Zawsze możesz próbować grzebać na stosie i w rejestrach (adres "powrotu" powinien być w LR), ALE... HardFault wyskakuje jak pojawia się inny - krytyczny - problem, który jest nieobsługiwany. 4\/3!!
Atollic nie jest darmowy. Może spróbuj z CooCox? - na Eclipse, - darmowe i w pełni funkcjonalne, - ma dużo gotowych przykładów, drivery do różnych elementów zewnętrznych: LCD, TFT, SD, akcelerometry... - wbudowany SPL (jak ktoś lubi), - bez problemu współpracuje z ST-LINK V2, JTAG... - nie wymaga konfiguracji, a nadal oferuje pełną swobodę kształtowania...
Ja bym dodał dodatkową sekcję i przy pomocy attribute w gcc jawnie umieścił zmienne i funkcje w tej sekcji. Potem tylko wywołując linker należy określić gdzie ta dodatkowa sekcja ma wylądować. Inne rozwiązanie wskazał już kol. (at)Freddie Chopin .
Dodałem tylko twój makefile i poedytowałem na różne sposoby ścieżki, ale cały czas krzyczy, że brakuje plików nagłówkowych. No to może warto by było podać ścieżki do tych plików? ;) Properties -> C/C++ General -> Paths and Symbols Dalej już samodzielnie.
Będzie działać, o ile dobrze podłączysz piny, co z dokumentacją nie powinno być problemem. Środowisko polecam jednak sobie ustawić na podstawie tutoriala i przykładów [url=http://www.freddiechopin.info/]Fred... Chopina, z tym że w oparci o Linaro, a nie CodeSourcery.
... lub unie. ... o czym wspomniałem w poście #2 :)
dzięki za podpowiedź. Można (chyba) również w np. SRCS_DIRS +=lib_user/src SRCS_DIRS +=inne
(at)marycyś Użyj programu http://zadig.akeo.ie/ do instalacji sterownika tak jak pisze Freddie Chopin.
(prawidłowy dla STM32, u Ciebie przerwanie SVC ma inną nazwę niż "standardowa" dla STM32) SVC_Handler SVCall_Handler 4\/3!!
Nie ma książki do STM32F0 Wiem, Pituś Bajtuś rozwiał moje wątpliwości. Po prostu szukam jakiejś książki po polsku o STM32 oraz C++ (na razie padła tylko propozycja "Symfonii C++")
No ale teraz kilka wątpliwości - biorąc pod uwagę fakt, że STM32 którego używam do tego zadania nie ma żadnego komparatora, Ale przetwornik ADC w STM32 ma funkcje Analog Wachdog(przynajmniej tak mówi Reference Manual jaki mam na dysku), czyli coś na kształt komparatora(dyskryminatora) okienkowego. Można to wykorzystać.
Tak naprawdę, to ten wzór powstał z waszych :) Z lewej strony równania (at)stmx, a z prawej Twojego :) Page_127 to początek ostatniej strony flash = 0x0801FC00. U mnie w STM32F103 strony mają rozmiar 16x1024. Kompilator utworzony w Eclipsie na podstawie poradnika Freddie Chopin.
Podepnij sobie np. sondę do CAN-H, a masę sondy do CAN-L. Do tego uważaj z masami oscyloskopu...ale chyba wiadomo o czym mowa.
(at)piterbuchcic1990 Dla twojego procesora poprawna opcja jaka powinna pojawić się w linii komend przy kompilacji to: (at)Freddie Chopin Dziwie się, że jeszcze nie polecano keila i nie wyśmiano odpalania make z linii komend.
Faktycznie źle zrozumiałem opis bitów w IMR. Dzięki Freddie Chopin .
Podobnie jak w przypadku życzenia 8 x uint8_t, ale 9 x uint8_t zarezerwuje 16 bajtów. Chyba raczej 12 bajtów a nie 16-cie.
Na necie jest darmowa książka Hitex'a - The Insiders Guide to STM32 (czy jakoś tak) - możesz ją pobrać ze strony ST i Hitex'a. Zawsze to może dać ci pogląd na sprawę. Podobna książka jest o LPC2000 i LPC2300 - możesz zerknąć i porównać. Nie są to jakieś super książki, ale są za darmo Jest też u tego samego źródła książkao STR91x (ARM9)
Wiedzą, ale się nie powtarzają. Różnicę pomiędzy BSRR a BRR tłumaczył na forum już kiedyś Freddie Chopin. Proszę poszukać.
Czyli AC6 i Atollic to są już w pełni skonfigurowane odpowiedniki gołego Eclipsa z dodatkami (dodatkami np. według starego opisu Freddie Chopin)?
Plik nagłówkowy mikrokontrolera można wyłuskać np. z paczki SPL pobranej ze strony ST. Dla Twojego STM32F103VBT6: [url=http://www.st.com/web/catalog/tools... (przycisk download na dole strony). Po rozpakowaniu archiwum: Libraries -> CMSIS -> CM3 -> DeviceSupport -> ST -> STM32F10x -> stm32f10x.h...
STM32 mają tzw prefetch buffers (128bit) i szerszą magistralę do Flasha, więc tego problemu nie ma. Nie do końca. Zmulenie widać przy małych pętlach, trochę gorzej jest jak pętla nie zaczyna się na granicy strony prefetcha. Jeśli mnie pamięć nie myli to NXP dokłada do swoich ARMów dodatkowy bufor, który ma pomagać w takich sytuacjach.
Zastosowalem się do porady Freddy Chopin
W STM32 rezystory pull-up / -down są w ogóle nie potrzebne, za to brak jakiegokolwiek rezystora na linii resetu raczej nie jest normalny... (...) Odgrzebałem stary wątek ale jak to jest z rezystorem przy reset? Na rysunku z dokumentacji STM32F103xC, STM32F103xD, STM32F103xE nie ma rezystora podciągającego. http://obrazki.elektroda.pl/8240901300_1...
Witam! Próbuję zaprogramować mikrokontroler STM32F107, aby współpracował z siecią. Najpierw chciałbym skompilować kod z przykładowym projektem dostarczonym do STM32 jako EthernetDriver, czyli stm32_eth_lib. Przykład napisany jest z użyciem stosu TCP/IP uIP. Całość kompiluje się bez żadnych błędów (ew. warningi) z użyciem kompilatora CodeSourcery G++...
# optimization flags ("-O0" - no optimization, "-O1" - optimize, "-O2" - # optimize even more, "-Os" - optimize for size or "-O3" - optimize yet more) OPTIMIZATION = -O0 Optymalizacja z tego co rozumiem jest wyłączona SeerKaza napisał: Can't find a source file at "/home/freddie/bleeding-edge-toolchain/x... Locate...
SysTick_Config() to przykład całkowicie bzdurnej funkcji, która "za Twoimi plecami" ustawia na sztywno że SysTick będzie taktowany z zegara rdzenia podzielonego przez 8. Tak wiec dla Twojego mikrokontrolera taktowanego zegarem 48MHz, SysTick był taktowany zegarem 6MHz. A powiedz mi dlaczego zewn a nie zegar procesora? [syntax=c]__STATIC_INLINE uint32_t...
(at)Freddie Chopin - używam Keila + ST-Linka. Tak, właśnie debugger mi pokazał, że program tak się zatrzymuje, ale z drugiej strony nie zaglądałem dlaczego. Spróbuj postawić breakpointa na linijce z tą funkcją, a potem "wejdź do niej" - step into - zobaczysz coś więcej może. 4\/3!!
Chyba niezbyt... co masz na myśli?
Ok Freddie Chopin Zmiennej nie można podejrzeć, ale jak to zmienną z przerwanie przepisze w funkcji main do lokalnej zmienne, to wówczas chyba mogę zobaczyć? http://obrazki.elektroda.pl/8438599500_1...
Jeśli ARMy to tylko i wyłącznie STM32. . O STR75x wiem tylko tyle, że są firmy ST, która niezbyt orientuje się, jak powinny wyglądać datasheety i że błędy w dokumentacji wcale nie są śmieszne. Za to NXP nie wie jak się robi mikrokontrolery i wypuszcza erraty do mikrokontrolerów których jeszcze nie produkuje.
Mówiąc ARM miałem na myśli procesory LPC z wymienionej listy wyboru: (PIC32MX5XX/6XX/7XX lub LPC2109/2119/2129). Co do tego co Freddie Chopin wymienił to najlepsze były by STM32.
Freddie Chopin - nie myślałeś nad napisaniem książki do STM32? A kto by to czytał, no i kto by to wydał? (; 4\/3!!
Są, wszystkie tak samo beznadziejne ponoć Popieram, uważam niestety, że STM32 dla osoby szukającej polskiej literatury może być trochę drogą przez mękę. (osobiście do STM polecam dokumentacje bibliotek po angielsku) Na początek polecam jednak AVR (http://atnel.pl - super książki do nauki dla początkujących i fajne zestawy, http://and-tech.pl - fajny...
Do czego używać tą pamięć? Stos czy jakieś zmienne. Kod tylko w SRAM1 (nie do końca, sprawdź wypowiedź kolegi Freddie Chopin niżej), dane mogą być gdziekolwiek.
Witam Może używasz innego skryptu linkera lub StarUp dla Keil i Ecpilse. W main.c masz dwa vTickTask1 i vTickTask2. Zobacz czy to ci działa (cały Setup procesora dałem od kolegi Freddie Chopin) + Rtos611 (ostatni ze strony).
Jest rozwiązanie. Należy #include<math.h> int __errno=0; i to w moim przypadku pomogło. Mam nadzieję, że komuś to również pomoże. Freddie Chopin wielkie dzięki za pomoc.
Przeczytaj ten wątek i kup sobie inną płytkę. Co ma płytka wspólnego z tym problemem. Jak tablica wektorów jest zła to nic nie pomoże. Nawet zrobiłem porównanie STM-owego nagłówka z tym autora.
W STM32 domyślnie podczas zatrzymania rdzenia timery pracują, więc podczas twojej pracy krokowej zgłaszane są setki kolejnych przerwań. 4\/3!! No nic może uda się mi to wieczorkiem opanować to dam znać. W LPC...nie było tego problemu....ale z drugiej strony dokumentacja do STM32 ma dużo więcej stron :wink:. _____________________________ No i racja...
Zostawiłem tylko pierwszą część powyższego pliku i już wygląda na to, że debugowanie działa ;))) Czasami "Suspend" działa za drugim razem a czasem (dość rzadko) wręcz się wszystko wiesza i trzeba nawet programować na nowo uproca ale z tego co czytałem o Wigglerze to chyba normalne ;) Dzięki raz jeszcze Chopin i pozdrawiam! Piotr
Wczoraj skonfigurowałem całe środowisko, Sourcery CodeBench Lite 2012.03-56 Eclipse Juno OpenOCD 0.6.0.RC1 Wszystko ruszyło niemal od pierwszego odpalenie, po drobnych zmianach dostosowujących do posiadanego sprzętu. (STM32L-Discovery) Świetny tutorial :) Oops, pomyliłem wątki, korzystałem z tutoriala Freddiego Chopina.
Ja się nie bawię w zestawy uruchomieniowe. Mam tylko płytkę podobną jak piotrva, z tą różnicą że jest w niej mikrokontroler STM32F103RBT6. Wszystkie peryferia podłączam bezpośrednio do goldpinów lub przez płytkę stykową. IMHO to najwygodniejsze rozwiązanie. Co do JTAGa to korzystam z JTAG-lock-pick Freddiego Chopina.
System Workbench for STM32 mam zainstalowany, zależy mi na programie startowym kolegi Freddie Chopin bo w SWFstm32 ma własną inicjalizację zegarów i odliczanie czasu systic nie zgadza się z tym co jest w programie a chcę uruchomić hd44780 gdzie potrzebuję dokładnych czasów. Chyba że koledze chodzi o coś innego? Pozdrawiam
Wydaje mi się, że przykład ze strony podanej przez (at)Freddie Chopin rozwiązuje problem nawet w przypadku zagnieżdżonych sekcji krytycznych: Sprawdzałeś do czego sprowadza się disable_irq? To [syntax=c] __STATIC_FORCEINLINE void __disable_irq(void) { __ASM volatile ("cpsid i" : : : "memory"); } [/syntax] enable [syntax=c] __STATIC_FORCEINLINE void...
Witaj Freddie Chopin, Przeglądając i uruchamiając swój pierwszy program na STM32 CL zauważyłem takie małe niedociągnięcie w pliku makefile z przykładu zamieszczonego u Ciebie na stronie. może napiszę co zmieniłem w nim: # define paths heare CORE_PATH = ./stm32/CMSIS/Core/CM3 STM32_STDPERIPH_PATH = ./stm32/STM32F10x_StdPeriph_Driver # output folder OUTPUT_DIR...
Czy może paczka bazowa miałaby być _z_ wsparciem dla architektur ale bez wsparcia dla konkretnych układów? Dla mnie ta opcja jest najciekawsza. Wsparcie dla konkretnych układów mogłoby pojawiać się z biegiem czasu w postaci projektów examplów dodawanych przez samych userów. Widziałbyś to jako osobne repo, ale paczki na stronie tylko "zbiorcze", czy...
Jakiś specyficzny dla STM32 callback wpinany gdzieś po drodze nie jest zbyt abstrakcyjny. Callback jest ogólny dla każdego stanu, ale oczywiście ew obsługa jest jak najbardziej nie abstrakcyjna. Bo w końcu pisze się na konkretny procesor. Bo to nie jest specjalny problem, żeby skomplikować użycie całości w 99,666% tak zwanych "typowych przypadków",...
Ale to widziałeś? http://www.freddiechopin.info/pl/artykul... Nie. Jestem ostatnio regularnym bywalcem twojej strony, ale to przegapiłem. Mea culpa.. W skrypcie linkera należy ustawić rozmiar stosu dla przerwań - domyślnie jest zero, co zwykle źle się kończy. Ustawiłeś jakąś sensowną...
Użycie wolnego zamiast wolnawego oprogramowania rozwiązuje problem.Ktoś konfiguruje z wolnego oprogramowania zestaw tnąc funkcje dostępne za darmo, aby ludziom wyłączyć myślenie i by kupowali to co jest bez ograniczeń za darmo. Patrz tutorial Freddiego Chopina. Albert
Niezastąpiony Freddie Chopin znów stanął na wysokości zadania. Problem rozwiązany. Temat do zamknięcia.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... tutaj. Nie ja byłem autorem :) Fryderyk Chopin ma w swoich przykładach chyba podobną funkcję.
STM32 potrzebuje 5V. Chyba raczej do tego żeby się spalić (; Te mikrokontrolery można zasilać z napięcia max 3.3V (absolutny dopuszczalny max to 3.6V), niektóre są tylko na 1.8V. OK, chodzi o Nucleo. Jest jumper gdzie się wybiera: E5V, U5V (ustawione, pewnie USB), VIN–5V. Powinienem zajrzeć do PDF ale widziałem na sieci że ludzie zasilają przez...
Tak też zrobię - podłubię w bibliotece. Sadze ze (at)Freddie Chopin chodziło o to abyś sobie napisał na rejestrach :).
Być może to kwestia preferencji, być może ma to jakieś znaczenie. Zaproponowanym przeze mnie format jest - moim zdaniem - bardziej czytelny i bardziej "oczywisty". Dzieki, czyli generalnie nie ma jakiegos wpływu na sposób linkowania (w tym przypadku kiedy mamy ten sam obszar "MEMORY")
Zobacz przykład dla STM32 z mojej strony - przecież właśnie to jest tam zrobione. Myślałem raczej o jakimś tutorialu do C - ARM. Np.: skąd wziołeś coś takiego? LED_CR = m_GPIO_MODE_CNF(LED_pin, GPIO_CRx_MODE_OUT_10M_value, GPIO_CRx_CNF_OUT_PP_value); Chodzi mi tutaj o jakiś opis zmiennych i funkcji do zarządania mikrokontrolerem.
Zapomniałeś tylko dopisać, że ustawiłeś samodzielnie bit UDIS w rejestrze CR1 timera, który właśnie coś takiego powoduje. Nie wiadomo jednak po co go ustawiłeś. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam ale faktem jest, że obecnie nie ustawiam bitu UIDS w rejestrze CR1 i bez ustawienia bitu UG w rejestrze EGR preskaler nie działa poprawnie. Poniżej kod jakim...
Nie lepiej "nie należy zwierać zasilania"? 4\/3!! to napewno tez
Otwórz konsolę, wpisz `telnet localhost 4444` a następnie spróbuj np. polecenia `halt`, `poll`, `flash info 0` i zobacz co ciekawego wyświetli. ~$ telnet localhost 4444 Trying 127.0.0.1... Connected to localhost. Escape character is '^]'. Open On-Chip Debugger > halt > poll background polling: on TAP: STM32F103C8Tx.cpu (enabled)...
Oczekiwanie na flagę powinno być PRZED działaniem na rejestrze. 4\/3!!
w LPC176x takie ilości RAMu podzielone są na 3 kawałki... Nie bez powodu. Spójrz na matryce AHB i do tego dedykowane DMA. Nie wiem jak jest w kontrolerze STM32 bo nie zaglądałem i nie chcę, ale w LPC mocną stroną są tablice deskryptorów. W sumie to nie wiem czy można byłoby to inaczej sensownie zrobić stosując DMA. Co do stosów, mnie na razie wystarcza...
W STM32 można ustawić przerwanie po przekroczeniu pewnego zadanego napięcia na ADC - popatrz na opis trybu "analog watchdog". 4\/3!! dzięki za podpowiedź - tego nie wiedziałem, aczkolwiek po wstępnym zagłębieniu się w temat, znalazłem informację, że max napięcie wejściowe na którykolwiek pin ( w tym niestety i na ADC) może wynosić VDD+0.3V, czyli nijak...
Przyjrzyj się temu fragmentowi BARDZO DOBRZE if (folders[j]) free(folders[i]); BTW - skoro wykorzystujesz tylko jeden element folders, to po co Ci cała 15 elementowa tablica? 4\/3!! Pierwsze prawo copy'ego - paste'a :) Dzięki ;) Dlaczego przechowuje tablice 15 elementową folderów: Na przyszłość. mam zamiar wyświetlać...
Ok, a czemu firmowa SPL jest taka zła?:P i co w takim razie, pisać samemu na rejestrach jak to było w AVRkach?;] tylko, że wtedy chyba zupełnie kod będzie nieprzenośny na inne stmy? czy właśnie będzie ?:P Może się właśnie okazać, że dopiero wtedy będzie przenośny, bo dojdzie problem zgodności wersji bibliotek. ;) Proponuję sobie porównać reference...
Czy domyślnie jest w danym modemie włączone czy nie to już zależy od modemu chyba. I/lub S-rejestrów.
Przejście w tryb 4 bitowy musi być po inicjalizacji interfesu i karty tzn po HAL_SD_Init i HAL_SD_InitCard, które to muszą być zrobione jak (at)Freddie Chopin wspomniał, w trybie 1 bitowym
Witam, zaprojektowałem i uruchomiłem sobie moduł z Cortexem STM32. Do programowania używam JTAGa ARM USB od Freddiego Chopina ( pozdro działa bez problemu i jest szybszy od Wigglera ) i w IDE CrossWorks firmy Rowley w oparciu od biblioteke firmware FWLIB. Jak to bywa zawsze, na początku postanowiłem sprawdzić czy działają peryferia. STM32 domyślnie...
Dlatego prościej sobie po prostu wziąć te pliki oryginalne ze strony projektu Pewnie tak.
Mi USB cięgle milczy, praktycznie wszystkie peryferia stm32 udało się mi uruchomić niestety oprócz właśnie USB. Również używam startup'u i pliku make frediego chopina, więc gdyby autor podzielił się działającym przykładem to będę wdzięczny.
Witam. Poskładałem Jtaga ze strony Freediego Chopina. Niestety nie mogę zaprogramować targeta(płytka HY-Mini z STM32F103VCT6). Wszystko jest konfigurowane wg tutoriala. To pokazuje mi konsola eclipse: Open On-Chip Debugger 0.5.0 (2011-08-09-23:26) Licensed under GNU GPL v2 For bug reports, read http://openocd.berlios.de/doc/doxyge...
Mam na schemacie np. silniki ale są na razie nie podłączone. Mam TB6612 ale niepodłączone (bez zasilania głównego). Mam CP2102. Jeszcze sekcja zasilania. Ale jak mówiłem sprawdziłem w Keilu - działało normalnie. Wklejam ustawienia debugera. http://obrazki.elektroda.pl/1495441700_1... http://obrazki.elektroda.pl/6369576600_1...
Z nowszymi STM32 jest tak, że akceptują na prawie wszystkich GPIO 5V (poza np reset) oraz wyprowadzeniach w trybie oscylatora oraz właśnie ADC. Podpiąć 5V można i pewnie się nie spali, ale zmierzyć 5V i dostać wyniku który oznacza "5V" już nie można. Co istotne, nawet jak uC ma wyprowadzone Vref+, to do niego nie można dołączyć dowolnego napięcia,...
"//dla pewnosci zeruje cale AFR by miec pewnosc ze alternatywa zerowa jest" Dla pewności zresetowałeś więc w obydwóch przypadkach nie tą połówkę co trzeba. Odczytaj w programie rejestry statusowe SPI2 i SPI1 - pewnie wyskakuje jakiś błąd. Konfiguruj najpierw slave'a, potem mastera. Użyj debuggera żeby zobaczyć gdzie się wiesza. Racja, mój błąd. Nie...
Chodzi mi tylko o to żeby w przyszłości móc wykorzystywać bit banding, bo dopiero zaczynam przygodę z STM32. Dodano po 6 Właściwie problem rozwiązałem. Zastosowałem makro Freddie Chopin z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto... i wszystko działa dobrze ;) Dodano po 37 Nie potrzebujesz tego - po prostu wyrzuć. zresztą...
Tyle że zwykle są tam ograniczenia częstotliwości - w STM32 max co można wypuścić na ten pin to 50MHz. Może w LPC17xx jest inaczej, ale trochę wątpię (; 4\/3!! Pewnie dlatego jest jeszcze dzielnik po drodze [;
Freddie Chopin jesteś niezastąpiony :) Poszukałem, doczytałem, przyjąłem... Może kiedyś zrozumiem. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Procesorek Chyba środowisko programistyczne a nie "Procesorek" a do procka który najbardziej mi pasował czyli STM32 jak dotąd nie znalazłem żadnego darmowego środowiska Do ARM(STM32) to proponuje nieśmiertelny zestaw gcc + eclipse + openocd. Kol. Freddie Chopin umieścił na elektrodzie i swojej stronie krótkie wprowadzenie do tego środowiska, ma także...
(at)Freddie Chopin Tak. Pewnie mozna. Jednak cały mój post odnosi się w większości do języka C, gdzie preprocesor w niektórych przypadkach jest użyteczny.
(at)BlueDraco Chcę tylko opanować EXTI, z tego powodu "wyjątkowo" daję przycisk do przerwania. Zdaję sobie sprawę jak głupi jest to pomysł, lecz na początek chyba wystarczy w celach "edukacyjnych"? Na ten artykuł nie natrafiłem, przeanalizuję go najszybciej jak będę mógł, dzięki wielkie :) Tak jak pisałem, jestem początkującym, a tutaj naprawdę tyle...
Jeśli juz to F4 ze względu na fakt ze M4 jeśli bliższe M3 a te rdzenie są popularniejsze. O eclipsie kursów ci co nie miara, nawet tu na forum. Więc w przypadku reszty wideo raczej traci sens. Kolega Freddie Chopin udostępnił przykłady, bez SPLa dla większości rodzajów stm32 i NXP, które są doskonałymi szablonami na start. Więc reszta kursu ograniczy...
W pierwszym fragmencie kodu też wypadałoby zawsze odczytywać DR po nadawaniu. 4\/3!! W jakim celu. Co to da? Coś się stanie jak odbiornik parę razy przepełni się?
Jak wiadomo, albo i nie, Cortex-M3 (czyli STM32) nie obsługuje w ogóle trybu ARM, a jedynie Thumb To się zgadza - instrukcja blx wzbudziła moją podejrzliwość... Jeśli ostatni bit adresu (czyli twojego rejestru R3) jest zapalony, to rdzeń skoczy pod adres ignorując ten bit (traktując go jako zero, bo PC i tak nie może przyjmować nieparzystych wartości),...
Zasadnicze pytanie brzmi: czy korzystasz z eclipsowego pluginu pod ARMy, czy działasz wg tego co pisze u siebie Freddie Chopin, czyli Makefile? Bo może wystarczy dopisać do do Makefile'a SRC_DIR i INC_DIRS?
więc - ponownie - gdzie jest problem? Życie nie kończy się na STM32F1. Chociaż po głębszym przemyśleniu faktycznie problemu nie widzę.
Witam. Jestem szczęśliwym(?) posiadaczem płytki ministm32(rev2) z TFT 2.8'' (ILI9320) z allegro[url=http://allegro.pl/zestaw-uru... Czy ktoś może próbował skompilować i uruchomić dołączone demo w środowisku eclipse+OpenOCD (konfiguracja według tutoriala Freddiego...
Freddie Chopin ciekawe, czy Ty jak zaczynałeś to też byłeś taki mądry ? Tylko trolujesz forum i nikomu nie pomagasz! Rozwiązanie można znaleźć tutaj http://lmgtfy.com/?q=site%3Awikipedia.or... Zanim napiszesz, że nie chce Ci się czytać elaboratów - wchodzimy na pierwszą stronę listy, naciskamy Ctrl+f i wpisujemy ->
(at)Freddie Chopin Chyba z igły robisz widły. Nie napisałem żeby nie korzystać, tylko że może być to powód - bo nowsze a nie starsze nie mają - czyli można uznać, że jest to technologia, którą ARM odpuścił. Przykład z 51 z tego powodu mało trafiony. Sam używam bitbandingu czasami. Mam nadzieję, że jeśli jakiś układ STM32 ma jakąś funkcję (np. CAN)...
Freddie Chopin nie wiem co powiedzieć. Masz rację jako funkcję inicjalizującą dałem void lcd_init();. Nawet nie będę pisał ile straciłem na to czasu. Dzięki wielkie;)
Jest całe mnóstwo książek o STM32 i niemal wszystkie operują na języku C. spróbuj poszukać np. tutaj: https://botland.com.pl/pl/492-ksiazki-o-... Edit: Poza tym gugiel wcale nie olewa tematu: https://duckduckgo.com/?q=stm32+kurs&t=l... Edit2: Wprost z Elektrody: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3... No i wiele ciekawych...
Odczytuje wartość. Warninga nie będzie, bo element jest "volatile" Racja.
Udało mi się rozwiązać problem z C++ i obiektowością, tak mi się przynajmniej wydaje. Rozwiązaniem okazało się skorzystanie z kodu Freddiego Chopina i odpowiednie jego zmodyfikowanie.
vectors.c od Freddiego Chopina (mimo wszystko dodałem jako załącznik) Jeśli ten plik należy zmodyfikować, to bardzo proszę o podpowiedź jak.
Prosimy więc o stosowny cytat wraz ze wskazaniem źródła. Pewnie o LIN przeczytał a tam jest "delimiter character". I tak to zrozumiał.
Zwróć uwagę, że tam komuś działa, ale nie we wtyczce GDB Hardware Debugging, tylko w Zylin. 4\/3!! No kurcza ale to jest z tego linka co Podałeś i pisze że konfiguruje OpenOCD. No ale racja screen mówi co innego to ja już nie wiem ;)
Modulacja = mnożenie. Nic więcej tutaj nie wymyślono. 4\/3!! Zależy jaka modulacja :) jest jeszcze chociażby modulacja FM czy PM :)
Było. http://www.freddiechopin.info/pl/artykul... na dole strony 4\/3!! Niestety u mnie to nie pomogło.
Witam, Po otrzymaniu przerwania od zewnętrznego przetwornika wchodzę do funkcji: void EXTI4_IRQHandler(void) { int b; b = c+d; //inna_funkcja(&b); if(EXTI_GetITStatus(EXTI_Line4) != RESET) { EXTI_ClearITPendingBit(EXTI_Line4); } } Program przechodzi przez dwie pierwsze instrukcje int b;b = c+d;.Po wykonaniu trzeciej czyli wywołaniu funkcji bibliotecznej...
Co do samego toolchaina, to nie lepiej po prostu ustawić go sobie w systemowym PATH i wywoływać bez żadnej ścieżki? No tak ale grzebanie w Systemowym PATH nie idzie w parze z portable i własnie tego starałem się pozbyć z Twojej konfiguracji. Zacznij od miejsca w którym wykonywany jest program make, a potem zgrabnie '..' i '\' dojdziesz do właściwego...
(at)Freddie Chopin Element branch predictora. W ARM czegoś takiego na pewno nie ma (; Nawet najmniejszy z Cortexów-A (A5) ma coś takiego. ;)
Swego czasu aby STemWin działało, trzeba było w STM32 właczyć układ peryferyjny odpowiedzialny za liczenie CRC. Służyło to temu, że w STemWin był wkompilowany na stałe test czy owe CRC działa, co miało potwierdzić, że biblioteka używana jest z STM32, a nie np. z LPC17xx. Zobacz jakie wartości są w tych adresach 0x80069c2 i 0x80069ca. Dzięki Freddie,...
miszcz310 napisał: Jedyne co zmieniłem to w Makefile'u toolchain na arm-linux-gnueabi (linaro). Jest to bardzo poważny błąd, bo to NIE JEST toolchain bare-metal! To MUSI być arm-none-eabi- i na stronie linaro jest też paczka dla linuxa https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/4... No mówiłem dziecinny błąd... Nie wiem skąd mi się wzięło...
Ustawiasz w skrypcie linkera tak aby wszystko trafiło do RAM, a nie do flasha i to wszystkie zmiany jakie musisz wykonać, jednak ja wciąż sugeruję nie przejmowanie się żywotnością pamięci Flash - więcej z tym problemów niż "korzyści". 4\/3!! Jeszcze musi przestawić zworkę ! :P
chopin stm32 radio chopin internet chopin
myjka parowy zabezpieczenie prądowe wzmacniacza wymiana tablicy rozdzielczej
kosiarka automower rozklejanie telefonu
Adaptacja sprzęgła hydrokinetycznego Mercedes W211 E350 4MATIC 722.9 – procedura XENTRY Adaptacja sprzęgła hydrokinetycznego Mercedes W211 4x4 E350 skrzynia 722.6 – procedura krok po kroku