Obrazek z dokumentacji. ...oczywista sprawa, że od tego zacząłem - ale ponieważ efekt przebijania triaka występował, to zacząłem zmieniać konfiigurację... Pytanie brzmi, czy zawsze T1 jest na schemacie po stronie bramki, a T2 po przeciwnej, a jeśli tak, to czy jasno wynika z części dokumentacji którą pokazałeś że należy połączcyć nóżkę 4 optotriaka...
może być zasilany napięciem stałym..ale to już moja gdybologia. Żadna gdybologia. Silnik ma magnesy stałe w stojanie, czy cewki ? Wrzuc foto płytki regulatora tego silnika. pomiędzy 1 i 3 było 146 na diodziew obie strony. A co tu dziwnego ? Każdy tyrystor i triak ma rezystancję kilkudziesięciu omów pomiedzy katodą a bramką i to w obie strony. że jest...
Ciekawe czemu producent dał MOC3021, ja bym dał MOC3041 z łączeniem w zerze i powinno być dobrze - jeśli jest tylko załączanie triakami a nie regulacja fazowa. pozdrowienia
Poczytaj o regulacji fazowej za pomocą triaka.
znajomy posiada wentylator z jakiejś starej klimatyzacji i pytał o jego podłączenie w warsztacie jako wyciągu Nie wiadomo o jaki "wyciąg" chodzi, alete wentylatory mają mały spręż, więc nadają się tylko do wentylacji i to przy dużych przekrojach rurociągów. Chodzi o małe opory przepływu. Silnik najzwyklejszy, jednofazowy z pomocniczą fazą zasilaną...
Najprościej ściemniacz, czyli regulacja fazowa poprzez triak
Dwie sprawy ode mnie. 1. Halogenów z zasady działania nie powinno się sciemniać, ale się to powszechnie robi. 2. Triak plus opto ok, ale nie PWM, tylko regulacja fazowa - wykrywanie przejścia sieci przez 0 i regulowane opóźnienie załączania triaka.
Triaka nie wykorzystuje się do ograniczania wierzchołków sinusoidy tylko do regulacji fazowej. Jedną nóżkę triaka masz podpięto do 0. Jeżeli teraz żarówkę podepniesz do RL i 0 to tak jakbyś zwarł jej „nóżki” do 0. Żarówkę trzeba podłączyć do FAZ i RL.
Prosty ściemniacz instalacyjny. Na google wpisz hasło fazowa regulacja triaka. http://obrazki.elektroda.pl/2920611100_1...
Ale jeżeli potrzebujesz płynną regulację, to układów fazowej regulacji (opartej na triakach lub tyrystorach), czyli "obcinających" część sinusoidy Czemu sterowanie fazowe, a nie grupowe?
Witam, Schemat z praktycznego elektronika 7/96. Niestety z zewnętrznym zasilaniem też nie działa. to wszystko wyjaśnia. "Radosna twórczość" (na papierze) redaktorów owego dziwoląga jest mi dobrze znana.... podaruję sobie dalsze komentowanie tego schematu - bubla. Zapytam tylko retorycznie, a co już zaczął Kolega elek555 ; jak może działać prawidłowo...
Fazowy regulator mocy lub tyrystorowy fazowy regulator mocy. Może być zrobiony z triakiem. Na schemacie i tyrystor i regulacja fazowa, więc tyrystorowy fazowy regulator mocy. Są jeszcze regulatory grupowe, ale to nie ten.
Widziałeś kiedyś migomat regulowany "szufladą"? Na pewno nie. Albo regulacja odczepami uzwojenia pierwotnego, albo "zbójecka" metoda z regulatorem fazowym opartym o triak. Można jeszcze próbować z regulacją prostownikiem sterowanym po stronie wtórnej.
Styki przekaźników się sklejają, bo masz obciążenie indukcyjne. Jeżeli chcesz to załączać to zapomnij o takich małych przekaźniczkach. Musisz dołożyć odpowiednie styczniki przystosowane do obciążeń indukcyjnych (styczniki silnikowe), a najlepiej SSR-y z załączaniem w zerze. Co do triaków to ponad 20 lat temu zrobiłem sterowanie oświetleniem oraz efektami...
Być może wystarczy. Bez schematu i wartości elementów można tylko zgadywać. Regulacja fazowa nadaje się do obciążeń oporowych. Silniki szczotkowe znoszą taki sposób regulacji. Co kolega chce zasilić tym regulatorem?
zrobiłem prosty regulator fazowy na triaku Takich "prostych" regulatorów jest co najmniej kilka. Skąd mamy wiedzieć jaki Ty zrobiłeś? Lecz nie świeci ona mocno.Porównując,chociażby z żarówką taką samą,ale podłączoną bezpośrednio do sieci to świeci ona 5x jaśniej od tamtej. Bo nie wyzwala na początku sinusoidy (zaraz po przejściu przez zero) ale później....
Zabierasz się do problemu od niewłasciwej strony, bo nie da się zrobić PWM na triaku, a do sterowania fazowego trzeba mieć informację o przejściu przez zero.
Regulacja fazowa (wykorzystanie triaków) może służyć do regulacji każdego urządzenia zasilanego napięciem 230VAC??
A czy Kolega się zastanowił czemu akurat nie jest wskazany ten opto-triak w zastosowaniu regulacji fazowej? Proszę się zastanowić nad dwiema rzeczami: 1. Jak wygląda sprawa regulacji fazowej. 2. Po co został stworzony układ opto-triaka włączanego W ZERZE. Myślenie naprawdę się czasem przydaje...
Witam. Buduję układ regulacji fazowej na triaku,który miałby zasilać silnik indukcyjny,jednofazowy o mocy około 300W Układ na AT90S8535 . Mam problem z programem w bascomie. Gdzie mogę znależć jakieś programy pisane w bascomie na taką właśnie regulację.???
To ma być grzanie wody w przepływowym ogrzewaczu wody Pasowałyby triaki i regulacja fazowa Piotr
Jak chcesz sobie posterować naprzykład żarówką to możesz zastosować regulacje fazową na triaku. hyhy kompletnie nie wiem co znaczy "regulacja fazowa na triaku", ale dzięki :D
Do regulacji musisz mieć układ regulacji fazowej na triaku, sam potencjometr nie wystarczy.
Takie uroki fazowej regulacji mocy. Triaki nie powinny sterować obciążeniami indukcyjnymi. Powinno się używać tyrystory za mostkiem prostowniczym. Oczywiście zalecenia i dobre praktyki konstruktorzy tych wynalazków mają za nic. Ma być tanio, to jest tanio. Użytkownik nie wie czy jest dobrze, więc go to nie boli.
Można użyć triaka.
Witam, Zlutowałem pewien układ którego zadaniem jest regulacja fazowa jasności świecenia żarówki. Regulacja odbywa się z wykorzystaniem triaka i ATmega16. Właściwie to co napisałem to jest mój cel... Jednak do celu daleka droga. Na samym początku chciałbym prosić o pomoc w wyjaśnieniu co może być nie tak z zamieszczonym układem detekcji zera sieci....
Można by wypróbować: regulacja fazowa, polegająca na zmianie opóźnienia momentu włączenia triaka po przejściu napięcia sieci przez zero. w metodzie regulacji grupowej – odbiornik zasilany jest napięciem sinusoidalnym 230V przez kilka pełnych okresów a następnie zasilanie jest odcinane na kolejnych kilka okresów. Czasy załączenia i wyłączenia zawierają...
Tak, tylko jak chcesz z jakiegoś cyfrowego układu sterować triakiem, to regulacja fazowa jest bez sensu. Będą zakłucenia i tyle. Wtedy lepsza jest grupowa regulacja mocy, czyli wystarczy regulować wypełnienie przebiegu dla diody optotriaka.
Grzałka dużej mocy na solidnym markowym przekaźniku 16A 230V AC. Pomijalne straty mocy przy załączeniu. Na triaku robi sie takie rzeczy, gdy wymagana jest płynna regulacja mocy ( fazowa) lub częste załaczenia- regulacja PID Zaworki, pompy małej mocy można na triakach, ale wymagane sa układu gasikowe RC drogie i stosunkowo duże kondensatory i rezystory...
Jest to na triaku, sterowanie fazowe, czyli rodzaj ściemniacza. Impulsy sterujące idą z mikroprocesora.
Działać będzie na pewno, daj optotriaka w podstawkę aby zobaczyć różnicę między wyzwalaniem triaka w zerze a wyzwalaniem w dowolnym momencie bo oba typy mają identyczne obudowy i wyprowadzenia i tym pierwszym triaka się włącza/wyłącza bez zakłóceń ale ma taki minus że nie zrobisz na nim regulacji fazowej. Póki co powodzenia w uruchamianiu życzę.
Dwa przekaźniki do zmiany kierunku, triak z regulacją fazową do sterowania obrotami, sygnał z tacho jako informacja o prędkości. Zobacz pierwszy lepszy schemat pralki.
Do czego jest potrzebny układ wykrywania przejścia przez "0"? Do synchronizacji z siecią w momencie "0" sinusoidy, takie załączanie powoduje znaczące zmniejszenie generowanych zakłóceń. Do sterowania fazowego ( regulacja mocy kątem "zapłonu" triaka/tyrystora) takie przekaźniki się nie nadają.
MOC3063 jest optotriakiem z detekcją przejścia przez zero, a więz nie nadaje się do regulacji fazowej. Z kolei regulacja grupowa nie za bardzo nadaje się do lampek, uzyskasz jedynie mocniejsze lub słabsze migotanie.
Regulacja jeżeli elektroniczna to mostek pół-sterowany po stronie wtórnej. Fazowa po pierwotnej to lipa, nie warto. Wystarczy zobaczyć na oscyloskopie co triak robi z sinusoidą i jaki będzie to miało wpływ na transformator, a odpowiedź nasunie się sama.
A dlaczego musi być to generator?Bardzo dokładna jest regulacja ciągła ,w tym układzie prąd grzałki zależałby od temperatury.Jeśli grzałka jest na 230V można zrobić regulację fazową na triaku wykorzystując któryś z układów scalonych przeznaczonych do fazowej albo grupowej regulacji tyrystora (triaka).
(at)3301 Wiem. Ja z kolei w miejsce tych potencjometrów drutowych wstawiam regulator fazowy na triaku. Mam dzięki temu bardzo duży zakres regulacji.
Wiertarka dość szybko się zużyje w takim zastosowaniu. Nie jest ona przecież przewidziana do pracy ciągłej, tylko doraźnej. Będziesz też tracił na momencie obrotowym, poprzez zmianę napięcia zasilającego silnik (regulacja fazowa z triakiem). Najlepszy do takiego zastosowania byłby silnik indukcyjny i falownik.
Witam . Dlatego pierwszą instrukcją w przerwaniu INT powinno być wyłączenie triaka i to bez żadnego warunku . Nie wiem czemu ma służyć ten warunek . if( light )
(at)gimak Zaszkodzić transformatorowi może regulacja fazowa oparta na triaku.
W zamian AVT1813 można wykorzystać regulator na triaku. Triak można sterować tak, by uzyskać grupową regulację mocy, jaka jest w AVT1813. Jednak regulator fazowy, który zmienia kąt załączenia triaka nadaje się do oświetlenia (nie każdego), grzałek i silników komutatorowych . Ten akurat do nich nie należy. Zmiana kąta zmieni skuteczną wartość napięcia....
Prąd bramki triaka jest odpowiednio duży? Wiesz jak działa triak? Wiesz na czym polega regulacja fazowa? Co to jest EL17? Co te dwa urządzenia mają robić?
...wolałbym żeby obydwa parametry realizowane były na jednym triaku. Możliwe to jest w ogóle? Oczywiście. Podwójne sterowanie triaka. Fazowe do regulacji mocy i dwustanowe (włączony/wyłączony) do odliczenia czasu. Przekaźnik lub transoptor w obwodzie bramki.
Poczytaj jak działa regulacja fazowa, przez regulację kąta załączenia triaka/tyrystora. A także grupowa.
Masz dwie możliwości regulacji mocy za pomocą triaka: 1) regulacja fazowa - wycinasz kawałek sinusa - przykładowo włączając triak w momencie gdy sinus jest w max otrzymasz 50% mocy - to rozwiązanie jest dobre dla żarówek bo nie powoduje migotania ale jego wadą są duże zakłócenia wprowadzane do sieci 2) regulacja grupowa - wycinasz całe połówki sinusa...
Zauważyłem, że przy początku regulacji są bardzo duże zmiany wydajności wentylatora z później są już niezauważalne. Jest dokładnie jak napisałeś. Charakterystyka RPM-przepływ przy stałym tłumieniu instalacji jest mocno nieliniowa. Do tego dochodzi charakterystyka źródła zasilającego - triak. Regulacja fazowa (zmienny kąt załączenia triaka) jest fatalna....
Witam. Chciałbym zrobić sterownik oświetlenia (a właściwie to budzik, stopniowo rozjaśniający światło(regulacja fazowa), sterowany na pilota RC5) w pokoju. Koncepcja jest następująca - układ dzielę na trzy części: -część zasilająca (trafo,mostek gretza,7805 + detektor zera na transoptorze LTV814) -część wykonawcza (wkładana do puszki elektrycznej, dostaje...
(at)adam.krakus Dziala to tak - sa trzy czujniki przepływu, temperatury wody zasilającej i temp. wody wyjściowej, a sterowanie mocą grzałek, z reguły zrealizowane jest na triakach chłodzonych wodą, w układzie fazowej regulacji mocy grzejnika, czyli coś jak typowy ściemniacz. Przy wysokiej temperaturze wody zasilającej i małym poborze (przepływie) wiadome...
Jeżeli ma nie buczeć, to tylko autotransformator, np. ARM firmy Breve lub SU Noratela i do tego przełącznik obrotów. Bez klasycznego buczenia jak w triakach z regulacją fazową (przypadek kolegi) mają szansę działać regulatory tranzystorowe pracujące na zasadzie falownika z wyjściem jednofazowym. Niestety nie mogę niczego za bardzo polecić, testowaliśmy...
Witam. Popełniłeś dwa błędy. Pierwszy polega na wyborze regulacji grupowej. Drut oporowy ma zbyt małą pojemność cieplną do tego typu zasilania. Moim zdaniem, w tym wypadku lepsza będzie regulacja fazowa. Drugim błędem jest wybór załączania w zerze (MOC 3043). Obciążenia indukcyjne załącza się w szczycie sinusoidy. I drobna uwaga. Regulację możesz przenieść...
AVE... Po kolei: By przy 50A mieć tętnienia na poziomie 1Vp-p potrzebujesz pojemności 1,5F na napięcie 600V. Ten kondensator będzie miał w sobie energię 120kJ przy napięciu 400V, ale napięcie instalacji trójfazowej po wyprostowaniu będzie wyższe. Moja sugestia rozwiązania metodą na łom: Przed prostownikiem zestaw triak+optotriak przełączany w zerze...
Zapomnij o tym. To karykatura lutownicy. Miałem to w naprawie. Brak stabilizacji temperatury jedynie regulacja fazowa na triaku. Bardzo długi czas rozgrzewania. Groty nietypowe na gwint i oczywiście niedostępne, jeden typu ołówek, a drugi wkrętak płaski. Zdecydowanie lepiej wybrać jakiegoś chińczyka kompatybilnego z Hakko. A najlepiej cokolwiek na T-12.
Miałem na myśli to, że trudno wyczuć który dławik jest właściwy- patrzyłem na kilka schematów ściemniaczy <0,5kW i dławiki były 0,3...2mH. Rozrzut spory, a tasować tymi dławikami na badaniach to strata czasu która przekłada się na spory pieniądz. Ale jaki to problem przyjąć dopuszczalną wartość wyższych harmonicznych dla danej wartości amplitudy...
Jesteś pewien, że jest wyższa? Mierzyłeś to jakoś? Tam jest triak w środku. Triak steruje przepływem prądu przez grzałkę. Podejrzewam, że trzeba ustawić regulację fazową triaka. Mam schemat, ale do SL-20. Jak chcesz mogę podrzucić. Może coś ci da.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy mogę zmniejszyć moc takiej grzałki przez zastostownie odpowiedniego opornika? Niby tak - ale zależnie od mocy grzałki opornik musi być raczej duży (i drogi). Moc grzałki się zmniejszy, ale reszta tej mocy będzie wydzielana na oporniku (który będzie grzał oczywiście). Czyli zużycia prądu to nie zmniejszy. Zamiast tego...
gumówka A co to takiego ? Czym to się różni? Czytaj dane techniczne, przede wszystkim różne są obroty - przełożenie przekładni. a sprawę braku regulacji obrotów można sobie inaczej rozwiązać Nie nie można. Jeżeli myślisz że elektrodowe lekarstwo w postaci triaka z regulacją fazową zmieni szlifierkę w polerkę to niestety jesteś w błędzie. Czytaj 2 post,...
Witam. Transformator z płynnie regulowanym napięciem? Ciekawy jestem jak Ty widzisz to rozwiązanie.Czy regulacja ma być sinusoidy,czy regulacja fazowa (triak,tyrystor). Gdybyś się zdecydował na jedno z nich to dostaniesz odpowiednią propozycję.
Faktycznie, trochę niezrozumiale... Najlepiej zrobić to tak - ustawiasz przerwanie aktywowane zboczem opadającym. Przerwanie wywołuje funkcje która czeka x ilość mikro sekund (delayMicroseconds()) po czym załącza triaka. Do napięcia którym chcesz sterować podłączasz transoptor który na wyjściu daje stan niski za każdym przejściem sinusoidy przez 0....
Robiłem coś związanego z regulacją grupową na pracę dyplomową. Regulacja grupowa polega na "przepuszczaniu" paczek sinusoid mozna to porównać (oczywiscie poprzez analogie) do regulacji współczynnika wypełnienia fali prostokątnej. Regulacja grupowa wiec nadaje sie tylko do regulacji mocy i to w specyficznych przypadkach np do regulacji mocy grzejników...
Poza tym napięcie na stykach gniazda nie będzie zerowe ponieważ triaki nie dają galwanicznej przerwy w obwodzie. Ale w przekaźnikach SSR DC/AC zwykle jest transoptor, który taką izolację galwaniczna zapewnia. Nie chodzi o izolację sterowanie - obwód mocy, tylko o sam element tę moc załączający. Triak nie jest przekaźnikiem z rozwierającymi sie stykami...
skad wiesz ze wlacza triak - jezeli sie kręci to moze rowniez oznaczac ze dlawik odszedl sobie w niebyt - jaki triak stosujesz?? moze najpierw sprobuj na 1 fazowej sieci go uruchomic co do regulacji ja mialem ograniczoną "od dołu" przyczyną był zbyt mały kondziołek przy samym ukladzie co powinien być 3,3uF a u mnie mial on 2,2uF po prostu zbyt krotko...
Te rezystory są potrzebne do trików, one muszą takie być. Ten wiatrak jest zasilany jak każdy inny z napięcia zmiennego, dlatego triak tylko załącza albo wyłącza, gdyby miał regulację fazową można było ograniczać moc i tym samym obroty ale skoro nie ma to nic to nie da, po prostu silnik jest tak nawinięty i tak to będzie chodzić.
Mosfety lub triak i sterowanie fazowe lub grupowe - każdy rodzaj regulacji się sprawdzi. Sterowanie grupowe daje najmniejsze zakłócenia elektromagnetyczne i elektryczne do sieci. Moim zdaniem jeżeli uszkodzona jest tylko grzałka to należy ją wymienić. Jest to w tym przypadku rozwiązanie najprostrze i najlepsze. Jeżeli dobrze zrozumiałem oryginalna grzałka...
no to triaki raczej odpadają. i trzeba pamiętać że inaczej wyglądają 3 fazy wyprostowane a inaczej jedna.
Odświeżając temat chciałbym się zapytać czy dałoby radę zrobić jeszcze regulator napięcia ale zmiennego (bezpośrednio pobieranego z transformatora)? Wiem ze takie regulacje robi się na triakach i tyrystorach ale niczego więcej nie wiem. Z tego co mi jeszcze wiadomo, to bez trudu można je wykonać przy dużych prądach i napięciach. Regulacja na triakach...
Jak w ogóle sterownik steruje dmuchawą, nie napięciem? najczęściej obecnie stosowaną metodą regulacji mocy odbiorników 220V jest regulacja fazowa, polegająca na zmianie opóźnienia momentu włczenia triaka po przejściu napięcia sieci przez zero. w metodzie regulacji grupowej – silnik zasilany jest napięciem sinusoidalnym 230V przez kilka pełnych...
Emerytura - dioda obniży napięcie skuteczne o czynnik około 1.42 - z 230 do 162V. To nadal dużo za dużo. Lepiej można np. tyrystorem/triakiem z regulacją fazową; można też włączyć szeregowo dławik ("statecznik" od świetlówki), albo kondensator; tanio można żarówką (ale drogo w eksploatacji i łatwo o przepalenie drutu, zanim żarówka się nagrzeje); ale...
Ale dziwne że silnik stały na 230v. Przecież masz na silniku napisane "rectified 230V", co tłumaczy się jako wyprostowane 230V. Znaczy wystarczy mostek prostowniczy. Dobra rada - zamiast typowego mostka prostowniczego radzę użyć 4 diod w układzie Graetza, ale użyć diod szybkich. W tych zastosowaniach diody wolne pod wpływem zakłóceń z silnika lubiły...
Kilka osób na forum już próbowało regulacji triakami po stronie pierwotnej trafa 3-fazowego i nic dobrego z tego nie wyszło...
Ciekawy ten prostownik. Już z regulacją fazowa z triakiem, ale i upiornymi selenami po stronie wtórnej, tego ,,korka", bezpiecznika automatycznego, w dodatku przylutowanego na stałe, nie licząc.
To prawda przy prądach rzędu 2-3A prostownik jednopołówkowy nie sprawdza się. Może lepiej dać zamiast dwóch diod w mostku dwa tyrystory, które będziemy sterować impulsowo ? Problemem będzie tylko wyzwalanie... Będzie to całofalowy praostownik sterowany. Prościej jednak zastosować zwykłą regulację fazową na triaku, przed mostkiem. Pamiętać jednak trzeba...
Jeśli zmniejszysz za bardzo napięcie zasilania to jest możliwość że za którymś razem silnik nie ruszy i 'pójdzie z dymem". Manipulowanie napięciem zasilania przy tych silnikach jest nieefektywne i groźne dla silnika - mała możliwość regulacji, duże prawdopdobieństwo spalenia silnika. Jedyna realna możliwość poprawnej regulacji to falownik. Jeszcze jedno...
Odpuść sobie takie wynalazki i kup gotowy transformator elektroniczny, taki o mocy 20W będzie bardzo mały gabarytowo. (at)przemo.t Ściemniacze na tiakach działają w oparciu o regulację fazową (prąd zmienny), nie ma to z PWM nic wspólnego.
Rozważ zastosowanie regulacji grupowej zamiast fazowej.
Są trójfazowe regulatory fazowe z solidnymi triakami. Będziesz miał regulację ciągłą jednym potencjometrem, a nie skokową.
Zapewne wystarczy regulacja grupowa, więc daruj sobie regulację fazową.
Mam podobny pomysł w głowie. Te regulatory są na triaku, domyślam się, że jest to regulacja tzw fazowa, obie części sinusoidy są "ucinane". Może rozwiązaniem będzie osobny inwerter np. z upsa, nie koniecznie sinus plus regulator.
Chcesz tylko włączać i wyłączać, triak, czy potrzebujesz płynna regulacje napięcia AC (fazową)?
A jaki silnik można sterować triakiem?
Chyba, że nie biorę pod uwagę jakiegoś kluczowego problemu. Tak, warto żebyś poznał zasadę działania triaka, jakbyś przeczytał jak działa regulacja fazowa też nie było by źle. Da się zrealizować regulację fazową na 555, ale jak dodasz wszystkie potrzebne układy (zasilanie, detekcja przejścia przez zero, sterowanie napięciem) to nie będzie to już prosty...
Tylko czy oznacza to regulację fazową ( regulowany kąt wyzwolenia triaka ) ?
A po co tak kombinować jak przysłowiowy koń pod górę? Przecież jeśli masz do dyspozycji mikrokontroler to programowo (timery, przerwania) możesz zrealizować fazowe sterowanie triakiem.
Poczytaj o sterowaniu fazowym. W skrócie - nie da się "odciąć sterowania triaka od procesora i wlutować potencjometr do regulacji". Musisz od nowa zbudować sterowanie - np. na TDA2086 lub czymś podobnym. Tam jest sensor Hall'a? Coś mi się wydaje, że jednak tachogenerator. Podaj numer PCB. Tak na marginesie - to nie silnik "utrzymuje ta sama moc bez...
Regulacja regulatorem fazowym z triakiem? Czego się kolega spodziewał? Taki regulator strasznie odkształca napięcie, więc prąd też jest odkształcony a miernik pokazuje głupoty.
Nie. W środku tego włącznika jest sterownik fazowy na triaku.
Otwórz obudowę sterownika i zrób foto. Od tego zaczniemy. Jeżeli silnik jest sterowany w DC PWM, to padł MOSFET kluczujący, jeżeli zaś fazowo w AC, to triak.
Nie wiem co dokładnie chcesz osiągnąć, czy ochronę przed udarem prądu w momencie włączania czy też płynne rozjaśnianie od 0 do 100% mocy żarówki? Jeśli pierwsze rozwiązanie to układ tzw. Soft-start do transformatorów toroidalnych. Jeśli drugie rozwiązanie to regulacja fazowa+triak.
Podejrzewam, że na PIC zrobili sterownik fazowy do sterowania triaka (regulacja mocy grzałki ?) aby główny procesor nie zajmował się tym. Do przekaźników PIC jest zbędny, przekaźniki były sterowane przez IC7, prawdopodobnie ULN200x
Przy odblokowaniu timera weź pod uwagę prescaler. Jeśli jest różny od 1 to on cały czas zlicza - trzeba go wyzerować, bo inaczej pierwszy impuls będzie po dosyć losowym czasie. Włączaj triak na dłużej - szczególnie przy kątach otwarcia rzędu 180 stopni prąd płynący przez triaka może być niewystarczający do jego podtrzymania. Jeśli możesz zmienić schemat,...
Uwaga ze zdjęcia wynika, że transformator ma dwa uzwojenia po 12V i tam nie ma mostka, choć są 4 diody prostownicze. Tak, diody łączone są parami równolegle. Widać, że po stronie pierwotnej jest układ z triakiem do fazowej regulacji mocy. Nie wiem kto wpada na takie "genialne" pomysły. Jedyne co tu można zrobić to dołączyć ten wentylator bezpośrednio...
Używam kilku układów z regulacją fazową na triaku od kilku lat i żaden nigdy się nie spalił przy silnikach komutatorowych, chyba ze prąd maksymalny przekroczyliśmy jeśli zastosowany był za mały triak. jedynie kiedy krótko działał układ to właśnie przy transformatorze, ale była regulacja po stronie pierwotnej. Doradzicie w takim razie jak wykonać taki...
Do regulacji tego typu silników nadają się wyłącznie falowniki. Kiedyś zaproponowałem użycie regulatora grupowego opartego na triaku ale z braku podobnego silnika pod ręką nie robiłem prób. Regulatory fazowe odpadają bo o ile są w stanie nieco ograniczyć prędkość obrotową spowodują zwiększone grzanie się silnika, co w konsekwencji może spowodować jego...
wstaw filtr sieciowy z jakiegoś starego neptuna albo z zepsutego zasilacza komputerowego (podwójny dławik + kondensatory) i jak już ktoś napisał powiedz dokładnie czym steruje triak
Witam! Muszę zbudować układ regulatora mocy dla odbiornika 3-fazowego. Nie wiem za bardzo jaką metodę wybrać - na triakach czy IGBT? Z kązdą z tych metod wiażą się problemy - w przypadku triaka duże przepięcia i zakłócenia w sieci, w przypadku IGBT- problem ze sterowaniem. Układ planuję zrobić na procesorze. Potrzebuję jak na razie układów sterowania...
Witam Posiadam układ do regulacji napięcia 0-230V AC który dokonuje regulacji przy pomocy triaka wysterowane fazowo (coś w rodzaju ściemniacza). Jak za jego pomocą uzyskać regulację napięcia stałego w zakresie 0-10V lub 1-10V. Prąd wyjściowy max kilanaście, kilkadziesiąt mA. Czy podłączenie zwykłego zasilacza wystarczy czy muszę zrobić jakiś inny układ?...
No, tak, teraz widać, że LED ściemnia Ci się "w drugą stronę". Mały egzamin (dwa pierwsze pytania dotyczą Twojego układu): 1. Jaki sygnał wyzwala triaka? 2. Jaki sygnał zapala diodę? 3. Na jakiej zasadzie działa sterowanie fazowe? Triaka wyzwala stan wysoki na PC0. Celowo napisałem "wyzwala" nie włącza, ponieważ triaka się nie da wyłączyć (w przeciwieństwie...
Jeżeli posiadasz transformator 3fazowy zrób regulację na pierwotnym.Mam w ten sposób zrobioną spawarkę 3 fazową z regulacją na 3x U2008 + triaki
tak zrobiłem mimo to nie działa regulacja wychodzi na to, że to nie był Triak uszkodzony
Jeżeli to silnik indukcyjny to falownik będzie lepszym rozwiązaniem. A właściwie będzie jedynym możliwym rozwiązaniem. Regulacja kątem zapłonu triaka (czyli tzw. fazowa) nic nie da, gdyż w silniku indukcyjnym, prędkość pola wirującego nie zależy od napięcia.
Przedstawiony wyłącznik/regulator ma dwa zaciski śrubowe do podłączenia napięcia sieci 230V AC oraz trzy zaciski (o numerach 1, 2, 3), które nie wiem gdzie podłączyć bo nie znalazłem nigdzie rozpiski. Domyślam się, że regulacja jest fazowa i zrobiona jest prawdopodobnie na triaku. Przycisk zespolony jest z potencjometrem pracującym w układzie regulacji...
regulacja fazowa triak fazowa regulacja regulacja fazowa
otwarcie drzwi uzbraja przedwzmacniacz zasilać akumulator elizabeth sanyo
ciągnik przedni napęd ciągnik przedni napęd
Audi A4 B7 – podłączenie przewodów instalacji haka, wiązka, moduł J345, kodowanie VCDS Jimmy JV85 Pro, H8 Pro, H10 Pro – kod F5, przeciążenie silnika, objawy i naprawa