Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby sterowanie pinów T0 i T1 od strony masy: 5V | [] R=510Ω | o---------> wejście Licznika | |< * | --- Masa Oraz ustawienie bitów CSx = 110 tak by licznik zliczał opdadające zbocza.
Ja bym go zostawił , co najwyżej w razie przebicia dioda w transoptorze się spali . Dużych strat nie będzie. :D
Podepnij wszystkie piny Uc do + przez rezystory 2k i ściągaj transoptorem do masy. Po stronie sterowań transoptorów przeanalizuj sterowania masą i +12v. Transoptory NPN , 2 wejścia , 2 wyjścia. Wszystko powinno działać bez problemów.
Zdecydowanie tak.
R2 jest zbędny, a wartość R1 za mała - proponuję 1..3k.
Witam W jaki sposób mogę określić punkt startu dla wyświetlacza widmowego? Chodzi mi o coś takiego jak na tym filmie(6:26): https://youtu.be/57carjNxI9A Tutaj jest cały program: http://www.instructables.com/id/How-to-M... Z tym, że ten projekt jest na arduino i czujniku halla, a ja mam transoptor podłączony do...
Załączyłem pierwszą wersję schematu. Teraz już wrzuciłem poprawioną wersję. Niestety ta również nie działa. Na razie chciałbym uzyskać napięcie na wyjściu transoptora. Atmega jest w układzie naniesiona tylko symbolicznie. Jakieś pomysły czemu to nie działa?
Wysyłasz na Atmege info o przejściu napięcia sieci przez 0 i po określonym czasie załączasz tyrystor. Opóźnieniem regulujesz moment zapłonu tyrystora. Żadne 100uF... Atmega ma dostawać dodatnie połówki napięcia sieci. Zrób ten schemat co zamieściłeś do Arduino (z transoptorami).
Z transoptorem drugie rozwiązanie jest sensowniejsze - wewnętrzny pull up ma zbyt duży opór i problemem będą zakłócenia. Ale transoptor praktycznie w tym układzie nic nie daje - to samo osiągniesz szeregowym rezystorem. Ze względu na opór wejściowy procesora może mieć dużą wartość, rzędu 10-20 i więcej kOm. Żadne dodatkowe elementy nie są potrzebne.
Ja diodę transoptora steruje 12-13V przez 1kΩ. Kolektor podciągam przez 10kΩ do 5V. Steruje i wejście INT i zwykle I/O. Nie włączam wewnętrznych pull-upów. I działa mi to bez zarzutu. Na wyjścia transoptora uzyskuje około 0,1-0,2V.
Jeśli możesz mieć wspólne masy w obu obwodach to możesz dać tak jak wspomniał asembler np tranzystor którego kolektor będzie pracował już na innym napięciu. Jeśli masy nie mogą być połączone to musisz dać optoizolację - np transoptor.
Jaka jest przyczyna, że nie można bezpośrednio korzystać z wbudowanego w AVR PWM-a ? Można w tym celu dać np ATtiny10 do samego PWM. Na zwiechy jest watchdog, na spadek napięcia - BOD... Co do transoptorów do MOSFET - TLP250
A jakby te diody LED dać w szereg z opornikami i dać podciąganie na wejścia procesora to byłoby tak: Gdy tranzystor transoptora jest zwarty- LED świeci i stan jest 0.2- 0.6V. A jak tranzystor transoptora jest odcięty- to LED dostaje z obu stron Vcc i stan jest Vcc.
kol. szelus nic nie mieszam a wyjaśniam z opisu nic nie wynika a autor pisze jedynie o przycisku. Póki nie opisze złacza zasilacza na płycie nic nie jest pewne a pozostaje w sferze domysłów. Poza tym wskaż co napisałem źle ? Dexter, z ust mi wyjąleś ten transoptor.:)
Obawiam się że prosty sposób z trzema zasilaczami itp. nie wypali. Zakładając że do sieci podłączony jest silnik trójfazowy to gdy jedna faza padnie to i tak będzie na niej napięcie które przeniesie się przez silnik. Nie będzie takie duże ale będzie. Może to wprowadzać w błąd układ zabezpieczający i w konsekwencji silnik ulegnie uszkodzeniu. Żeby to...
Możesz spokojnie podłączyć ten transoptor do procka. Tam w środku jest zwykła dioda led, więc przez jakiś rezystor. Możesz też podłączyć ten przekaźnik przez tranzystor, np. bc547, spokojnie uciągnie. Nóżka proca do bazy przez 4k7, emiter do masy, a cewka przekaźnika szeregowo między kolektor a '+' zasilania. Pamiętaj o diodzie zabezpieczającej podłączonej...
To jak byście polecili zrobić czujnik, fototranzystor+ dioda, transoptor odbiciowy?
Witam Najprościej użyć przetwornika U/f, (po wzmacniaczu operacyjnym) a następnie transoptor. AB
Z tego co wiem "PIN Change Interrupt" ma np. Atmega168 i Atmega 328. Atmega 32 - jakoś nie widzę takiej możliwości. Proszę o poprawienie mnie, jeśli się mylę. Oczywiście zawsze można skorzystać z tych specjalnych pinów - INT0, 1 czy 2 lub zasymulować taką kontrolę stanu pinu w zwykłym przerwaniu - np. timera.
Żeby tranzystory działały w takim układzie w miarę szybko, musiał byś się bardziej postarać - dodać diody uniemożliwiające wejście w nasycenie i kondensatory przyśpieszające załączanie. Jakby cię to interesowało: https://www.youtube.com/watch?v=C_SaJfBv... Tranzystor w układzie wtórnika (propozycja kolegi powyżej) nie nasyca się, więc jest łatwiej,...
Ja zrobiłbym to transoptorem. Dioda transoptora przez rezystor do badanego źródła - a tranzystor niech zwiera pin uC do masy.
Niepotrzebnie dajesz ULN, tranzystory źle podłączone... Steruj bramkami MOSFET-ów bezposrednio z portu atmega. uP->G (bramka) PLUS LEDÓW -> Zasilanie (np 12V) KATODA(MINUS) LEDÓW -> S Dren do minusa (masy) Jeśli chcesz zabezpieczyć up to daj transoptory między portem a tranzystorami.
Taki przekładnik np AC1005 24mmx11mm http://obrazki.elektroda.pl/9046314600_1... A jeśli zależy Ci żeby było niskie to pozostaje transoptor.
To powiesz jaki rezystor dobrałeś? To ma być podłączone tak jak na schemacie. nic nie kombinuj. A gdy zastosujesz zamiast transoptora przycisk to układ działa?
Zastosuj transoptor. Zastosuj Google tłumacz :-)
Obudowa SOT
Tak. Tylko mniej świadomość że procek będzie odrywany od pracy wieloma nieprzydatnymi impulsami. Ewentualnie po pierwszym impulsie na INT, wyłącz przerwania na czas drgań. Jak teraz masz podłączony kontrakton ? INT podciągnięty pod +5V ? Jak INT wyzwalasz ? W docelowym projekcie koniecznie czujnik kontraktonowy zamień na jakiś halotron albo transoptor...
Jak w temacie 6-8 inventerów w jednej obudowie tak aby z jednej strony były wejścia a z drugiej wyjścia może ktoś widział coś podobnego i dostępnego. Potrzebuję obrócić sygnał dla ULN2803 niestety nie mogę zmienić oprogramowania w Atmega32 do tej pory była Atmega-->transoptor---->bc517---->Przeka... teraz ma być Atmega + inventer+ ULN2803+przekaźnik
Chodzi o pin 6 dolnego transoptora. Między tym pinem 6 a Vcc trzeba wstawić rezystor(tak jak jest to zrobione przy górnym transoptorze). Najwyżej można go przewidzieć a jak okaże się, że jest on wmontowany po stronie układu z FT232 to go nie wlutujesz.
Albo coś takiego: http://obrazki.elektroda.pl/2250558100_1... Zamiast 6N139 można dać PC817.
Zbędne są: - tranzystory npn na wejściach ATmega za transoptorami i rezystory przy nich - wystarczy tranzystor transoptora włączyć pomiędzy masę i wejście uC; - tranzystory pnp na wyjściach za transoptorami w dodatku błędnie połączone, co spowoduje ich upalenie - możesz sterować tranzystor MOS bezpośrednio z transoptora.
Może skorzystaj z dobrodziejstw transoptora. Wyobraź sobie że musisz zasilić jego wewnętrzną diodę z 230V i dorób resztę. Wewnętrzny fototranzystor bez problemu podłączysz pod mikrokontroler. Myślę że podałem wędkę?
Po co te transoptory ?
10k może być. Nie mogę powiększyć Twojego rysunku i nie wiem jaki kontroler sterujesz transoptorem. Można nie stosować rezystora jeśli kontroler ma możliwość "podciągania wejścia" (np. ATmega).
W założeniu tacka miała się znajdować tylko w 2 położeniach (lewo albo prawo nic pomiędzy) Nie wykorzystuje enkodera. Kumpel który robi to ze mną napisał mi to mniej więcej tak "atmega sprawdza z którego transoptora nie przychodzi sygnał (bo jak jest przesłonięty to idzie z niego 0) i wtedy wie gdzie jest tacka, jak jest na dole to możesz załączyć silnik...
No ten klips na ucho to gdzieś widziałem. Tam jest LED i foto(opornik, dioda, tranzystor?). Działa jak transoptor szczelinowy. Ucho jest bardzo ukrwione i zwyczajnie zmienia się przezroczystość płatka ucha w rytm tętna. Ale do tego na pewno jest potrzebny wzmacniacz operacyjny.
no jesli to ma byc uklad analogowo przenoszacy ten sygnal to masz troche szperania Analog Devices produkuje takie moduly , jedna z firm sprzetu medycznego takze takie transoptory ale nie pamietam teraz nazwy jak znajde to uzupelnie , niestety nie sa to tanie elementy , zazwyczaj mikrokontroler podpina sie do galwanicznie odseparowanego zasilacza i przenosi...
Nie chodzi mi o koszty. Chodzi mi o to żeby było mało awaryjne i pewne. Poza tym nie chciałbym zwalić auto. To naszpikowany eletroniką MB E270, gdzie nie patrzyć to komputer. A alarmu nie ma. W poprzednim miałem SEO PERFECT i postanowiłem go zemulować - 380 zł to duży koszt do Atmegi 8 + 8 transoptorów + 2 przekaźniki
W twoim przypadku najlepiej gdy tranzystor będzie pracował "dwu stanowo". Postaraj się, by przez diodę nadawczą transoptora w trakcie zwierania przełącznika płynął prąd około 2..5mA wówczas tranzystor się nasyci. Do obliczeń możesz założyć spadek napięcia na przewodzącej diodzie transoptora około 1,5V.
możesz podać przykład tego transoptora i mosfeta wraz z połączeniem
Jeśli faktycznie masz tam napięcie symetryczne 24V. Wykorzystaj transoptor.
Ad 1) No to OK, powinno działać i z transoptorem. Ad 2) Jeżeli z sygnałem PWM wiszącym w powietrzu lampa świeci bardzo jasno, to zwieraj ten sygnał na krótko do masy. Jeżeli po zwarciu gaśnie, a po odłączeniu znów się włącza, to też wszystko będzie OK. Na PW napisałeś, że włączenie sterownika na stałe zagraża diodom. Czyli co, prąd sterownika dobrałeś...
Jak chcesz teoretycznie, to sprawdzasz ile prądu daje atmega a dokładnie ile trzeba wymusić żeby był stan niski, sprawdzasz przenoszenie transoptora w tym rejonie i liczysz opornik. Lub przyjmujesz 1mA ;)
wnioskuje ze jest to silnik 4-fazowy, wiec wysterowanie jest bardzo proste. Rzeczywiscie gotowych programow latwo nie znajdziesz w sieci ale glownie dlatego ze sa gotowe uklady scalone do sterowania (np. l297) w samym TME jest ich chyba 7 jesli mnie pamiec nie myli. Jeszcze raz przypominam o transoptorach pomiedzy uC a koncowka i oczywiscie o szybkich...
1. mozesz tak zrobic, pamietajac o prowadzeniu zasilania w topologii gwiazdy 2. kondensator jesli juz, to od resetu do masy, ale IMHO zbedny - AVRy maja wewnetrzne uklady resetu. 3. kiepski pomysl - stracisz ostrosc zboczy, przez co SPI moze w ogole niedzialac. zamiast mniejszych zaklocen bedzie wieksze prawdopodobienstwo bledu 4. jesli boisz sie zaklocen...
Witam! Mam pytanie - po co układ U2008 gdy jest atmega? Czy U2008 ma sterować transformatorem?
http://forum.atnel.pl/topic10686.html Poczytaj. Do rysunku który jest w temacie jako Q1 i Q3 podstawiasz transoptor.
No to teraz już totalnie zgłupiałem piny oznaczone kolorem niebieskim MCU pin withourt conflict - przypnij bez konfliktu - w definiowaniu portów wejściowych i wyjściowych kierowałem się pinami oznaczonymi na niebiesko więc skoro bez konfliktu to skąd konflikt?... wykorzystuje piny na złączach CN7 i CN10 , Mógłby ktoś napisać jakie porty mogę wykorzystać...
Czy mogę odczytywać stan na porcie i jednocześnie skorzystać z wewnętrznego rezystora pull-up'owego będącego w każdej nóżce ATMega16 aby wysterować fototranzystor w transoptorze? Oczywiście, jeżeli tylko ta wartość Ci odpowiada, to tak, od tego jest pull-up.
Odpowiedz zwięzła i krótka: Transoptor
Moje sieci RS485 puszczane są w zwykłej nieekranowanej skrętce i często lecą w torach z kablami zasilania elektrycznego do różnych odbiorników - żadnych problemów Oczywiście, że do połączenia sieci RS485 wystarczą tylko dwa przewody A i B. Ale jeśli już się robi optoizolację i przetworniczki DC/DC to można sobie pozwolić na dodatkowy przewód masy (COMMON)...
tak wlasnie mozesz podlaczyc diode transoptora (katode do procka) a anode do +zasilania oczywiscie nie zapomnij o rezystorku w szeregu z dioda transoptora
Rzeczywiście nie ma ADC, nie zauważyłem. A co do zakłóceń to można wyfiltrować i zastosować wejścia prądowe - przez transoptory. Jeden pin przełącznika podepnij pod masę a drugi pod wyjście z procesora. Na początek ustawiasz na tym pinie 1 i sprawdzasz wejścia. Jak któreś jest =0 to znaczy że przełącznik jest zwarty z masą. Później ustawiasz 0 na drugim...
zawsze dodaje , a przy sterowaniu 230v stosuje dodatkowo sterowanie przekaźnika poprzez Transoptor PC817 by dodatkowo zmniejszyć ryzyko .
Jak zasilisz przekaznik bezpośrednio z atmegi to ja uszkodzisz. Możesz to zrobić poprzez tranzystor bipolarny. Przekaznik musi wtedy myć połączony z dioda antyrownolegle. Najbezpieczniej jest jednak to zrobić poprzez transoptor.
Witam. W jaki sposób podłączyć czujniki, które wyzwalają sygnały 9,12V na wejście Atmegi? Czytałem coś o transoptorach, w jaki sposób je podłączyć? Pozdrawiam W.A.
Tosz to zwykłe sterowanie fazowe. Czyli 100Hz. Pomiędzy transoptorem a tniakiem ma nic nie być. Zresztą nic by to nie dało (ten kondensator). Migotania żarówki nie będzie. Ale tu uwaga: zdziała to tylko z klasycznymi żarówkami. Żarówki świetlówkowe nie będą zachwycone takim sterowaniem. Triak: BT136. PS. Współczuję Twoim dzieciom ;)
Ciekawi mnie po co równolegle z każdą diodą transoptora masz rezystor 2,2k?
Pokaż zdjęcia. 1. Transoptory są źle podłączone. 2. Nie podłączaj AREF do Vcc: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011... Skoro nie używasz ADC, możesz go zostawić niepodłączony. 3. Filtrowanie ULN także warto dodać. 4. No i najważniejsze pytanie: Dlaczego przekaźniki? Przeczytaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011...
Witajcie robię sterownik wentylatora na Atmedze8 i z racji tego ze będę miał długie przewody chcę to odizolować od procesora żeby nie zbierało zakłóceń. Wstawiłem do sterowania transoptor ale nie wiem czy atmega bezpośrednio z portu da redę go wysterować oraz mam wątpliwość co do poprawności połączenia. Proszę zerknąć na schemat czy jest poprawny http://obrazki.elektroda.net/56_12688343...
Z doświadczenia wiem że atmega szybciej wykrywa poziom wysoki jeżeli jest podciąganie zewnętrzne...
Nie wiem jak koledzy ocenią mój pomysł natomiast kiedyś zrobiłem to tak że w obwodzie zasilania 5V wstawilem dość duży kondensator 1000 uF, Magazynował on na tyle dużo energii że nawet po zaniku zasilania starczał na kilka sekund. Dorobiłem układ sprawdzający poziom napięcia na transoptorze podłączonym pod napięcie niestabilizowane. Zanik napięcia generowal...
Witam. Mam pytanie dotyczące pomiaru prędkości wiatru przy pomocy mikrokontrolera ATMEGA i transoptora szczelinowego TCST1103. Mianowicie samo urządzenie składa się z czaszy obracającej się z daną prędkością, co będzie poruszało czymś w rodzaju zębatki, dzięki temu, że na zębatce są szczeliny mikrokontroler będzie otrzymywał impulsy. A pytanie moje...
Może zrobić przetwornik I/f i wyjście z przetwornika poprzez transoptor na wejście procka. Masz prosty układ z izolacją.
Chciałbym zastosować transoptor do sterowania przekaźnikiem 24V. Jako transoptor myślałem zastosować TLP127 ze względu na jego duży prąd kolektora 150mA, Jednak w tym momencie pojawił się jak dla mnie problem nie wiem które rozwiązanie zastosować: Pierwsza rzecz to: Obciążenie BJT tranzystora niezależnie NPN czy PNP 'wpina' się w obwód collectora....
może wystarczy jakiś prosty projekt na ATMEGA - czujnik ruchu podłączony do wejścia, wyście sterujące transoptor -> przekaźnik?
pod portd.5 podłączyłem, żeby było ciekawiej to jak do tego pinu podłącze sam kabel to atmega coś namiętnie zlicza chyba częstotliwość sieci ( blisko mam zasilacz)
Sygnał masz na wyjściu PICa a sinusoidę możesz sprawdzać na transoptorze podłączonym jako obciążenie do sieci :) Jeśli ATmega masz załadowaną to zwiększ odstęp pomiedzy pomiarami, może wystarczy ci aktualizacja danych co np 10 sekund?
Około 0,6Vcc. Za szybko porzuciłeś pomysł z podczerwienią. Tyle, że zamiast fotodiody zastosuj transoptor szczelinowy. Sygnał z niego może bez problemu wysterować pin IO.
Przejrzyj [url=https://www.google.pl/search?q=atme... i odpowiedz na pytanie czego brakuje przy diodzie? Mostek zasilasz z tego samego napięci co arduino? Jeśli tak to tu może być problem. I narysuj ten schemat tak jak jest...
1. Nie możesz połaczyć wyjśc prostownikow z sobą. Na wyjściu kazdego z nich będzie "coś", nawet jak na wejściu bedzie zero. 2. Transoptor nie jest dobrym kluczem do przeniesienia składowej zmiennej. 3. ATMEGA ma chyba 8 wejśc ADC. Proponuje coś takiego. Narysowałem blok. 4. prostownik z .pdf-a jest kiepski, jednopołówkowy, będa kłopoty z filtrowaniem....
Nie , wolę zrobić to bez fochochałupnictwa :) . Ale znalazłem jeszcze coś takiego: http://obrazki.elektroda.net/12_12828974... Podwójny transoptor i dwa rezystory. Ale jaki to może być transoptor. Czytałem że i jego trzeba dobrać aby pozbyć się migotania żarówek. Ten, który ci podałem (LTV814) jest ok, właśnie taki jak na powyższym schemacie...
a pomiędzy bramką mosfet a wyjściem transoptora coś jeszcze dać?
a moze zamiast transoptorow zastosowac np MOC3041 Jak najbardziej można, tyle, że transoptory już mam i wciskam, gdzie mogę... ;)
Odnośnie pierwszego schematu : Jeżeli w sterowniku jest rezystor 1 kOhm i napięcie zasilania 5V to zakładając , że na diodzie w CNY17 musi do zaświecenia odłożyć się napięcie 2V , to na rezystorze odłoży się 3V czyli popłynie prąd 3 mA . To jest za mały prąd . Przy 5V dawałem rezystory ok 300..470 Ohm. Wyjście sterownika podaj na bazę tranzystora NPN...
Te wejścia DI to są jakieś dziwne, one na pewno działają ? Dioda na wejściu (zabezpieczająca) powinna być albo szeregowo z wejściem (diodą transoptora) albo antyrównolegle do niej (za a nie przed rezystorem) bo przy przypadkowym podłączeniu odwrotnym poleci ona albo źródło zewnętrzne. W układzie wyjściowym czyli po tranzystorze transoptora nie ma jednoznacznego...
Od strony sprzętowej nie jest ok. Bo bez rezystora podciągającego na kolektorze tranzystora nie ma prawa to działać. W kodzie jest Niby fajnie, tyle, że pullup w ATMega ma 20-50k, co może być zbyt dużą wartością przy zadanej częstotliwości. W nocie jest jako obciążenie rezystor 1k.
PS już się śmiałem ;). To po to żeby przy niskim napięciu na klemach prąd się nie cofał. A nad odwrotnym podłączeniem tylko program czuwa i przekaźnik. Ja bym nie pchał przekaźnika, skoro dajesz ATMega to daj transoptor. W szereg do diody nadawczej transoptora nawet LED możesz wrzucić który będzie sygnalizował poprawne podłączenie. Wtedy wystarczy...
Na diodzie powinieneś mieć ok. 8mA. Dioda ma spadek napięcia rzędu 2V (dokładne dane w datasheet, mówie z głowy) Więc dla AtMegi zasilanej 5V R=U/I i=8mA U=5-2[V]=3[V] R=3V/8mA ~350omów Ja z Piciem używałem rezystora 500omów i działało nadal ok.. ale robiłem tak, bo miałem mocno obciążone porty i chciałem troche zaoszczędzić prądu=)
Miałem na myśli TX (literówka). Z tymi transoptorami to będzie ciężko - trudno je dostać.. A czy może być takie rozwiązanie jak w artykule - czyli na układzie 74LS125?
Chyba trochę łatwiej by nam było gdybyśmy wiedzieli nieco więcej o twoim projekcie. Zrobił bym tak: maleńki AVR (są inne uC, może lepsze do tego, wielu kolegów uskarżało się na wrażliwość avr’ów na zewnętrzne zakłócenia), on wraz czujnikami temperatury na obiekcie, w pętli wykonuje pomiar, wysyła go w świat przez RS (pętla prądowa, czy z transoptorem?)...
Zrob tak samo - jesli masz srodowisko w ktorym wystepuja zaklocenia to daj scalony odbiornik/nadajnik IR podpiety do portow UART procesorow. Jesli zaklocenia nie sa problemem to daj po prostu uklad LED/fototranzystor/fotodioda czy inne fotocostam. Chociazby rozmontowany transoptor szczelinowy.
masz jakis sprawdzony układ aby zastosować na tranzystorach lub cos innego? mam jeszcze problem z sygnałem z cewki zapłonowej i to duży zrobiłem układ na trasoptorze i niby ok po podpieciu np trafa 12 voltowego pokazujem 3000 obrotów czyli ok ale silnik 4 cylindrowy daje dwa impulsy na obrót czyli zrobiłem odpowiednią korekte i w samochodzie kicha cewka...
Daj tarczkę na osi i jakiś transoptor szczelinowy. Możesz wykorzystać elementy ze starej myszki.
ad 1. Owszem, zawsze w przypadku odbioru danych z SPI master musi coś nadawać - nawet jeśli dane nie interesują slave, jak w tym przypadku. To co nadajesz jest bez znaczenia. ad 2. SPI nawet jeśli jest "dwustronne" łatwo optoizolować, bo komunikacja na każdej linii jest w jedną stronę. Więc jak najbardziej możesz tak zrobić. Pamiętaj tylko, że SPI zwykle...
ad 2. Jak działało to tak zrób. Co do teorii powinieneś sprawdzić jakie napięcie w takim połączeniu przy aktywnym czujniku jest na nodze procka i sprawdzić w jego dokumentacji czy mieści się w przedziale "stan niski" (low level input voltage). Dodatkowo dioda zabezpieczy procka przez podaniem +12V z zewnątrz. Możesz pomyśleć na zabezpieczeniem w drugą...
Kontrolę zasilania w moim przypadku zrobiłem tak że zasiliłem uP od baterii z modułu natomiast spadek napięcia zasilania samego modułu monitoruję poptrzez transoptor którego kolektor tranzystora podłączyłem przez rezystor Opodciąganie do Vcc)na wejście INT2, Wyzwala on przerwanie tak zboczem narastającym jak i opadającym i na tej podstawie ustalam załaczenie/właczenie...
Jak dla mnie, Twój schemat tranzystorowy jest dziwny, a w szczególności fakt, ze masy cyfrówki i silnika względem siebie się zmieniają. Zostawiając sterowanie w bazie takie, jak na schemacie silnik połącz w układzie: +24V zasilania .... silnik ... kolektor tranzystora i dalej emiter do masy wspólnej dla 24V i 5V. Równolegle z silnikiem dioda podłączona...
J Transoptor + dioda zenera (transil) na jego wejściu to chyba najlepsze rozwiązanie. też właśnie myśle nad tym rozwiązaniem ale czy przepięcia nie spowodują przekłamań? Oscylacje napewno sie pojawią i taki układ będzie generował długi impuls a za nim kilka kruciutkich (tak sobie wyobrażam bo może ich być kilkdziesiąt) - najprostrzą radą na to jest...
Witam Na dzień dobry przepuść sygnał prze komparator albo najzwyklejszy dzielnika potem dopiero przez jakiś transoptor. transoptor wcale nie musi być cyfrowy. Zwykły 4N35 też będzie działał. -- pozdrawiam
Jeżeli chodzi o sterowanie, to chciałbym sterować nie wszystkimi tylko około 7 klawiszami i najbardziej podoba mi się rozwiązanie wykorzystujące właśnie jakiś procesor AVR, ale mam problemy żeby napisać taki program (piszę w C) ;(... Próbowałem już sterować za pomocą transoptora - PC817 tyle, że to rozwiązanie także się nie sprawdza do końca, przynajmniej...
Oczywiście, ja też jestem zdania, że jeśli się da, to czemu czegoś nie poprawić. A zwłaszcza, jeśli jest to małym nakładem pracy i finansów. Pytałem tylko, bo ja m.in. stosuje fabryczną klawiaturę 3x4, oraz procesor wykonuje szereg innych zadań, tak, że uśpienie go raczej nie wchodzi w grę. Nie robiłem jeszcze prób z oddziaływaniem DDSa (jako urządzenia)...
Cześć Zastanawiam się, czy dobrze z tym jednym bezpiecznikiem... czy nie lepiej dwa, aby zachować symetrię (dowolne podłączenie układu). Co do tego napięcia na wyprowadzeniu mikrokontrolera, to nie jest tak tragicznie. Źle pododawałeś potencjały... napięcie na Pin uC U=5V+Uf-(0V+Uf)=5V, a przy zerowym napięciu z zewnątrz masz: 0V+Uf-(0V+Uf), czyli dokładnie...
Witaj. słyszałem że porty AVRów mają na wejściu diody zabezpieczające i bramki Schmitta. Czy procesor poradzi sobie z wolnozmiennymi sygnałami? Słyszałeś, ale w datasheet nie sprawdziłeś? Poradzi sobie, o ile będą w jego zakresach poziomów logicznych: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011... Problem nie...
Do tego nie trzeba transoptora. Wystarczy rezystor podciągający około 220R i wtedy też trzeba będzie prąd około 20mA aby procesor wykrył naciśniecie przycisku. Transoptor nic nie da bo jak mniemam zasilanie transoptora będzie z tego samego źródła co procesor? W takim razie zakłócenia może i nie przejdą przez pin, ale przejdą przez VCC i GND.
Dzięki za uwagi. To jest prototyp v1, żeby na razie działało dla krótkich reakcji. Też żeby zbadać potrzeby w sterowaniu (były różne możliwości do dyspozycji), już mam w planie v2 zrobić sterowanie po przez transoptory, oddzielić masy od uC i zasilania zaworów oraz zmienić gniazda na techniczne ekranowane z łatwiejszym sterowaniem. Mimo wszystko chciałem...
Witam Sprawa jest dość prosta. Do regulacji układów zasilanych z sieci potrzebujesz przejścia przez zero. Najprościej jest to zrobić przy użyciu transoptora. Masz wtedy zapewnioną izolację galwaniczną. Diodę w transoptorze podłączysz do sieci poprzez dwa rezytory 47k/0.5W. Po "wtórnej stronie" transoptora też potrzebujesz rezystorka żeby podciągnąć...
... ależ panowie ;) proponuję spojrzeć sobię na notę aplikacyjną transoptorka To od razu poczwórny (w obudowie SMD)
Za niskie napięcie na bramce i za mała wydajnosć prądowa wyjścia AVR, krótko mówiąc tranzystor ledwo co przewodzi. Przepraszam za schemat. Pomiędzy wyjściem PWM z atmega328p a bramką tranzystora jest układ na transoptorze zapewniający 5V. Myślę, że to wystarczy.
...a najlepiej to transoptor dla przekaźnika i przetwornica DC/DC dla procka i problem zakłóceń przewodzonych praktycznie rozwiązany ;) Pzdr.
atmega transoptor atmega transoptor wejścia transoptor atmega schemat
grzałka zużyta kodowanie kluczyka pestki ciśnienie układ chłodzenia
sterowanie domem najprostrzy mikrokontroler
Schemat podciśnienia VW LT46 - układ i problemy Husqvarna Rider 850 - Specyfikacja i Konserwacja