Pamiętaj, że częstotliwość przetwornicy na TL494 (i innych kontrolerach push-pull) jest dwukrotnie niższa od częstotliwości generatora.
Witam kolegów. Mam piec centralnego ogrzewania przywieziony z USA. Jego elektronika do prawidłowej pracy potrzebuje zasilania 60Hz W związku z tym potrzebuję przetwornicy częstotliwości 50/60Hz, 50W Może ktoś podeśle link do takiej przetwornicy lub jej schemat.
Na tej stronie masz konkretny przykładowy projekt przetwornicy DC/AC (dolna część schematu), który dostarcza tzw zmodyfikowanej sinusoidy, która jest lepsza niż ordynarny prostokąt. http://danyk.cz/menic230_6_en.html
To jest układ generatora samodławnego - generuje pojedynczy impuls, przy czym ładuje kondesator C1 tak, że tranzystor nie przewodzi - dostaje ujemne napięcie na bazę. Czas potrzebny na rozładowanie tak, by generator mógł znów zadziałać, pewnie jest około 0,2ms (R1*C1=0,4ms, ale czas ładowania będzie znacznie mniejszy) - więc impulsy będą się powtarzać...
Ja używam TL494 do 200kHz, właśnie zrobiłem na tej częstotliwości przetwornicę dwufazową STEP-UP do zasilania laptopa i działa bardzo dobrze. Dla twojej przetwornicy 100kHz będzie dobrym wyborem, większa częstotliwość to problemy z zakłóceniami i efektem naskórkowości a niższa to zwiększone wymiary dławika.
1. a transformator masz / jaki możesz mieć ? Malutkie nie będzie , wszystkiego mnogo, elektrolitów itd ... 2. nagonka na impulsowe jest przesadzona, jak dobrze wykonane nie ma problemów. Niektóre na zapas profilaktycznie mają zmianę bazowej częstotliwości przetwornicy, aby odsuwać zakłócenia GDYBY były.
Poza diodą D1, diody D2 i D3 też są do wymiany. Trzeba dam dać diody UF400x albo 1N5819. Tranzystora Q3 nie da się wysterować wprost z płytki Arduino. Mi zwykle sterowanie MOSFETów za pomocą IR210x wydawało się za wolne, i dodawałem komplementarne wtórniki emiterowe na wyjściach. Jaka ma być częstotliwość pracy tej przetwornicy?
Przydałby się schemat tego zasilacza. Na jakiej częstotliwości pracuje ta przetwornica? Można spróbować BC817-40, ale nie ma pewności, czy nie wysiądzie po krótkim czasie. Ten 2PD601 powinien być lepszy. Możliwe problemy: (1) w układzie przetwornicy mogą występować napięcia znacznie większe od napięcia zasilania, w tym za duże dla BC817; (2) przy dużej...
Możesz spróbować tego schematu znaleziony na elektrodzie, opartym o układ NE555 w którym masz dwie regulacje a mianowicie częstotliwość i okres. Umożliwia to dopasowanie przebiegu prostokątnego do większości transformatorów i pożądanych aplikacji.
Witam. Poszukuje schemat przetwornicy ze stałego na sinusoidalny 50Hz. Ma on służyć do uzyskania z napięcia samochodowego napięcia sieciowego z odpowiednią częstotliwością i przebiegiem.
Poszukuję prostego schematu do wykonania zasilacza do ukłdu pomiaru konduktancji przy pomocy sygnału o częstotliwośći 300-1000Hz przemiennego ze względu na zjawisko jonizacji elektrod. Może to być schemat przetwornicy napięcia
Bez schematu ciężko powiedzieć. Pewnie jest to przetwornica typu Flyback ale trzeba mieć pewność. Trzeba ustalić na co ma wpływ potencjometr czy na częstotliwość czy może na wypełnienie.
Ten schemat jest bardzo poglądowy. W rzeczywistości zamiast tych wyłączników zastosowane są tranzystory przełączające. Te 12V nie jest "dodawane" tylko jest to właściwe zasilanie przetwornicy.Przy częstotliwości podanej na schemacie zwykły transformator się nie sprawdzi. Trafo do takiej przetwornicy powinno być nawinięte na specjalnym rdzeniu zdolnym...
DNBass - podaj dane transformatora (rdześ,drut,li.zwoi) Bardzo ciekawy schemat. Na jakiej częstotliwości pracuje przetwornica? Sory że odbiegam od tematu :oops:
NMOS też może być ale bramka będzie musiała dostać wyższe napięcie od wejściowego a PMOS wystarczy jak bramkę będziesz przełączał między VCC a GND. Pierwszy schemat korzysta z NMOS ale jest bardziej skomplikowany.
Problem w tym że transformator już istnieje, jest to duży toroid, poprzednio pracował przy 700Hz i dawał radę. Nie wiem z jakiego jest materiału, więc trzymam się takiej częstotliwości.
No to szukam dalej... :D to jest o ile się nie mylę Full bridge LLC http://obrazki.elektroda.pl/2593113400_1... http://www.epcos.com/web/generator/Web/S... Z tego co udało mi się wyczytać obwód rezonansowy stosuję się w celu ograniczenia...
Szukam schematu przetwornicy z 220 Volt 50 Hz, na napięcie 110 Volt i częstotliwości 60Hz. Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
A czy reszta parametrów: prąd nasycenia i indukcyjność się zgadzają, inaczej mówiąc czy transformator który masz był projektowany na podobną moc i częstotliwość pracy?
Nie mam w chwili obecnej schematu Jednak gdzieś na Forum był temat omawiany łącznie ze schematami . Powinieneś szukać falownika lub przetwornicy częstotliwości Pozdrowienia
Christo i inni słyszeliście może o efekcie naskórkowości ??? Lampa plazmowa wypali wam dziury w palacach, a nic was nie porazi. Tam macie za wysoką częstotliwość, a takie prądy płyną tylko po skórze. W załączniku schemat tej przetwornicy. W kolektor T2 wpinasz uzwojenie które kiedyś było używane jako wtórne trafa. Czyli trafo obracamy.
W sieci 230 V w szczycie sinusa powinno być 325 V, więc z 12 V trzeba zrobić ponad 300 V. W układach przetwornic impulsowych, napięcie można stabilizować dzięki modulacji szerokości impulsów. A czy mógłbym przetworzyć 12 V na 200 V/400 kHz, wyprostować i wtedy zrobić napięcie przemienne? Wszystko falą prostokątną. Można. Napięcie prostokątne ma taką...
Proszę schemat przetwornicy z uzwojeniem wtórnym
Przeszukaj tematy: przetwornica częstotliwości lub zasilacz impulsowy.
jakie napięcia podaj wartość, czy ma byc zmienne (jaka częstotliwość) czy stałe.
Witam. Potrzebuję schemat przetwornicy częstotliwości z normalnego prądu w gniazdku na 400MHz. Chcę ją wykorzystać do zrobienia plazmotronu niskotemperaturowego. Jeśli macie inne pomysły na wytwarzanie plazmy to także piszcie (ale w sposób ciągły ma się wytwarzać).
(at)picia22 Jeśli oryginalna przetwornica pracowała z częstotliwością 50Hz i zwykłym transformatorem sieciowym, to moja aplikacja nic Ci nie pomoże. TL494 to sterownik do przetwornic impulsowych i może pracować (jak ktoś wcześniej słusznie zauważył) z minimalną częstotliwością 1kHz.
To ja narysowałem kiedyś ten schemat i z założenia miał być najprostszy - sterownik TL494 pracuje z maksymalnym wypełnieniem. Pozatym w przetwornicach do wzmacniaczy samochodowych nie stosuje się regulacji i stabilizacji napięcia. Wartości elementów w gasikach na uzwojeniu pierwotnym są błędne i będą wprowadzały niepotrzebne straty - należy użyć rezystorów...
Jak najprościej zwiększyć obroty silniczka w takiej pompce? Może macie schemat jakiejś przetwornicy bo chyba trzeba zwiększyć częstotliwość. Kiedyś, lata temu był taki schemat chyba w radioelektroniku ale już dawno go nie mam. Za pomoc z góry dziękuję.
Prad najlepiej 0.5 A
Witam Kup jakiś transformator WN od TV Jowisz, Helios, Neptun itp. Generalnie prawie wszystkie polskie TV z lat 80 miały takie transformatory, możesz też rozejrzeć się za trafkiem od jakiegoś lampowca ale one dają wyższe napięcie. Wtórnego wcale nie musisz przewijać, napięcie z tych transformatorów jest w okolicach 6KV, jednak one nie będą pracowały...
małe pytanie: jaka jest częstotliwość sieci w USA?
W sumie do zasilania mostka H falownika solarnego niedużej mocy powinna wystarczyć przetwornica w konfiguracji flyback, może być dwutranzystorowa. Schemat pokazuje że jest to pół-mostek pracujący z wysoką częstotliwością (pierwszy post), z tego wynika konstrukcja trafa przetwornicy.
Tzn? Chodzi ci o ten np. stabilizator na LM? To musi być na stałe podłączone to zasilacza ? Nie lepiej na jednym kawałku PCB zrobić sam zasilacz z wyjściami napięć takich jakie chcę a potem podłączać co mi się żywnie podoba ? Schemat zaprojektowanej przetwornicy. Czy wykorzystasz dokładnie takie same elementy jak te na stronie danyka? Czy masz już...
Witam! Nie mam schematu tego odbiornika ale TEA 2164 jest sterowany przez trafko częstotliwością odchylania h , jaki scalak jest w odchylaniu h ? wymień elektrolity w zasilaniu tego scalaka.
2. Od L1
Transformatory z rdzeniem ferrytowym nie nadają się do budowy przetwornicy o częstotliwości pracy w okolicy 50-60 Hz. Do tego potrzeba rdzenia z blach stalowych, który zapewni właściwą indukcyjność uzwojeń. Posługując się elementem ze zdjęcia, możesz wykonać układ wg podanego schematu, ale podwyższając częstotliwość generatora NE555 do rzędu kiloherców...
Tym układem nie można regulować obrotów silnika 3-faz. Da się zbudować taki układ, którym poprzez regulację fazową można regulować obroty silnika 3-faz. Ze względu na charakterystykę silnika 3-faz. klatkowego, należy zastosować sprzężenie zwrotne z czujnika obrotów na wale silnika. Lepszym sposobem regulacji jest przetwornica częstotliwości.
Witam Całkowicie źle zrobione sterowanie mosfetem, jak lubisz sam coś wymyślić to chociaż zobacz jak to robią inni. Praktycznie prawie cały schemat ma błędy.
Po zmniejszeniu pojemności kondensatora na wyjściu przetwornicy możesz spróbować wykorzystać wejście on/!off i sterować stosunkowo niską częstotliwością - rzędu 200 Hz. Można kupić na Alledrogo.
Zrezygnowałem z naprawy samodzielniej. Po rozmowie z serwisem fabrycznym otrzymałem odpowiedź że nie wszystkie elementy da się kupić ponieważ niektóre są robione pod zamówienie producenta i tak programowane. U mnie uszkodzony jest moduł sterujący częstotliwością. Odesłałem do fabrycznego serwisu. Można zamknąć temat.
Vripple to maksymalne dopuszczalne pulsacje napięcia na wyjściu. Fmin to minimalna częstotliwość w kHz.
Najlepszym rozwiązaniem jest przetwornica na układzie SG3525A . Ten układzik sterownika pracuje poprawnie na częstotliwości 50Hz . Z innymi sterownikami nie próbowałem tak niskich częstotliwości więc nie wiem . Kłopot może sprawić jedynie konieczność przewinięcia jakiegoś fabrycznego transformatora do wymaganych napięć . Inną metodą jest zrobienie przetwornicy...
Ale nie napisałeś czy na wyjściu ma być 50Hz czy 50kHz a może jeszcze sinus ?? (prostokąt 50Hz da się w miarę łatwo zrobić sinus już trudniej) A co do sprawności, to prawie każda przetwornica wysokiej częstotliwości będzie miała grubo ponad 50% nawet do 90%
Albo jest to rdzeń z trafa wysokiego napięcia. Takie rdzenie dość dobrze sprawują się w przetwornicach push-pull, mają dużą indukcję nasycenia i małe straty przy częstotliwości poniżej 30 kHz.
IRFP260NPBF Ma ciut mniejszą oporność kanału i większy prąd - jest odrobinkę lepszy. Diody szybkie różnią się czasem reakcji. Dioda spolaryzowana w kierunku przewodzenia potrzebuje czasu by zareagować po odwróceniu polaryzacji na kierunek, w którym ma blokować przepływ prądu - przez pewien czas przewodzi, mimo że jest "podłączona na odwrót". Zwykłe...
Jak podłącze je w domu do gniazdka to nie ma żadnej mowy o buczeniu ni nic. czym pozbyć się buczenia w kolumnach Kształt napięcia z tej przetwornicy jest daleki od ideału - sinusa, jaki masz w domowej sieci energetycznej. Każda przetwornica generuje zakłócenia, których pozbyć się jest tym trudniej im dalej od idealnego przebiegu. Zwłaszcza w tanich...
Możesz nawet na kartonie. Co do zwiększenia napięcia przez zmiane diod Zenera, to jest ono możliwe, ale też w pewnych granicach, zależnych od indukcyjności L1 i częstotliwości pracy tej przetwornicy.
Zmierzyłeś częstotliwość? Czym?
Zamieszczam schemat całego zasilacza. Wkrótce wykonam pomiary.
Czy ma to być opracowanie teoretyczne czy praktycznie działający projekt ? Jeśli to drugie to porywasz się z motyką na słońce. Wiem o czym mówię, sam opracowuję podobny prototyp i zajęło mi już to 2 lata badań prób z użyciem dość drogiego sprzętu pomiarowego. Nie wspomnę o sporej zainwestowanej kasie w testowane elementy. Polskiej literatury na ten...
Widziałem gdzieś schemat przetwornicy pracującej na wysokiej częstotliwości (możliwe, że około 50kHz) z której napięcie wyjściowe było prostowane, a następnie z wyprostowanego napięcia (chyba ok.600 V) kluczami tranzystorowymi było robione prostokątne przemienne 50Hz. Teoretycznie zasilając uzwojenie transformatora dające 5V napięciem 12V z akumulatora...
Falownik jest przetwornicą częstotliwości , a nie napięcia. Proszę szukać na dowolnej wyszukiwarce pod hasłem "przetwornica napięcia".
Każde wykonanie oparte o ten sam schemat może zachowywać się inaczej. Jakkolwiek częstotliwości nie są aż tak wysokie, to samo ułożenie ścieżek już może spowodować jakieś nieoczekiwane zachowania. Wartości C15, R25 oraz C8, R10 ustalane są na etapie uruchamiania. Spróbuj zmniejszyć wartości rezystancji by uspokoić układ.
AVE... Zrób zdjęcie nawiniętego transformatora. Ja miałem problemy z przetwornicą half-bridge, bo transformator był niedokładnie nawinięty, przez co jeden z kluczy wybierał papieża w chwili włączenia do prądu. Im większa częstotliwość pracy, tym ważniejsza jest dokładność wykonania transformatora... EDT49 nie powinien stwarzać problemów do 1,4-1,5kW...
Ok, na przykładzie układu podanego przeze mnie w pierwszym poście: co zmienia częstotliwość pracy takiej przetwornicy ? Powiedzmy, że chcę ustalić częstotliwość pracy na 50 kHz. Następnie narysuję schemat, zaprojektuję transformator i poproszę Kolegów o konsultację, czy i gdzie popełniłem widoczne na pierwszy rzut oka błędy :)
Witam, mam pewien problem. Chciałbym zrobić regulator do pompy, która zasilana jest z sieci ( 220V ), aby pompa mogła chodzić słabiej/ciszej/wolniej. Dowiedziałem się już, że potrzebuję przetwornicy częstotliwości np. od 20Hz do 50Hz - mógłbym wtedy regulować pracę pompki. Ma ktoś schemat takiej przetwornicy? Jest to bardzo skomplikowany układ? Wymaga...
Nie spaliłoby tranzystora gdybyś stosował w miejscu bezpiecznika żarówkę. Teraz trochę widzę, chociaż przydałby się schemat. Wychodzi na to, że transformator przetwornicy steruje bezpośrednio kluczem trafopowielacza. Przetwornica pracuje na częstotliwości linii. To jest bardzo rzadko stosowane rozwiązanie, podeślij schemat. Odpinając +B rozumiem, że...
Z wymianą, to wiem, wiem, sam jestem przeciwnikiem wymiany wszystkich na chama. Chyba na schemat nie ma co liczyć. Mam wrażenie, że coś z elementów biernych obciąża przetwornice i następuje spadek napięcia, włącza się alarm i świruje miliamperomierz.
AVE... Piszesz strasznie chaotycznie, ciężko to się czyta i ciężko odpowiadać na pytania. Ponadto brak schematów czy zdjęć i same opisy układów raczej nie ułatwiają zadania. Większość przetwornic pracuje z częstotliwością >20kHz, coby nie czynić słyszalnego hałasu w indukcjach (magnetostrykcja). IGBT i niskie napięcie to zły pomysł. To są tranzystory...
no cóż do tego służą przetwornice na elektrodzie pełno jest schematów, jeąli jednak częstotliwość nie będzie związana z częstotliwością sieci 50 Hz to wtedy trzeba użyć falownika
Oto mój problem: planuję budowę przetwornicy jak w temacie. Posiadam już transformator toroidalny, tranzystory w drodze. Chciałbym prosić któregoś z bardziej obeznanych ode mnie kolegów o zaimplementowanie sterownika który posiadam (znajduje się w zasilaczu) oparty jest na układzie do którego bardzo trudno znaleźć notę katalogową, do schematu przetwornicy....
A co ten układ ma robić AC->AC? Dokładnie jest to coś w rodzaju przetwornicy ac-ac.
Witam czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie na tym schemacie jest generator drgań dla przetwornicy (transformatorka) bo muszę zwiększyć jego częstotliwość. http://img213.imageshack.us/img213/3729/...
Z sukcesem uruchomiłem prototyp pastucha zrealizowany według własnego pomysłu. Przetwornicę WN wykonałem w oparciu o układ UCC2808DTR-2 oraz transformator odchylania telewizora. Uzwojenia w układzie push-pull, 2x7zw. Częstotliwość kluczowania dobrałem na ok. 35kHz. Przy tej częstotliwości przetwornica pobierała ok. 1,5A. Następnie dołączyłem układ kluczujący...
Jedyne różnice takie że TL494 nie porównuje napięcia wyjściowego ze stałym napięciem 5V, ale z napięciem dawanym przez DAC z procesora. Jest mniejszy kondensator na wyjściu przetwornicy (aby się dało szybko przestrajać napięcie). Oraz że jest prostszy filtr wyjściowy (mniejsza wartość kondensatora). Myk ma polegać na tym że przetwornica ma dawać regulowane...
Witam. Ostatnio zaczął mnie interesować temat przetwornic wysokiego napięcia. Próbowałem coś tam sklecić na transformatorze od WN, jednak efekt był bardzo mizerny ~3mm. Chciałbym się poradzić co zrobić by osiągnąć jak najlepsze parametry (sprawność, napięcie) takiej przetwornicy, a także spytać o jakiś schemat przetwornicy, gdzie dałoby się regulować...
Witam Taka przetwornica ma bardzo małą moc i do tego jest błędnie zrobiona. Tranzystory kluczujące w czasie przełączania robią zwarcie. Może te zwarcie nie trwa długo ale na pewno wytwarza dużo zakłóceń. Niestety, proste schematy mają zawsze jakieś niedociągnięcia. Częstotliwość z jaką ta przetwornica działa to około 45Hz. Do tak małej przetwornicy...
Wszystko jak najbardziej ok, tylko muszę jednak powiedzieć że czas trr jest bardzo istotny w tym przypadku, ale jak najbardziej to się nie kłóci z tym co napisałeś powyżej czy poście #2. trr - time reverse recovery czyli czas w jakim dioda wraca w stan zaporowy poprzez pozbycia się ładunku z złącza czyli pojemności. Im szybciej się to dzieje tym wyższa...
Witam ponownie Jak napisałem w ostatnim poście - nie krytykuję. Zaprezentowany schemat... no cóż, zatem kilka spostrzeżeń: - zakładając, że na schemacie symbol baterii narysowany jest zgodnie z zasadami, czyli krótsza kreska to "-", tranzystory włączone są na odwrót, - aby w pełni otworzyć tranzystory MOSFET, napięcie na bramce powinno być w granicach...
Roman Makaj mógłbyś przedstawić na forum schemat takiego generatora sinusa dla częstotliwości 50Hz.
Szanowni forumowicze, znalazłem jedną niezgodność i proszę o zweryfikowanie czy dobrze myślę. Mianowicie chodzi o tranzystory IGBT w przetwornicy SMPS Q605 i Q606, na schemacie są IKP20N60T i takie kupiłem i zamontowałem, natomiast te które były zamontowane to IRGB20B60PD1. Poniżej PDF-y obu: IKP20N60T: https://www.farnell.com/datasheets/23319...
Witam przeglądając temat zauważyłem ciekawy schemat z regulacja napięcia wyjściowego, rozumiem ze wypełnieniem sygnału regulujemy prąd a czym regulujemy napięcie? częstotliwością kluczowania? pytam ponieważ chciałbym zaprojektować przetwornice z możliwością reg. napięcia w układzie pełnego mostka.
Mam zamiar wykonać prostą przetwornicę częstotliwości jednofazową docelowo trójfazową 3x220, sterowanie PWM, na wyjściu tranzystory IGBT i bez zbędnych bajerów, regulacja 5 do 100 Hz Na mikrokontrolerze ATmega16/16MHz. Czy ma ktoś może schemat połączeń tranzystorów które było sprawdzone w praktyce. Pozdrawiam.
Dożucam schemat przetwornicy tranzystorowej niegdyś przeze mnie opracowaną. Przetwornica z początku pracuje z częstotliwością ok 50 Hz, ale jak się ją obciąży to podwyższa się...
Ale co powoduje powstawanie przesunięć i zmianę amplitudy wahań Trochę nie rozumiem o co pytasz, bo jeśli o konstruowanie przetwornicy, (czy nawet stabilizatora liniowego, albo wzmacniacza mocy audio bo tam są te same zjawiska), to elementy powodujące przesunięcie fazy są częścią składową konstrukcji i nie da się ich usunąć. Startujemy z projektem...
ale możesz powielać napięciez przetwornicy 1kV i z częstotliwości 20 - 100kHz i przy niedużych pojemnościach masz dużą moc masz może schemat prostej przetwornicy 1kV.
Liczba zwojów zależna jest od częstotliwości, kształtu napięcia, indukcji i pola przekroju rdzenia, każdy prostszy wzór, ma podstawione stałe wartości w kilku miejscach.
Witam. Zbudowałem przetwornice według tego schematu. Przy wartościach ustalających częstotliwość wszystko smiga. Szukałem kalkulatorów to tl jednak co strona to wychodza mi różne wartości elementów. Potrzebuje płynnej regulacji od 11khz do 13khz w miare jak najdokladniej. Myślałem o użyciu trymeru wieloobrotowego 5 kilo om + ewentualnie jakis rezystor....
Napisałem: zwiększ częstotliwość generatora. Daj link do schematu, to pokażę, który kondensator wymienić.
(at)sosarek Nie bo to diy. Od razu mówię że nie ma żadnej przetwornicy podwyższającej napięcie. Moc tergo cacka to w porywach 25w
A jeśli pozwolisz, że spytam poza tematem, który parametr tranzystora przystosowanego do pracy liniowej podany w karcie katalogowej odpowiada za "Możliwość jego pracy przy częstotliwości 100kHz" i nagłej pracy liniowej ? MOSFETy da się bardzo szybko przełączać, ale im wyższa częstotliwość tym większych prądów bramki potrzeba, pewnym ograniczeniem jest...
Do takich prac najczęściej stosuje sie generator funkcyjny, czasami uzupełniony dodatkowym wzmacniaczem mocy. Poradził bym ci najpierw rozejrzeć się w poszukiwaniu gotowego generatora, używany można czasem dostać za niewielkie pieniądze. Uniwersalność znacznie większa niż twoje minimalne wymagania. Jeśli jak piszesz wystarczy ci sam sinus to łatwo można...
Schemat pierwszy to typowy układ twardo przełączający. Ten układ można wykorzystać do przetwornicy. Jest to układ prosty i polecany początkującym. Natomiast na schemacie drugim widzimy rezonansowy, dzięki czemu minimalizujemy straty przy przełączaniu tranzystorów. Zamiast cewki można użyć transformatora jednak wtedy częstotliwość rezonansowa będzie...
CD4047 ma oscylator i dzielnik częstotliwości przez 2, dzięki czemu generuje wypełnienie równo 50%, co ma znaczenie, żeby nie nasycać transformatora.
a czy ma ktoś schemat tylko że na tranzystorach i nie musi to szybko ładować kondensatora np.200µ i żeby to mialo ze 200 lub 300v i było na trafie sieciowym. Witam. Skoro tak to zrób przerzutnik Schmita na około 50 Hz, znajdź trafo sieciowe 230/6 V . Wyjście przerzutnika podłącz do uzwojenia wtórnego trafa, a na pierwotnym zamontuj mostek (to...
To w końcu chodzi o sinusoidalną, czy "nie o siunsoidalną"? I co w niej ma być sinusoidalne, i dlaczego wszyscy mają się domyślać, na jakiej częstotliwości ma pracować i jaką ma mieć moc? Przetwornica rezonansowa daje sinusoidalne napięcie wyjściowe.
Zwykle źródłem piszczenia jest rdzeń transformatora, tzw. drgania magnetostrykcyjne. Czasem zdarza się, że pomimo iż przetwornica pracuje na częstotliwości ponadsłyszalnej (np. 50kHz) to słychać piszczenie, czasem skwierczenie. Powodem zwykle jest obwód sprzężenia zwrotnego, jego dynamika. Zamiast odpowiednio wpływać na kontroler by ten właściwie ustalał...
Cześć. Wymień więc zwykłe kondensatory po stronie pierwotnej, Sprawdź diody i rezystory. Pozdrawiam. Witam jeszcze raz w tej wiadomości - została zgłoszona do Moderatora z opisem: "Data zgłoszenia: 15:38:05 2008-07-19 Opinia użytkownika: ========== Bez sensu. Jak wymieniłes to i nie działa to wymień tamto. Może od razu wszystko wymień i będzie działac!...
Potencjometr ustawiasz, żeby było na wyjściu jakieś 12-13V bez PWMa i będzie ok. Ten pin EN jest raczej nie jest do niczego podłączony na płytce przetwornicy, ale dla pewności sprawdź. Do niego musisz dolutować rezystor i przez ten rezystor podać sygnał PWM. Oczywiście masy mikrokontrolera i przetwornicy muszą być połączone. To ma być test, bo to powinno...
moja przetwornica na SG jak miała ustawione 312kHz to wogule nie miałem napięcia na wyjściu trafo , przy 600Hz bardzo duży pobór prądu i gorące mosfety , teraz mam 88kHz i bez obciążenia pobiera 0.22A . napewno masz problem z częstotliwością , dobieranie kondensatorów "na pałę" nic nie da , musisz zmierzyć częstotliwość ! zrób przetwornicę wg schematu...
Witam, mam problem z transformatorem podwyższającym napięcie. Kiedy wziąłem gotowca na rdzeniu metalowym, działał dobrze, jednak gdy zmieniłem go na własnej roboty na rdzeniu ferrytowym, to podwyższał napięcie bardzo delikatnie i kompletnie nie zgadzało się z obliczeniami. Manipulując częstotliwością, napięcie się zmieniało, ale było dalej za małe....
Częstotliwość dobierzesz elementami RC w obwodzie oscylatora IR2153. Jeśli użyjesz transformatora z ATX (pierwotne 40zw, wtórne 2x7zw) to częstotliwość ustal na 50kHz. Przykładowy schemat zasilacza do wzmacniacza z układem IR2153: http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html Zamiast dużych gabarytowo kondensatorów 1000uF/200V możesz użyć jednego 470uF/400V, zaś...
600Hz-6KHz, takiej częstotliwości nie uzyskasz, trafo impulsowe nie jest przystosowane do takich częstotliwości. Nawet jeżeli pozmieniasz elementy RC, i uzyskasz tą częstotliwość, to tranzystor długo nie pożyje. Koniecznie przetwornica z 230 ? kiedyś zamieszczałem schemat takiej przetwornicy, tyle że z 5-6V
http://obrazki.elektroda.pl/5596783700_1... Dodano po 6 Do kolegi twierdza10 Mając na uwadze próbę budowy przez Ciebie prostej przetwornicy DC 12V/230V o nie dużej mocy proponuję skorzystać z załączonego powyżej schematu przetwornicy, która wiele lat temu została przeze mnie zaprojektowana, zbudowana, uruchomiona i praktycznie sprawdzona....
Alternator daje faktycznie 3 fazy ale nie 50 Hz ! Jest to częstotliwość zależna od obrotów silnika w granicach kilku kHz...
Kolego problem z dzwonkiem to najmniejszy kłopot. Twój radiotelefon bo tak to trzeba nazwać musiałby być dupleksowy czyli w każdym aparacie powinny być nadajnik i odbiornik pracujące na odpowiednich częstotliwościach, dalej jakiś system sygnalizacji podniesienia mikrotelefonu powodujący uruchomienie dzwonka - te 60 V to byle przetwornica załatwi ale...
Rozumiem, za dużo zwojów nie zmniejsza sprawności, ale zmniejsza moc maksymalną. Aby zrównoważyć te wartości należy odpowiednio dobrać ilość zwojów... Dziękuję za radę, zaraz zabieram się za nawijanie nowego trafo ;) Zrobiłem na szybko takie obliczenia: pierwotne: 2*4 zwoje, drut 0,3mm, 9 drutów na zwój wtórne: 2*13 zwojów, drut 0,3mm, 3 druty na zwój...
Jednak schemat ideowy jest ogólnodostępny w google pod hasłem passive filter harmonic Już widzę, to są obwody rezonansowe strojone na każdą harmoniczną z osobna, ten co wybrałeś pewnie ma dwie częstotliwości rezonansowe, ponieważ harmonicznych jest wiele to i obwodów będzie wiele. Słyszałem również o PFC, jednak czy na wyjściu nie "wypluwa" on prądu...
Znalazłem uszkodzenie przetwornicy, okazało się że była pęknięta ścieżka. Takie mikropęknięcie prawie niezauważalne. Teraz jednak pracuje ona ze zmniejszoną częstotliwością i w związku z tym daje zaniżone napięcie ok.44V. Muszę przyjżeć się kondensatorom.
zmiana częstotliwości przetwornicy schemat przetwornicy sinus schemat przetwornicy ładowarki
sprężarka danfoss halogenowy transformator windows schowek
Optymalne ustawienie pokrętła w lodówce Amica Kody do pilota uniwersalnego dla DVD Manta