Zmiana tych oporników spowoduje zwiększenie wzmocnienia układów TL. Czy dojdzie do przesterowania? Raczej nie, gdyż zmiana wzmocnienie nie będzie duża: 1,23 i 1,5 odpowiednio.
Tak, w obu kanałach.
Właściwie to nic nie zmierzyłeś. Nie przejmuj się tym tak - większość końcówek ma czułość w okolicy 0.7V napięcia skutecznego i do takiej czułości są z reguły przystosowane przedwzmacniacze. W najgorszym wypadku będziesz musiał trochę zwiększyć wzmocnienie przedwzmacniacza. :)
Jak zwiększyć wzmocniecie napięciowe załączonego układu? Eartośc któ rych oporników nalezy zmienić? Jest to schemat przedwzmacniacza do magnetofonu z czasopisma PE. Pozdr.
Sygnał z gramofonu może mieć inne parametry napięciowe (w tym przypadku za niskie) niż wymagane przez Twój przedwzmacniacz i tutaj może być problem, że Twój przedwzmacniacz musi być czulszy, spróbuj zmniejszyć wartość rezystorów R1 i R 13 oraz "delikatnie" wartości R2 i R14, ale zrób najpierw próbę na jednym kanale, uważaj by nie powalić sprzętu..może...
Witam Aby zwiększyć czułość układu należy dodać jeszcze jeden stopień wzmocnienia sygnału m. cz. Może być to prosty przedwzmacniacz na wzmacniaczu operacyjnym TL071. Wymaga to zastosowania dodatkowego modułu.
Sprawdź jakie jest znamionowe napięcie wejściowe do holtona, a jakie do LDM. Widocznie masz teraz za małe napięcie wejściowe, czyli trzeba go zwiększyć w przedwzmacniaczu lub w innym źródle. Można również zwiększyć wzmocnienie w końcówce mocy. Skąd masz sygnał do wzmacniacza mocy?
Czy na pewno potrzebny ci przedwzmacniacz? Może wystarczy ci tylko zwiększenie wzmocnienia tda...
Sprawdziłem na wyjściach zaraz za układem i wychodzi na to, że wzmocnienie wynosi <1, natomiast na wyjściu za kondensatorem sygnał zanika i jest może kilka mV. Według schematu i płytki jest to kondensator C7. Zasilaniem w standardowym wykonaniu jest zwykła bateria 9V, jednak sprawdzane było także przy zasilaniu +15V i dalej to samo. Myślę nad budową...
Kilka uwag mam od siebie. Gratulacje za pomysł i wykonanie układu tym bardziej że działa. Ale. UL1111 szumi a tranzystory mają stosunkowo małe wzmocnienie. Natomiast wielką zaletą jest fakt skompensowania tranzystorów temperaturowo. Pin 13 układu jest połączony z tzw podłożem i powinien być zawsze połączony z masą. Co do wzmocnienia to możesz spróbować...
Ten wzmacniacz,to raczej ciekawostka,niż użyteczny wzmacniacz gitarowy.A problem szumu to raczej zbyt mały sygnał z instrumentu[kilkadziesiąt do stu mili voltów,w zależności czy single,czy humbuckery] do wysterowania go[dlatego ze źródeł liniowych jest ok.].Moc jak piszą od 0,4 do 2,5 wata, mały sygnał użyteczny więc wzmacnia głównie "śmieci" z wejścia.Rozwiązanie...
Sprawdziłem, płytka nie ma błędów w montażu. Zasilanie także jest odpowiednio filtrowane. Podejrzewam, że niepożądane dźwięki pojawiają się dlatego, że narazie układ "wisi w powietrzu" czyli nie ma obudowy. Napiszę, gdy włożę go do jakiegoś pudełka tym samym niemożliwiając mu łapanie innych sygnałów niż trzeba.
pokaz małe zdjątko schematu nikomu sie nie chce szukac
Skąd podajesz sygnał? Można zwiększyć wzmocnienie pod dostępne źródło a przedwzmacniacz nie jest dla tej kości niezbędny. Dodatkowo jak to wszystko poskładałeś? Jak jest rozwalone i połączone byle jak to nie ma się co dziwić że są śmieci. Na dodatek temat TDA7294 jest na forum bardzo rozwinięty więc po prostu poszukaj tej kości w wyszukiwarce.
No i mam pytanko jeszcze - czy ten regulator: http://www.elektroda.net/audio/prostyreg... mam podłączyć przed czy za przedwzmacniaczem??
Poprzez zmianę parametrów limitera, zwiększenie wzmocnienia przedwzmacniacza mikrofonowego lub wymianę mikrofonu na mikrofon ze wzmocnieniem. A najprościej to mówić głośniej do sitka :D I proszę poprawić błędy w poście. Michał
Wkładki tam pewnie masz węglowe. Podłącz omomierz do mikrofonu, a potem do słuchawki i zobacz jak zmienia się rezystancja gdy do tego krzykniesz. Powinieneś dać przedwzmacniacz do mikrofonu węglowego, najlepiej z regulacją wzmocnienia, zasilany z baterii. Znajdziesz takich setki na elektrodzie :)
Możesz zmienić wartość rezystora R6, albo R8 najlepiej wstawić potencjometry montazowe, jeszce możesz zmieniać wartość R5. Pozdrawiam!
A nie z czasem zmniejszyć jego wartość? - NIE, ale jak nie wierzysz, to sprawdź. Kondensator 33pF będzie obcinał "górę", ale w zakresie niesłyszalnym, ani nie przenoszonym przez głośniki, nie musisz się więc nim przejmować, zostaw go.
Więc uściślijmy, wzmocnienie to stosunek rezystora na kolektorze do rezystora emitera na wyjściowym tranzystorze tak?? Jeśli tak to czemu nie regulować wzmocnienia właśnie stosunkiem tych rezystancji??
(at)huluk Tyle to bym sobie sam poradził tylko potrzebuję żeby nie obniżał mi poziomu wyjściowego! Uff. Przedwzmacniacz budujesz, więc skompensuj tłumienie regulatora tonu odpowiednim zwiększeniem wzmocnienia przedwzmacniacza.
Kwestia nie działających kanałów wejściowych zamknie się zapewne wymianą kondensatorów elektrolitycznych. Miesiąc temu miałem na stole zestaw B-11 i Eltron 60. Przedwzmacniacze nie miały czułości, wzbudzały się i przy zwiększeniu wzmocnienia pojawiały się oscylacje poza pasmem akustycznym (możliwa przyczyna Twoich kłopotów z bezpiecznikami). Po wymianie...
Obsada lamp to zapewne 3xECC83 2xEL34? Jedynym w miarę sensownym wyjściem jest korzystanie z zewnętrznego przesteru. Przetestuj kilka kostek distortion - lampowy wzmacniacz będzie inaczej reagował niż tranzystorowy i powinieneś być zadowolony. Zwiększenie przesteru wymaga zwiększenia wzmocnienia w przedwzmacniaczu, a to może być całkiem spora ingerencja.
Wygląda to na sensowny pomysł, ale warto by poczytać jakiś opis https://www.elenota.pl/datasheet-pdf/418... - ten zawiera za mało informacji, być może trzeba zmienić także R819/C823, i dobrze byłoby wiedzieć, jakie one powinny być, żeby nie było zwiększonych zniekształceń po zmianie wzmocnienia.
nie no US jest kupiony w PL za 11zł chyba, zastanawiam się nad dodaniem dzielnika z rezystorów 68kOhm na wejście by jakoś uwalić część śmieci, To bez sensu. Bo powoduje zwiększenie wzmocnienia układu. W efekcie da szumy i wzmocnia zakłócenia. co do ekranowania hmm płytka z racji braku miejsca spoczęła dość blisko trafa toroidalnego, zwykłe oddzielenie...
Co masz na myśli pisząc: "2 stopień wzmocnienia"? Chodzi Ci o wzmocnienie sygnału wejściowego za pomocą prostego wzmacniacza na tranzystorze (czyli po prostu o przedwzmacniacz)? Czy też może o zwiększenie wydajności prądowej stopnia końcowego??
Jak chodziło dobrze to po co Ci przedwzmacniacz? Jak na samym wzmacniaczu masz trochę za słaby sygnał to pobaw się rezystorami R5 i R4. Odpowiadają one za wzmocnienie. Zmniejszenie R4 albo zwiększenie R5 spowoduje wzrost wzmocnienia. Zmniejsz przykładowo R4 do 1k i zobacz.
Jeśli chcesz robić megafon to w sprzężeniu dodaj diody. Zapewni to zwiększenie wzmocnienia małych sygnałów, a stłumi głośne krzyki.
Zbudowałem ten przedwzmacniacz: http://www.unisonus.com/pl/p/Przedwzmacn... działa bardzo ładnie tylko chciałbym trochę zwiększyć jego wzmocnienie . Jakimi rezystorami to zrobić?
Oczywiście, że da się zwiększyć wzmocnienie przedwzmacniacza. Wystarczy wymienić oporniki R2 i R12. Zamiast 22kΩ zastosować np. 47kΩ albo 100kΩ albo jeszcze inną wartość zależnie od potrzeb.
Zwiększ wzmocnienie filtra, bo sam przedwzmacniacz to tylko układ zwiększający poziom sygnału.
Jakie parametry decydują, że dany obwód elektroniczny może być nazwany przedwzmacniaczem akustycznym? Przedwzmacniacz akustyczny to obwód elektroniczny, który ma za zadanie wzmacniać sygnał dźwiękowy na wejściu, zanim zostanie on przesłany do urządzenia końcowego, takiego jak wzmacniacz mocy lub głośnik. Istnieje kilka kluczowych parametrów, które...
Kondensatory elektrolityczne po mostku prostowniczym (przed LM317) muszą być na napięcie co najmniej 25V ! Najprostszy sposób na zwiększenie czułości wzm. na TDA2030 to zwiększenie wartości opornika R1 z 22k nawet do 100k. Wzmocnienie układu jest określone przez stosunek wartości R1/R2. Aby zwiększyć wzmocnienie można zwiększyć R1 albo zmniejszyć R2...
Należy wzmocnić sygnał za pomocą przedwzmacniacza. Dalsze zwiększenie czułości można osiągnąć stosując diody BAT42 zamiast 1N4148. Schemat iluminofonii o wysokiej czułości jest na drugiej stronie tego tematu. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic56...
Odpowiednie wzmocnienie można uzyskać przy zastosowaniu jednego wzmacniacza na kanał. Z pierwszego schematu może zostać wejściowy z podłączonymi elememtami wyjścia. W razie potrzeby można zwiększyć wzmocnienie przez zastosowanie mniejszego rezystora R5 i R16. Rezystory metalizowane mniej szumią, a kondensatory foliowe są stabilne w parametrach.
Trochę dużo te 4-5V. Spróbuj zwiększyć wzmocnienie końcówki albo zwiększyć wzmocnienie preampa; np zmieniając głębokość sprzężenia zwrotnego.
Co to da? Nie lepiej dorzucić coś do całości? Powinno zwiększyć wzmocnienie .To kup nowy przedwzmacniacz do wzmacniacza.
Witam Wzmocnienie końcówki mocy a tym samym głębokość sprzężenia zwrotnego regulujemy rezystorem R106 kanał lewy i R206 kanał prawy. W/g schematu mają wartość 560 Ohm.Czułość zwiększamy zmniejszając wartość rezystora np do 470 Ohm. Pozdrawiam
Jeśli wzmocnienie będzie zbyt duże to taka końcówka mocy będzie mocniej szumieć oraz będzie czuła na zakłócenia od transformatora czyli będzie brumieć, będzie też bardziej czuła na jakość płytki czyli też będzie brumiec albo nawet się wzbudzać na czestotliwosciach ponadakustycznych. Jako że aktualnie walczyłem z lm3886 stereo to powiem szczerze że połowę...
w mikroforach są bardzo dobre tranzystorki zazwyczaj FET - o dużym wzmocnieniu. Można zrobić z tego przedwzmacniacz ( np wejściowy) do odbiornika tylko nie wiem czy watro się w to bawić - lepiej kupić nowy i sprawny tranzystor Co do anteny - koledzy powyźej już napisali wszystko.... Czarek
Rozmawiamy dalej o pobieraniu sygnału z końcówki radioodtwarzacza czy gdzieś się zgubiłem?. Jakie radio ma przełącznik bridge bo nie kojarzę. Układ sprzęgający z rys. a jest ok, ale i tak będziesz miał stuk. Niestety jeżeli nie możesz opóźnić sygnału stb na końcówki radia to zostaje Ci mało inteligentny układ włącznika manualnego na rem, ew. zwiększenie...
To już należy sprawdzić. Może wzmocnienie wystarczy, jeżeli nie to trzeba pomyśleć nad dodatkowym przedwzmacniaczem. A jeżeli wzmacnaicz walkmana jest na jakimś znanym układzie to można pokusić sie o zwiększenie wzmocnienia (nota aplikacyjna 1,2 rezystorki i ciach :) ). Pozdrawiam :)
Chciałbym bez ingerencji u układ przedwzmacniacza zmniejszyć napięcie wejściowe sygnału (do pogłosu) tak by pogłos nie ulegał przesterowaniu oraz zwiększyć jego napięcie wyjściowe tak aby nie było różnicy w głośności między sygnałem przechodzącym przez układ pogłosu, a sygnałem bez efektu. Przed układem pogłosu można dać potencjometr, a za tym układem...
nie podwyższałem napięcia. Poprostu końcówki mocy w gta 250 mają po 80W, a fabrycznie gta 250 ma 50 W Rms na 4 OHM poprostu zwiększyłem wzmocnienie w przedwzmacniaczu i wzmak zaczyna szaleć. W okolicy weekendu podeślę fotkę.
Chyba niczego nie pominąłem: Pominąłeś R5! Lepiej było zmienić R4? Nie za bardzo rozumiem dlaczego uparłeś się grzebać we wzmacniaczu mocy skoro możesz łatwo wyeliminowac ostatni stopień przedwzmacniacza lub zmniejszyć mu wzmocnienie. Po co wzmacniać sygnał przedwzmacniaczem a potem go osłabiec we wzmacniaczu mocy zwiększając mu sprzężenie zwrotne,...
Ja do tego układu stosuję tranzystor 2SK30A Toshiby ,ma najmniejsze szumy a co do pasma to nie powinno być problemu ,BF245 to tranzystor w.cz stosoawny też w preampach na UKF.Ten układ doskonale nadaje się do zamontowania bezpośrednio w gitarze.Można mu zwiększyć wzmocnienie blokując rezystor R2 kondensatorem 22uF do masy ale tylko przy słabych przetwornikach...
Możliwe że przedwzmacniacza nie potrzebuje ale by słuchac bez niego musze naprawdę mocno zwiększyć poziom wzmocnienia w wieży. Sprawdziłem tak jak mówiłeś przy wyłączonym zasilaniu gramofonu a przy włączonym zasilaniu przedwzmacniacza buczy w głośnikach, na odwrót nie, więc wina chyba leży po stronie przedwzmacniacza da sie to jakoś wyciszyć? Mówiłeś...
Jak pisałem wcześniej - żaden wzmacniacz nie jest w stanie nadzorować mocy wyjściowej, bo nie ma takiej możliwości. Impedancja obciążenia nie jest stała w funkcji częstotliwości, nie mówiąc już o tym, że użytkownik (świadomie, lub nie) może podłączyć kolumny inne niż o nominalnej oporności. Ponadto nie ma również żadnej pewności czy np. wzmocnienie...
Regulacja wzmocnienia jest nieprecyzyjnym pojęciem. We wzmacniaczach audio z zasady stosuje się regulację poziomu a wzmocnienie jest stałe. Do regulacji poziomu sygnału stosuje się potencjometr umieszczony z reguły pomiędzy przed wzmacniaczem a wejściem końcówki mocy (a jeżeli w układzie nie ma oddzielnego przed wzmacniacza to na wejściu wzmacniacza...
Wkładka magnetoelektryczna (jak te MF'ki) wymaga odpowiedniego przedwzmacniacza korekcyjnego, w którym prócz zwiększenia sygnału realizowana jest korekcja wzmocnienia dla częstotliwości - t.zw. "korekcja RIAA". Podłączenie gramofonu z taką wkładką bez przedwzmacniacza korekcyjnego dla gramofonów magnetoelektrycznych powoduje znacznie cichszy sygnał...
Witam Pewnie zauważyłeś, ze w moim przedwzmacniaczu zastosowałem, w pierwszym stopniu tranzystor NPN a drugim PNP, co znacznie wytłumia szumy własne i śmieci przenoszone przez szynę zasilania. Druga sprawa, to twój wzmacniacz nie ma kondensatorów emiterowych, przez co wzmocnienie stałoprądowe i zmiennoprądowe są takie same. W moim dzięki obecności takiego...
Witam Posiadam gramofon Unitra GS424 "Adam", który chciałbym ponownie zacząć używać. Gramofon został podłączony do wzmacniacza składającego się z dwóch końcówek mocy tda7294 (pracujących w aplikacjach z noty katalogowej) i przedwzmacniacza gramofonowego zbudowanego z kita AVT-1023. Problem polega na tym, że dźwięk z gramofonu po wzmocnieniu jest bardzo...
korektor jest usprawniony i dosyś ładnie gra z tymi hybrydkami ale jeszcze jedno czy jak bym po zmieniał wartości oporów na wejściu przedwzmacniacza to by poprawiło wzmocnienie dźwięku i jego charakterystykę?
Chodzi o sygnał audio, tak? W takim razie musisz wzmocnić sygnał podawany z radia. Możesz zastosować taki przedwzmacniacz z regulacją wzmocnienia: 759809 Wzmocnienie możesz sobie ustawić za pomocą potencjometru na określonym poziomie w zależności od twoich potrzeb.
Zgadzam się z poprzednikiem - na zwrotnicy pasywnej będa duże straty i po co ? lepiej dać filtr na wejściu i po problemie i regulacja pasma jest i koszt napewno mniejszy, a co do przedwzmacniacza to nietrzeba karta daje duży sygnał (wystarczający), jeśli dasz filtr aktywny na wejściu to niejako przy okazji można zwiększyć wzmocnienie ile tylko Ci się...
Witam przy wartościach elementów, tak jak na oryginalnym schemacie R1, R2 i C1 tworzą filtr dla przebiegów zmiennych ograniczając pasmo przenoszenia od dołu. Przy moich wartościach tych elementów pasmo to rozszerza się w dół. RWE z V2 tworzą wirtualny mikrofon a RL, obciążenie. Jak wynika z symulacji układ wykazuje duże zależności także od obciążenia,...
Nie zrozumiałeś mnie arek59 chodzi mi o to że na wejściu jest na przykład: 775mV to =100% głośności i przedwzmacniacz powinien to zwiększyć czyli załóżmy ze to powinno być będzie po wzmocnieniu =150% ale tutaj z tego opisu wynika że to nie wzmacnia bo na wyjściu dalej jest 755mV czyli =100% a powinno być po wzmocnienu 150%. Czy może ja czegoś nie wiem...
Przeróbka wiąże się z przeróbka zasilacza, przedwzmacniacza i końcówek mocy. No, ale OK, do roboty z grubsza: -Transformator minimum 1kVA, napięcie takie jak w oryginale (zakładam że to cudo ma te 250W na kanał, choć pewnie to pobożne życzenie). -soft start dla transformatora -przystosowanie zasilacza do zwiększonej wydajności prądowej -filtr DP dla...
Wykorzystaj wejście gramofonowe, zmień korekcję RIAA na płaską i dopasuj wzmocnienie (dzielniki kondensatorowe i opornikowe w sprzężeniu zwrotnym).
Nie zrobisz tego bez ruszania pozycji 1, wtedy zwiększasz wartość r26 albo zmniejszasz wartość r28. Możesz też zwiększyć wartość r38 ale wtedy wpłyniesz na wzmocnienie dwóch pozycji 2 i 3, aby zmodyfikować tylko jedną pozycję potrzebował byś troszkę zmienić schemat i obwód pcb.
Jakiej wielkości używasz głośników do tego TDA2030? Można zwiększyć wzmocnienie Twojego wzmacniacza poprzez zwiększenie Rezystora połączonego z nóżkami 4 i 2 lub zmniejszenie rezystora połączonego z nóżką 2 i kondensatorem. Ich iloraz (pierwszego z wymienionych do drugiego wyznacza wzmocnienie napięciowe). Gdyby zwiększyć np 1.5 raza, może nie trzeba...
Można, ale to kiepski wzm. operacyjny, jako przedwzmacniacz może szumieć. Sprawa pasma - patrz datasheet str. 3 - tabela parametr B - power bandwith=20kHz przy wzm. =1. Dziwnie niska wartość 20kHz, i jeśli to prawda to zwiększenie wzmocnienia spowoduje spadek pasma. Dziwne to też dlatego, że stoi w sprzeczności z 4 wykresem, gdzie widać, że np. dla...
Witam mam pytanie, jak można trochę zwiększyć wzmocnienie tego preampa dla przypomnienia wklejam fragment schematu czy lepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie wartości rezystora R4 czy zmniejszenie wartości R3
Sorry że odkopuję temat, ale mam pytanie do ilu dokładnie trzeba zwiększyć tą rezystancję R2 i R5 aby wzmocnić sygnał ?
dzięki wielkie za schemacik... jeśli ktoś ma jeszcze coś ciekawego to dawać ten temat nie jest tylko dla mnie jest tu dużo takich samych tematów jednakże większość postów ogranicza się do " zwiększ wzmocnienie i obejdzie się bez przedwzmacniacza" mi takie rozwiązanie pasuje i już zabieram się do roboty jeszcze raz dzięki pozdrawiam hmmm a jak np miło...
Wyschnięte kondensatory katodowe brzmienia dużo nie zmienią, no moze trochę bardziej obetną basy, natomiast wzmocnienie całości przedwzmacniacza dość znacznie spadnie, bo zwiększy się ujemne sprzężenie zwrotne w układzie.
http://obrazki.elektroda.pl/4280823100_1... http://obrazki.elektroda.pl/3377609500_1... Mi takie wychodziły. Tak czy siak jest źle, bo jest mocny spadek w decybelach (nie wiem czemu już na wejściu...), ale krzywa powoli zaczyna przypominać RIAA. O wzmocnieniu nie wspomnę. No bo dalej robisz ten sam błąd. W wszelkiego...
Witam Dokładnie, zamiast R5 do R8, jedna P-rka. Wartość p-rki może być taka jak piszesz, bo (w artykule jest to dokładnie opisane) stosunek wartości p-rki do R9 określa wzmocnienie układu. Ja od razu zwiększyłem C1 do 1uF i wzmacniacz przenosił (bez pomiarów - na "ucho") całe pasmo akustyczne. Pozdrawiam.
Witam! Koledzy pomóżcie mi w zwiększeniu czułości (wzmocnienia) tych końcówek. Mój przedwzmacniacz rozkręca je zaledwie do połowy mocy i później już produkuje już tylko zniekształcenia, czyli już wszystko charczy. Głośniki dużo nie chodzą, widać, że ta końcówka może się jeszcze rozkręcić ale potrzebuje mocniejszego sygnału. Pisałem do matronixa - cisza....
Zakładam że masz gramofon z wkładką magnetoelektryczną (sprawną),bo on charakteryzuje się małym Uwyj.Nie wiem z jakiego wejścia wzmacniacza korzystasz,jeśli z wejścia liniowego,to typowa czułość to 0.7V.Bardzo ważna jest oporność wejściowa wzmacn.Na wyjściu przedwzmacniacza masz szeregowy rezystor w trybie "normal" 47k i jeżeli opór wejściowy wynosi...
Artur k.- Kolega nie dokładnie chyba przeczytał całość.Właściciel sprzętu wyraźnie stwierdził , że przy ustawieniu maksymalnej głośności nic nie przesterowywuje,więc nasuwa się przypuszczenie iż brakuje wzmocnienia w samym przedwzmacniaczu-co potwierdzają jeszcze (przynajmniej w moim skromnym mniemaniu) wykonane fotki. Pozdrawiam.
Jasne, że będz\ie działać. Tylko sugerowana przeze mnie metoda obniża szumy wzmacniacza, a to chyba ważne. Zwykły dzielnik podzieli sygnał, powiedzmy przez 2, i szumy przez 2. Rozwiązanie proponowane (zwiększenie ujemnego sprzężenia zwrotnego), zmniejszy (przykładowo) sygnał przez 2, szumy przez ... 6. To tylko tak dla wyobrażenia, właściwe wartości...
Ja coś takiego zbudowałem do gitary wmontowałem idziała :) Efektem jest to ze gitara stała się bardziej czysta mniej basowa. Nie polecam zasilania tego zasilaczem. U mnie był straszny brum przy zasilaniu z zasilacza. Może ktoś mi powie jak zwiększyć nieco wzmocnienie tego układu?
No właśnie. Chodzi mi po głowie pomysł by 1 lampę zastąpić tranzystorami niskoszumnymi w układzie "kopia operacyjnego". Przy okazji nieco zwiększę wzmocnienie, bo w obecnej konfiguracji: trioda, filtr, trioda + trioda wtórnik, jest trochę za niskie
Rezystor zasilający siatki ekranujące lamp mocy radzę rozdzielić na dwa, każdy po 3,3k. Do tego, między tą siatką a masą włączyć kondensator elektrolityczny o pojemności kilkunastu mikrofaradów. Rezystory upływowe siatek sterujących możesz bez obaw zwiększyć do 470k. Możesz także zwiększyć dwukrotnie rezystor anodowy triody PCL86 - uzyskasz kolejną...
Pomijając inne wyprowadzenia zamiana wymaga małych modyfikacji. Większe napięcie ujemne siatki oraz nieco gorszą czułość tetrody strumieniowej 6P1P. Jeśli tylko układ przedwzmacniacza dysponuje odpowiednik zapasem wzmocnienia to można - zysk - nieco inne brzmienie wzmacniacza SE - tetrody strumieniowe mają kotrzystniejszy przebieg charakterytyk niż...
ktoś kiedyś napisał "najlepszy przedwzmacniacz to brak przedwzmacniacza" Potencjometr do głosu możesz dać np. 47kB podłączony bezpośrednio do końcówki i będzie grać, a jeżeli będzie grać za cicho to zawsze można zwiększyć wzmocnienie korygując wartość sprzężenia zwrotnego. Oczywiście bez preampa nie ma mowy o żadnych regulacjach barwy tonu
Lepiej jednak zwiekszyc wzmocnienie w przedwzmacniaczu. Koncowki mocy lepiej nie ruszac bo to moze grozic jej wzbudzeniem lub inna niestabilnoscia.
Do przesterowania - bardziej do dużych zniekształceń jakby nie było sygnał zostanie dwukrotnie zwiekszony - nie znam dokładnego wzmocnienia tego układu ale musisz poprostu uważać.Jeśli pojawią się zniekształcenia poprostu zwiększysz oporność rezystorów w tym wypadku rozdzielających sygnał na kolejne przedwzmacniacze.
Aby sygnałem mikrofonowym systerować wzmacniacz trzeda zastosować jakiś przedwzmacniacz. Najprościej zrobić to jako wzmacniacz napięciowy o regulowanym wzmocnieniu (na jednym wzmacniaczu operacyjnym) wsadzić do środka tych głośniczków. Albo z tej stronki jakiś sobie dobierzesz. obojętnie.
Jeśli ma być wzmocnienie =1 to po co Ci przedwzmacniacz? Chyba że chcesz zwiększyć impedancję wejściową. Wtedy po prostu daj jednotranzystorowy wtórnik emiterowy... PS. Jak myślisz po co użyto aż trzech rezystorów 15Ω (R3, R4, R5) zamiast jednego? Ten wzmak to typowy układ w klasie A o dużym prądzie spoczynkowym...
mam wzmacniacz J-35 którzy potrzebuje na wejściu 0.7V a przedwzmacniacz daje tylko ok 2mV 2 mV to daje mikrofon! A to oznacza że przedwzmacniacz nie działa i trzeba go sprawdzić - przecież jakieś wzmocnienie to on musi mieć.
Napisalem moze troche niejasno, ale chodzilo mo o to ze w porównaniu z sygnałem radia własnie syganał z wjeść zewn. jest za słaby. Więc odchodzi sprawa koncówki. Podejrzewam przedwzmacniacz i okolice. Le chodzi mi o konkretny pomysł.
Potrzebujesz przedwzmacniacz o wzmocnieniu około 2 razy. Wystarczy jeden podwójny wzmacniacz operacyjny. Na dniach podrzucę tu schemat, chyba, że któryś z kolegów mnie wyręczy:)
Jutro spróbuje z oscyloskopem, tata sie chwalił ze ma, ale nie wiadomo czy sprawny. Ale zapewne jak będzie sprawny to nie będe miał i tak sondy. A jakby uzyc multimetru cyfrowego zwykłego takiego? Możesz, możesz też wrócić do opornika 120kΩ w anodzie i pozbyć się opornika za kondensatorem na wyjściu - miernik wystarczy. A jak się boisz to zwiększ...
Witam wszstkich i jeszcze raz dzięki za wsparcie. Dzięki koledze DIODA52 udało się znaleźć przyczyny. Po sprawdzeniu przebiegu sygnału oscyloskopem od wejścia do wyjścia według kol. DIODA 52 nie znalazłem usterek. Po zwiększeniu siły sygnału na wejściu oraz wzmocnienia we wzmaniaczu wibracje przewodów zaczęły powodawać trzaski. Więc wystarczyło wymienić...
est dokładnie tak jak piszesz. Nie wiem jednak niestety jaki to rodzaj wkładki, bo się na tym nie znam. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia tego faktu? To już nie ma znaczenia. Układy wewnętrzne tego urządzenia korygują sygnał odpowiednio do rodzaju wkładki. Po podłączeniu do głośników sygnał jest w porządku, jednak po podłączeniu do komputera i próbie...
Ze względów ekonomicznych mój wybór padł na 2xTesla ARN6618(cena w prolechu 38zł szt), co do podlaczenia pozostane przy osobnym wzmacniaczu na każdy głośnik. No i zastosowanie 2 głośników 8Ohm oddali prawdopodobieństwo spalenia ich ;) z tego co wyliczylem moc TDA7294 nie przekroczy 65W(zasilanie po odfiltrowaniu 2x33V) przy impedancji 8Ohm. Pozostaje...
A jeśli możesz to wyjaśnij mi jedną rzecz. Dlaczego jak dam mniejszą wartość to zmniejszy się wzmocnienie? Biorąc na logikę to skoro sygnał idzie na Bazę przez właśnie ten rezystor to logicznie biorąc to po zwiększeniu ten wartości powinno być mniejsze wzmocnienie. Dlaczego napisałeś żebym dał mniejszy?
Nie ukrywam, że chciałbym żeby ta dołączona część była czymś w rodzaju przedwzmacniacza/bufora, z ewentualną regulacją barwy. Po prostu mam już potrawione płytki i zmontowany układ, i nie mam gdzie tego wcisnąć.
Panowie doradźcie. W związku z tym, ze układy DRV 134, maja fabrycznie ustawione wzmocnienie 2, a bufory wyjściowe u mnie maja wzmocnienie ustawione na 3. Przy sygnale 2V i zasilaniu +-11V układ może przesterowywać. Czy lepiej zwiększyć napięcie zasilania w pobliże maksymalnej wartości układów BUF 634, w okolice +-18V, czy zmniejszyć ich wzmocnienie?
Moim zdaniem, finalne wzmocnienie uzyskasz na wzmacniaczu mocy. Autor wykonał przedwzmacniacz z filtrami do korekcji wysokich i niskich tonów, i zmieniając wartości rezystancji wchodzących w skład filtrów zmienisz ich zakres regulacji.
Witaj Jeśli chcesz żeby przedwzmacniacz ten współpracował poprawnie z cd lub magnetofonem to trzeba by zmniejszyć jego czułość. Dlatego usunął bym R2 a zamiast R3 wstawił zworę. Utworzy się wtórnik wejściowy o wzmocnieniu 1. Jeśli wzmocnienie będzie nadal za duże możesz powiększyć R9 do 1k. Rezystor wejściowy R1 daj 47k. Żadnych dzielników rezystancyjnych...
Co masz na myśli zwiększenie wzmocnienia " czy w tym bloku co jest mostek" a jak tak to które elementy mają wpływ na wzmocnienie . Patrz " nowy elektronik 201-K " google to w PDF Myślałem patrząc od wej.1 - Filtr aktywny dolnoprzepustowy-> preamp ->mostek wej.2 - preamp ->mostek z tym że preamp -> mostek wspólny dla obu Dodano po 12 czy te połączenia...
Możesz podnieść napięcie na przetwornicy (przetwornicach) z pewnie +_ 28 do ok +_35. Słyszałem tez ozwiększeniu wzmocnienia na przedwzmacniaczu, a dokładniej na wzmacniaczach operacyjnych, powinien wystarczyc PDF scalaka i troche pojęcia oelektronice, jeśli nie znasz podstaw konstrukcji wzmacniaczy to sobie to odpuść.
Wszystko się zgadza ze schematem. Jak wzmacniacz podłączę pod kolumnę frontową i puszcze sygnał dla niej dedykowany to wszystko jest ok. Jest to ewidentnie wina za słabego sygnał z wyjścia karty na subwoofer. Tylko czym go wzmocnić? Czy lepiej zastosować jakiś aktywny filtr, czy odpowiedni przedwzmacniacz, tylko jaki??
Opiszę to tak aby ci co nic nie wiedzą, też się czegoś nauczyli jak tu zajrzą. Widać na oko, że zostały przekroczone dopuszczalne maksymalne poziomy sygnału. Zajrzyjmy jeszcze raz na telmor’owską stronę z danymi technicznymi WWK-861, (dół tabeli). Uzupełnienie z 05.05.2008 Obecnie, w karcie katalogowej WWK-861 maksymalny dopuszczalny poziom sygnału...
W oryginalnym amplitunerze regulacja jest realizowana przez potencjometr z małą gałka przy gnieździe mikrofonowym. Ogónie wzmocnienie jest zależne od wartości elementów ujemnego sprzeżenia zwrotnego np. zwiększenie wartości R103/115 powoduje zmniejszenie wzmocnienia. Znaczenie ma rownież stosunek wartość R107/R108 i R119/R120. Poziom wejściowy można...
I właśnie o to chodzi. Jak włączysz TV, to musisz przyciszyć wzmacniacz, żeby słyszeć tak samo jak z projektora. Jak włączysz projektor, musisz zwiększyć wzmocnienie wzmacniacza, aby słyszeć jak przy używaniu TV. Chodzi o wyrównanie poziomów sygnału. Hasło: przedwzmacniacz. Uwaga! Niektóre przedwzmacniacze RIAA dostępne w sieci, mają również opcje wzmacniania...
Układu nie liczyłem, podałem wartości "na wyczucie", ponadto nie znam oporności mikrofonu, ani oporności obciążenia przedwzmacniacza. Spróbuj dołączyć równolegle do istniejących pojemności drugi taki sam kondensator. Tam, gdzie uzyskasz największy przyrost wzmocnienia dla niskich częstotliwosci, tam zwiększ pojemność x2. Składowa stała na wyjściu wynika...
zwiększenie przedwzmacniacz zwiększenie wzmocnienia mikrofonu spadek wzmocnienia
biquad wymiary granie klasie bezpiecznik wycieraczka tylny
lombardini silnik czego służą układy scalone
Telewizor Sharp nie wyświetla parowania z pilotem Wymiana termopar w płycie gazowej Whirlpool AKT/NB