... 2 x EF89 - 0,4A 2.Sam napisałeś, że 2XEBF89 to 0,4A a drugie ma wydajność 0,15A czyli na jedną EBF89 (0,2A) za mało. Wszystko w zasadzie ok, tylko skąd koledzy wzięli te EF89 lub EBF89 w tym wzmacniaczu? :D Sugerowałem się 2 x EF89 - 0,4A A litera B jakoś "sama" wpadła. :sm31: :cry:
Radiator może być trochę mniejszy, na tranzystorze wydziela się ok. 5W-10W mocy, dlatego taki wielki. Żarzenie proszę wpinać przed diodami, od razu do transformatora. Do żarzenia lamp 6.3V można dać pomiędzy trafo a żarniki dwie diody shottkiego połączone antyrówwolegle.
Jeśli to ma być tylko żarzenie lamp, to może by zastosować bareter? O ile coś takiego jeszcze da się kupić... A inna możliwość: połączenie szeregowe do uzwojenia transformatora żarzenia lamp i wejścia mostka prostującego; jako obciążenie mostka tranzystor (może MOSFET) i regulowanie jego oporu tak, by stabilizować żarzenie lamp. Chyba, że chodzi o eliminację...
Żarzenia masz wyprowadzone z transformatora dla napięć od zera do 90V(odczepy na transformatorze).Cały zakres stosowanych napięć żarzenia lamp.
Potrzebujesz obniżyć napięcie o ~3V - proponuję zasilić każdą lampę osobno przez osobny, odpowiednio obliczony rezystor. Rezystory będą mniejsze, niższa temperatura. I zyskasz cenną rzecz - zabezpieczenie włókna żarzenia przed impulsem prądowym w momencie włączenia.
Równie dobrze można zamówić transformator mający odpowiednie napięcia żarzenia. Lampy typu P nie muszą być żarzone szeregowo. Mogą być też równolegle jeśli są takie same. Można to zrobić nawet z powielacza 6,3V.
Tak, dobrze jest.
Zrób podwajacz napięcia, powinieneś mieć coś koło tego. Tylko Pamiętaj że transformator musi mieć odpowiednio większy prąd. Pozatym jesteś w błędzie - lampa ta potrzebuje napięcia 16V, a nie jak napisałeś 15.
6,3 V, 3A jest to uzwojenie transformatora dla żarzenia lamp. Dobrane jest z zapasem na sumę prądów żarzenia wszyskich lamp układu. Prąd zarzenia lamp jest podany w ich danych katalogowych. To bylo prostę? Gorzej z tym uzwojeniem z ktorego jest brane napięcie do zasilacza napięć anodowych (i np. siatek 2 pentod i dalszych innych lamp). To już dla każdego...
Zobacz też, czy pozostałe rezystory (zwłaszcza w okolicach ECL86, bo to o nią w tej chwili walczymy) trzymają rezystancję - przede wszystkim z opaskowymi wyprowadzeniami w górnym rogu. Ten typ jest wredny i potrafi mieć przerwę mimo tego, że wygląda na nowiutki.
A ja jestem klamocik to z wojska, to dodatkowe to jest żarzenie lampy zailowane bo tam jest powyżej tysiąca.
A mógłbyś podać jakiś schemacik? Najlepiej na jakichś popularnych tranzystorach to może mam takie. Ależ proszę bardzo,w załączniku. R1 liczysz z wzoru R=0.65V/I I - prąd ograniczenia, (0.3V dla tranzystorów germanowych) Q1 musi wytrzymać prąd ograniczenia, i odpowienią moc. Q2 może być wowolnie mały, R2 - taki, aby zapewnić odpowiedni prąd bazy dla...
Nie wiem czy ten zasilacz się nada. Wydajność prądowa to jakieś 80mA. Będzie tak "na styk". Wydajność sprawdzałem przy podłączonym do pierwszego transformatora żarzeniu lampy.
Tak. Przy okazji możesz żarzenie lamp podłączyć między transformatory- tam będzie około 12V a lampy podłącz nóżkami 4 i 5 (między nimi ma być 12,6V by rozżarzyć lampę).
Transformator sieciowy od radia Mazur i pochodnych.Napięcie anodowe chyba2x250V,,żarzenie 6,3V i żarzenie 4,2Vdla lampy prostowniczej AZ1.Uzwojenie sieciowe posiada odczep na 127 V.
...I na żarzeniu masz do dyspozycji 2,3A..
Witam! Kiedyś - gdy lampy były żarzone wprost z transformatora - korzystne było spolaryzowanie włókien żarzenia potencjałem dodatnim, wyższym niż najwyższe dodatnie napięcie na katodach lamp w przedwzmacniaczu. To zapobiegało zmodulowanej 50Hz emisji z włókna, które było bardziej dodatnie, niż katoda, więc pozwalało (czasem) znacząco obniżyć przydźwięk....
Wg. schematu każde napięcie jest możliwe pod warunkiem że napięcie z transformatora będzie właściwe.Widzę że tam jest żarzenie lampy, więc po jej zasileniu na gałęzi 12V spadnie.Lepiej je wystabilizować do zasilania przesteru.
Kupię lampę RTG najlepiej ze stałą anodą wraz z transformatorem żarzenia (ew. jeszcze transformator wysokiego napięcia). Pozdr.
Z tą lampą trzeba trochę uważać, katoda połączona jest z żarzeniem i występuje na nim pełne napięcie anodowe. Transformatory do zasilania żarzenia tej lampy muszą!!! mieć wydzielone, dobrze izolowane uzwojenie.
Witam, jedyna różnica jest w żarzeniu, a lampy są jednakowo zamienne, sam wymieniłem ECL-86 na PCL-86 w radiu i gra bez problemu, jedynie wstawiłem oddzielny transformatorek do żarzenia, który sam nawinąłem. Pozdrawiam
Na początek, sprawdź obwód żarzenia lamp.
Ja wiem jakie jest napięcie żarzenia tych lamp. Przecież żarniki tych lamp są zasilone przez 7812!
No to i lampy muszą świecić. Tam jest jedno wspólne uzwojenie na transformatorze zasilające żarówki i żarzenie lamp. Jeszcze tak z pamięci. Jak się nie mylę to były tam zwory z kawałka drutu łączące ścieżki żarzenia.
z Neptuna możesz wykorzystać podstawki lamp jeżeli chcesz budować wzmacniacz na pcb, lampę PCL86 to prawie to samo co ECL86 różni się tylko napięciem żarzenia (około 12-14V - 300mA), transformator głośnikowy oraz kondensatory elektrolityczne na zasilacz
6P14P jest ścisłym odpowiednikiem EL 84, te same wyprowadzenia. Anoda jest zewnętrzną elektrodą, tym kawałkiem szarej blachy który widzisz przez bańkę. Jezeli jest przekroczona jej dopuszczalna moc zaczyna żarzyć się mniej więcej w połowie wysokości. im większe przeciązenie tym powierzchnia żarzenia jest większa i jaśniejsza.
Moim zdaniem jest błąd na schemacie tego zasilacza. Katoda diody D2 powinna byc podłączona do punktu B transformatora, a anoda diody D1 do punktu A transformatora. Dziwię się, że ten układ powielacza w ogóle teraz działa, może to jest powód grzania sie kondensatora C2 i diody D2. Czy na pewno ten schemat masz z "pewnego" źródła? Rezystor R1 dobierz...
Witam - proszę zastosować osobny transformator żarzenia do niektórych lamp .
Witam ! Obwód żarzenia lampy ( 4-5 ) już sprawdziłeś, miernikiem lampy nie sprawdzisz. Przy wyłączonym zasilaniu sprawdź obwód żarzenia transformatora, ( bez lampy ) miernik przyłóż do 4 i 5 pinu podstawki. Uwaga, zachowaj ostrożność gdyż w układzie są kondensatory elektrolityczne które potrafią długo utrzymywać napięcie ! Powstrzymaj się z wymianą...
Rozszyfrowałem ten transformator ma uzwojenie żarzenia lamp. Oraz uzwojenia napięć anodowych z 10 voltową różnicą pomiędzy uzwojeniami.
Witam... chce doprowadzić żarzenie z transformatora na lampe (6N2P). Lampa na żarzenie powinna mieć doprowadzone 6,3V ale z transformatora wychodzi 7,5V. Co mam z tym zrobić?? Prosze o jakieś rady. Pozdrawiam.
Nie powinno, bo to wpływa ujemnie na emisję. Elektrony przy zbyt małej temp katody są "wyrywane" przez anodę, co powoduje szybsze jej zużycie. Tolerancja dla nap. żarzenia dla lamp zwykłych wynosi +/- 10 %, czyli w tym wypadku 5,67-6,93, natomiast dla lamp "niezawodnych" +/- 5%
Transformator 40w. Wystarczy?;) Jest na styk, policz sobie moce obwodów żarzenia i anodowego.
Zauważyłem to dopiero po lakierowaniu. Stwierdziłem że oleję ten dziwny błąd i nawet zamontowałem do podstawy. No to gdzie problem? Zamień końcówki tego uzwojenia. Jednak teraz sobie myślę, że z powodu iż mam tylko jedną jedyną lampę. Nie chcę jej zniszczyć. W obwód anodowy załącz na początek rezystor zabezpieczający. A jak już piszę to spytam czy...
Grzegorz Markowski <--- jutro wykonam ten pomiar. Czy transformator sieciowy może być uszkodzony ?
W takim razie potrzebujesz nie 6P3S tylko 6P6S. Lampa 6P3S na żarzeniu bierze 2 razy więcej prądu niż 6V6, a więc może uszkodzić sie uzwojenie żarzenia w transformatorze.
Bawełna się aż tak nie starzeje, zwłaszcza, że uzwojenia izolowane bawełną nasyca się potem pokostem albo lakierem izolacyjnym, natomiast przebite diody po stronie wtórnej transformatora na 100% dają zwarcie. Aby zbadać sam transformator, należy odłączyć od niego wszystko to, co 'wisi' po stronie wtórnej. Twojemu koledze się nie chce (bo to trochę roboty...
Jeżeli zmniejszysz trochę prąd anodowy, to są szanse, że transformator nie spali się od razu... Tylko jak z TS40/24/676 wykrzesać 6,3V; 3A prądu żarzenia, żeby się transformator nie "zagotował", a lampy żarzyły własciwie. Radzę lepiej wybrać mniej energożerne lampy. No chyba, że autor chce użyć drugiego oddzielnego transformatora do samego żarzenia.
Rozwiązanie z lampa prostowniczą owszem się sprawdzi ale trzeba dodatkowy transformator żarzenie no i lampę AZ4 lub podobną Stabilizacja na mosfecie z opóźnieniem również się sprawdzi, choć tak naprawdę w przypadku PP stabilizacja nie jest potrzebna, wystarczy samo opóźnienie załączania.
Witam. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych miałem w pracy taki oscyloskop. /dwucyfrowy nr fabryczny/ Podobnie jak u Kolegi ulegał uszkodzeniu transformator sieciowy. Za każdym razem / trzy transformatory /następowało przebicie pomiędzy uzwojeniem żarzenia lampy i sąsiednim. Palił się rezystor R447, neonówki świeciły bardzo mocno i również ulegał...
Niestety transformator anodowy już mam, a zakup drugiego nie wchodzi raczej w grę. Trafo anodowy będzie droższy niż 4 niezależne transformatory żarzenia.
Dzięki. Wiem że można ręcznie ale tak jest prościej, jeden włącznik i gotowe, poza tym transformatora tesli i Nagrzewnicy indukcyjnej tym bardziej na GU-81 nie nazwał bym sprzętem audiofilskim. Pozdrawiam Lampę ГУ81 spokojnie można żarzyć bez tego układu. A jak już musisz to weź opornik 1 czy 2Ω daj w szereg z żarzeniem i użyj transformatora...
Szukanie trafa to twój kłopot. Jeśli lampy biorą 4A żarzenia to po co trafo na 7A? Oczywiście to nie przeszkadza...
(at)keven204 Powstał miliamperomierz prawda ??? :D Możesz to zrobić tak, jak kiedyś opisałem - zasilić miernik z wyprostowanego i stabilizowanego napięcia uzwojenia żarzenia 4 VAC do lampy AZ1, jeżeli zdobędziesz taki transformator (AGA).
jak transformator może żarzyć?? bo nie rozumiem tego pojęcia :/ Zapewne chodzi o żarzenie lampy a nie transformatora a na końcu filmiku autorowi raczej chodziło o wyłączenie obwodu żarzenia lampy. PS. Ciekawa konstrukcja :D
Domowe wzmacniacze lampowe doskonale sobie radzą bez wymuszonego chłodzenia. Napięcie zmienne 6,3V możesz zawsze wyprostować, wygładzić kondensatorem i podłączyć coś innego. Osobiście nie jestem zwolennikiem zasilania elementów pomocniczych wzmacniacza, z tego samego uzwojenia z którego, w tym przypadku, żarzone są lampy. Albo osobne uzwojenie transformatora,...
Transformator wyjściowy już odpinałem. Zastanawia mnie tylko dlaczego żarówka przygasa niemal natychmiast po ok 3 s od włączenia Gratulacje jeśli odpinałeś transformator wyjściowy przy załączonym napięciu, prosta droga do uszkodzenia lampy UBL21. Żarówka przygasa po 3s bo jest włączona szeregowo z włóknami żarzenia lamp a tuż po włączeniu zimne włókna...
Mam jeszcze jedno pytanie z tego co sprawdziłem lampa EBL-21 ma napięcie żarzenia 6,3v a tam jest napisane żeby był transformator sieciowy do lamp na napięcie żarzenia 4v ?
No nic dziwnego że bez lampy masz wysokie napięcie, bo spadek na rezystorze zależy od pradu płynącego przez niego. Wiec jak ma on nastąpić, skoro żaden prad nie płynie? A lampa tak wogóle się żarzy? Może podłączyłeś źle żarzenie - pomyliłeś końcówki lampy? Na jakiej to jest lampie? Chcąc uprościć układ mozesz podłaczyć żarzenie wprost do uzwojenia wtórnego...
Jaki transformator masz podpięty
Co np. można z tych lamp zrobić, jakieś proste radio albo coś? Brniesz dalej, jakieś transformatory chociaż masz? Możesz podłączyć ok. 6V do lamp serii E aby żarzenie lampy zaświeciło......
Nie znam tego radia, nie wiem jak wygląda ten który tam zamontowali. Najczęściej miał on postać małego metalowego pudełka do którego dochodzą cztery przewody (w twoim wypadku) - dwa od transformatora, jeden do plusa, drugi do masy (minusa). Czasami wyglądał jak walec, a czasami jak stos cienkich płytek. Wpisz "selengleichrichter" w Google grafika to...
Jedynym zauważalnym efektem będzie obniżenie się napięcia wyjściowego zasilacza. A do tego bardziej nadaje się rezystor i kondensatgor w układzie filtra RC :wink: . Wspomniana wcześniej kompresja nie nastąpi, ponieważ pobór mocy przedwzmacniacza - oile nie będzie to jakiś straszliwie nietypowy układ - będzie stały. I oczywiście zwiększy się moc pobierana...
No i na szynie żarzenia będzie występować pełne napięcie anodowe... AZ są lampami bezpośrednio żarzonymi.
Autor zastosował napięcie anodowe ok 186V - pomiar na mostku V Na tej stronie: http://www.fonar.com.pl/audio/diy/se_6s3... można się doczytać, że obrał prąd spoczynkowy lampy mocy 155mA A zatem przybliżona moc wyjściowa to 0,4*186V*0,155A=11,5V Moc strat na anodzie na poziomie 28W jest odpowiednia, jest pewien margines do max. 30W, lampa...
Ze względu na żarzenie lamp, obciążenie "transformatora" ma w przeważającym stopniu charakter rezystancyjny.
Patrząc na ten transformator,to:Grube uzwojenie u góry jest uzwojeniem żarzenia 6,3V.Dolne,cieńsze,to uzwojenie żarzenia lampy prostowniczej 4V.Kolorowe wyprowadzenia u góry to uzwojenia anodowe.2x300V?Natomiast wszystkie wyprowadzenia dolne w koszulkach izol.olejowych ,służą do podłączenia nap.sieciowego.Oczywiście trzeba je połączyć w szereg.
Zajżyj do działu Retro i Lampy. Przeskoczenie z typowych układów półprzewodnikowych na lampowe nie jest zazwyczaj proste. Występują tam wysokie napięcia anodowe, wymagany jest obwód żarzenia lamp - tak więc odmienne zasilanie, potrzebne stają się transformatory wyjściowe. Możesz spotkać masę problemów. Z drugiej strony na necie możesz znaleźć masę przeróżnych...
Natknąłem się też na kolejny element, który jest na schemacie a nie ma w spisie. Mowa o elemencie C13, to dość sporych rozmiarów kondensator. Czy jest on potrzebny? Ogólnie, ufać w pełni spisowi i montować tylko to co jest w nim podane? http://obrazki.elektroda.pl/7134995400_1... Nie wiem po co w ogóle jest prostowanie napięcia żarzenia...
Wszystko na lampach żarzonych pośrednio, ktoś tu na transformatorach oszczędza Rozwiń proszę na czym ta oszczędność ma polegać?
Odlutuj przewody łączące transformator z płytką i wtedy zmierz to napięcie. Zmierz też napięcie sieci energetycznej. Jeśli jest to możliwe, pożycz od kogoś miernik by wykluczyć możliwość fałszowania pomiaru przez Twój. Czy transformator sieciowy mocno się nagrzewa?
300mA to już spory wyświetlacz, przy żarzeniu napięciem stałym może być już widoczna nierównomierność skrajnych segmentów. Ja stosuję mostek H - "nędzna" imitacja transformatora ale pozwala pozbyć się w/w problemu i równocześnie podnosi napięcie zasilania układu dwukrotnie.
odłączyłem żarzenie od transformatora i zasiliłem z zasilacza laboratoryjnego Żarzenie których lamp?
Transformator ten, to transformator głośnikowy i nie odpowiada za brak zasilania, czy jest on uszkodzony, czy nie, tego nie wiem. Kondensator ten, jak i inne wyglądają nieciekawie i jeśli zamierzasz uruchomić ten sprzęt to trzeba będzie je wcześniej lub później i tak wymienić. Za samo zasilanie odpowiadają elementy, zawarte w prawym dolnym rogu na schemacie,...
Uzwojenia nawinięte grubym drutem 1 uzwojenie żarzenia lamp 2 uzwojenie zasilania podświetlenia skali To z wyprowadzeniami najbliżej karkasu uzwojenie sieciowe Pozostałe cienkie przewody to uzwojenie anodowe Bardzo zmęczony transformator
Mało precyzyjne zapytanie, magnetofon lampowy ogólnie do sprawdzenia: - obwód głośnikowy (głośnik, transformator), - wzmacniacz mocy na (EL84) - przedwzmacniacze na (2 x ECC85) - zasilanie lamp żarzenie, anodowe
Serial Push-Pull w tym wypadku ma znikomy sens. Czemu: - w Single Ended zniekształcenia nie są niskie, ale praktycznie niesłyszalne. Zaletą jest prostota konstrukcji i niska cena transformatorów. - klasyczny Push-Pull zapewni Ci dużą moc i małe zniekształcenia, przy okazji transformatory głośnikowe są seryjnie produkowane. - Serial Push-Pull będzie...
To za mało informacji, polskich Telefunkenów o zasilaniu uniwersalnym było więcej niż jeden. [url=http://www.stareradia.pl/firmy/tele... znajdziesz schematy dwóch modeli, z tym że ten drugi - T4Z ma transformator żarzenia dla lampy ACH1, nie jest więc odbiornikiem o zasilaniu uniwersalnym, choć reszta lamp, łącznie z prostowniczą, są żarzone...
1. ECH84 - separator impulsów synchronizujących 2. to zapewne transformatorek wydzielający impulsy poziomego odchylania (ten w anodzie triody ECH84). W moim Neptunie 413 go pominięto (oryginalnie), ale jak dokładniej jest to zrealizowane, nie pamiętam. Ed.: nie zauważyłem strzałek. przy transformatorze WN lampa pod kapturkiem to EY/DY86 - rodzaj zależny...
Wydaje mi się, że to ponad Twoje siły jest ta próba uruchomienia starego OTV. W tych OTV NIE BYŁO transformatora sieciowego a żarzenie lamp odbywało się poprzez SZEREGOWE połączenie ich żarników, termistora, opornika redukcyjnego (drutowego) i dławika. O bezpieczniku i wyłącznik nie wspominam bo to oczywiste. Każdy z tych elementów, jeśli ma przerwę,...
Możesz zrobić stereo na dwóch lampach ECL86 - TS30/1 jak raz powinien uciągnąć żarzenie tych lamp. Jakie transformatory głośnikowe posiadasz?
Piszczy najprawdopodobniej dlatego, że masz zbyt długie i nieekranowane połączenia potencjometrów do płytki drukowanej. Święta racja, inną przyczyną może być brak kubków ekranujących na lampach (nie mamy zdjęcia chassiss od góry), niewłaściwe ustawienie transformatora wyjściowego względem lamp przedwzmacniacza i mozliwy brak połączenia obwodu głośnika...
Jeśli chodzi o lampy to w transformatorze zasilającym będzie dodatkowe uzwojenie dla żarzenia lamp. Nie rozumiem po co ten "kondensator i dzielniki do zasilania lamp".
Sprawdz po pierwsze prace układu odchylania poziomego. Dobrze izolowany ! wkrętak zbliż do anody lampy PL 501. Powinien zapalić się łuk (iskra) o długości min. 5 mm. Lampa DY 86 za transformatorem powinna się żarzyć.
Lampę ECC81 to kojarzę raczej z TV. Tam pracowała szeregowo żarzona z lampami P (0,3 A) i z szeregowym termistorem (urdoksem). On ograniczał startowy prąd żarzenia. Przy żarzeniu równoległym ten efekt występuje przy malej, jak tu, ilosci lamp. Przy wielu lampach transformator, przy starcie żarzenia, jest wręcz przeciążony i początkowe Uż jest niskie....
Witam Napięcie żarzena lamp ma pdstawowe znaczenie co do ich trwałości. Dopuszcza się 5% tolerancje, a zaleca się pracę na napięciu niższym od nominalnego o 1%. Istote jest czym dokonano pomiaru (dokładnośc miernika). Praktycznie jak miernik wskaże 6,3 V powinno być OK. Lampy EL 34 nie są przystosowane do żarzenia szeregowego co może powodować nie równy...
Witam - proszę zmierzyć napięcie na uzwojeniu wtórnym AC oraz na uzwojeniu żarzenia AC. Ciekawe co to za transformator skoro uzwojenie żarzenia ma 31 zwoi ?
System oznaczeń lamp używa litery E na początku dla lamp o napięciu żarzenia 6,3V (są inne systemy, np. w ZSRR używano do tego cyfry 6 na początku), i taka powinna być żarówka do podłączenia równolegle do końcówek żarzenia lampy. Stare żarówki "radiowe" było 6,3V 0,2A, nieco nowsze 6,3V 0,3A - oba rodzaje można było tak podłączać. Zwykle transformator...
To chyba masz znacznie większy prąd z uzwojenia żarzenia, niż potrzebują te lampy - transformator przy małym obciążeniu daje napięcie wyższe od nominalnego i może się przydać opornik, na którym wytracisz około 0.5V, żeby lampy dostały nominalne napięcie żarzenia.
Witam Mam TS30/9 sprawa wygląda następującogdy patrzeć na niego z przodu to pierwsze wyprowadzenie w lewym górnym rogu to żarzenie, następnego nie ma, dwa następne to napięcie anodowe. Pojedyncze wyprowadzenie z dołu to żarzenie a dwa obok siebie na dole to uzwojenie sieciowe. Najgrubszy drut to żarzenie średni to sieciowe, a najcieńszy to anodowe....
Jest to radio z zasilaniem uniwersalnym. Żarzenia lamp połączone są w szereg, wraz z opornikiem redukcyjnym, bezpiecznikiem (jego rolę może pełnić (i często pełni) żarówka oświetleniowa skali) do sieci. lampy się nie żarzą, to gdzieś jest przerwa, np. w żarzeniu którejś z lamp, bądź niekontakt, np. w podstawce. Miernik w dłoń i szukaj przerwy. Radio...
bierzesz dwa transformatory takie same małej mocy, takie 8-10W (same lampy przy żarzeniu 12,6V pobierają 150mA jedna a żarzone z 6,3V po małym przeliczeniu 300mA), mogą to być też różne transformatory ale ważne żeby je w miare dopasować, może to byc naprzykład transformator pierwszy który daje na wyjściu powiedzmy 12V na żarzenia i 10 do podłączenia...
z transormatora sieciowego napięcie żarzenia powinno wynosić 6.3 V i 3,5 A, a mój transformator ma a i owszem 6,3 V... Uzupełnię odpowiedź z postu #2. Wydajność prądowa transformatora w twoim przypadku nie może być mniejsza niż 3,5A. Jeżeli napięcie zasilania jest prawidłowe, nie ma znaczenia czy zasilisz żarzenie lamp z transformatora o wydajności...
Kolego polimind , kup inny transformator bo ten, który podałeś nie ma uzwojenia do żarzenia lamp. Chyba, że dołożysz drugie trafo specjalnie na żarzenie, ale wyglądać to będzie nie za bardzo technicznie 8)
W tym telewizorze nie ma lampy EY86.
Napięcie do żarzenia lampy możesz obniżyć za pomocą rezystora drutowego np. RDCO, RDCO, lampa ta może być żarzona prądem przemiennym.
Stołek_-92 dzięki za link, przyda sie. Co do tej liczby lamp, to gdzieś kiedyś wyczytałem na internecie ze ktoś chciał złożyc wzmacniacz na 5 lampach, ale transformator mimo wlasciwego napiecia żarzenia nie nadawał się do 5 lamp i musial przerobic schemat na 4.
Do zasilania żarzenia lamp służy uzwojenie na transformatorze z którego zasilane są żarówki podświetlenia skali. Wszystkie lampy (oprócz AZ1) mają obwody żarzenia włączone równolegle do tego uzwojenia, na którym powinno być ok. 6,3V (AC). Grzejący się rezystor musisz sam zlokalizować za pomocą schematu.
Jeszcze jedno pytanie : mam transformator o natężeniu prądu żarzenia 4,5 A. Czy mogę go zastosować a jeśli nie to czy jest możliwość obniżenia natężenia prądu w tym transformatorze?
Acha, do przejścia na TX włączamy transformator, czekamy na rozgrzanie katod lamp...itd oczywiście żarzenie pracuje nonstop Przy porannej kawie z grubsza naszkicowałem schemat: http://obrazki.elektroda.pl/8866597400_1...
To rzeczywiście, nie jest tak źle jak myślałem. Mieści się w tolerancji +/-5% (a nawet niektóre źródła podają +/-10%). Z racji że lampy żarzone są szeregowo to jedynie staraj się używać wszystkich lamp tego samego producenta. Żeby w stanie zimnym miały podobną rezystancję włókna żarzenia i rozgrzewały się w podobnym czasie. Co prawda producenci tych...
Obawiam się że może w ogóle nie zagrać przy tak dużych rezystacjach w obwodach anod lamp EF86 i przy obniżonym do 160V napięciu na wtórnym uzwojeniu transformatora. Ale spróbować oczywiście można. Ewentualnie skorygować (zmniejszyć) wartość R17 na czas testów. A co z żarzeniem? Ten transformator "testowy" dostarcza prawidłowego napięcia? Bo zbyt wysokie...
Ten przypalony R7 w podstawce lampy nie wróży nic dobrego. Transformator zasilający ma prawdopodobnie już spory upływ pomiędzy uzwojeniem żarzenia a pozostałymi uzwojeniami. To da się sprawdzić mierząc chociażby napięcie na katodzie lampy. Z tego powodu ekran też będzie ciemny nawet jeśli ostatecznie okaże się że żarzenie działa. Jest to do naprawienia...
Witam! Lampy serii "U" przeznaczone były do urządzeń bez transformatora sieciowego, co w przypadku odbiorników radiowych wykonanych w obudowach izolowanych nie stwarzało zagrożenia porażeniem. Jeśli być chciał jednak zbudować wzmacniacz, w którym brak galwanicznego oddzielenia jego obwodów od sieci, to taki wzmacniacz jest niebezpieczny, bo każde gniazdko:...
Jedyną "maszyną" jaką z tego wyczarujesz może być pudełko z dwiema lampkami z podłączonym żarzeniem i tyle. Ani radia ani TV ani wzmacniacza na tych lampach nie zrobisz. P.S Lampa to jedno... a gdzie drogie transformatory cała elektronika? Odłóż je lepiej na półkę bo nic nie zrobisz z tego.
obecnie urządzenia jest w częściach. Mam plan aby pomierzyć kable wychodzące z transformatora na płytki i sprawdzić gdzie opór będzie najniższy. Nie chce ryzykować próbą zwarciową by nie przepalić dalszych elementów. Opór będzie najniższy na wyprowadzeniach z trafa przewodów żarzenia lampy oscyloskopowej.....znajdź kogoś kumatego do naprawy bo nie...
Większy transformator daje na wyjściu 2x120V. Jedno 120V zostało użyte jako anodowe a drugie 120V jako bias końcówki. Ponadto jedno uzwojenie 6,3V żarzy 6N13S a drugie 6,3V żarzy lampy ECC82. Mniejszy transformator daje ok. 260V na wyjściu i zasila anody odwracacza oraz stopni wejściowych. Napięcie 6,3 V z tego transformatora podane jest na prostownik...
Nie, nie pomoże, właściwie to minimalnie napięcie wzrośnie. Symetryzator w ogóle nie służy do regulacji napięcia żarzenia. Może spróbuj wpiąć jednak szeregowy rezystor zaraz za transformatorem 0,15Ω/5W.
Witam - na OLX jest do kupienia transformator TS40/13/676 oraz głośnikowy TG2/13/666 do wzmacniacza mono sieciowy spokojnie da radę , natomiast do wersji stereo żarzenie lamp można zrobić na dodatkowym transformatorze .
dziękuje za pomoc, czy mogę skorzystać z 2 oddzielnych transformatorów? Mam transformator 230v/ 180V 0.1 A nietoroidalny i musiałbym dokupić tylko 6.3V 1.2A toroidalny czy można tak podłączyć, czy lepiej skorzystać z jednego transformatora? Można. Transformator daje 180V przy 100mA. Stąd będzie napięcie anodowe lamp. 6.3V 1.2A to zasilanie żarzenia...
napiąć żarzyć transformator lampa żarzyć nóżka napiąć żarzyć lampa
urwany kabel cewki tyrystory zamienniki laptop sterownik baterii samsung
klimatyzator przenosny klimatyzator przenosny
Spięcie w kabelkach robota kuchennego - przyczyny i naprawa Kod P1693 w Ford Custom - Obwód ładowania turbo