Lutownica na 110V prędzej poszłaby z dymem niż miała takie objawy jak opisałeś po podłączeniu do 230V. Podaj model stacji, mile widziane zdjęcia wnętrza.
Mam ja gdzieś od roku i używam 2-3 razy w tygodniu. Przesiadłem się na nią z transformatorówki i jestem bardzo zadowolony. I jak na moje hobbystyczne potrzeby wystarcza w zupełności. Jedna z ciekawszych zalet - to zapamiętanie ostatnio ustawionej temperatury.
T12 mają prawdziwą stabilizację temperatury, nie regulację mocy.
No to teraz mam dylemat czy yato/Yihua/oss team 12. Dziś muszę zamówić bo mam triche gratow przez swieta do lutowania. Zobacz czy wszystkie mają płyną nastawę temperatury czy skokową. np. Bakon ma skokową. Yato jest do niego podobne wizualnie czyli może mieć skokową. Skokowa znaczy możesz ustawić jedną z 5 temperatur: 250, 300 stopni itd. Sądzę że...
To zależy od tego co lutujesz. Komponenty SMD nie wymagają większych temperatur ze względu na małe pady, dla stopu ołowiowego to 260-280 stopni i o 40 więcej dla ROHS. Duże obszary masy oraz montaż przewlekany musisz dobrać eksperymentalnie. Nie martw się temperaturą, stacje lutownicze mają zakres do 450/550 stopni.
Pokaż zdjęcie grota :D i tego co chciałeś lutować. Chodzi mi o to że cienki grot ( szpilka czy jak to ująć ) może nie dać rady dużym polom z cyną i będzie się kleić. Grot trzeba dobierać. Albo problem w grocie lub w stacji.
W obu kolbach lutowniczych jest czujnik rtęciowy, dodatkowo można "obudzić" lutownicę wciskając gałkę regulacji temperatury.
Nie pracuję lutownicą "intensywnie", więc trudno mi ocenić, ale gdy widzę aktualne ceny grotów T12 na Ali (poniżej 10zł z dostawą !?!), to "ewentualnym" szybszym zużyciem się nie przejmuję. Elektronika stacji "pilnuje" temperatury, ustawionej grot nie przekroczy, więc nie sądzę aby groty się szybciej zużywały, natomiast stacja mając "do dyspozycji"...
Jeśli ERSA Ci się sprawdza (choć to system podobny do 900M) to nie widzę powodu aby zmieniać. T12/T245 przydają się przydają się gdy trzeba lutować płyty o dużej pojemności termicznej (wielowarstwowe płyty główne) w niskiej temperaturze.
Czy udostępnił by kolega ten arkusz kalkulacyjny i opisał jak kalibruje się za pomocą niego temperaturę?
można stosować różne rodzaje "cyny" - temperatury topnienia różnią się nawet ponad 30 stopni.
Kupowałeś tylko same groty, bez rączek? To chyba wtedy jest średniodokładny pomiar temperatury, nie?
To podłącz starą grzałkę i ogrzej jej czujnik temperatury , sprawdź czy odczytuje temperaturę.
Czy posiada ktoś stację PT-852? Mam ten model i nie jestem pewien, czy mierzył ktoś rzeczywiste wskazania temperatury?
Coś z AOYUE poszukaj, ja mam parę rzeczy z tej firmy i jeszcze się nie zepsuło, tylko dokup sobie porządny osobny termometr do pomiaru temp podczas pracy, bo lepiej zawsze kontrolować temperaturę podwójnie.
Elektroda DIY niedawno był taki temat. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic20...
[youtube]https://youtu.be/VhGb3vcsijo[/y... Na chwilę obecną bez dodatkowych bajerów, tylko kontrola temperatury.
Witam. Problemem jest styk na PR-ek przy wyświetlaczu. Lepiej wymienić go na nowy a nie bawić się w "reinkarnację". Aby się do niego dostać trzeba zdemontować płytkę sterownika ponieważ PR-ek jest od strony wyświetlacza i przycisków. Jego wartość to 200kOhm (trzeba doregulować po wymianie do wartości około 100kOhm - metodą prób i błędów). Temat uważam...
Dzięki. Faktycznie udało się więcej znaleźć, ale wczoraj ustawiłem już temp. wydaje mi się że już poprawną. Brakowało ok 10-15 stopni.
Nie wykluczałem tego, że mogło tak wyjść ze sklepu. Jest możliwość, że to naprawiony po serwisowy sprzęt. Nie mniej i tak muszę to naprawić. Z tym triakiem może być problem, ponieważ po sprawdzeniu plytki, nie ma gdzie go wlutowac. Przy ostatniej "nóżce" brakuje ścieżki do zlutowania. Dlatego ktoś poszedł na skróty i z lutował tak jak jest widoczne....
Czy w stacji KSGER T12 można dowolnie edytować soft - dokładniej chodzi mi o ograniczenie maksymalnej zadanej temperatury?
Ale to było do kolby na 230V? I czy takową stację można zrobić z kolbą na 230V?
Mają pomiar temperatury.
http://obrazki.elektroda.pl/7822571500_1... Witam. Chciałbym zaprezentować swoją konstrukcję, a mianowicie stację lutowniczą z wyświetlaczem temperatury. Jak wiadomo takie urządzenie jest niezbędne do pracy z elektroniką. O zaletach stosowania lutownicy grotowej z regulacją temperatury chyba nie muszę zbyt dużo pisać. Swego czasu nie...
Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nie wiem na ile radzisz sobie z lutowaniem płytek przewlekanych, może to od nich trzeba zacząć. Pooglądaj na Youtube jest masa filmów instruktażowych (np. https://www.youtube.com/watch?v=75Ghxo7V... lub tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ugNRI9g7... Zwykle problemem jest nadmiar lutowia brak lub słaby topnik...
instrukcja http://hotair.pl/
Ja osobiście sam wykonałem taką stacje, jest bardzo prosta a zarazem tania w wykonaniu, jako lutownica jest potrzebna lutownica 24V z termoparą (bez problemu taką dostaniesz) http://obrazki.elektroda.net/19_12627237... Jeśli interesuje Cię taka stacja to wstawię Ci cały opis wraz z wszystkimi płytkami potrzebnymi do wykonania stacji
To może należałoby zapytać czy jest jakaś stacja lutownicza do 100zł z aktywną regulacją temperatury?
Witam Jak ja sprawdzić, czy daje dobrą temperature, czy nie za duza? Niby w instrukcji piszą ze zakres temperatury to 150-450? Tylko wydaje mi sie grzeje bardziej! Czy podpiecie czujnika od temperatury np. od miernika dam rade sprawdzic?
Jako regulator temperatury.
No właśnie sens w tym, że nie chce pistoletu czy grzalki wpinanej bezpośrednio do sieci 230V, tylko stacje lutowniczą :) (z kontrolą temperatury itp)
Panowie Zgłaszam sie do Was z nastepujacym problemem.Jestem bardzo poczatkujacym elektronikiem a w zasadzie wogole nim nie jestem ale podjalem sie konstrukcji pewengo urzadzenia ktore ma pomoc mi w pracy a mam problem z gokonczeniem tego urzadzenia ,juz mowie o co chodzi. podjolem sie kostrukcji okreslmy to stacja lutownicza,sprawa wyglada tak mam grzalke...
Lutownica 24V zasilacz 12V. Dobrze Ci to grzeje? Mierzyłeś może temperaturę?
Czy pomiar temperatury działa prawidłowo?
W wolnym czasie porobię fotki i opiszę. :) Profesjonalnie to on nie wygląda, ale +/- 5 stopni trzyma temperaturę. :)
Witam u mnie scalak też się trochę nagrzewa ,ale myślę że nie stalowi to problemu gdyż nie osiąga zbyt wysokich temperatur.
Producent jak widać chroni swoich tajemnic, niemniej jakąś metodę pomocy w takich przypadkach powinni zaproponować. Inaczej to marnie z reklamą...
Ja używam dobrego odsysacza i grotu punktowego i trochę wyższej temperatury (trochę) i zawsze kalafonii :)
Witam tak jak w temacie ma ktoś może schemat do regulacji temp. w stacji ZD-98 z podanymi wartościami.
Witam, na stronie grylewicz.pl opisany został zbliżony problem (sterowanie dopływem prądu z wykorzystaniem triaka zamiast przekaźnika). Akurat tam dotyczy sterowania grzałką w kolbie lutowniczej, ale być może zastosowana metoda byłaby tutaj także przydatna. Opis stacji lutowniczej wykorzystującej przekaźnik: http://grylewicz.pl/stacja-lutownicza-di...
Ja mam WEP 948DB+II Dla początkujących spoko, groty po 30 zł, T12 wygodne i co najważniejsze - lutują i w miarę prawidłowo pokazują temperaturę.
Szybkie pytanie, czym lutowałeś? Oczywiście jakaś zabawka bez ustawianej temperatury czy jednak stacja lutownicza z możliwością zadania odpowiednich parametrów? Jak przesadzisz z temperaturą/przegrzejesz miejsca lutowania to wszystkie ścieżki i pady załatwisz. Płytka wygląda na wielowarstwową i niszczysz chyba kolejną warstwę drapiąc i zaraz doprowadzisz...
Duży plus za skale temperatury, wygląda, jak by była od samego początku fabrycznie naniesiona Gdzie tam widzisz skalę temperatury?
Witam, Górny wentylator schładza górny promiennik podczerwieni ( jeżeli jest bez czujnika temperatury może się przegrzać ) dodatkowo może służyć jako wyciąg oparów ze strefy lutowania. REX 100 to nie to samo co PC410 nie ma możliwości śledzenia procesu grzania (profilu) na komputerze . Rex 100 to programowalny sterownik temperatury.
Jest zaniżona temperatura na wskazaniach, trzeba skalibrować. Ostatecznie na oko ustawiać mniej, ale polecam kalibrację. Grot się przegrzewa w zbyt dużej temperaturze.
A Czy w moim pt tez jest jakis czujnik, bo gdy hot lezy na podstawce i ustawie temp to gorace powietrze nie leci. Dopiero gdy zlapie w rece i przechyle w dol zaczyna grzac :)
Stacja lutownicze to urządzenie w którym można regulować temperaturę.
Można też użyć dłuugiej grubej igły lekarskiej, na koniec dla trzymania lepszego dodać koralik z gumy silikonowej odpornej na temperaturę.
regulacja odbywa sie poprzez wylaczenie grzalki przy zadanej temperaturze. poszukaj na forum gdzies byl opis stacji lutowniczej chyba w DIY
Witam . Większość lutownic grzałkowych nie posiada żadnych wyłączników termicznych , grzałka i tyle . Lepsze lutownice posiadają wewnątrz czujnik temperatury ( przeważnie termopara ) , ale te współpracują ze stacjami lutowniczymi które na podstawie danych z czujnika pilnują zadanej temperatury . :D Pozdrawiam .
Ja osobiście bym się obawiał jednej rzeczy w przypadku indukcji: jakie napięcie panuje między grotem, a uziemieniem stacji lutowniczej? Czy nie uszkodzi czułej mosfetowej elektroniki? Jakoś nie zauważyłem tego parametru dla FX-100, natomiast dla FX-951 jest podany, to podejrzane. Osobiście używam ERSA z lutownicą ICON-2, ale to inna półka cenowa. Producent...
Trzeba sprawdzić gdzie są podłączone poszczególne przewody. Dwa z nich to grzałka to mogą być te 2,5Ω, a drugie dwa przewody to może być termopara - czujnik temperatury. Jeśli jest przerwana to stacja może nie działa nie mając sygnału z czujnika temperatury.
dla amatora jest bardzo ciekawa Co takiego ciekawego widzisz w tej stacji? To jest regulator o nieokreślonych parametrach. Lepiej zaimplementować jakiś PID na procku razem z wyświetlaniem temperatury.
Wydaje mi się że weller ma termoparę typu D. Jaki wyliczasz temperaturę z napięcia? Czy sprawdzałeś temperaturę termoparą?
Stacja PT-937 nie posiada wyświetlacza nastawionej temperatury.
Witam i jak dowiedział się kolega jaki jest tam czujnik? http://www.tme.eu/pl/details/sp-90b-h/st... ktoś może wie jaki typ czujnika jest w tej grzałce.
Cześć wam. Posiadam stację SL30 mam problem z temperaturą na grocie jest ona wyższa niż wyświetlana na wyświetlaczu.Chciałbym dokonać regulacji jej tylko niewiem kturym peerem ruszyć a niechciał bym rozwalić jej całkowicie.Proszę was o pomoc jak wiecie coś na ten temat i dziękuję za rady. Proszę poprawić błędy ortograficzne - inaczej post trafi do kosza....
Jeśli się nie mylę to schemat znajdziecie pod hasłem lampa plazmowa na ne555 tam też jest regulacja wypełnienia(która w lampkach jest ustawiana na 50% czyli idealnie równo tutaj służy to do regulacji temperatury)
Co do stacji lutowniczej to polecam PT 803 jest to w miare tania i dobra stacja na start.
Ale czy nie jest tak, że wysoka temperatura może uszkodzić układ bądź samą stację lutowniczą? Czy o stacje nie ma się co martwić?
Witam. Zastanawiam się jaką kupić stacje lutowniczą z regulacją temperatury. Mam na oku Stacja lutownicza 936A ZHAOXIN proszę o opinie tej stacji lub podesłanie linku do dobrej stacji lutowniczej do 100 PLN . Jestem w gimnazjum i elektronike traktuje jako hobby , jednak chciałbym żeby dawała radę. Z góry dziękuję 😀
I jak działa? Pytam bo jestem autorem tej konstrukcji :) Może jakieś sugestie co do poprawek w sofcie? Z perspektywy czasu wydaje się, że lepiej jest dać automatyczne włączenie grzania po włączeniu lutownicy. A gdzie kompensacja temperatury :)
Te kolby po ustaleniu się temperatury nie pobierają więcej jak 20-30W. Jeśli chcecie lutować większe elementy potrzebny jest masywniejszy grot o większej bezwładności cieplnej. Zmiana z 60W na 75W moim zdaniem nie ma za bardzo sensu. Ta mocniejsza ciut szybciej osiągnie zaplanowaną temperaturę.
Standardowo 100, możliwy przedział wartości 90-110 - dla ew. korekty temperatury grotu. Pozdr
Ok. teraz już wszyskto gra :). Mam jeszcze jedno pytanie, czy w tym sofcie nie ma możliwości strojenia P.I.D. ? . https://obrazki.elektroda.pl/5944516700_... Gun MAX/MIN to mniemam, chodzi o temperaturę grzałki ? .
Witam, Posiadam stacje hot air (pospolita chinszczyzna) wraz ze zintegrowaną lutownicą kolbową. Chodzi mi o schemat głównie sterowania kolby (regulacji temperatury grota). Czy posiada ktos takowy schemat?
Stacje są potrzebne dla elektroników, elektrykowi, się raczej nie przydadzą. Stacja na gorące powietrze (HA) służy do lutowania elementów SMD i BGA. Stacja lutownica z lutownicą z grotem, służy do lutowania elementów THT i SMD. Główną zaletą stacji lutowniczych jest stabilizacja temperatury grota, to znaczy, że stacja utrzymuje stałą temperaturę grota,...
Prosta termopara i układ komparatora na wzmacniaczu operacyjnym. Szukaj pod hasłem "stacja lutownicza schemat"
Witam Jak w temacie poszukuje schematu stacji lutowniczej Solomon SL-30 (wersja z elektronicznym wyświetlaniem temperatury) Pozdrawiam
Dzięki za informację, spróbuję. Co mogło spowodować że odessałem też pole lutownicze? Zbyt wysoka temperatura ustawiona na stacji lutowniczej?
Przypadkiem nie używasz cyny bezołowiowej? Ma wyższą temperaturę topnienia.
Tak, przy tym systemie grotów (900M) jest bardzo słabe sprzężenie grotu z grzałką i do lutowania elementów dobrze odprowadzających ciepło trzeba używać bardziej masywnych grotów. Ten grot co masz, nadaje się co najwyżej do lutowania małych elementów SMD. Druga rzecz, to ta stara stacja miała raczej tylko regulację mocy, bez stabilizacji temperatury...
mówiąc „niska temperatura”, na co powinienem ustawić stację lutowniczą?
Istnieje. Nawet gdzieś był prezentowany bardzo podobny projekt właśnie z użyciem 7107 i wyświetlaniem temperatury.
Kolego Wojnar to tylko zabiegi kosmetyczne ;) Stacja działa jak ta lala ;) Czy ktoś opracował układ opóźnionego obniżania temperatury ? Pozdrawiam.
Dzięki za odpowiedź. To jak właściwie zczytywana jest temperatura w tej stacji lutowniczej? Sprawdza ona rezystancję grzałki wraz ze wzrostem temperatury? Chciałbym użyć tej kolby do budowy prostej stacji lutowniczej z regulacją temperatury, ale nie mam pojęcia w jaki sposób w oryginalnych stacjach uzyskuje się pomiar przy użyciu tej kolby. Jakoś nie...
Dawno przerobiłem sobie lutownicę Weller. Wyrzuciłem wyłącznik magnetyczny, wstawiłem czujnik PT100 i podłączyłem do zasilacza Elwik RT-24a. Proste podłączenie - 2 przewody to grzałka, 2 to czujnik i uziemienie. Zmienił mi się zakres na skali potencjometru. można to oczywiście skorygować - dostosować do czujnika temperatury.
Czy stacje kailiwei na t12 sa w porządku. Jest szeroki wybór tych stacji BAKON, kailiwei, ksger, quicko itd. Którą wybrać? Są w porządku, dobrze jest tylko sobie grot/groty ze sprawdzonego źródła kupić, bo nie ma nic gorszego niż grot nie lubiący się ze spoiwem. Wtedy wszystkie bajery, łącznie czujnikiem temperatury w grzałce, na nic.
witam Prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik temperatury. pozdrawiam
Ta też jest dobra, ale jednak wolę tą ZD-932. Jest lepsza, ma regulację temperatury itd. A ta ma temperaturę stałą.
Tranzystory są sterowane w układzie mostka H ? Na oscyloskopie widzę, że do każddego z nich dochodzą impulsy sterujące, których wypełnienie zmienia się proporcjonalnie do wychylenia drążka. Na razie walczę z wylutowaniem. Cyna , którą są przylutowane jest wyjątkowo "odporna" na temperaturę. Stacja lutownicza ustawiona na max i nie potrafi roztopić cyny??...
Musisz wziąć jakiś termometr, są takie specjalne do kalibracji temperatury w stacji lutowniczej i zweryfikować jaka jest temperatura ustawiona na stacji a jaka na końcu grota. Ja kalibrowałem miernikiem z termoparą, tylko nie wiem czy to do końca dokładne było bo ta termopara podobno do 200°C a ja grzałem do 350°C.
Wymiana socketu to już konkretna sprawa i jest wymagana odpowiednio duża moc urządzen, przepływ powietrza oraz kontrola temperatury.
Nikt za Ciebie nie poszuka, a przeglądając różne projekty widziałem kilka i to nawet z wyświetlaniem temperatury.
ta stacja ma regulację temperatury przez zamianę napięcia
A moze ma ktos jakies opinie na temat tych stacji lutowniczych z allegro z regulacja temperatury i wyswietlaczem?
Lutownica transformatorowa daje znacznie wyższą temperaturę niż stacja lutownicza w której temperaturę można dostosować do aktualnie obrabianego elementu. Istnieje zatem ryzyko, że uszkodzi Kolega rezonator zbyt długo go nagrzewając transformatorówką.
Witam. Posiadam taką stacje lutowniczą ( http://sklep.avt.pl/p/pl/481533/stacja+l... ). I mam problem jaką temperaturę ustawić tak aby była ona odpowiednia do lutowania kitów i jakiś innych konstrukcji. Za pomoc z góry dziękuję .
Obie to złom, ale Yihua 936 przynajmniej ma stabilizację temperatury, ta druga ma (chyba) tylko regulację mocy, więc ciężko ją w ogóle nazwać stacją lutowniczą. Poza tym Yihua używa standardowych grotów 900M i ma wymienną rękojeść ("kolbę").
Te grubsze się świetnie nadają do scalaków TSOP8, TSOP16. Zresztą większe akurat mają większą pojemność cieplną. Może ustawiłeś za małą temperaturę. Dobrze też dać na końcówki odrobinę cyny.
Witam znalazłem taką kolbę i nie znam zastosowania Do lutowania. Jeżeli jednak nie ma kolega stacji lutowniczej pod którą są ją podłącza to będzie mały problem. Tego typu lutownice mają dwa przewody do grzałki, jeden do masy-obudowy metalowej lutownicy i kolejne dwa od termopary mierzącej temperaturę grotu albo grzałki (różnie to bywa z producentem)....
Pozostaje jeszcze kwestia czy wartko kupić cyfrową stację, wydaje mi się że właśnie taka elektronicznie sterowana powinna być dokładniejsza w wyświetlaniu rzeczywistej temperatury?
No nie będzie, oczywiście, dlatego pytałem najpierw o cel tej grzałki :) Na drucie oporowym zasilanym 12V można uzyskać całkiem spore temperatury (patrz współczesne stacje lutownicze).
Jeszcze kwestia odpowiedniej temperatury dla stacji lutowniczej i hot aira. Standardowo 300C na stacji 350-370C na hocie wystarczało, i nie szkodziło płytom głównym. Jakimi temperaturami Panowie operujecie?
Mam również tą stacje co ty i jest świetna, szybko się rozgrzewa dobrze trzyma temperaturę. Polecam
To znaczy, nie do końca rozumiesz kolego, ja nie mam stacji pod ta lutownice, chcę jedynie wiedzieć pod jakie piny (1,2,3,4) polutować kable od grzałki i czujnika temperatury ?
Czyli przyjąłeś skok napięcia/st. C i tylko na podstawie tego określasz temperaturę grota?
Jak spisuje się stacja w porównaniu z fabrycznymi? Dobrze trzyma temperaturę?
Ja mam Solomon SL-20 i nigdy mnie nie zawiodła. Owszem, trochę droga, ale za to jak dla mnie - niezniszczalna, z regulacja temperatury...
Wrzuć jakiegoś linka ze schematem albo sam schemat bo niemoge znaleźć tego w googlach. Ile czasu zajmuje nagrzanie się kolby do temperatury pracy?
stacja lutowniczy temperatura pomiar temperatura stacja lutowniczy stacja lutowniczy regulacja temperatura
automatyka budynkowa łożysko skrzyni układ zabezpieczenie technics
mikrokomputer cobra1 samsung ww60j4063lw
Gazy w akumulatorach bezobsługowych: uchodzenie i rekombinacja Zmiana regionu w drukarce Xerox WorkCentre 6605