilość wyświetlanych cyfr - 5 (dla maksymalnej wartości obrotów 10000 i dokładności 1 Pojemność licznika - 4 dekady (np TTL 4x7490) Czas pomiaru 1 minuta jest zdecydowanie za długi . Należy w obracającym się kole nawiercić na obwodzie 60 otworków i czytać impulsy światła, tak jak w starego typu myszkach komputerowych. Wówczas...
Pomiar ma polegac na tym, ze gdy kondesator sie naladuje, odczytuje po ilu cyklach (1ms) sie naladowac, czekam 1000ms (w tym czasie kondesator sie rozladuje) i wykonywany jest kolejny pomiar przy innym oswietleniu fotodiody i sprwadzam,jak zmienila sie ilosc cykli po ktorych kondesator sie naladowal i tak w kolko. Jesli ktos ma pomysl jak zmienic moj...
Oto schemat układu: Jako fotodiody wybrałem te wymienione w powyższym poście. Prąd fotodiod jest przetwarzany na napiecia (0-10 V), które następnie są od siebie odejmowane za pomocą układu odejmującego na wzmacniaczu operacyjnym. Ponieważ ma być to układ dość precyzyjny pozostaje mi teraz dobrać odpowiednie Opampy.Co byście zastosowali ? Układ ma być...
Ustaw miernik na pomiar półprzewodnika i powiedz nam co zaobserwujesz.
Witam. Mam problem z pomiarem promieniowania UV przy pomocy fotodiody UV http://www.ifw-jena.de/bel/JEC01ABC.pdf . Zaleceniem producenta jest dołączenie wzmacniacza operacyjnego. Niestety nie napisał jaki dołączyć i jak ustalić wzmocnienie . Parametry diody są podane w pdf-ie. Jak zrobić pomiar tak dużej rezystancji i uniknąć szumów ??? Może znacie...
Nie bardzo. Termopara ma małą rezystancje wyjściową, a fotodioda bardzo dużą. Rejestrator może sprawdzać podłączenie termopary poprzez pomiar rezystancji. Po drugie termopara ma charakterystykę z miarę liniową. Fotodioda też, ale pomiarów raczej pasuje dokonywać logarytmicznie (bo tak widzi oko). Albo liniowo ale wtedy będzie potrzebny bardzo szeroki...
Czy możesz podpowiedzieć, gdzie znajdę takie filtry i soczewki? Spróbuję powalczyć z tym blokowaniem sygnału fotodiody i wieczorem przedstawię efekty.
Postaram się podłączyć oscyloskop pod zasilanie ekranu LED i zobaczyć, jaki tam jest przebieg napięcia. Najpierw sprawdź czy możesz podłączyć, bo może być tak że żadne z wyprowadzeń nie jest podłączone do masy. Czy sugerowany test za pomocą fotodiody może się różnić przebiegiem napięcia od tego podanego do zasilania LED? O jasności świecenia decyduje...
Bardzo dobrze sprawdzają się fotodiody dostosowane do pomiaru natężenia światła dziennego, np. liniowe i wyskalowane w luxach . Świetny element do precyzyjnych pomiaru światła dziennego.
Najpierw sprawdź jakie błędy wprowadzają same fotodiody, prawdopodobnie mają różną czułość - możesz zmierzyć prądy, przy takim samym natężeniu oświetlenia, na wszystkich diodach i porównać, najlepiej "zdjąć" charakterystykę przy różnych natężeniach oświetlenia, żeby można było określić jaka korekcja będzie potrzebna. Problem dokładności przetwornika...
Fotooporniki są bez sensu, raz że wolne, dwa mają dość duży rozrzut parametrów, trzy starzeją się. To dyskwalifikuje zastosowanie układu w systemach oświetlenia do widzenia maszynowego na linii produkcyjnej Prostota układu jest w tym momencie wadą. Całkowicie z tym zgadzam się. Jeżeli chodzi o prostotę rozwiązania to nie rozumiem po co w ogóle potrzebny...
https://obrazki.elektroda.pl/4941591000_... Inwerter "trzyma" w miarę stabilne napięcie na stringu (dopasowane do zacienień i temperatury paneli), więc pomiar prądu DC da Ci w miarę dobry obraz produkcji. PS. Jeszcze lepiej mierzyć prąd po stronie AC.
1. Co to znaczy "rozmieścić"? A jakie masz magnesy (wymiary, rozmieszczenie biegunów)? 2. Im grubszy tym lepszy (mniejsza rezystancja), ale musi się zmieścić tyle zwojów ile ma być. Rezystancja (oporność) im jest mniejsza tym lepiej, bo ona nie daje nic poza nagrzewaniem się drutu. Co prawda w praktyce moc, która nie zostanie wytracona na uzwojeniu...
Interesuje mnie pomiar natęrzenia światła w wielu punktach przy użyciu tylko jednego przetwornika 8bit (pcf8591) i multi/demulti plexera 4052 Oraz regulacja jaskrawości świecenia 8 grup białych diod LED za pomocą zespołu 8 przetworników w jednej kości tda8444.Nie jestem jednak asem analogówki i mam pytanie - Co włączyć pomiędzy diody i przetwornik...
A poziomica z płynem i np. pęcherzykiem powietrza, i optyczny odczyt położenia (LEDy+fotodiody)?
Jeśli to ma być dokładne (i liniowe) użył bym fotodiody pracujacej przy zerowym napieciu polaryzacji (ze wzmacniaczem transimpedancyjnym). Istnieją fotodiody o odpowiedniej charakterystyce widmowej.
Czyli polecałbyś mi taką taką fotodiodę?
Witajcie. Chciałbym sobie zrobić pomiar natężenia promieniowania UV na fotodiodzie . Mam fotodiodę http://www.sglux.de/ eryf - i przetwornik KA331(LM331) http://cache.national.com/ds/LM/LM231.pd... . Jest tu schemacik przetworzenia prądu tranzystora do fzęstotliwości. tylko nie wiem czy z diodą to tak samo będzie - jak dobrać parametry przetwornika. Z...
Dzięki. No to będę drążył temat. Kolejna rzecz do nauczenia się w AVR-ach (ADC ) :P
Może zrób taki sprawdzian: podłącz do fotodiody miernik (tylko nie dotykaj palcami, bo zakłocisz pomiar), i zmierz jakie daje napięcie, i jak to zależy od oświetlenia. Zmierz jeszcze z obciążeniem np. 50k, albo zmierz prąd, jaki daje fotodioda, jak podłączysz mikroamperomierz (o ile on cokolwiek wskaże).
Np. fotodioda + opamp + filtr foto neutralny szary o przepuszczalności np. 10% na stronach TI jest tego dość dużo , mają gotowe elementy do pomiaru natężenia światła z wbudowaną fotodiodą , znajdziesz tam aplikacje i sporo wiadomości . Bynajmniej proponuję zacząć od sprawdzenia ich oferty .
No tak ale to komplikuje sprawę wykrywania. Musiałbym zrobić jakiś inny układ który by powodował przerwanie. Mój sposób detekcji jest banalnie prosty, programowy i opiera sie na czujniku odbiciowym (za pomocą fotodiody). Fotodioda jest podłączona do przetwornika prąd/napięcie i dalej za pomocą wbudowanego przetwornika A/D nastepuję pomiar ilości światła...
Mam zrobiony miernik światła wg schematu jak poniżej. Jest on zrobiony na fotodiodzie BPW34 http://www.vishay.com/docs/81521/bpw34.p... . Po charakterystyce czułości od długości fali widać że jest to fotodioda przystosowana do podczerwieni. Nie ma problemu jej zmienić potem na taką co ma max czułość na światło widzialne - narazie faza testów. Teraz chciałbym...
tez jestem zainteresowany prostym urzadzeniem do pomiaru natezenia swiatla przy pomocy fotodiody krzemowej. Czy mozna skorzystac z opisu? Pozdrowienia
Jeśli panele PV są nieruchome to pomiar będzie odzwierciedlał ten sam błąd występujący na PV i na fotorezystorze Charakterystyka widmowa fotorezystora jest inna niż PV. Wpływ temperatury na właściwości elementu jest też inny. Rozważ użycie fotodiody w charakterze czujnika. To w zasadzie taki panel PV w skali mikro. Są też produkowane miniaturowe ogniwa,...
Witam, Do pomiary Uż, stosowałem zwykłą żaróweczkę 12V zasilaną napięciem mierzonym umieszczoną w tubusiku z prostym ukłądem pomiaru natęzenia światła z fotodiodą, wszystko wyskalowane dla napięcia stałego. Urządzenie małe i skutecznie działające Pozdrawiam Łukasz
Mogłbym, ale aby zaprojektować wzmacniacz do tego, musiałbym wiedzieć, jakie jest źródło światła czerwonego, a przede wszystkim trzeba by fizycznie dokonać pomiaru z wykorzystaniem diody czerwonej i źródła światła, jakim chcesz ją oświetlić. Każdy półprzewodnik działa na światło, a dioda czerwona ma filtr. Do pomiaru wystarczy miernik uniwersalny, dioda...
Coś tam się jeszcze wymyśli tylko nie wiem czy się takie coś stosuje lub jak się nazywa: siła i moment -> przesunięcie kątowe, temperatura ->sem prądu stałego - termopara, strumień ->prędkość kątowa - przepływomierz, ciśnienie->przesunięcie liniowe - barometr, strumień (świetlny) -> zmiana rezystancji - fotorezystor, fotodioda, prędkość kątowa ->częstotliwość...
Tak jest sprawna, próbowałem też zmieniać te fotodiody bo mam trzy sztuki ale z każdą jest to samo. Napięcie jakie sie odkłada na fotodiodzie to 1,2 V. Odległość między dioda a fototranzystorem to 0.5 cm.
Do pomiaru mozna by uzyc fotodiody jako elementu swiatloczulego, tylko jest taki problem, ze trzeba ja wycechowac - ustalic, jaka jest jej charakterystyka czulosci w funkcji dlugosci fali - jesli chce sie okreslac, jakie jest natezenie swiatla, a nie tylko mierzyc stosunek natezen dwoch roznych zrodel.
Zabawy z laserem nie należą do bezpiecznych zarówno dla badającego jak i badanego. Weź pod uwagę, że w sprzęcie nie musi znajdować się laser pracujący w paśmie widzialnym. Tak było w nagrywarkach CD gdzie był podczerwony a w DVD czerwony. Zielone lasery też są zwykle budowane w oparciu o laserowe diody podczerwone. Światło o tej długości przepuszczane...
Witam. Mam do wykonania symulacje związaną w pomiarem czasu przełączania fotodiody. Chodzi o to aby pokazać w jaki sposób zmiana parametrów wew. tj. pojemności itp. wpływa na czas reakcji fotodiody. Program w jakim chciałbym to zrobić to PSpice 9.2 znajduje się tam w bibliotece fotodioda MRD500, tj. fotodioda firmy motorola. Jednak nie wiem czy to ma...
Mi jak się "znudziło" konstruowanie wzmacniaczy do fotodiod, to używałem zbudowanego wcześniej wzmacniacza transimpedancyjnego do pomiarów rezystancji izolacji na poziomie >10^12 oraz do pomiaru pojemności na poziomie fF - jak się ma sprzęt to zastosowanie się znajdzie :)
moim zdaniem chodzi o przedewszystkim histereze elementów termoelektrycznych, musi minąć troche czasu aby się nagrzał, zeby wytworzył odpowiednią opornośc która to bedzie przetworzona w pomiar niebezpośredni. Gdy już skończy się pomiar, urządzenie jest dalej ciepłe. Natomiast fotodioda na przykład jest elementem dość szybkim - chodzi o fotodiode reagująca...
Witam Zrobiłem układ do pomiaru natężenia promieniowania i mam problem z przetwornikiem w procesorze ATMEGA 8535. http://img158.imageshack.us/img158/1607/... Zmontowałem wzmacniacz na LM358N i fotodiodzie. Układ zasilany jest niesymetrycznym napięciem 0 -12V działa bez zarzutu. Pomiar promieniowania realizowany za pomocą voltomierza...
Polecam zbudować na bazie fotodiody Ired układzik do pomiaru emisji lasera. temat już był wieloktotnie poruszny na elektroda.pl więc poleceam http://www.elektroda.pl/rtvforum/search.... - tam znajdziesz wszystko.
Zatrudnienie do tego USB to przerost formy nad treścią - bez jakiejś ATmegi128 po drugiej stronie nie da rady, a implementacja komunikacji po USB do najprostszych nie należy. Sugeruję prosty układzik oparty np. na ATmedze8. Żaden pomiar napięcia nie jest potrzebny - wystarczy pomiar czasu między przejściem obiektu przez pierwszą bramkę LED-fotodioda/fototranzystor...
Bardzo fajny projekt :) chociaż trudno mi powiedzieć czy ma służyć kalibracji czy też sprawdzeniu koncepcji. Jeśli masz taki układ to fajnie jest albo zbierać ilość pików lub podłączyć oscyloskop a później filtrować dane w pythonie lub w mathlabie na marginesie dawno czegoś takiego fajnego nie widziałem :) Jak dla mnie Trochę to przekombinowałeś ale...
Pomiar napięcia zasilającego czujniki - 11,83V, napięcie na wyjściu z czujnika do mikrokontrolera - 9,75V. Czyli jednak fotodiody.
Witam. Potrzebuj zrobic detektor podczerwieni na fotodiodzie w zakresie ok 5,6 µm , lub cos w tych granicach. Potrzebuje uklad ktory mierzy prad fotodiody. Zakladam ze to bedzie uklad ze wzmacniaczem operacyjnym. Ale nie jestem pewien jak on ma wylgadac. Cel jest dydaktyczny. Chodzi o moznliwosc pomiaru charakterystyk dowolmych fotodiod na podczerwein,...
W ramach pracy magisterskiej mam zmierzyć prędkość obrotową turbosprężarki, osiąga ona obroty rzędu 120-140tys obr/min. Myślałem o wykorzystaniu gotowych obrotomierzy dla potrzeb modelarskich takich, bezdotykowych ale te mają najwyżej do 99tyś obr/min. Myślałem o fotodiodzie ale jaka? Pomiar realizowany byłby oczywiście po stronie sprężania na łopatkach...
Nie potencjometr. Ja bym zastosował analogowy hallotron, magnesik, i taśmę z napinaczem (spręzyną). Magnes zamontować tam, gdzie spręzyna łączy się z taśmą, hallotron. Poglądowo, like this: http://obrazki.elektroda.pl/4066818500_1... 1) zwiekszajacy sie obwod bicepsa powoduje naciąg spręzyny, a więc odsuwanie sie mangesu od hallotrona, a wiec...
u mnie zmiany w konstrukcji: wymieniłem hamulec tarczowy na bębnowy bo wymaga mniejszej siły do zadziałania i pewniej trzyma jako postojowy, nie zmienia się też współczynnik tarcia w czasie deszczu, dodałem siłownik elektryczny o przełożeniu 1:520 do zdalnego sterowania tym hamulcem i układ sterowania z niezależnym zasilaniem (wypukłość na obudowie...
Witam. W necie znalazłem schemat dozymetru, który nie potrzebuje lampy stb, pomiar promieniowania opiera się na fotodiodzie BPW34. Układ jest oparty na dwóch opampach. Złącze j2 jak myślę to zasilanie, natomiast złącze j1 to wyjście. Prostota układu mnie zadowala ale może być kłopot z odczytem czy kalibracją. Czy do wyjścia można podłączyć woltomierz/miliamperomierz/mikroamperomi...
Ja niedawno zrobiłem taki chronometr. Bariery na fotodiodach (bo bardzo szybkie) + komparator + procek (pomiar przelotu w us, operacje matematyczne i wychodzi wynik na 7segmentowych ledach) Jeden z filmików. http://www.youtube.com/watch?v=rXiZPVpRL... I pomiar M83: http://www.youtube.com/watch?v=rIJ9S4d40...
Jeżeli chcesz uniknąć nauki programowania mikrokontrolerów to polecałbym Ci np. takie coś: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT587.pd... Podpinasz do kompa pod rs232 (bądź przejściówki usb<->rs232) i z poziomu LabView wysłyłasz odpowiednie komendy pomiaru napięcia na danym kanale. Sam to kiedyś kupiłem, poskładałem i napisałem soft w pythonie (z biblioteką...
Lustra mają możliwość regulacji, ale zakładam, że wszystkie śruby regulacyjne zabezpieczone czerwonym lakierem w kilkunastu miejscach lasera są nietknięte, to że nikt w nim nie majsterkował i całość jest poprawnie wyjustowana. Tak wygląda lustro w tym laserze: Na uchwytach kinematycznych nie ma lakieru. Taki laser potrafi się pokrzywić od zmian temperatury,...
Obecnie są produkowane struktury do obecnych zegarków LED/Binary, ale ani tego kupić w normalnych ilościach ani tego zamontować na PCB; Można to zrobić na ATmega8, z taktowanym asych. timerem na 32,768kHz w wersji SMD lub jak kto woli na PIC. Schemat podłączenia to wyświetlacz podłączony od strony anod z buforami na tranzystorach Pomiar natężenia światła...
pomiar napięcia fotodiody pomiar prądu fotodiody charakterystyka fotodiody
przesuwanie tekstu łączenie rezystorów równoległe arduino przeniesienie projekt
Płyta główna do oscyloskopu Voltcraft DSO-1102D/Hantek – zamienniki, naprawa, kompatybilność Carrier 30RBM/30RBP – alarm Communication failure, diagnostyka CCN, RS-485, EXV, BMS