Na: przełączniku obrotowym przełączniku zależnym isostat przekaźnikach bipolarnych; nie pobierają prądu po przełączeniu układach scalonych CD4066/CD4053 układach specjalizowanych
Wynika to prawdopodobnie z tego że ten SCR ma znacznie mniejszy prąd podtrzymania niż BT151. Stad też wynika zastosowanie w tym układzie drugiego tyrystora.
. Dobry przykład, podobnie jak typowe przekaźniki bipolarne, ale i normalne polarne:-działają latami bezawaryjnie. Wzorem RM84... Gratulacje bezawaryjności. Jesteście super. Tylko dlaczego muszę o drugiej w nocy podjechać bo... Relpol nawalił?
Szukaj pod pojęciem "klucz tranzystorowy". Ogólnie chodzi o to, że w tym układzie tranzystor działa tylko w dwóch stanach: włączonym lub wyłączonym, podobnie jak przekaźnik elektromagnetyczny.
A nie możesz użyć przekaźników ze stykami 5V i mały tranzystor bipolarny po drodze z RPi ?
Bo raczej mało prawdopodobne by ten przekaźnik był produkowany tylko do tego sterownika. A z mojego doświadczenia jest to bardzo prawdopodobne, sami nawet zamawialiśmy w latach 1998-2009 nietypowe przekaźniki bipolarne do swoich konstrukcji. Zgadnij dlaczego?
Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi, sprawa co do przekaźników już jest jasna, najprawdopodobniej użyję zwykłego przekaźnika i będzie git, te SSR raczej będą gorsze do mojego zastosowania. A tak z ciekawości, to czy są dostępne może przekaźniki, które nie pobierają w ogóle prądu do utrzymania stanu obwodu (zarówno zamkniętego jak i otwartego) albo ten...
Miałeś racje za duże obciążenie było, zmieniłem przekaźnik na bipolarny i już wszystko hula.
Jak zasilisz przekaznik bezpośrednio z atmegi to ja uszkodzisz. Możesz to zrobić poprzez tranzystor bipolarny. Przekaznik musi wtedy myć połączony z dioda antyrownolegle. Najbezpieczniej jest jednak to zrobić poprzez transoptor.
IMHO przekaźnik do podświetlania lcd to przesada wystarczy jakiś tranzystorek bipolarny. Po za tym jeżeli układ wariuje przez przekaźnik to może oznaczać że prawdopodobnie wydajność zasilania jest zbyt mała.
Powszechnie stosowane w tym zastosowaniu są najzwyklejsze tranzystory - bipolarne lub mosfet.
Kluczowy jest prąd, jaki ma płynąć przez cewkę przekaźnika.
Konstrukcja bazuje na koncepcji z książki wydanej w 1983 roku. Obecnie w tego typu układach "rowerowych" przekaźniki ani nawet układy bipolarne nie występują.
Przekaznik bistabilny jedno cewkowy a na cewkę podajesz napięcie przez kontaktron i gotowe. Przekaźnik bipolarny jest zbyt gruby w swej objętości, to musi się zmieścić za ramą i musi być cienkie, max do 0,5cm grubości.
Czy mogę zamienić ten nieszczęsny przekaźnik bipolarny Panasonica tym: [url=http://www.nowyelektronik.pl/search... Ciężko mi znaleźć cokolwiek podobnego.
Kiedyś dawno temu MOSFETy były trudnij dostępne i droższe od bipolarnych, dopiero współcześnie można znaleźć tranzystory w podobnych cenach, popularność bipolarnych wynika z przyzwyczajenia starych projektantów zawsze takie dawali ;) Trzeba pamiętać że to co jest popularne w amatorskich schematach to rozwiązania z przed >40lat (2N3055,2N2222,TL082,LM358)...
Wstaw jakiś przekaźnik bipolarny, który będzie podczas włączania pompki przełączał się raz na pierwszy akumulator, przy następnym włączeniu na drugi. Będzie najprościej. Dodano po 43 Znaczy bistabilny ;-)
Wiatm! Zastanawiam sie czy jest możliwość bezpiecznego wysterowania WEjscia AVR-a za pomocą tranzystora bipolarnego zamiast np przekaźnika? Chodzi oczywiscie o podłaczenie do masy.
Mam kompromisowa propozycję. Moderator ma rację: brak zasilania w układzie wg. mojego pomysłu (lub jego uszkodzenie) spowoduje unieruchomienie pompy paliwa. Wady tej nie ma poniższy układ. Styki przekaźnika zastąpiłem tranzystorem (bipolarnym lub mosfet). Jeśli natomiast wyjście transoptora ma sterować wejściem komputera (tak pisałeś na początku) to...
Powinienem tu zastosować układ sterowania przekaźnikiem poprzez tranzystor bipolarny?
Witam, tak, są przekaźniki bistabilne, które wymagają zasilania cewki, tylko do przełączenia. Spotyka się takie przekaźniki; bipolarne - z dwoma cewkami, a to dla wygody sterowania poprzez tranzytory, oraz unipolarne - z jedną cewką, ale wtedy konieczna jest zmiana kierunku przepływu prądu przez cewkę by dokonać przełączenia. Ten typ przekaźnika dobrze...
Przede wszystkim, wyjścia OUT1...OUT4 nie podadzą "12v lub mase", lecz TYLKO masę. Druga sprawa, która Cię akurat usprawiedliwia a obarcza SATELA to fakt, że wyjścia O1..O3 posiadają wydajność prądową około 15mA (nie jest to napisane w instrukcji). Wnioski są takie, że ten prąd jest za mały na cewkę przekaźnika, która potrzebuje około 30-40mA (w zależności...
Zastanawiałem się ostatnio czy da się zbudować układ podtrzymania przewodzenia tranzystora bipolarnego, na wzór przekaźnika z podtrzymaniem. A zastanawiałeś sie może jak działa tranzystor? co trzeba podać na bazę i co mamy na kolektorze?, gdybyś znał zasadę działania tranzystora, nie musiał byś sie zastanawiać. Ponieważ tranzystor ma wspólną nóżkę...
Zapewne pomiędzy jedną a drugą czynnością w jakiś sposób spaliłeś transoptor, spróbuj może na innym modelu i uważaj, żeby nie przekraczać jego prądu maksymalnego emiter-kolektor. Dla cny17 jest to chyba jakieś 32 mA, a prosty przekaźnik bipolarny ma oporność ok. 200Ω, tak więć jeśli podłączysz taki bezpośrednio do tranzystora, to 12 V / 200 Ω...
natomiast tych dwóch małych schematów po prawej nie bardzo. Do wyjścia 4541 możesz podłączyć wejście jednego z tranzystorów - bipolarnego lub mosfeta - a do wyjścia tranzystora, cewkę przekaźnika lub minus zasilania układu sygnalizatora dźwiękowego.
Czy oznacza to, że chciałbyś linie danych USB przełączać tranzystorami bipolarnymi?
Musisz zastosować wzmacniacz sygnału, najprostszym możliwym rozwiązaniem będzie użycie pojedynczego tranzystora bipolarnego w układzie WE.
Panowie każdy człowiek ma swoją wizje , nie ma problemu zrobić obydwie opcje z bipolarnymi i przekaźnikami przyda się to innym. Jarek_lnx spójrz na post #23 czy takie coś może być, bez diody D7.
Daj jeszcze rezystor (np 1k) pomiędzy S i G tranzystora wyjściowego, przecież musi być jakaś możliwość wyłączenia go. Dioda szeregowo z bramką to zły pomysł, stosując MOSFET'a jako stopień pośredni musiał byś go zabezpieczyć (bramkę) rezystorem (szeregowo) i diodą Zenera (równolegle), oraz dać rezystor równolegle do bramki żeby rozładować pojemność...
Haha, mój własny wątek. :) Tutaj chciałem jednak skupić się konkretnie na przekaźniku. Czy ma znaczenie, czy wykorzystuję mosfet czy bipolarny?
Trzymaj się dokumentacji. Jak w niej jest napisane, że przekaźnik jest dwukierunkowy, to tak jest. Schemat sugeruje tranzystor bipolarny, więc nie ma mowy o dowolnym kierunku przepływu prądu.
Zasilanie mam jedno biegunowe 12V 6VA . Element wykonawczy to przekaźnik sterowany tranzystorem bipolarnym . Czyli histereza to ma być jakaś wartość na która układ nie zareaguje ?
Sterowanie bezpośrednio portem procesora elementów indukcyjnych to nie jest dobra praktyka nawet w przypadku gdy wydajność prądowa była by wystarczająca :) No chyba, że się chcesz pozbyć większej ilości procesorów :) Przekaźniki, silniki itd steruje się zawsze choćby najprostszym obwodem z tranzystorem bipolarnym czy MOSFETtem i nie ma sensu tu kombinować.
Albo tak: https://obrazki.elektroda.pl/8412992400_... Wzmacniacz dowolny, lecz, oczywiście, z mocą bez przesady, żeby nie uszkodzić układu. Dla "złagodzenia" impulsów wejściowych, na wejściu CD4541, opcjonalnie można dodać niewielki kondensator. Na wyjściu MOSFET rodzaju N lub P. Dla zasilania 5V może być potrzebny tranzystor logic...
Mówisz o filtrze LC? Gdzie filrt LC ma niby polaryzację?? Kondensatory są bipolarne.
Nie da rady z tego powodu, że 3,3 V to może być za mało, żeby tranzystor się otworzył. Złączowy bipolarny tranzystor npn potrzebuje tylko 0,7 V.
To normalne. Raz przewodzący triak przez podanie napięcia na bramke, ,,zawiśnie" w swoim przewodzeniu do czasu spadku napięcia do ok. 0,7 V. (dla prądu stałego). Usunąć triak, spróbować wstawić MOSFET z rezystorem 1 kΩ między bramką a źródłem, i nim bezpośrednio załączać lampę LED. Można go wlutować (np. jakis IFR ), dokładnie w miejsce triaka...
Te MC4011 to układy logiczne cyfrowe CMOS (4 bramki). [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:... Te trzy nóżkowe to zwykłe tranzystory bipolarne BC238.
Teraz wydaje sie jak najbardziej poprawne. Zauwaz ze jesli auto zgasnie podczas jazdy i bedziesz odpalal kluczykiem to po ponownym przekreceniu bedziesz musial nacisnac mikrostyk. Chyba ze stacyjka pozwala na ponowne zakrecenie rozrusznikiem bez cofania w pozycje 0 I o to właśnie mi chodziło. Przydałby się jeszcze jakiś prosty sposób rozłączania zapłonu,...
Możesz mi polecić jakieś nie chińskie rezystory? Dobrze że czytam co piszesz , to się tyczyło głównie kondensatora, rezystory wsio takie same. Kondensator bipolarny.
Zrozumienie schematu podanego w #1 nastręcza trochę trudności, wobec czego postanowiłem go przerysować. https://obrazki.elektroda.pl/7712205700_... Mam wobec tego dwa pytania do autora; Czy D3 ma być włączona tak jak to wynika ze schematu? Czy jako Q3 nie sprawdziłby się lepiej tranzystor bipolarny?
Witam! Poszukuję jakiegoś prostego układu, który działa na zasadzie przekaźnika. Próbuję podłączyć bipolarny silnik krokowy 12V pod atmege i mam problem ze sterowaniem. Mianowicie to atmega ma podawać kolejne impulsy na cewki. Potrzebuję tylko jakiegoś scalaczka, żeby chodziło to dla 12V (scalaczek żeby nie lutować tylu tranzystorów :D ) Pomocy!!!
Jeżeli chodzi o sterowanie żarówką to nie realizuje się tego bezpośrednio z wyjscia uC. Należy pamiętać o tym, że wyjście uC ma małą wartość prądową, należy zatem je wzmocnić, poprzez np. zastosowanie tranzystora bipolarnego, nastepnie przekaźnik. Załączanie, wyłączanie żarówki odbywa się poprzez odpowiednie wysterowanie wyjść uC (aktywne jest "0" i...
Wpisz regulator ne555 w google . Jak znajdziesz coś ciekawego dorób do niego tranzystor bipolarny , który będzie sterował przekaźnikiem.
kolego _cyna_ czy Ty cały czas liczysz na gotowce czy tak trudno użyć opcji szukaj lub skorzystać z Google ! schemat układu na przekaźnikach , który jest na tym forum http://obrazki.elektroda.net/94_11972175... do tego układ regulatora na 555 , którego schemat masz wcześniej zastępując tranzystor bipolarny innym o większym prądzie Ic lub Mosfetem...
Transoptor, jeśli wymagana jest izolacja galwaniczna układu sterującego i sterowanego. Bez tego wymogu tranzystor bipolarny w roli klucza lub, jeszcze lepiej, tranzystor unipolarny, ale taki logic level, bo napięcie bramki będzie niskie. Musisz tylko dopasować logikę sterowania. Potrzebujesz jeszcze jeden inwerter, żeby zanegować sygnał sterujący.
Obydwa się nadadzą. Jaka jest obciążalność prądowa GPIO? Dla 330 omów Ib=10mA, dla 1,5k=2,2 mA. Lepszy byłby logic-level mosfet. Np. BSS139, ale zrób na bipolarnym. Zobaczymy.
Skoro wystarczy mosfet to po co mi bipolarny i przekaźnik? Skoro MOS-FET to tym bardziej nie miała sensu próba zastosowania przekaźnika, począwszy od: #1, itd..
No cóż - wypada cewki przekaźników podłączyć poprzez diody (np. jakieś 1N4001, jeśli to w miarę niskie napięcie - dioda szeregowo z cewką, i oba takie układy antyrównolegle)... Można też zrobić bez przekaźników, używając tranzystorów (jeśli bipolarne mają za duży spadek napięcia po włączeniu, to MOSFET-ów), ale to będzie bardziej złożony układ.
Witam. Układ na dowolną ilość przycisków (z umiarem :D ) można zrobić na przerzutnikach typu D wyzwalanych zboczem (4013). Podobne tematy były już na forum, a to moja najnowsza propozycja: http://obrazki.elektroda.net/54_12375784... Narysowałem tylko trzy przyciski, ale układ można oczywiście rozbudować "dokładając" kolejne przyciski i przerzutniki....
Witam. Z MOSFET-ami jest podobnie jak z bipolarnymi. Bierzesz MOSFET sprawdzasz parametry i stosujesz :) Zastanawiam się czy ktoś steruje przekaźnikiem za pomocą takiego mosfeta? Czy ma to sens? Wiele lat temu zadałbyś pewnie pytanie czy stosowanie tranzystora bipolarnego do sterowania przekaźnikami ma sens - przecież wystarczy przełącznik :) Oczywiście,...
Można i wtedy zenerka nie jest potrzebna a tranzystor powinien być dużej mocy ,np. stary ale jary 2N3055 albo BD285 ,generalnie prąd kolektora kilka-kilkanaście amperów i moc kilkadziesiąt watów.Jednak MOSFET jest lepszy jako klucz ,ma małą rezystancję w stanie otwartym a bipolarny ma napięcie nasycenia które powoduje spadek napięcia do zasilania samej...
Trzeba by sprawdzić, jaki opór ma ten "przekaźnik" w stanie wyłączonym - w tabelce podają poniżej 1mA (przy napięciu 350V), na wykresie jest chyba parę nA (nie widzę, by podano napięcie). Można z niego sterować jakiś tranzystor, ale dobrze byłoby wiedzieć, jakiego rzędu mają być prądy. Dla tranzystora bipolarnego, jeśli ma być włączany prądem bazy 3mA,...
O tranzystorach polowych za dużej wiedzy nie mam więc chyba użyję rozwiązania z tranzystorem bipolarnym.
Witam, mam następujący problem: do portu P0 chcę podłączyć dwa przekaźniki które sterowane będą za pomocą tranzystorów bipolarnych npn. Problem w tym, że nie wiem za bardzo jak to zrealizować, proszę o pomoc.
Teoretycznie tak. Praktycznie układ tak się rozrośnie że będzie to przerost formy nad treścią i będzie ciężkie do uruchomienia (wyłączanie jednego triaka drugim). Z braku mosfeta można użyć tranzystora (tranzystorów) bipolarnych lub przekaźników.
Nie przesadzajmy. Sam sterowałem przekaźnikami (akurat na 12V) przez tranzystor BC547, 1k na bazę, 10k między bazą a masą i działało zawsze, nie mówiąc już o jakichś cudach z włączaniem całości układu... "et tu, Brute, contra me?" Ludzie! Takie rzeczy się liczy, a nie gdyba. Projektujecie rakiety kosmiczne na coraz szybszych procesorach, a 2 oporniki...
Potrzebny do tego jest czujnik napięcia - komparator. On wykryje wzrost napięcia i wysteruje kolejny element - przekaźnik lub tranzystor (kiedyś bipolarny, teraz MOSFET). Można próbować z TL431 - gdy pojawi się 13,3 V TL obniży napięcie na swojej anodzie, co umożliwi wysterowanie tranzystora P-MOSFET. Pytanie - jak duży prąd będzie pobierany z urządzenia?
Ok. Dziękuję bardzo. Rozumiem, że rozwiązanie z tranzystorami lepiej (i taniej) wyjdzie niż z przekaźnikami?
a gdzie zmieniam rezystancję obwodu idącą do masy (zmiana rezystancji daje informację pojazdowi w jakim trybie jest) to zastosować tranzystor npn? Jeśli Ci chodzi o te pierwsze cztery kanały od góry licząc, to mogły by zostać jak są. Bo tam kluczowane jest (przyjmując domyślnie że to obwód 12V) po 4mA na przekaźnik, czyli nie jest krytycznie. Tam gdzie...
W takim przypadku najczęściej stosuje się uln'y wszelkiej maści... Np. ULN2803... 8xdarlington 0,5A... Napisałeś co prawda, że chodzi o wydajność portu ale pewnie chodzi o pojedynczy pin... Jeżeli tak to wystarczy jeden tranzystor (bipolarny, polowy) ewentualnie tranzystor + przekaźnik... Napięcie w przypadku tranzystora bipolarnego będzie o ~0,7V niższe...
Im niższe napięcie znamionowe cewki przekaźnika tym większy pobór prądu przez cewkie. Reasumując, zastosowanie tranzystora jest nieuniknione. Proponuje tranzystor bipolarny NPN odpowiednio dobrany do przekaźnika. Obowiązkowo równolegle do uzwojenia cewki przekaźnika trzeba dołączyć diody w celu zabezpieczenia przed przepieciem. Schematy masz w necie.
Według dokumentacji te przekaźniki (cewka 5 V jak mniemam) pobierają przy załączeniu prąd około 70 mA, zatem oba jednocześnie około 140 mA. Moim zdaniem przeciążasz po prostu procesor w Arduniuniu. Proponuję do sterowania cewkami przekaźników zastosować jakieś drivery - bipolarne, mosfet, scalone, czy co tam Ci się pod rękę nawinie.
Po wstępnych oględzinach gotowych układów nie zauważyłem mikrokontrolerów Jedynie tranzystor lub dwa oraz standartowe podzespoły oraz możliwości ustawiania zworkami trzech trybów pracy, jako standartowy, bipolarny oraz zapamiętujący ustawienia po wyłączeniu zasilania Postaram się rozpracować układ, to nie może być trudne
Jak mogę zastąpić widoczne na rysunku przekaźniki (wraz ze sterującymi nimi tranzystorami bipolarnymi) przez tranzystory MOSFET ? Ta droga, tak czy inaczej nie jest optymalna, bo masz tu do czynienia z sygnałami logicznymi i przełączanie można załatwić gotowym multiplekserem. Przykładowo z użyciem 74HCT4052, 74HCT4053 lub podobnym. Sterować go możesz...
Witam. Po pierwsze, to tranzystory są typu npn (BC548) oraz pnp (BC558) i ten npn jest równie obciążony, jak pnp, ale to tylko dla porządku :D . Zamiast przekaźników zastosowałbym (w miejsce tranzystorów bipolarnych) - tranzystory MOSFET . Pozdrawiam.
Powyższym schematem jest prawie dobrze. Dioda zenera ulegnie uszkodzeniu po którymś tam załączeniu włącznika. Jeśli ma ona ograniczyć maksymalne napięcie na bramce tranzystora, to należy między włącznik a diodę dodać opornik. Z takim czasem powinien sobie poradzić NE555. On jest wyzwalany niskim napięciem, więc włącznik musiałby być przyłączony jednym...
Czasami warto rozważyć zastosowanie dwóch-trzech traf zalegających w piwnicy zamiast jednego. Pierwotne łączysz równolegle a wtórne przez przekaźniki. Ponadto 10A to nawet wymuszone chłodzenie na dużym radiatorze może nie pomóc jak nie dasz dobrych jakościowo tranzystorów mocy. A z bipolarnymi krucho na tak duże rozpraszane moce. Jak jedno trafo bez...
Silnika krokowego nie steruje się przekaźnikami , chodź dla małych prędkości jest to teoretycznie możliwe. Silników Nema17 jest kilka rodzajów w większości przypadków to silniki bipolarne, sterowanie takiego silnika przekaźnikami jest kompletnie bez sensu. Nie wiem dokładnie który masz model dla silnika bipolarnego zainteresuj się scalonym mostkiem...
Z tego schematu wynika, że jeden z tych przewodów podłączony jest do masy i możesz śmiało podłączyć ten kontaktron równolegle do styku maski. Choć w zasadzie wystarczy tylko podłączenie do jednego z przewodów oraz mas to najlepiej podłączyć kontaktron do obydwu przewodów. Istnieje jeszcze jedno ryzyko, o którym nie było mowy do tej pory. Otóż możliwe,...
Pullup to własnie podciaganie do (+) czy tez stanu wysokiego, a pulldown do (-). Prąd popłynął bo nie masz podciągania i złącze tranzystora w procku przed ustawieniem rejestru kierunku jest w stanie wysokiej impedancji (czyli naładowuje się w ciągu setek milisekund prądem upływu). Przypuszczam ze PIN uległ zniszczeniu poprzez stany nieustalone a nie...
Być może brakuje koledze diody podłączonej gdzieś w okolice cewki przekaźnika zaporowo do zasilania. Stany nieustalone są bezlitosne. Po drugie, jeśli masy są osobne, to sterowanie tranzystorem bipolarnym jest tak jakby niemożliwe.
1. Jak dobrać właściwie prąd bazy? Generalnie gdy tranzystor bipolarny ma pracować w roli klucza (włącz/wyłącz) tranzystor musi pracować w stanie nasycenia. A to oznacza że prąd bazy musi być większy niż Ib > Ic/hfe_min•współczynnik przesterowania. Zatem RB ≤ (Vin_min - Vbe)/(Vcc - Vce(sat))•(β_min/K)•Rc Gdzie K - współczynnik...
To nie jest opto-triak tylko opto-mos! I takiej części szukaj, to co znalazłeś to transoptor oparty o bipolarny tranzystor. To już mamy trzy rodzaje opto-izolatorów. Opto-mosy, to takie opto-przekaźniki, potrafią przenosić zarówno stałe jak i zmienne obciążenie, mają zwykle relatywnie duże prądy i wysokie napięcia mimo niewielkich wymiarów. Ten AQW280...
https://obrazki.elektroda.pl/2081871900_... Jeżeli mam taki przekaźnik to chyba nie muszę już podłączać ani diody prostowniczej ani diody żeby widzieć czy przekaźnik działa, bo on ma wbudowane te diody? Wtedy podłączam VCC do VCC +5V i GND przez tranzystor bipolarny do GND?
Wydaje mi się, że tranzystor bipolarny nie sprawdzi się tu. Szukałbym raczej jakiegoś mosfeta.
Czy ktoś wie jak to zrobić? Sterowanie przekaźnikami wg. opisanej sekwencji można zrobić np. tak: http://obrazki.elektroda.net/24_12422897... Z wyjść : A, B i P można sterować przekaźniki za pośrednictwem tranzystorów (bipolarnych npn lub N-MOS). Pozdrawiam. ps. proszę nie przekręcać mojego "nick'a" :D
Moje pytanie: po co tutaj ten MOSFET, lub po co tutaj ten tranzystor bipolarny? Dwa tranzystory to chyba zdecydowanie za dużo do tego zastosowania. :) MOSFET możesz sterować bezpośrednio z procesora (ma chyba wewnątrz rezystory podciągające do Vcc), zaś przekaźnik możesz sterować z tranzystora bipolarnego. Jeśli procesor zasilasz z napięcia <3.3V...
Potrzebuję zmienić sterowanie na plus, które będzie sterowało tranzystorem w drugim urządzeniu. Jeśli jest to tranzystor bipolarny, to wymień go na PNP. Będziesz wówczas mógł sterować go "minusem" i nie będzie potrzeba żadnych zmian. Najlepiej przedstaw schemat lub przynajmniej szkic poglądowy co tam masz i jak to ma działać, bo póki co, wróżymy z...
Wejścia modułu GPRS-T4 mogą pracować jako: - cyfrowe (zwarcie do masy / rozwarcie od masy) - analogowe (pomiar napięcia max. 16,56V) Jeżeli Twój układ X wystawia napięcie np. 12V, to możesz podłączyć to bezpośrednio pod wejście GPRS-T4 (wejście ustawione jako analogowe, przekroczenie górnego progu np. 11V). Jeżeli chodzi o wyjścia O.C tego modułu. Jeżeli...
A nie można prościej? 3 tranzystory bipolarne, kondensatory, przekaźnik. Zaraz nabazgrze jakiś schemat. http://obrazki.elektroda.net/97_12386541... trzeba tylko wyliczyć wartości elementów.
Zwiększanie rezystancji baza-kolektor powoduje, ze na wyjściu mam niższe napięcie czego chcę uniknąć, bo żarówka będzie słabiej świecić. Zastosować mosfet typu P zamiast tranzystora bipolarnego. Można sterować mosfetem P przekaźnik - jest czyste on-off .
ja bym zrobił uklad na fototranzystorach i laserach, cały układ działałby impulsowo dodatkowe zabezpieczenie to gratuluje. Zrobiłeś układ tak jak umiałeś najlepiej i chociaż nie jest idealny to i tak w jakimś stopniu cię chroni.
za 50 zł to okazja, ja mam za ok 110zł - firmy HUNTER równolegle do cewki przekaźnika dioda prostownicza oraz kondek 100n, żadnych śmieci po zasilaniu nie miałem, załączanie bipolarnym NPN BC337 (u siebie mam cewki 12V) i odrazu sygnalizowanie LED w tym samym 'układzie' wszystkie elektrozawory jakie widziałem miały przyłączenia 1", ale nie wiem jak...
Witam. Ja odgrzebię trochę ten temat :) Już długi czas temu kupiłem od elektrodowicza Hacker PCB do końcówek mocy na wspominanych bipolarnych tranzystorach 2SC5200 i 2SA1940. Moduły są już prawie złożone. Zostało wlutować tylko parę elementów na które czekam aż listonosz przyniesie :) Złożyłem również zewnętrzne zabezpieczenia. Jet w nich zabezpieczenie...
No to zamawiaj: R1 - K33 R2 - 6K8 R3 - 2K7 R4 - K68 R5 - 47Ω R6 - K91 R7 - K51 R8 - 4K3 R9 - 1K8 R10,12 - 1K8 R11 - 33Ω Dioda Zenera - C16/1,3W Kond. el. m22/16V U1 - TL431 U2 - LM324 U3 - CD4081 T1 - BC547 T2 - nie znam przekaźnika. Można zamiast bipolarnego dać dowolny tranzystor unipolarny z kanałem N. Do wyboru w wyszukiwarce na stronie...
Jeśli to wiatrak klimy to daj przez przekaźniki póki znajdziesz zamiennik, bo pełnia lata jest akurat i nie bardzo jeździć z odłączonym wiatrakiem. Bipolarny takich prądów nie przełączy, musi to być jakiś MOSFET, może 2N7002 z przekaźnikiem zadziała.
Czcza dyskusja! Element wykonawczy zależy od tego co iczym chce się sterować. W odpowiednim zastosowaniu każdy wcześniej wymieniony element spełni swe zadanie. Do sterowania z LPT poleciłbym jednak elementu z optoizolacją typu optotriac (dla prądów przemiennych) czy wcześniej proponowany "przekaźnik", któru w sumie też jest optotriakiem tyle, że z układem...
Układ CD4060 jako generator, elementy dobrane tak, by uzyskać częstotliwość 51.2Hz (przy zasilaniu z sieci można mu dać na wejście 50Hz - chyba 2.5% wolniej nie szkodzi). Wyjście Q13 przez diodę (anodą do Q13) do wejście generatora - zatrzyma go po 80s, kiedy licznik w CD4060 doliczy do 4096 (2 sekundy później jak będzie 50Hz). Do wyjść Q9,Q10 podłączyć...
Ad1,3. Napięcie z akumulatora koniecznie musisz puścić przez dzielnik napięcia np. w stosunku 1:3. Gdy napięcie na akumulatorze wyniesie 12V to na wyjściu dzielnika masz 4V. Dobrze byłoby także dodać diodę zenera na końcówkę ADC. Ad2,4. Niestety źle, ma być podłączone do nogi 15(OC1A). Żarówki daj między kolektor a zasilanie. Po za tym nie wiem jakiej...
Przeróbki z tranzystora bipolarnego na MOSFET: http://www.cbtricks.com/miscellaneous/fe...
I właśnie za jego pomocą możesz zrealizować swój układ. Diodę podłączasz przez rezystor do portu, a na wyjściu dajesz zasilanie 12V. Gdy dioda będzie świecić, to tranzystor będzie przewodził i zapodawał prąd na odbiornik. Ewentualnie możesz użyć tranzystora bipolarnego, polowego, przekaźników i innych wynalazków. Oczywiście przekaźniki są hałaśliwe...
1V może sterować tranzystorem bipolarnym (0V - wyłączony, 1V - włączony), a on może sterować przekaźnikiem - oczywiście do tego potrzebne jest zasilanie odpowiednie dla tego przekaźnika, dioda zabezpieczająca tranzystor przed impulsem napięcia generowanym przy wyłączaniu przekaźnika, opornik ograniczający prąd bazy...
1.Układy do sterowania silnikami 2.Kontroler wyświetlacza ciekłokrystalicznego 3.Układy sterujące ładowarkami akumulatorów 4.Tranzystory bipolarne z izolowaną bramką (Insulation Gate Bipolar Transistors) 5.Moduły diodowe 6.Matryce tranzystorowe 7.Urządzenia światłowodowe 8.Przekaźniki półprzewodnikowe 9.Czujniki żyroskopowe ICs oznacza że chodzi o układy...
tak jak wspomniał janek1815 schemat masz niepoprawny , nie mówiąc o zasilaniu żarówki w ostatecznosci moge rzucic przekaznik ale to sie mija z celem:/ Rozumiem ze triak bedzie przewodzil caly czas w przypadku gdy podamy mu napiecie stale nie da sie tego "poprawic"? napisz do czego chcesz to zastosować , rozumie że chodzi o możliwość sterownia z tego...
Jak ty w zasadzie widzisz lokację tego tranzystora w układzie? Jak nie pasują ci prądy związane ze sterowaniem to może pomyśl o mosfecie. Diody Zenera jak każde inne grzeją się w związku z mocą na nich sie wydzielającą. Tranzystor bipolarny to nie przekaźnik - żadnych przerw czy zwarć bez uszkodzeń tam nie ma.
Który to jest "ten na dole"? Ja widze dwa schematy obok siebie... Upsss... na kompie do internetu mam nieco mniejszy ekran i rozdzielczość stąd jeden schemat wyświetlił się pod drugim tworząc jedną płaszczyznę i ten "na dole" to schemat z tranzystorem bipolarnym :) Następnym razem wezmę poprawkę na mój ekran ;)
Nie rozumię żadnego ze stwierdzeń, które nadesłał snow . Z całym szacunkiem dla Niego, ale chyba wszystkie one są błędne ... 1. LED'y są podłączone zupełnie poprawnie. Będą świeciły przez podanie stanu niskiego na odpowiednie wyjście portu. 2. Zazwyczaj podświetlenie LCD posiada oddzielne zasilanie, które trzeba podłączyć do odpowiednich pinów jego...
(at)CYRUS2 Czujnik ma mieć wyprowadzone cztery zaciski podłączeniowe. Dwa do zasilania czujnika 230V, a drugie dwa to zestyk NO przekaźnika. Do czego mi ten zestyk potrzebny, to długa historia.
"WY" - to wyjście do układu wykonawczego (np. tranzystor bipolarny lub MOSFET plus przekaźnik, itp). Napięcie zasilania - z dopuszczalnego zakresu pracy 4541 (3V ÷ 18V) - ponownie polecam katalog :D
sterować przekaźnik bipolarny przekaźnik bipolarny zasada działania kondensator bipolarny
wzmacniacz 2sd2390 2sb1560 podsłuch telefon analogowy schemat silnika pralki siemens
pralko suszarka piekarnik grundig
Easun Off-Grid 3kW - brak ładowania z solarów: przyczyny i rozwiązania Jak zlikwidować immobilizer w Ford Windstar 1995