Tak, to piny pomiarowe prądu spoczynkowego.
Porównywanie z polskimi tranzystorami także większego sensu nie ma moim zdaniem. Licencja jaka była zakupiona już w momencie zakupu była przestarzała (nowszej nikt by nam nie sprzedał) a i nasi inżynierowie dołożyli swoje 5 groszy...
Może być i "rzeźbiony" z dziesięciu rezystorów, byle miał taką oporność jak na schemacie, a tego akurat nie piszesz... Prawy radiator zimny, a lewy letni Sprawdź diody kompensacji termicznej na spadek napięcia. Większy spadek napięcia = większy prąd spoczynkowy = większa temperatura. Możesz dla potwierdzenia zmierzyć napięcie na rezystorze miterowym...
Prąd spoczynkowy mierzysz metodą pośrednią mierząc napięcie na rezystorach emiterowych danego kanału (0,47Ω/5W) na obu na raz (miernik podłączasz pod emitery tranzystorów końcowych - mierzysz napięcie nie prąd ). Potem wyliczasz z prawa Ohma I=U/R. Pozdrawiam Adam PS po kilku-kilkunastu minutach pracy wzmacniacza bez grania sprawdzasz ponownie...
Czy próbowałeś zamienić miejscami płytki wzmacniaczy mocy?
te pokrętła to są potencjometry do ustawienia prądu spoczynkowego tymi potencjometrzmi ustawiasz właściwy prąd spoczynkowy Ustawo prąd na ok 30mA
T 108, powinien mieć kontakt termiczny z tranzystorami mocy, bo jak ma się odbywać kompensacja temperaturowa i ochrona przed lawinowym narastaniem prądu spoczynkowego. Nie pamietam tego wzmacniacz dokładnie, ale w tamtych czasach wszystkie konstrukcje tego typu wzmacniaczy były dość podobne.
Bylo o tym na forum 500 razy wiec nie warto sie powtarzac.Poszukaj raz jeszcze!
Jak mam sprawdzić i wyregulować prąd spoczynkowy?
Tam nie ma scalaków, tam są tranzystory. Pozostaje ustawić prąd spoczynkowy
R279 i R280 nie pracują w sprzężeniu zwrotnym. Ich spalenie to moim zdaniem efekt wzbudzenia się wzmacniacza na jakiejś wysokiej częstotliwości.
Wzmacniacz może się wzbudzać. Prądy spoczynkowe ustawione?
kondensatory elektrolityczne są nowe, może to być wina potencjometru tego którym się ustawia prąd spoczynkowy ?
Uszkodzona koncówka mocy, po naprawie sprawdz prąd spoczynkowy powodzenia!
A prąd spoczynkowy ustawiłeś?
rzeczywiście przyczyną były spalone tranzystory, jutro wpadne do kolegi który ma miernik i spróbuje wlutować nowe tranzystory i ustawić prąd spoczynkowy - co do tego mam jeszcze pytanie, jaka jest optymalna wartość prądu spoczynkowego ?
No tak, sprzętu szkoda wywalać. Sprawdź tranzystory mocy i te przed nimi. Mogą być uszkodzone i przez to może płynąć spory prąd podgrzewający wszystko. W miejsce jednego z bezpieczników włącz amperomież i zobacz czy nie można egulować prądu spoczynkowego, może ktoś nieświadomie go przekręcił.
Naczym polega regulacjia prądów spoczynkowych stopnia mocy? Zerknij tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21...
Jak działa wszystko prawidłowo to tak, mierzyłeś prąd spoczynkowy jest prawidłowy.
To są rezystory drutowe, ich nagrzewanie świadczyło by o zbyt dużym prądzie przepływającym przez tranzystory mocy. Sprawdź prąd spoczynkowy w tym kanale. A poza tym wzmacniacz gra normalnie? Nie słychać żadnych zniekształceń?
BD 911/912 wstawiałem i pracowały jak trzeba. Ale na początek spróbuj pomierzyć napięcia i porównać je z drugim kanałem. Zmierz prąd spoczynkowy. Sprawdź kondensator elektrolityczny w "boostrapie" (100uF/25V). Co do uwagi marian1981.02 nie zgodzę się. Prąd przy wymianie tranzystorów wyjściowych trzeba zawsze sprawdzić.
tak jak pisałeś zamieniłem tranzystory T105 i T106 miejscami ze sobą. Ok, te tranzystory należałoby wymienić na parę o zbliżonym wzmocnieniu. Jeśli nie masz nic na wymianę to możemy go uruchomić jak jest a tranzystory te zmienisz sobie później. Dodano po 5 Wlutuj tranzystory mocy na razie do jednego kanału i ustaw normalnie prąd spoczynkowy.
Witam Pokaż na zdjęciu jak podłączyłeś kondensatory. Po wymianie rezystorów emiterowych które nazywasz białymi kostkami i tranzystorów końcówki mocy warto skorygować prąd spoczynkowy. Pozdrawiam
Jakie są objawy tego niedziałania? Włącza się podświetlenie czy coś sygnalizujące pracę? Sprawdź koniecznie bezpieczniki, bo przy uszkodzeniu końcówki mogły się przepalić. Ustawiałeś nowy prąd spoczynkowy?
Prąd spoczynkowy ustawiasz bez podłączonych głośników ! Regulatory wzmocnienia, balansu, sopranu i basu na "0" odczekaj kilkanaście minut aż się rozgrzeje wzmacniacz !
Podłącz wzmacniacz i posłuchaj w słuchawkach. Na razie nie wstawiaj tranzystorów końcowych. Jak będzie słychać w słuchawkach to wlutujesz tranzystory i ustawisz prąd spoczynkowy.
Witam. Mam mały problem, chodzi o ustawienie prądu spoczynkowego w wzmacniaczu Unitra Contra 60. Wzmacniacz był spalony.(Sama końcówka mocy) Wymieniłem tranzystory mocy z KD502 na, 2N3055, (ponieważ wzmacniacz nie będzie piłowany), oraz tranzystory sterujące. Więc tak. Oczywiste jest to, że podczas ustalania prądu spoczynkowego, potencjometry na minimum,...
prąd spoczynkowy ma być w tym wzmacniaczu 15mA, Nie wiem co masz na myśli pisząc "Prąd spoczynkowy na minimalnie skręcony"
Witam, mam pytanie odnośnie prądu spoczynkowego w wzmacniaczu stereo WSH - 110, produkcji Unitra Diora. Chciał bym ustawić prąd spoczynkowy po wymianie elektrolitów i tranzystorów końcowych. Jaką wartość powinien mieć prąd spoczynkowy ( na każdy z torów audio), oraz którymi potencjometrami się je ustawia?
Myślałem że koledze trzeszczy przy podgłaśnianiu. Dodano po 4 Aby sprawdzić czy prąd spoczynkowy jest wpożądku chyba najszybszą metodą jest bez podania sygnały zrobić volume na maxa i jesli w głośnikach bedzie buczenie to musisz dokładniej przyjżeć sie prądom spoczynkowym Pozdrawiam
kol "munio" czy po takiej profanacji sprzętu podniosły się parametry wzm. :?: podpowiem Tobie ażebyś zamontował wentylatorek do chłodzenia radiatorów. "Lech 24" to trzeszczenie w jednym z kanałów to prawdopodobnie tranzystory wzmacniacza róznicowego lub PR'ek ustawiania prądu spoczynkowego (przerywa)
W końcówkach mocy są w różnych miejscach kondensatory o małych pojemnościach rzędu 100 pF przeważnie między bazą a kolektorem, jeżeli się je wylutuje to wtedy wzmacniacz lubi się "wzbudzać" tzn sam generuje sygnał o częstotliwości powyżej 20 kHz może być nawet 100kHz i to z pełną mocą wtedy może on uszkodziż głośniki wysokotonowe w kolumnach, ale właśnie...
Nastaw prąd spoczynkowy na 20mA około.Po zmianie tranzystorów możliwe że prąd się rozstroił.
A nie lepiej jest połączyć dwie kolumny szeregowo i uzyskać impedancję 8 Ohm oraz pewność, że końcówka będzie cała. Fakt, że mocy ubędzie ale można to troszke poprawić zwiększając prąd spoczynkowy tranzystorów.
- ponowna regulacja prądu spoczynkowego z nowymi głośnikami, obecnie pomiar spadków napięć na rezystorach emiterowych 35mV / 5mV, w kanale sprawnym 10mV/10mV. Od kiedy prąd spoczynkowy mierzy się przy obciążeniu wzmacniacza?
zwalone tranzystory wymień je i ustaw prąd spoczynkowy:) to częsta usterka w tych wzmacniaczach
Przeczytaj jeszcze raz post picia... chodzi o zimne luty i o prąd spoczynkowy... (sprawdzić nie zaszkodzi) Pozdrawiam
Troche informacji masz tu Problemy robią tu kondensatory KFP lub KCP Zasada naprawy tego typu wzmacniaczy polega na tym,że odłączasz całkowicie tranzystory końcowe i podłączasz głośniki i musi być w nich słychać,że coś gra- może to być trochę zniekształcone i ciche ale musi grać .Wtedy dopiero podłączasz końcowe tranzystory i ustawiasz prąd spoczynkowy(amperomierzem...
tylko nie zapomnij ustawić prądu spoczynkowego
Ja na Twoim miejscu nie kombinowałbym z prądem spoczynkowym bo uwalisz głośniki i końcówki.Lepiej zmodernizować wzmacniacz mocy.A za wiele na tym nie skorzystasz (zniekształcenia)
BDP282 to za słaby tranzystor aby tam był. Jak masz BDP284/283 (lub BDP286/285) to wymień na takie lub BD911/912 ale może być problem z wzbudzaniem się wzmacniacza.
Ok a jak z tym prądem spoczynkowym , czy ja coś robię źle czy coś jest uszkodzone?
Jeśli prąd spoczynku jest w wymaganym zakresie nie ma sensu tego zmieniać. Musisz skompensować napięcie 3 złącz B-E od których zależy waroęć tego prądu. Jeśli bardzo chcesz możesz zastosować rozwiązanie z wysokiej klasy wzmacniacza: https://obrazki.elektroda.pl/5701189700_... Zastosowania tranzystora typu darlington + odpowiedni dobór...
Tak jak juz wczesniej powiedzialem... elka. Ale napisałeś wtedy: "Nie ruszaj filtrujących" :). :arrow: ROmper_Wroc Skontroluj jeszcze prąd spoczynkowy, powinien być w granicach 10-30mA (nie pamiętam ile dla tego wzmacniacza) może być ok. 20mA. Jeżeli po wymianie kondensatora 2x4700uF szumy będą prawie niesłyszalne to nie ma co kombinować.
Nic nie trzeba wymieniać. Oczywiste jest, że pomiaru należy dokonać po nagrzaniu się wzmacniacza. Co najmniej kwadrans po włączeniu. Struktura tranzystora regulacyjnego nie dotyka radiatora, zatem jego działanie jest mocno opóźnione. Wraz ze wzrostem temperatury radiatora szybko rośnie prąd spoczynkowy, stąd panika "włączam wzmacniacz, a tu 5 mV". Odczekaj.
A prąd spoczynkowy ustawiony?, może to jest przyczyną. Nic nie piszesz ale chyba ogólnie wzmacniacz działa czy nie.
Prąd spoczynkowy nie ma na to wpływu. Bardziej przydźwięk sieciowy - czyli przenikanie na kable/połączenia sygnałowe zakłóceń elektromagnetycznych z sieci (otacza nas wokół pole z kabli w ścianach, z urządzeń obok (włączonych do sieci) z lamp LED... Kable sygnałowe sprawdziłeś? Obudowa założona i dalej słychać przydźwięk?
Napraw najpierw kanał który uszkodziłeś. Tak, te rady dotyczą uszkodzonego kanału. Prąd spoczynkowy mozna mierzyć mierząc spadek napięcia na rezystorach emiterowych (bez podł. głosnika). Prąd trzeba zmierzyć zaraz po uruchomieniu wstępnie, czy nie jest za duży. Potem dobrze jest ustawić nominalny i monitorować go przez pół godziny podczas pracy bez...
Powodem charczenia lewego kanału, były uszkodzone podzespoły, takie jak. Tranzystory na radiatorze, skuwka regulacyjna prąd spoczynkowy, oraz wymiana wszystkich elektroliduw na nowe, po wymianie tych elementów wzmacniacz ożył i gra świetnie, prąd ustawiłem na 20mv.
Prąd spoczynkowy to prąd pobierany przez końcówkę mocy z zasilania przy spoczynku wzmacniacza (Gdy nie ma żadnego dźwięku).
Hm, naprawa to nie podmiana spalonych podzespołów na nowe , jeszcze do tego pierwsze z brzegu, czy najtańsze w sklepie zamienniki. Naprawa to: - ustalenie usterki, -określenie prawdopodobnej przyczyny, - wymiana uszkodzonych elementów oraz elementów mogących ulec przeciążeniu w trakcie wystąpienia uszkodzenia np. rezystory emiterowe drutowe mocy przegrzane,...
ustawiłem po paru minutach 20mv prąd spoczynkowy Bez tranzystorów mocy ustawiłeś? Prąd spoczynkowy ustawia się dopiero po ich wlutowaniu. Na razie ustaw na minimum. Potem ustawisz poprawny.
Może kiedyś będę miał okazję go jeszcze posłuchać, choć coś mi się wydaje, że jednak to może być rozczarowanie podobne do tego jakie kiedyś przeżyłem gdy usłyszałem "kultową" Fonikę 428... Miałeś ogromnego pecha i trafiłeś na uszkodzony egzemplarz. Ten wzmacniacz jeśli jest sprawny po prostu gra i nikt nie jest w stanie stwierdzić, że wnosi coś do...
Proszę o dokładną instrukcję regulacji prądu spoczynkowego we wzmacniaczu PW3015, na których rezystorach mam mierzyć napięcie i jaie wartości ustawić? Pozdrawiam Laki.
Co do prądu spoczynkowego to mierzę po prostu spadek napięcia na tych dużych rezystorach emiterowych wg rysunku z serwisówki. I wzmak zaczyna dopiero grać jak ten spadek wynosi ok. 300mV. Ale jest problem bo grzeje się jak kije ma elektryczna. Poniżej tej wartości po prostu słychać jakieś charczenie. Słuchawki podpięte bezpośrednio do wyjścia słuchawkowego...
aha a tak na przyszłośc żebym wiedział... możecie mi wytłumaczyć ( tak na chłopski rozum ;) ) co to jest ten prąd spoczynkowy i za co odpowiada?
Tranzystory mocy (T113, T114, T213, T214) są sprawne? Co z bezpiecznikami B101 i B102? Zerknij też tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic20... http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic66... Tranzystory zostały wymienione na nowe. Poczytałem na elektrodzie że powinienem sprawdzić jak reaguje wzm bez płytek na prąd spoczynkowy .
Witam Potencjometr R177 - regulacja napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza-ustawiamy tak aby napiecie stałe na wyjsciu było bliskie zeru. Potencjometr R160 - regulacja głębokości sprzężenia zwrotnego końcówki mocy w praktyce jest to nic innego jak regulacja wzmocnienia wzmacniacza mocy. Potencjometr R179 - regulacja punktu pracy (prąd spoczynkowy)...
dzieki wam koledzy :) wzmacniacz juz dziala mimo ze barwa nie ta co w radmorze ale i tak jego dzwiek jest niepowtarzalny (jak kazdego poslkiego wzmacniacza :) ) pozdro
Witam, wymieniłem tranzystory stopnia końcowego oraz sterujące nimi i mam pytanie co do ustawienia prądu spoczynkowego. Według serwisówki ustawiłem 24mV spadku napięcia na rezystorach emiterowych, pomiar dokonywany bez obciążenia i z volume ustawionym na zero więc do tego momentu ok, wartość napięcia stabilna. Pytanie mam co dzieję się z wartością prądu...
Jak Ci się wzmacniacz przegrzeje jak nic nie wzmacnia? Może co najwyżej płynąć prąd spoczynkowy jeżeli on powoduje przegrzewanie sie układu to masz coś z tranzystorami
Skoro przypuszczasz, że to wina prądu spoczynkowego to dlaczego tego nie sprawdziłeś? Poza tym żeby powstały zniekształcenia, prąd musiałby maleć.
Czy są na tym kanale jakieś zniekształcenia?? Prawdopodobnie jest to spowodowane byt dużym prądem spoczynkowym Ustaw go na ok 25-30mA
Nastawę potencjometru do regulacji prądu spoczynkowego zmniejszyłem do ok 160 Ω (żeby zmniejszyć prąd spoczynkowy). Odpaliłem i wzmacniacz pograł 2 może 3 sekundy i spalił się bezpiecznik ten z tyłu... Końcówka spalona, -normalne, bo zmniejszanie tej rezystancji daje wzrost prądu spoczynkowego. Usmażyłeś sam bo powinieneś zwiększyć na max. Teraz...
Raz mi się spalił po podłączeniu 4 om zg30a Ten wzmacniacz ma wyjście 8 ohm
Oczyść trochę tą płytę wzmacniacza, upewnij się czy nie ma zwarć. Jeżeli pali bezpieczniki, a rezystory są przypalone to zacząłbym od wylutowania i sprawdzenia tranzystorów końcowych, następnie należało by przejrzeć resztę elementów w końcówce i uruchomić na początek bez tr. końcowych (z diodą między bazą a emiterem z wyprowadzeń tr. końcowych zgodnie...
Po ustawieniu prądu spoczynkowego wzmacniacz działa jeszcze lepiej niż przed usterką Dziękuję wszystkim którzy zainteresowali się moim postem. Pozdrawiam
Witam ! Nie ma takiej potrzeby , powierzchnia radiatorów jest wystarczająca dla strat cieplnych . Warunki : używasz kolumn o impedancji zgodnej z wymogami ; nie przesterowujesz wejścia (np. maksymalnym sygnałem z karty dźwiękowej) ; masz prawidłowo ustawiony prąd spoczynkowy . pozdrawiam
Witam Witam! Zwiększ C135 do 100pF, jak nie pomoże to dołóż do T112 miedzy bazę a kolektor 150pF, prądu większego jak 45mA nie dawaj. Pozdrawiam zrobione - pomogło wzmacniacz gra :)
Apropo zaniku prądu spoczynkowego, nie sądzę, żeby znikł, bo mierzyłem po ok 10 min i raczej wzrósł o kilka mA po wygrzaniu wzmacniacza. I tak jest dobrze w prawidłowo skonstruoanym wzmacniaczu. Tak trzymać!
Co analogowe to analogowe ;) różnicy w jakości mieć nie będziesz a szumi Ci końcówka mocy zreszta wymień wszystkie małe tranzystory na niskoszumne sa tanie jak woda.... nastepie do wymiany wszystkie elektrolity... czyszczenie potencjometrów.. korekcja prądu spoczynkowego i nie poznasz wzmacniacza ;)
Mam nadzieję, że dobrze ustawiłeś prąd spoczynkowy w granicach 10-15mA na rezystorach emiterowych patrząc - bez tego szybko będziesz latać po nowe tranzystory a w końcu po nowe głośniki bo ten wzmacniacz przy awarii wypluwa całe napięcie zasilania na zewnątrz. Acha i wypadałoby wymienić te rezystory bo to one się palą i jak się wkońcu wypalą to prąd...
Witam. Posiadam Wzmacniacz Eltron 100 produkcji Eltra-Unitra. Mój problem polega na tym że gdy wpinam miliamperomierz w gniazdo bezpiecznika napięcia "+" to prąd spoczynkowy cały czas rośnie dodam że wzmacniacz pracuje w stanie jałowym . Natomiast gdy podam sygnał , podłącze kolumnę 8 Ω to tranzystor T4 zaczyna się grzać przy 1/3 mocy . W czym...
Spore różnice. Warto byłoby sprawdzić prąd spoczynkowy tranzystorów mocy i w miarę potrzeby skorygować go do zalecanego dla tego wzmacniacza.
Tak, transformatory mogą być ciepłe. Dopuszczalne jest także mocne jego grzanie się w spoczynku, choć w przypadku polskich transformatorów dwukolumnowych nie zaobserwowałem gorącego rdzenia. Mam czeski 2x18V 44VA we wzmacniaczu estradowym (ale moc :P ) i rdzeń aż zaczyna parzyć. Ale nic się nie dzieje, sprzęt już długo tak działa. W paru innych sprzętach...
Trzeba sprawdzić ustawienie prądów spoczynkowych i ustawić je wg. instrukcji. Przy jałowym "chodzie" wzmacniacza, trafo może buczeć głośniej.
Mam ustawić prąd spoczynkowy na 30mA czy inny?
hmm np. ustawiłem prąd spoczynkowy i co można by zrobić jako następne. Zmieniłeś bezpieczniki? Skoro ustawiłeś prąd spoczynkowy to wzmacniacz powinien być sprawny. Zajmij się po kolei. Sprawdź, jaka jest rezystancja między kolektorem i emiterem tranzystorów końcowych (Będą ich 4) Powtórz pomiar ze zmienioną biegunowością na mierniku. Jeśli na którymkolwiek...
WS303: 1. Pomiar wewnętrznych napięci zasilających; prądów spoczynkowych, składowej stałej na wyjściu, ustawienie progu zabezpieczenia stopnia końcowego - wyregulować je w/g SM. 2. Podłączyć generator audio + sztuczne obciążenie, obejrzeć jak wygląda sinusoida na oscyloskopie w w pełnym jego paśmie przenoszenia. 3. Zmierzyć moc wyjściowa wzmacniacza...
Mogę jakoś sprawdzić np napięcie na t tych kołkach , do których są przylutowane , bez ich wlutowana? Teraz testowo podpinam wzmacniacz do małych głośniczków 4ohm 5w , aby nie uszkodzić kolumn. Nie wiem czy tranzystory to malowanki ale ich typ według miernika się zgadza (BD911 NPN a BD912 PNP) ale rezystor przy podłączonych głośnikach pali się bez samych...
W takim wypadku końcówki uruchamiałbym przez żarówki a to tylko dlatego że do końca niewiadomo co było przyczyną dziwnego zachowania wzmacniacza. Koledzy z forum tego sposobu nie pochwalają, ale nieraz ocaliło to tranzystory końcowe przy różnych uszkodzeniach. Ustawić prąd spoczynkowy końcówki i dopiero podłączyć kolumny. A jeśli chodzi o zniekształcenia,...
Potencjometr jest dla każdego kanału osobny (R165 i R265). Po prostu to są identyczne dwa wzmacniacze i każdy ma swoją regulację.
W lewym kanale jest zbyt duży prąd spoczynkowy tak więc należy zająć się przede wszystkim lewym wzmacniaczem mocy. W jaki sposób był mierzony ten prąd? Czy R148 i R 149 mają właściwe rezystancje? Dodano po 3 398216Usunięty, prąd spoczynkowy nie zależy od "tranzystorów na wejściu wzmacniacza mocy"
Witam. Na tym schemacie prawdopodobnie jest błąd jeśli chodzi o T110 i T111, powinno być BD137/BD138, z powodzeniem możesz wstawić w razie kłopotów z zakupem BD139/BD140. Zamiast "nieszczęsnego" T108 (w Twoim przypadku BC337-16) możesz wstawić łatwo dostępny BC550 lub tak jak na schemacie BC414. Skoro piszesz o "wyrwanych" tranzystorach mocy to raczej...
Szanowny Kolego! Prosimy krótko i konkretnie opisywać problem. Jeżeli nie masz wiedzy i pewnego doświadczenia, możesz więcej zaszkodzić. A zatem: najprawdopodobniej jest jednak uszkodzony któryś z tranzystorów stopnia mocy (T209, T211, T213, T215). Zmierz napięcie na wyjściu, powinno być 0±100 mV. Prąd spoczynkowy ustawia się potencjometrem R259;...
Jak nie masz generatora 1kHz sinus i jak nie masz sztucznego obciążenia to wydaje mi się ,że jak włączysz odsłuch radia na 20 minut to powinno to być wystarczające. Nie po to się ustawia prąd spoczynkowy by go ignorować. Najpierw należy mieć pewność, że jest poprawny, a potem można słuchać - nawet sinusa, jak ktoś lubi. Ustawienie prawidłowego prądu...
Prąd spoczynkowy niemusi być dokładny równe zmierzonych spadków 25mV czy 12mV. Im mniej tym lepiej bo wzmak nie będzie tyle tracił mocy i się grzał. Ale może wtedy czasem zniekształceć sygnał. Trzeba wzwrócić uwage na oba wzmacniacze bo są one symetrycznie rozłozone. Czyli jednym potencjometrem się kręci w wstrone rucho wskazówek , a drugi przeciwnie...
ok 6mv na obu rezystorach emiterowych Zniekształceń dla niskich wartości sygnału na wyjściu nie ma? Sprawdzałeś oscyloskopem? jaką wartość napięcia na rezystorach ustawić? Taki, by prąd spoczynkowy wynosił ok. 15-20 mA. czy transformator może jakoś ucierpieć? Od czego? Transformator w tym AT jest dobrze dobrany mocą do możliwości tego wzmacniacza (plus...
Najlepiej zacznij od podstawowej rzeczy: "Kontakt 60" w rękę i po kolei : gniazda wejściowe ,wszystkie przełączniki wejść ,włączniki filtrów ,potencjometry ,przełączniki kolumn głośnikowych. Przy tak wiekowym sprzęcie to podstawa do dalszych badań ,lub .....koniec naprawy ! Druga rzecz ,co warto sprawdzić ,to ukiwane luty przy wejściach ,zimne luty...
a jak tam prądy spoczynkowe się maja?
Zmierz napięcie wyjściowe bez sygnału. Ma być bliskie 0 (ustawiane R177 w/g schematu ftp://ftp.control.slupsk.pl/pub/elektron... . PR-ki regulacyjne mogą być do wymiany(brud, śniedź). Drugi -R179 odpowiada za prąd spoczynkowy -około 30mA. Używaj SZUKAJ -jest sporo! Metodą "patyczka" opukaj je -czy nie wywołuje to zmian.
Tak jak napisał "Anszun" zasil wzmacniacz przez oporniki i pomierz napięcia. Na wyjściu głośnikowym powinno być 0 V (+/- 50 mV), napięcie na bazie T 107 = +1,2 V , na bazie T 108 = -1,2 V. Profilaktycznie możesz wymienić "peerka" bo jeśli nie kontaktuje to też prąd spoczynkowy może osiągnąć dość spore wartości.
Po wymianie tranzystorów, jak wzmacniacz zadziała to trzeba wyregulować prąd spoczynkowy końcówek, opis znajdziesz na elektrodzie.
Tylko po wymianie nie włączaj głośnika bez ustawienia zera napięcia stałego na wyjściu/bez sygnału/ i prądu spoczynkowego około 30-50mA.
Witam! Ten wzmacniacz w ogóle jakiś taki inny, jedno trafo, dwa grece, z filtrami, każdy z osobna dla każdej końcówki, ale bezpieczniki wspólne dla obydwu, w ujemnej polówce prostownika dwa elektrolity, 2200uF każdy, a w dodatniej tylko jeden, źródło prądowe wzmacniacza różnicowego wspólne dla obydwu końcówek jednocześnie, ale to nie znaczy, że to jest...
Dobra dzięki wam za wszystkie odpowiedzi odepnę tubę i zostawię altusy a co do grzania to nawet jak są same altusy i nic nie gra jest tylko włączony wzmacniacz to strasznie się grzeją końcówki mocy na prawym kanale może trzeba zmniejszyć prąd spoczynkowy? Dodano po 1 DZIĘKI za wszystkie odpowiedzi zmniejszyłem prąd spoczynkowy i już się nie grzeje....
O co Ci chodzi z tym czujnikiem temperatury? Chodzi o tranzystor zaznaczony na schemacie linią przerywaną, który pracuje w obwodzie stabilizacji termicznej prądu spoczynkowego. Jakie jest napięcie na jego emiterze i kolektorze (względem masy)?
To nie jest dużo. Po pierwsze to nie jest wzmacniacz ''estradowy'' :D Po drugie jaki masz prąd spoczynkowy ?? Powinno być ok 25 mA
mają zwarcie pomiędzy kontrolerem a emiterem A próbowałeś z tranzystorami które mają kolektor i emiter (o bazie nie wspomnę)? :) Wymieniłeś tranzystory "na pałę" czy sprawdziłeś resztę układu? Prąd spoczynkowy ustawiony według zaleceń? Wzmacniacz nie wzbudza się?
Wymieniłem wszystkie tranzystory na radiatorze i ustawiłem prąd spoczynkowy tak jak pisaliście, wzmacniacz gra przyzwoicie więc wszystko jest już ok. Także dziękuje wszystkim za pomoc.
unitra prąd spoczynkowy unitra regulacja prąd spoczynkowy regulacja prąd spoczynkowy unitra
katalog transformator indel buderus instrukcja serwisowy kondensator zastąpić zasilacz
gs500 instalacja samsung wf70f5e0w2w
Przyczyny niskiego napięcia w prądnicy samowzbudnej Czy BMS zrównoważy ogniwa LiFePO4 w banku energii?