Zastosuj przekaźnik którym sterujesz przez tranzystor. Wpisz w google <<atmega sterowanie przekaźnikiem>>
Nie podałeś typu tranzystora, I na dodatek atmega nie steruje tranzystorem tak ja ty to narysowałeś. Albo masz uszkodzony tranzystor, albo odwrotnie wlutowałeś tranzystor.
Nie moze, ponieważ zauważ, że jak otworzysz t6 i bramka mosfeta zostanie przeładowana do tych 4,5V to tranzystor się włączy, ale ... nie masz jak go wyłączyć. Wyłączysz t6, a napiecie na bramce nie spadnie. Nie ma co go ściągnąć do masy. Ogólnie przekombinowałes. Podłącz bramke MOSFETA do portu atmega tylko za pośrednictwem rezystora. Chyba że z jakąs...
schemat : niestosujesz rezytorów ani zadnej diody ULN ma juz to standardowo :)
Kolego, jednym tranzystorem PNP nie rozwiążesz tego problemu. Dlaczego nie chcesz użyć tranzystora NPN? pozdrawiam Tomek
Raczej nie tak. Dodatkowy npn emiterem do masy, kolektorem do R1 z pierwszego schematu. Baza przez rezystor sterowana z portu atmegi. Dodatkowo jeszcze rezystor pomiędzy bazę z emiter tranzystora pnp.
W drukarkach Epsona masz gotowy układ sterowania na tych dwóch układach. Może jest też w innych, poszukaj. Jak nie to Atmega, tranzystory mocy i heja:)
Pisałem Ci - sprawdź diodą LED. Może masz niepoprawnie zaprojektowane sterowanie tranzystorem i się zatrzaskuje coś.
no to masz odpowiedz BC547 się nie nadaje do tego
Każdym silnikiem krokowym unipolarnym steruje się tak samo. ULN2003 powinien pasować, jeżeli będzie za słaby, zrób końcówkę na tranzystorach.
Przy niższym napięciu zasilanie nie masz szans otworzyć tranzystora pnp. Zmień rezystory z 10k i 1k na 4k7 i 4k7 - wtedy zadziała (co nie zmienia faktu, że tranzystor npn jest tu zbędny).
Witam, ponieważ Twój tranzystor to p-mosfet powinieneś zasilać driver tym samym napięciem co źródło tranzystora. Pozdrawiam
Jaki µC stosujesz? Bo niektóre mają małą wydajność prądową na wyjściach w stanie wysokim. Jeśli to jest jakaś ATmega to nie powinno być problemu.
Wyjściu uC nic się nie stanie bez rezystora. Jedyny efekt - to ew. zakłócenie przy załączaniu tranzystora, które może wpłynąć na dokładność ADC.
A po co ten 2003? Jeśli dasz tranzystor to wystarczy na przekaźnik. Po prostu daj mosfeta i nim steruj tym przekaźnikiem.
Dr.Vee to może dać na wiersze tranzystory? A może najpierw wszystko policzyć? masz racje Dr.Vee. pomylilem stabilizatory oraz kondensatory :) Rezystory masz dobrze (w wierszach) - gdybyś miał je w kolumnach, to jasność diod mocno by się różniła, no i zależałaby od ilości aktywnych wierszy. Zumek zapewne pisał o matrycy lorda_dagotha . Za to patrząc...
To nie jest regułą, że trzeba podawać na bramkę napięcie zasilania, aby go otworzyć. Przy niskich napięciach 10-15V to jeszcze może się udać, ale wyższe napięcia na bramce mogą uwalić mosfet. Szczegóły w dokumentacji odpowiedniego tranzystora.
Nic z takiego połączenia w praktyce nie będzie. Między innymi dlatego , że prąd wpływający do pinu Vcc jest max. ok. 80mA. Najlepszym wyjściem jest ULN. Jak prądu mało , to dodatkowe tranzystory.
W datasheecie właśnie - szukaj UCEsat lub czegoś podobnego. Poza tym skąd wziąłeś te napięcia?
Myślałem aby pod wolny pin układu atmega 8 dodac tranzystor do sterowania np buzzera.
Jeżeli silnik jest sterowany przekaźnikami to nie licz na jego długie działanie. Dlaczego nie zrobisz tego jak należy, czyli np. sterowanie przez tranzystor, lub mostek H?
Niepotrzebnie dajesz ULN, tranzystory źle podłączone... Steruj bramkami MOSFET-ów bezposrednio z portu atmega. uP->G (bramka) PLUS LEDÓW -> Zasilanie (np 12V) KATODA(MINUS) LEDÓW -> S Dren do minusa (masy) Jeśli chcesz zabezpieczyć up to daj transoptory między portem a tranzystorami.
Metoda taka sama jak przy podłączaniu kilku wyświetlaczy LED do jednego procka. Wspólna anoda (lub katoda) załączana na przemian w innymi za pomocą tranzystorów.
sterowanie przez tranzystor żeby nie obciążać za bardzo wyjść,same przekaźniki mogą być na 5V ale lepiej na 24V,zależy jakie masz napięcie zasilające,bo sama ATMEGA jest zasilana 5V.Jak lampy led to nie potrzeba dużych przekaźników ,mam na myśli obciążalność styków.Co dodrugiej części pytanie to jak sam napisałeś lampy LED na 230V ,tylko zabezpiecz...
Witam Przymierzam się do budowy falownika jednofazowego. Sterowanie ma być oparte na mikrokontrolerze atmela. Sterownik ma pelnic funkcje autotransformatora. Poszukuję wszelkich informacji dotyczących tego typu projektów. Część silnoprądowa nie stanowi problemu (tranzystory igbt ).
1. Myślę, że tak. 2. Tu musiałbyś zastosować dodatkowy układ umożliwiający realizację takiego rozwiązania(na przykład układ 4017, zależy też jaki cel chcesz osiągnąć). Jeśli chodzi o więcej ledów pod sam port... Polecałbym jednak zastosować tranzystor, by sterować go portem, aby sam uC nie był obciążony Ledami.
Zastanawia mnie od pewnego czasu jak takie coś rozwiązać: mam np. radio włączane przyciskiem micro switch i chciałbym sterować nim kontrolerem atmega. Przycisk w radiu zwiera odpowiedni rezystor do masy, podłączając to pod atmega nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na rezystancję wewnętrzną i to że przy nie zwieraniu do masy atmega wypuszcza 5v....
Wyrzuć R3, R4, R5, R6 i wstaw ze cztery kondensatory po 100 nF w odpowiednich miejscach zasilania. Przy rysowaniu schematu używaj symboli masy zamiast ciągnąć linie dookoła. Sygnały powinny płynąć od lewej do prawej i od góry do dołu - nie rób "pętli" na schemacie, jak np. z tranzystorem i przekaźnikiem.
Żeby tranzystory działały w takim układzie w miarę szybko, musiał byś się bardziej postarać - dodać diody uniemożliwiające wejście w nasycenie i kondensatory przyśpieszające załączanie. Jakby cię to interesowało: https://www.youtube.com/watch?v=C_SaJfBv... Tranzystor w układzie wtórnika (propozycja kolegi powyżej) nie nasyca się, więc jest łatwiej,...
Ja akuratnie miałem do dyspozycji wolne przerwanie ale w przerwaniu zegara też jak najbardziej pasuje. Z tym kluczem to osobiście mam mieszane odczucia bo w sowim czasie walczyłem z zasilaniem uP przez tranzystor (jakiś CMOS z kanałem P nie pamiętam juz typu) to przyznam się szczerze że zawsze mi się tam gdzieś jakieś napięcia plątały male bo małe koło...
Mam jeszcze pytanie: anode wyświetlacza zasilam przez tranzystor pnp(którym steruje atmega) a katody są podłączone bezpośrednio do pinów atmegi to czy nie będzie przekroczony maksymalny prąd na pinach?
Ja miałem to samo ale okazało się ze atmega przez tranzystor sterowała mi cewka przekaźnika. Cewka przekaźnika nie była zabezpieczona dioda (dioda była uszkodzona) dopiero po wymianie diody wszystko wróciło do normy.
Cuda, cuda. A w czym niby ten tranzystor po drodze jest lepszy od wyjścia ATmega?
Diody są potrzebne na przekaźnikach, a nie na liniach ATmega. Nie kombinuj, tylko zrób to, co naprawdę trzeba. W Twoim rozwiąazaniu na kolektorze tranzystora może pojawić się nawet kilkadziesiąt V - jest groźba przebicia tranzystora i ew. uszkodzenia procesora. Dodano po 1 Popatrz na ustawienie DDRD - nie ustawiasz bitu 6.
Tak. Bo w takim stanie przerzutnik portu nie wymusza stanu logicznego z rejestru PORT a jedynie steruje tranzystorem, który służy jako podciąganie wejścia do zasilania (ekwiwalent rezystora ok. 50k). Dlatego do odpowiednich bitów DDRxy i PORTxy należy wpisać zera.
Jak pisałem może być prawie cokolwiek np. IRF9540 -do 100V 23V Rds(on)=0.117Ω w TO220. Ale to jest pierwszy z brzegu mocno przewymiarowany- możesz znaleźć np. taki co będzie w dużo mniejszej obudowie -nawet SMD. Wejdź na TME i tam jest tego multum. Warto zaznaczyć, że do wysterowania takiego tranzystora potrzeba dodatkowego tranzystora -tu już...
A może zabezpieczyć wejście tranzystorem i opornikami ???
Biorąc pod uwagę dopuszczalną wydajność wyjść Atmegi zwiększ R1 do 200-470ohm. Myślę, że dla tych tranzystorów nie ma to większego znaczenia (negatywnego). W swoich układach z powodzeniem stosuję około 50-80ohm i nie ma żadnych problemów. Zresztą wiele układów jest gdzie występują opory rzędu 10ohm (albo wcale) i też działa bez szkody dla uC. Co innego...
Zacznij od przejrzenia kilku z tysięcy schematów podobnych urządzeń dostępnych w internecie i narysowania na ich podstawie własnego. Do przełączania prądu stałego możesz użyć przekaźników lub tranzystorów MOS, ale nie triaków.
To zrób drugie PWM, z którego uzyskasz napięcie do sterowania op-ampem o programowanym wzmonieniu, wykorzystaj potencjometr cyfrowy itp.
Wiec schemacik narazie wyglada w ten sposob napisalem program pod zalaczanie diod i wszystko działa i zamiast tych diod będą podłączone silniki sterowane przez tranzystor.
Odłącz akumulator. Podłącz żarówkę i daj znać jak działa. Z rezystorem w emiterze. Przypuszczam że cały problem powstaje przez prąd płynący wstecznie przez tranzystor ( dioda w mosfecie ) z akumulatora. Raczej będziesz musiał dać taki układ. https://obrazki.elektroda.pl/5886848800_...
Potryebujesy tranzystora NMMOS, dwóch rezystorów i diody wstecznej - to wszystko. Tranzystor musi być "logic level", czyli np. IRLML6344. Rezystor pomiędzy bramką i masą jest niezbędny do tego, żeby po włączeniu zasilania silnik nie ruszał. rezystor szeregowy pomiędzy wyjściem uC i bramką od biedy można pominąć, zwłaszcza, jeśli nie przeszkadzają Ci...
IRLML2505 ma mały ładunek bramki (12nC) ATMEGA zasilana z 5V ma rezystancję wyjściową ok 25Ω więc bez problemu przeładuje bramkę w czasie <1µs . Nie podłączaj tam kondensatorów. Podłączenie tam takiego "wzmacniacza" na BC547 stanie statycznym zapewnia potrzebne BUZ11 wyższe napięcie na bramce, ale rezystancja wyjściowa w stanie wysokim...
Napisanie $crystal = 1000000 spowoduje, że Bascom dostosuje opóźnienia do aktualnej częstotliwości pracy zegara i program zacznie zachowywać się normalnie. Aby przełączyć procek na zewnętrzny oscylator kwarcowy trzeba go podłączyć do programatora obsługiwanego przez Bascom. Kliknąć ikonkę programowania w Bascomie, wybrać programowanie ręczne, co pozwoli...
Zapewne elektronika lampy powoduje takie efekty.
Zrobiłem układ sterowania silnika na mikrokontrolerze atmega i mostku H z tranzystorów IGBT. Gdzie schemat? Bo przecie nie sterujesz bezpośrednio z mikrokontrolera elementami mocy...
klucz darlingtona można wykonać na tranzystorach? czy trzeba jakiś układ?
Sprawa niby prosta, ale ... Atmega na przemian steruje tranzystorami T1 i T2. Sterowanie jest typu T1 przewodzi 0,5 sekundy potem 15 sekund przerwy, a czasami ( w zależności od potrzeby) w ten sam sposób steruje T2. Tranzystory sterują stycznikami 110V DC. Cewka stycznika pobiera 100mA. Cały problem w tym, że palą się rezystory R5 i R7. Co zrobiłem...
Sterowałem bezpośrednio bramką BUZ11 z uC. Nie było problemów z wysterowaniem pod warunkiem, że przebieg nie posiadał dużej częstotliwości. (chyba miał ok. 2kHz). Przy większej częstotliwości tranzystor wymiękał.
OK. A jak by wyglądało sterowanie przy użyciu Tranzystor; unipolarny; TSM1N60CP; N-MOSFET; 1A; 600V; 50W; 8Ohm; DPAK (TO252); powierzchniowy (SMD) ?
Co zmienić? Wszystko. Najlepiej zacząć od wywalenia układu NE555. Diodę nadawczą IR trzeba podłączyć przez tranzystor. I sterować nią z pinu procesora.
Nieeee. Jeden tranzystor na jeden obwód, czyli na hordę diod o wspólnym sterowaniu. 8 obwodów - to 8 tranzystorów, w każdym obwodzie po +-12 gałęzi. Każda gałąź - to szeregowo połączone 3 diody i rezystor 100R. Na fizyce się nie uważało...
a) Za mały prąd bazy. Zobacz ile katalogowo ten tranzystor ma wzmocnienia prądowego i do tego dobierz opornik bazowy. Ale uważaj na wydajność prądową ATMEGA. Albo zmień tranzystor na stosownego MOSFETa b) ATmega8 ma przetwornik analog-cyfra. Mierz napięcie akumulatora i wyznacz stosowne poziomy napięć. c) Diod raczej sie nie łączy równolegle. Zalecałbym...
Z tyrystorem będziesz miał więcej problemów niż z PWM-em. Zrób jeszcze raz PWM-a, kup sobie tranzystor BUZ11. Oczywiście musisz to zasilać wyprostowanym napięcem. Ta dioda ze schematu nie jest potrzebna, ten tranzystor ma już wbudowaną diodę.
Zasilacz stabilizowany to do sterowania tranzystorów i zasilania LED, stabilizacja prądu LED jak wyżej
To nie lepiej zrobić sterowanie PWM ze zwykłym tranzystorem? Moc tranzystora dobierzesz jaką chcesz.
Mam układ w którym wykorzystuję atmega 16 za pomocą którego steruje przekaźnikami 4 voltowymi do sterowania wykorzystuje tranzystor bc547b do bazy podłączyłem rezystor 10k i zastosowałem rezystor podciągający 1k, zabezpieczyłem również cewke przekaźnika diodą. Nie wiem czemu przekaźnik się nie przełącza. Przy zmianie stanu portów tranzystor również...
Sterowanie tranzystora MOSFET z wyjścia mikrokontrolera to błąd. Nie da się prawidłowo tego zrobić bez stosownego drivera. Napięcie na wyjściu mikrokontrolera będzie jeszcze wystarczające by go załączyć, jednak przy takim sterowaniu pojawią się straty przełączania. To nie jest prawdą. Wszystko zależy od MOSFETa, przełączanych prądów i przede wszystkim...
Jak Ci ma załączyć jak na bazie tranzystora nie na napięcia sterowania.
Witam. Posiadam układ zrobiony na atmega8. Atmega steruje tranzystorem, który z kolei steruje przekaźnikiem. Poniżej przedstawiłem schemat. Na stykach przekaźnika płynie prąd o wartości ok. 12A. Wszystko fajnie chodzi dopóki nie podłączy się układu do urządzenia docelowego. Co jakiś czas wywala tranzystor sterujący przekaźnikiem. Oczywiście zastosowałem...
Może i się wzorowałeś, ale wyrzuciłeś 8 rezystorów z katod i dałeś 4 na anodach, co jest błędem. Na tym schemacie w anodach nie ma rezystorów. Zamień tę linijkę: PORTC=~(1<<i); na PORTC= 1<<i; Bo masz odwrotne sterowanie wzmacjniaczy anod.
Witam, pracuję obecnie nad małym projektem sterowania oświetleniem w pomieszczeniu za pomocą bluetooth. ..........stanąłem jak to włączyć w sieć 230V (dwużyłowa), tak aby można było niezależnie uruchamiać całość włącznikiem na ścianie jak i modułem. Jeżeli masz standardową instalację oświetlenia, to czekają cię pewne niewielkie przeróbki do zaadaptowania...
Witam, Mam problem i nie mogę znaleźć odpowiedzi, sam nie wiem co może być nie tak i w internecie na forach nie widziałem podobnego problemu. Mianowicie. Zaprojektowałem układ elektroniczny do sterowania zaworami, zawór działa na 24V i prąd około 63mA. Zawór załączany jest przez tranzystor 2N2222A. Sercem sterownika jest ATMega328P-PU, wszystkie podstawowe...
Hehehe, tak do końca to sam nie wiem :-). Ważne jest to że to pojemność, a więc trzeba trochę ograniczyć prąd w impulsie (5V/100Ohm = 50mA) a pozatym rezystancja też się przyda z tego względu że, pojemność mosfeta i indukcyjność ścieżki może stworzyć obwód rezonansowy który potrafi nieźle zatrzęść sporym prądem jakim przecież może sterować ten mosfet.
Witam Dorysowałem układ sterowania wierszami do tej matrycy, i chciałbym aby sprawdzić poprawność schematu czy ten układ zadziała przy całej matrycy. Czy do sterowania można podpiąć pod Arduino Uno -Atmega 328p? Tranzystory które chce użyć do sterowania wierszami to IFRZ44, będą one dobre przy założeniu 216 diod w wierszu? http://obrazki.elektroda.pl/7942761900_1...
Rozumiem ,że chodzi Ci o diodę zaporową tzn równoległą do przekaźnika z rysunku "sterowanie przekaźnikiem 12V". Zasada jest taka , że dioda zwrotna powinna mieć napięcie minimalne większe od napięcia zasilania i prąd większy od prądu pobieranego przez to obciążenie (tutaj przekaźnik czy pompka). Dla przekaźnika zastosuj np 1N4001-07 i na pewno będzie...
Ja bym zamiast tranzystorow bipolarnych dal jakies logic level MOSFET. Prady rzedu 5A pociagna takie tranzystory nawet w obudowach SO08 (zakladajac prawidlowe sterowanie bramka) praktycnzie bez grzania sie. Warto tez pamietac, ze przebieg PWM do sterowania jasnoscia musi miec o wiele wieksza czestotliwosc niz zmiany tych segmentow - inaczej zrobi sie...
Witam Zamierzam robić mostek H na tranzystorach, tylko nie wiem jakich użyć?? Przez mostek chcę pociągnąć prąd ok 20amper 12V. mostkiem H ma sterować uc Atmega 32 i nachodzi mi kolejne pytanie, czy uc odtworzy tranzystory?? Jeśli znacie tranzystory które będą pasowały proszę o odp. Będę bardzo wdzięczny:D
Opór tranzystora bipolarnego to ciekawa rzecz... Ja myślę, że bywa on czasami ujemny, to ciągle za dużo?:) A na poważnie, taki tranzystor powinien wystarczyć, są też elektroniczne przekaźniki oparte np. na MOSFETach. Ale trudno coś doradzić jeśli nie napisałeś nic o charakterze układu, którym chcesz sterować.
Dokładność ADC ATmegi + wewn. Vref będzie mizerna. Już na jakieś porządne źródło odniesienia nie musiałeś skąpić. Po co tracić czas na każdorazową kalibrację? Do prądu to od razu dałbym coś z rodziny ACS AllegroMicro (bez żadnego bocznika!). Powinieneś zainwestować w lepszą obudowę (najlepiej z jakimś IPXX) nie ten szrot, który rozleci się przy pierwszym...
Jak napisał przedmówca rezystor jest niepotrzebny (nawet oba), jeśli przy braku rezystora pomiędzy bramką a masą nie możesz wyłączyć tranzystora oznacza to tylko że źle skonfigurowałeś porty procesora. Inna możliwość to uszkodzenie portu, ale raczej wątpię... Daj listing programu to się okaże. P.S. Napięcie ok. 1V sugeruje że port ustawiony jest jako...
Dziękuje za pomoc. Z datasheetu wynika ze tranzystor nie ma dużej pojemności i chyba podłącze go bezpośrednio pod Attiny.
Prawie dobrze tylko emiter NPN do masy a nie do +5V. No i oczywiście pomiędzy kolektorem NPN a bazą PNP jeszcze rezystor powinien być. I ja bym dał jeszcze rezystor pomiędzy bazą i emiterem tego tranzystora PNP. PS. Napięcia 20V nie musisz uzyskiwać bo to że przy 20V masz około 10mA to nie znaczy że musisz na siłę dawać 20V. Przy innej temperaturze...
Witaj. Przekaźnika nie powinno się bezpośrednio do Atmega podłaczać, pobiera za dużo prądu. Przekaźnik powinien być sterowany przez tranzystor, tak go podłączasz?
Ja żarzenie steruję mosfetem przez PWM, Napięcie 30V z przetwornicy mc3063A na siatkę plusika i sterowanie masami przez ULN2003A. Akurat ma 7 wyjść. Wcześniej Atmega 8 i układ 4543 do sterowania układem ULN203A. Czyli 3 lampki i bez multipleksowania.
Jest to silnik szczotkowy 12VDC prąd 70A. Prędkość 1600obr/min. Zakres regulacji od min do max prędkości obrotowej. Częstotliwość przebiegu PWM ustawiona na 2kHz. Układ działa poprawnie, narazie proste sterowanie na ATMEGA8, sterowanie potencjometrem. Z wyjścia PWM sterowanie tranzystorem, dalej tranzystor na mosfeta.
A jak dokładnie wpiąć ten tranzystor i jaki?
foto podeślę wieczorem, bo wtedy będę miał autko koło siebie. Piszę o procesorze, bo jest tam coś w stylu atmega 8, co steruje tranzystorami silników i komunikuje się bezpośrednio z hybrydą odbiornika RC. Oznaczeń się nie dopatrzę na nim, bo producent celowo zatarł. Dodam tylko, że procesor i odbiornik uznaję za martwe, bo mają powiększony pobór prądu...
Emitery tranzystorów muszą być na GND, a kolektory do diod LED.
http://obrazki.elektroda.pl/4134553500_1... Witam. Chciałem wam przedstawić mój najnowszy ukończony projekt jakim jest kostka LED 4x4x4. Niestety na forum jest mało takich projektów, a ja usilnie chciałem mieć taką kostkę, aby była bezpośrednio połączona z płytką. (bez plątaniny przewodów na płytce uniwersalnej). Trafiłem na stronę...
Abstrachując od tej całej dyskusji to czy ktoś o zdrowych zmysłach podłączyłby w ten sposób tranzystor? Ja bym się bał bo to szukanie kłopotów w przypadku przebicia tranzystora atmega też leci i o to mi chodzi od samego początku.
Co może być przyczyną? Niewłaściwe sterowanie mostka po prostu równocześnie sterujesz górny i dolny tranzystor lub zwarcie na radiatorze , na początek rozłącz płytki dokładnie sprawdzając mostek H przy testach włącz szeregowo żarówkę na zasilaniu przy zwarciu zaoszczędzisz strat . przed pierwszym dymem, miałem zamienione przewody łączące obie płytki,...
Jest testy pozytywne ale jeszcze jedno pytanie. Podłączając woltomierz + zasilanie - dren jest ok napięcie wzrasta i maleje w zależności od regulacji pwm. Ale docelowo chciałem mierzyć napięcie tą atmegą która steruje tranzystorem. Jeśli obciążenie było po przeciwnej stronie było ok ,,woltomierz atmega" pokazywał wartości:) Ale teraz jak to podłączyć,...
Możesz zastosować transoptor zamiast tranzystora.Jeżeli koniecznie musi być tranzystor to musisz połączyć masy układu zasilającego cewkę przekaźnika z masą układu z mikrokontrolerem wtedy napięcie sterujące cewki będzie sterowało bazą tranzystora.Oczywiście przez odpowiedni dzielnik
Przez wyjście PWM tranzystory sterujące tranzystorem mocy. Wyjście PWM z Atmegi zabezpiecz diodą zenera. Atmega nie lubi na końcówkach napięć wyższych niż 5V. Potrzebny ci jeszcze będzie ten opornik 0.25ohm do pomiaru prądu ładowania. Napięcie z niego podaj na przetwornik AC. I napisz program.
Witam . Najprościej byłoby zastosować silniczki BLCD . Sterowanie ich jest dość drogie i kłopotliwe . Szeregowe, komutatorowe wymagałyby hamulca . Silniki krokowe odpowiedniej mocy byłyby "proste"w sterowaniu i mogłyby być też hamowane . Poza tym są niewielkie i sterowanie jest precyzyjne . Myślę , że napęd krokowy , jako dodatkowo montowany , byłby...
Najpierw zostaw ten chopper w spokoju. Na tranzystory podaj takie napięcie, żeby silników nie spalić. I zrób sekwencję w sterowaniu półkrokowym.
Dzieki bardzo za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanko jaki przekaźnik (nie bistabilny) muszę zastosować aby załączac zasilanie w urządzeniu dużej mocy. np. grzejnik ogrzewania. Jaki tranzystor do tego wykorzystać. Chcę aby tym sterował mikokontroler ATmega 8515.
Do bazy tranzystora npn podłącz wspólną katodę diody BAT54C, jedna anoda przez rezystor do ATmegi, druga przez rezystor 22k do +5. Zwiększ rezystor pomiędzy bramką PMOS i +5 do min. 22 k.
Szczerze mówiąc to na Atmega 16 można zrobić całe sterowanie bez żadnych dodatkowych elementów. Wystarczy ci Uc i sekcja mocy z kilku tranzystorów. Czy tam są zwykłe silniki DC?
Poszukaj mostków typu DRV8838 lub DRV8835. Myślę, że nic lepszego sam nie zbudujesz i szkoda czasu na projektowanie, kiedy możesz kupić zmontowany układ, z radiatorem za kilkanaście złotych, np. w Polsce w TME lub Botland. Możesz też zbudować taki układ sam, używając np. moich ulubionych IRLML2244 i 6244, ale dodatkowa logika zabezpieczająca, rezystory,...
Trochę niepoprawnie ustawiłeś elementy . Te od strony niskiego napięcia ( ATmega ) powinny być z jednej strony płytki ( np. lewej ) , optoizolator w środku a wysokie napięcie po przeciwnej stronie ( w tym przypadku po prawej ) . Chodzi o to by nie leżały blisko siebie . Co do rezystora R2 to powinien być połączony z masą bo w takiej konfiguracji jak...
BC337-40 powinien mieć wzmocnienie co najmniej 250 (typowe 400) - wychodzi, że wystarczy prąd bazy 0.6mA, co odpowiada opornikowi ATmega-baza ze 3k; uwaga: zarówno ULN2003, jak i tranzystor odwracają logikę sygnału - jak będzie sam tranzystor, to stan wysoki na wyjściu Arduino włączy go (i przekaźnik), tak samo przekaźnik podłączony wprost do ULN2003,...
Po pierwsze na zasilaniu to poskąpiłeś tylko 100uF . Po drugie nie widzę na schemacie przekaźnika jak go sterujesz przez tranzystor ? . Poza tym tak jak napisał kolega układ RC plus dioda zaporowo na cewkę przekaźnika .
Jakie moce ma mieć posiadana przez ciebie przetwornica ?? Jaką bedziesz miał częstotliwość impulsowania PWM ?? domyślam się że przemiennik bedzie procował z elementami indukcyjnymi (np. silnikami) Temat co cię czeka nie jest łatwy i wymaga trochę doświadczenia. schematu nie mam ale moge podać ci kilka uwag praktycznych: Jeżeli chodzi o przemienniki...
Właściwie to gościowi musiało się pokręcić. Rezystor rzędu już 1kom nie da tu prądu większego jak 4,5mA jeśli byłby włączony wprost pod baterię. Twoje obliczenia są bardziej sensowne ale trzeba też wyraźnie przyjąć, że sterowanie jest impulsowe i amplituda prądu będzie związana z wypełnieniem - a więc nie ma tak wprost "powiedzmy 80mA".
http://obrazki.elektroda.pl/2501886300_1... Witam. Prezentuje swoja pierwszą samodzielną konstrukcję, która powstała w wakacje. Jestem początkujący wiec mile widziane sugestie estetyczne oraz związane z działaniem urządzenia. Urządzenie posiada funkcje: zegara, budzika, pomiaru temperatury wewnątrz i na zewnątrz, sterowania żaluzją...
Witam IRFZ44 może sprawiać kłopoty, 5V na bramce to trochę za mało. Poszukaj tranzystorów IRL... np. IRLZ44.
Zbędne są: - tranzystory npn na wejściach ATmega za transoptorami i rezystory przy nich - wystarczy tranzystor transoptora włączyć pomiędzy masę i wejście uC; - tranzystory pnp na wyjściach za transoptorami w dodatku błędnie połączone, co spowoduje ich upalenie - możesz sterować tranzystor MOS bezpośrednio z transoptora.
atmega dioda tranzystor atmega tranzystor przekaźnik atmega przekaznik tranzystor
reset telefon nokia lumia zasilanie konwertera multiswitcha rezonans karoserii
reset klawiatury laptop lenovo listwa przeciwprzepieciowa
Błąd E12 w pralce Gorenje MAWS72 - przyczyny Analiza kształtu fali T w EKG: parametry i znaczenie kliniczne