Przy edycji elementu odznacz pole z rezystancją i położeniem suwaka (%) a w polu niżej wstaw rezystancję i zaznacz pole aby zostało pokazane, potem tylko przeciąg ten opis na właściwe miejsce na schemacie.
No niczym, a jaki jest symbol ogólny dla obudowy potencjometru? Dalej nie wiemy jaki to ma być potencjometr. Samo "logarytmiczny" nic nie wnosi. Ogólnie w oryginalnych bibliotekach jest parę modułów przeznaczonych dla potencjometrów montażowych (np. RV2, RV2x5), jednak mnogość typów potencjometrów wymusza projektowanie obudowy pod konkretny model.
Układ będzie pracował jako włącznik zmierzchowy, a na wejściu układu będzie dzielnik napięcia - fotorezystor i potencjometr.
Mogło to przyczynić się do awarii potencjometru, który jest regulatorem obrotów w takiej wiertarce. Połączenie faktów przekroczonego napięcia, na jakie projektowany był potencjometr, o 20 V oraz pracy na wolnych obrotach pod dużym obciążeniem mogło spowodować zbyt duży prąd przepływający przez potencjometr, co spowodowało jego uszkodzenie.
Gdzie masz potencjometr?Sam projektowałeś płytkę?
Na podstawie rysunku płytki drukowanej lub fizycznych pomiarów rozmieszczenia na niej potencjometrów, gniazd, itp. można zaprojektować ich rozmieszczenie na obudowie. Są do tego dedykowane programy jak np. FrontDesigner, niestety płatny. Jeśli sam projektowałeś płytkę drukowaną to w programie, którym ją projektowałeś możesz zmierzyć rozmieszczenie np....
TL072 jest podwójnym wzmacniaczem.Przy przejściu ze schematu na edytor PCB pokazuje osiem scalaków.Szkoda miejsca i kasy,dodatkowo utrudnia projekt.Zamień na trzy scalaki.Ogólnie masa błędów na schemacie,popraw to. Można konkretniej jakie błędy poza tymi scalakami? Witam Schemat poprawiłem, aby wyglądał "jak należy" i zaprojektowałem płytkę w Eagle...
Tym potencjometrem regulujesz napięcie wyjściowe tak żeby było równe 0V. Podobne rozwiązanie miał wzmacniacz co projektował mój psor z warsztatów ;] Tylko nie wiem czy oby na pewno, bo po kawałku schematu to ciężko powiedzieć. To jest potencjometr montażowy czy zwykły?
Jak "projektowałem" taką płytkę to robiłem aref na potencjometrze do + i do - aby można było regulować napięcie referencyjne Szczerze mówiąć do nauki i testów mam płytkę testową z AVT i jest świetna i dopracowana.
Te 4*4700uF powinno wystarczyć. Regulację możesz zrobić na potencjometrze za przedwzmacniaczem.
Witam. Moje pytanie brzmi: czym projektujecie nadruki na obudowy urządzeń elektronicznych? Chodzi mi o program który będzie pozwalał projektować skalę wokół potencjometrów etc. pozdr. krzych112
Czy ktos wie gdzie mozna kuić potencjometry montażowe skokowe.? Projektuje sterownik a zleceniodawca chce aby był tani. Widziałem takie w sterwnika przemysłowych na szyne DIN.
Dwa rezystory (1k, 10k ), dwa tranzystory (bc107,bc211), kondensator (100uF/16V), dioda (BYP brak oznaczeń) potencjometr (P1 brak oznaczeń), P - przypuszczam że jest to przekaźnik. Projektujesz płytkę PCB wytrawiasz laminat, wiercisz i lutujesz, to tylko tak w skrócie.
CorelDraw sam za Ciebie niczego nie zrobi. Musisz je narysować sam. Jeden element rysuje się nawet z kilku figur, oraz kolor nałożonych na siebie. Najlepiej jak poczytasz sobie "SAMOUCZKA". Co mogę Ci doradzić, to na przykład gdy narysujesz ciekawy potencjometr, który będzie zawierał kilka kształtów, oraz kolorów, pomocna może przydać się funkcja: Rozmieść/Grupuj.
A więc mam wykonać jakiś wtórnik wejściowy?tzn najpierw potencjometr, póżniej wtórnik i następnie reszta układu?Aha i czy można wykonać ten wtórnik z tl072? Można to zrobić na TL072, tak jak piszesz. Bez wtórnika będzie nieco zmieniona charakterystyka filtru i charakterystyka regulacji potencjometru. O ile? trzeba by policzyć lub zasymulować. Też mi...
i na tej podstawie projektowałem ten układ, natomiast na wyjściu 1,2Vpp nie dostaję ;( A rezystancji potencjometru ne uwzględniłeś w obliczeniach.
Ustawiasz wszelkie wymiary w centymetrach (zamiast standardowych pikseli) i nie trzeba bedzie skalowac.
Jeżeli projektowany zasilacz nie musi być sterowany cyfrowo, to znacznie upraszcza to konstrukcję, bo sterowanie analogowe to tylko zastosowanie potencjometru w dzielniku R11/R12 i to wszystko, mamy regulację.
może ktoś nakierować na schemat prostego sterowania takiego tyrystora? Najpierw musisz się zastanowić jakie te tyrystory będą miały zastosowanie a dopiero do tego projektować sterowanie ,zabierasz się do tego od niewłaściwej strony.
Płytka projektowana programem Sprintleyout f-my Abacom. Dość prosty program. Do zastosowań amatorskich bardzo dobry. Wszystkie płytki w nim projektuję. Potencjometry suwakowe i obrotowe zakupione w sklepie holenderskim internetowym. Link do sklepu na stronie z projektem MIDIBOX. Kosztowały nieco ponad euro za sztukę.
Nie zawsze za takimi projektami siedzą rzesze projektantów z super wypasionym zapleczem. Przeważnie pomysł i projekt powstaje w głowie jednego projektanta, czy jak go nazwiesz "natchnionego". To że później projekt nabiera rozmachu, to już sprawy typowo komercyjne. Przykład pierwszy z brzegu, organy Hammonda, syntezator Mooga itp. Może przez przypadek...
Witam Chciłbym sie dowiedziec w jaki sposób mozna połączyć (na schemacie) dwa potencjometry, aby przy projektowaniu PCB był widziany jako jeden podwójny. Chciałbym też dowiedziec sie czy jest przewidziana jakaś biblioteka na tego typu potencjometr. Pozdrawiam Dołączam fote zeby było wszystko jasne, chodzi mi o taki potencjometr: http://www.nikomp.com.pl/opisy/PNA00/PNB...
Można użyć filtrów z potencjometrami montażowymi gdzie f podziału jest regulowana np 1-10kHz. Też takie widziałem.
Zadaj pytanie w dziale "Projektowanie Bazar". Tak na marginesie - pamiętaj, że tego typu sterownik jest na potencjale sieci. Całość musi być zabezpieczona przed dotknięciem przez użytkownika - wliczając potencjometr do regulacji obrotów.
Witam! 1. Tu masz podręcznik projektowania filtrów aktywnych: http://www.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088... . 2. Dla niewielkich zakresów przestrajania używa się potencjometrów liniowych, dla większych zakresów - potencjometrów logarytmicznych lub wykładniczych, podłączając je od strony niskoomowej (trudno zdobyć takie o dobrej zbieżności charakterystyk,...
Długie jak poszperasz po necie to jeszcze złapiesz nówki, z krótkimi gorzej. Może jakiś zależały magazynowo kit z Jabla lub Norda układu barwy dźwięku ci się trafi, wtedy wykorzystasz z niego właśnie potencjometry. Kity barwy z reguły były na krótkich projektowane.
Rezystory 1kΩ to standardowa wartość i nie powinno być trudności z ich zakupem. Przed wykonaniem (zaprojektowaniem) płytki warto zgromadzić potrzebne elementy. Wówczas uniknie się sytuacji, że element fizyczny jest za duży w stosunku do elementu użytego podczas projektowania. Potencjometr powinien być taki aby dało się go wlutować w płytkę. Choć...
Witam Zapomniałem zmienić nazwę scalaka, ma być TL072. Już biorę się za projektowanie. ---------------------------- Płytka będzie miała wymiar 10cm x 7 cm i zmieszczę tam zasilacz i equalizer fuzz. Niestety musiałem rozłączyć wyprowadzenia na potencjometry, już nie są całkiem koło siebie.
Narysowane już ścieżki możesz kasować pojedynczo narzędziem Ripup . Lub grupowo, najpierw zaznaczasz obszar narzędziem Group a później pod prawym przyciskiem myszy Ripup:Group Zmień również obudowę potencjometru do regulacji kontrastu. Wystarczy z biblioteki pot.lbr TRIM-EU/B25P
Ad. 1 - Szukaj pod hasłami - Regulator mocy. R. oświetlenia itp. Ad. 2 - -"- - Projektowanie kolumn, Obudowy głośnikowe.
Coś pewnie namieszałem przy tych kondensatorach pierwszy raz projektowałem płytkę A potencjometru zapomniałem umieścić Tu masz linka do schematu http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fus...
Tu nie ma co projektować. Poszukaj schematu zasilacza na LM317. To załatwi sprawę sterowania wentylatorami.
Jak projektować to do końca. Przecież taki układ jest dziecinnie prosty, raptem kilka elementów.
jeżeli rezystancja czujnika w temperaturze X przekroczy wartość rezystancji R1 czujnika przy temperaturze 25 stopni (wartość R1 rezystancji znamionowej ustawiana potencjometrem w zakresie 350-550 ohm) należy podać napięcie 12VDC na przekaźnik zewnętrzny który zablokuje możliwość rozruchu silnika na czas w którym rezystancja nie spadnie do poziomu R2...
Trudno będzie projektować dwa takie same układy dla tego samego kolegi :D Zobacz czy to nie jest to samo http://obrazki.elektroda.net/66_12771107...
raczej bym się zastanawiał nie nad napięciem na wyjsiu, a dodatkowym obciążaniem wzmacniacza, który jest projektowany pod nieduże obciążenia: wstawienie potencjometru równolegle do głośnika niejako załatwia sprawę tylko jak go dobrać?
Musisz to zrobić sam, bo szansa, że ktoś ma akurat ten konkretnie model, jest mała. Może jak znajdziesz producenta, to wtedy będzie łatwiej. Niektórzy produceni udostępniają rysunki obudów do popularnych programów do projektowania PCB.
Potrzebuję jakiegoś programu, przy pomocy którego będę mógł zaprojektować panel frontowy wzmacniacza (przełączniki, potencjometry, LEDy) w skali 1:1. Dobrze by było gdyby dało radę narysować też podziałkę dla potencjometrów oraz dodać teksty.
Na początek mógłbym zaproponować zabawę w LTspice. To program do symulacji działania układów elektronicznych. Spice'ów jest dużo, ale ten pozwala na obsługę plików dźwiękowych .wav. Możesz wziąć jakiś riff i przepuścić przez projektowany schemat i posłuchać jak zagrało zanim zaczniesz machać lutownicą. Możesz nawet zasymulować kręcenie potencjometrem...
Waha sie na poziomie od -1 mV do +1 mV. Także to nie będzie przyczyną. Oczywiście regulowałem je wymienionymi wyżej potencjometrami. A płytkę robiłeś wg oryginału czy sam projektowałeś? Bo to może być wina mas jak PZ IX sugeruje, lub dostaje Ci się z przedwzmacniacza.
Dodając rezystor do słuchawek, zmniejszysz wzmocnienie; wydajność prądowa wzmacniacza pozostanie bez zmian, więc to nic nie zmieni. Gdyby układ był projektowany pod niskoomowe słuchawki od początku, dodałoby się dwa tranzystory na wyjściu. Filtrację zakłóceń z zasilacza impulsowego można by poprawić, ale zasilanie z baterii wyeliminuje problem.
Witam wszystkich :) Muszę na zajęcia zaprojektować i złożyć potencjometryczny czujnik położenia wykorzystując potencjometr obroty, ale nie mam bladego pojęcia od czego zacząć. Przyznam się bez bicia, że przez elektronikę na studiach prześlizgnąłem się raczej (żałuję). Od czego powinienem zacząć projektowanie?
Chciałbym kilka elementów (tranzystory mocy, potencjometry) umieścić na przewodach poza płytką PCB. Na schemacie umieściłem goldpiny i podłączę się do nich kablami ale czy podczas projektowania płytki mogę usunąć te elementy z widoku razem z żółtymi kreskami?? Jak w fachowy sposób postępuje się z tego typu przypadkami? Poprawnie zaprojektowane PCB,...
Zobacz ikonkę na prawym pasku narzędziowym na obrazku poniżej. Nie znam tego programu. Jeśli jednak chcesz się zajmować elektroniką to sugeruję wybór bardziej popularnego programu do projektowania. Wówczas łatwiej uzyskasz pomoc w razie potrzeby. http://obrazki.elektroda.pl/1163590200_1...
Dobrze, dziękuję za pomoc. Co zmienić w tym układzie (ten z wzmacniaczem, czy w ogóle trzeba coś zmieniać)? 1. Rozmyślałem nad kondensatorem wejściowym (zmiana pojemności, wystarczy ograniczyć do 20/30 kHz - więcej mi nie trzeba). 2. Nie wiem, czy do mostka trzeba dawać jakiś kondensator (oscylacje na niskich częstotliwościach). 3. R5 chcę dać potencjometr...
Ja ci to rozrysuje w kilka minut. Chcesz też gotową płytkę ? Dlaczego tak prosty układ projektować w programie ?
Nie jestem typowo elektronikiem, ale na myśl przychodzi mi jedynie mało-inwazyjne dołożenie potencjometru do istniejącego już układu tak, żeby nie było śladu ingerencji. Wg. mnie łatwiej byłoby podrobić plombę czy przekleić hologram niż projektować nowy układ sterujący.
Jak Ci potrzeba utrzymywać stałą temperaturę to możesz zbudować regulator PID. Natomiast chcąc wykorzystać Arduino musisz wywalić potencjometr z regulatora. A na jego miejsce wpiąć jakiś układ cyfrowy do wytwarzania sygnałów analogowych (napięciowych), możliwości są 3: - kilka dzielników napięcia sterowanych transoptorami/tranzystorami - potencjometr...
Dlatego zapytałem o duży potencjometr obrotowy ze sprężyną. Moment obrotowy to siła razy ramię. Żeby na ramieniu jakie wynika ze średnicy kierownicy (20-30cm) uzyskać jakąś chociażby wyczuwalną siłę zwrotną, potrzebował byś sprężyny tak mocnej że delikatna konstrukcja potencjometru tego nie wytrzyma, ośki takiego potencjometru, która ma 6mm, nie dała...
Bardzo estetyczne wykonanie. Jak Ci się udało zrobić takie równe skale potencjometrów w Paint'cie? Nie jest to zbyt wdzięczne narzędzie do projektowania paneli, więc chylę czoła :-)
Przecież schemat jest. Ja przerabiałem plytke którą projektował marco47
Na schemacie z TDA 1554 to też struktura wewnętrzna układu. Jest to przydatne do projektowania układów, przy wykonywaniu interesuje nas co i gdzie podłączyć na zewnątrz danego układu scalonego. Dotyczy to nie tylko układów TDA, można tak przedstawić dowolny układ scalony (w uproszczeniu oczywiście) . Załączam schemacik regulatora głośności, potencjometr...
Schemat. Używaj więcej symboli zasilania. Wtedy będzie mniej narysowanych sygnałów, a schemat będzie bardziej czytelny. Płytka. Jak przystępujesz do projektowania płytki, musisz mieć jakieś konkretne założenia jej późniejszego wyglądu. Dlatego takie roztrzepanie gniazd, potencjometrów i gorących elementów (stabilizator) jest mało konstruktywne. W dodatku...
yyy... nie możliwe. Nie widzę nawet gdzie. Chodzi ci o te 4 porty z kazdego segmentu, dla potencjometrów ?? Może mi ktoś powiedzieć co jest w nim źle??
Witam, zlecę zaprojektowanie układu sterowania-otwierania przepustnicy za pomocą potencjometru. Przepustnica sterowana potencjometrem dwukanałowym. Więcej informacji oraz przykładowy układowy film sterowania - działania mogę przesłać na PW bo nie mogę zamieszczać linków. Oferty proszę przesłać na PW lub ewlodek(at)o2.pl
Zwykle zachodnie potencjometry typu B są potencjometrami liniowymi a potemcjometry A logarytmicznymi. Polskie potencjometry Telpod mają odwrotne oznaczenia. Dodano po 2 Powinien być to logarytmiczny Zazwyczaj w zachodnim sprzęcie w którym jest opcja loudness stosowane są potencjometry liniowe (B) Dodano po 4 Denerwuje mnie fakt że poziom głośności szybko...
Tak dokładniej to chcę zbudować jakby cała rękę robota i za po mocą potencjometrów, umieszczonych na ręce człowieka( konstrukcja w fazie projektowania, bo nie wiem jakie potencjometry narzazie) w odpowiednich punktach, poruszał bym ramieniem robota. czyli że moją ręką począwszy od barku porusza ręką robota. i dlatego zdecydowałem sie na silniczki a...
W artykule opisującym ten układ, w części poświęconej zabezpieczeniom są one wymienione i opisane: - softstart - zabezpieczenie nad i podnapięciowe - zabezpieczenie nadprądowe. To ostatnie działa na podstawie pomiaru spadku napięcia na rezystancji włączonego mosfeta i reguluje się jego próg za pomocą potencjometru P1. Więc nie jest tak źle. Układ projektował...
Nie wiem dlaczego piszesz że nie możesz ułożyć tak samo elementów jak na obrazkach powyżej. Jeżeli będziesz to robił za pomocą mazaka, jak piszesz w pierwszym poście, to najpierw schematycznie narysuj na papierze milimetrowym położenie elementów. Następnie ostrym gwoździem, szpikulcem, itp. zaznacz na przyklejonym do płytki papierze milimetrowym punkty...
Jeśli tak to fajnie. Ja nie mam Corela ,i przeważnie korzystam z gotowych paneli. Dopasowuję tylko rozmiar do obudowy.Niektóre panele projektuję sam ,ale w nich potencjometry ,przełączniki ,gniazda itd.też są na kablach. Wrzucam dwie fotki panelu zaprojektowanego prze zemnie ,na jednej z nich widać okablowanie. Nie jest,tak tragicznie ,tylko więcej...
przeciez kolega wzmak123 mowi ze ma potencjometr z silnikiem to po co ci serwo. potencjometry takie wcale nie sa drogie robi to np firma alps
Moim zdaniem sprawa jest nieskomplikowana: wszstko zależy od tego co się w tym Protelu robi. Jeśli projektuje się układ, a potem płytkę, to na etapie projektowania dobiera się elementy konkretnych producentów o konkretnych właściwościach, które ów producent sprzedaje w konkretnych obudowach. To trzeba wpisać jako footprint do Protela (a czasem nawet...
Witam, Przeszukałem całą elektrodę i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie (jeśli źle szukałem przepraszam ;]): " Jak do licha sterować ruchem serwa-potencjometrem przez AVR " Czy muszę mieć osobny sterownik serwomechanizmów czy da się to rozwiązać programowo?. Jestem w fazie projektowania mechanicznego ramienia składającego się z 3-4 serw modelarskich(Tower...
Przyznam że się całkowicie na tym wyłożyłem.. Projektuję sobie potencjometr realizowany za pomocą przekaźników i rezystorów sterowany binarnie (mniejsza o jego zastosowanie). Wymyśliłem sobie 2 układy jak w załączniku.. górny niestety od razu odpada bo się okazało że nie ma szans go wyskalować tak żeby działał liniowo i żeby zachowywał ciągle stałą...
Według mnie płytka do przeprojektowania. Trzeba bardziej optymalnie rozmieścić elementy na płytce. Większość ścieżek znajduje się na warstwie górnej (kolor żółty), a powinny być na warstwie dolnej (kolor pomarańczowy). Myślę, że płytka może być jednowarstwowa. Niestety dla mnie ten program jest zbyt uciążliwy w obsłudze i przy próbie zmiany potencjometru...
No jak? tak jak trzeba tak jak zawsze: Cięcia tak zazębic by zawierały najbardziej liniowe fragmenty charakterystyki, a tłumiki tak dostawione by charakterystyka była stała w całym paśmie. kalkulatory do filtrów znajdizesz bez problemu. Do tego filtr aktywny około 100Hz. 4 wzmacniacze 2x2stereo + 2 potencjometry stereofoniczne.
Jeżeli projektujesz jakieś urządzenie, to projekt płytki powinien być prowadzony równolegle z projektem mechanicznym całego urządzenia. W tym przypadku, płyta czołowa powinna być tylko maskownicą dla ukrycia mechanicznego połączenia potencjometrów z płytką drukowaną i obudową urządzenia. Potencjometry powinny być przykręcone do osobnej blachy, która...
Do czego to ma służyć ? jeśli to ma być coś przydatnego to zamiast 7812 daj LM317, dodaj opornik i potencjometr i zrób regulowany 1.2-12V. LM317 od dobrego producenta będzie posiadał skuteczne zabezpieczenia, w tym przeciwzwarciowe. Potem sobie rozbudujesz o woltomierz, z czasem dorośniesz do amperomierza, wtedy to będzie zasilacz przydatny w domu a...
Wieloobrotowy to nie wykorzystasz bo to enkoder a to potrzebuje mikrokontrolera. Wątpliwe, że komuś chce się projektować schemat, bo masz jakieś tam elementy, nawet nie wiesz jakie to elementy, jak działają te potencjometry.
Witam ponownie W czasie projektowania kilka pytań się nasunęło: 1 Potencjometry o jakiej charakterystyce zastosować jako P1 i P5? a jakie jako P {sfeep}? 2 Czy jako potencjometr Sfeep zastosować zwykły czy ze środkowycm "detent"? {nie wiem jak to po polsku} 3 Czy sygnał AUX SEND ma być brany z przed, czy po regulacji głośności? Pozdr.
Jeżeli bardzo chcesz to zrobić w taki sposób, to potrzebujesz potencjometr elektroniczny sterowany przyciskami + i -, do tego jakiś wzmacniacz (operacyjny) i linijkę diodową, np. LM3914. Potencjometry elektroniczne nie obsłużą 12V, owszem są ale nie dostępne w PL. Linijkę diodową z przyciskami już mam, opisałem w pierwszym poście. Chodzi o to, że wszystko...
Ja mam lepszą propozycję: pomiędzy kolektor T6 i bazę T2 wstaw rezystor np. 10k (3.3k do 22k), który tam powinien być. Jeżeli T6 przewodzi to zwiera zasilanie w obwodzie: +zasilania (+C5), przejście CE tranzystora T6, złącze BE tranzystora T2, masa (-zasilania) Napięcie na C5 wynosi wtedy Ube+Ucesat=0.7V+0.25V= szukane 0.95V. W stanie ciszy potencjometr...
Nie tak prosto. Co prawda potencjometrem można w pewien sposób wpłynąć na wartość napięcia na silniku, a tym samym i obroty (bo spadnie moc), ale jest to rozwiązanie mało eleganckie. Potencjometr musiałby mieć dużą moc (porównywalną do mocy silnika) a więc będzie drogi i będzie się grzać - trzeba to mieć na uwadze. Do silników zasilanych z sieci stosuje...
Taki przedwzmacniacz ? za projektować i jak połączyć ? wzmacniaczem audio. https://obrazki.elektroda.pl/4766994100_... https://obrazki.elektroda.pl/1503885600_...
Działa każdy kanał, a na ile - to zobaczysz z położenia potencjometru. Zwróć uwage na to, że bateryjka alkaliczna 9V ma pojemność ok. 300mAh (miliamperogodzin), więc gdy pobór prądu będzie ok. 6mA, to znaczy, że wystarczy Ci zasilania na ok. 50 godzin grania. Dioda LED pobiera np. 15mA, a wiec kilka razy więcej, czyli skraca ci czas grania kilkakrotnie....
Dla napięcia ok. 4V: od lewej od góry: opornik 10k - potencjometr 100k - opornik 10k. z potencjometru do bazy: 33k. W kolektorze tranzystora NPN - 10k, w emiterze - 220 ohmów (od tego opornika zależy intensywność świecenia diody zielonej), w kolektorze PNP - 220 ohmów (od tego opornika zależy intensywność świecenia diody czerwonej). NPN - BC148, PNP...
Zależy co masz na myśli poprzez regulację napięcia - czy pytasz, jak działa tu potencjometr, czy jak działa TL431. Tylko tak naprawdę wszystko sprowadza się do działania TL431, normalnie po prostu jest tam rezystor (o stałej wartości) zamiast potencjometru (i normalnie cały układ raczej nie jest projektowany z myślą o regulacji napięcia w dużym zakresie)....
Witam! Najczęściej wzmacniacze projektuje się na 4Ω lub 8Ω , spotyka się konstrukcje obciążane 2Ω lub więcej niż 8Ω ale raczej bardzo rzadko. Jeśli połączysz swoje głośniki szeregowo uzyskasz wypadkową 8Ω i nie powinno nic się stać, bo jeśli wzmacniacz jest przystosowany do pracy z 8Ω głosnikami to masz wszystko dopasowane.Natomiast...
Kondensatory te mogą być na niższe napięcie, np. 50V. Mniejsze napięcie to mniejsze wymiary, a tym samym mniejsza płytka drukowana przy odpowiednim jej zaprojektowaniu. Jeżeli chcesz projektować płytkę na podstawie schematu, który zamieściłeś to brakuje połączenia między suwakiem potencjometru PR3 i tranzystora T3.
1. Czym się różni układ TL072 od NE5532? Konstrukcją. Wzmacniacze w TL072 mają wejście na tranzystorach FET a NE5532 są całkowicie na tranzystorach bipolarnych NE5532 ma sporo mniejsze szumy, większą wydajność prądową wyjścia, szersze pasmo dla wm. jednostkowego. TL072 ma dużą rezystancję wejściową i pobiera mniej pradu. Ogólnie NE5532 - do wzmacniania...
http://obrazki.elektroda.pl/8328227600_1... Witam Chciałbym przedstawić swój projekt, jest nim stacja lutownicza, która powstała za bardzo niewielkie pieniądze, a jej konstrukcja jest banalnie prosta. Do jej budowy wykorzystałem części z odzysku, jedyne co musiałem dokupić to kolba z termoparą. Obudowę oraz transformator pozyskałem...
Mam ten numer PE ale nie chce kopiować tej płytki ale zaprojektować własną ;-) Wiem, że to nie najlepiej wygląda ale chciałbym się nauczyć robić "znośne" płytki, także jak masz chwilę to proszę o odp. chociaż na niektóre z moich pytań. Witam Poprawiłem twój projekt, tak aby wyglądał"znośnie". Podłączenie mikrofonu, tu sugerowane jest za pomocą kabelka...
Jeśli się nie mylę to masz błąd na schemacie - jedna nóżka w potencjometrach "wisi" w powietrzu a powinna być zwarta ze środkowa :idea:
Zacznij od rozmieszczenia potencjometrów suwakowych w odległościach jakie mają być docelowe. Sądzę że spokojnie między nimi umieścisz elementy filtrów. Wystarczy zaprojektować jeden filtr z potencjometrem, a resztę klonować. Nie baw się w takie projektowanie jak pokazałeś na rysunku, bo ilość przewodów będzie zastraszająca. Praktycznie powinno być tylko...
jdubowski , nauczyłem się tych symbolów i rozumiem już prawie wszystko z tego układu. Ma to jakieś znaczenie gdzie przylutuję jakie wyprowadzenie zewnętrzne od potencjometru i triaka? W układzie przedstawionym przez Ciebie wiem tylko gdzie dać środkowy. :) Pytanie nr2: Czy na tym etapie projektowania da się ustalić/ wyliczyć czy w tym nowym układzie...
Jest jakaś niezgodość i nie wiem co to za połączenie które zaznaczyłęś .Potencjometr 2,2 - czułość obie nogi powinny iść do masy a trzecia w układ ,tak wynika ze schematu.Ja sam projektuję płytki aby uniknąć takich pomyłek lub poprawek zrobionych przez autora.Popatrzę na ten projekt na spokojnie i dam znać.
W przypadku silnika krokowego można mieć równe przełożenie impulsów z enkodera na kroki silnika - tylko nie wiem, czy ich wystarczy bez mnożenia impulsów, na co nie ma prostego sposobu (można przy użyciu procesora mierzyć czas pomiędzy kolejnymi impulsami z enkodera i generować np. kilka impulsów w tym czasie, ale bez procesora raczej nie ma jak). Mając...
rozwiązanie jest proste - filtr RC i bramka z histerezą Zgadza się. Robiłem dla kogoś licznik z bramką optyczną (diora IR + fototranzystor) do zliczania detali. Za fototranzystorem filtr RC z potencjometrem do kalibracji i bramka Schmitta - działa znakomicie. mruz12e , nie wiem czy sklep podejmie się zmiany softu dla jednego klienta a jeśli już, to...
Witam, Układ prosty i nieskomplikowany, takie jakie są najlepsze i najmniej awaryjne. Bardzo cieszy mnie zdanie, że jesteś zadowolony z projektu, mało kto to pisze ;-). Nie projektuj ścieżek pod kątem prostym, nie widzę sensu zastosowania potencjometru osiowego. Płytkę można było zrobić tak ze 3 razy mniejszą. Paweł
Fajnie wygląda ten wianuszek diod - chociaż chciałbym to zobaczyć już zaimplementowane w obudowie. Ciekawy projekt - sam planuję zrobić coś podobnego. Ale do sterowania 20 diod użyję charliplexingu -5 wyprowadzeń wystarczy. Z krytycznych uwag: Jakaś nowa moda nastała na prezentowanie projektów bez schematów. Zamiast nich jest masa, nic nie wnoszących,...
mógłbyś mi podżucić plik .sch i .brd? też mam eagl'a, a płytkę także będe musiał projektować... chodzi mi o te pliki bo mam już zrobione dziurki w panelu na potencjometry więc... byłbym wdzięczny :D
No więc tak - przeszukałem trochę forum trochę internetu i sensownego rozwiązania prostego i powszechnego wydawałoby się problemu nie znalazłem. Chodzi o podłączenie potencjometrów do ADC w AtXmega128A1 i generalnie wszystkich Xmegach bo po notach katalogowych patrząc wszędzie wygląda to dość podobnie. W zwykłej atmedze wszystko było jasne i oczywiste...
Mam następujące pytanie (nie znalazłem niestety nigdzie tej informacji); Otóż mam podłączony pod ATMEGĘ 128 potencjometr cyfrowy AD5290, via software'owy SPI. Niestety, przy projektowaniu PCB pominąłem podłączenie CS tego potencjometru do procesora (błędnie myśląc, że może być podłączony na stałe do GND. Niestety, wg. datasheeta AD5290, na dodatnim...
I właśnie tak nasz układ powinien działać! I jeszcze w razie czego zadziałać jako dość silny limiter. Problem tylko w tym, że nie mamy gdzie go wstawić. Autor chce poza kartą, ale ona nam przecież zakłóci wtedy takie działanie tą swoją 'elastycznością' Mic/Line. Ona po prostu nie była do aż takich turbulencji projektowana. Bo rozumiem, że skoro potencjometrem...
zaczynam projektować płytke PCB 2w1 czyli schemat z początku strony oraz schemat http://www.solorb.com/elect/geiger/carl/ ostatnia rzecz mi została gdzie należało by wpiąć mikroamperomierz do "wizualnego" mierzenia natężenia dawki promieniowania??
Potencjometry są przylutowane na przewodach długości 5 cm. No to widać że całe to projektowanie płytki psu na buty. A obudowy potencjometrów masz umasione? Kabel do wejścia wzmacniacza jest ekranowany (gitarowy ze sklepu muzycznego). Zważ że tam gdzie kończy się ekran to dalej sygnał zasuwa jakimiś pokręconymi ścieżkami po płytce do tego przełącznika...
Sam płytke projektowałem. Zasilacz działał, dopóki nie spaliłem lm'a. Na pewno dobrze go montuje. Jak sprawdzić potencjometry?
W sztucznych obciążeniach, najczęściej spotyka się sterowanie na zasadzie źródła prądowego, czyli mamy napięcie odniesienia i wzmacniacz reguluje tak prąd aby uzyskać zadany spadek napięcia na rezystorach bocznikach. Też takie projektowałem/budowałem bo to pierwszy pomysł jaki intuicja podpowiada. Tu mamy układ o charakterze rezystora, czyli prąd będzie...
Witam Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość, żeby Eagle Sam rozmieścił elementy i poprowadził ścieżki na płytce, jednocześnie żeby niektóre takie jak potencjometry były przy krawędzi płytki? Jeśli nie ma takiej możliwości, to jaki inny program to umożliwia? Pozdrawiam, Grzegorz
mirekk36: Pamiętasz jeszcze ile prądu puściłeś przez te fluxy. M<oja lampa też ma być na fluxach, ale nie wiem za bardzo jaki prąd ustawić. Jest sens zostawić sobie jakiś potencjometr do zmiany tego prądu? Acha, w czym projektowałeś płytke do tej lampy (o ile oczywiście robiłeś pcb :-D)? Ja chciałem ją zaprojektować w Eaglu, ale nie mogę znaleźć...
projektować kicad darmowy projektować projektować winisd
płyta indukcyjna schemat amica radio hitachi dioda selenowa
Sterowanie alternatorem Valeo TG15C135 - PWM i ECU Schemat sterowania alternatorem TG15C135 w Citroën C4 Picasso 1.6 HDi