Procesor lepiej wyjąć wystarczy że coś tylko nie będzie delikatnie łączyć na którejś nóżce i będą dziać się cyrki a co do czyszczenia to najlepiej myjką ultradźwiękową i tak jak kolega mówił woda i izopropanol
Wyjmowałeś procesor i pamięć?
Jak rozebrałeś dokładnie to wyjmowałeś procesor z soketu?
Tak to jest puste pole.Więc jeśli wyjmowałeś procesor i je wyrwałeś to nie będzie przeszkadzać.
Teraz schemat dobry ale... Brak złącza do programatora isp, a chyba nie chcesz za każdym razem do programowania wyjmować procesora.
Jeszcze jedna sprawa, jeśli wyjmowałeś procesor to sprawdź czy na pewno zapiąłeś go dobrze w gnieździe tym zatrzaskiem.
Procek zdejmowałem i wymieniałem pastę natomiast płyty nie ruszałem Do wymiany pasty nie trzeba wyjmować procesora, wystarczy zdjąć chłodzenie. Czy podczas demontażu CPU nie uszkodziłeś pinów w sockecie płyty głównej? P.S. Masz podpięty do płyty głośniczek systemowy? Jeśli nie, to podepnij i sprawdź czy po włączeniu płyta wydaje jakieś dźwięki.
Dzwięki ze speakera oznajmiają uszkodzenia płyty głównej lub jednego z podzespołow. Wyjmowanie procesora metodą "siłową" zapewne dało mu się we znaki powodem problemu może byc uszkodzenie procesora.
Przy czyszczeniu komputera nie ma potrzeby wyjmowania procesora, to po pierwsze. Wymiana socketu pewnie będzie kosztowała tyle, co nowa płyta. Nie masz procesora z K, więc zwykła B85 wystarczy, ale trochę szkoda tej "Zetki".
przy czyszczeniu sprzętu (płyta ASRock p67 Pro3) uszkodziłem, raczej nieodwracalnie piny na sockecie. Na przyszłość - przy czyszczeniu sprzętu nie ma potrzeby wyjmowania procesora z gniazda.
Nie wyjmować procesora ani karty graficznej. Wgrać BIOS i dopiero wymiana procesora ? Dobrze zrozumiałeś, dokładnie tak. Przecież komputer nie uruchomi Ci się z nowym procesorem zanim nie zaktualizujesz BIOS-u, ponieważ BIOS który teraz posiadasz w płycie nie ma mikro kodów dla nowego procesora. Po aktualizacji dopiero podmień podzespoły, wcześniej...
1. Podaj pełną specyfikację komputera. Szczególnie model procesora, płyty głównej i zasilacza 2. Sprawdź, czy cooler został poprawnie dociśnięty i zabezpieczony na procesorze. 3. Czy podczas czyszczenia wyjmowałeś procesor z socketu? Jeśli tak to wyjmij ponownie i sprawdź, czy nie powyginały się piny w procesorze lub sockecie (zależnie od modelu).
Czy trudna jest wymiana płyty głównej i czy trzeba przy wymianie korzystać z pasty termoprzewodzącej ? - Wystarczy odkręcić kilka śrubek, a paste trzeba użyć, jeśli wyjmujesz procesor, i odczepisz go od radiatora (wtedy trzeba wyczyścić starą paste, i nałożyć nową)
napewno prubowałem Weź naucz się pisać, albo włącz autokorektę. Pokaż jak wszystko jest podłączone. Wyjmowałeś procesor z socketu? Wyjmij kartę graficzną, wyjmij RAM, reset CMOS i włącz. Potem dołóż jeden moduł RAM i włącz.
Odpalałem inną płytę na zasilaczu – zasilacz chyba sprawny. Nie odpalałem mojej płyty na inny zasilaczu – spróbować? Wyjąłem wszystko, próbowałem włączyć samą płytę, bez procesora itp. Proszę o pomoc Filip Na samym początku napisałeś, że wyjmowałeś procesor :!:
Witam ! Oba procesory możesz programować na docelowych płytkach. Bierzesz projekt który Ciebie interesuje, wykonujesz płytkę, podłączasz programator, programujesz i po kłopocie. Nie ma konieczności wyjmować procesora z projektu aby aby zaprogramować. Poszukaj programatora ISP dla AVR. Pozdrawiam. Stefan ps. programatory są na złącza COM, LPT, i USB...
Opisz dokładnie co wyjmowales, to pozwoli skierować Cię na błąd w montażu. Bywa tak że odepnie się ram lub jakaś wtyczka, ekstremalnie zdarza się że ktoś wyjmuje procesor po czym montuje go na siłę i uszkadza gniazdo procesora lub piny procesora. Procesor ma wchodzić w gniazdo bez oporu, ram będzie stawiać opór i tu używa się trochę siły ale z wyczuciem....
Zawsze mnie zastanawiało, po co ludzie czyszczą socket płyty, skoro nigdy nie jest to wymagane (przynajmniej nie powinno być przy normalnej eksploatacji sprzętu) i często kończy się awarią płyty. Do czyszczenia sprzętu nawet nie trzeba wyjmować procesora z socketu, bo i po co? Przecież go z wierzchu można wyczyścić, jeśli się pastę zmienia. Zrób dokładne,...
Podczas wyjmowania procesora do czyszczenia mogło dojść do przeskoku ładunku elektrostatycznego między ciałem a wyprowadzeniem z procesora kontrolera pamięci.
(at)darekcz1 i5-11600K ma zintegrowaną grafikę jeśli świeci ci dioda od procesora wyjmuj go. Zdjęcie socket czy czasem nie pokrzywione piny.
Dopiero co był taki temat (złożył na 100 %, a pomylił złącze jednak) - Wyjmowałeś procesor? Piny gniazda nie uszkodziłeś? - Rozpinałeś złącza? Pomyliłeś się? - Jaką pastę zakładałeś, która przewodzi? Mogło się coś zewrzeć? - Reset BIOS-u zrobiłeś?
Nigdy nie zrozumiem czemu do czyszczenia niektórzy wyjmują CPU z socketu, swobodnie można starą pastę ściągnąć bez wyjmowania procesora z gniazda, a CPU schodziło razem z radiatorami w starszych AMD (gdzie procesor miał piny i mocowanie było "takie se") jak pasta już ładnie wyschła. Płytę ładnie wymontuj i delikatnie pęsetką próbuj prostować, jak się...
nie wyjmowałem procesora z socketu. Wydaje mi się, że wpiąłem wszystko jak potrzeba, bo się świeci, ale się nie uruchamia. A profesor to Ryzen 5 3400, karta GTX 1650, płyta główna ASUS Prime A320M-E mini ATX.
Sprawdź czy Wtyki od zasilacza dobrze są podłączone i nie zapomnij o tym dodatkowym 4 Piny. Wyjmowałeś procesor, Pamięci ??
Nie musisz już wyjmować płyty głównej.Zakup procesora załatwi sprawę lub wymiana pamięci ram.
Nie wyjmuj procesora, najpierw należy usunąć starą pastę. W ogóle nie wyjmuj jeżeli go nie wymieniasz.
Witaj. Czy wyjmowany był procesor do czyszczenia, czy był on osadzony w gnieździe?
Podaj specyfikację. Jeżeli to intel to obstawiałbym w ciemno piny w sockecie. Po co wyjmowałeś procesor z gniazda?
Wyjmuj procesor i wstaw zdjęcie socketu.
Sama wymiana pasty zrobiona prawidłowo nie spowoduje problemu z włączaniem komputera. Jeśli wyjmowałeś procesor, wyjmij go kolejny raz, zrób dobrej jakości ostre zdjęcie pinów w podstawce z dwóch ujęć. Czasem może się uda dostrzec jakieś zanieczyszczenia, paprochy czy wygięcia pinów.
Tylko do wymiany pasty nie trzeba wyjmować procesora z socketu. Pastę wymienia się na procesorze, pod procesor nie wkładaj pasty... I roboty mniej i socket będzie cały, taka rada na przyszłość.
Czy odpinałeś front panel? Czy wyjmowałeś procesor z socketu? Te rysy raczej nie powinny wpływać na totalny brak reakcji płyty głównej na zasilanie.
Wyjmowałeś procesor ze slotu? Jeśli tak obejrzyj czy nie pogiąłeś pinów...
Witam mam pytanie jak sprawdzić kraj pochodzenia procesora w komputerze konkretnie w dellu t5500 ,ponieważ chcę kupić drugi procesor do tego modelu komputera ,bez potrzeby wyjmowania procesora z soketu.
A po co wyjmowałeś procesor? Żeby pogiąć piny? Szkoda że nie napisałeś tego od razu. Martwi mnie te 5 sygnałów.
To wyjmuj procesor i wstaw zdjęcie socketu gniazda procesora.
Problem może leżeć po stronie zasilacza. Komputer zakurzony, więc może przydało by się go odrobinę chociaż oczyścić, ale bez wyjmowania procesora, tak, aby czegoś nie zepsuć. Najlepiej po wyłączeniu z prądu miękkim pędzlem lub przedmuchać. Potem sprawdź, czy wszystkie wtyczki dokładnie są dociśnięte i podpięte. Karta grafiki ma podłączone dodatkowe...
Niestety nie mam głośniczka wgl, też byłem zdziwiony. Komputer nie wydaje dźwięków, wyjmowałem procesor, ale to nie pierwszy raz kiedy to robiłem. Piny wyglądają w porządku na płycie głównej 🙃
Na czym polegało to czyszczenie komputera? Coś źle podłączyłeś pewnie. Nie wyjmowałeś procesora?
Od momentu montażu komputera nie wyjmowałem procesora więc raczej nie.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2... Przeczytaj. Wyjmowałeś procesor z gniazda podczas czyszczenia?
Dobrze zamontowałeś radiator na procesorze, wyjmowałeś procesor przy wymianie pasty?
Skoro był wyjmowany procesor z gniazda (zupełnie nie wiadomo, po co, w końcu do wymiany pasty nie jest to czynność potrzebna) - to warto go wyjąc jeszcze raz i sprawdzić, czy blaszki podstawki procesora są w porządku, czy żadna nie jest wygięta w zły sposób.
A wyjmowałeś procesor może przy przekładce?
Wyjmowałeś procesor ze socketu? jest niemożliwe to żeby jakiś z podzespołów był uszkodzony, ponieważ jeszcze 15 minut przed zmiana pasty wszystko działało. Słowo "przed" jest tutaj kluczowe :lol:
Cześć, sprawdzałeś czy wszystko dobrze podłączyłeś? Kości RAM dobrze wpięte? Karta grafiki poprawnie zamontowana? Kable z zasilacza podłączone? W jakim celu wyjmowałeś procesor? Piny nie zostały pokrzywione? Co to jest za płyta?
Podaj specyfikację, wyjmowanie procesora jest bez sensu. To tak jakby wyjąć z samochodu silnik i stwierdzić że nie jeździ. Sam składałeś ten komputer? Czy on wcześniej działał?
Wyjmowałeś procesor podczas czyszczenia z socketu? Jeśli tak - obejrz pod światłem ostrożnie piny czy nie są jakieś pogięte. To jest częsta przyczyna problemów z ramem w Intelu.
Znowu ten pinowy socket H3. Jeśli wyjmowałeś procesor, musisz radykalnie sprawdzić poprawność wygiecia pinów w sockecie, zobacz czy któryś nie jest wygięty. Procesor w gnieździe LGA po to jest ta społeczność socketów, obsadza się jak jajo kurze, minimalne szarpnięcie cpu może spowodować wygięcie pina, dlatego nie jestem zwolennikiem takich socketów.Sprawdź
Równie dobrze, jeżeli wyjmowałeś procesor to mogłeś pogiąć piny przy zakładaniu. Jakiej pasty używałeś i jak nałożyłeś?
A po co wyjmowałeś procesor? Chciałeś socket z kurzu wyczyścić? Daje jakieś sygnały dźwiękowe albo świecą się jakieś ledy błędów na płycie? Pewnie piny pogiąłeś. Zamontuj jeszcze raz kartę graficzną, jak to nie pomoże, to wyjmij procesor i sprawdź piny socketu. włączam komputer żeby pograć Na GT 730 grasz? Ciekawy sprzęt.
Wyjmujesz procesor czy czytasz go w radyjku?
A wyjmowałeś procesor to teraz zdejmij chłodzenie i wyjmij procesor, wstaw zdjęcie socketu bo raczej nie masz procesora AMD tylko Intel?
Używałem tego sprzetu przez rok uszkodzenie mocowania Rozumiem, że wyjmowałeś procesor?
Witam, otóż gdy wyjmowałem procesor doszło do nieprzyjemnej sytuacji, milimetr pasty dostał się na socket, piny od procka. Czy mogę wyczyścić, to jakoś spirytusem z np.. pędzlem? Z góry dziękuję za pomoc.
Piny zwarte nie są, przeczyściłem i nic nie dało Dodano po 55 Jeszcze jedno... podczas czyszczenia komputera wyjmowałem procesor. przeczytałem że kontroler pamięci znajduje się w cpu (to prawda?). Może podczas wyjmowania procesora coś zrobiłem?
Musisz podejść do sprawy po inżyniersku i rozbić to na mniejsze moduły. Zacznij od sprawdzenia czy procesor działa, napisz program do migania diodą (led blink) wgraj, sprawdź. To da odpowiedź czy zasilanie, kwarc, resest i procesor są ok. Potem poszukaj przykładów obsługi karty SD i potestuj tą część urządzenia. ps. też mam takie do C64, działa, ale...
Ale mierzyłeś te napięcia miernikiem?! czy tylko wymieniłeś zasilacz? Czyściłeś radiator z kurzy i wymieniałeś pastę termo-przewodzącą? Wyjmowałeś procesor? Docisk radiatora jest OK?
W jakim sklepie każą klientowi wyjmować procesor tuż po kupnie oO
Nie RAM tylko płyta niestety. Wyjmowałeś procesor więc nie tak sam z siebie (kontroler pamięci jak nie patrzeć jest w CPU). BIOS coś miesza - po resecie zadziała a dalej coś ustawia źle.
Wyjmowałeś procesor z socketu? Sprawdź czy na pewno poprawnie siedzi w gnieździe.
(at)ThePolishMiner Jakiej pasty użyłeś podczas wymiany ? ? ? Wyjmowałeś procesor z gniazda ?
Witaj. Rozwiązania powinieneś szukać w instrukcji obsługi na początek: https://obrazki.elektroda.pl/9999793500_... Zacznij od sprawdzenia, czy pamięć RAM jest zamontowana prawidłowo - wyjmij i zamontuj poprawnie z powrotem. Jeśli dalej będzie problem, to któraś z pamięci może być uszkodzona. Ewentualnie - jeśli wyjmowałeś procesor -...
Tak, to jest ten speaker. Piszesz, że ponownie składałeś komputer. Czy wyjmowałeś procesor z gniazda?
Musiałeś coś poruszyć/źle poskładać, bo nie ma siły. Wyjmowałeś procesor? Nie pogiąłeś pinów? W jakim stanie była stara pasta? Jakie sygnały daje beeper?
Czy wyjmowałeś procesor? Nie ubrudziłeś jego nóżek pastą? Jaka pasta? Nie jest przypadkiem taka przewodząca prąd?
komputer po ponownym złożeniu włącza się nie daje obrazu i po chwili się resetuje. Co zrobić? Nie podałeś żadnej konfiguracji sprzętowej, więc nie wiemy o czy piszemy. Sprawdź poprawność złożenia i podłączenia wszystkich podzespołów. Czy procesor był wyjmowany z socketu, czy ma poprawnie zamontowane chłodzenie? Czy karta graficzna ma podpięte dodatkowe...
To jak wyjmowałeś procesor to już masz pokrzywione na pewno piny w sockecie no chyba ze masz tam AMD procesor uszkodziłeś go i lepiej odnieś komputer do serwisu bo mniej kosztów będzie za naprawę. Albo odpięte zasilanie procesora.
Wymieniałem paste dzisiaj na procesorze i zauważyłem po czyszczeniu wykrzywione druciki na gnieździe procesora, przy czyszczeniu możliwe ze zahaczylem. Czemu niektórzy są tak głupi, że przy czyszczeniu IHS z pasty wyjmują procesor z gniazda... PO CO?! Jeśli wyrwałeś, złamałeś, to socket do wymiany. Słaba jakość zdjęcia, brak specyfikacji sprzętu, nie...
jeśli wyjmowałeś procesor , wsadź go ponownie dociskając go do płyty przed zamknięciem soceta, to samo z pamięciami jeśli były ruszane
Jeśli dokładna nazwa Twojej płyty to TUF GAMING X570-PLUS, sprawa ma się następująco: Ryzen 7 2700 potrzebuje BIOS w wersji 0704, Ryzen 7 5700G potrzebuje BIOS w wersji 3001, czyli jak widać sporo nowszego. Najnowszy na stronie producenta to 5003: https://www.asus.com/pl/motherboards-com...
Wyjmowałeś procesor ? Sprawdź poprawność montażu, także chłodzenia. Brud nie dostał się do Socketu przy czyszczeniu ? Jakie napięcie baterii CMOS ?
Sprawdziłem kondensatory wszystkie są w porządku, a jak wyjmuję procesor i włączam komputer to bios się nie odzywa.
Już 99% ustaliłem, Lenovo i HP ma na pewno wlutowany HP EliteBook 2560P nie ma wlutowanego procesora. Wstawiłem Ci przecież w poście #16 link do filmu, gdzie gość wyjmuje procesor z podstawki.
Witam, mam problem z komputerem, gdy chciałem go włączyć wieczorem włączał się na około 5sekund i się wyłączał, wyjąłem procesor i włożyłem Witam, Kolego gdybym ja tak za każdym razem jak diagnozuję podobne usterki wyjmował i ponownie nakładał pastę pod wentylator/chłodzenie procesora, to na samą pastę bym nie zarobił, ale tak na poważnie, niepotrzebnie...
Procesor wyjmowałeś z podstawki procesora?
Czy wyjmowałeś procesor z podstawi? Spróbuj jeszcze raz, tyko procesor umyj spirytusem z monopolki, zwolnij procesor z socetu nie musisz go wyjmować ale zaruszaj nim i zakręć śrubkę, nałóż pastę na rdzenie nie rozprowadzaj nałóż z wyczuciem, chłodzenie po dołożeniu delikatnie poruszaj na boki (o milimetr) dokręć śrubki kolejnością zgodnie z numerkami....
Jeśli nie masz wyświetlacza do Opla to myślę że nie masz także programatora TMS370 którym to można zrobić, tylko po co się męczyć z wyjmowaniem procesora. SławeK
Po podniesieniu ramienia blokady (do takiej pozycji, jak jest na zdjęciu) wyjmujesz procesor - powinien wyjść bez użycia siły. Chłodzenie procesora masz już zdemontowane, jak się domyślam?
"Pozostałe elementy na (innej) płycie działają" Wracając do poprzedniej twojej myśli, tak zdejmowałem cooler, a także wyjmowałem procesor. [/b]
Co to za procesor? Po co wyjmowałeś radiator?
... Ze wstępnych pomiarów wygląda mi na to, że uszkodzony jest jeden z elementów SMD o oznaczeniu Z5p w obudowie 5 pin. Podejrzewam, że jest to dioda zabezpieczająca, bo jest na linii między wyjmowanym panelem a procesorem ... Podejrzenie słuszne, jest to nawet kilka diodek: http://obrazki.elektroda.pl/8664319900_1...
Do przełożenia do innej obudowy nie potrzeba wyjmować procesora :) więc przyczyna jest gdzie indziej, nie podłączone wszystkie kable np. ...ale sprawdził bym pod płytą główną czy nie pozostały dystanse metalowe bo w każdej obudowie mogą być inaczej fabryczne rozmieszczone.
Brak detekcji pamięci na płytach pod procki Intela (Twoja platforma 1155), to najczęściej mikropęknięcia wewnątrz laminatu, lub uszkodzone piny w sockecie procesora. Jeśli nie wyjmowałeś CPU, to zacznij od resetu BIOS za pomocą zwarcia pinów CMOS Clear, lub wyjęciu na kilkanaście minut baterii CR2032.
Które z tych 15 zdjęć to jest to jedno porządne? Procesor wyjmowałeś z gniazda?
Witam ponownie. Mam w lapku do wymiany dwa porty usb. Jaki może być koszt przelutowania takich gniazd z jednej płyty głównej na drugą i czy jak fachowcowi zaniosę płyty główne to muszę wyjmować procesor ?? Czy tak właściwie to jest na tyle trudne, że sam bym tego nie zrobił ?
Najważniejsze pytanie czy wyjmowałeś procesor ze swojego slotu ? Jeśli tak to wyjmij go ponownie tylko bardzo ostrożnie i przyjrzyj się uważnie czy nie są zagięte piny łączące procesor. Jeśli nie to sprawdź czy prawidłowo podłączyłeś wentylatory w swoje miejsca te komputery ( bynajmniej u nas w pracy ) jak nie jest podpięty wentylator do chłodzenia...
Czy mogło dojść do tego, ze coś się uszkodziło ? Z tego, co rozumiem, gdyby wygięty się piny, to w ogóle nic by nie działało. Nieprawda. Zależy jaki pin. Z 1 pinem wygiętym będzie pracować, nawet z kilkoma tylko zależy z jakim i która funkcja przestaje działać. Jak wiesz jak, to wyjmujesz procesor i sprwdzasz socket. Jak nie wiesz jak, lepiej nie ruszaj.
Reset biosu, a jak nie pomoże, to obejrzyj piny w gniazdach RAM. Wyjmij pamięci, włóż, może znowu samo się naprawi. Przypadkowo. Przy tych podmianach, nie ruszono czegoś innego? I dlaczego podejrzewasz procesor? Też był wyjmowany?
Zasilacz już zmieniałem na iiny to nic nie dało wyjmowałem procesor też nic. Zmieniałem karty graficzne nic, zmieniałem kości ramu na inne, w inne miejsca nic. Tak ja było tak jest 0 kontaktu
Wyjmowałeś procesor? Powinieneś wiedzieć, że te procesory są bardzo kruche i łatwo można je uszkodzić nawet podczas zakładania wentylatora. Sprawdź czy działa wentylator na procesorze, wyjmij i włóż ponownie kości pamięci.
Witam Odkopuje temat kupilem procesor AMD Althon 64 3200....pytanie jest takie jak nalozyc paste termoprzewodzaca i czy jest jakas procedura wyjmowania procesora z podstawki aby go nie uszkodzic dodam ze nigdy jeszcze tego nie robilem... Pozdrawiam
Witam ponownie :), proszę o podpowiedź jak ściągnąć to gniazdo procesora....z zatrzasków mi już zeszło, ale trzyma na tej śrubie od zamknięcia/otwarcia, służącej do wyjmowania procesora. Czy ją się jakoś odkręca??
Dokładnie - który. Jak wyglądają piny w procesorze to każdy wie. Ten procesor ma zintegrowany kontroler pamięci, więc pozbawienie go jednej nogi jak najbardziej mogło wyłączyć jeden z banków pamięci... no i coś kręcisz, nic nie pisałeś, że wyjmowałeś procesor.
Nie wyjmowałeś procesora do czyszczenia ? Wyjmowałeś pamięci, czy robiłeś z włożonymi pamięciami ? obejrzyj dokładnie procesor/ potem slot czy coś się "nie narobiło złego" .. potem sprawdz zamocowanie prawidłowe cpu Gniazda pamięci i procesora ? czy styki nie są dziwnie powyginane - inaczej niż pozostała większość. Co oznacza miganie LED powinieneś...
Dzięki, a procesor? Przecież masz jakiś w starej płycie. I mogę go ot tak wyjąć? Bez zmiany pasty itp? Nigdy nie wyjmowałem procesora.
Po prostu popsułeś! Światło, lupa i szukaj gdzie masz cynę, której nie powinno być. Kable i wtyki wszystkie na swoim miejscu? Może lepiej zaczynać poszukiwanie usterki od pomiaru podstawowych napięć a nie wyjmowaniu procesora!
Chciałbym się dowiedzieć do czego ma służyć złącze JP4 bo nie mam pojęcia. Nawet na zdjęciach widać że nie jest podłączone. O co chodzi??? To jest złącze do programowania procesora, na wypadek, gdybym uaktualniał soft. Nie ma potrzeby wtedy wyjmować procesora i programować go np. na płytce stykowej.
co to może być w takim razie. po takim zachowaniu wygląda to na procesor albo płytę główną. procesor wyjmowałem nawet żeby sprawdzić czy są wszystkie piny i były.
Tak wyjmowałem procesor z socketu by go przesmarowac i ponownie go umiesciłem ale czy jakies trudnosci tam były przy zdejmowaniu ?myśle że nie.Sekwencja to krótkie pikniecia napewno powyżej 10 razy,ja bym nawet powiedział 20.Cieżko policzyć gdyż pika bardzo szybko i nagle restart
wyjmować zasilacz wyjmować rozrusznik ładować wyjmować
mikrotik firewall filter gniazdka angielskie tomtom traffic
Problem z ekranem dotykowym: rejestracja dłoni zamiast rysika Schemat sterowania wtrysku RE518176 w Claas Celtis 456