Farba nie jest ochroną przed porażeniem. Nie każda farba jest. Nie można twierdzić, że farba jest ochroną przed porażeniem.
Źle to ująłem,jakieś zwarcie zdarzy się czasem ale nawet wtedy chce tego unikać. Przecież jest bezpiecznik na tym obwodzie. Jak zastosujesz dodatkowo bezpiecznik B6 to wyłączą obydwa. Ten w rozdzielnicy i twój - dodatkowy B6. Te linki dotyczące listew i bezpiecznika. To oszustwa i manipulacje. Ludzie bez wiedzy robią "kasę" na youtube. Jak kolega chce...
Możesz używać ją ale bez podłączania do prądu. Palnik musisz odpalać ręcznie. Podłączenie jej do prądu bez wcześniejszego naprawienia grozi porażeniem lub pożarem!
Nie, nie jest to bezpieczne. Grozi to pożarem lub porażeniem. Należy to najszybciej naprawić. Za instalację elektryczną w wynajmowanym mieszkaniu odpowiada jego właściciel. Więc z nim powinieneś się skontaktować.
Jeśli masz na myśli pierwszy bezpiecznik uszkodzona jest oprawa, wymiana jest NIE BEZPIECZNA ponieważ grozi porażeniem. Zgadzam się z przedmówcą wezwij elektryka, który stwierdzi dlaczego urządzenia się dziwnie zachowują i czemu bezpieczniki brzęczą.
czy to na pewno jest bezpieczne Użyłeś jednego z bardziej gumowych słów. Bardziej oszukane jest tylko "ekologia". bezpieczne w sensie ochrony przed porażeniem bezpieczne w sensie włamania hackerów bezpieczne w sensie ... nie wiem ... zapłacenia rachunku z prąd i zagotowania akwarium ... w szerszym sensie: czy nie zawiera rażących błędów w sztuce, które...
Witam, Mam pytanie, otóż mam jeden pokój po remoncie, gdzie potrzebuję wymienić elektrykę. Chciałbym uniknąć kucia, a gniazdka mam położone dosyć nisko. W związku z tym mam pytanie, czy mogę kable elektryczne poprowadzić w zwykłych listwach przypodłogowych PCV bądź MDF? Na ile jest to bezpieczne rozwiązanie? Nie będzie mi groził pożar w przypadku ewentualnego...
Jaką pompę wodną do zjeżdżalni wodnej wybrać? taka która by nie poraziła prądem.
Tu jeszcze być może należy zadać kolejne pytanie: które styki uległy uszkodzeniu a także w powiązaniu z nim następne pozornie na mające związku z tematem. Jaki zastosowano środek ochrony przed porażeniem.
Powyżej tej częstotliwości prąd przestaje być niebezpieczny dla układu nerwowego; nie spowoduje na przykład zatrzymania akcji serca. Nie będzie też powodował procesu elektrolizy płynów ustrojowych, który może być przyczyną zgonu po porażeniu (zwłaszcza długotrwałym), nawet gdy porażony bezpośrednio po wypadku czuje się dobrze. W dalszym ciągu jednak...
Jest coś nie tak z lutownicą. Lutownica powinna być bezpieczna i nie powinna razić prądem.
Proste a fajne. Gniazdko można też pomalować aby nie pomylić fazy z neutralnym. Neutralny zabezpiecz topikiem, większym niż 10A. Dodaj neonówki dla sygnalizacji czy jest prąd. Do tego jeszcze różnicówka i mamy chociaż częściowe zabezpieczenie przed porażeniem.
Łączenie bolca do "zera" jest nieodpowiednie w każdej sytuacji. W przypadku uszkodzenia "zera" będziesz miał 230V na obudowie i na 12V z twojego zasilacza. Porażenie w prawie pewne. Nie rób tego.
No wiem że od wybuchów nie zabezpieczy. Ale czy chociaż przed porażeniem będzie bezpieczne bo w kanale przeważnie duża wilgoć jak i możliwość zachlapania..
Że niby ten symbol dwu kwadracików oznacza że to jest źródło bezpiecznego zasilania (SELV)?
Wykonywanie obecnie instalacji dwużyłowych jest prawnie zabronione. Natomiast instalacja dwużyłowa, sprawdzana, naprawiana i utrzymywana w odpowiednim stanie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tylko stare, wyeksploatowane i nienaprawiane instalacje stwarzają duże zagrożenie. Nowe instalacje mają to do siebie, że jedna awaria niekoniecznie...
- Sprawdzić w instrukcji obsługi czy nie ma zakazu używania tego sprzętu z przedłużaczami, rozgałęźnikami itp. - Sprawdzić w instrukcji zasady bezpiecznego użytkowania - Kiedy był robiony ostatni przegląd instalacji elektrycznej? - Wezwać elektryka do namierzenia, usunięcia usterki i sprawdzenia czy naprawa jest skuteczna (pomiary)
... Czy włożenie do wody tej końcówki led grozi porażeniem... Lamka pod tym względemjest bezpieczna. Napięcie sieciowe jest tylko we wtyczce. Wpadnięcie lamki włączonej (świecącej) do wody może skutkowac jedynie jej uszkodzeniem ale nie grozi osobie mającej do niej dostęp.
I oczywiście rodzaj prądu - AC W paralizatorze? Nie wiedziałem. Dodano po 58 To już wiemy, że DC jest bezpieczniejsze ;)
Polecam sprawdzać miernikiem napięcie za miast próbnikiem. Próbnik jest dla elektryków by sprawdzili czy jest nap. w przewodzie czy gnieździe. Jeśli się boisz sprawdź czy w domu masz SPRAWNY wyłącznik różnicowo prądowy. (Naciśnij przycisk na nim i sprawdź czy rozłączy prąd.) Upewnij się że Multimetr ma DOBRZE zaizolowanie sądy i przewody. Możesz kupić...
Kopie Cię kolego dlatego bo są naładowane kondensatory przetwornicy.
Co się stanie jeśli w instalacji z trzema żyłami, to jest- L, N oraz PE. Faza może być na wszystkich obudowach - prąd porazi użytkowników.
Witam. Może to trochę głupie i naiwne pytanie, ale jeżeli utnę końcówkę od ładowarki do komórki to mogę spokojnie dotykać kabli na końcu i używać ich jako źródła prądu stałego (tak jak bateryjki), kiedy zasilacz jest w kontakcie? Czy jednak grozi to jakimś porażeniem?
Dodano po 5 W tym splocie przypadków o których wspominacie , zawsze normy przyjmują napięcie "WARUNKOWO BEZPIECZNE" . Skutki porażenia prądem elektrycznym , zależą w dużym stopniu od pewnych indywidualnych cech osoby porażonej . I przepisy Bhp uwzględniają napięcia ( z nich wynika prąd mogący przepłynąć przez organizm ) , uznawane w danej sytuacji...
Artur k. może trochę przesadziłem z tym idealnym izolatorem, ale 50V jest napięciem bezpiecznym.
W końcu po to jest to forum aby udzielić wskazówek i wykonać to w pełni bezpiecznie aby uniknąć porażenia prądem. Oprócz porażenia prądem, przy wyjmowaniu wkładek możesz także oberwać łukiem elektrycznym. Skutki tego mogą znacznie być gorsze od porażenia.
Dalej nie rozróżniasz elektrostatyki od napięcia sieciowego. O skutkach działania generatora Van de Graffa kolega juz pisał - ma bardzo dużą oporność wewnętrzna a w związku z tym jego wydajność prądowa jest mała, prąd jaki przepływa w momencie wyładowania jest minimalny. Poczujesz ukłucie i koniec. Sieć energetyczna ma jak też wyżej koledzy zaznaczyli...
Masz już fundamenty a gdzie uziom fundamentowy :?: Nawet ten nieprowizoryczny uziom nie stanowi zabezpeicznia w sieci TN. Z uziomem fundamentowym, w sieci TN autor zostanie porażony prądem.
Niema takich.
Czyli zasilacz komputerowy podłączony do gniazda ze stykiem ochronnym jest bezpieczny ? Ryzyka porażenia nie ma, a co do innych to zależy od jakości zasilacza, te najbardziej tandetne potrafią sie zapalić, choć oczywiście metalowa obudowa zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia pożaru. Pewne ryzyko może być, jeśli podłączysz obciążenie cienkimi przewodami...
Proszę pamiętać o podłączeniu przewodu ochronnego gdyż jest on bardzo ważny dla bezpiecznego użytkowania bojlera. Woda jest dobrym przewodnikiem prądy i może dojść do porażenia gdy dojdzie do awarii.
Takie podłączenie jest wyraźnym proszeniem się o porażenie.
Sznowni Koledzy! Nie macie wrażenia albo podejrzenia, że swoją dyskusją NARAŻACIE Autora prostego pytania. Porazi nie porazi; bezpiecznie niebezpieczne. Prośba z mojej strony do Moderatora: wydzielić dyskusję w inne miejsce. Dziękuję.
Mam pytanie jak mam się zabezpieczyć przy pracy przy zasilaczach np 12V takich wpisanych do sieci. Tzn sprawdzam zasilacz tzn podłączam go do sieci potem jak go odłączam to czy odrazy mogę go rozkręcić i pogrzebać w nim czy muszę go jakoś przygotować. Chodzi mi tylko oto żeby nie porazić prądem.
Mam pytanie czy taka zgrzewarka jest bezpieczna podczas pracy? Czy istnieje możliwość porażenia?
Te microswitche nie są przystosowane do napięcia sieciowego 230V. Może je przebić po jakimś czasie, a poza tym skoro produkt był na napięcie bezpieczne (12V) to izolacja może nie spełniać wymagań 230V i może dojść do porażenia prądem elektrycznym!
Przewód PE nie jest potrzebny do działania kuchenki,ale jest niezbędny ,jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników.Jeśli nie znasz się na tym, to poproś znajomego elektryka ,by sprawdził czy i jakie masz zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym w mieszkaniu,oraz czy jest to zrealizowane na kuchence.
Jeżeli dojdzie do przebicia i obudowa będzie po fazą to zareaguje bezpiecznik różnicowoprądowy. Jak dotkniesz jedną ręką fazy a drugą obudowy komputera to zamkniesz obwód swoim ciałem i zostaniesz porażony prądem.
Zdarzało się że po prostu się "zapiekł". Nic się nie zapiekło jest to wersja zabezpieczenia charakterystyki L jako zabezpieczenie główne jego się nie odkręcało było całe z kapturkiem i miejscem na plombę. Oto zdjęcie
Uf, jednak byłem zmęczony i nie dopisałem najważniejszego - oczywiście grzebanie w okolicach gdzie występuje + 630V jest niezbyt bezpieczne = ryzyko porażenia. Można to zrobić, tylko ja z (przykrego) doświadczenia już się pilnuję żeby uważać czego się mogę dotknąć. Pierwszy sposób polega na wpięciu amperomierza równolegle do połowy uzwojenia pierwotnego....
Transoptory sprawdza się omomierzem a pomiar oscyloskopem zasilanym z ups jest bezpieczny o ile oscyloskop nie posiada metalowych elementów, które mogą Cię porazić.
Sprawdź napięcie pomiędzy zerem w gniazdku i rurą od kranu. Gdyż niektóre bloki miały robione uziemienie instalacji wod-kan. Zerowanie jest uzasadnione w przypadku pojawienia się przebicia na obudowę. Nie porazi użytkownika tylko wywali bezpieczniki.
Zacznijmy od: Płyta indukcyjna z kablem 3x2,5 idzie do PRZEDŁUŻACZA :/ (max. przepływ na przedłużaczu 3,500W) Przedłużacz podłączony do gniazdka no zwykłego Rozumiem że kwestie pożaru, porażenia itd. masz gdzieś skoro tak postępujesz?
Czy jakaś dobra duszyczka chce mi wytłumaczyć, jak to podłączyć, żeby mi palca nie upaliło? Tak, weź elektryka żeby ci to sprawdził i ewentualnie podłączył. Bo taki ze szrotu silnik może mieć zwarcie albo przebicie więc może tobie krzywdę zrobić, więc elektryk jest konieczny, dużo nie kosztuje a uchroni przed kłopotami czy porażeniem.
skoro pomieszczenie mokre to dochodzi także obowiązek zastosowania wyłączników różnicowo-prądowych również na oświetlenie Czy to nie przesada? Oświetlenie nad taśmociągiem, więc po to aby nikt nie wlazł w pracujący taśmociąg. Byle błahy powód spowoduje zadziałanie RCD i tragedia gotowa. Czy poza RCD nie ma już innych środków ochrony przed porażeniem???
Jeżeli to kondensator elektrolityczny to jest to bardzo niebezpieczne. Taki kondensator najprawdopodobniej wybuchnie. Nawet jeżeli naładowałbyś go z sieci wyprostowanym napięciem to i tak strzeli. Wyprostowane i odfiltrowane 230V AC da dużo więcej niż 330V DC. Tak czy inaczej takie zabawy są bardzo niebezpieczne ze względu na możliwość porażenia. Odradzam...
Tak by było najlepiej, ale przeszkodą są finanse i trochę podejście kolegi do instalacji. To nie jest tłumaczenie. Ani koszt przebudowy instalacji ani złe nawyki nie mogą stanowić o bezpiecznym wykonaniu instalacji elektrycznej nie stwarzającej sytuacji zagrożenia porażeniem elektrycznym czy pożarem. Nie ma pieniędzy to trzeba je zdobyć. A u upartego...
Niestety przewody od suszarek lubią się tak właśnie skręcać i łamać w tym miejscu. Izolacja wierzchnia została przerwana jest jeszcze izolacja poszczególnych żył. Jednak używanie urządzenia w tym stanie nie jest bezpieczne.
Kij id szczotki ma zapobiec zetknięciu się własnym ciałem z osobą porażoną - trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczenstwo sobie, a bezpieczny dystans jest podstawową ochroną. To tak jak z ratowaniem topiącej się osoby - na dzien dobry najlepiej wypłacić fangę w nos, żeby ogłuszyć, inaczej topiący się człowiek jest w stanie utopić ratownika, obłapiając...
WN. jest o wiele niebezpieczniejsze ale skoro pikawa ci nawala to nie za wesoło. Jak ci kończyny nie drętwieją od tak sobie to nie przejmuj sie. Jak wn cię trzepnie to albo cię zapali albo odrzuci kawałek. NN jest przy tym bezpieczniejsze.
Teren tak, Linia nie. Skoro linia biegła przez posesję, to ktoś albo się zgodził na poprowadzenie linii przez pustą dzialkę, albo kupił grunt z leżącą na nim linią energetyczną. Kiedy właściciel nabył grunt, zdecydował się zbudować na nim dom. Ktoś wydał pozwolenie na budowę, ale nie określił warunków zabudowy wg obostrzeń wynikających z obecności linii....
Z jakiego powodu, siedząc w wannie ma cię kopąć prąd - wanna to nie prądnica, także w wannie nie pływają węgorze elektryczne. Może z takiego powodu jak pisałem w zapytaniu, kłania się czytanie ze zrozumieniem... Jeszcze jedna tego typu uwaga a kariery na tym forum kolega nie zrobi na pewno. Żeby mówić o porażeniach i zabezpieczeniach trzeba zalożyć...
Chodzi o to : kolega puścił wtyczkę -więc skurcz był na tyle mały że można się było uwolnić -4mA. Skoro przy grzejniku jest wtyczka ze śrubką to znaczy że ktoś ją wymienił ,powinna być odlana -nierozbieralna. Grzejnik należy doprowadzić do stanu właściwego. Elektryk to zrobi i sprawdzi gniazdko ,zabezpieczenia i będziesz bezpieczny.
Mamy także Polskie Górnictwo połączone w sieci TT i jest to rozwiązanie stosunkowo bezpieczne pod względem porażenia
Wyłącznik różnicowoprądowy zabezpiecza przed porażeniem prądem. Czy aby na pewno RCD chroni przed porażeniem?
Nie pisz o napiciu bezpiecznym bo taki termin nie istnieje. Sorry, ale istnieje. Choćbyś nie wiem jak się starał - na pewno nic sobie nie zrobisz paluszkiem "AA" 1,5 V. (oczywiście mowa o porażeniu elektrycznym)
Podobno jak kiedyś kogo piorun trafił to zakopywali w ziemi po szyję i ziemia piorun wyciągała. Może o to chodzi. Jak się podepniesz do uziemienia i trafi w nie piorun to ta kołdra porażonego ozdrowi. Dlatego jest całkowicie bezpieczna😁
I tak ci będzie ciekło,a prąd cię nie porazi przecież to 12V. Lepiej dla auta wymienić akumulator , cieknący elektrolit = korozja level master 100
Uziemienie oscyloskopu to twój wynalazek. Nie mój, a producentów oscyloskopów, którzy wprost piszą w instrukcjach że usunięcie uziemienia z obudowy może grozić porażeniem. Nadal nie ustosunkowałeś się do mojego pytania czy producenci oscyloskopów się mylą z wymogiem PE na obudowie oscyloskopu w celu uniknięcia potencjalnego porażenia?
Przy zasilaniu 5 V nic Cię nie porazi, nawet gdybyś dotknęła tej taśmy mokrą ręką. Generalnie napięcia niższe niż 50 V, zwłaszcza stałe, są względnie bezpieczne.
Również podawane przez Kolegę napięcie może spowodować porażenie prądem. Mowa była o napięciu w kategorii bezpieczne/niebezpieczne a poniżej 60 V DC jest już bezpiecznym, aczkolwiek prąd przez ciało człowieka przepłynąć może, tak samo jak odpowiednio przyłożona bateria 9 V może spowodować odczuwalny przepływ prądu.
Tego się nie praktykuje - przy rozszczelnieniu rury i próbie odnalezienia wycieku koparka zniszczy od razu także kable elektryczne i masz dwie awarie zamiast jednej. Do tego zagrożenie porażeniem dla operatora i postronnych.
Dwa nowe będą mniejsze niż ta Elwa i można je zamknąć np. wewnątrz rurki zamontowanej w miejsce tego kondensatora. Zrobiłbym tak, na wyłączonym oscyloskopie podłączył zacisk multimetru do GND i do punktu +262V, w bezpiecznych warunkach zasiliłbym oscyloskop unikając porażenia i ew. eksplozji, następnie odczytał wskazanie multimetru ustawionego na 1000V...
Czy oprócz samego dotyku coś poczułaś? We wtyczce podłączanej do urządzenia zawsze jest niskie napięcie, więc jeżeli dotknęłaś wtyczki, porażenie prądem nie jest możliwe. Z tego powodu napięcie 24V uważa się za bezpieczne.
Jeśli napięcie pracy jest takie samo jak w gniazdku, odbiornik jest sprawny (tego nie wiesz bo pytasz o podłączenie) oraz nie będziesz pchał rąk gdzie nie trzeba to ryzyko porażenia można praktycznie wyeliminować.
Dziękuję za wytłumaczenie. Czyli przewód neutralny nazwijmy to tak, jest bezpieczny w dotyku i nie grozi porażenie, bo jest uziemiony w ziemi- ma potencjał ziemi, tak?
Poprzez to że uziom posiada rezystancje, następuje na nim spadek napięcia, co może powodować powstanie niebezpiecznego napięcia krokowego http://obrazki.elektroda.pl/1030615500_1... uderzenie pioruna na obrazku to punkt podłączenia farelki do Ziemi. Krokowe niebezpieczne przy 230 V jest praktycznie nieprawdopodobne. Dotykowe wystąpi...
Czyli twoim zdaniem ludzie nie mają prawa do tego, by linie energetyczne były bezpieczne, nie zagrażały im śmiercią?
Te nowoczesne ładowarki niby mają 5V na wyjściu ale jak zbliżę do kabla próbnik bezdotykowy (typu Fazer lub UT) to wykrywa obecność napięcia sieciowego. Nie dziwię się zatem, że telefon podłączony do ładowarki potrafi porazić i to nie tylko w wodzie. Nie ma to jak stare ładowarki transformatorowe. Były nieco większe ale za to bezpieczniejsze.
Wychodzę z założenia, że Fronius bez sprawdzenia nie zaaryzykowałby współpracy z firmą, która robi aku złej jakości. Idąc tym torem to pożary od PV też się zdarzają, a w pompach ciepła mamy łatwopalne czynniki. Dlatego tak ważne są certyfikaty i odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli ktoś się boi to te rzeczy nie są dla niego. "Zwykły" prąd też bezpieczny...
Tak na serio to nie ma takiej całkowicie bezpiecznej pracy, jeśli trzeba wyjść z domu. Zawsze istnieje ryzyko porażenia piorunem nawet w czasie dobrej pogody. Więc zawsze, wychylenie głowy z domu jest obarczone ryzykiem porażenia prądem. To fakt.
Dwie strony treści które dla nowych i obecnych czytelników nic nie wnoszą, tymczasem dalej nie wiem jak będzie wyglądał przebieg prądu kiedy dotknę jednego bieguna akumulatora 400V DC, prawdopodobnie pewny jestem że kiedy dotknę obydwu skrajnych biegunów to hm ciekawe jak by takie porażenie wyglądało ? Czy można tradycyjnym miernikiem zbadać w sposób...
Kol. Zombek mnie tu intensywnie nakłania do napisania sprostowania, a jako że wiadomość jest tak stara - nie mogę jej edytować. Otóż chodzi o to, że napisałem, że układ z bocznikiem jest całkowicie bezpieczny, gdyż dotknięcie przewodu fazowego nie będąc uziemionym nie grozi porażeniem. Choć wielokrotnie to robiłem, nie oznacza to, że jest to bezpieczne...
Czy ten Transformatora Tesli jest bezpieczny (czy jak na pokazie kogoś porazi to nie zabije)
W kwestii wyjaśnienia- wyłącznik różnicowoprądowy nie zapobiegnie porażeniu prądem. Jeśli ktoś pisze: Prawdopodobnie jest to TN-S mam faze, zero i uziemnienie (...) oznacza, że autor nie ma pojęcia o układach sieciowych, ochronie przeciwporażeniowej i napięciach bezpiecznych. Przed porażeniem prądem chronią przede wszystkim środki nietechniczne, a dopiero...
na mój rozum jest czymś w rodzaju uziemienia zerowania aby nie doszło do porażenie prądem od urządzenia.
Proszę wytłumaczcie mi to Zabezpieczenie w skrzynce służy do zabezpieczenia instalacji przed przeciążeniem i zwarciem, często w Polsce służy także jako ogranicznik mocy od dostawcy energii elektrycznej. A różnicówka ( RCD ) to wyłącznik ochronny do zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym. Ten pierwszy aparat i ten drugi pełnią zupełnie...
Spotkałem takie rozwiązanie że bolec był połączony z przewodem zerowym czy to prawidłowe podłączenie? miało to być zabezpieczenie przed porażeniem prądem,
Dużo tu zamieszania powstało. 1. Badanie układów elektronicznych podłączonych do zasilacza niczym nie grozi ani dla oscyloskopu, ani zasilacza, ani obsługującego, bowiem zasilacz ma wyjście odseparowane od sieci energetycznej. 2. Badanie obwodów samego zasilacza jest bezpieczne o ile to zasilacz transformatorowy i badasz obwody po jego wtórnej stronie,...
Może E Andrzej uzasadni dlaczego po przepaleniu grzałki porażenie jest gwarantowane
Przy B16: k = 5 Ip = k * 16A = 80A IPZ = 230V/80A = 2,875om Biorąc pod uwagę błąd pomiarowy wynik 2,5om byłby już niedopuszczalny, nie mówiąc już o wspomianym przez Ciebie wyniku powyżej 3om. Jedziemy dalej - Jak dalej, jeśli tutaj są ewidentne dowody że teoria szwankuje a i praktyki widać brak.. Dlaczego wynik 2,5Ω ma być niedopuszczalny? Z czego...
Tak jest to zapewne uziemienie, które w instalacjach na 12 V może służyć chociażby do ochrony układów zasilanych z tego napięcia przed ładunkami elektrostatycznymi bo samo napięcie jest bezpieczne. To nie dobrze, że komputer nie jest uziemiony, ale wmontowanie tego gniazda nie spowoduje pogorszenia, ani poprawy ochrony przed porażeniem. Można więc je...
No dzięki. Ale jak to 'zewrzeć'? Wsadzić pineskę, na przykład? Nie porazi mnie? http://obrazki.elektroda.net/77_12293634... Proszę zewrzeć tak jak na rys. czyli pin 13 do 14 (GND) oczywiście jeśli chcemy robić np. pomiary zwieramy te piny na stałe na czas pomiarów.... Może to być np. spinacz czy też kawałek sztywnego drutu, który należy odpowiednio...
Najpierw rozłączasz AC, potem DC. Łuk nie powstanie, lecz napięcie na panelach nadal będzie, nawet wcześnie rano, przy słabym nasłonecznieniu. Chwila nieuwagi i taki prąd potrafi mocno porazić, zwłaszcza na dachu jest to niebezpieczne.
Czy instalacja bez RCD stanowi zagrożenie - jest niebezpieczna ? Jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia. A w tablicy nie ma RCD? Nie ma. RCD jest tylko na oświetlenie. Jako zabezpieiczenie użytkownika, jeżeli niostrożnie (pod napięciem)wymienia żarówkę. Przed czym zabezpiecza RCD ? Norma 60364-4-41 2000: RCD uzupełnia ochronę w przypadku nieostrożności...
Zwarcia nie ma ale chodzi o porażenie. 260VDC to nie jest napięcie bezpieczne a woda destylowana nie jest, zawsze są w niej przewodzące jony (niewiele w stosunku do elektrolitów ale są) i to one paskudzą. Może Ci się ujawnić elektroliza wody, powinna wystarczyć na to otwarta przestrzeń.
Najtańszym i prostym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zasilacza (zas włącznika), przekażnika z cewką 230V i stykami przystosowanymi do prądu obciążenia. Zasilanie włącznika nap. 12V jest rozwiązaniem bezpiecznym , zasilacz + przekażnik można zabudować w miejscu "bezpiecznym" bez obawy porażenia.
Nie wiadomo co to za prostownik i jak jest skonstruowany. Odpowiedź jest jedna - jeśli w trakcie normalnej pracy lub uszkodzenia przekroczone będzie napięcie bezpieczne w miejscu dotknięcia to może porazić z różnym skutkiem.
http://www.elektryk.kdi.pl/kurs-sep/napi...
No dziękuję, ale nie o to pytałem. Nadal chciałbym się dowiedzieć czy nie ma możliwości porażenia przy jakiejś usterce.
Lampy plazmowe o napięciu tysięcy wolt nie kopią to dlaczego 230V o wysokiej częstotliwości może porazić?
Dzięki za odpowiedzi. A mógłby mi ktoś wyjaśnić jako laikowi, w jaki sposób obudowa może znaleźć się pod napięciem? I w praktyce jaka jest szansa na takie porażenie.
To rzeczywiście dziwne zadanie. Duża różnica napięć wejściowego i wyjściowego jest sporym kłopotem, ale jeśli to urządzenie będzie zasilane prosto z sieci energetycznej, to brak separacji galwanicznej spowoduje porażenie po stronie wtórnej!!! Żeby było w miarę bezpiecznie, należałoby zastosować transformator bezpieczeństwa. Pytanie po co, gdy lepiej...
Po prostu staramy się uzmysłowić autorowi, który raczej nie posiada odpowiedniej wiedzy, że używanie czegoś takiego nie jest bezpieczne i przy takiej "konstrukcji" może skończyć się porażeniem.
Nawet zasilacz ładowarki telefonu 5v potrafi zabić. - natężenie bezpieczne do 10 mA - długotrwały przepływ prądu o wartości 25 mA stanowi zagrożenie dla życia - krótkotrwały przepływ prądu o natężeniu 0,07 A może skutkować śmiercią
obwody dwuprzewodowe i obwody trójprzewodowe. Instalacja nie posiadała żadnych zabezpieczeń oprócz wyłączników nadprądowych. Chcę poprawić bezpieczeństwo. To jest bezpieczne - bez RCD. RCD nie jest środkiem ochrony w instalacji TN. Bez RCD instalacja TN-C jest bezpieczna. instalację dwuprzewodową pozostawić zabezpieczoną jedynie wyłącznikiem nadprąądowym,...
Triak + optotriak to to samo co SSR AC, różnica jest tylko w projekcie płytki i cenie na fakturze :) W różnych urządzeniach, fabrycznych, popularne jest sterowanie triaków wprost z uC, stosuje się triaki o wysokiej czułości bramki, oczywiście brak izolacji galwanicznej, wymaga podwójnej/wzmocnionej izolacji całego urządzenia, żeby była pewność że nikogo...
Witam, Nie pomyślałem, ale... to musi być pomiar zmiennoprądowy, gdyż stałoprądowe odczulenie może stworzyć zagrożenie porażenia. Jaśniej proszę, przecież napięcie pomiarowe może mieć wartość bezpieczną. Kogo porażenia, jakie (czy kogo) odczulenie? Wiadomo, że układ mogą zakłócać również prądy zmienne, ale można zastosować filtr. Odnoszę wrażenie, iż...
czyli propozycja 1, bez uziemienia L2, najprostsza i najtańsza też jest bezpieczna... Nie jest. Agregat nie ma takiej wydajności prądowej żeby w przypadku zagrożenia porażeniem wyzwolić B16. Jedyna ochrona opiera się na wyłączniku RCD a ten jako aparat zawodny powinien być przynajmniej zdublowany, RCD przy agregacie powinien być 300mA.
Przewód PE sam w sobie jest zabezpieczeniem, nawet jak wyłącznik nadmiarowo prądowy nie wyłączy to on obniży napięcie do bezpiecznego, dlatego nie wolno go przerywać.
wanna porażenie porażenie 110kv trafopowielacz porażenie
felgi malowanie messer spawarka fabia stopu
czujnik temperatury czujnik temperatury
Podłączenie kolumn Schneider 90 LS do mini jack Wymiana bębna wizyjnego w magnetowidzie - krok po kroku