Ciężko będzie to zrobić jakimkolwiek elementem aktywnym (dioda Zenera, stabilizator, tranzystor) bo różnica napięci wejście - wyjście jest zbyt niska (maks. 0.2V). Zamiast oryginalnej baterii (3,70 V) Co to było za ogniwo? Li-pol? Do tego celu wykorzystałem płytkę ze stykami z oryginalnej baterii podpinając do niej ogniwa 18650. Jesteś pewien, że jest...
Układ LM317 to klasyczny stabilizator 3-nóżkowy, jego działanie jest wytłumaczone tutaj: http://www.elportal.pl/ea/crozukl002.htm... Dzielnik R3-R4 jest po to, aby tranzystor PNP mógł wykryć różnicę między napięciem "+", a "-". Ta różnica steruje tranzystorem PNP, a on z kolei tranzystorem wykonawczym PNP.
Podłącz tranzystor przez rezystor np 1k (odwrotną polaryzacją EK lub BK) do zasilacza regulowanego i mierz spadek napięcia na tranzystorze. Zdziwisz się ale będzie się zachowywał jak dioda Zenera na napięcie ok 9V dla BC107. Dla innych tranzystorów może się trochę różnic. :)
Jeśli użyję BC546B zamiast BC547, to będzie jakaś różnica i czym się różnią? Różnica w numerkach symbolu tranzystora to zwykle inne napięcia pracy. Różnica w literach na końcu czyli A/B/C to są grupy różniące się wzmocnieniem. Mrugajaca diodę z powodzeniem zrobisz na jakichkolwiek współczesnych krzemowych BJT.
Woltomierz podłączasz równolegle do obciążenia, czyli + woltomierza do + zasilania, a - woltomierza do drenu tranzystora. Napięcie to jest różnica potencjałów. Plusy i minusy są umowne.
W tym układzie tranzystory pracują przeciwsobnie, czyli naprzemiennie, z tego powodu najwyższe napięcie na którymkolwiek tranzystorze będzie równe najwyżej 2-krotnemu napięciu zasilania. Nie ma tu możliwości pracy naprzemiennej 3 tranzystorów.
Nie ma żadnej różnicy Co ty chrzanisz? Nawet parametrów z tabelki nie potrafisz odczytać? Różnią się Ucbo i Uceo. BC211A ma wyższe te napięcia.
Można to zrobić z użyciem tylko jednego tranzystora NPN wykorzystując różnice w napięciu przewodzenia (pracy) LED różnych kolorów.
Witam. Z Twoiego opisu awarii wynika,że tranzystor uszkadza sie napięciowo. Różnica napiecia (169/190) moim zdaniem jest za duża.Posprawdzaj dokładnie układ stabilizacji napięci w przetwornicy (sprzężenie zwrotne).Jeżeli masz oscyloskop to zobacz przebiegi napięć w chwili łączenia i w czasie pracy przetwornicy przy obciążeniu żarówką.
Twoje obliczenia oraz to, co pokazuje symulator są poprawne. Błąd jest w odpowiedzi do zadania. Nie ma prawa tam być 1.45V przy takich wartościach elementów i zatkanym pierwszym tranzystorze.
Ja tam widzę diodę w obu tych tranzystorach a 3636 ma wyższa parametry napięcia i prądu oraz mniejsza rezystancję.
Tranzystor ma Ube(on)=0.6V na chyba ze dałeś darlingtonia Spróbuj zwiększyć R1 do 2.2K
Dokładnie tak jak mówisz.jak nie dasz napięcia na bramkę to na wyjściu niczego nie powinno być.musisz mieć coś spieprzone w module.sprawdź tranzystor i diody.pamiętaj o różnicy napięć na diodach przy wtórnym trafo.
Tak jak na obrazku. Wprawdzie napięcie na led podswietlajacych lcd bedzie mniejsze o 0,7 V ale myśle, że nie zrobi to dużej różnicy. Zawsze można podnieść napięcie zasilające tranzystor.
Z tego co mi wiadomo, każda szanująca się firma robiąca sprzęt z wyższej półki paruje tranzystory (lampy)... A skad to wiesz?? Byles w fabryce i widziales? Ja tez moge napisac ze wysokiej klasy firma dobiera nawet kolor rezystorow zeby ladnie wygladaly na druku. Prawda jest taka ze parowanie tranzystorow wymyslili amatorzy ktorzy nie maja o tym pojecia...
sprawdź te tranzystory na samym początku, to są bipolarne, sprawdzasz jak 2 diody . najprawdopodobniej są walniete trany i pali opornik. w raz z tranzystorami mocy mogły polecieć sterujące
Kolego, Sławekkedra! Dziwi mnie to, że nie zwracasz uwagi na 10-krotny wzrost napięcia na emiterach tranzystorów T502 T503 i różnicę napięcia w ich bazach. Trzeba regulować prąd spoczynkowy . Trzeba przynajmniej porównać napięcia na emiterach i bazach tranzystorów końcowych obu kanałów. Być może autor tematu źle mierzy.
Zrobić źródło prądowe z tranzystorem na napięcie ponad 60V - prąd płynący przez tranzystor nie będzie zależał od różnicy napięć, na oporniku jakby przy 3V (15-12) było 10mA, toby przy 48V (60-12) było 160mA, a to prawie 8W. Zamiast zenerki może użyć TL431.
Mógłby być stabilizator na tranzystorach o małej różnicy napięcia między wejściem a wyjściem (1V).
Jeżeli wstawisz bezpośrednio MOSFET-y w miejsce tranzystorów złączowych w tym układzie, to nie zadziała. Zasadnicze różnice: - tranzystory złączowe są sterowane prądem; - tranzystory MOSFET są sterowane napięciem; - napięcie wymagane do otwarcia NPN to około 0,65 V, do otwarcia MOSFET-N to napięcie może wynosić nawet 5-15 V; - MOSFET-y mają pojemność...
Witam, ...Moje pytanie brzmi czy mogę użyć dla tego wzmacniacza tranzystora 2SC5200... - Nie, jednego na pewno nie, przy serii powiedzmy 10 sztuk można byłoby zaczynać dyskusję. ...Głównie chodzi mi o napięci kolektor-emiter obliczyłem że napięcie zasilania powinno wynosić +-150V Według noty katalogowej mam spokojnie zapas ponieważ maksymalne napięcie...
Wyjaśniłem, według jakich zasad na tej stronie przyjęli, że spadek napięcia na oporniku emiterowym powinien być taki, jaki podają. Nie biorą pod uwagę zmian napięcia baza-emiter spowodowanych nagrzewaniem się tranzystora, a tylko różnicę tego napięcia pomiędzy poszczególnymi tranzystorami - przyjmują, że nie przekroczy 100mV, i że spadek napięcia na...
Pokaż dokładny schemat podłączenie MOSFET'a. I czy rozumiesz różnicę miedzy napięciem a prądem ?? Bo z twojego postu wynika, że jednak masz z tym problem. . Proszę o pomoc w skonfigurowaniu kodu bascoma tak, abu z tranzystora wypływał prąd o napięciu 1,5V. To jest jakaś bzdura. Bo albo mówimy o napięci albo o prądzie.
Zdecydowana większość wzmacniaczy operacyjnych nie może dawać na wyjściach napięć bliskich +/- zasilania. W tym układzie jest nieco istotne, by różnica między tym, co wzmacniacz może dać, a +/- zasilania była jak najmniejsza (bo na tranzystorze odłoży się ta różnica plus napięcie baza-emiter - to może wyjść w sumie np. 3V, czyli z +-9V napięcia zasilania...
Termistory mogą mieć różne współczynniki temperaturowe. Może jakieś LM334 albo LM335? Pytanie, czy zakres temperatur będzie wystarczający. LM334 przewodzi prąd proporcjonalny do temperatury w °K. Połączyć dwa szeregowo i mierzyć różnicę prądów. LM335 ma napięcie przewodzenia proporcjonalne do temperatury w °K (10 mV/°K). Wykrywać różnicę tych napięć....
Tranzystor zaczyna pracować przy różnicy napięcia B-E minimum 0,6V, a tu mamy 0,17V. Sprawdź tranzystor po wymontowaniu - złącze E-B multimetrem w obydwu kierunkach na zakresie pomiaru diody. Sprawdź omomierzem dławik L3 po stronie druku bez jego wymontowywania - jest delikatnym elementem lepiej nie ruszać.
Jeżeli masz dostęp do obu końcówek to popraw lutowanie, sprawdź czy dławik ma przejście, wlutuj w płytkę i zalej termogluem - powinno działać. Myślę że indukcyjność dławika w tak prymitywnym układzie przetwornicy nie jest krytyczna i kilka zwojów w tą czy w tamtą nie powinno zrobić wielkiej różnicy.
STK w wersji V ma dużo mniejsze zniekształcenia (THD=0,03%) niż wersja II (THD=0,8%), poza tym są zamienne. Sprawdzić czy jest sprawny można raczej tylko w 1 sposób, zbudować mu aplikację i uruchomić. A co do tego gdzie kupić 100% oryginał to się nie wypowiadam bo to czysta loteria, chyba że możesz zobaczyć go na żywca i pomacać. Co do preampa należałoby...
To też zależy od różnicy napięć między wyjściem a wejściem.Jakie napięcie wejściowe?
Cóż, to nie jest jedyna różnica jaką kolega zauważył. Podane tranzystory posiadają niższe dopuszczalne napięcie Vceo - 50V. Są dobre do przetwornic dc/dc czy regulatorów PWM o nie dużej mocy. Do niewielkiego wzmacniacza rzędu kilku - kilkunastu Watów raczej "zjadliwe".
To jest tranzystor PNP i gdy na bramce jest 0V to tranzystor jest otwarty bo występuje różnica napięć między bazą a emiterem. Jak podasz na bazę Vcc to napięcie baza-emiter będzie =0 i tranzystor będzie zatkany.
Witam! Faktycznie chwyciłem za inny schemat, ale już poprawiłem, te tranzystory mogą być. Pozdrawiam
Sprawdź kondensatory elektrolityczne, diody prostownicze i tranzystory.
Proponuję odłaczyć kolektory stopni końcowych od zasilania. Pomierzyć tranzystory, może są uszkodzone. Jeśli po odłączeniu kolektorów nie uszkodzą się bezpieczniki, należy pomierzyć napięcia. Trafisz co jest uszkodzone. Przypadkiem nie zamieniłeś miejscami tranzystorów?
Pisałem o parze różnicowej a jest ona zrealizowana na Q634,Q635 i analogiczne w pozostałych kanałach. Musisz zmierzyć wzmocnienie tych tranzystorów i dobrać je parami (stąd nazwa) do siebie o jak najmniejszej różnicy tego parametru. Za napięcie stałe o wartości kilku woltów odpowiada przeważnie właśnie rozrzut wzmocnień tych tranzystorów.
Wylutowałem tranzystory. Napięcie na wy - 6V
W przypadku układu typu bootstrop, należy wyznaczyć rezystancję sumaryczna R2 + RL ponieważ źródło prądowe ma dostarczyć stałej wartości, bez względy na wysterowanie wzmacniacza, ponieważ dla przebiegów zmiennych, rezystor RL jest połączony równolegle z obciążeniem, którego tu nie ma narysowanego. Rezystancja dynamicznego źródła prądowego ze sprzężeniem...
Sprawdź jaki prąd płynie przez cewkę (będzie to ten sam prąd co płynie przez złącze C-E tranzystora) i zobacz jakie napięcie sie odkłada na cewce. P (cewki) = U (na cewce) * I (przez cewkę). Tak samo z tranzystorem - sprawdź napięcie, (to będzie różnica między zasilaniem, a napięciem na cewce). Jeśli potrzebujesz dokładnie jeszcze znać na złączu B-E...
Jak to tranzystor w.cz to jest efekt diody pasożytniczej i tak wychodzi na pomiarach. Nie wiem czy to nie efekt metody MESA. Sam kiedyś się na tym złapałem że BFy miały efekt diody. Tranzystor sprawny na 99%
Heh chciałem tylko rozwiać swoje wątpliwości;) Faktycznie IGBT ma jakiś problem w Pspice: według dokumentacji powinien zadziałać przy ~15V a w programie potrzebuje ~100V ale to nie problem. Pierwszy potworny błąd to obciążenie przypięte do emitera. Tranzystor ma sterowanie na bramce 0/15V jest to napięcie (czyli różnica potencjałów) pomiędzy bramką...
Autor nie udostępnił schematu, ale sadzę że do 24V też sie nada. Jedyna różnica może być w zasilaniu 5V. Tam trzeba by wtedy zbić z 24V do 5V. Liniowe stabilizatory chyba się będa grzać przy takiej różnicy. Spotkałem się z progowym załatwianiem tego problemu 24->12->5V wtedy różnica napięcia z noty jest zachowana i stabilizator pracuje poprawnie. Oraz...
Jeśli chodzi o zniekształcenia skrośne i punkt pracy tranzystorów końcowych w układzie STK to dużo powiedziałby na ten temat pomiar napięć na końcówkach 5 i 9 układu względem masy. Taki pomiar nic nie powie na temat punktu pracy tranzystorów końcowychvgdyż niewielkia różnica tego napięcia powoduje dużą zmianę prądu spoczynkowego szczególnie w tym przypadku...
Najprostszy sposób to trafo dużej mocy z 4 uzwojeniami np 4x12V , układy do regulacji napięcia oparte na stabilizatorach LM317 i LM337 do zwiększenia wydajnosci prądowej zastosować tranzystory mocy(jeżeli byłoby 10A na gałąź dałbym po min. dwa tranzystory mocy na stronę np. KD503,2n3055). Trafo z 4 uzwojeniami dlatego że przy dużej różnicy napięcia...
Tylko pamiętaj o różnicy w wyprowadzeniach B, K, E w tranzystorach BC211 a BD139 ;)
A czego nie rozumiesz w zad 1 Chyba wiesz jak działa dioda zenera ?? Dioda Zenera jest to odmiana zwykłej diody, której głównym parametrem jest napięcie przebicia w kierunku wstecznym. W kierunku przewodzenia (anoda spolaryzowana dodatnio względem katody) zachowuje się jak normalna dioda, natomiast przy polaryzacji zaporowej (katoda spolaryzowana dodatnio...
(at)maja5200 *prąd nie napięcie :>
Napięcie za tranzystorami- czyli na silniczku- będzie zmieniać się proporconalnie do różnicy napięć na fotokomórkach. Od -9 do +9V. Problemem jest to jaki silniczek pobiera prądzik. Na wejście ADC ATmegi można podawać tylko napięcie dodatnie i nie większe niż napięcie zasilania procesora. No a schemat jest muzealny. uA741 były świeże jak ja byłem młody....
Witam jakie ma być napięcie V na kondensatorach. Czy jest różnica miedzy Tranzystorami BC557A, BC557B i BC557C. Co to jest PRK 4K7 i 10k
Dzisiaj sprawdziłem jeszcze raz wszystkie tranzystory również tranzystory mocy. Wszystkie pomiary ok jednak nadal na wyjściu jednego kanału jest napięcie stałe 23V. Wygląda to tak jakby tranzystor mocy pod obciążeniem przepuszczał prąd (pomiary miernikiem wskazują że jest ok) Jest to możliwe? Jest mała różnica na jednym tranzystorze mocy baza-kolektor...
Stosowanie IRF640 przy napięciu 325V jest bezcelowe. Znacznie mniejsza rezystancja otwartego drenu, ale bezpieczeństwo pracy praktycznie zerowe - tranzystory wybuchną niedługo po starcie przetwornicy. Zwykle elementy elektroniczne wytrzymują większe napięcia niż znamionowe, ale nie aż tak duże różnice. Napięcie dopuszczalne tranzystorów to świętość...
Elementy wokół są dobre.Czy mam rozumieć że to jest fabryczna wada,że jakiś chińczyk wstawiał nie takie tranzystory,czy to się dzieje po zmianie napięcia sieci 230V Jeszcze nie wymieniłem,bo sklep z częściami zamkneli Teoretycznie jest między tranzystorami różnica 50V czyli jak spala się przy zawysokim napięciu to zmaina może pomoże
Witam ! W monitorze 17" CM2600 Philips uszkodził sie tranzystor MTP6P20E. W zamian wlutowałem tranzystor IRF 9640 .Czy istnieje jakaś zasadnicza różnica między nimi ? Napięcie wyjściowe podawane na kolektor tranzystora linii (tranzystor nowy) pulsuje. Proszę o rade . Pozdrawiam - Wojtek z Lublina
W układzie wtórnika wzmacniacz operacyjny musi utrzymać na wyjściu napięcie o 0.7V wyższe niż napiecie na emiterze tranzystora NPN, czyli napięcia wyjściowego. Ale sam wzmacniacz nie jest idealny i jego zasilanie musi być wyższe od napiecia wyjsciowego o kolejne 1.5V. Co razem już daje 2.2V (minimum) róznicy pomiedzy wyjściem a wejściem. A w układzie...
:arrow: Ale do celu, o który chodzi autorowi tematu, chyba lepiej zastosować LED-a dwukolorowego + tranzystor + ze 2 oporniki: przez jeden opornik doprowadzić zasilanie do LED-a zielonego, stamtąd przez tranzystor do czerwonego; przez drugi opornik podawać sygnał na bazę tranzystora - kiedy tranzystor będzie wyłączony, będzie świecić zielony LED, kiedy...
Nie, tranzystor nie jest tylko do małych napięć. Po prostu w inny sposób nie jest możliwe wzmocnienie sygnału z mikrofonu. W bardzo dużym uproszczeniu możesz traktować tranzystor jak rezystor sterowany napięciem.
Wentylator działał na zasadzie takiej że na plus dostawał 12 V a sterowanie prędkością było na minusie. poprzez zmianę napięcia była regulacja. Różnica pomiędzy 12V a napięciem na wyjściu tranzystora, dlatego woltomierz był tak wpięty.
Po włączeniu go słychać taki bum. I będzie. Ten typ tak ma miał i mieć będzie, chyba, że dorobisz opóźnione załączanie głośników. Przedwzmacniacz strasznie szumi To również wynika z tego, ze "ten typ tak ma" - nawet po wymianie tranzystorów nie poprawisz jakości źle zrobionego przedwzmacniacza. W szczególności najwięcej szumi barwa środka (o ile jest)...
Powinny. Więc pomierz i podaj gdzie są różnice na tranzystorach. Jeszcze wierzyłem, że ma 2 osobne zasilania z czego jedno jest zabezpieczone.
Pewnie że to to samo różnicą są tylko napięcia graniczne
A to zależy od charakterystyki tego tranzystora, który tam masz - kłopot w tym, że różne egzemplarze mają różne charakterystyki, możesz trafić na taki, że ten prąd wzrośnie niewiele, a możesz i na taki, że wzrośnie 2-krotnie. Takich nieprzewidywalnych sytuacji należy unikać - między innymi po to się stosuje ujemne sprzężenie zwrotne, żeby działanie...
Główna różnica to taka ze w tranzystorze MOSFET nie płynie prąd bramki i mają znacznie większe napięcie włączenia Uth (typ 4V) i przy małych napięciach Uds zachowują się jak rezystor zależny od napięcia Ugs
Witam, kilka dni temu zauważyłem dość znaczną różnicę głośności między kanałem lewym a prawym. Jedna kolumna gra głośniej a druga ciszej, jednak dźwięk w obu jest czysty, bez zniekształceń. Wzamcniacz jest na tranzystorach (cztery na kanał), w jednym z kanałów napięcie mierzone na wszystkich tranzystorach względem masy jest niższe niż na drugim. Co...
Kolego czy ty masz 4 takie same tranzystory? Bo schemat wymaga 2x PNP i 2x NPN ? Zastosowanie LED wymaga bardzo dokładnego obliczenia oporników ponieważ diody utrzymują prawie stałe napięcie przy dużej różnicy prądu, a to napięcie jest używane do wysterowania tranzystora blokującego.
R=U/I U=0,65V I=5A R2=0,65V/5A R2=0,13R Aby było precyzyjnie korzystając z Pierwszego Prawa Kirchhoffa weź pod uwagę że na wyjściu będziesz miał sumę prądów stabilizatora i tranzystora. Weź jeszcze pod uwagę moc rezystora P=U^2/R P=(0,65V)^2/0,13R P=3,25W Może się pojawić problem, kiedy od najniższych napięć będziesz chciał pobierać 5A. Na przykład...
Tranzystor Q12, sprawny? Do sprawdzenia i porównania napięcia stałe na B, C, E tranzystora Q12.
Wartości kondensatorów możesz zamienić, w praktyce nie ma różnicy pomiędzy 2200uF a 2500uF, to wartość nominalna a kondensatory elektrolityczne mają duże tolerancje. Tranzystory na wyższe napięcie też są ok.
To szkoda, Bo coś mi nie działa :( A już myślałem że to chodzi o tranzystor
Witam Proszę ustawić i przykręcić tranzystory mocy 2N6488/2N6491 równo w pionie, tak ażeby były w równych odległościach od tranzystorów od stabilizacji termicznej - BC237. Wtedy nie będzie już różnic w temperaturze końcówek. Co do rosnącego spadku napięcia na rezystorach emiterowych to kilka minut jest normalne. Uwarunkowane to jest przejściem temperatury...
nie można tranzystora polowego nazwać polarnym (polarne to są niedźwiedzie:-) ). Niema czegoś takiego jak tranzystor polarny, może być bipolarny lub unipolarny Tranzystory bipolarne, w których prąd wyjściowy jest funkcją prądu wejściowego (sterowanie prądowe). Tranzystory unipolarne (tranzystory polowe), w których prąd wyjściowy jest funkcją napięcia...
no nie pomyślałem o czymś takim, rzeczywiście powinno działać i jakie proste :D ale obawiam się że ten układ jest trudny do obliczenia, napięcia BE tranzystorów na pewno będą różne a różnica nawet 1mv spowoduje jażenie się diody, więc trzeba by zaczepić tranzystory na dzielniku napięcia przynajmniej z jednej strony żeby to wyregulowac, po za tym trudno...
Na jednym tranzystorze miedzy B-E mam 9,4V na drugim 8,9V...mierzę na napięciu zmiennym...ta różnica bedzie miała jakis wpływ?
Po wymianie w sumie 3 tranzystorów (v25,v29 oraz pary końcówek Q1 i 2) można było zaobserwować przegrzewanie się tranzystora Q2 a po wylutowaniu tranzystorów Q1-2 zaczeły palić się rezystory 100ohma (R171 i R121 zaraz obok tranzystorów V25 i V26). Tak reszta kanałów normalnie działa i można dokonać na nich pomiarów, których dokonałem już wcześniej (załączam...
N-MOSFET wymaga dużego napięcia żeby się załączył, P-MOSFET - żeby się wyłączył. Więc albo większe napięcie sterujące PWM, albo dodatkowy driver. A użycie tranzystora Mosfet Logic Level nie rozwiąże problemu?
Należy pamiętać, że bezpośrednie zastąpienie tranzystora germanowego krzemowym bardzo rzadko jest możliwe. Z reguły są potrzebne drobne zmiany elementów ze względu na różnicę parametrów, głównie napięcia Ube.
Nie masz oscyloskopu? Ten układ nie daje żadnych "szpilek" bo niby skąd miały by się wziąć jeśli niemożliwe jest jednoczesne wyłączenie obydwu tranzystorów, a kondensator rezonansowy ogranicza szybkość narastania różnicy napięcia pomiędzy drenami. Za to możliwe jest załączenie dwóch tranzystorów jednocześnie, co spowoduje ich spalenie, szanse na takie...
W przypadku tranzystora GD160B ważne jest, aby był sprawny. Tranzystory AC187K i AC188K należy doebrać z różnicą wzmocnienia 10-20%. Symetrię końcówki mocy - połowę napięcia zasilania w punkcie 1 - ustaw potencjometrem montażowym R36. Ustaw prąd spoczynkowy tranzystorów końcowych za pomocą potencjometru montażowego R41 na poziomie 10-25 mA, minimalizując...
Brak trwałego obciążenia o ustalonym przez producenta rodzaju tego obciążenia, czyli transformatora o dużej indukcyjności, z bardzo małą rezystancja drutu nawojowego, wynosząca ok. 1Ω może spowodować brak termicznej stabilizacji z powodu rozjazdu napięć polaryzacji. Dużo wyjaśni pomiar napięcia stałego na wyjściu, z dołączonymi transformatorami, ale...
gogullukasz Częsty błąd popełniany przez początkujących. Tranzystorem mosfet sterujemy napięciem Ugs(różnica potencjałów pomiędzy bramką a źródłem), a nie napięciem bramki względem masy. Tranzystor można umieścić od strony masy, bootstrap nie będzie potrzebny. jarek_lnx Czy aby na pewno wystarczy zamienić źródło V18 na napięcie piłokształtne? Po mojemu...
Nie podłączałem żeby nie spalić. Mam podłączyć ten transformator do końcówki audisona przez mostek prostownicze? Nie szkodzi że napięcie będzie się nieco różnic?
Napięcie na wyjściu zależy od zenerki.Jak ma być +40V to zrób układ z tranzystorem NPN i zenerka na 40V ,może być 33V i w szereg 7,5V.Opornik od bazy do zasilania zależy od napięcia wejściowego. Od Uwe odejmij napięcie zenera i z prawa oma policz żeby płynęło przez zenerkę 10mA.Czyli jak masz np. Uwe 50V a zenera 40V to daje różnicę 10V.Dla 10V prąd...
Napięcia na kolektorach tych tranzystorów przy ustawieniu na AV i braku sygnału wynoszą około 4,4V. Różnica jest na kolektorach tranzystorów T402,T405 iT408 Na T402 i T405 napięcia wynoszą 60V, a na T408 45V
Tak. Wszystko na minimum. Ale jak są podkręcone to też bez różnicy.
za niewielką składową stała odpowiadają czesto tranzystory w układzie różnicowym na wejściu stopnia mocy. Ale jężeli wzmacniacz wogóle nie gra to uszkodzenie może być inne... Pomierz napięcia i porówwnaj do tych w drugim kanale. Jeżeli bedą różnice to napisz na jakich elementach.
Napięcia bardzo podobne na wszytkich tranzystorach. W jednym kanale trochę wyższe. Różnica około 300/400mV
Opornik R2=47Ω jest zdecydowanie za mały, zwiększyłbym go do 1kΩ a zamiast przewymiarowanego BD139 użyłbym BC548 lub podobnego. Napięcie wyjściowe NE555 w stanie niskim będzie dużo niższe niż 2V, prawie 0V, ponieważ w tym stanie nie wpływa do niego żaden prąd. Z tego powodu opornik od bramki do masy nie jest bezwzględnie konieczny, ale 47-100kΩ...
ULN2803 zawiera darlingtony. Na każdym wejściu jest rezystor 2,7k na bazę pierwszego tranzystora, wobec tego spadek napięcia do 0,75 V jest nienaturalny. Zobacz PDF-a.
Witam, czy jest jakaś różnica pomiędzy tranzystorami 2SD582A i 2SD582V, bo parametry datasheet są tylko podane dla 2SD582, 2SD582A, a z literką V były montowane np. w Victorze. Dla 2SD582, 2SD582A różnica jest w Vceo (napięcie kolektor-emiter) 140 i 160V. https://www.pilianidis.gr/images/sync_pr...
Układ ze schematu nie bez przyczyny potrzebuje 15V na wejściu, żeby uzyskać 12V na wyjściu. Wszelkie układy z szeregowymi układami regulacyjnymi będą wprowadzały minimalny spadek napięcia, więc napięcie wejściowe musi być wyższe niż wyjściowe o wartość tego spadku. 7812 potrzebuje 3V wyższe napięcie na wejściu. Są stabilizatory low drop wymagające mniejszej...
Czy przewód sieciowy który idzie pod końcówkami nie wprowadza zakłóceń? Jest on ekranowany? Napięcie zredukowałeś dlatego, że różnica miedzy dodatnim a ujemnym napięciem to 80V? A tranzystory mają Uce=100v?
UKF - przestroić heterodynę w górę i rozszerzyć zakres przestrajania. Podobnie przestroić filtr wejściowy. Zakres przestrajania zależy od stosunku pojemności minimalnej i maksymalnej w obwodzie rezonansowym heterodyny i filtra. Napięcia nie trzymają wartości albo przez rozrzut parametrów, albo przez usterkę, albo przez wadliwy miernik. Napięcia mierzysz...
Powinno być ok. 36V (2x), ale to było dla zasilania sieciowego równego 220V~. Jakie masz napięcie w gniazdku? Różnica rzędu 20% jest zupełnie normalna.
Wydaje mi sie, że ważne jest też napięcie Kolektor emiter. Pozdrawiam!
Hmm - z czego to zasilasz ? tu mierzy się do masy, a w układach germanowych to masa jest na Plusie baterii za wyłącznikiem. mierz bardziej dokładnie co do setek Volta, bo dobry tranzystor germanowy ma mieć różnicę napięcia pomiędzy emiterem a bazą około 0,2V ± 0,06V Korzystasz z tego schematu http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/jasiu...
W sztuce elektroniki masz potrzebne wzory które pozwalają dobrać te rezystory. http://obrazki.elektroda.net/30_11813086... http://obrazki.elektroda.net/66_11813086... W praktyce stosunek Iomx/Iozw nie może być zbyt duży, w praktyce od 2 do 4. I pamiętaj ze tranzystor sterowany jest różnica napięć na wyjściu dzielnika i napięcia na Rp. A wzory...
Napięcie na diodach Zenera należy wymierzyć nie oddzielnie na katodzie i anodzie względem masy, a napięcie między katodą i anodą. To będzie faktyczne napięcie stabilizowania diody. Sprawdź również tranzystory i tyrystory.
Wkładka mikrofonowa jest ok? Dla pewności podmień ją. Jeśli oryginalny tranzystor był ok. to go z powrotem wstaw. Jak na razie pocieszające jest że procesor sprawny :D . Prosty układ przełączający, a zarazem zagmatwany ponieważ wkładka mikrofonowa zasilana jest poprzez dwa rezystory R96 i R72, a po drodze jest podłączona baza tranzystora przełączającego....
Przepraszam forumowiczów za niedokładny rysunek...tranzystor w obwodzie li-ion to nie jest tranzystor bipolarny tylko n-mosfet irfz44. No to zostaje problem różnicy napięć odniesienia. Napięcie odniesienia należało wziąć z TL431 i podzielić dzielnikiem. Wtedy jego względna stabilność została by na tym samym poziomie co TL431, o ile rezystory nie będą...
Proszę . Pliki w formacie pdf. Archiwum RAR SFX. Wielkie dzięki za całość materiałów. Analizując Twój schemat widzę pewne różnice w stosunku do oryginału. Na pierwszy rzut oka od razu widać inny sposób uzyskania napięcia +18V oraz zastosowanie tranzystorów KD502 oraz wymiana diody D1 na 1N4148. Zauważyłem natomiast różnicę w zespole regulacji. Widzę,...
To jest FM (jeśli już odbiera), a nie żaden "zakodowany sygnał"! Jakie są napięcia po wymianie tego drugiego tranzystora?
Objawy: po włączeniu oscyloskopu nie pojawia się linia, po wyłączeniu zasilania pojawia się plamka i znika. Sprawdziłem tranzystory T101 i T102, są sprawne. Sprawdziłem zasilacz, wszystkie napięcia się zgadzają (różnice rzędu 5%). Na bazie tranzystora T103 zamiast 1,90V jest 2,17V. Zamiast napięcia 6,6V jest 7,2V. Szukam uszkodzenia we wzmacniaczu Y,...
różnica triak tranzystor tranzystor różnica napięć różnica napiąć symetryczny
gramofon technics cicho wygłuszanie pomieszczeń sprężyna siłownika krups
ws504b schemat zseeim technikum
K-Lite Codec Pack a problemy z FIFA 09 na Windows 10 Rozmiar klucza do korka wlewu oleju Audi A6 C6 Tiptronic