Oscyloskop.
Do naprawy m.in. spawarek oraz innych maszyn przemysłowych używam oscyloskopu cyfrowego Siglent-a.
Trzeba przeglądnąć wszystkie elementy w układzie bramek tranzystorów, bo zapewne też są popalone. Trafko przekładnika pomierzyć. Odłączyć tranzystory i sprawdzić co sie dzieje z przebiegami na bramkach - oscyloskop.
Nie twierdzę że to wina scalaka ale jest dużo rzeczy które mogą go blokować. Te scalaki są dosyć łatwe do obadania więc to dobry punkt zaczepienia. Dysponujesz oscyloskopem?
Gdzie przyłączasz masę oscyloskopu?
Jakim napięciem zasilasz UC3844?
Miałem kiedyś taki przypadek, że były zimne luty pomiędzy górną płytą a tą małą płytką z malutkim toroidem. Efekt był taki, że jedno z ramion mostka H nie byłą wysterowana a efekt mniej więcej taki jak u Ciebie. Żeby to dobrze zbadać to potrzebujesz oscyloskop.
To kwestia ustawien. jest tam przycisk "zapusk wnutrienny/wnieszniewny" -zewnętrzne/ wewnetrzny, automatyczny (wyzwalanie) lub ręczny. Na ręcznym trzeba podkręcać gałką, "urowień" aby najechać na poczatek wyzwalania. trochę trzeba z tym poćwiczyć. Poza tym ustaw fokus (ostrość) i zmniejsz kontrast, bo ta plama jak w spawarce, szkoda luminoforu.
Tym oscyloskopem dasz radę zmierzyć.
Podłączasz tam gdzie są interesujące dla Ciebie przebiegi. Oscyloskop jest zabezpieczony czyli jest "głupotoodporny".
No i zastosowałem go, wprawdzie niema bum, na module jest 340V ale mig nie spawa. Jak włączam przycisk na rączce to słyszę klik przekaźnika pojawia się 12V na stabilizatorem, obraca się też silnik prowadnika drutu, obroty też można regulować ale niema napięcia na wyjściu spawarki. Oscyloskop ma przebicie na masie (długa historia) , myślę aby go przez...
Kolega olinek2 uruchomił swoją pierwszą spawarkę bez oscyloskopu, więc też masz szansę na powodzenie :) Bardzo przydatny będzie jednak bocznik do pomiaru dużych prądów wyjściowych spawarki, lub miernik cęgowy DC.
Niestety nie mam oscyloskopu.
Co do regulacji to bez dobrego schematu i oscyloskopu może być problem.
Do takiej naprawy potrzebny jest oscyloskop.
"AJAC" Jak tam udało się coś posunąć w temacie. Ja mam zamiar podjąć temat, ponownie bo sprzęt zawala miejsce, a mam wreszcie oscyloskop. Pozdrawiam
Masz uwalony któryś z obwodów sterujących IGBT, albo dwójniki gasikowe RC C-E IGBT. Zazwyczaj walą zenerki 3,9-5,1V w obwodach bramkowych. Trzeba dokładnie porównać podczas pracy bez tranzystorów przebiegi sterujące na wszystkich bramkach. (pomiary oscyloskopem)
Na czym polega ograniczenie prądowe ? Po podłączeniu oscyloskopu pod bramkę tranzystora co się zmienia w takim przypadku ?
Jak nie masz tranzystorów mocy podłączonych i gaśnie żarówka to ją odłącz i zrób pomiary bez niej. Te tranzystory: https://obrazki.elektroda.pl/1358592500_... Sterują tym małym trafkiem, które jest pomiędzy tranzystorami mocy - nie powinny się grzać jak nie ma tranzystorów, ale na tej małej płytce są elementy które zawsze padają przy...
Weż tepakowi wyjaśnij jak zmierzyć wypełnienie oscyloskopem
Kup sobie Rigola 1054Z i do tego porządne sondy.
Ostatnio trafiają mi się do naprawy spawarki inwerterowe. Chciałbym zabezpieczyć oscyloskop podłączając spawarki przez transformator separacyjny. Producenci spawarek podają moce swoich urządzeń ok 4kVA, ale to chyba są wartości podczas spawania. Proszę o pomoc jakiej mocy wystarczy transformator separacyjny.
podeślij email wyślę schemat
Ja do sprawdzenia stosuje rezystor 50k - 100k, autotransformator i oscyloskop.
Wiadomo tester też się może zepsuć. Żeby wyeliminować ten czynnik używam omomierza. Jeszcze nie spotkałem MOSFETa który by miał przerwę przy nieuszkodzonej obudowie (rezystancję bramka-źródło, dren źródło większą od 1MΩ) który by był niesprawny a także takiego który by miał zwarcie i był sprawny. A spaliłem ich już co najmniej 100. A przetestowałem...
W takim razie do sprawdzenia generator na sg3525. Pomierz napięcia na poszczególnych nóżkach. Link do schematu z poprawnymi wartościami masz w moim pierwszym poście. Niewiedzieć czemu w tym modelu często pada trafko w przetwornicy pomocniczej. Pomierz wszystko zgodnie ze schematem i podaj tu wyniki. Czy dysponujesz oscyloskopem? Sporo by ułatwił.
Jeżeli masz uwalone wszystkie tranzystory mocy to do naprawy spawarki bez oscyloskopu ani rusz. Zazwyczaj ulegają uszkodzeniu elementy kształtujące sygnał bramkowy, wymiana tranzystorów mocy bez ich naprawy skończy się dużym hukiem.
Opory prawidłowe. Oscyloskop masz?
(at)Tomasz.W Te transoptory się nie nadają do tego układu, są zbyt wolne, zresztą możesz sobie sprawdzić to sam oglądając przebiegi na oscyloskopie...
Napięcie na bramkach próbowałem mierzyć multimetrem względem masy (masa bezpośrednio z końcówki IGBT). Niestety nie posiadam oscyloskopu.
Ten krzywizny prostokąta to wada Twojego oscyloskopu z nie spawarki.
Spawarka ta jest dosyć prosta w naprawie. Sprzwdż przede wszystkim transile, rezystory dużej mocy oraz blok mocy (tranzystory igbt+mostek wyjściowy). Na dużych kondensatorach powinno być około 300v. Jeżeli uszkodzony jest blok mocy oprócz wymiany uszkodzonych elementów konieczne jest sprawdzenie generatora pwm (potrzebny oscyloskop).
Szukaj usterki w układach sterowania tranzystorami IGBT, bez oscyloskopu będzie ciężko...
No to jesteśmy w domu układ dual-forward z parami tranzystorów IGBT 1MHz min. IGW75N60T; IGW75N65H5XKSA1; | IXXH80N65B4; ft>1 MHz; Ic>65A; UCE0 600-700V Jednak bez sprawdzenia obwodów bramkowych i prawidłowości sygnałów sterowania - to bym tam nic nie montował. Masz sterowanie z separacjątransformatorową - tak więc oscyloskop do łapy (najlepiej...
Optymizm jest ważny. :P sprobuje odpalić bez końcówek, ale jestem dobrej myśli. A dysponuje kolega oscyloskopem? Bez obejrzenia i porównania przebiegów kluczujących IGBT próba naprawy to jest gra w ruską ruletkę!
Tak zgadza się.A jak oscyloskopem zbadać obydwa sygnały bramkowe na raz?
Obserwój napięcie przed dławikiem to zobaczysz co robia te tyrystory i i dłącz HV bo spalisz oscyloskop.
Witam :arrow:shati Chciałem Cię przestrzec przed trudnościami jakie stwarza zbudowanie i uruchomienie tej spawarki. Musisz mieć do dyspozycji oscyloskop, miernik RLC i bardzo dużo samozaparcia. Nie chcę Cię zniechęcać, życzę Ci powodzenia przy budowie, ale weź pod uwagę to co napisałem. Pozdrawiam serdecznie Życzę wszystkim Wesołych Świąt.
Mam oscyloskop to spróbuję zmierzyć. I jak w zależności od częstotliwości dobrać dławik?
Mierzenie tam napięcia nic ci raczej nie da. Lepiej jakbyś dorwał jakiś oscyloskop.
Nic na razie nie zamawiaj. Jeśli masz na tym elektrolicie ok 24V to znaczy, że zasilacz ok, i zwarć w układzie nie ma. Masz dostęp do oscyloskopu ? Wiele by to ułatwiło..
Proszę o pomoc w dokonaniu pomiaru oscyloskopem przebiegu napięcia sterującego tranzystorem IGBT. Podłączyłem masę do źródła a sondę do drenu, ale natychmiast wyrzuca bezpiecznik. Załączam schemat, http://obrazki.elektroda.pl/2074102000_1... jest to spawarka inwertorowa.[/i]
Sprawdź oscyloskopem czy działa generator PWM, który napędza tranzystory mocy.
Po pierwsze nadal nie znamy typu spawarki. Po drugie czy kolega posiada oscyloskop? Po trzecie nie wierzę, że ten sterownik będzie działał poprawnie (jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego).
Myślę że kolega RABAS ma rację. Kto chce zrozumie, a translatory są dostępne choćby w googlach. Myślę że trzeba docenić doświadczenie i chęć pomocy. Ok. Posty pozostaną. Co do spawarki, sprawdziłem oscyloskopem dwukanałowym sterowanie MOS-fetów w obu gałęziach przy odłączonym zasilaniu. Jest idealny prostokąt o wypełnieniu ok 50%. Przy załączonym zasilaniu...
A według Kolego jakie jest wypełnienie impulsów w pełnomostkowej przetwornicy pod pełnym obciążeniem? Tak na marginesie podpowiem, że zapewne takie jakie ma maksymalne TL494 w konfiguracji sterownika przetwornicy pełnomostkowej. Witam, jakieś chore teorie wymyślasz... Przede wszystkim sprecyzuj co wg Ciebie jest to pełne obciążenie? Wypełnienie w takiej...
Tych umiejętności większości W.C. elektrodowiczów nie brakuje, więc nie trzeba się martwić na zapas za innych. Warto zaś się martwić o siebie! Ostatnio przerabiałem sterownik do lampek, który sprawiał problemy z żarówkami LED, musiałem mieć podgląd na przebiegi i możliwość lutowania, tak więc powstał dylemat co odseparować, i w końcu zrobiłem tak,...
Należy sprawdzić, czy wszystkie (trzy) sekcje uzwojenia wtórnego pracują (równomiernie). Sprawdzić tyrystory, napięcie biegu jałowego, prąd na poszczególnych sekcjach uzwojenia wtórnego podczas spawania... Ps. Przydatny może się okazać oscyloskop :wink:
Regulacja jeżeli elektroniczna to mostek pół-sterowany po stronie wtórnej. Fazowa po pierwotnej to lipa, nie warto. Wystarczy zobaczyć na oscyloskopie co triak robi z sinusoidą i jaki będzie to miało wpływ na transformator, a odpowiedź nasunie się sama.
Mogą mieć 200A spokojnie i to nie jest wielka ściema. Moja daje 160A na wyłącznikach C16 w mieszkaniu. To na C25 ile by mogła mieć 25/16 *160A = 250A. Fakt że nie spawam nią w sposób ciągły ale na maksymalnym amperażu jeszcze nie udało mi się wyłączyć C16-tek ani razu a wyspawałem już kilkadziesiąt elektrod. Spawałem też elektodami 4mm, co prawda było...
Dziękuję za odzew. Oscyloskopem nie dysponuję, ale przyjrzę się silnikowi i samemu mechanizmowi podajnika. Jeszcze potrzebowałbym wartości rezystorów R36 oraz R48, Może któryś z Kolegów ma wgląd do urządzenia. Pozdrawiam.
A taki rezystor można zrobić ze spirali grzejnej dużej mocy. Rozciągasz ją żeby wyprostować drut oporowy, następnie składasz ją na pół- kilka razy, aż do osiągnięcia żądanej oporności. Trzeba ją trochę skręcić osiowo, żeby druty nie latały. Tak uzyskaną linkę oporową nawijasz np. na płytę bakelitową lub inny sztywny izolator odporny na temperaturę....
Między bramką a źródłem i nie miernikiem tylko oscyloskopem!
Sprawdź diody i tranzystory na N2 oscyloskopem, prostokątny przebieg na 6 nóżce. Zielona dioda zaświeci się dopiero, jak wystartuje trafo główne i poda drugie napięcie na płytkę A001.
Proszę sprawdzić tranzystory IGBT oraz ich sterowania. W przypadku niektórych uszkodzeń objawem jest właśnie niskie napięcie wyjściowe (w granicach 1,5-4V). Do tego potrzebny jest oscyloskop i tester IGBT.
Element PTC jest jak najbardziej ok. Jeżeli przekaźnik nie działa to brakuje napięcia 24V. Uruchamiasz spawarkę bez zabezpieczeń z odkręconymi radiatorami po partyzancku. Nie masz oscyloskopu, wymieniasz beztrosko tranzystory zapominając o zabezpieczeniach bramek które zostawiasz. Napięcie poniżej 315V świadczy że nie ma pełnego zasilania może uszkodzony...
Napięcie się nie zmienia, zmienia się tylko wypełnienie (regulacja PWM), możesz zobaczyć to sobie na oscyloskopie pod obciążeniem na bazach IGBT-ów.
Czy na oscyloskopie jest również pomiar napięcia na rezystorze 15RS1?
Witam.Zanim dojdziemy do fazowania i innych złożonych czynności,proszę dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia.Czy ta spawarka pracowała u kol. i uległa awarii,czy to nowy nabytek?Odpowiedż na pytania pozwoli ustalić sposób postępowania.Pozdrowienia Do tego typu napraw dobrze mieć oscyloskop dwukanałowy z sondami 1:10
A nie da się ustawić tych sterowników jakimś innym sposobem ? Bo nie posiadam oscyloskopu. Dodano po 7 Mam schemat mojej spawarki zaznaczysz mi dokładnie gdzie mam zapiąć oscyloskop? Oscyloskop będę miał analogowy. https://obrazki.elektroda.pl/9779380300_...
Bez oscyloskopu dalsza naprawa będzie trudna, musisz sprawdzić teraz przebiegi na bramkach tranzystorów IGBT.
Oscyloskop posiadasz ? Zdejmij przebiegi, bo tak to jak z fusów wróżyć...
Zapominasz że masa sondy oscyloskopu jest przyłączona do jednego z biegunów sieci, stąd jak dotknąłeś masą sondy nastąpiło "bum" . Nie możesz przyłączać sondy oscyloskopu bez masy, na ekranie będziesz miał sumę zupełnie przypadkowych napięć. Przy urządzeniu zasilanym bezpośrednio z sieci i wyposażonych w prostownik mostkowy w żadnym przypadku nie wolno...
dodałem po dwie diody zenera 15v na bramkę każdego z tranzystorów Skoro dodałeś zenerki 15V to skąd masz przebiegi rzędu 20-25V :?: Przebiegi na bramkach powinny być identyczne. Albo ten Twój pseudo oscyloskop na USB coś niedomaga albo faktycznie coś jest skopane. Z czego zasilasz spawarkę i komputer czy laptop podczas pomiarów :?: Zrób zdjęcia tej...
Moim zdaniem źle zabierasz się za naprawę tego urządzenia. Ja robię to całkiem inaczej, wymiana układów to ostateczność. Przy wymianie narobisz więcej szkód niż naprawisz. Wszystkie układy masz oznaczone, weź katalog cmosów, oscyloskop i po kolei mierz czy sygnały na kolejnych nóżkach są ok. Nie wierzę że naprawisz tą spawarkę przez wymianę wszystkich...
Dzięki za rozwikłanie zagadki. Zdecydowanie od lutownicy i oscyloskopu wolę spawarkę i kątówkę :). Czasem jednak doskwiera brak podstawowej choćby wiedzy nt. elektroniki. Teraz na pewno sobie poradzę. Postępy w pracach relacjonuję na bieżąco na http://www.arbiter.pl/galeria/Terenowy.p... ale oczywiście dam znać i tu. Zapraszam do komentowania...
A można też zrobić rzecz bardzo "nieładną" do której niejeden BHP-owiec lub elektryk będzie miał poważne zastrzeżenia. Przecież autor to zrobił. Podłączyl oscylskop do sieci przez trafo separacyjne. Zastrzeżeń BHP nie ma. Wprowadzanie w błąd użytkowników - nie tak można formułować frywolnie zdań, że "Zastrzeżeń BHP nie ma". Bo trafo separacyjne jest...
Naprawiłem, satysfakcja jest, winowajcą był sterownik PWM,gdy spawarka nie działała to na nóżce 7 było 7,8V i powinien wtedy dać na nóżkę 6-tą 4,5V, a on się biesił jak kolega SQ5AZP powiedział i dawał kiedy zechciał.Chyba za zarobioną kasę kupie sobie oscyloskop chiński ale czy starczy 150 na taki który pomoże w naprawie spawarek?
Wszystko da się naprawić, trzeba tylko chcieć... Rozejrzyj się za zamiennikami - jako STTH6003CW może być dowolna szybka dioda 2x30A 200..400V. Druga dioda RHR30120 ma parametry 30A 1200V - dziwne, że została użyta tam dioda na aż tak wysokie napięcie, jeśli jest to dioda zwrotna po stronie pierwotnej, na radiatorze przy tranzystorach IGBT, to wystarczające...
Tu jest podobny temat : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic26... Naprawiam podobny egzemplarz . Zaopatrz się w oscyloskop co najmniej na 2 MHz
Chciałbym dołączyć się do tego tematu. Mam do naprawy spawarkę Camelbus inverter 1000. Ktoś trochę w niej namieszał, bo wylutował kilka elementów. Już udało mi się zorientować, czego brakuje i jakie powinny mieć wartości te elementy. Ponieważ nie udało mi się zdobyć oryginalnego schematu, szukałem informacji o podobnej spawarce. Wnętrze jest bardzo...
Zakładaj te co ci przyszły. Oscyloskop masz?
Witam. Mam uszkodzoną spawarkę inwentorową Sherman ARC 141C. Uszkodzone były tranzystory IGBT (2 szt na 4 które tam się znajdują). Wlutowałem sprawny tranzystor, lecz nadal nie startuje, mimo, że świeci zielona dioda. Dodatkowo zasilanie na wyjściu spawarki wynosi 15,8 DC. Sprawdziłem diody, wszystko ok. Proszę o podpowiedź, co może być? Nie posiadam...
Ạ czy coś takiego można zrobić w warunkach polowych tzn. bez oscyloskopu. Czy może da się coś takiego kupić
Witam, jak w temacie kupię oscyloskop. Jestem na drugim roku elektrotechniki PL i po przeczytaniu wielu postów o budowie spawarki inwerterowej doszedłem do wniosku, że bez oscyloskopu się nie obejdzie. Interesuje mnie sprzęt do około 200zł. Nie znam cen, etc. Ale patrząc po cenach z Allegro coś da się kupić. Mile widziane także wszelkie porady co do...
Napięcie ciągle wynosi 54V zmiennego (oscyloskopu nie podłączałem) mino kręcenia potencjometrem Nie znam się na spawarkach więc nie powinienem się wtrącać w temat. To co wiem ze słyszenia to w spawarce, regulacja mocy polega na zmianie prądu a nie napięcia.
Z tego ci mi wiadomo to mogą to po prostu sprzedać (znajomy tak kupić bodajże spawarkę), choćby to był stary i niedziałający oscyloskop ale cena będzie dobra to na pewno znajdą się chętni.
A może przyczyną braku regulacji prądu spawania jest to że rozłączyłeś stycznik i stronie spawarki są grube przewody i do nich podpięte ciękie (sterowanie tyrystorów) i te przewody zostały zamienione. Miałem taki przypadek.Bardzo pomaga oscyloskop. Mam schemat , jak nie znajdziesz to mogę zrobić foto .
Witam.Po czterech latach raczej mało używana padła spawarka.Uszkodzony jest moduł igbt CM 150DY-12H,oraz dwa rezystory 10 ohm w obwodzie sterowania bramek igbt.Sterownik działa ,regulacja też ,mam pewne wątpliwości co do kształtów przebiegów sterujących.Proszę Kolegów o obejrzenie ,robione starym ruskim oscyloskopem . http://obrazki.elektroda.pl/8416602100_1...
Wyciągnij sobie z netu karty katalogowe tych tranzystorów. Dołączam schemat podobnego źródła (Dedra ma identyczne sterowanie) Nalezy sprawdzić oscyloskopem czy układ PWM generuje sygnał. Powinien tam siedzieć SG2525.
I jest jednakowy... Tylko na wszystkich oscylogramach - poza 2 pierwszymi - oscyloskop jest źle ustawiony i przebiegi nachodzą na siebie.
To by świadczyło że jednak jest gdzieś jakieś zwarcie lub za duży współczynnik wypełnienia (zła praca przetwornicy) Bez oscyloskopu nic więcej się nie stwierdzi.
Zasilacze impulsowe wyparły transformatory sieciowe już ze dwadzieścia lat temu. Nie zmienia to tego, że żeby się nimi zajmować, trzeba sporo umieć i trzeba mieć oscyloskop. Dlatego w konstrukcjach amatorskich nie są popularne i nie będą przyszłością elektroniki amatorskiej. ;) Pytałem, jakie parametry chcesz uzyskać.
Chodzi o element opisany jako ap08, z tamtąd idzie zasilanie do wszystkich układów. Jest na tym pdf kilka stron niżej. Sam chciałbym spróbować, pomimo iż od szkoły z elektroniką nie mam na co dzień do czynienia i może by się udało to uratować. Nie mam też oscyloskopu. Tylko multimetr. Ogólnie to dla kogoś, kto się zna, to widzę, że bardzo pomocne ESAB...
Tak jak kolega wyżej. Później sprawdź to o czym pisałem i jeżeli masz oscyloskop to koniecznie zobacz czy sterownik podaje jakiś sygnał.
W tej chwili do wyjścia spawarki przyłączyłem kilka urządzeń grzejnych, co dało mi oporność ok. 5 ohm. Oscyloskop zapięty mam pom. dren a źródło jednego z tr. mocy. Mam na nim przebieg prostokątny ok 20Vpp. Regulując pokrętłem prądu spaw. nie zmienia się szerokość ani amplituda przebiegu. Jak zapnę voltomierz na 6 nogę ca3140 to pokazuje minus 17mV...
Jeżeli nie masz dostępu do oscyloskopu i jesteś zielony z elektroniki to lepiej daj do fachowców.
Witam! Czytałem właśnie że musi mieć szczeline ale jak się ją dobiera. Czy Ktoś wie jaki przebieg powinien być na oscyloskopie po zastosowaniu dławika.
Ja zwróciłbym uwagę na elektrolity w zasilaczu. Jednak bez oscyloskopu i przy braku doświadczenia...ciężko będzie.
Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt, zmierzyłem napięcie na wyjściu spawarki i początkowo miernik pokazał 32V ale za chwile juz tylko 2V później 32 i tak w kółko na wyjściu z IGBT pomiar pokazuje jakieś bzdury co rusz to inne napięcie, czy spowodowane jest to wysoką częstotliwością pracy i miernik pokazuje głupoty czy jeszcze coś jest nie tak ? Oscyloskop...
A taką indukcyjność będzie się dało wyliczyć ze schematu lub z innej teorii? Zgrubsza można oszacować na 1uH/m dla każdego przewodu lub ścieżki na płytce. Czy koniec końców będę musiał wytrzasnąć oscyloskop? Możesz zrobić układ na oko, jak wyjdzie to miałeś farta. Jak nie wyjdzie i będzie palić tranzystory raz po raz, a będziesz chciał kontynuować...
A nie ma czasem zwarcia na wyjściu spawarki? Może mostek prostowniczy jest ubity. Przebiegi bramkowe warto by sprawdzić. Bez oscyloskopu to błądzenie po omacku.
Wina nie leży po stronie sterownika, jakiś czas temu podczas naprawy i przebudowy spawarki walczyłem z jej oryginalnym pwm i wtedy wyszedł na jaw defekt oscyloskopu, ale za nim do tego doszedłem zbudowałem jeszcze kilka sterowników ze sprawdzonych schematów i na każdym z nich przebiegi były trójkątne. Stwierdziłem wtedy, że to coś nie tak z oscyloskopem...
Typowa konstrukcja typu chińczyk, to samo co dedra. Możesz posiłkować się schematem zamieszczonym przeze mnie na forum. Do sprawdzenia masz generator SG3525 na pionowej płytce na grzebieniu (pomiar napięć w aplikacji sg plus sprawdzenie przebiegów - potrzebny oscyloskop), na forum znajdziesz schemat z wartościami napięć w aplikacji sg3525, poszukaj...
Jeśli uzwojenia transformatora sterującego zostały nawinięte prawidłowo (oraz na odpowiednim rdzeniu) i właściwie podłączone, to całość musi zadziałać od pierwszego kopa. Początkowe próby lepiej przeprowadzić przy obniżonym napięciu zasilającym mostek/półmostek, np. 24V. Tak przy okazji - znam osobę która zbudowała i uruchomiła spawarkę inwerterową...
Przy wymianie IGBT-ów nie jest ważne, czy masz zwarte transformatory, tylko czy jest prawidłowy przebieg na bramkach. Zwarcie na trafie zablokuje kontrola prądu pierwotnego. A jak już tak bardzo chcesz je sprawdzić, to porównaj indukcyjność jednego i drugiego. Dziękuję za odpowiedź. Trafa już pomierzyłem I wydają się sprawne. Niestety nie posiadam...
Musisz wrócić do generatora PWM i sprawdzić jego warunki pracy. Jeżeli są poprawne , a układ generuje - następnym krokiem będzie sprawdzenie wzmacniacza prądowego i układu transformatora sterującego końcówkami mocy. Przy upadku z wysokości dość często urywają się delikatne druty wyprowadzeń uzwojeń sterujących. Z przyrządów pomiarowych potrzebny jest...
Dziękuję za już otrzymane sugestie Zubel! Mówiąc szczerze nie wiem o jakim boczniku w kształcie U piszesz. Nie widziałem nic takiego przy elektronice. Możesz przybliżyć mi to zagadnienie? Zaraz zresztą także sam poszukam tego na schemacie. Może ktoś coś wyrzucił wcześniej. Spawarka jest z 1980 roku. Ale w bdb stanie. Pomijając fakt że nie działa jak...
Na wyjściu jest 1kΩ, przyznam się ze nie posiadam oscyloskop, tak wiem nie powonieniem się za to w ogóle zabierać, myślałem że coś zdziałam bez oscyloskopu To jest trzecia spawarka tego typu poprzednie dwie miały takie same usterki ale po wymianie tranzystorów działają. Tranzystory , które zmontowałeś czy aby nie " malowanki" (parametry inne niż...
Witam, potwierdzam, częstotliwość pracy spawarki można regulować za pomocą rezytora RT. Zrobiłem uklad pomiarowy prądu jalowego spawarki i regulowałem częstotliwość. Okazuje się że wraz z obniżaniem częstotliwości spawarki spawarka na biegu jałowym pobiera coraz większy prąd. Podłączyłem oscyloskop do zacisków spawarki i zmieniałem częstotliwość jej...
oscyloskop spawarka spawarka pomiar oscyloskop oscyloskop oscyloskop ogłoszenia
grzałki elektrodowe silnik pompy hydroforowej stycznik temperatury
hulajnoga elektryczny manetka pasta lutownicza
Czarny ekran po logo Microsoft, brak reakcji komputera Reset pochłaniacza atramentu w Canon MG4250