Drut miedziany z wielkim krokodylkiem (mniej więcej jak w przewodach rozruchowych do auta) był przy pralkach SHL z lat 50. One nie miały drugiej klasy izolacji a w tamtych czasach ochrona przeciwporażeniowa była przez uziemienie. Pralka Frania też była w drugiej klasie. Były też wirówki z NRD do których w komplecie był gumowy nadmuchiwany torus służący...
Nie skuteczne zerowanie lub może grzałka nieć dużą upływność. Sprawdz uziemienie to jest bolec .
Witam Problem zauważyłem dopiero teraz gdy zmieniłem pralkę na nową ale myślę, że istniał od początku bo stara pralka tez powodowała mrowienie na dłoniach po dotknięciu obudowy. Otóż po podłączeniu pralki gdy stałem na płytkach w samych skapetach bęben i obudowa kopały w klapkach byłem, że tak powiem bezpieczny. Zacząłem majstrować przy gniazdku i nawet...
Czy w gniazdku jest uziemienie?
przeciwzakłóceniówka i hydrostat wyglądają na sprawne To że wyglądają na sprawne, nie znaczy że takie są. Spróbuj dmuchać w hydrostat i sprawdź czy przełącza. Gdyby uziemienie było sprawne pralka nie kopałaby prądem. Pomiń filtr pz i sprawdź probówką czy jest przebicie na obudowie.
tylko nadal martwie się o to dodatkowe napiecie 70 V Tym sie nie martw. Prawidłowy objaw nieuziemionej pralki. Tak naprawdę, to napięcie jest jeszcze trochę większe.
konstrukcję uziemiając moge podpiąc do drabiny Nie oszczędzaj na kablu. Czy uziemienie pralki też byś podpiął przez barierkę na schodach ?
To jest uziemienie pralki i jest właśnie tam wpięte w okolicy łozysk, pod kołem zamachowym....
Miało to zostać zrobione w tym tygodniu, a tu klops z pralką. Najpierw zrób to uziemienie a dopiero potem mów o klopsie . Bez uziemienia "kopie" kazda pralka , nawet ta przywieziona prosto ze sklepu .
Slawek elpro sprawdzić uziemienie zasilania pralki, odpiąć uziemienie silnika. Aha no i jak pisał kolega alekt77 sprawdzić zimne luty na module mocy najlepiej pod lupą, przelutować na nowo.
Tak przewód żółto-zielony to masa i nie zaizolowany mógł zrobić zwarcie z przewodami od popy (różowy i brązowy). Przewód zielono żółty choćby dotykał obudowy to nie może zrobić zwarcia bo to jest uziemienie całej pralki połączone między innymi z obudową. Pan napisał że ''po około 10 minutach tylko błysk pod pralka i zrobiło zwarcie,'' Często ludzie...
Rozumiem że wiesz gdzie szukać? Czy możesz rozjaśnić co masz na myśli? Czy chodzi Ci o uziemienie?
A skąd wiesz, że powinieneś mieś w gniazdu uziemienie.
Witam, Od jakiegoś czasu pralka (indesit wisl105) wybija mi bezpiecznik przy włączeniu. Wcześniej nie było najmniejszego problemu. Po podłączeniu do innego gniazdka pralka działa ale za to kopie prądem. Chciałbym zapytać czy to wina gniazdka czy pralki... W obu gniazdkach są bolce ale nie wiem czy jest uziemienie.
Rozumię że wypiąć go w miejscu gdzie przewód zasilający wchodzi do pralki ? co uziemienie ma do sterowania silnikiem ? Kabel wpinany w płytkę sterującą pralką ma tylko 2 kable więc uziemienie nie dociera do niej.
przekazniki cykaja ,narazie pomogło uziemienie gniazda pralki.
Witam, Chciałbym sprawdzić czy silnik w pralce jest sprawny. Czciałbym podłączyć go na krótko ale na necie jest dużo informacji jak to zrobić ale dla wtyczked od silników ze szczotkami 8-9 pinów. Ja ma sinik Samsung DC93-00586A z tylko trzema pinami i nie wiem jak to podłącyć aby go nie sfajczyć jeżeli jest sprawny. Dane silnika Brushless DC Motor 93C...
Może słabe uziemienie obudowy? Może masz jakąś wędrująca elektrostatyczność, którą trzeba uziemić? Zbadaj skuteczność i jakość połączeń przewodu ochronnego?
Sprawdź przewód ochronny w pralce (cały) od wtyczki do połączenia w pralce i w gnieździe (na ścianie) czy jest prawidłowe uziemienie (zerowanie) !
Niczego nie zwierasz. Uziemienie powinno być podpięte do metalowych części przewodzących urządzenia, które nie są podłączone do ukladu czynnego. Nie uziemienie, bo uziemienie miała pralka frania. Dziś nie stosuje się uziemienia, tylko przewód ochronny. Nic z tych rzeczy, żaden przewód ochronny. Trafo z ktrego zasilasz pewnie jest w 2 klasie i ma dzielony...
To zacznij od sprawdzenia prawidłowości zerowania pralki, chyba że Ci życie niemiłe. Takie objawy mogą świadczyć o tym że bolec "wisi w powietrzu". Najlepiej jakbyś po prostu porządnie uziemił pralkę osobnym przewodem, robiąc układ TN-C-S (o różnicówce to nawet nie wspominam).
Wymontowałem ten nowy zakupiony kondensator (FILTR PZ). Na jego obudowie było ( oczywiście po włączeniu pralki go sieci 230 V), napięcie rzędu 93 V, które nie zależało np. od obrotów silnika, pracy grzałki czy elektrozaworów. To jest właśnie jak najbardziej prawidłowy objaw przy nie uziemionej pralce. Zajmij się uziemieniem, a filtr zostaw w spokoju.
uziemienie/bolec ochronny = zabezpieczenie
Przepraszam, źle napisałem. Kładę nowy przewód trzyżyłowy z rozdzielnicy, więc nie muszę wpinać tam z powrotem starego. Drut zostawiam jak jest w ścianie, ale nie łączę go z nową instalacją, a styki ochronne gniazdek łączę z PE przewodu trzyżyłowego z rozdzielnicy - czy dobrze rozumiem? Nie spotkałem dotąd pociągniętego uziemienia do mieszkania w ścianach...
https://obrazki.elektroda.pl/1299175000_... Tak powinna wyglądać wtyczka i gniazdo w Danii.
Witam, jeśli wezmę L i obudowę to też mam 230v może być, jak masz w gniazdku czy instrukcji elektrycznej uziemienie podłączene do jednego z przewodów zasilania. Odłącz uziemienie od filtra pz i zobacz czy nadal jest napięcie 230 V na obudowie pralki.
No ale pewnie te przewody do pralki i żelazka są zakończone gniazdkami - o maksymalnej obciążalności 16 A - tak że te bezpieczniki 25 A to trochę dużo :-)
Przyczyną była blokada drzwi, odpioł się bronzowy kabelek, po podpieciu wszystko wróciło do normy. A może mi ktoś jeszcze powiedzieć dlaczego jeżeli nie jest podpięte uziemienie do pralki to na obudowie jest ~102V ?
Już z rok wstecz opisywałem taki/podobny przypadek z którym mierzyłem się. Historia taka że w bloku z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku istnieje instalacja dwuprzewodowa (nawet miedź). W pewnej łazience kładziono glazurę i przenoszono gniazdo w wygodne miejsce jednocześnie wyposażając w tzw. uziemienie które podłączono do stalowej instalacji wodnej....
Luźny przewód to uziemienie zbiornika pralki najprawdopodobniej i nie ma związku z usterką. Jeśli do tej białej skrzynki biegną przewody to będzie to część elektroniczna. Pralka działa jakiś czas czy została podarowana zepsuta? Niech Pani wezwie serwisanta bo jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś ingerował w tą pralkę i będzie potrzebny fachowiec by...
Co do 7 to podłączenie do kranu jest dość dobre, ale nigdy nie wiadomo, czy te rury nie przechodzą w jakiś plastik w ścianie. A moja babcia to wkładała uziemienie od pralki w doniczkę, co nie jest oczywiście zalecane :-).
Ale jeżeli bawisz się troche lutownicą to niezastapionym sposobem jej uziemienia jest grzejnik, chyba ze mieszkasz w domku gdzie załozyłes sobie uziom lub podłączych się pod bednarkę odgromnika (piorunochronu) - mówie cały czas o sieci bez przewodu ochronnego. Czasami miałem w rękach lutownice! Kiedyś kumpel chciał się napić wody z kranu a jego sąsiad...
To jeszcze dobrze by było nie zapomnieć o ochronie p.porażeniowej - w zależności od tego jaka jest instalacja uziemienie/zerowanie (silnika/stołu, jeśli będzie metalowy). Jednym słowem - warto pokazać tę konstrukcję elektrykowi przed rozpoczęciem użytkowania.
Nie mierzyłeś prądu tylko napięcie ale to mało ważne. Tak małe wskazanie woltomierza może być zwyczajnym błędem, może się coś indukować itd. Ale dla własnego bezpieczeństwa znajdź dobrego elektryka, niech pomierzy oporność izolacji, niech po ludzku podłączy ci tą łazienkę. Powiem szczerze, że ja nie mógłbym normalnie spać z myślą, że żona wstawia pranie...
OK, Dzięki wielkie! //Dopiero teraz zauważyem, że jest tylko 5 przewodów- 6ty to uziemienie...
Prawdopodobnie nie ma tam szczotek Dodano po 1 Jest tam 6 kabli, z czego jeden to na pewno uziemienie, czyli zostaje 5 kabelków.
Kol.NIEBIESIPOLO napisz jaką masz instalację odbiorczą,jaki praekrój przewodu w tym gniazku pralki, jakie zabezpieczenie.Być może jest mały przekrój przewód PEN odpaliło, a na dodatek twoja pralka ma przebicie lub uszkodzoną izolację.Pozdro.
Ja bym radził poczytać instrukcje jakiejkolwiek pralki. Wszędzie jest napisane, że ma byc dołączona do instalacji z kołkiem zerującym. To, że uziemienie pralek jest jak najbardziej wskazane jest oczywiste bez czytania instrukcji. Ja się pytam o coś innego, a mianowicie w jaki sposób te uziemienie wpływa na awaryjność elektroniki.
O ile się nie mylę to coś z silnikiem, sprawdź szczotki, a na początek odłącz od silnika uziemienie (żółto zielony przewód).
Być może temat był już poruszany na Forum - nie mogłem znaleźć informacji. Problem polega na nieprawidłowej pracy pralki (jak w tytule). Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem elektrykiem i pewne moje określenia mogą być niefachowe. 5-letnia pralka ustawiona w łazience po remoncie i podłączeniu do gniazdka z uziemieniem (budynek wielorodzinny...
W jaki sposób uziemienie w gniazdku zapobiega porażeniu prądem w łazience np. jeżeli wyleje pralka i będzie "przebicie" ?
przed usterką zasilacza miałem przebicie na obudowie automatu w ręce nie kopało ale prubówka się świeciła Proponuję sprawdzić uziemienie zanim kogoś zabije. A filtr możesz na przewodach wstawić nawet od pralki jak się zmieści.
Grzałka będzie pasowała .Przewód zielono-żółty to uziemienie ,zrób oczko i podkręć pod śrubę M-6 ,pozostałe wsunąć na konektory grzałki.
Witam Niedawno nabyłem nową pralkę automatyczną i po dotknięciu bębna oraz przy wyciąganiu prania pralka kopie (na oko 115V ), podłoga jest betonowa (kafelki), gdy stanę na suchym ręczniku jest ok, nic nie kopie. Gdy dotykam bębna i kranu z umywalki również kopie. Podobnie jest gdy dotknę obudowy komputera i kaloryfera centralnego ogrzewania (podłoga...
Witam, mam silnik z tej pralki, jeśli ktoś wie jak go podłączyć to byłbym wdzięczny za pomoc. Szukałem na forum ale nic na jego temat nie ma. Silnik ma 6 wyjść: pomarańczowe, szare, czerwone, niebieskie, czarne, białe oraz uziemienie. Pozdrawiam.
Sprawdzałeś przy skrzynce z bezpiecznikami czy uziemienie jest dobrze podpięte?
Najwyraźniej ktoś już przerabiał kabel do tej pralki bo masz jeden bolec podpięty do obudowy metalowej a to śmiertelny błąd. Wtyczka powinna mieć dziurkę z uziemieniem i tylko to uziemienie ma mieć połączenie z obudową pralki i to jest warunek konieczny żeby można było ją używać. Może być silnik spalony, może przeciekać ale uziemienie rzecz święta.
Grzałka nie posiada czujnika temperatury, do grzałki dochodzą 3 przewody z czego jeden to uziemienie.
miernik przebicia absolutnie nie pokazuje nawet na zakresie do 20 Mega Ohm "Miernik przebicia" czyli multimetr, napięcie probiercze 9V? Wymień grzałkę, a jak nie chcesz wymieniać w ciemno to ją odłącz (zasilanie, nie uziemienie!) i sprawdź czy pralka ożyje. I nie odłączaj już żadnych uziemień bo zrobisz sobie krzywdę.
O ile instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, to w puszce powinno być 6 przewodów (tzn. powinny być 3), po 2 z każdego koloru. Te same kolory powinny być połączone ze sobą. Zasilanie to brązowy (L) i niebieski (N), a żółto-zielony to uziemienie/ochronny (PE).
Szanowni Państwo: Dla potomnych zostawiam informację, że błędy wskazywane przez sterownik pralki Bosch są mijające się z faktycznymi przyczynami usterek - tylko po to, żebyśmy wszyscy płacili niemcom sowicie za wymianę jednego z modułów. W moim przypadku pomimo wyrzucania błędu o niezamkniętych drzwiach pralki, okazało się, że zgodnie z moim przypuszczeniem...
.... "Przewód PE jest wyprowadzony z uziemienia lokalnego(najczęściej z piwnicy) do tablicy rozdzielczej,a z niej do puszek rozdzielczych. I z zasady z tablicy rozdzielczej prowadzi się każdy przewód PE osobno do każdej "puszki łączeniowej",czyli do każdego pomieszczenia."... Albercik, i według ciebie to jest TN-S? Brawo... Gdzie w tym opisie masz...
no a teraz mam rozdzielony przed roznicowka na N i PE (oczywiscie za licznikiem)... czyli co? teraz trzeba wykopac uziemienie i wszsytko porozdzielac i zostawic 3 fazy i zero w spokoju a PE podciagnac z bebna z pralki zakopanego na 1,5m ???
podpiete 2 kable teraz wpadłem na pomysł aby odpiąć uziemienie od grzałki i pralka hula jak nowa
Projekt fajny, niemniej, uzbierało mi się kilka uwag; Czysto technicznie: - czy aby na pewno ścieżki nie mogły być grubsze? Roboty nie miałbyś więcej, niezawodność wiele większa, a i wytrawiacza zużyłbyś mniej... Według mnie można było wszystkie ściezki pogrubić 2x. - dlaczego zabrakło diody blokującej przepięcia / samoindukcję z przekaźnika? - powyższe...
W tej chwili jestem w pracy i nie mogę wejść do tej łazienki, ale wydaje mi się, że uziemienie jest. Była już tam podłączona pralka i wszystko było w porządku (z tego co mi wiadomo, ponieważ dopiero się wprowadziłem do tego mieszkania). Gdyby jednak uziemienie było, to to co mogłoby być przyczyną występowania tych prądów?
Chciałem wymienić ten przewód od sztycy do skrzynki ( ok 3 m ) na miedziany, zrobić uziemienie ( chociaż zmywarki i pralki). Ktoś może coś poradzić? Jaki może być tego koszt? Czy do uziemienia można wykorzystać nieużywaną ocynkowaną rurę od wody ( ok 40m długości )? Czy uziom szpilkowy z bednarką będzie lepszy ? Co to znaczy "lepszy" ? Czy kolega dobrze...
Ten sam problem będzie występował w przypadku wszystkich odbiorników I klasy ochronności np. pralki. Takie odbiorniki wymagają podłączenia przewodu ochronnego PE. Gdy takiego przewodu nie ma to należy podłączyć PEN, zero, lub uziemienie w zależności od rodzaju instalacji.
Uziemienie jest w gniazdku? Do sprawdzenia grzałka.
Uziemienie jest, napięcia też. Obok pracuje suszarka tej samej firmy i bez uwag. Tylko ta pralka fiksuje.
Hmm, cokolwiek miałoby to oznaczać, to nie wiem. Wiem tylko, że instalacja jest nowa, gniazdka mają uziemienie (taki bolec), a pod to samo gniazdko podpięta jest pralka. I jak sama pralkę włączę, nie ma tego problemu.
Witam! Pralka zaczęła wywalać wyłącznik przeciwuziemieniowy (chyba to się tak nazywa). Jak tylko podłączę pralkę do sieci natychmiast wyłącznik wyskakuje. Wykluczam raczej usterkę filtra prądu (całkiem go wyjąłem i to samo, pomierzyłem miernikiem i nie ma przebić na filtrze). Na próbę odłączyłem uziemienie wenątrz pralki - wyłącznik nie wyskakuje, pralka...
Co ty wypisujesz!! To obojętne z której strony w gniazdku jest faza a z której 0. To nie prąd stały a zmienny. Ważne jedynie dla takich urządzeń jest prawidłowe podłączenie przewodu zerującego bo w miejscach wilgotnych jak łazienka brak uziemienia dla pralki moze skonczyć sie lekkim szokiem :cry: No i tu się mylisz owszem uziemienie jest bardzo ważne...
Rozkręcilam pralkę, patrząc od czola pralki od prawej strony, w dole obudowy bębna znalazlam coś co wygląda na grzałkę, odłączyłam uziemienie i włączylam program piorący. Pralka zaczęła pobierać wodę. Co powinnam teraz zrobić? Tzn. spróbować wymienić grzałkę samemu, jeśli tak to jak się do tego zabrać? Dziękuję za wszystkie poprzednie porady naprawdę...
Gdyby tak bylo to RCD byłby 1A, nie 3omA. Od pewneo czasu Cię obserwuję . Jesteś z tych elektryków żyjących własnym życiem. Też nieprawda - przy przerwie w PEN RCD nie zadziała bo prądy w RCD się zerują. Typowy przykład TNCS , pralka ma przebicie fazy na obudowę, na silniku czy grzałce Bolec nie podpięty i co myślisz że na obudowie będzie potencjał...
[quote="konos513"Odłączyłem tylko uziemienie grzałki, nie cała grzałkę. Zrobiłem to tylko do testów. W takiej konfiguracji nie wolno użytkować pralki- grozba porażenia prądem elekt.[/quote]Zgadza się wszystko co kolega pisze - wiem o ryzyku i mam tego pełną świadomość. Odpinałem też tylko uziemienie. Problem rozwiązany - wymiana grzałki rozwiązała problem...
Na początku lat 60-tych nie było nawet odbiorników które można było uziemić. Pralka "Frania" z plecionką drucianą zakończoną krokodylkiem słusznych rozmiarów.
Mam taki sam silnik i potrzebuje go podłączyć do prądu ale nie wiem jaki kabel gdzie http://i36.tinypic.com/30wq99c.jpg Oznaczenia Od lewej góry to Y X Z Od prawej góry W V U A tu kabel http://i38.tinypic.com/23ueg02.jpg Wiem jedynie że żółto-zielony to uziemienie
Też mam chyba podobny silnik. Właśnie rozebrałem pralkę Diana, poszły łożyska, reszta OK. Silnik jest prawdopodobnie typu SED-156/2/16 z 1980 r. Ma 6 końcówek z tego jedno uziemienie do masy kabelkiem zielonym
Witam. Sprawdzał Kolega moduł w okolicy przekaźników? Albo przepalony druk albo uszkodzony przekaźnik. Co do napięcia między masą a jednym przewodem, czy pralka jest uziemiona? Pozdrawiam.
Te uziemienie w rozdzielnicy jest gdzieś podłączone? Możesz pokazać zdjęcie rozdzielnicy?
Niech kolega na próbę odłączy uziemienie z grzałki i włączy pralkę a potem to samo z silnikiem. Może nie pomoże, ale zaszkodzić nie zaszkodzi napewno. Mozliwe, że z triak silnika będzie do wymiany.
Cześć. Potrzebuję uruchomić silnik od starej pralki, przeleżał kilka lat. Chciałbym go nie uszkodzić przy uruchamianiu. Z kostki silnika wychodzi kilka kolorów przewodów. Niebieski, żółty, pomarańczowy, czerwony, i 2 białe. Jak sprawdzić na którym może być faza. Neutral raczej niebieski, chociaż nie musi być. bo uziemienie idzie do obudowy oddzielnie.
Kup nowy silnik do pralki albo uziem pralkę.
instalacja 3 przewodowa uziemiona
Kolego,umiesz pomyśleć ? Pralki do niego nie włączysz.
Kolego leszek1550 dziękuję za lekturę. Prosiłbym jednak o wyjaśnienie bo w tym tekście nie mogę znaleźć. Czy mogę podłączyć uziemienie opaski na rękę do uziemienia instalacji w domu czyli do bolca w gniazdku? Czy mogę też uziemić lutownicę, która przecież powinna odprowadzać ładunki do ziemi. Nie chcę podłączać się tylko do danego urządzenia ponieważ...
Wymienić jeżeli to on jest winowajcą wybijania różnicówki. Może co innego wybija bezpiecznik :idea:
Kawałek zatynkowanego przewodu tak ok 5 metrów pod kafelkami po 120 zł za metr też firmy Damir nie przeszedł pomiaru IPZ. Zasilanie pralki i suszarki. Tragedia. Narazie uziemienie jest zrealizowane przez mostek kołek zacisk N. Żyła PE prawdopodobnie przywiera do N. Zaznaczan że robione przez swiadomego glazurnika i przewód nie uszkodzony.
I równocześnie zrezygnowałeś z korzystania odbiorników w I klasie ochronności? A powinieneś zacząć od ustaleni układu sieci zasilającej. Na bardzo starej umowie pisze TT. Żadnego nowszego dokumentu o zmianie tego nie widziałem. Co trzeba ma uziemienie - tak właśnie na początku było z TT: pralka miała linkę z zaciskiem na kran. Oczywiście, teraz to...
Motyl masz na myśli uziemienie czy takie zero z gniazdka ?
PS: Co do CMOS-ów mam duże obawy, że je uszkodzę podczas manipulowania, CMOS-y są bardzo wrażliwe, dlatego zwykle mają zabezpieczenia. Pewnie datasheet podaje informację o tym. Ale oczywiście skuteczność zabezpieczeń jest ograniczona, a dziś powszechnie stosuje się materiały, które łatwo się elektryzują - wystarczy przejść parę kroków, potem dotykasz...
nie wiem ale dziwi mnie to że jak odłączę uziemienie na filtrze napięcia to pralka działa jak należy a już sprawdziłem wszystko i przebicia nigdzie nie ma więc mam obawę że bez mechanika się nie obejdzie
Konektory na grzałce są zdaje się izolowane więc nie ma potrzeby ich izolować. Dwa skrajne interesują Ciebie. Środkowy to uziemienie, podłączone do masy pralki. Gdybyś nie wiedział jak wygląda grzałka to jest to ( oczywiście nie cała :D ) ta owalna blacha z nakrętką na kluczyk 10 na środku.
Jaki powinien być sposób postępowania w tym przypadku, aby wyeliminować usterkę? Uziemić pralkę. To nie jest usterka, a właściwość pralki nie uziemionej.
Rozumiem, że nie masz w ogóle przewodu uziemiającego? Obecnie (nowe instalacje w starych budynkach) robi się tak, że prowadzi się 3 przewody, a uziemienie z "0" jest spięte w skrzynce. W sumie na jedno wychodzi. Ma to swoje wady i zalety. Miałem w bloku uziemienie jako takie, ale ktoś za-----ł "bednarkę" w piwnicy. W takim układzie mostkowanie jest...
znadz dobre uziemienie spruby podlaczyc do rury wodociagowej
Nie chce się czepiać szczegółów ale wyłącznik różnicowo-prądowy nie reaguje na zwarcia w układzie zasilającywm. Pralka posiada coś takiego jak obudowa i uziemienie. Zanim będzie zwarcie ~20A między przewodami zasilającymi, znacznie szybciej będzie 0,03A do uziemienia - wyzwalające różnicówkę. Szczegóły już jasne?
Ale przecież pisałem że uziemienie w domu mam. Epoka pralki "Frani" dawno się skończyła. Ale u mnie nie ma żadnej rozdzielnicy......... itd Aż takiej "lipy" jak na zdjęciu się nie spodziewałem. Instalacja nie powinna być dopuszczona do eksploatacji.
Po różnych kombinacjach, gdy odłączyłem uziemienie od grzałki, tak 4 na 5 razy pralka zadziałała bez zarzutu. Jednak nie wiem co ją bol?i
a nie przeszkadza to że pomijam zupełnie teraz ten filtr przeciwzakłóceniowy i uziemienie?
(at)MARCIN.SLASK masz jakąś prostą metodę sprawdzenia? Zakładam, że jedna faza, ale mogę się mylić. Kiedyś razem z pralką, która kończyła program gasł stary komputer. Winny był brak uziemienia. O dziwo uziemienie jest i to sprawne tylko bolców było brak. Gniazda zmienione na uziemione i problem ustał, ale po tym wnioskuję, że mamy jedną fazę. Komputer...
Witam, znalazłem w czeluściach garażu silnik od pralki, który chciałbym użyć do innych celów. Silnik prawdopodobnie pochodzi od 20 letniej pralki dewoo, na silniku znajduję się oznaczenie Dwm 2500np. Są trzy przewody fioletowy niebieski i biały (i uziemienie), jak uruchomić to ustrojstwo?
Witam, Pralka wyświetla błąd e54. Pralka działa normalnie do pewnego momentu, pobiera wodę, pierze, wiruje jednak jak dochodzi do pewnego momentu zatrzymuje się zegar i dalej nic się nie dzieje. Zastosowałem się do porad z innych tematów i właściwie wszystko wskazuje na elektronikę. W jednym z tematów przeczytałem, żeby odłączyć uziemienie od silnika...
Po ktoryms uruchomieniu pokazało E54 co wskazywaloby na silnik albo grzalke/rzadziej. Dodano po 9 Zdjęto uziemienie z silnika.. silnik ruszyl. Wysuszono, oczyszczono, przedmuchano suszarką. Po czym problem nie pojawil się na razie. Po kilku praniach z powrotem dalem uziemienie i dalej działa.
No rozumiem. Obudowa pralki jest uziemiona. Gniazdo z polcem i bednarka w ziemi rezystancja 20ohm ? Zadziala bezpiecznik ? Dodano po 15 Nie musze podzialu robic przed RCD jak pisza.Wystarczy ze uziemienie obudowy bedzie bezposrednio do ziemi
zielono-żółty - uziemienie czarny - faza niebieski - neutrealny Jeśli nie ruszy to potrzeba będzie jeszcze kondensator rozruchowy pomiędzy kablem fazowym a kablem koloru szarego. Na zdjęciu wyraźnie widać ze jest to silnik komutatorowy gdzie kondensator jest zbędny.Kondensator stosowany jest tylko przy silnikach klatkowych.
Co mi po tym linku, jak pralki wlaczyc nie moge wo gule... Uziemienie jest dobre Dodano po 1 Ale po dzisiejszej zabawie z ,,pralka,, jest błąd E69 szukałem w internecie nie ma go, co oznacza?
Niestety w instrukcji jest jedynie napisane: Zasilanie i uziemienie • Bezpiecznik lub rozłącznik prądu zmiennego 220 - 240 V / 50 Hz • Osobne rozgałęzienie obwodu zasilania obsługujące wyłącznie pralkę. Na tabliczce również brak informacji
Dzięki za odpowiedź. Ja zacznę od tego że mam umówionego elektryka który zrobi porządek z instalacją w kotłowni, bo też jest dwużyłowa a chcę mieć uziemienie do pompy obiegowej oraz pralni (pralki). Dopiero po tym będę myślał o UPS. Pozdrawiam
uziemienie pralki frania uziemienie gniazdka pralki uziemienie robocze uziemienie ochronne
alarm micra świecą diody laptopie tranzystor bc337
bateria wylewka 17mb130p firmware
Jak uzupełnić ciśnienie wody w kotle gazowym? Lokalizacja bezpiecznika sondy lambda w VW Jetta 2011