Potrzebny dodatkowy rezystor B-E i od E do masy, wtedy dzielnik polaryzacji bazy będzie kompletny a układ idiotoodporny. Dla powiedzmy Ucc w zakresie 4 -10V i tranzystora 150mW (BC177 np.) dla szybkiego określenia wartości rezystorów: RL 100Ω RE którego nie ma: 10-30Ω R B-E którego nie ma 1k R Ucc B 10K. Mniej więcej takie wartości. Można...
Najprościej można zrobić taki generator używając diody Zenera, ponieważ wytwarza dość duży szum. http://www.arczer.neostrada.pl/a019.htm P.S. Używaj przycisku szukaj .
Witam, brakuje opornika polaryzującego bazę tranzystora
Normalne, mosfety mają w swojej budowie diodę zabezpieczającą o odmiennej polaryzacji niż sam tranzystor. Jeśli spolaryzujesz ten tranzystor przeciwnie to właśnie przewodzi ta dioda - stąd prąd max. i brak regulacji.
Po pierwsze tranzystor źle spolaryzowany(odwrotnie) a drugie to co napisałem wyżej złącze BC jest spolaryzowane jako dioda przewodząca prąd ogranicza jedynie rezystor. W ogóle jakieś głupoty na tym rysunku, emiter i baza ujemny prąd a kolektor dodatni.
Ciekawe. Może robi za rodzaj stałego obciążenia? Bo z tego, co piszesz, tranzystor jest na stałe spolaryzowany i właściwie układ tranzystor-stabilizator robi za grzałkę. Będę przy biurku, to wezmę jakiś taki TO-220 (bo takie mam), zewrę i podłączę do zasilacza. PS. Jak już to uruchomiłeś, to grzeje się?
Dać jeden rezystor szeregowo z bazą tranzystora (np. 4.7k) a drugi 560Ω równolegle do przetwornika by spolaryzować tranzystor (przez przetwornik nie płynie prąd stały.
Moje pytanie dotyczy tego czy przez zmianę wartości elementów w tym układzie jestem w stanie przesunąć przebieg wyjściowy względem wejściowego o 180 stopni Nie, właściwość ta nie zależy od doboru elementów, tylko od układu pracy (wspólny emiter), na kolektorze zawsze jest w przeciwfazie, na emiterze zawsze w fazie i prawie takiej samej amplitudzie...
Nie liczyłem jak zostanie spolaryzowana baza w obu przypadkach. Jeśli wsadzisz jakiś tranzystor do tego układu to baza zostanie spolaryzowana zgodnie z otaczającymi elementami. W czym więc problem?
To uszkodzenie powstało na skutek podłączenia zasilacza o odwrotnej polaryzacji. Ten model nie ma zabezpieczenia. Dławik, który się spalił (zadziałał jak bezpiecznik) może być dowolnego typu. Jego indukcyjność nie ma tu żadnego znaczenia. W sklepach elektronicznych są ogólnie dostępne (20÷80 gr/szt) To jednak nie wszystko. Masz na pewno uszkodzoną diodę...
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-p... Spełni Twoje wymagania z dużym naddatkiem. Dodano po 4 No tak,nałożyły się w czasie nasze posty. Troszkę dziwne masz wymagania. Proponuje ci dołożyć ogranicznik na wyjściu w postaci tranzystora tak spolaryzowanego jak do pracy w układach cyfrowych.
(at)gps79 on się pyta czy w stanie normalnym (napięcie baterii OK) może mieć oba tranzystory spolaryzowane. Moim zdaniem tak.
Nie jest możliwe, żeby w tym układzie na emiterze napięcie było wyższe, niż na bazie. Tranzystory są wmontowane na odwrót, albo coś źle podłączyłeś. Kiedy patrzysz tranzystorowi w twarz (na napis BC548), nóżki od lewej to C-B-E. Dobrze spolaryzowany tranzystor ma napięcie mierzone między bazą a emiterem około 0.6V - taka wskazówka.
Wejście GPIO 2 w momencie resetu powinno posiadać poziom H (zrealizowane za pomocą rezystora R11 na płytce). Jeśli bramka tranzystora spolaryzowana jest poprzez dodatkowy rezystor z GND, to ta sytuacja nie jest zagwarantowana.
Zamiast przekaźnika można wykorzystać tranzystor MOSFET. Przycisk startowy może spolaryzować bramkę MOSFET, po puszczeniu przycisku bramka tranzystora może być spolaryzowana z zasilanego układu, sygnał z zielonej diody to wyłączenie zasilania układu przez wyłączenie tranzystora MOSFET.
Witam na forum. chciałbym abyście swoim fachowym okiem rzucili czy te odpowiedzi są poprawne. 1.Złącze BE przewodzącego tranzystora spolaryzowane jest?? a)zaporowo b)w kierunku przewodzenia c) jest to obojetnie 2.w tranzystorze największą wartość ma prąd?? a)bazy b) kolektora źle ] c)emitera 3.Napięcie na wyjściu dzielnika napięcia ze wzrostem obciążenia??...
Czy to może być przyczyną? Zaka zmiana elementów nic nieszkodzi, błąd jest gdzieś indziej. A przyczyn niedziałania trzeba szukać posługując sie miernikiem, sprawdzić czy tranzystory są prawidłowo spolaryzowane. Przyczyną brumów to może być kiepski zasilacz, albo źle połączone masy.
Mam problem ze zrozumieniem zasad jego działania. Może zapytaj autora przez sekcję komentarzy na YT? On opowiada na filmie, jak ten układ działa, ale opis nie jest zrozumiały. Widzę, że tranzystor PNP nie ma spolaryzowanej bazy, więc nie może działać sensownie jako wzmacniacz. Moim zdaniem układ ten działa przypadkowo, zapewne tylko blisko nadajnika...
Wykrywacz działa całkiem sympatycznie, jednak kilka rzeczy na schemacie jest co najmniej źle oznaczonych: przełącznik elektro PP- źle opisane tranzystory Schemat All-1M- źle spolaryzowany tranzystor BC557. A jak z zastosowaniem sondy niesymetrycznej, próbował ktoś to zrobić?
Podstawy! Układ ze wspólnym emiterem. Tranzystor npn, baza spolaryzowana wstępnie plusem. Zwarcie do masy -(bazy) powoduje przerwanie przepływu prądu w kolektorze. Postaraj się strawić to, co tu napisane, bo to naprawdę podstawowe rzeczy. Jeśli tego nie potrafisz, to podejrzewam, że temat poleci do kosza.
Jestem starym już elektroakustykiem i podzielę się kilkoma spostrzeżeniami: Dawno temu Fonia - to ci którzy produkowali sprzęt studyjny, zrobili tranzystorowy wzmacniacz klasy AB na transformatorach! Czyli odwracanie fazy i wyjście. Pracowało tam po 10 tranzystorów mocy TG 72 . Z tego co sobie przypominam brzmiało to jak lampa. Może te trafa dają taki...
No właśnie: ja myślę, że w tej hybrydzie jest wzmacniacz wejściowy, może jakiś komparator i dopiero potem tranzystor wykonawczy. Nie zastąpisz takiego układu zwykłym tranzystorem bo dla niego takie napięcie sterujące będzie za małe. Można by kombinować ze wstępnym spolaryzowaniem tranzystora ale to dość problematyczne bo układ może stać sie "niepewny"-...
Ten układ nie ma prawa działać, ponieważ przez tranzystor nie jest polaryzowany. Aby spolaryzować tranzystor należy podłączyć rezystor o wartości 100kΩ - 1MΩ między bazą, a kolektorem.
Witam czy tranzystor na tym schemacie jest dobrze spolaryzowany ?. https://obrazki.elektroda.pl/5299570900_...
Po pierwsze, układ zasilany jest z dobrego napięcia. To jest układ do regulacji jasności diody. Jeśli poprawnie wpiąłeś tranzystor, to musisz go jeszcze czymś spolaryzować. Przeczytaj sobie dokumentację, dołącz rezystor do bramki tranzystora i podłącz do niego osobne zasilanie, wtedy dioda będzie świecić.
Jedna z możliwości - źródło prądowe z "zabezpieczeniem" nadnapięciowym: http://obrazki.elektroda.net/76_12008114... Wartości elementów (poza R1) zostały dobrane na drodze losowania. Wartość prądu ładowania: I = U_BE / R1 U_BE to napięcie baza-emiter tranzystora Q2. Niestety zależne od temperatury. Z braku diody Zenera jest złącze B-E tranzystora...
Tez skladam wzmacniacz na tym tranzystorze. Wlasciwie to myslalem o dwoch połączonych równolegle ale tranzystory sie wtedy mocno grzeją. Dla FM wzmacniacz powinien pracować w klasie C. W praktyce wygląda to tak że baza tranzystora nie jest dodatkowo spolaryzowana napięciem. pozdr.
Racja, przepraszam, już podaję. IC to OP07CP, natomiast tranzystor to BF245C. Tak, zarówno wzmacniacz jest zasilony, jak i tranzystor spolaryzowany.
A polaryzacja tranzystora pnp i npn też koledze "wyparowała" z małego palca? Jak mają być spolaryzowane elektrody tranzystora npn względem siebie - a jak dla pnp? Mamy to tutaj tłumaczyć? Znowu trzeba się domyślać, bo autor tematu chciał zadać pytanie "po swojemu" - zapewne ma tranzystor pnp i chce go tu użyć - odpowiedź: tak, da się użyć ale układ...
Jeżeli do bazy doprowadzasz napięcie 5 V z portu mikrokontrolera, to na emiterze spolaryzowanego tranzystora będzie 0,6-0,7 V mniej. Czyli między emiterem a masą jest UE = 4,3-4,4 V. Wartość opornika emiterowego zada prąd IE = UE/RE. W kolektorze będzie cewka przekaźnika (z diodą zabezpieczającą) zasilana z 12 V. Prąd kolektora wyniesie IC = β/(β+1)×IE....
Tranzystor spolaryzowany przez dzielnik rezystorowy Ra/Ra który tworzy sztuczne zero , faktycznie jest potrzebny i sam go przegapiłem.
Tutaj jest pierwowzór: https://obrazki.elektroda.pl/98_11969691... Wzmacniacz pracuje w klasie B, nie AB, tranzystory stopnia końcowego są na radiatorze. Ale tylko pod warunkiem gdy tranzystory wyjściowe są odpowiednio spolaryzowanie. Układ jest nietypowy. Niech kolega pomierzy napięcia na rezystorach 0,5Ω.
Różnica w pracy tranzystorów pojedyńczych i Darlingtona ( podwójny ) jest wyraźna. Żeby wysterować stopień końcowy na zwykłych tranzystorach trzeba je wstępnie spolaryzować napięciem 0,6V co dla dwóch tranzystorów (pary) daje 1,2V ( właściwe ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów i to działa) , natomiast dla tranzystorów Darlingtona polaryzujemy...
Mam problem!! mam uklad do sterownaia silnikiem krokowym bipolarnym skladajacy sie z 4 tranzystorow NPN i nie wiem jak spolaryzowac te tranzystory.Chcialbym podlaczyc ten uklad do uC ale po 2 spalonych prockach dalem se spokuj. jesli ktokolwiek wie jak podlaczyc takowy uklad do uC please help.Rysunek dolaczony w zalaczniku
Dodatkowo, pewnym objawem początkowej fazy nasycenia jest spolaryzowanie złącza baza - kolektor w kierunku przewodzenia. Przy pracy w stanie aktywnym to złącze jest spolaryzowane zaporowo.
To uproszczona wersja schematu WS332 i przekonany, że to uproszczenie nie poszło wzmacniaczowi na korzyść. Ze względu na obciążenie tylko jednej gałęzi zasilacza? Nie sądzę. Różnica w różnym obciążeniu będzie na tyle niewielka, że pomijalna. Przy okazji - zwróć też uwagę, że w tej "uproszczonej" wersji zastosowano taki sam układ połączeń, takie same...
przeprowadziłem demontaże tranzystorów Tak, przeprowadziłeś demontaże ale nie przeprowadziłeś tego: Następnie wlutuj kawałki przewodu tam gdzie były normalnie złącza B-E tranzystorów Q12 i Q14. W związku z powyższym, podane napięcia są całkowicie bezużyteczne. Najpierw należy wlutować te kawałki drucików a dopiero wówczas cokolwiek mierzyć. Jak widać...
Witam Czy tranzystor Q2N2222 jest tak samo spolaryzowany jak tranzystor Q2N2907?
Na tym poprawionym schemacie jest dobrze.
Dziwny to układ. Można zrobić taki na próbę i sprawdzić czy działa. Przy rozładowanym akumulatorze tranzystor będzie spolaryzowany odwrotnie niż zazwyczaj, czyli na kolektorze wyższe napięcie niż na emiterze.
Za mała pojemność też nie jest dobra bo zwiększa wpływ przesłuchów przez wyłączone tranzystory (S&H) i zaporowo spolaryzowane diody (detektory szczytowe). Zejście z pojemnością kondensatora do pojedynczych pF jest możliwe tylko dla tych co mogą wykonać tranzystor kluczujący o pojemności Cgs wielokrotnie mniejszej - czyli dla konstruktorów układów scalonych.
Klucz elektroniczny można zbudować na tranzystorze można i na diodzie, w takim układzie wszystko co trzeba żeby działał to zadbać o odpowiedni dobór punktu pracy w stanie włączenia i odcięcia, rozwiązań można wymyślić wiele bo sygnał modulujący i modulowany można na różne sposoby podłączać do elektrod tranzystora (ja policzyłem 10 sposobów ale możliwe...
Jeżeli chcesz wykorzystać dwa niezależne progowe czujniki ( deszczu i wiatru) to wyjścia ich odseparuj od siebie diodami spolaryzowanymi katodą w stronę bramki tranzystora. Jeżeli wyjścia tych czujników są bezpotencjałowe (styki przekaźnika) to ostatecznie możesz je połączyć bez separacji do bramki tranzystora.
Sprawdź, czy tranzystory są spolaryzowane we wzmacniaczu.
Jeśli dasz więcej diod, spadek napięcia na nich przekroczy spadek napięcia na złączach tranzystorów. Przy tym układzie prawdopodobnie nie ma oporów w emiterach, co spowoduje otwarcie tranzystorów, zwarcie i uszkodzenia. Możesz dać na początek trzy diody. Wtedy do spolaryzowania tranzystorów zabraknie 0,7V. Jeśli usłyszysz zniekształcenia skrośne - dodaj...
Jeżeli tranzystory padają w momencie włączenia , to prawdopodobnie są źle spolaryzowane . Pofatygowałeś się sprawdzić tranzystor odpowiedzialny za prąd spoczynkowy ? Generalnie masz wstawione bodaj najbardziej mułowate Darlingtony (ft 1MHz) zamiast oryginalnych 15MHz , z nieco innym układem rezystancji przyspieszających na złączach EB . Fakt faktem...
Przetwornica działa ale na wyjściu mam niestabilne napięcie, tzn. ustawiam jakąś wartość i ona powoli pływa w zakresie -+ 1V. W szereg z bazą tranzystora właczyc "zenerkę" 6V8 (lub złacze BE tranzystora spolaryzowane zaporowo + dopasować dzielnik na wyjściu.
Jeśli tak dasz rezystory, to wydaje mi się, że będziesz musiał podać ujemne napięcie względem masy żeby tranzystor się w pełni wyłączył. Najlepiej tranzystory spolaryzować połową napięcia zasilania, albo i więcej (nie wiem jakie napięcie musi mieć bramka na tym tranzystorze żeby nie przewodził, należy pamiętać też żeby napięcie bramki przy jakim zaczyna...
W tej chwili nie ma znaczenia co załadujesz do rejestrów sterujących tranzystorami. Świeciło będzie zawsze. Na pewno tranzystory sterujące wyświetlaczami są podłączone nieprawidłowo. Jeżeli nie potrafisz określić gdzie jest dren, a gdzie źródło, to pamiętaj, że diody w tych tranzystorach mają być spolaryzowane zaporowo. U Ciebie są spolaryzowane w kierunku...
wszystko fajnie ale jak wylanczac skoro 3,3V jest za male do zablokowania tranzystora (ciagle spolaryzowane zlacze BE)?
Odnalazłem schemat na rosyjskiej stronie (załączam dla zainteresowanych). Uzupełniłem braki na płytce sterującej, prostownik odpalił ale nie wyłącza się po naładowaniu akumulatora (a wydaje mi się ze powinien to robić tranzystor T12). Baza tego tranzystora spolaryzowana jest przez R28 i R29 poprzez coś co jest chyba diodą zenera (nie spotkałem się z...
Umożliwia regulację prądu przemiennego tranzystorem lub tyrystorem ( obydwa normalnie są do pracy z prądem stałym). Mostek powoduje to, że bez względu w którą stronę płynie prąd, tranzystor jest spolaryzowany prawidłowo.
Jest coś takiego jak "tranzystory cyfrowe" a różnią się od zwykłych tym, że w strukturze mają 2 rezystory, jeden szeregowy na wejściu i drugi między bazą i emiterem. Po angielsku to tranzystor "pre-biased" co na nasze znaczy wstępnie spolaryzowany. Pewnie stopnie wyjściowe takich transoptorów też mają wstępną polaryzację i dzięki temu są bardziej odporne...
Sam wzmacniacz ma niewłaściwie podłączone zasilanie. Plus jest do emiterów tranzystorów NPN. Minus do kolektorów, a powinno być odwrotnie. Tranzystory zmienić na PNP. Diodę zenera spolaryzować zaporowo czyli punkt styku z kondensatorem przez opornik do minusa zasilania. Wtedy to zadziała, ale dalej nie tak jak jest w opisie. Są tam tylko dwa wtórniki...
D1 niesprawna, pomiary zgodne. Gdyby T3 był niesprawny, to nie spolaryzowałby bramki tego tranzystora przy diodzie D2 i dioda czerwona by nie gasła, a przecież gasła.
Ogólnie mam też pytanie, dlaczego używamy tutaj rezystorów 330 i 10k ? Rezystor 330R ogranicza prąd diody LED zawartej w transoptorze. Oblicza się go na podstawie napięcia zasilania, prądu If diody oraz spadku napiecia na diodzie Vf ( parametry If oraz Vf zawsze są zawarte w notach katalogowych diod czy układów zawierających te diody ). Jego wartość...
Odwrócenie działania nie jest takie proste w tym układzie. Najprościej zmień program sterujący - co za problem, żeby zamiast 1 wystawiał 0. Jeśli nie chcesz, to musisz dać dwa tranzystory - NPN i PNP, który będzie sterował silnikiem. Pamiętaj też, że silnik jako element indukcyjny generuje przy odłączaniu spore napięcie, które może uszkodzić tranzystor,...
Obawiam się, że ten układ się włączy sam po włączeniu zasilania :( Górny tranzystor się spolaryzuje przez złącze BE tego lewego i rezystor na wejściu R a jak się spolaryzuje to właczy ten dolny ...
Witam. Nastąpi wielkie bum, siwy dym i inne efekty, zależne od zabezpieczenia. Za mostkiem będziesz miał około 325 V stałego napięcia. W obwodzie jest diodka zenera na 5 V oraz złącze B-E tranzystora spolaryzowane do przewodzenia - to daje w sumie 5,6 V, a zasilasz 325. Druga sprawa to brak separacji galwanicznej, strach używać tego zasilacza. Pozdrawiam
Ale dlaczego prąd równocześnie nie wpływa do kondensatora i tranzystora, przecież rozkłada się równolegle i z tego w wynika że kondensator jest ładowany 9V i na kolektor również wpływa opiszę wg schematu który zamieściłem. W chwili załączenia zasilania kondensator jest rozładowany i zaczyna ładować sie przez opornik 220kΩ, dzielnik z oporników...
toć to bardzo dziwny układzik. Ciekawe jak długo pochodzi taki tranzystor odwrotnie spolaryzowany. Nie lepiej zrobić zwykły multi wibrator?
Musisz spolaryzować bramkę napięciem rzędu kilku woltów i sprawdzić, czy tranzystor przewodzi. Używaj przycisku szukaj .
hyhy i tu sie mylisz sprubuj zasilc zasilacz wiekszym napieciem niz masz ustawione na zaciskach na wyjsciu co sie wtedy stanie tranzystor zaostanie spolaryzowany w kierunku wstecznym wiec moze zostac przebity to co opisalem wyzej tzn to zabezpieczenie przed zwrotem do zasilacza jest powszechnie stosowane w celu zebezpeiczenia w zasilaczach szeregowych
No patrze na ten link i tam na rysunku jest minus przyłożony do emitera plus do bazy jako dzięki temu złącze p-n jest spolaryzowane w kiedtunku przewodzenia, a w na kolektorze jest poprostu przyłożony plus względem ujemnej dla niego bazy - kierunek zaporowy dzieki czemu tranzystor spolaryzowany jest aktywnie. Wydaje mi się, że mylisz kierunki napięć...
Takie pytanie, w jaki sposób można było by ten nadajnik przystosować do pracy w paśmie 2m? Ewentualnie zrobić z niego typową końcówkę mocy i sygnał podawać z zewnętrznego TXa? Interesowało by też mnie, jak ten tranzystor należy spolaryzować aby pracował w klasie A czyli wzmacniał AM i SSB
Może ja słabo rozumiem, ale jeśli chcesz pchać energię przez światłowód, to spodziewaj się raczej ułamków procent sprawności procesu. A fototranzystor w zasadzie energii nie produkuje, on tylko tworzy nośniki w złączu P-N, przez co pozwala otworzyć tranzystor spolaryzowany z _innego_ źródła energii. Do uzyskania energii tylko fotodiody i fotoogniwa...
Słów kilka o tego typu tranzystorach. Wg mnie takie wysoko-impedancyjne od strony wejścia (bramki) "wynalazki" jak MOSFETY, IGBT najlepiej nie mierzyć na badanie przewodnictwa złącz półprzewodnikowych między jego nogami, bo tu można się bardzo "przejechać", tylko odpowiednio spolaryzować na zatkanie i odetkanie. Jeśli multimetr zasilany jest z baterii...
Jutro sprawdzę w serwisówce.Napięcie 12v może być przez cały czas dopóki tranzystor nie zostanie spolaryzowany w kierunku przewodzenia .
Niestety nie umie obsługiwać programów do schematów, dlatego taki powstał. Zacząłem rysować go w paincie, ale nie chielibyście go w zamian ;) Jeśli masz jakieś wątpliwości to napisz, jak chcesz pomóc też napisz, jak chcesz oglądać ładne schematy, to niestety nie mam nic do zaproponowania. Przepraszam, ale mam konkretny problem, starałem się go dobrze...
Teoretycznie złącza C-E w obu tranzystorach bez podania sygnału na bazy powinny być spolaryzowane zaporowo...
Witam, szukalem -nie znalazlem :( Przejalem pewien projekt, po starszym elektroniku, ktory postanowil przeniesc sie do innej firmy. Siedze nad nim i z podziwu wyjsc nie moge. Dalej uwazam, ze moj poprzednik znal sie conieco na elektronice, a tu maly zgrzyt - kawalek schematu, ktory moim zdaniem nie powinien dzialac: http://obrazki.elektroda.net/17_11743036...
Wspomniany wcześniej radioodbiornik miał 100+100 zw. Ze środka odczep do kondensatora 100 pF i dalej bazy tranzystora BC107. Baza spolaryzowana opornikiem 1 MΩ. Drugie uzwojenie 10 zw. od zasilania (opornik 22 kΩ, kondensator 10 uF do masy) do kolektora tranzystora. Z kolektora przez kondensator 1 uF sygnał przechodził do bazy tranzystora Darlingtona...
Myślę, że warto w tym wątku wspomnieć o złączu Baza-Emiter zwykłego tranzystora bipolarnego spolaryzowanego zaporowo. Nie warto. Bo temat jest taki: Re: Stabilizatory napięcia z diodami Zenera Często wykorzystywane do zabezpieczania wejść w multimetrach To nie są stabilizatory
Strasznie dziwny ten układ, ża dużo niepotrzebnych elementów i strat. Tak na oko: R1,RB3 = 330Ω ; RB2=4.7kΩ ; RC1,RB1= 620Ω. Ps. Sprzydał by się jakiś układ zabezpieczający pezed przepięciami pochodzącymi od silnika.
No własnie że tak nie jest Właśnie że tak jest. Spolaryzowany tranzystor przez R 66k, znajdź dane tranzystora i policz jaki będzie spadek napięcia w tym układzie.
Zastanawiać może po co tutaj TTL, skoro w układzie mamy MCU i ESP z poziomami od GND do Vcc. Rozumiem, że chodzi o TTL w sensie logika +5V. Wyjaśnienie jest dość nietypowe. Złącze baza-emiter zastosowanego tranzystora BJT spolaryzowane w kierunku zaporowym przebija się przy napięciu ok. 5 V. Napięcie na linii w stanie spoczynku nie przekracza 9 V,...
Witam Często przeglądam waszę forum ponieważ fascynuje mnie ta dziedzina a nie wszystko jeszcze rozumiem (w końcu się ucze :P). Ostanio byłem przez dłuższy czas nie obecny w szkole (jeszcze przed świętami chorowałem 2tyg:/). Okazało się że przerabiamy już tranzystory a ja nic nie rozumiem nauczyciel zadał nam prace domową;/. I tu do was prośba jeżeli...
Sprawdź czy wszystkie tranzystory są spolaryzowane i jakie są na nich napięcia, oraz czy nic się nie grzeje. Z reguły napięcia Ube powinny wahać się 0,6-0,8V. Jeśli ten moduł działał może jakieś zimne luty etc.
Myślę, że warto w tym wątku wspomnieć o złączu Baza-Emiter zwykłego tranzystora bipolarnego spolaryzowanego zaporowo. Wiem, że to odstępstwo od szkieletu wątku, ale warto dodać, że w latach 70-tych nikt nie robił sobie nadziei na kupno diody Zenera. W wielu przypadkach wykorzystywało się tranzystor i jego złącze B-E jako taką właśnie diodę. Niezbyt...
To zastanów sie jak wstawić zasilanie by tranzystor npn był spolaryzowany do pracy aktywnej
Idea kontrolowanego rozładowania jest godna uwagi. Bardzo mnie interesuje wartość napięcia do którego możemy bezpiecznie rozładować aku. Nie może być ono za niskie ze względu na efekt pamięciowy. Dlatego wydaje mi się, że 0.9V jest za dużym napięciem. Dokładne Urefer nie jest potrzebne. Wręcz zastanawiam się nad wykorzystaniem jako Urefer złącza b-e...
Na zdjęciu, na którym widać połączenia elementów JEST BŁĄD!!! Zamienione zostały przewody zasilające. Czerwony razem z rezystorem powinien być tam, gdzie jest biały i na odwrót!!! Dlatego zamieściłem schematy. Układ działa z większością tranzystorów bipolarnych NPN (z tymi małymi od ruskich też ;) ). Kolor LEDów też nie ma znaczenia i nie chodzi tu...
Spolaryzowałem tranzystor, podłaczyłem markera i otrzymałem cos takiego:
Ta dioda D6 to jest właśnie to o co się pytasz. Jak pobór prądu jest mała, to komparator B ma na wyjściu dodatnie napięcie zasilania, dioda D6 jest spolaryzowana zaporowo, tranzystorami steruje wzmacniacz C odpowiedzialny za stabilizację napięcia. Gdy prąd wzrośnie tak, że wzmacniacz B zaczyna działać, to napięcie na jego wyjściu spada, dioda D6 zaczyna...
Próbowałem, to nic nie zmienia. To wygląda tak jakby przy 5V nie chciał się spolaryzować tranzystor. Jakieś sugestie ?
przestroiłem na szybko głowicę i odpaliłem generator UKF Da się na określonym położeniu suwaka na skali usłyszeć sygnał z generatora lecz jest bardzo zniekształcony i bardzo cichy co sugeruje, że głowica jest sprawna a problem jest we wzmacniaczach P.cz. EDIT:charakterystyka dźwięku sugeruje, że jakiś tranzystor jest źle spolaryzowany
Właśnie z powodu wyjścia PWM łatwo o niestabilność PWM ma być jedynie "wpuszczone" na filtr dolnoprzepustowy, na którego wyjściu chcemy otrzymać proporcjonalne do wsp. wypełnienia, napięcie stałe, które spolaryzuje tranzystor końcowy. Zasada działania trochę podobna do sterowania warikapami w VCO. Całości zaś - do PLL. Zamiast PWM i filtru, można użyć...
Czy tu stabilizator LM7805 służy tylko do spolaryzowania tranzystora? Czy w takim razie zamiats stabilizatora można wykorzystać po prostu napięcie 5V np. z zsilacza w komputerze? Dodano po 4 Albo w ogóle spolaryzować tranzystor napięciem u=12V i po co ten stabilizator?
Tranzystor MOSFET-N (będzie rozłączał masę) z bramką spolaryzowaną z +12V rezystorem, bramka sterowana a kolektora np. BC547 - emiter ma masę, na bazę przez opornik podawać napięcie sterujące, które będzie wyłączać MOSFET. Jeśli musi rozłączać +zasilania to trzeba wykonać układ odwrotny - na MOSFET-P (z opornikiem z bramki do źródła) i npn z dodatkowym...
Na falach długich można zastosować odbiornik reakcyjny, tzn. pracujący poniżej granicy wzbudzenia drgań rezonansowych. Najprostsza jego realizacja polega na podłączeniu do bazy tranzystora obwodu rezonansowego z cewką nawiniętą na pręcie ferrytowym. Na tym samym rdzeniu nawija się około 4 zwojów drutu włączonego w szereg z kolektorem. Przesuwając te...
Jeden kanał sprawny posłuży jako wzorzec do pomiarów napięciowych , porównasz napięcia i coś powinno podpowiedzieć.Masz to szczeście że w SM masz podane wartości napięć w stopniu końcowym, zobaczysz czy wszystkie tranzystory są spolaryzowane.
Witam, Precyzujac pytanie 6, prawdopodobnie zastosowano tranzystor ze wzgledu na plynace prady, czyli prad sterujacy podlaczony do bazy tranzystora przez rezystor prawdopodobnie ma bardzao mala wartosc nie wystarczajaca do "zasilenia" LED. Precyzujac pytanie 7, uklad dziala tylko baza tranzystora jest nie spolaryzowana wiec tranzystor nie przewodzi...
Szukałem, ale nic z tego. Te diody nie są w starych telewizorach, ale w bardzo, bardzo starych. Nie da się tego czymś zastąpić ? Możesz zastąpić DOWOLNĄ diodą pojemnościową. Typ jest NIE istotny. Warikapy (diody pojemnościowe) to równiez złącza tranzystorów m.cz. .Dowolny tramzystor m.cz. spolaryzowany napięciem zmienia swoją pojemność wypadkową (niestety...
W tym przypadku napięcie wsteczne złącza B-E Q132 jest zdeterminowane przez sam tranzystor. Złącze B-E tranzystora spolaryzowane wstecznie zachowuje się jak dioda Zenera. Tak więc napięcia tego nie można uznać za "zbyt duże" Napięcie 0,59V również jest zdeterminowane przez sam tranzystor i jest w stanie go otworzyć. Sprawdź teraz, jeśli nie zrobiłeś...
Ja chyba jestem niepoprawnym pesymistą- jak coś ma iść dobrze- pójdzie źle. Twój schemat da się poprawić. Dodaj IRF ostatni- 10 Ohm. Bo jak zostawisz to po włączeniu mikroprocesora pójdzie na niego z 10V jak prąd będzie 1A. Wstępnie spolaryzuj te tranzystory aby po włączeniu prądu stale przewodziły. Jakieś oporniki do+. Wtedy da się uniknąć "szpilek"...
to teraz zamien miejscami uzwojenia pierwotne - jeżeli objaw grzania przeniesie sie na drugi tranzystor tzn że coś nie tak z uzwojeniem , jeżeli nie , to faktycznie - problem ze sterowaniem i spolaryzowaniem tranzystora
Podaj proszę więcej szczegółów - jakiego rodzaju wejściem chcesz sterować? Wystarczy go spolaryzować do VCC lub masy czy musi być zapewnione przejście dla jakiegoś sygnału?
W twoim zmodyfikowanym schemacie tranzystory wykonawcze masz spolaryzowane zaporowo i nigdy nie będą działać prawidłowo. Pomijam fakt, że obie żarówki będą cały czas świeciły światłem ciągłym gdyż większość tranzystorów mosfet ma wbudowaną w strukturę diodę zwrotną spolaryzowana odwrotnie niż złącze tranzystora. Musisz wymienić tranzystory na mosfety...
No tak, ale mimo wszystko dla stanu HiZ napięcie na pinie będzie pływało od 0-3V. Czy to napięcie może mi spolaryzować tranzystor tak że będzie on otwarty?
Witam Za słabo spolaryzowałeś tranzystory wyjściowe, do diod D1 i D2 dodaj jeszcze jedną lub dwie. Najlepiej jak byłaby tam regulacja. W takim razie polaryzajca tranzystorow odgrywa tu role w znieksztalceniach?????>Po zastosowaniu stabilizacji pradu spoczynkowego powinno sie poprawic? Standardowo tam powinny byc 3 diody zenera (albo 3 tranzystory przykrecane...
przewód spolaryzowany przekaźnik spolaryzowany kondensator spolaryzowany
wprowadzanie kodów kreskowych schemat sprężarka klimatyzacja fotowoltaika napięcie sieci
wisniowski satel blokada operator
Brak wyświetlania zasięgu w Renault Megane 2 2008 Tablet Lark 70.65 - Czarny ekran po logo Androida