Przewód zerowy podłącz do lampy, a fazowy przez wyłącznik.
Pytający - w puszce mam tylko 2 przewody : faza i zerowy , jak połączyć wyłącznikiem to wylecą zabezpieczenia . Chyba że coś niezbyt dokładnie opisałeś lub ja źle zrozumiałem a nic nie wspomniałeś że chcesz po prostu wymienić tylko wyłącznik na nowszy i pytasz tylko pod które zaciski podpiąć .
Są dostępne przedłużacze w wyłącznikiem przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym). Obecność wyłącznika znacznie zwiększa bezpieczeństwo w niepewnych sieciach. Prąd różnicowy wyłącznika oznaczany najczęściej jako ΔI nie powinien, jak już wspomniano, być większy niż 30mA a najlepiej 10mA. Należy sobie zdawać sprawę również z tego, że najlepszy wyłącznik...
Miernik i zmierz rezystancje, mniejsza uz. Pracy większa uz rozruchowe zerowa rezystancja (do 1 ohm) wyłącznik
Jednym z powodów może być też wyłącznik na żyle zerowej. Czy po wypięciu wyłącznika też mruga?
Prawdopodobnie wyłącznik wyłącza nie fazę tylko N, lub wyłącznik do tego obwodu ma podświetlenie. Tylko ta pierwsza przyczyna. Gdyby wyłącznik nawet był z podświetleniem, ale odcinał L, to za żarówką byłby potencjał zerowy.
Pewnie to banalna sprawa ale nie mam doświadczenia z z tymi sprawami. Muszę podpiąć sekcję grzałek elektrycznych - a więc mam stycznik i wyłącznik różnicowo prądowy. Wyłącznik jest czterozaciskowy L1, L2, L3, N. Natomiast stycznik tylko trójzaciskowy, bez "N". Czy mam pominąć przewód zerowy na wyłączniku?
Kiedyś tak niektórzy wykonywali połączenia, że przerywali wyłącznikiem przewód zerowy,albo stosowali bezpiecznik również na przewód zerowy.Stare czasy.
Gdzie informacja, jaki przewód jest przerywany przez ten wyłącznik? Przewód fazowy czy N/zerowy?
Tego typu wentylatory potrzebują trzech przewodów do zasilenia. Jeden to zerowy (N), jeden to fazowy (L), a jeden to jest przewód impulsowy (LT) np. od wyłącznika światła. Bez przewodu ze stałym napięciem (L) układ nie zadziała. Stałe napięcie jest potrzebne do podtrzymania pracy układu czasowego i do pracy układu wilgotnościomierza. W typ przypadku...
Przede wszystkim trzeba ustalić jaki jest rodzaj sieci zasilającej to mieszkanie. Jeżeli to TT bądź TNS, to tego żyrandola nie wolno podłączyć. Jest wykonany w I klasie ochronności i musi mieć podłączony przewód ochronny. Jeżeli jest to stara instalacja z przewodem zerowym, to trzeba sprawdzić czy wyłącznik rozłącza żyłę zerową, czy fazową. Jeżeli wyłączni...
Witam. Przewód fazowy(sprawdź "neonówką") dajesz na wyłącznik od żyrandola,a przewód zerowy na żyrandol.Przewód fazowy(z wyłącznika od żyrandola) dajesz na wyłącznik w szafie,a zerowy do halogenów. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu. Niebezpieczna porada.
witam na zaciski 1,3,5 podłącz zasilanie 3 fazy na zaciski 2,4,6 podłącz nagrzewnice na zacisk a1 podłącz przewód zerowy,a na zacisk a2 podłącz faze z wyłącznika pozdrawiam
ten schemat na dole to jest podwójny schodowy? ( do czego jest podłączony przewód neutralny ,zerowy)
Otrzymałem poradę od wsparcia Huawei, mającą zlikwidować brak podjęcia produkcji przez falownik po jego restarcie mimo dobrej pogody. Otóż jest funkcja szybkiego wyłączania łańcucha z optymalizatorami, można ją aktywować miedzy innymi rozwierając parę styków 13 i 15 terminala komunikacyjnego SUN2000 (normalnie zwartego ewentualnie podłączonym zdalnym...
Witam, niewiele widać na tej fotce i jeszcze do tego prowizja, ale ogólnie zasilanie podłącza sie do wyłącznika bezpieczeństwa, z wyłącznika bezpieczeństwa przewód zerowy do jednego zacisku grzałki a fazowy na termostat i przez termostat do drugiego zacisku grzałki. kontrolkę równolegle do grzałki, przewód uziemiający (żółto-zielony) do obudowy.
Niestety nie da rady podłączyć takiego ściemniacza, a dlaczego? Dlatego że w Twoim wyłączniku jest tylko przewód fazowy L a brakuje neutralnego, zerowego(N) jak zwał tak zwał bez tego przewodu ściemniacz nie działa i koniec.
żeby zasilanie na wyjściu pojawiało się dopiero po dotknięciu sensora? Tak jak narysowałem:) Czytaj post wyżej- przewód neutralny("zerowy") powinien być wspólnym dla lamp jak również dla wyjść wyłączników.
Wyłącznik rozłączał przewód neutralny/zerowy. Rada na przyszłość, przed pracami przy elektryce po odłączeniu napięcia OBOWIĄZKOWO NALEŻY SPRAWDZIĆ BRAK NAPIĘCIA!!! Nieświecenie lampy nie jest równoznaczne z bezpiecznym odłączeniem napięcia. Dlatego aby zajmować się elektryką należy mieć pewną wiedzę.
Lampki LED nie przepalają się od dotknięcia, można je sobie "macać" do woli. Co do eksplozji pustej oprawki na żarówkę E27, to źle wykonana oprawka może spowodować zwarcie jeśli nie ma w niej żarówki. Mógł w tym też pomóc jakiś insekt, który się zagnieździł w środku. Jeśli lampa znajduje się w takim miejscu, że małe dziecko mogło dotknąć żarówki, to...
Delikatne świecenie powodują też podświetlane wyłączniki oraz błędne połączenie w instalacji (podłączenie przewodu fazowego na stałe a zerowego przez wyłącznik) Czyli przerwanie N przy podłączonym L powoduje delikatne świecenie?
Zapewne piąty przewód jest zerowy do podświetlenia wyłącznika. Najlepiej oddaj to zadanie jakiemuś elektrykowi :-)
Czy w puszce wyłącznika masz przewód zerowy? Czy tylko rozłączenie fazowego? Jeśli nie masz to najprościej będzie od gnizada przeciagnać przewód do puszki wyłącznika i dalej do kinkietów. A najlepiej daj zdjecie wnętrza puszki.
Opis wskazuje na uszkodzenie przewodu zerowego w wyłączniku lub przed nim.
Jedną bzdurę, która wylądowała gdzie powinna już napisałeś. Teraz dalej brniesz w maliny. Zielonożółta żyła zawsze ma być żyłą ochronną! A poza tym oczywiście jesteś w 100% pewien, że wyłącznik nie przerywa żyły zerowej bądź N i na pewno jest to układ TN?
... Zamontował by sobie kolega instalacje dwużyłową ? Mam taką od wielu wielu lat (od zawsze) w obecnym mieszkaniu jak i wcześniejszym. Nie czuję się niebezpiecznie. Instalacja dwużyłowa była stosowana przez dziesiątki lat i wypadki zdarzały się niezwykle rzadko chociaż przyznaję zastosowanie wyłączników różnicowych a co za tym idzie instalacji trzyżyłowej...
Bo to jest bardzo proste. Rzeczony wentylator wymaga fazy stałej, fazy przerywanej (po wyłączniku) oraz przewodu neutralnego (zerowego). Skąd ten elektryk wziął powyższe mając do dyspozycji przewód 3-żyłowy z żyłami o barwach niebieska, brązowa, z-ż?
Nigdy nie stosujemy bezpieczników po stronie N. Zawsze po stronie gorącej czyli montujesz pod L1, L2, L3, oraz U, V, W, nigdy pod przewód zerowy oraz neutralny. Są zabezpieczenia pod które podłanczamy zero np. bezpieczniki różnicowoprądowe ale to juz odrębny temat.
Nie kolego, nic jasne nie jest. Beztrosko lecz z powagą traktujesz to co Ci napiszą nie potrafiąc oddzielić ziarna od plew. Nie przeszkadza Ci to jednak w nagradzaniu osób nie dostrzegających błędu. Przewód PE nie może się zaczynać na zacisku aparatu. On powinien brać początek na szynie PE/PEN lub zerowej.
Na początek porozłączaj wszystko z gniazdek i po wyłączaj oświetlenie tak aby nic nie było podłączone w całym domu i ponownie sprawdź. Pozdrawiam .. Opisz trochę dokładniej na jakiej kostce badasz gdzie ona się znajduje ? Czy po ponownym włączeniu bezpiecznika nie wyłączył ? Czy tylko nie ma światła czy ogólnie prądu w całym domu ? Coś piszesz o schodowym...
Wentylator to obciążenie indukcyjne - prawdopodobnie generuje "szpilki" napięciowe i oświetlenie wysiada. Proponuje podłączyć fazę (przewód L) poprzez wyłącznik, a przewód zerowy bezpośrednio do żarówki.
U mnie pomogło zastosowanie wyłącznika w pozycji wyłączony zwierającego oba przewody do lampy- fazowy i zerowy (schodówka?). Oczywiście wyłącznik do włączenia lampy na przewodzie fazowym, 3 przewody do wyłącznika. 1 pozycja, lampa wyłączona- zwarte wyjście na lampę z zerem, faza bez połączenia, 2 pozycja, lampa włączona- zwarte zasilanie z przewodem...
dzieki za odpowiedz- a nie da sie gotowych ukladow takich kupic (pod jaka nazwa mozna tego szukac??)- bo moja znajomosc na elektronice jest... zerowa?
Cześć, jakie jest wasze zdanie co do stosowania różnicówki w sieci tn-c? to zawsze dodatkowa ochrona Nie dodatkowa, ale uzupełniająca. A zdanie jest takie, że ochrona uzupełniająca nie może niweczyć ochrony dodatkowej przez SWZ. I nie tylko raz w roku ( rocznicowo jak w temacie), ale zawsze. Wyjaśnisz dla czego? Było wyjaśniane wiele razy. W układzie...
Proponowany wyłącznik: - ma pozycję zerową stabilną - ma prąd znamionowy 20A przy 28V Jeśli silnik będzie w pełni obciążony to nie będzie miał dużej bezwładności(obciążenie go wyhamuje). Poza tym przekładnia ślimakowa z zasady jest samohamowna. Zasilacze z projektu autora również nie lubią być przeciążane (wyłączają się) ...więc może nie będzie aż tak...
Czy znasz układ wyłącznika schodowego? Jeden przewód od żarówki idzie do jednego wyłącznika, drugi przewód od żarówki idzie do drugiego wyłącznika. W puszkach wyłączników masz 3 przewody : fazowy, zerowy i przewód do żarówki. Wyłączniki muszą być typu przełączanie( nie jak typowe zwarcie rozwarcie)
Było na 3 przewodach plus żółto-zielony. Teraz jest na 2 plus żółto-zielony. Czy , aby sinik jednofazowy nie jest podłączony do dwóch faz? Wygląda,że tak!! Silnik jednofazowy potrzebuje przewodu zerowego - neutralnego, którego nie ma przy takim podłączeniu.
Jedynie gdzie mogło być zrobione zwarcie to tam gdzie przewód zerowy szedł razem z fazowym. Zwarcie następuje najczęściej już w obudowie lampy. Na wyłącznikach powinna być tylko faza lu tylko zero w zależności co podłączone jest bezpośrednio do lampy a co na wyłączniki. Zdarza się że ktoś podłącza przewód fazowy i zerowy do przełączników ale wtedy po...
Sugeruje jeszcze raz przeczytać ostatnie posty, harmoniczne będą powodowały zadziałanie wyłącznika, jeśli się przewód zerowy nie puści przez r-p, o rażeniu autora wątku harmonicznymi nic nie wspominałem.
Witam, co masz na myśli pisząc przewód zerowy w wyłącznikach?, bo jeśli przewody do żarówek to jarzenie neonówki na nich przy braku żarówki jest zjawiskiem normalnym. Co do gniazd tez nie wiem jaki przewód masz na myśli bo jak pisze Bronek22 do zapłonu neonówki potrzebne jest napięcie kilkudziesięciu V i trudno mi sobie wyobrazić żeby przy takim spadku...
Wyłącznikiem rozłaczam przewód zerowy Kto Ci zrobił taką instalację ? Może jeszcze zabezpieczenia są na przewodach zerowych... Bardzo niebezpieczne - przy wymianie głupiej żarówki jesteś praktycznie niezabezpieczony przed porażeniem. Jeśli się da, to przełącz to tak, abyś wyłączał fazę, zapewne wtedy świecenie zniknie...
Niech autor tego projektu mi powie, skąd w puszce z podwójnym wyłącznikiem żyrandola wziął przewód zerowy N ??, zwykle (w starych instalacjach) jest tylko przewód fazowy L i dwa przewody odchodzące do żyrandola, tak jak kolega zamieścił na rysunku linią przerywaną schemat wyłącznika oświetlenia.
Silnik ten do działania nie potrzebuje przewodu N. Do obudowy silnika podłączasz przewód PE. Sytuacja się zmienia, gdy brak różnicówki, wtedy podpinamy N. Nie prawda nic się nie zmienia, nadal do obudowy podłączamy PE pomimo braku wyłącznika różnicowoprądowego. Nigdy do obudowy nie podłączamy przewodu N, ewentualnie można podłączyć PEN lub przewód zerowy...
Obie lampy znajdują się obok siebie, czy w różnych miejscach? Do każdej lampy musi być doprowadzony przewód L (fazowy po wyłączniku) i przewód N (zerowy bezpośrednio). Praktycznie wystarczą 3 przewody aby dokonać połączenia. W wyłączniku podwójnym przewód fazowy podłączasz do zacisku oznaczonego L (jest to pojedynczy zacisk występujący z jednej strony)....
Kolega wyżej dokładnie Ci napisał jak trzeba to zrobić. Tu nawet jeśli występuje plus i minus to nie ma nic do rzeczy. Transformator (zasilanie transformatora 220V) podłączasz za wyłącznikiem - przewód zerowy(neutralny) będzie przewodem wspólnym, do niego podłączasz jeden przewód(zacisk) od transformatora i od halogenów 220V. Drugi koniec(zacisk) transformatora...
Też jestem zainteresowany licznikiem monet. Myślę że można by zrobić prosty wrzutnik monet. O średnicy 2 mm x 24 mm we wnętrzu. Myślałem o mikro wyłączniku na końcu. Próby mikro wyłącznika dały zerowy rezultat-nawet 5 zł nie zwiera styków-za lekka. Coś innego by trzeba aby dało impuls po wrzuceniu monety. Czujnik impulsowy? Znalazłem też skarbonki z...
zamknąć nalezy ciebie za glupie eksperymenty i powiedz teraz co sie stanie jak upali się przewód zerowy czyli neutralny??
Być może gość pomotał w puszkach i wyłączniki nie są więte na przewód fazowy, tylko zerowy. W takim przypadku po wyłączeniu wyłącznika świetlówka pozostaje pod pełnym napięciem fazowym.
A wyłącznik wyłącza przewód fazowy czy zerowy ? Jeżeli zerowy, to może upływność zasilacza mającego cały czas fazę powodować przepływ śladowego prądu do taśmy LED i zamknięcie obwodu przez pojemność taśmy do ziemi. Wyłącznikiem powinieneś przerywać przewód fazowy lub wyłącznikiem podwójnym oba przewody. Cudów nie ma - zjawisko musi zniknąć.
nie wiem w czym doszukujcie się problemu No właśnie, jaki problem widzisz w zabezpieczeniach na fazach. Wszyscy tak robią, bo tak właśnie ma być, a Ty chcesz odwrotnie i jeszcze szukasz kogoś, kto potwierdzi, że tak można. Dawniej dało się wyłączać zerem nie było problemu. Co się dało tak wyłączać, bo ja nie kojarzę? Chyba, że mówisz o patologii umieszczania...
Aż za którymś razem uda się zaświecić łuk w wyłączniku i cały wynalazek pójdzie z dymem... Pojdzie z dymem przez ten dodatkowy przewod zerowy(neutralny)? Akurat on nie ma NIC wspolnego z paleniem luku na sasiednich stykach. (Nawiasem mowiac jaki moze byc luk przy pradzie rzedu 0.0xxA? ;) )
1,5mm2 może być mało na 2,2kW, tym bardziej, że przewód będzie miał jakieś 75m. Z tego, co piszesz, to pompa pracuje bez przewodu zerowego w układzie L1, L2, L3, PE. Nada się więc RCD + wyłącznik silnikowy regulowany i linka do podwieszenia pompy, żeby ciężar nie obciążał dodatkowo przewodu, bo sam z siebie już sporo będzie ważył...
Żeby Ci pomóc musimy wiedzieć, którym przewodem prąd dochodzi, a które przewody mają połączenie z lampą. No i do czego służy ten czwarty przewód (bo do wyłącznika świecznikowego na dwie lampy , w tym systemie który prawdopodobnie masz, potrzeba trzech przewodów). Niestety, z Twojego pierwszego zdjęcia ja nie jestem w stanie tego rozstrzygnąć. Po prostu...
U mnie na na kinkietach w przedpokoju też tak zrobili dawni elektrycy - "Panie, świeci? świeci. Gaśnie? gaśnie. To o co panu chodzi?" Dlatego nauczyłem się że zdejmując jakikolwiek żyrandol itp zawsze sprawdzać próbnikiem obecność napięcia mimo że "przecież nie świeci" .
Witam Sprawdź, czy wyłącznik przerywa przewód fazowy czy zerowy. Czy przewody zasilające są długie? Pozdrawiam
-Mogą pojawic się fałszywe alarmy jak sieć na dużą upływność. -Może nie zadziałać jak człowiek nie ma pewnego uziemienia a dotknie się jednocześnie fazy i przewodu zerowego.
Takie objawy jednoznacznie wskazują na umieszczenie wyłącznika w przewodzie zerowym, co jest kardynalnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa, ale przed laty zależało jedynie od stopnina trzeźwości monterów.Pod żadnym pozorem nie można bezpiecznie eksploatować instalacji z takim połączeniem. Wyłącznik musi! rozłączać fazę, zerowy przewód zawsze! musi być...
Nie kolego. Aby miało to ręce i nogi to dziś należy zamontować obudowę np: S4 w której zostanie zamotowany czterotorowy RCD. Wskazane jest by zamontować również wyłącznik (najlepiej L-0-P) o prądzie znamionowym nie mniejszym jak wartość zabezpieczenia i dopiero gniazdo również dobrane do wartosci zabezpieczenia obwodu. Żyłę PE należy wydzielić z żyły...
Jeszcze prosciej - tranzystor polowy + przekaznik 2 obwodowy. Pod jeden podpinasz podtrzymanie pod drugi obwod obwod do rozlaczenia. Caly uklad resetujesz np. impulsem od centralnego zamka tzn. klijet zamknie drzwi centralnym to i ukladzik sie rozlaczy i trzeba go ponownie rozbrajac. Koszt miesci sie (w moim przypadku zerowy bo czesci z rozbiorek) w...
...i wszystko jasne :-) Pytanko - złącze do uziemienia i zerowy też powinienem włożyć do tej dodatkowej skrzynki?
Co znaczy "przy wyłączonym kompletnie prądzie"? Odcięta/rozłączona faza i neutralny/zerowy?
Witam Mogę trochę podpowiedzieć gdyż miałem taki sam układ w swoim mieszkaniu (przed remontem). Te wyłączniki które widzimy na schemacie są umieszczone w tablicy rozdzielczej i obsługują światło w łazience, WC i lampę która też wisi na tablicy. Przewód z kolorowymi żyłami obsługuje właśnie te 3 wyłączniki. Obwody odbiorcze gniazdek i oświetleniowe wpięte...
Mówiąc przejście, miałem na myśli zerowy opór czy zwarcie. Niech kolega zmierzy impedancję pętli zwarcia w złączu kablowym i będzie wiadomo z czym mamy do czynienia. Potrzebny prosty przyrząd pomiarowy, który można pożyczyć od zaprzyjaźnionego elektryka. W zależności jak daleko jest transformator impedancja pętli zwarcia w TN nie powinna być większa...
Mam 20 letnią instalacje elektryczną To zdanie wskazuje na uszkodzenie wyłącznika RCD. Jest to jedna opcja. Moim zdaniem jest też druga. Przez wyłącznik poprowadzono przewód zerowy, który gdzieś się uszkodził lub "zmostkował" np. z rurą od gazu (przez piekarnik?). Wywołuje to przepływ prądu który wyzwala zabezpieczenie. Proponuję wpierw odłączyć zasilanie...
Czyli mam rozumieć że zmieny prądów i napięć fazowych będą wynikać z tego że rezystancja cewek napięciowych nie jest nieskończona? to nie tak, rezystancja cewek napięciowych jest skończona (i musi być taka, ponieważ watomierz ze wskazówką ma ustrój elektrodynamiczny), oraz równa w każdym watomierzu, tworzy tzw. sztuczny punkt zerowy (połączenie wspólne...
Prawidłowy schemat wygląda tak. http://obrazki.elektroda.pl/7004576700_1... Jeżeli dobrze rozumiem to schemat podłączenia jest taki http://obrazki.elektroda.pl/9722035200_1... Musisz posprawdzać neonówką gdzie jest napięcie przy wyłączniku( tam gdzie jest napięcie to znaczy ,że to przewód fazowy, a tam gdzie nie ma to...
Będzie dobrze, pod warunkiem, że w wyłączniku światła górnego będziesz miał przewód zerowy i fazowy, co zdarza sie bardzo rzadko. W innym wypadku musisz podłączyć zasilanie z puszki oświetleniowej, gdzie jest dostępny i przewód fazowy i zerowy. Przewód zerowy puszczasz bezpośrednio na transformatorki a przewód fazowy przez wyłącznik dwuklawiszowy osobnym...
Jeżeli wyłącznik rozłącza przewód zerowy/neutralny to taki będzie efekt. Wkrętak neonówka (nie mylić z kabaretem "Neonówka") jest tylko wskaźnikiem, nie jest to miernik i aby jednoznacznie sprawdzić należy użyć miernika.
Witam proponuje zamiast wyłącznika FR dać wyłącznik różnicowo-prądowy trójfazowy z prądem wyłączającym 0,5A. Przewód uziemiający podpiąć do przewodu zerowego przed tym wyłącznikiem. Schemat jak podpiąc taki wyłączni jest z regóty na nim narysowany. Te wyłączniki są przystosowane do instalacji pięcio przewodowej.
WITAM TAK podmień tylko styczniki i będzie działać prawidłowo. Podłącz jeszcze przewód zerowy do silnika bezpośrednio, na rysunku nie masz zerowania(czyli ochrony).
czy w takim razie podłączenie wyłącznika na przewodzie zerowym jest fuszerką Oczywiście, że tak - jest to fuszerka. A czy łącznik oświetlenia będzie przerywał fazę czy zero to i tak przy zerowaniu oprawy oświetleniowej przy włączonym lub wyłączonym łączniku faza pojawi się na obudowie oprawy przy uszkodzeniu zera w obwodzie oświetleniowym. Dlatego...
Bezwzględnie wywal ten wyłącznik 4P i zastąp go zgodnie ze sztuką aparatem 3P. Połącz tam PEN (bądź przewód zerowy) jednocześnie wyprowadzając z tego połączenia żyłę PE do do nowej instalacji. Przekrój twej w.l.z. to minimum 10mm². Jednak aby miało to ręce i nogi to wskazane jest zamontować zabezpieczenie dla nowej części np:32A i równolegle do niego...
wyłącznik różnicowo-prądowy jest elementem zabezpieczającym instalację. Jego zadaniem jest odłączyć sieć, jeżeli w instalacji występuje gdzieś upływność. Obrazowo, pomiar dokonywany jest przez kontrolowanie, czy to co wpływa przewodami fazowymi, wraca przewodem zerowym.
Witam, najwyraźniej za pomocą wyłącznika jest odłączany przewód zerowy, a faza jest cały czas podpięta pod żarówkę. Dla bezpieczeństwa radzę przełożyć przełącznik na przewód fazowy, wówczas wymiana żarówki będzie bezpieczna a efekt świecenia po wyłączeniu zniknie. Oczywiście przełożenie włącznika należy wykonać po wyłączeniu prądu bezpiecznikiem głównym....
Nająć instalacje 4 przewodową najprościej to by było dołożyć jeszcze jeden przewód ale jeśli bednarka jest dobra i jej parametry odpowiadają i jest do niej podłączony przewód zerowy to można ją wykorzystać jako przewód ochronny, a ten żółto zielony wykorzystać jako zero i masz instalacje 5 przewodową i możesz zastosować wyłącznik różnicowo prądowy.
Jeśli to domek to musisz sięzastanowić jakie będzie max obciążenie czy wystarczy ci 25A na głównym co do 20A to nie poto płacisz za moc przyłoczeniową zeby sobie teraz zmniejszać stosując 20A u siebie ,wcale nie musi być zabezpieczenie główne pozalicznikowe jeśli już to wyłącznik bądz różnicówka na całość wystarczy.Jeśli zastosujesz różnicówkę to automatycznie...
wyłącznik roznicowo pradowy podlaczasz - obojetnie jedno czy 3 fazowy faza(y) i i przewod zerowy ( musza byc podlaczone z jednej strony a wyjscie z drugiej :-) a ochronny oczywiscie na bolce , obudowy :-) to w najkrotszym skrocie :-)
Do instalacji elektrycznej na działce podłączyłem wyłącznik różnicowy 3-fazowy, zaraz za licznikiem (3 fazy i zero). Jednym z odbiorników jest 3-fazowa pompa wody, do której idą 4 przewody (3 fazy i zero). Przewód zerowy tej pompy jest podłączony do jej uziemienia (metalowa rura wbita w ziemię). Problem polega na tym, że wyłącznik różnicowy odłącza...
Już rozwijam temat bo rzeczywiście podałem zbyt mało danych a jak widzę problem nie jest prosty. Jest to rodzaj honownicy DIY, wyposażona jest w układ pneumatyczny realizujący ruch posuwisty góra dół ustawiany ręcznie poprzez przemieszczenie wyłączników krańcowych. Do tego jak to w honownicy odbywa się ruch obrotowy skrawający materiał, pompę smarowania...
Jednym z rozwiązań jest puszczenie na stałe 5v na transoptor, gdzie szeregowo wpięty byłby właśnie wyłącznik w klawiaturze. Za wyłącznik "robiłby" wtedy tranzystor w transoptorze. Czy takie rozwiązanie ma szanse działać? Nie ma szans. Przypadek 1 Transoptor umieszczony przy sterowniku. Dioda w transoptorze poprzez 600kΩ nie będzie świecić. Przypadek...
Poza tym w wyłączniku będziesz miał jedynie przewód fazowy, a zerowego raczej nie.
Przełącznik gwiazda trójkąt można podłączyć za stycznikiem, tyle że trzeba pamiętać o przełączeniu po uruchomieniu na trójkąt no i przełączeniu na gwiazdę przy kolejnym rozruchu. Pozycja zerowa nie będzie raczej używana... Termik typu PKZM 0 zadziała również przy zaniku fazy więc nie trzeba dodatkowych pieniędzy wydawać...
W przypadku EJ produkt ma zerowy ślad węglowy przynajmniej jeżeli chodzi o prąd elektryczny. Bzdura, Panie. Podaj wielkość śladu do czasu załączenia wajchy wyłącznika do eksportu energii do SEE.
Jeśli nie masz kabla 5 przewodowego a do betoniarki używasz zwykłego wyłącznika to można przeczesz podpiąć przewód zerowy pod ochronny bo zero jest ci nie potrzebna do betoniarki, no chyba że masz sterowanie stycznika to co innego.
Są czujniki ruchu montowane w puszce zamiast wyłącznika światła, wystarczy poszukać. Do mechanicznego wyłącznika/włącznika sterującego jedną lampą/żarówką wchodzą tylko dwa przewody z instalacji, jeden fazowy i drugi po przełączniku "z powrotem" do lampy. Dlatego musisz przeciągnąć dodatkowy kabel zerowy do zasilania samego czujnika. Potrafisz?. Z żarówkami...
Ja nie jestem pewien ale na to wygląda że można ty podłączyć przewód zerowy .Bo myślałem też czy to nie od cewki stycznika ale czy ten model ma stycznik czy jest mechanicznie sterowany . W sumie ma jakiś wyłącznik na wierzchu .Może ktoś ma to powie .
nie instalacja uziemiająca tylko osobny obwód zabezpieczony wyłącznikiem różnicowym, lepiej połączyć jako ochronę przewód zerowy, jeśli oczywiście warunki energetyczne na to pozwalają
jest na 230V więc chyba jest na 1 fazę. Mógłbym dodać drugi bezpiecznik tak jak piszesz 32A pod same gniazdka a oświetlenie zostawić na 10A? jak to zrobić? Do garażu dochodzą 3 przewody zerowy, prądowy i uziemienie.
Czyli nie ma się czym martwić? Tak, sieć jest dwuprzewodowa. Hydrofor podłączony jest na stałe, kabel neutralny podłączony z miejscem na uziemienie we włączniku ciśnieniowym. A te miejsce na uziemienie dalej jest połączone z rurą która doprowadza ciśnienie wody do wyłącznika.
Kolego, jeśli w gnieździe jest PEN a w zasadzie przewód zerujący a nie zerowy to pod żadnym pozorem nie można kuchenki do tego gniazda przyłączać, tak jak nie można jej przyłączyć jeśli w gnieździe jest PE. Należy zdemontować gniazdo, zamontować puszkę (może wyłącznik) i przyłączyć ją przewodem zawierającym odpowiednią ilość faz, przewód zerowy (neutralny)...
Witam. Odrazu zaznacze ze jestem laikiem jesli chodzi o elektryke. Mam pytanie odnosnie montazu tzw esek. Otoz mam stara skrzynke z bezpiecznikami (korki) chcialbym ja wymienic na te tzw eski. Zasilanie na tablice idzie z przewodu trojzylowego i teraz mam pytanie czy na przewod fazowy i neutralny zakladac wylacznik czy wystarczy kupic jeden i podlaczyc...
ym co napisałes wystraszyles mnie 🤨 no wiesz wynajalem go uprawnienia miał gdyż musiał się podpisać i pieczatki podbić Jak widać "uprawnienia" i pieczątki nie czynią człowieka elektrykiem. W tej instalacji NIE MOŻE BYĆ wyłącznika różnicowo-prądowego. Dopóki tam jest NIE MOŻESZ podłączyć "kabla" ochronnego do "zerowego". Po wyrzuceniu tego wyłącznika...
Pobór prądu przez układ nie musi być aż tak niski Nie musi ale może być niższy a nawet zerowy. Autor nie może się pogodzić z "kosztem", którym mogłoby być uproszczenie układu. Układ byłby zbyt "prymitywny" i Analog Devices musiałoby zamykać produkcję scalaków. Taka argumentacja.
Tam, gdzie występuje wyłącznik różnicowoprądowy nie występuje przewód zerowy za RCD. Pojemność kondensatora nie ma tu nic do rzeczy- proszę zapoznać się z zasadą działania wyłącznika różnicowoprądowego i nie eksperymentować. Proszę zmierzyć rezystancję izolacji pompy i przewodu zasilającego, urządzeniem do tego przeznaczonym- w czasie ok. 30 sekund...
Kolego , we włączniku na starych przewodach miałeś fazę i żarówkę plafonu , przewód zerowy szedł z puszki zasilającej bezpośrednio do plafonu.Od ledów dwa przewody puściłeś do włącznika i brakuje w jednym z nich zera i dlatego migają Ci , bo łączysz je szeregowo.Jeden przewód od ladów musisz pociągnąć do puszki zasilającej(nie wyłącznika) i podpiąć...
Witam, Dzisiaj bez sterownika to już nie da się nic zrobić :D hehe. Sterowniki to wygodna rzecz, zawsze można coś poprawić i zmodernizować zerowym nakładem kosztów. Nie mam dziś możliwości sprawdzić tego układu ale ogólny zarys takiego sterowania miałby tak wyglądać: http://obrazki.elektroda.pl/3634953000_1... Oczywiście pomijam sterowanie...
Już wiem i sam sobie odpowiem. To dość nietypowy silnik 380V fabrycznie zmostkowany (połaczony) w trójkącie. Należy połączyć trzy fazowe przewody do U1 V1 W1 lub do U2 V2 W2 a przewód niebieski (zerowy) do obudowy silnika, potem tak samo do wyłącznika ciśnieniowego. A gdybym chciał połączyć go w gwiazdę to wystarczy wyjąć te 3 blaszki (mostki) i za...
Załączam zdjęcie. Wg książki Krzysztofa Trzeciaka wyłącznik podciśnieniowy pomarańczowo-zielony, obok jest zawór elektromagnetyczny. Do jednego i drugiego dochodzi wiązka przewodów ale przy normalnej pracy silnika nie ma tam napięcia. Ponadto jak zmierzyłem to rezystancja tego wyłącznika podciśnieniowego wynosi 0 ohm a zaworu elektromagnetycznego 42...
bo przecież one tak jak stycznik są nieawaryjne. Dlaczego tak negatywnie pochodzisz do tego stycznika? Dobrze dobrany i używany praktycznie dwa razy na dobę nie jest bardziej awaryjny od zwykłego wyłącznika ON/OFF.
Dobrze się domyślasz, to podświetlenie klawisza. Tylko nie "masa" a przewód zerowy. Schemat podłączenia jest chyba na wyłączniku.
wyłącznik główny przewód zerowy zacisk zerowy oblicza zerowy
pralka blokada polar zasilacz lenovo zamiennik pasek rozrząd citroen
mikrokomputer cobra1 silnik rowerowy
Czy awaria karty graficznej uszkodzi inne komponenty? Jak zrobić paliwo do silników samozapłonowych?