Tak obecnie jest podłączone są żarówki I bardzo źle!! Przewód ochronny ma być tylko i wyłącznie do ochrony!! Lampy mają być podłączone do fazy (przez wyłącznik) i do przewodu neutralnego. Przewód ochronny do obudowy lampy (jeśli jest taka konieczność/możliwość) Skoro żarówki się przepalają, to trzeba sprawdzić wielkość zasilania, czy aby jest te 230V,...
Czy jest jakiś haczyk? Jest. Do tej lampy powinieneś zastosować przewód trój żyłowy z odpowiednią wtyczką. Lampa jest wyposażona w przewód ochronny, więc przewód zasilający też musi mieć taką żyłę.
Jeśli lampa nie ma zacisku ochronnego, to przewód ochronny nie podłączony zaizolować.
Bo do zacisku oznaczonego symbolem ziemi nalezy przyłączyć przewód ochronny.
stworzyłem sobie lampę do warsztatu, stelaż zrobiony ze stali i Alu W takiej sytuacji obowiązkowo ma być trzeci przewód ochronny podłączony do stelażu ale też instalacja powinna posiadać przewód ochronny.
Aby podłaczyć taką lampę, która jest wykonana w pierwszej klasie ochronności (to taka, która wymaga przewodu ochronnego) musisz wiedzieć czy w miejscu jej instalacji masz przewód ochronny. Jeżeli jest przewód ochronny to trzeba podłączyć przewód fazowy lampy do przewodu fazowego instalacji. Przewód neutralny do przewodu neutralnego, a przewód ochronny...
"Panie.., korki mi w chałupie wywala ale to tylko jak pada... " https://obrazki.elektroda.pl/6558999400_... By rozwiać Wasze wątpliwości zasilający to ten z prawej, z góry. Oczywiście przewód ochronny lampy bardzo fachowo nie podłączony bo "nie było do czego".
To jeszcze prościej - brązowy przyprowadza energię (są dwa, bo może być lampa z dwiema niezależnymi żarówkami), niebieskimi wraca ta energia. A żółtozielony to uziemienie - przewód ochronny nie biorący udziału w działaniu lampy.
w jakiej klasie ochronności To nie klasa ochronności tylko stopień ochrony przed wnikaniem wody i ciał stałych - Index of protection. A świetlówek producent zazwyczaj nie dołącza do swoich wyrobów. Należy nabyć osobno. Oprawa o obudowie metalowej i nie spotkałem się jeszcze aby była wykonana w II klasie. Ta pokazana na zdjęciu musi mieć podłączony...
Masz je rozciąć i złączyć w lampie tak jak są połączone przykładowo te dwa od strony lamp. A przewód ochronny złączyć razem.
Do wyłącznika idziesz przewodem 3x, tam przerywasz wyłącznikiem przewód fazowy i idziesz dalej przewodem 3x do lampy. Jak wyobrażałeś sobie ułożenie pojedynczego przewodu? W peszlu? Poza tym, do wyłącznika także musisz doprowadzić przewód ochronny.
Wszystkie przewodzące elementy instalacji elektrycznej, łączy się przewodem ochronnym-lampy, silniki, bojlery, obudowy szafek licznikowych, więc i tego typu instalacja też.
Ta oprawa nie wymaga tego. Doprowadzony przewód ochronny zabezpieczyć i pozostawić nie podłączony.
Tak na pierwszy rzut oka źle to wygląda. :-( Przewód żółtozielony, zarezerwowany jako ochronny, wykorzystany jako fazowy. Lampa w 1 klasie ochronności (ma wystający przewód ochronny, ten żółtozielony, zaizolowany czerwoną taśmą) - nie podłączona do przewodu ochronnego.
A produkują jeszcze takie lampy ? Jak najbardziej. (at)Grzegorz740 Nie pisz bzdur skoro nie wiesz po co jest przewód ochronny.
Z sufitu wychodzą dwa przewody? Nie jest tak, że to jest miejsce łączenia do kolejnego punktu świetlnego? Jeśli elektryk, to to łączył, pracował zgodnie ze sztuką, to przewody żółto zielone, to przewody ochronne. Je połącz ze sobą oraz z metalowymi elementami żyrandola. Przewód niebieski, to przewód neutralny. Natomiast na przewodach idących do wyłącznika...
Bez przeróbki lampy nic nie wyjdzie. Na tych zdjęciach nie widać kostki połączeniowej. Należy pamiętać aby był przewód ochronny (żółto-zielony). Właśnie, nie tylko lampy, a całej instalacji.
Jeżeli jest to lampa z żarówkami halogenowymi to bez znaczenia gdzie będzie podłączony przewód fazowy a gdzie neutralny. Ważne aby przewód ochronny był podłączony prawidłowo.
Witam, kupiłem ostatnio lampę Led pod 230v z wymaganym podpięciem pod przewód ochronny, problem w tym że u siebie w domu mam starą komunistyczną instalacje z kablem fazowym i neutralnym, stąd też moje pytanie czy w takim wypadku podpiąć lampę bez uziemienia czy zmostkować ze sobą przewód ochronny z lampy do przewodu naturalnego w ścianie? Oraz jeszcze...
Okap najprawdopodobniej wykonany jest w I klasie ochronności więc musi być podpięty przewód ochronny. Zmień elektryka.
W celu podłączenia tego włącznika to podpinam tylko kabel fazowy pod L i neutralny tam gdzie jest symbol strzałki? Zastanawiam się nad tym symbolem strzałki. To jest neutralny (niebieski)? Z przewodem fazowym, to jest OK. Natomiast z tym jak go określasz neutralny to nie jest tak. Włącznik ma jedno wejście (podłącza się tam fazę) oraz ma dwa wyjścia...
Jak na razie wydaje mi się, że potrzebujesz przewód 3 żyłowy do komunikacji między przełącznikami schodowymi i do tego przewód 2, lub 3 żyłowy do podłączenia lampy(lamp). Przewód ochronny powinien być jeśli lampa jest wykonana z materiału przewodzącego prąd elektryczny(metalowa). Jeśli lampa jest szklana, porcelanowa, czy plastykowa, przewód nie jest...
Skoro nazywasz siebie laikiem to wtracę 5 gr. Zazwyczaj laicy nie zwracają na pewien szczegół. Jeśli lampa ma przewód ochronny to musi być podłączona do instalacji gdzie również występuje czynny przewód ochronny. Czy ta lampa ma taki przewód? Jeśli tak to czy masz instalację przygotowaną do tej lampy?
Odłącz przewód ochronny od lampy ogrodowej albo przewód zasilający zabezpiecz osobnym wyłącznikiem nadprądowym z pominięciem RCD.
No to nie ma mowy o podłączeniu, jeżeli do tego punku nie podciągniesz przewodu fazowego (kolorowy), przewodu neutralnego (niebieskiego) i przewodu (kolorowego), który będzie "szedł" do lampy. Dodatkowo musi być jeszcze przewód neutralny (niebieski) przy lampie. Nie zapominajmy o przewodzie ochronnym (żółto-zielonym) przy lampie, a niektórzy jeszcze...
lampa jest metalowaa przewód ochronny Dla Twojego dobra i Twoich bliskich, na trzech przewodach tego nie zrobisz . zarzylyjak by był słaby prad. Możesz to rozwinąć?
Mało kto stosuje do lamp przewód ochronny. Dlatego myślałem żeby na obwodzie lamp wykorzystać ten przewód.
Autor napisał: Dodatkowo przewód ochronny nie zwróciłem wcześniej uwagi, ale chyba był przymocowany pod tą śrubką w lampie, między blaszką a śrubką? Ty napisałeś: Przewód ochronny do obudowy lampy, czyli do tej śrubki. I to się zgadza - dobra porada ale ... ty czytaj dalej ze zrozumieniem. Może zacznij czytać ze zrozumieniem, to zauważysz ze autor nie...
Skoro jednoznacznie nie jest to oznaczone na schemacie, to podłączasz dowolnie. Przewód ochronny też powinien być podłączony do metalowej obudowy dławika/lampy.
Dodatkowo uwaga do podpięcia. Jeżeli masz w instalacji przewód ochronny i w lampie punkt podpięcia przewodu ochronnego to zastosuj się do tego i podepnij go. I druga uwaga. Przewód fazowy zarabiaj na taką długość oby czysta miedź nie wystawał poza kostkę. Najlepiej byłoby abyś zrobił zdjęcie w ciemności tak żeby można było zobaczyć co się dzieje z diodami.
(at)radeks1968 Będzie to działać. Nie będzie bo do lampy nie jest doprowadzony przewód ochronny PE! ;)
Może gdzieś poluzowany przewód N lub ochronny? Pod obciążeniem jest spadek napięcia? Czy masz RCD?
http://obrazki.elektroda.pl/6746673300_1... Żółtozielony - PE (ochronny) podłączasz pod zaciski o ile występują w wyłączniku i lampie. Od kiedy to przewód ochronny występuje w wyłączniku i można go przerywać? To zwykły wyłącznik dwubiegunowy.
Niestety nie posiadając trzeciego przewodu ochronnego będzie to instalacja niebezpieczna. Jestem zupełnie świeży w temacie lamp, kostek i kabelków sufitowych Jak nie czujesz się w tym temacie to lepiej (jak zwykle tutaj się pisze) zaproś elektryka który ogarnie temat i podłączy odpowiednią ilość przewodów i ich kolorystykę. Na kostce widnieją 3 znaki...
Czy w celu prawidłowego podłączenia lampy powinienem połączyć wewnątrz fazę z brązowymi kabelkami i neutralny z niebieskimi? Tak, ale pozostaje przewód żółtozielony, który też powinien być podłączony, bo tego wymaga bezpieczeństwo, a u Ciebie brak takiego przewodu w instalacji.Zgodnie z tym taka lampa nie powinna być zamontowana. Są lampy niewymagające...
jedną zyle użyje do podłączenia N do obu a kolejne dwie do odłączenia fazy A co użyjesz jako przewód ochronny ?
Przewód fazowy czyli tam gdzie neonówka się świeci podłącz do brązowego a drugi przewód do niebieskiego w lampie. Sprawdź potem czy na dolnym styku oprawki jest faza. A czy ta lampa nie wymaga przewodu ochronnego?
Jakieś, bo albo źle mierze - co najbardziej prawdopodobne, bo pokazuje różne wartości w każdym razie powyżej 0. Przy prawidłowej instalacji powinno być 230V i chyba takie będzie, bo cyt "Jeśli podłączę przewód brązowy i zielono-żółty, jak rozumiem ochronny, to po podniesieniu różnicówki lampa się zaświeca" A że różnicówka zadziała, to objaw prawidłowy.
potrzebny mi jest sposób podłączenia w prezentowanym schemacie Masz za mało przewodów fazowych. Brakuje przewodu powrotnego do lampy z prawej strony. Na Twoim obrazku brakuje przewodów ochronnych do lamp. Brakuje też przewodu N czy zerowego (nie podałeś rodzaju sieci zasilającej) dla tego układu. w puszce włącznika dwa przewody niebieski i czarny (w...
Faze podpinasz tam gdzie w lampie jest oznaczenie L a zero pod N. A co do styku ochronnego? Niezbędna wizyta elektryka na miejscu. Lampa musi mieć prawidłowo przyłączony przewód ochronny.
Więc jak ? lampa działa na niebieskim i popielatym, czy nie? A możesz tą lampę pokazać?, bo może faktycznie lampa nie wymaga przewodu ochronnego, albo trzeba taki przewód poprowadzić od obudowy lampy do zacisku tego na dole najbardziej w prawo.
a poprawiłeś przewody przy świetlówkach połączenie równoległe na szeregowe na wyjściu 3 i 4 no i jak kolega pisał doprowadzić przewód ochronny do lampy albo zmienić lampę
Rozdzielić obwody gniazd od oświetleniowych. Oraz do każdego punktu instalacji (lampa, wyłącznik) doprowadzić przewód ochronny.
Podłączysz sobie krótki przewód do schodowego, a jego drugi koniec zwagujesz z lampą oraz jednym z tych pięciu przewodów, a w drugiej puszcze drugi koniec tego przewodu zwagujesz z drugą lampą. Oczywiście neutralne i ochronne też należy połączyć w obu puszkach.
Gdybyś tej lampy chciał używać, zwłaszcza jako przenośną, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo porażenia, przewód ochronny musi być podłączony. Oczywiście zgodnie z wymogami bezpieczeństwa przy instalowaniu lampy na stałe, przewód ochronny też powinien być podłączony.
Witam, przewód neutralny (tzw. zerowy, zero robocze) przewód neutralny w instalacjach TN-C-S (TN-S) nie jest przewodem zerowym i nigdy nie będzie. Proszę się już tego terminu wyzbyć, bo tylko dezorientację kolega wprowadza. Wracając do tematu: - 3 przewody brązowe wychodzące z lampy pod jeden przewód czarny wychodzący z sufitu, - 3 przewody niebieskie...
Fazę mam w czarnym i brązowym więc jedna fazę muszę Podłączyć na 2 żarówki i jedna fazę na jedną żarówkę ujemny czyli szary dać do wszystkich żarówek na minus a żółto zielony zaślepić? Bk w lampie nie ma na przewód ochronny miejsca
jeżeli i tak uziemienia nie ma do czego podłączyć czy wystarczy 2x1,5mm²? Nie. W każdym obwodzie powinien być wydzielony przewód ochronny, nawet jeśli obecnie nie będzie wykorzystany.
A gdzie masz przewód ochronny? Napisałeś: u mnie jest nowa instalacja Skoro jest to nowa instalacja to obligatoryjnie przewód ochronny musi być. Czyli od łączników do lampy musi być położony przewód minimum 4-żyłowy. Jeżeli masz tylko 3 żyły to możesz sterować tylko jednym obwodem. Czyli albo wszystkie LED załączone, albo wszystkie wyłączone.
Skoro masz z sufitu dwa przewody fazowe i N to ta lampa nie może zostać podłączona do tego wypustu. Żółtozielony do ochronnego PE czarny N a czerwony fazowy.
Tak jak już wyżej pisano. Jest duże prawdopodobieństwo że przewodem zółto-zielonym do lampy została "puszczona" faza. Teraz jest już problem taki - "Czy i w jaki sposób są podłączone (gdzie) przewody ochronne". W obecnej lampie potrzebny jest przewód ochronny a ty go praktycznie nie masz na suficie. Teraz zostaje osoba która jest w stanie posprawdzać...
Przewodu nr 3 na zdjęciu lampy nie bierz na razie pod uwagę bo to przewód ochronny. Zostały więc dwa przewody czyli cała lampa będzie zapalała się jednocześnie.
Z lampy wychodzą 3 przewody niebieski, brązowy i ochronny Więc w czym problem? Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych? brązowy lub czarny – przewód fazowy, L niebieski – przewód neutralny, N żółto-zielony – przewód ochronny PE,
Zasilanie do pierwszego wyłącznika: FAZA, NEUTRALNY, OCHRONNY. Fazowym zasilić drugi wyłącznik, dwa korespondencyjne wówczas wrócą do pierwszego wyłacznika (czyli miedzy wyłącznikami 3x1,5mm²) i w tym też wyłaczniku bedziesz miał przewód wyłacznikowy, który zasili twoją lampę. Reszte już bedziesz miał tzn. neutralny i ochronny bo do tej pierwszej...
żółty na przeciwko żółtego Przecież nie masz takiego. Chodzi zapewne o czarny - a to czy możesz tak zrobić, zależy jaką funkcję pełni ten przewód. Jak już zostało powiedziane na 99% nie jest to przewód ochronny. A ja dodam, że na 99% jest to drugi przewód fazowy i to co chcesz zrobić może wówczas doprowadzić do groźnego dla życia i zdrowia porażenia...
Witam Myślę, że jak zamiast kółek z oznaczeniem 1 i 2 narysujesz sobie styki wyłączników, to wszystko stanie się jasne. Problem w tym, że - przewód ochronny zółto-zielony skończy się pod pierwszym wyłącznikiem i co dociągniesz do lampy?. - 2, że zółto-zielony między wyłącznikami chcesz wykorzystać jako "korespondencyjny". PozdrawiaM.
Z ta ilością przewodów wychodzących z sufitu jest nie możliwe z tą lampą. Już sam fakt że (prawdopodobnie) przewód brązowy został wykorzystany jako przewód ochronny - to już błąd. Jeżeli zmienisz lampę na taką które nie będzie wymagała przewodu ochronnego, to "kumaty" elektryk może coś z tego zrobić. Wymaga to sprawdzenia każdego przewody gdzie jest...
Jak już pisano tu wcześniej tylko ingerencja we wnętrze lampy może dać ci efekt , jeśli nie chcesz wymieniać przewodu zasilającego tą lampę. Można zamontować wyłącznik zwisający z owej lampy lub wyłącznik kinkietowy sznurkowy . Tak czy owak kabel zasilający musi mieć przewód ochronny mimo że lampa jest w 2 klasie.
Jeśli ma żółtą nitkę powinien być to przewód ochronny :) Ilu przewodową masz instalację jakie przewody wystają z sufitu ?:) ( po podłączeniu fazy na przewód ochronny i dotknięciu lampy możesz kolejnego posta już tu nie napisać więc uważaj ! :)
Witam, jako że jestem mniej niż poczatkujący wolę zapytać a dopiero później działać albo z wymianą przewodów albo z zamianą Mam nowe mieszkanie niestety z dość uboga instalacją i okablowaniem, w ścianach sufitach etc kable 3 żyłowe Chciałbym zmienić oświetlenie na szynoprzewody 3 fazowe oraz włączniki dwa klawisze zamiast jednego. Oczywiście tak by...
No metalowej pozytywki np pod śrubkę mocowania jej. No chyba że są jeszcze inne metalowe (przewodzące ) części tej lampy z którymi użytkownik ma kontakt.
Dzień dobry wszystkim Moje mieszkanie jest w stanie deweloperskim w trakcie "wykańczania". Poprzednia ekipa wykonała w łazience przeróbkę włącznika do światła nad lustrem (obsadzenie nowej puszki żeby przenieść łącznik o jakieś 20 cm). Ze ściany wychodzi standardowy kabel trzyżyłowy (L,N,PE) do zasilania lampy - jak w całym mieszkaniu. Zrobiłem jednak...
Kolego bero18, popełniłeś błędy i to duże. Gdzie u ciebie podziała się żyła ochronna? Zasilanie powinno być przewodem 3x1,5; do lampy głównej 3x1,5; do rzędu LED-ów 3x1,5; pomiędzy przełącznikami jeden przewód 4x1,5 i drugi przewód 5x1,5. W całym układzie byłaby żyła ochronna tak jak wymagają tego przepisy, a kolorystyka żył byłaby zgodna z ich przeznaczeniem....
5 pięter-2 wył schodowe ,4 krzyżowe ,6 lamp ,przewód YDYżo 4x1,5mm2. Dodać trzeba przewód ochronny. http://obrazki.elektroda.pl/7570717600_1...
W takiej konfiguracji do lampy potrzeba dwóch żył fazowych przewodu, jednej neutralnej i jednej ochronnej. Rachunek jest prosty.
Witam. To powinno wyglądać tak: http://obrazki.elektroda.net/75_12590591... Wszelkie prace muszą być wykonane przy wyłączonym napięciu(bezpiecznik instalacyjny. Pozdrawiam. A gdzie jest przewód ochronny? Popraw ten schemat.
Czy dobrze rozumiem, że jeśli chcę zachować funkcjonalność i prawidłowość podłączenia, mam następujące opcje? (a) Pruć ściany i wstawić przewód czterożyłowy. (b) Kupić lampę o II klasie ochronności. (c) Użyć bajerów, jak ściemniacze, jakieś sprytne kostki elektroniczne (oglądałem film, gdzie pokazano układ, w którym jedno naciśnięcie powoduje uruchomienie...
A instalacja jest przystosowana do świecenia dwóch sekcji (żyrandola) ? Jeżeli tak to zasada jest prosta: pod sufitem na razie nic nie łączymy. W ścianie gdzie puszka pod przełącznik szukasz próbnikiem (fazerem) fazy a dwa pozostałe przewody badasz próbnikiem z żarówką 230V w stosunku do fazy czy są to N (neutralny) czy PE (ochronny)? Gdy pozostałe...
Kupiona wczoraj ma już 3 kabelek Tu jest problem z obwodem zasilającym lampę bo sama lampa ma na listwie przyłączeniowej wyprowadzony przewód ochronny ( zdjęcie nr 3 od lewej strony) ale przewód zasilający ją już nie.
Ponieważ z nowej lampy, jak rozumie, wychodzą tylko dwa kable , to tylko tak można podłączyć tą lampę,że wszystkie żarówki będą się świecić razem. Aby było inaczej, trzeba by dokonać przełączeń wewnątrz lampy. A które przewody z sufitu podłączyć do kostki?Do tego trzeba na początku użyć miernika, lub tzw."próbówki"Trzeba ustalić, na początku który z...
Zacznijmy od tego, że w puszcze masz fazę(L), przewód zasilający do lampy(L1) i być może przewód ochronny, bo nie mam pewności co to jest. A ten wyłącznik nie będzie prawidłowo działał, bo nie masz w puszce potrzebnego do prawidłowego działania przewodu N
Ta lampa i tak zostałaby uziemiona poprzez posadowienie na metalowej konstrukcji hali. Tę lampę- jako całe urządzenie, producent opatrzył znakiem pierwszej klasy ochronności, wyposażył je również w przewód ochronny. To, że "lampa i tak zostałaby uziemiona" nie ma znaczenia, bo obwód tego odbiornika musi posiadać przewód PE.
Chyba tak zrobię i obetnę końcówkę kabla i połączę przez złączkę z uziemieniem. Podstawa montowana do sufitu jest bez zacisku ochronnego.
A gdzie masz przewód do lampy :?: Żeby to działało musiał byś wykorzystać przewód ochronny a to jest niedopuszczalne.
Uważaj, przewód żółto-zielony w lampie, prawdopodobnie nie jest przewodem ochronnym. W lampie na pewno jest. Natomiast to co wystaje z sufitu już nie. Świadczy o tym choćby żółto zielony wpięty w zacisk wyłącznika. Spaprana instalacja i tyle. Na chwilę obecną nie ma możliwości prawidłowego podłączenia tej lampy. Jednie co możesz zrobić to wszystkie...
Ten oddzielony też muszę jakoś zabezpieczyć dodatkowo? Ten osobny niebieski powinien być razem z pozostałymi. Musisz też wymienić kostkę przyłączeniową na 4-torową. Zwróć uwagę, że nowa lampa wymaga przewodu ochronnego. Czy stary żyrandol też tego wymagał i czy masz odpowiedni przewód w instalacji (wypuście sufitowym)?
1. Czemu obwód gniazd - sypialnia ma 3 przewody? Jeden robi za przewód ochronny, czy to są 2 przewody fazowe i jeden neutralny? 2. Czemu przewód do wyłącznika jest trzyżyłowy? Masz tam wyłącznik świecznikowy (na 2 lampy osobno) i jeden na lampę w sypialni a drugi na lampę w przedpokoju? 3. Czy przewód od lampy przedpokój to przewód od lampy faktycznie,...
Zgodnie z prawidłowymi zasadami BHP, tak podpięta kostka jak na 1 zdjęciu, nie może być użyta (chyba że to jest tylko zabezpieczenie nieużywanych przewodów). Należy sprawdzić które przewody są prawidłowe t.z. który przewód to faza "F" (możliwe że brązowy lub czarny) a który przewód to neutralny "N" (możliwe że szary). Należy też sprawdzić czy przewód...
Dzień dobry chciałem wymienić w domu ramki na oświetlenie, nowe obudowy mają wejścia L/ PE/N Stare L /N i PE zrobiony jako "bolec" Włącznik podwójny i tak ściągając sobie stare obudowy widzę że ktoś wykorzystał przewód ochronny w drugie lampie jako N, tak więc nie mam uziemienia. Czy takie połączenie jest bezpieczne? Do włącznika podwójnego widzę doprowadzony...
Instalacja odbiorcza TNC-S TNS. Nie ma żadnego odbiornika podłączonego jak w TNC, każdy odbiornik ma osobny przewód zerowy roboczy, i osobny przewód zerowy ochronny. W TNC-S masz część instalacji gdzie przewód zerowy jest wspólny i w gniazdach/lampach jest wykonanie zerowanie ochronne, i całkiem osobna część gdzie jest zrobione "po nowemu". U autora...
Trzeba zacząć od od dwóch podstawowych rzeczy. W elektrycznej instalacji domowej mamy fazę (L), neutralny (zero, czy N), i przewód ochronny (PE). Oznaczenia + i - występują w instalacjach prądu stałego np. w samochodach. Nie piszesz jakim napięciem mają być zasilane twoje lampy - 230 V~, czy np. 12 V-.
Czy jak podłącze przewody tak jak na rysunku to będzie wszystko OK ?Przewód ochronny nie będzie używany bo nie ma Zasilanie gniazdek i lampy będzie na jednym obwodzie.
podsumowując i patrząc na schemat to tylko on służy do komunikacji miedzy włącznikami ? Nie. Łączniki komunikują się za pomocą dwóch żył (brązowej i czarnej) co widać na schemacie. Zasilanie 230 V dajesz pod włącznik schodowy w garażu, a zasilanie tych lamp chodnikowych podpinasz pod włącznik schodowy przy bramie. Przewód neutralny i ochronny idą bezpośrednio...
Cześć, wiem że temat był już poruszany tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1... , ale dotyczyło przewodu 4 żyłowego. Mam przewód 3 żyłowy. Czujnik ruchu ma fazę, neutralny i obciążenie. Fazę z czujnika( brązowy) spinam z fazą z przewodu (brązowy), neutralny z czujnika z neutralnym z przewodu i lampy, obciążenie (czerwony) z czujnika...
W takiej konfiguracji używając 3 przewodowych kabli połączeniowych nie da się podłączyć przewodu ochronnego do lampy. Do lampy się da, nie da się do przełączników, a kolorystykę autor ma złą. https://obrazki.elektroda.pl/3665510700_...
Linia zasilająca może pracować w TT, a do obwodu lampy być może nie jest poprowadzony przewód ochronny I tak bardzo często bywa. Od kiedy układ TT występuje równie dobrze bez przewodu ochronnego (uziemiającego)? Od wtedy jak powstało TT a za przewód ochronny robiła rura wodociągowa. Na samej mojej 200 metrowej ulicy mogę kilka takich budynków pokazać....
Zbich70, zatem jakie rozwiązanie preferujesz, gdzie według Ciebie powinienem podłączyć żółty, ochronny przewód, skoro instalacja wystająca z sufitu ma tylko 3 przewody ? W poprzedniej lampie nie było przewodu ochronnego i wisiała bezpiecznie odkąd poprzedni właściciele ją zamontowali.
To jak nie masz czym sprawdzić to musisz zadzwonić do Macieja Wróżą. Przez forum nikt tobie nie powie co jest na którym przewodzie. Wbrew pozorom najważniejszy jest przewód ochronny, mimo że lampa bez niego też będzie świecić. Czy jest on z drugiej strony podłączony czy nie tego też nikt przez forum nie powie. Musisz mieć czym sprawdzić, musisz umieć...
Nie wszystko się uziemia "na siłę". Jeśli lampa jest wykonana w odpowiedniej klasie ochronności-poczytaj o tym gdzieś indziej i nie wymaga ochrony, to nie ma zacisku ochronnego i nie podłącza się przewodu ochronnego, bo nie ma gdzie. W takim przypadku przewód ochronny zaizolowuje się i "czeka" on na wykorzystanie przy ewentualnej wymianie lampy.
Jeśli w nowym żyrandolu występuje przewód ochronny żółto-zielony, to powinien ten żyrandol być podłączony do odpowiedniego przewodu w suficie, który u Ciebie nie występuje. Taki żyrandol nie powinien być, zgodnie z obecnymi przepisami podłączony w takiej instalacji-dwu przewodowej. Dotyczy to żyrandoli z materiałów przewodzących, a takie głownie są....
Bardzo proszę o rzetelne i sensowne wyjaśnienie użytkownikom elektroda.pl dlaczego podłączenie żółto-zielonego przewodu ochronnego PE może mieć wpływ na pracę przetwornic w lampie LED z czujnikiem PIR. Powód jest dokładnie ten sam dla którego obudowa komputera PC z zasilaczem podłączonym bez przewodu ochronnego "kopie". Powód jest dokładnie ten sam...
Witam Dwie lampy i tylko jeden haczyk to może być problem. :D Do rzeczy. W jednej lampie masz: L - przewód fazowy (brązowy) N - neutralny (niebieski) PE - ochronny (żółto-zielony) Jest to lampa wykonana w I klasie ochronności. W drugiej lampie masz: L - przewód fazowy (brązowy) N - neutralny (niebieski) Jest to lampa wykonana w II klasie ochronności....
Według tego, co tam podajesz, to: L=LIGHT (niebieski) - faza światła L=l (czarny) - faza wiatraka N=N (biały) - zero (pewnie wspólne dla żarówki i wiatraka) żółto - zielone, oba - przewód ochronny Przydałaby się też PODSTAWOWA znajomość symboli elektrycznych. Wszak zabierasz się za zabawy z prądem.
Ponieważ Przewody komunikacyjne z punktów A i C spotykają się w punkcie B. W punkcie C montujesz przełącznik krzyżowy, a punktach A i B schodowe.W punkcie B musisz mieć zasilanie (czyli N i L, a przydał by się też przewód ochronny. Z tego punktu zasilasz jeden z przełączników schodowych, i wychodzisz z fazą (z drugiego przełącznika schodowego )na lampy,...
Podpięta jest prawidłowo (czarny-czarny, niebieski-niebieski, oryginalnie nie posiada przewodu ochronnego), Nie wydaje mi się, że prawidłowo. Skoro piszesz, że konstrukcja lampy jest metalowa, to należy podłączyć przewód ochronny do jej metalowego korpusu. Sama lampa, może takiego nie posiadać, ale powinno być miejsce do podłączenia jego. Dodano po...
są dwie żyły Więc masz N i L. w elektrycznym facet coś mówił że da się to zaprogramować na 3 osobne wejścia Bzdura. Żaden programator nie wygeneruje przewodu PE, a taki musi być. To jest przewód ochronny.
Jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki.... Na żyrandolu jest taka kostka jak na zdjęciu a z sufitu idą dwa kable brązowy z prądem i niebieski bez prądu.... Jak mam podłączyć to żeby swicily 4 żarówki? Dodano po 11 Taka jest kostka Tu już jest problem, bo lampa jest wykonana w I kl ochronnosci. Trzeba również podłączyć przewód ochronny żółto-zielony z...
Jeżeli masz dwa klinkiety i były one załączane osobno to wymagany był włącznik podwójny. Jedną połówką załączałeś jedna lampę drugą połówka drugą lampę. By zrealizować to zadanie potrzebujesz 3 przewodów dochodzących do włącznika. Jeden przewód fazowy który poprzez włącznik rozdziela się go na dwa obwody które doprowadza się do odpowiedniej lampy (twój...
Nie wiem czy powinieneś się zabierać za takie rzeczy, skoro masz tak małe pojecie! Jest to niebezpieczne napięcie dla życia i jeden błąd może sporo kosztować! Co to jest wyłącznik różnicowo-prądowy, jak również zwyczajny bezpiecznik tzw S-y i jak wyglądają - powinieneś wiedzieć. Jeśli się podstaw nie zna, nawet tak prostą sprawę jak podłączenie oprawy...
Kolega wyskakuje z normami. To czekam na wyjaśnienie gdzie podłączyć przewód ochronny jeśli z lampy wychodzą dwa przewody? Nie widziałem tych lamp ale są zapewne całe plastikowe więc nie ma mowy o porażeniu przy wymianie żarówki. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu że przewód zółto-zielony ma funkcje ochronną i nie powinno się go wykorzystywać w innych...
przewód ochronny transformator uszkodzony przewód ochronny przewód ochronny oświetlenie
ujemne napiecie dodatnie excel listy rozwijane zamel zasięg
zasilać jarzeniówka zasilać jarzeniówka
Deskorolka elektryczna SYL-08 - brak hamulców podczas jazdy Wymiana turbiny w Volvo XC90 - krok po kroku