Nie będę się kłócił z nim ale musieliśmy robić schodowe na zielono-żółtej... wielka mi oszczędność.... Masz szczęście, że nie jestem inspektorem na budowie. Mielibyście dużo przeróbek na swój koszt.
Nie możesz tego układu dziś stosować. Powody są dwa. Pierwszy to zmiana biegunowości w oprawie. Raz będzie faza na stopce a raz na gwincie. Drugi to możliwość zwarcia przez łuk (najczęściej) przy gaszeniu światła. Im większa moc źródeł światła tym prawdopodobieństwo zwarcia wzrasta. Wyłącznik krzyżowy w tym układzie doprowadzi do zwarcia.
Do którego wtyku należy podłączyć przewód fazowy W obu przełącznikach przewód fazowy L podłączasz do styku 1 W obu przełącznikach przewód neutralny N podłączasz do styku 2 czy przewód zasilający lampę z drugiej puszki również należy podłączyć pod ten sam wtyk? Nie, przewód lampy podłączasz pod styk 3 przełącznika 442TC01. Do tego potrzebujesz połączenie...
Poniżej schemat (wersja 6): próbowałeś połączyć z tym schematem? 15 kohm to za mało. Spróbuj tam wstawić 3-10mohm a pomiędzy wyłącznikiem i przekaźnikiem ze 100k. Też nie działa? Zmierz rezystancję pomiędzy SW a N albo O na przekaźniku. Zrób tak żeby rezystancja zastępcza pomiędzy wyłącznikiem a przekaźnikiem była większa niż ta pomiędzy wyjściem z...
Należy dołożyć do ROP-a przekaźnik bistabilny w ten sposób aby ten przekaźnik był sterowany z dwóch łączników dzwonkowych oraz z wyjścia nr14 ROP-a. Na forum nie podajemy rozwiązań na tacy, wymagany wkład własny oraz minimum wiedzy.
[url=https://www.youtube.com/watch?v=tiz...
Tak, tylko będziesz musiał połączyć przewody w miejscu lampy L1 i trochę poprzepinać wyłącznik P2 a najlepiej przełożyć P1 schodowy w miejsce P2 krzyżowego, choć niekoniecznie.
Schodowy podwójny potraktuj jako dwa pojedyncze we wspólnej obudowie. Jeżeli oznaczenia na nim są takie same jak na chemacie do niego przyklejonym, to podłącz go jak w załączniku. http://obrazki.elektroda.pl/3947452900_1...
Układ może logiczny, Ale według mnie problematyczny w użyciu. Podczas pracy nie do końca będzie wiadomo co wysterowało lampami czy czujnik czy przełączniki schodowe. Czujnik nie musi być uszkodzony, może wysterowałeś lampy przełącznikami i on jakkolwiek przełącza to nie widać efektów jego pracy.
ROP-01 ma identyczny układ styków jak klasyczny wlacznik schodowy więc musisz go tak podłączyć. Oczywiście stałe zasilanie na zaciski N i L a zaciski styków tak jak w układzie schodowym.
Tak. Jednak obydwa obwody muszą być zasilane z jednego obwodu zasilania. Będziesz miał dwa niezależne obwody 1. układ schodowy i 2. obwód włącznika zwykłego. To że będą w jednej puszce w niczym nie przeszkadza.
W tej konfiguracji (rysunek) układ schodowy jak najbardziej będzie działał. Niestety, dla łazienki zrobił się problem z powodu braku odpowiednich przewodów.
Wystarczy jeden, podłączony wedle schematów zamieszczonych wcześniej, tylko zamiast zwykłego włącznika jest układ włączników schodowych.
...że połączenie schodowe nie zadziała gdy oba włączniki nie będą miały ściemniacza. Czy jest to prawda i nie ma takiej możliwości? Zmień informatora bo w błąd cię wprowadza gdyż na pewno nie rozumie ideii układu schodowego.
Proponuję rozłączyć wszystko od łącznika. Znaleźć właściwy przewód zasilający. Masz w puszce trzy przewody i powinno to wyglądać 1.zasilanie 2. przewód do halogenu 3. przewód do układu schodowego. Wyznacz który jest który. Następnie Halogen (brązowy) do górnego prawego styku (patrząc od tyłu łącznika), zasilający (brązowy) do górnego środkowego. Dwa...
(at)blitzmephi To się nazywa ,,połączenie schodowe" wyłączników. W tym przypadku mikrowyłączników. Przeanalizuj, jak działa tzw. układ schodowy oświetlenia, jako analogię.
A tu mam schemat co on tam wykombinować chce To jest układ schodowy pojedynczy, sterujący dwoma punktami jednocześnie. Nie wspomnę, że brakuje żyły PE.
Bo to jest idea działania układu schodowego. Natomiast dzisiejsza praktyka wymaga czwartej żyły. Żyły ochronnej bo dziś musi być ona obecna w każdym calu instalacji.
Jeszcze sprawa z zasilaniem. Masz narysowane dwa zasilania, jeśli faktycznie tak jest, to oba te zasilania muszą być z jednego, tego samego zabezpieczenia. Dodano po 1 Jeśli tak to po środku powinien być krzyżowy a nie schodowy. Myślę że autor w tym miejscu nie popełnił błędu, chodzi mu o dwa niezależne układy schodowe.
Bo pomieszałeś. Nie operuj numerami a sprawdź które zaciski masz potraktować jako korespondecyjne a który jako zacisk prądowy. Chyba wiesz jak wyłącznik i układ schodowy działa? Pozostawiłeś sprawę przypadkowi i się dziwisz, że nie trafiłeś.
Witam! Oczywiscie, że tak. Natomiast koszulki mozesz zastosować w celu oznaczenia przewodów np: korespondencyjnych w układzie schodowym czy w przypadku wyłącznika świecznikowego.
Skoro nie działa przy żadnej kombinacji, to trzeba się dostać do puszki łączeniowej. Ewentualnie połączyć ze sobą kolorami żyły tych dwóch przewodów i zobaczyć czy układ schodowy działa wtedy prawidłowo. Skąd pewność, że schodowe podłączone są prawidłowo?
Podwójny po to by móc zaświecić lub zgasić tylko jedną część (3 lub 2 światła). Czarny na podwójnym to faza w 100% tylko jak popodpinac te przewody by działał każdy z tych przełączników? Czyli zasilanie (L, N, PE) mamy od strony łącznika podw. schodowego. Ale lampy układu schodowego przy pojedynczym schodowym, i też musi tam być N i PE (L z układu)....
Układ schodowy to raczej część instalacji a wyłącznik czasowy to raczej coś innego.
Witam. Temat był już wiele razy poruszany na forum. Wystarczy poszukać. Są tam opisane rozwiązania takich problemów.Pozdr.
Tyko kolega ps15011982 musi (powinien) użyć tych przycisków monostabilnych do rolet i to 2 sztuk aby sterować z 2 różnych miejsc. I tu rodzi się problem bo trzeba to zablokować w ten sposób aby podczas wysterowania rolety z jednego przycisku blokować możliwośc załączenia z drugiej pary przycisków pracy w przeciwnym kierunku. bez 2 przekażników sobie...
tutaj myslalem o zastosowaniu przekaznikow bistabilnych i wlacznikow dzwonkowych Może być tak, mogą też być dwa układy schodowe z podwójnym schodowym przy drzwiach. -belka z halogenami pod sufitem nad lozkiem - wlaczana przelacznikami przy lozku, ale dobrze by bylo rowniez na zasadzie schodowego czyli zeby przy drzwiach tez bylo sterowanie Tu można...
Niestety nadal nie świeci. Nie masz czasem w innym miejscu zdemontowanego drugiego łącznika? Czy ta instalacja działała wcześniej jako układ schodowy? Czyli włączasz światło w jednym miejscu, gasisz w drugim i odwrotnie?
Odpowiedź : [url=https://www.google.pl/search?q=ukła... sobie wybrać
Ciekawi mnie tylko czy jak jade z gniazdami wiadomo z gniazda do gniazda , to czy na z układu schodowego na drugi układ schodowy można tak samo ? Rozumiem że fachowca najlepiej , ale jestem na budowie i mam właśnie taką zagwostke .
Muszę to zrobić w puszce z 1 przelacznikiem schodowym, bo w niej jest faza i przewód do zasilania lampy. Z tego by wynikało że masz dostęp do obu końców z linii łączników. Bez konkretnych opisów, zdjęć i pomiarów ciężko powiedzieć jak to zrobić żeby było dobrze. Bo schemat schematem, a życie sobie
Dzieje się tak dlatego że ten ściemniacz może działać w układzie schodowym... Prosto mówiąc przerzuca wyjście raz na jedną strzałkę raz na drugą więc nie zgasisz całkiem.. Podłącz dwa przewody od żyrandolu pod jedną strzałkę razem, bez rozdzielania ich, a fazowy zostaw na tej co jest ze znakiem strzałki na fali.
Jest możliwe. Styk przekaźnika NO z czujnika ruchu należy dołączyć równolegle do zespołu wyłączników schodowych, na schemacie do punktu 1 WS1 i punktu 1 WS2: https://obrazki.elektroda.pl/5699418400_... Tu prosty ściemniacz z triakiem też będzie działał pod warunkiem, że zastosuje się żarówki lub lampy LED przystosowane do ściemniania....
I tak jak widać na wcześniej zamieszczonym schemacie musi to być jeden obwód. Obowiązkowo. Nie wiemy jak zasilane są istniejące układy schodowe, ale nie może być tak by do podwójnego wyłącznika schodowego wprowadzone zostały dwa obwody chronione dwoma oddzielnymi zabezpieczeniami. Nawet jeśli jest to ta sama faza. To jest niedopuszczalne. Obwód musi...
W jaki sensie niezależne, skoro w układzie schodowym lampa/lampy są wspólne?
(at)colb ogólnie układ schodowy to dwa przełączniki (nie włączniki) i zasada jest taka że skrajne łączysz ze sobą, a linia która idzie przez środkowe styki przełączne, jest tym co dajesz szeregowo z obciążeniem, pierwszy rysunek tutaj (i też zły opis funkcji do koloru :D ): https://lumigo.pl/schemat-podlaczenia-wy... Skoro...
Witam. Chciałem zmienić układ sterowania oświetleniem w pokoju na wyłącznik schodowy. Problem polega na tym że od jednego wyłącznika do lampy używam przewodu 3 żyłowego, a od drugiego wyłącznika do lampy przewodu 2 żyłowego. Wymyśliłem żeby wykorzystać przekaźnik w charakterze drugiego wyłącznika schodowego. Cewkę przekaźnika mogę sterować 2 przewodami...
Witam Chciałbym zainstaluj wac pod płytkami ceglanymi włącznik pojemnościowy, (taki żeby dotykając cegiełkę włączało się swiatło) który będzie działał w trybie schodowym, niestety w internetach nie mogłem takiego znaleźć. I tu rodzi się pytanie. Czy jest możliwość stworzenia takiego układu w prosty sposób i zajmujący możliwie mało miejsca ?
Jeśli wykonałeś instalację w/g tego schematu, to są tylko dwie możliwości: * złe połączenia w puszkach, * zwarcie w oprawie oświetleniowej.
IPS511 a nie TPS511 ? Daj fotkę.
Po pierwsze bezpiecznik nie wybija. A przyczyną zadziałania bezpiecznika (wyłącznika nadprądowego) jest stary, obecnie niepoprawny układ schodowy - tzw. brandenburski, w którym L i N podane są na styki przełączne łącznika schodowego. Niektóre współczesne schodowe podczas przełączania powodują krótkie zwarcie. [url=http://www.elektroda.pl/rtvforum/to...
Póki co jest tam tylko podłączony ten wyświetlacz 7-segmentowy standardowy czerwony i nic więcej. Stabilizator jest na 800mA więc chyba jest aż nadto wystarczający póki co. Napięcie na wej. to 12V z zasilacza. Napięcie jest stałe sprawdzałem na oscyloskopie.
Trzeba być naprawdę kretynem (do potęgi), by nie znaleźć [url=https://www.google.pl/search?q=ukła...
Czy wiesz jaki jest schemat włączników schodowych opartych na zwykłych przełącznikach? Podejrzewam że analogicznie będą działać elektroniczne, piszę to mimo tego że napisałeś że schemat był sprawdzany, bo ten twój schemat mi nie pasuje. I nie rozumiem treści tematu: Jak sparować wyłączniki. Moim zdaniem powinno być jak podłączyć włączniki schodowe,...
To wiem. Dlatego pytam o zostawienie układu schodowy + krzyżowy. Co wtedy zrobić z drugim schodowym? To znaczy jak go się pozbyć?
Dzień dobry, mam taką zastaną sytuację jak na zdjęciu: https://obrazki.elektroda.pl/2638368800_... Są to 3 włączniki (schodowe), które sterują światłem na suficie (kilka żarówek ale wszystkie świecą się na raz). Czy da się w ten układ wpiąć jakiś przekaźnik dopuszkowy sonoff lub shelly na wi-fi lub zigbee? Jeśli tak to jak powinno wyglądać...
Witam Myślę, że jak zamiast kółek z oznaczeniem 1 i 2 narysujesz sobie styki wyłączników, to wszystko stanie się jasne. Problem w tym, że - przewód ochronny zółto-zielony skończy się pod pierwszym wyłącznikiem i co dociągniesz do lampy?. - 2, że zółto-zielony między wyłącznikami chcesz wykorzystać jako "korespondencyjny". PozdrawiaM.
A czemu aż dwóch. Sprawdź na jaką maksymalną odległość działa sensor. Nie znam twojej odległości. U mnie drabinka sensor podłączony jest w szeregu halogenów w kuchni na długości 4 m
Bez podswietlenia tez bedzie napięcie, wystarczajace by lampki ledowe na 230V swiecily lekko. Ktoś napisał kiedys ze to napięcie ktore indujeje sie w przewodach od pól mg. wytwarzanych przez inne kable z prądami. Troche mi sie to wydaje za duże zeby moglo miec takie źrodlo ale ... spodobaly mi sie non-stop oswietlone schody w nocy. Pewnie możne to zewrzeć...
L,N,P/E są potzebne do gniazdka które jest zintegrowane z włącznikiem (jak na obrazku). Ok, wszystko jasne. Możesz to zrobić tak jak kol. (at)panzewsi. Te trzy łączniki schodowe wymienić na przyciski dzwonkowe, jak zakupisz tej samej firmy, to ramka i klawisz będą pasować. W puszce do której podłączona jest lampa montujesz dopuszkowy przekaźnik bistabilny,...
Z twojego opisu wnioskuję że : 1- Nie mamy tu do czynienia z gniazdkami 2-Nie mamy do czynienia z wyłącznikami pojedyńczymi Mamy natomiast do czynienia z układem schodowym- powinieneś mieć dwa wyłączniki schodowe. Powinieneś zacząć od wykręcenia żarówki /tej która ma się zapalać z wyłącznika- jeśli są dwie to wykręć obie / , odpięcia wyłączników, a...
Kolego tyqva , to jest argument praktyczny, nie siłowy. Możesz, dla potwierdzenia przeprowadzić doświadczenie i spróbować to, co zaproponowałem. Pomieść te wszystkie żyły przewodów w puszce, i dodatkowo wyprowadź 6 żył do łącznika podwójnego, jak na rys. w poście tytułowym. Masz dobry sposób na to, by to zrobić? Bo ja już widziałem różne wynalazki z...
Ale autor dokładnie przedstawił sedno tego o co mu chodzi: Też to widzę tak, jak narysował to (at)tyqva w #5. Idea jest prosta - dwa źródła światła i dwa łączniki, z których niezależnie steruje się obydwoma źródłami. Czyli chodzi o układ schodowy, a dokładniej dwa bliźniacze układy schodowe z podwójnymi wyłącznikami. To wystarczająca porada, chyba...
Zdjecie z dwiema puszkami to ten wlacznik podlaczylem zeby tylko miec swiatlo. Poprostu stary wlacznik wykorzystany. Ale ledy i lampa glowna dzialaja. Tylko wiadomo na dole nie moge gasic swiatla
Skontaktuj się z elektrykiem, który wykonywał tę instalację. Bo tam jest za mało przewodów. Układu schodowego nie da się zrobić na trzech przewodach, potrzebne są jeszcze dwie żyły korespondencyjne.
Witaj, podłączasz PE do 1, L do 9, N do 10. Jeśli masz dwa takie aparaty, łączyć je możesz w układzie schodowym, w/g diagramu z lewej strony. Lecz wtedy ( z opisu wynika ) kanały L2, L3, L4 są bezużyteczne. Dla pojedyńczego włącznika mostkujesz 3 i 8, LC1 pusty.I pamiętaj, diagram nie musi przedstawiać połączeń ochronnych, te sprawy dotyczące bezpieczeństwa...
Tak. Brakuje przewodu ochronnego w układzie.
Nie ma takiej możliwości bo stracisz funkcjonalność układu schodowego.
Witam Ja też kiedyś miałem problem z wyłącznikami schodowymi. Układ "schodowy" można zrealizować na kilka sposobów Jak się połączy niepoprawnie, ale poprawnie układowo wszystko będzie działać tylko co jakiś czas wywala bezpieczniki. Pisząc niepoprawnie myślę o takim połączeniu w którym do każdego wyłącznika doprowadzona jest "faza"i "zero", a żarówki...
Ok czyli rozwiązanie sytuacji może być takie, że jedna lampa będzie na schodowym a druga będzie zapalać się tylko z drugiego schodowego? Nie. Trzy żyły z sufitu (L, N i PE), czyli oprawa może być załączana tylko "na raz" - wszystkie źródła razem. Na układ schodowy (a w szczególności podwójny) też jest za mało żył pomiędzy łącznikami.
Dzięki kkas12 za wsparcie. Udało się zrobić identyfikacje przewodów. Instalator totalnie mnie zaskoczył bo w puszce z której idzie zasilanie lampy w holu umieścił włącznik krzyżowy :) a ja byłem pewny że tam musi być schodowy WS2. Jak widać nic nie musi. :) Udało się w pełni odtworzyć nawet żyły PE. Układ niestandardowy oparty wyłącznie na przewodach...
Układ z #10 owszem załączy ale...nigdy nie rozłączy?! Wersja z dwoma kanałami radiowymi byłaby najpewniejsza w działaniu (jeden przycisk załącza, drugi wyłącza). Skoro jest radiolinia jedno-kanałowa to można ją wykorzystać jako przełącznik w układzie "schodowym" i w ten sposób uzyskać wszystkie kombinacje wymienione w poście #8 Należy również zadbać...
Nie wiem czy się rozumiemy, ale Kolega chce mieć układ "schodowy" a w którym funkcję jednego z przełączników będzie pełnił przekaźnik, tak? Jeśli dobrze się domyślam, to wystarczy najprostszy przekaźnik ze stykiem przełączanym (styki będą przełączać się tak jak w schodowym), np. taki [url=http://www.fif.com.pl/produkt/59/91... A żeby działał tylko...
Chodzi mi o to aby można było włączyć i wyłączyć wentylator z 2 miejsc. 1. Włącznik włącza alarm oraz wentylator 2. Włącznik włącza tylko wentylator. Jeśli włączniki mają działać niezależnie, to potrzebny jest układ schodowy, co uniemożliwia sterowanie alarmem i wymaga innych włączników. Jeśli ma być zgodnie z twoim opisem to musisz się zdecydować...
Czy na Twoim schemacie patrząc od strony zasilania w wyłączniku jest podpięty zacisk L1? NIE!! W pierwszej puszce masz połączyć przewód brązowy L z niebieskim np za pomocą kostki i wpiąć pod zacisk L. Przewód żółtozielony pod com w jednym i drugim wyłączniku. W drugiej puszce przewód niebieski pod L brązowy pod L1. Koniec.
Możliwe, że nie jest to układ schodowy, a inny układ który w efekcie końcowym działa tak samo. Po jednej i drugiej stronie korytarza mogę włączyć - wyłączyć światło.
Przepraszam za niedoprecyzowanie. Przełącznik Tuya Zigbee z wyprowadzeniami L N L1 S1 . Połączenie w układzie schodowym ale to chyba akurat nie ma znaczenia.
Szczerze mówiąc nie wiadomo o co chodzi :-). Opisz dokładniej instalację, czy układ łączników krzyżowych/schodowych jest już spięty? Te przewody które pokazujesz wychodzą z sufitu? Bo napisałeś tak chaotycznie że trudno wydedukować w czym jest problem...
wtedy tradycyjny układ schodowy powinien zadziałać. Tak masz rację zadziała schodowy. Dodano po 51 https://obrazki.elektroda.pl/4602622600_... Wg mnie powinno to wyglądać tak . Oczywiście pod moduł podłączyć N i L
Temat powtarza się na forum ale ja mam chyba trochę inny problem Też witam. Problem jest wciąż ten sam. Wybujałe ego i kilka drucików które kolegę frustrują. Wpisałem w google grafika Dodano po 9 Proszę o opinię na ten temat i rozwinięcie tematu Opinię dostałeś, a rozwinięcie to tylko takie, że ten układ schodowy jaki masz, od wielu lat jest niepraktykowany.
gdyby zastosować przełączniki dwuklawiszowe? Jest to możliwe na łącznikach schodowych podwójnych. Klawisze A w obu łącznikach sterują niezależnie źródłami 1 i 3. Klawisze B obu łączników są skojarzone w układ schodowy i sterują źródłem 2.
To może ja mam pecha :( Bo jakoś notorycznie otrzymuję 3L+PE, czego za tragedię nie uważam. Dlatego nie uważam, bo przewod ten mogę wykorzystać i w układach schodowych jak i w układach z wyłącznikami świecznikowymi. Natomiast przewodu 2L+N+PE już w układzie schodowym ze względu na obecność niebieskiej żyły nie wykorzystam. Bez względu na to co kolega...
Spróbuj go zdemontować i testowo podepinij do niego zwykła żarówke. Zobacz czy działa jako on/off (jako zwyklywlaczbik) bez parowania w układ schodowy. Jeśli nie zadziała też tak to na gwarancje go. Piszesz że działal pół roku.
Lampa Y i Z zapalana z góry i z dołu, każda osobno Masz na myśli dwa oddzielne układy schodowe (lampa Y i Z) Lampa Y będzie działać w układzie schodowym, natomiast z lampą Z będziesz miał problem, aby to działało jako układ schodowy.
Proszę o pomoc w jaki sposób podłączyć kabelki. Czy one w ogóle są przystosowane do układu schodowego?
Myślę, że można by spróbować zaadaptować starodawne układy, chociaż widziałem je niedawno zastosowane do kinkietu - chodzi mianowicie o dwa układy: "wyłącznik schodowy" i ewentualnie "wyłącznik hotelowy" Niestety nie mam teraz technicznych możliwości znalezienia i dołączenia tych schematów, ale może przeszukaj Elektrodę i szerszy Internet stosując powyższe...
Choćby czy wyłącznik jest elektroniczny (dotykowy) czy zwykły mechaniczny a może jest tam układ schodowy ? Postaw się w mojej sytuacji - i na podstawie tego co napisałeś wywnioskuj co się stało - nigdy mnie nie było na miejscu zdarzenia, nie wiem jak jest wykonana/pomyślana instalacja. NIe wiem jak wygląda pomieszczenie. Nie wiem czy ktoś z użytkowników...
ja mam Legranda . Może Cariva? Przykład który podałem w poście #2 nie był odosobniony.
Witam, Pomoże ktoś z szanownych kolegów jak podłączyć ten przełącznik ZBMINI L2 do układu schodowy - krzyżowy - schodowy w starej instalacji. Przełączniki bistabilne Schneider SEDNA. Pozdrawiam
Z jedną czujką może być mały kłopot, bo będzie ona umieszczona na wprost osoby wchodzącej/schodzącej, przez co może mieć problemy z wykrywaniem ruchu. Ale póki kable jeszcze nie są ułożone można wypróbować taki układ...
A niby dlaczego? Bo w układzie schodowym jak przestawisz oba wyłączniki w drugie położenie to światło się wyłączy (zakładając, że początkowo było wyłączone) - pierwszy włącza a drugi wyłącza. Chyba, że jakiś inny układ rozumiemy jako schodowy.
Łącznikami schodowymi i krzyżowym. W sensie nastąpiło przerwanie obwodu łącznikiem a pokazało napiecie 78 V.
Pierwszy układ to podłączenie automatu schodowego drugi podłączenie 2 wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego trzeci praktycznie identyczny co pierwszy z tym że są 2 przyciski. Do dzieła, jak będą pytania to pytaj.
Witam szanowne grono. Czy może ktoś podzielić się wiedzą na temat dostępności lub wskazania konkretnego modelu sterownika oświetlenia z funkcją sterowania WiFi dla układu schodowego. Mam standardową instalację schodową między domem a altaną ogrodową i chciałbym mieć możliwość zapalania światła, także poprzez apkę i wifi.
A co to jest "F"? Tam nie masz przewodu "N", ale żyłę sygnałową, niezgodną z kolorystyką. Ten układ, który zrobiłeś nie bedzie działał prawidłowo jako układ schodowy. Oczywiście obecnie możesz załączyć i wyłączyć każdym z tych łączników, ale jak załączysz jednym to drugim już nie wyłączysz, a przecież w połączeniach schodowych chodzi o to, zeby każdym...
Są trzy układy schodowe, wadą opisywanego jest to że mało elektryków zna ten układ . Jeden układ nie jest stosowany ze względu na możliwość powstawania zwarć.
Nie zwalaj na sprzęt tylko pięć razy sprawdź połączenie. Układ dwa schodowe i jeden krzyżowy na środku i jeszcze to wszystko razy dwa i we wspólnych puszkach to mocno skomplikowane, łatwo się pogubić; wielokrotnie ratowałem mniej cierpliwych wykonawców, jak już się poddali.... A czasem porzucali klienta mówiąc, że coś jest w kablach i "się nie da" Pozdr....
Oczywiście. Zastosuj układ schodowy (krzyżowy). Albo przekaźnik bistabilny.
Jeżeli faktycznie tak wyglądają żyły w przewodzie pomiędzy włącznikami, to w żadnym wypadku nie można zastosować układu schodowego sterowania oświetlenia.
Światło jest budowlane, wymagające tylko N i E. Nie ma czegoś takiego. Każda instalacja wymaga żyły ochronnej, nawet jak odbiornik jest w klasie II. Skoro chcesz mieć układ schodowy, to pomiędzy puszkami gdzie będą te łączniki potrzebny jest przewód minimum 4x1.5, a bardziej wszechstronny to 5x1.5. Na twoim rysunku takowych nie widać. :cry:
Musisz zastosować układ schodowy.
Są gotowe zestawy wyłączników, ale zazwyczaj nadajnik na baterie. Tu masz filmik jak zrobić układ schodowy z jednym wyłącznikiem radiowym. [url=https://youtu.be/qrJY0tviJIE]Link
Ale kolega nie zrozumiał chyba. Kolega zrozumiał tak, jak kolega opisał, czyli jaka jest różnica w oprzewodowaniu przy zastosowaniu łączników pojedynczych albo podwójnych. Napisałem, że żadna. Natomiast inną kwestią jest, że kolega z końca tego układu schodowego zamierza prowadzić obwód oświetlenia dalej i oczywistym jest, że w takim przypadku żyła...
Napisałem wyraźnie - w miejsce LED 12V wstawiasz przekaźnik z cewką 12VDC i stykami 230VAC (np. F&F PK-1P-12V). Gotowe. Co mają łączyć styki tego przekaźnika? Na to pytanie odpowiesz sobie rozrysowując typowy schemat układu schodowego z dwoma łącznikami i uzupełniając go o równoległy fragment obwodu łączony stykami tego przekaźnika. Z tym już sobie...
Człowiek uczy się przez całe życie... ;) Ale w twoim wypadku wystarczą dwa Schodowe. Krzyżowe dajemy dopiero od 3 punktów wyłączenia - wtedy dwa Schodowe są skrajne, a krzyżowe pośrednie. Taki układ jest np. na klatkach schodowych w blokach, gdzie jest wyłącznik na każdym piętrze.
kupiłem bliźniaka z rynku pierwotno-wtórnego Po takim zakupie dobrze jest zlecić kompleksowy przegląd instalacji kumatemu elektrykowi. Brak informacji o tym, która skrzynka jest czyja, to dopiero początek problemów. Za chwilę będą pytania o to jak połączyć gniazda, gdy z puszki sześć drutów wystaje, albo o montaż wyłączników w układzie schodowym.
I rzeczywiście inaczej. Inaczej niż wymagania autora. Bo autor wymaga - włącznik A (włącza/wyłącza) kinkiet A - włącznik B (włącza/wyłącza) kinkiet B - włącznik C (włącza/wyłącza) oba kinkiety A i B Ale chyba w dziale Elektryka domyślne działanie takich układów to włączanie i wyłączanie każdym wyłącznikiem niezależnie od stanu wyłączników pozostałych...
Witam. Mam na klatce schodowej położoną instalację jak pod typowy układ schodowy, to jest do puszki włącznika na dole doprowadzone zasilanie, odczep na odbiornik/lampę i komunikacyjny do góry. Chcę wykonać za pomocą sterownika podświetlenie stopni z kaskadowym załączaniem. Na zdjęciu wstępnie wybrany sterownik, z tym że nie wiem, jak rozwiązać podłączenie,...
Podpowiem troszkę, zobacz na schemat najprostszego układu schodowego (taki jak stosuje się na klatkach schodowych) i pomiędzy przełączniki (tutaj są twoje nity) wstawiasz po prostu 5 linii. Proste i łatwe do zrobienia w parę minut.
Pierwsze co sie rzuca w oczy to układ sterowania do taśmy LED rgbw wymaga takiego połączenia.: 230v- > zasilacz ->dwa przewody do kontrolera rgbw-> KKONTROLER ->PIĘĆ przewodów do taśmy RGBW. Przewód 2x0.7 jest zbyt cienki jeśli chodzi o wykorzystanie go pomiędzy zasilaczem a kontrolerem. Ogólnie to nie umieściłeś na rysunku kontrolera. Nie uda się zastosować...
układ schodowy schemat układ wyłącznik schodowy schemat układ schodowy
kosztorysy elektryczne oporność kabel antenowy oscyloskopy naprawa rubens
wzmacniacz kleopatra wst102 wzmacniacz kleopatra wst102
Czyszczenie parownika pompy ciepła - krok po kroku Wtyczki konsoli zegarów Iveco Daily 2003 - opis