Ja to lubię sobie życie komplikować, wzmacniacz operacyjny, TL431, masa rezystorów itd, a wystarczyły dwa tranzystory ;) Wystarczyłby klucz w obudowie SO-8, a są układy zawierające 2, 4, nawet 8 kluczy w jednej obudowie. Wracając do powyższych schematów - dlaczego uparcie stosowany jest układ zastępujący tyrystor zamiast tyrystora?
Zdjęcia mało dokładne. Tyrystor to najprawdopodobniej proste zabezpieczenie. Tyrystor dioda zenera oporniki . Tyrystor zwiera linie 12V .
Witam! Są jeszcze proste zabezpieczenia na tyrystorze. Jeśli trzeba, to poszukam. Cześć!
Gdy ktoś przyłoży np 300V DC to moje tranzystory odparują i zabawa się skończy. Podobnie gdy podłączysz telewizor pod napięcie międzyfazowe, albo radio samochodowe pod 220V, nikt się temu nie dziwi, nikt też nie ma pretensji do producenta. Ty budujesz urządzenie specjalistyczne, warto je zabezpieczyć przed krótkotrwałymi przepięciami, ale można oczekiwać...
Może nie ściśle w temacie, ale jak to ma ładować akumulatory i to o różnych napięciach, to brakuje dławika i diody "zerowej" za tymi tyrystorami...
witam,miałem zrobiony podobny układ ,z tyrystorami 10A działał(zasilacz 5A)natomiast z tyrystorem 100A nie chce działać,nie wyzwala tyrystora,a jak rozbudowałem(dołożyłem tranzystory) układ to działa tylko przy 100W w.cz wyzwala tyrystor.
Myslalem o takim rozwiazaniu... A moze tak zrobic...? Z wykorzystaniem tyrystora. Tylko zastanawialem sie jak zrobic zeby wszsytkie kanaly mogly zalaczac tyrystor...
No właśnie. Tyrystor sugeruje zabezpieczenie "awaryjne", a nie liniową regulację. Pomiar prądu dla płynnej regulacji dokonywany jest na rezystorze 0,32mΩ już na samym wyjściu.
Moze 2x arduino. Wystarczy zenerka 5.1 ale gdyby bylo za malo to lm431 i tranzystor zwierajacy lub tyrystor.
a czy dodatkowo przykręcić radiatory do tyrystorów jako zabezpieczenie??
13,8V to ma zasilać radiostację? Lepiej znajdz sobie lepszy schemat, bo to szkoda radiostacji po spaleniu. Po przebiciu tranzystora, pełne napięcie z kondensatora dostanie się do radia. Albo do tego zabezpieczenie w postaci diody zenera i tyrystor.
Gdzieś, kiedyś, zdaje się widziałem rysunek, na którym było, że to właśnie wewnętrzne diody zabezpieczające wejścia tworzą jakieś tam dodatkowe drogi wyzwalające pasożytniczy tyrystor. Zabezpieczenie polegać miało na ograniczeniu prądu tych diod i ew. odprowadzeniu ładunku do zasilania, z pominięciem struktury scalaka. Tak że masz rację, do zapłonu...
Możesz dać wzmocnioną tranzystorem mocy diodę Zenera lub tyrystor z diodą Zenera. To drugie spowoduje zwarcie szyn zasilania.
Zasadę działania doskonale znam, pokaż jakieś konkretne źródło, z którego wynika, że musi to być jakiś szybki tyrystor. Widziałem takie zasilacze zabudowane wewnątrz urządzeń, gdzie jako zabezpieczenie były najbardziej pospolite tyrystory.
Dioda na wyjściu nic nie da - jak będzie w taką stronę, żeby przepuściła prąd ładowania, to i przepuści prąd przy odwrotnym podłączeniu akumulatora. Jest jozefg , który używa tyrystora do włączania przepływu prądu ładowania - elektronika sterująca jest zasilana z akumulatora poprzez diodę, przy odwrotnym podłączeniu nie dostaje zasilania, więc nie podaje...
Najprostszy regulator na tyrystorze i potencjometrze + zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem krokodylków. Poszukaj.
Dziękuje za pomoc. Ostatnie pytanie, czy taki gasik warystor może być? https://abc-rc.pl/product-pol-17748-Ukla... Pobór mocy przez elektrozawór 0,45A, pompa 0,3A, napięcie 12V.
http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/00... Strona 836. POLECAM konstrukcję, rozwiązanie może trywialne ale wykorzystałem je parokrotnie w moich zasilaczach. Należy jednak dać odpowiedni tyrystor.
Uruchom tylko na jednym zestawie mocy T1,R1,D1,D2,D5. Odłącz na razie R2 , bo to jest zabezpieczenie przed wzrostem napięcia razem tyrystorem. Bardzo możliwe, że trzeba dobrać R5 i R4, to jest kluczowe do ustalenia napięcia, bo ZD2 może mieć inną wartość zenera po wymianie. Pozostałe rzeczy R6,C3,ZD2, T2 (ważna grupa wzm) i T3 sprawdz bardzo dokładnie,...
Pozostaje jeszcze kwestia zmniejszenia +3.5V - jeśli +3.5V uzyskiwane jest z +5V, a układ jest klasyczny na TL431 I mosfecie (na to wskazywałaby obecność 2SK1388) to sprawa jest prosta, gorzej jeżeli +3.5V ma swoje oddzielne uzwojenie. Co do sprawdzenia to coś mi kołacze ze jakieś Compaq miały zabezpieczenie na tyrystorze zwierające którąś z gałęzi...
Mam przywiezioną z Angli przez kolegę podobną z TIG-em ,typ BWIG 180. Oglądałem zdjęcia DEDRY i pionowo wlutowana płytka sterująca jest taka sama, objawy też. Na tej płycie jest tyrystor który odpala zabezpieczenie. Jeżeli skasowanie zabezpieczenia termicznego możliwe jest tylko przez wyłaczenie spawarki to jest sprawa tego tyrystora a nie czujnika...
Na starym trafiie zero napięć,przetwornica z przeciążenia piszczała.Trafo zostało sprawdzone na dynamicznym testerze,wysokie było zmienne. Klucz wymieniłem już wcześniej,podstawiałem także TDA4504B.Z tyrystorem działa zabezpieczenie,tylko które które,ponieważ są dwa.
Witam Kiedyś robiłem takie zabezpieczenie, tyrystor miał zewrzeć 8mF przy 100V. Niestety, upalił się tyrystor i przewód 8mm². Tyrystor był z tych bardzo dużych, dokładnie to już nie pamiętam.
Układ o bardzo podobnej zasadzie działania do tego w linku był standardowo stosowany w zasilaczach dla sprzętu komputerowego w latach 70-tych (Odra? Riad? ...). Jest pewny i sprawdzony, należy tylko używać szybkich tyrystorów.
Jest to tyrystor z diodą zenera między anodą i bramką, w tym zasilaczu zwiera napięcie systemowe przy przekroczeniu napięcia diody zenera. Zasilacz musi działać bez tego tyrystora, jest to tylko zabezpieczenie nadnapięciowe, żeby przy nadmiernym wzroście tego napięcia zabezpieczyć HOTa i inne elementy przed uszkodzeniem.
https://obrazki.elektroda.pl/7111856900_... https://obrazki.elektroda.pl/2858756000_... https://obrazki.elektroda.pl/4192135300_... W Re jeszcze było usprawnienie; załączanie lutownicy przez tyrystor jako zabezpieczenie przed wypalaniem oryginalnego przycisku na rękojeści.
Witam Ciekawe jak wygląda sprawa z napięciem tętnień na wyjściu takiego modułu. ale do dłuższej pracy moim zdaniem nie warto bo może się to skończyć uszkodzeniem np. drogiego telefonu. Przydałoby się zabezpieczenie przepięciowe zawierające tyrystor tzw. crowbar. Widziałem takie rozwiązanie w fabrycznym zasilaczu impulsowym 3,3V.
Ten zasilacz kiedyś pracował.Obecnie nie moge ustalić braku stabilizacji U-5v.Delikatny odbiornik np. żarówka 2W ijuż leci do 4.60V.Wymieniłem maa,T5 i T7 sprawne. Napięcie naC1-11V.Może ktoś mi podpowie który punkt jeszcze sprawdzić?Obwód z tyrystorem to zabezpieczenie wzrostu napięcia wyjściowego.Przepraszam za być może chaos w wypowiedzi ale to mój...
Wszystko się zgadza, to jest kontrola uzwojenia wzbudnego i zabezpieczenie termiczne tyrystorów, Temat zamykam, Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Może to było 40 lat temu i chodzi o zabezpieczenie napędów DC na tyrystorach :?: To rzeczywiście stosowano najszybsze bezpieczniki z piaskiem kwarcowym do gaszenia łuku. :D Ale to już stare dzieje, to se ne vrati. :idea:
Schemat łatwego prostownika do akumulatorów 12V i prądzie do 10A przedstawiam na rysunku poniżej. Aby uzyskać założone parametry transformator powinien być o mocy około 150VA. Napewno schemat poprzedni jest lepszy, ponieważ ma zabezpieczenie przed nadmiernym naładowaniem, ale to rozwiązanie było również dość często wykorzystywane.
Może wykombinujemy sobie proste zabezpieczenie nadnapięciowe. Na przykład na tyrystorach i diodach Zener'a. Jak napięcie przekroczy dopuszczalny poziom, nasza płytę niech zabezpieczy tyrystor 20A zwierając to cale g... do masy :) ...
tak próby przedewszystkim, bo każdy tyrystor musi mieć zabezpieczenie prądowe bo pójdą z dymkiem jak nie będzie, ale dlaczego nie mogło by być wiecej zmian niż w ciągu minuty? przecież najlepiej żeby wraz ze zmianą napięcia przełączać na inny odczep w miare płynnie.
Ta dioda wraz z tyrystorem to tylko zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem napięcia wyjściowego i zasilacz będzie działał bez tego układu Nie da się zastąpić mostka dwiema parami diód bo bardzo trudno dostać parę ze wspólną anodą, wszystkie są ze wspólną katodą
Tyrystor sterowany z diody zenera i bezpiecznik - zadziała.
Coś takiego, konstrukcja musi być sprawdzona tak jak tu: [url=http://www.agurk.dk/bjarke/Projects... Można to odchudzić o zabezpieczenie na tyrystorze, mniejsza ilość tranzystorów wyjściowych. Wymienić miernik napięcia/prądu na cyfrowy
cześć będe się streszczać. napięcie na wyjsciu -+powinno być bliskie "0" po załączeniu sieci. pojawi się jak zapniesz 10kΩ między kontrolny a "-" dioda zacznie migać. wtedy układ poda sterowanie na tyrystorki tyn208 jak dobrze pamietam? to poprawne zachowanie tej ładowarki. teraz o tym cudeńku-to zabezpieczenie termiczne.po co?jeśli układ nawali...
Do autora tematu, już Ci napisali że zenerka ma za mały prąd, na dodatek brak ograniczenia dla niej prądu po prostu brakuje opornika w bramce tyrystora, ale jak kolega "bestler" słusznie zauważył dioda transil zamiast zenerki jest tutaj lepszym rozwiązaniem. Transil jako główne zabezpieczenie zamiast tyrystora się raczej nie sprawdzi bo nie będzie "resetowalne"...
A ten tyrystor wstawiać po bezpieczniku, a przed głównym stabilizatorem?
Jak wiesz tyrystor ten stanowi zabezpieczenie przed wzrostem napięcia +95V i dla celów serwisowych mozesz go wylutować podnosząc jednocześnie dławik 5660 aby nie uszkodzić ewentualnie tranzystora w odchylaniu H (jeżeli już nie jest uszkodzony) i pomierzyć napięcie +B. Jeżeli sama przetwornica pracuje prawidłowo, to powinna dawać ok 98V.
Albo zabezpieczenie typu crowbar ;) bezpiecznik i tyrystor + układ wyzwalania, jeśli tranzystor ulegnie uszkodzeniu i nie da się go wyłączyć układ i tak zadziała, gdy pojawi się za wysokie napiecie tyrystor robi zwarcie, bezpiecznik sie spali i napięcia nie ma.
Witam Narysowałem taki oto układ stabilizatora napięcia 24V -> 5V dla mojego AVR Wziąłem też pod uwagę zabezpieczenia przepięciowe dla tego stabilizatora. Chciałbym poradzić się kogoś z większym doświadczeniem czy to co narysowałem ma sens? Czy jest jeszcze coś do dodania o czym zapomniałem/przeoczyłem? https://obrazki.elektroda.pl/4064017100_...
Problem z przebiciem grzałki można rozwiązać całkowicie zwierając ją na stałe z biegunem dodatnim Witam! Cytat dotyczy zabezpieczenia samej grzałki przed utlenianiem czy elektrolizą dodatniego zacisku i początkowego odcinka grzejnego. Pomysł z próżniowym przekaźnikiem dobry, choć cewka cały czas musi pobierać energię . Myślę że dobrym pomysłem jest...
DIAC1 wyzwalanie T4; DIAC2 wyzwalanie T2. R16 dla T4; a R5 dla T2. C3 i C4 to czas. Proste jak drut. W układzie nawet z jedną PR (gdzieś chociaż z 10W) na wyzwalaniu z układem z diakami nie jest możliwe zsynchronizowanie impulsu wyzwalającego. Zwróć uwagę na zabezpieczenie tyrystorów wykonawczych; zwykła dioda prostownicza 6A ma zabezpieczyć tyrystor...
ten tyrystor jest w zasilaczu 20A 13,8V Proszę zamieścić schemat zasilacza, prawdopodobnie to zabezpieczenie "crowbar" i na pewno można dobrać inny tyrystor.
Lepiej wstawić zwykły samochodowy z gniazdem. 20 A wystarczy. Dołożylbym jeszcze zabezpieczenie termiczne na diody/tyrystory, oraz transformator.
Komparator tak - z histerezą, żeby nie klepał tym przekaźnikiem, tranzystorem itd. Fabryczne regulatory są oparte o tyrystory.
Witam, jak dorobić do tego układu zabezpieczenie przeciw zwarciowe aby wcześniej się spalił bezpiecznik od tyrystora, prostownik będzie używany również w trybie ręcznym i chce go zabezpieczyć przed przypadkowym zetknięciem plusa i minusa
czesto w zasilaczach impulsowych jest na wyj zabezpieczenie przed pojawieniem sie zbyt wysokich napiec ktore wyzwalaja tyrystor ktory zwiera zasilanie do masy byc moze w Twoim zasilaczu tez jest takie zabezpieczenie? jesli tak to mozna zaryzykowac i wylutowac tyrystor (piszesz ze napiecia sa OK wiec nie powinno sie to dramatycznie zakonczyc...)
Usunąłem tranzystor sterujący mosfetem i zasilacz się nie wzbudza ( trzeba wtedy zamienić wejścia + i - we wzm. operacyjnym). Poza tym mam ogranicznik prądu w biegunie dodatnim na 25A, na jednym tranzystorze, bo stosowanie rezystora ograniczającego prąd w "minusie" nie podoba mi się. Planuję dodatkowy ogranicznik prądu- regulowany zbudowany na wzm....
Przy pełnym obciążeniu (40A) na każdym tranzystorze wydzieli się około 50W mocy jak dobrze liczę, to chłodzenie pasywne raczej nie zdoła skutecznie odprowadzić ciepła, jednak biorąc pod uwagę fakt, że zasilacz będzie pracował z radiostacją to może wystarczyć. To zabezpieczenie z tyrystorem to rozumiem nadnapięciowe? Przydaje się w zasilaczach liniowych....
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl432a.... Strona 26 Rysunek 32 R1+R2 przenieść na wyjście i mamy działający crowbar. Dla tyrystora potrzebny jest dodatkowy tranzystor. https://obrazki.elektroda.pl/3536887900_... Kupujemy triak/tyrystor na 20+A i będzie w porządku. Jak dostanie zwarcia z przeciążenia to nie szkodzi bo w końcu jest...
alternator, jak się dobrze gaz przyciśnie), to za układem zostanie z tego 11V - za mało, żeby ładować akumulator 12V. Alternator daje na aku 13,5-14V. Podładuje aku żelowy. Aku żelowy należy wpiąć przez diodę schotky. Żeby z aku żelowego nie zasilać samochodu. Do aku żelowego podłączć przetwornicę (20zł). Tablet trochę kosztuje. Dałbym za przetwornicą...
Tak ale jak wygląda prostownik? jak jest włączony tyrystor i gdzie jest jakieś zabezpieczenie? Czy mogę w zamian, skoro nie ma tych 7mm, na tym 8mm, nawinąć tak jak podaje autor, i czy to będzie miało jakiś wpływ na pracę tego układu. Można bez problemu to nie będzie wielka zmiana.
To zależy jaki zastosujemy warystor. Poza tym całkiem niezłe zabezpieczenie tego typu można zbudować również na tyrystorze czy triaku.
https://obrazki.elektroda.pl/5702611700_... Tyrystor został wymieniony, dodany warystor jak sądzę jako zabezpieczenie, ale opór dalej jest tylko 1.7 kΩ i po zmontowaniu pompa jak pracowała tak ciągle pracuje ... Jakieś pomysły ?
Jestem trochę na wczasach, więc mam małe możliwości skorzystać np. z katalogów czy robić rysunki. Postaram się jednak opisać dokładnie jak ja zabezpieczyłem i okazało się, że bardzo skutecznie sprzęt warty kilkanaście tysiecy złotych. Nie wiem, jak daleko jesteś z elektroniką, dlatego pozwól mi opisywać tak jak gdybyś o niej nie miał pojęcia to tylko...
Załużmy, że w czasie rozruchu płynie przez dławik prąd 250A. Silnik zapalił, wyłączamy rozrusznik. Na czym ma się rozładować energia zgromadzona w dławiku? Z pewnością rozładuje się na elektronice samochodu. Akumulator jako wentyl bezpieczeństwa może nie wystarczyć, zwłaszcza jeżeli będzie w złym stanie technicznym. Przecież nikt nie da tak wielkiego...
Witam, chciałbym zbudować zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Jaki dobrać do niego tyrystor i diodę prostowniczą? Chciałbym ładować prądem 25A
Możesz zrobić zabezpiecznie nadnapięciowe w osobnej obudowie na kablu, musisz mieć dodatkowe miejsce na bezpiecznik. Nie liczyłbym na to że norma przewiduje coś, na Twoim miejscu zrobiłbym zabezpieczenie na tyrystorze i miał pewność, że w przypadku awarii zasilacza nawet mała szpilka nie przejdzie do układu zasilanego, a jest to możliwe przy spaleniu...
Tak, wymaga minimalnego napięcia - to jest potrzebne jako zabezpieczenie. Można przełączać opornik R1, ale z bardzo małym prądem to może nie wyjść - tyrystor ma jakiś minimalny prąd przewodzenia, poniżej którego się wyłącza.
Może prosto że słupa to nie choć kiedyś w plenerze bywało ;-) Mam zabezpieczenie na tyrystorach 3x315A około 160 obwodów regulowanych w większości po 5kW niektóre po 3 kW To jest sala na ponad 500 osób w Szczecinie ..... Dodano po 1 To 230A to oczywiście maks ...... Przy normalnej eksploatacji jest nieco mniej ......
Ja również czekam co (oprócz krytykowani innych) ma kolega do zaproponowania. Liczę że nie będzie to 'nic'. Dasej - czas reakcji transila jest o co najmniej rząd wielkości lepszy jak tego układu z tyrystorem (jest to tzw "crowbar") więc pierwotny układ będzie zdecydowanie lepszy. Ten układ z tyrystorem stosuje sie dla dużych prądów.
Piszesz że tyrystor to BTW67, widzę je tylko w obudowie RD91, a u ciebie TOP3 na radiatorze. Warystora nie podajesz ale jakiś wlutowałeś. Wielki dosyć, taki ze 40 J. Ogólnie schemat bez wielu detali. Przepraszam, to moje niedopatrzenie. BTW67 i BTW 69 do dokładnie te same tyrystory, różniące się jedynie obudową. Mają wspólną kartę parametrów od producenta....
Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ma , przecież jest tyrystor a czy przed zwarciem to nie chce mi się analizować schematu bo idę spać
I wreszcie możliwość czwarta: regulator impulsowy pracujący po stronie niskiego napięcia DC. Odpada ze względu na konieczność zasilania bardzo niskim napięciem. Mam po wyprostowaniu i odfiltrowaniu ok 37V a na takie napięcie nie ma przetwornic impulsowych. Chyba, że ja słabo szukam :P Słabo szukasz, podany Ci za przykład LM2596 ma max 40V na wejściu....
Wydaje mi się że zastosowanie przekaźnika to niezbyt dobry pomysł. Przekaźnik jest elementem elektromagnetycznym, który mechanicznie przełącza styki. Wiąże się to z opóźnionym czasem reakcji, więc zastanawiam się czy przy gwałtownym skoku napięcia przekaźnik zdąży zareagować i czy urządzenie nie spali się zanim przekaźnik odłączy napięcie. Podejrzałem...
Witam, płytka uniwersalna nie jest największym grzechem w tym projekcie. Układy impulsowe bardzo nie lubią długich połączeń przewodami, a od takich aż się roi na zdjęciach. Jeśli tranzystory mocy też są tak podłączone, to nie ma co się dziwić temu, iż układ ciągle się uszkadza bez wyraźnego powodu. Aby zasilacz na TL494 był całkowicie odporny na zwarcie,...
Mam u siebie w mieszkaniu podłączenie 3-fazowe pod płytę indukcyjną. Nie chodzi o żadną płytę indukcyjną. Ale różne sprzęty energoelektroniczne. Jedyne zabezpieczenie jakiego nie posiadasz, to zabezpieczenie przed wzrostem napięcia w sieci w zakresie 300-400V AC. To może uszkodzić płytę indukcyjną, także inne odbiorniki. Może to spowodować przerwa...
Witam ale co w chwili załączenia takiego układu do zasilania i ładowania pojemności za stabilizatorem? No nie wiem, może dać ten rezystor pomiędzy kondensatorem i wejściem stabilizatora? ... Albo w ogóle za stabilizatorem (tyrystor oczywiście zostaje przed)...
Sorki ze sie wtrącam ale SILVER SOUND mógłbyś przerysować ten schemat z tym tyrystorem i tranzystorem sterującym tak jak pisałeś ? Please! Pozdro. ALL
Witam! Mam zamiar złożyć sobie prostownik do akumulatora samochodowego, ale po lekturze schematów i opinii na temat ładowania akumulatorów jestem w kropce. Jaki wybrać element wykonawczy: tyrystor, tranzystor czy może coś innego. Prostownik ma mieć regulację prądu i zabezpieczenie prze przeładowaniem. Będę wdzięczny za pomoc!
W układzie zabezpieczenie jest zastosowany tyrystor mcr100 więc po zadziałaniu zabezpieczenia przetwornica wyłącza się na stałe, trzeba ją odłączyć od sieci na 20s żeby można było ją ponownie uruchomić. Zrobię też wersje z automatycznym resetem po około 2-5s. Zabezpieczenie zabezpiecza przed przeciążeniem, zwarciem wyjścia lub też uruchomieniem zwartej...
Kolego sicz miałem na myśli uszkodzenie ścieżki tylko w jednym miejscu po obu elementach. Teraz odniosę się do postu Kolegi Andrew47. Zgadzam się, że przy tak niskim zasilaniu układu IC501 nie będzie pracowało odchylanie H, o czym zresztą pisałem wcześniej. Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że zadziałało zabezpieczenie na tyrystorze. W takiej...
Takie zachowanie spawarki wynika z jej budowy. Mostkowanie termika nic nie da.Ta lampka zapala się również na skutek chwilowego przekroczenia prądu w obwodzie tranzystorów mocy, co uruchamia zabezpieczenie w postaci tyrystora, ktory sie zatrzaskuje. Wtedy trzeba wyl aczyć spawarkę,aby go zresetować. W bardziej zaawansowanych spawarkach następuje automatyczne...
Może coś z tyrystorem pokombinuj , albo triakiem bądź diakiem. Poczytaj sobie o nich, a może coś wykombinujesz .
Proszę o to schemat bez tyrystora, i układ w takim wydaniu działa bardzo dobrze. Wg mnie tyrystor służył do regulacji prądu po stronie wtórnej, a nie jako zabezpieczenie. Dzięki za rady postanowiłem dodać zabezpieczenie termiczne.
Linia sygnałowa: dioda Schoutky do plusa zasilania, dioda Schotky do minusa zasilania dwa szeregowo rezystory 10k 0,16W. To powinno być na płytce procesora. Dodano po 23 Układ elektroniczny będzie zasilany ładowarką Nokia AC-10E. Jest to zasilacz impulsowy, który chyba według norm posiada potrzebne mi parametry (stabilizacja napięcia, separacja galwaniczna,...
... To po cholerę używasz terminów, których żaden normalny amator nie rozumie? ... Jacklosi , nie tylko normalny amator tego nie rozumie. Wprawdzie terminy są mi znane, ale tekst typu: ...RCD nie ma nic wspólnego z toroidem( trafem). Chyba, że RCD jest z nadmiarówką i wtedy był soft-start. ... To dla mnie niezrozumiały bełkot. Ale wracając do tematu,...
Przy takiej mocy przetwornicę można też zrobić nawet jako samowzbudną na 2 mosfetach, widziałem tego typu konstrukcję w fabrycznym wzmacniaczu samochodowym. Zabezpieczenie przeciwzwarciowe/nadprądowe zrobione było na tyrystorze, który po wyzwoleniu blokował oba tranzystory jednocześnie.
Na 100% jest włączony tak jak napisałem. To jest zabezpieczenie typu gdy się aktywuje to zasilacz do naprawy. Chyba takie było założenie producenta. Póki co wymieniłem tyrystor, diody w mostku i zasilacz pracuje poprawnie, testowany kilka godz. pod pełnym obciążeniem.
Żarówka w zaproponowanym układzie ma 3 funkcje: - ogranicza prąd ładowania; - stanowi zabezpieczenie przeciwzwarciowe; - sygnalizuje przepływ prądu ładowania. Układ pracuje na prądzie wyprostowanym BEZ FILTRACJI, co powoduje, że tak długo, jak długo napiecie na akumulatorze bedzie niższe o 0,6V od napiecia podawanego na bramke tyrystora, to tyrystor...
Ładowane wyprostowanym napięciem sieciowym. Kondensator 2x 6000uF 350v. tyrystor 350a.
Jak jest zabezpieczenie bezpiecznikiem topikowego to zdąży się on przepalić przed uszkodzeniem tyrystora? Jeśli tak to czy zwykły wyłącznik nadprądowy popularnie zwany "esami" o charakterystyce "B" zdąży zadziałać przed uszkodzeniem tyrystora.
Przede wszystkim interesuje mnie, czy C3 oraz C4 są tu konieczne? Tak. Może być tylko jeden, jeśli stabilizatory są umieszczone obok siebie. Przydałby się też elektrolit równolegle do C2 i C5. Co do "zenerki" na wyjściu - popatrz do tolerancji stabilizatora i diody -dla tej drugiej masz ±5%, co znaczy że może miec próg na około 4,85V, więc się...
:arrow: maciekbazyl Sprawdż tyrystory,ale najpierw wyjmij wtykę od cewek H(zwora odłączy zasilanie tyrystorów) i włącz powinna być fonia.Włącza się zabezpieczenie w zasilaczu,często siadały moduły stabilizacji(MN 2001),spróbuj ruszyć 3R13(próg).Sukcesów życzę :wink:
W internecie sa opisy przerobek i ja pracuje na takim przerobionym zasilaczu juz ponad pol roku i polecam!! Uzyskalem napiecie 13,8V 20A mozna wydusic bez najmnieszego problemu. Polecam zabezpieczenie przepieciowe w postaci porzadnego tyrystora ktory zewrze wyjscie w przypadku wzrostu napiecia.
Znalazłem podobny zasilacz dużej mocy. [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/to... Drugi post NGX. Zabezpieczenie na tyrystorze i przekaźniku - trzeba się dobrze wczytać w schemat. Ograniczenie prądowe pobierane z jednego ze stopni mocy. Kolega ma rację lepsza będzie wersja z dobrym zasilaczem i diodami LED. Jedyne, co jest...
Mam problem z uruchomieniem tv, początkowo nie chciał się załączyć i dopiero jak posprawdzałem wiele elementów w zasilaczu i wokół trafa WN wylutowałem tyrystor 6641 włączyłem do sieci i tv działa, jest obraz i dżwięk. Śledziłem różne podpowiedzi na forum odnośnie tematu przetwornicy i jaką rolę spełnia tyrystor ale nie znalazłem podobnej usterki. Moja...
Tylko chodzi tu o napięcie Ugs z jakim MOSFET będzie przewodził (okolice 4V zależnie od typu) oraz potrzebne napięcie z jakim "tyrystor" na tranzystorach zadziała - kolejne ok 4V.
Wstawiłem zwykłe tranzystorki bipolarne, nie chciało mi się czekać za mosfetami. No i nareszcie układzik ruszył. Ładnie się reguluje i bardzo dobrze spawa. Niestety z braku takiej dużej diody nie wstawiłem jeszcze jej. Chodzi o tę diodę zerową. A tak wogóle to do czego ona służy? Polepszy się jeszcze spaw? Czy to raczej zabezpieczenie jakieś?
Tyrystor ten to jakby zabezpieczenie przed: -wzrostem napięc zasilających i wyzwala się on gdy przekroczy się +7v SOPS do ok16V (dzielnik 6699,6670,6726); -przekroczeniem 65V na korekcji EW na kondensatorze2603(6699,6700,6702); -przekroczenie dop. amplit.imp. na nodze 6 trafopowielacza( im wyższe wysokie tym większa amplituda 8) ); -zbyt duży prąd anodowy...
To niekoniecznie tyrystor, może to być jakakolwiek awaria dzięki której zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe. Pamiętaj że ta przetwornica pracuje synchronicznie, co niezmiernie utrudni Ci naprawę (o ile nie spędziłeś już wiele czasu z tym zagadkowym TV)
Widzę, że ten temat już ciągniesz długo. Najprościej nie zawsze znaczy najlepiej. Maksymalnie prosty układ to rezystor, na którym odkłada się napięcie pod wpływem prądu płynącego przez silnik, napięcie to mierzymy ( ew. wcześniej prostujemy) i podajemy na jakiś tyrystorek lub tranzystorek. Jeśli spadek napięcia przekroczy napięcie "zapłonu" tego elementu...
1N4148? W jaki sposób wpłynie to na bezpieczeństwo? 1N4148 wytrzyma tylko 100V. Tutaj nie chodzi o zabezpieczenie ale o ograniczenie prądowe. Tyrystory wysterowuje się przez rezystor, tak jak bazę tranzystora czy diodę LED. Tylko pamiętaj że katody tyrystorów mają iść do masy a nie do dowolnego przewodu sieci. Specjalnie na moim schemacie usunąłem tą...
Bezpiecznij + dioda zenera może się nie sprawdzić jeśli układ pobiera jakiś większy prąd. W takim przypadku bezpiecznik + dioda zenera, która steruje tyrystorem, który przy wzroście napięcia zewrze zasilanie paląc bezpiecznik.
Pamiętaj, że dioda jako zabezpieczenie nie jest najlepsza gdyż w przypadku zwartego tyrystora lub wyjścia układu przez M1 popłynie prąd o wartości niemal 7mA, co może zabić wskaźnik. Może jakaś dobra dioda Schottkiego o niższym napięciu przewodzenia ( n.p. 0.2V ) byłaby lepsza od 1N4148, ale to zależy od tego jaki jest Twój M1 i ile wytrzyma.
Gdy zasilacz jest o wydajności prądowej 10A, to bezpiecznik bezzwłoczny powinien mieć wartość 12A. Ten zasilacz 10A, który załączyłeś ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe typu foldback więc przy zwarciu gniazd wyjściowych zasilacza prąd zwarcia jest niewielki jednak jego wartość jest zależna od ustawienia suwaka potencjometru 470 Ohm. Przy takim zabezpieczeniu...
Nie jestem ekspertem więc mogę nie mieć racji - uważam ze zasilacze bez przeróbki nie bardzo się nadają. Gdybym miał przystosowywac taki zasilacz to: - zdemontował bym troche niepotrzebnych podzespołów (w gałązkach 5v i 3v) - przeliczył sprzę ź enie zwrotne i podpioł pod gałązke 12v by ta gałązka stała się podstawową. - dołożył zabezpieczenie (np na...
Najlepsze zabezpieczenie to układ z tyrystorem na wyjściu linii +5V. Gdy napięcie przekroczy określony próg np. 110% wchodzi tyrystor i zwiera wyjście zasilacza do masy. Osobiście zasilacze naprawiałem tylko po uszkodzeniu się prostownika wejściowego, w każdym innym wypadku wyrzucałem, a szkoda na nie czasu i są za tanie. Pozdrawiam.
regulator tyrystorach falownik tyrystorach zasilacz tyrystorach
wymiana żarówki punto zasilacz lenovo zamiennik podświetlenie łącznika
swiatlo pozycyjne punto obciążalność prądowa przewodów
Wyświetlacz nie działa w orbitreku Kettler Satura - przyczyny i rozwiązania Jak sprawdzić dzisiejszą aktywność na komputerze?