Witam, spróbuj dać szeregowo z kondensatorem 0,22µF opornik od 1 do kilkudziesięciu kΩ, powinno pomóc. Zrezygnowałbym też z kondensatora 2,2nF na wyjściu. No i oczywiście sprawa połączeń mas, wszystkie elementy do jednego punktu. Czy dając opornik 330kΩ do katody a nie do masy, kierowałeś się jakimś szczególnym pomysłem?
Spróbuj jeszcze podłączyć jeden koniec uzwojenia wtórnego transformatora głośnikowego do masy. Może też okazać się, że konieczne jest zmniejszenie impedancji wejściowej układu - nie trzeba stosować aż 1MΩ w czasach, gdy impedancja wyjściowa źródeł sygnału to 47kΩ, a często wielokrotnie mniej. Lecz najpierw - pokaż Waszmość montaż swój :twisted:
nie jest to raczej dźwięk typowy dla przydźwięku sieci (brum) tylko dźwięk znacznie wyższy. Klasyczne wzbudzenie Po pierwsze sprawdź połączenie końcówki uzwojenia wtórnego trafa głośnikowego z masą. Jeśli jest poprawne to nalezy wykonać to co radził kolega w poście nr 32. Czyli zamienić miejscami podłączenie masy i sprzężenia zwrotnego na wyjściu trafa...
Wzmacniacz się wzbudza, sprawdź podłączenie z trafem, czy przypadkiem nie jest zamienione podłączenie trafa głośnikowego, chodzi o początki i końce uzwojeń. Jednak ponieważ z początku jest dobrze, a wzbudza się po nagrzaniu, myślę że wzbudza się po zasilaniu.
(at)krzysztofkamienski A dziekuje bardzo, podsłać może wnętrze wzmacniacza Sansui au 70 który sie nie wzbudza przy wiekszym makaronie?
Wywaliłem z układu całą regulację głośności, oraz barwę tonu, ale dalej układ się wzbudza, będę musiał pomyśleć nad ekranowaniem całości. Dodano po 1 Już znalazłem winowajcę :D Wzmak działa. Winnym był brak sygnału wejściowego, który powodował wzbudzanie. Po podaniu sygnału wejściowego wzmak już się nie wzbudza.
Daleko od kolumn, blisko wzmacniacza. Ale to bez znaczenia, bo wzbudza się niezależnie od tego, czy cokolwiek jest podłączone do wejść przedwzmacniacza.
wszystko jest w jak najlepszym porządku, tak się tylko wydaje że ma takie wzmocnienie...:D na początku pomierzyłem te lampy, uruchamiałem na lampie PCL86 używanej o S<7mA/V następnie 12.5mA/V i nic się nie wzbudzało
Czołem. Bez lampy powinno być 1- 0V 2- 0V 3- 0V 4- żarzenie 5- żarzenie 6- ok 300V 7- ok 300V 8- 0V 9- ok 300V Czyli coś pomieszałeś. Nie wkładaj lampy do podstawki, zanim nie osiągniesz takich napięć - jest to dla niej niebezpieczne. - Lekkie niebieskie świecenie powierzchni elektrod albo szkła jest OK i nie jest prawdą, że świadczy o zagazowaniu lampy....
witam !! wzmacniacz o którym piszesz jest zapewne sterowany w siatce pierwszej , stąd zapewne mała moc sterująca. mają one jedna ale dużą wadę skłonność do wzbudzeń. wzmacniacze GG-z uziemionymi siatkami nie wzbudzają się z zasady działania-niestety potrzebna jest większa moc sterująca. pozdrawiam !!
Przy dodatnim sprzężenie nic się nie skopci. Wzrasta wzmocnienie, poziom zniekształceń i w krańcowym wypadku układ wpada w oscylacje, wzbudza się.
To są lampy o relatywnie niewielkim nachyleniu. Nachylenie 6C33C jest rzędu 30-50 mA/V, 6H6Π ma nachylenie rzędu 11 mA/V. Reasumując, wszystkie użyte lampy mają duże nachylenie i przy nieprzemyślanym montażu mogą się wzbudzać.
Ale jeżeli mamy preamp tranzystorowy i skręcimy ten potencjometr na zero to zewrzemy wyjście przedwzmacniacza, a mało który wzmacniacz dobrze to znosi. Nie wiem też czy zmniejszanie głębokości pętli sprzęzenia to dobry pomysł, no chyba że wzmak działa w porządku no i nie wzbudza się.
Poczytaj o sposobach prowadzenia masy, miejscu jej dołączenia do chassis, umiejscowieniu transformatorów względem siebie oraz elementów i poszczególnych stopni, ekranowaniu.. Generalnie masa ma być grubym przewodem i możliwie krótka. Na początek zablokuj uzwojenie anodowe na transformatorze głośnikowym kondensatorem 2,2nF400V- foliowy, styrofleksowy.
Tak nie do końca rozumiem sens stosowania sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczu lampowym. To chyba po to by popsuć jego brzmienie? Tam jest transformator..... Skutecznie zapobiega wzbudzaniu się- ogranicza wzmocnienie.
Posiadałem taki filtr https://www.digikey.com/en/products/deta... ponieważ czasami wzbudzał mi się wzmacniacz lampowy ( z racji posiadania energooszczędnych lamp i etc), postanowiłem go wpiąć przed nim. Poprawiło się. Od tej pory mam spokój. Pytanie natomiast jest następujące. Czy tego typu filtr coś może dać...
Próbowałem paru kombinacji bo jest na 4 i na 8 ohm i nic jak połączyłem z masą( sprzeżenie) to gra ok ale nie wiem czy to jest własciwie?
Witam, składam wzmacniacz lampowy według strony [url=http://audioton.republika.pl/wzm-se... Po włączaniu wzbudzały sie oba kanały więc zgodnie z opisem wlutowałem ceramiki 100nF, po ponownym włączniu wzmacniacz dalej się wzbudza ale pisk ma nizszy ton. Jaka może być tego przyczyna? Napięcia Vs i Vss są takie same jak w opisie na stronie.
Ja mam trafo 30VA, 1,7A 6,3V i 210V 100mA. Całkiem nieźle daje radę. U mnie przy 250V wzmacniacz wzbudza się, obecnie zasilacz daje 230V i jest dobrze.
Rozwiązałem już większość problemów z tym wzmacniaczem (nawet sobie nie wyobrażałem jaką różnicę spowoduje zmiana Rk, z 150 na 130.). Kolega jdubowski napisał, że kondensator 15nF obetnie wysokie tony. Co można więc zamiast tego kondensatora dodać, by zapobiec wzbudzaniu się wzmacniacza?
Można jeszcze wyróżnić szum - z lamp, jak i szum - trzaski spowodowane wzbudzaniem się wzmacniacza (brak sprzężenia zwrotnego).
...Zdarza się, że bez sprzężenia wzmacniacz jest stabilny, a ze sprzężeniem wzbudza się na częstotliwościach nadakustycznych,... Taki efekt sprzężenia uzyskamy dla wzmacniacza który został niedbale zmontowany lub z podstawowymi błędami. We wzmacniaczach lampowych zwykle stosujemy kilka płytkich sprzężeń. Należy zauważyć że np. brak kondensatora katodowego...
Zbudowałem taki wzmacniacz, gra bardzo ładnie. Co do C7 nie zastosowałem go z prostej przyczyny - zauważalnie pogarszała się jakość dźwięku na wysokich tonach i nieco zawężyło się pasmo od góry. Proponuję zrobić próby bez C7 i ewentualnie dołożyć w razie problemów ze wzbudzaniem się.
Mógłbyś zrobić zdjęcie wzmacniacza od strony elektroniki? Też mam kopie Atoma 5W i jak za bardzo rozkręcę volume to się wzbudza i nie mogę dojść co źle zrobiłem.
Mam pytanie do doświadczonych forumowiczów w temacie wzmacniaczy lampowych.. Mam problem z wyeliminowaniem głośnego, oscylującego przydźwięku basowego, który pojawia się randomowo i niezbyt czesto, we wzmacniaczu lampowym. Wygląda to tak, jakby układ się wzbudzał. W załączniku przesyłam próbki audio tych wzbudzeń, każda sugestia będzie dla mnie cenna,...
Jeśli słychać pisk znaczy to, że wzmacniacz się wzbudza. Czy występuje w obu kanałach? Przewody od wejścia masz w jakiś sposób ekranowane?
Witam wszstkich i jeszcze raz dzięki za wsparcie. Dzięki koledze DIODA52 udało się znaleźć przyczyny. Po sprawdzeniu przebiegu sygnału oscyloskopem od wejścia do wyjścia według kol. DIODA 52 nie znalazłem usterek. Po zwiększeniu siły sygnału na wejściu oraz wzmocnienia we wzmaniaczu wibracje przewodów zaczęły powodawać trzaski. Więc wystarczyło wymienić...
Złożyłem i .. Działa jestem po prostu prze szczęśliwy tylko mam 2 malutkie już problemy Numero uno: Transformator sieciowy się grzeje a mogę powiedzieć że to nie jest typowo pod tą konstrukcję tylko kupiony jako wyjęty z jakiegoś radia lampowego telefunken zasilał podobno jakieś 4 lampy a u mnie zasila 2 Zwei: Wzmacniacz strasznie się wzbudza jako że...
o jakim szczęściu mówisz, Ano tylko o takim, że przy tak bezładnym montażu nic się nie wzbudza, sprzęga i nie ma przydźwięków i ....bromu.
Budując dla siebie wzmacniacz lampowy, zmodyfikowanego Wiliamsona pojawił mi się też problem ze wzbudzaniem wzmacniacza. Objaw taki sam. Wystarczyło zwiększyć pojemność kondensatora elektrolitycznego C4. W twym przypadku należałoby wymienić kondensatory o których wspominałem w poprzednim poście. A że kondensatory te mają po ponad 30-sci lat najwyższy...
Tak, tak rozumiem Dodano po 10 Napięcia są w miarę podobne DC 41,5V AC Wacha się pomiędzy 100-107V Czyli wzmacniacz się wzbudza? Co to dla mnie oznacza? Jakieś duże wydatki czy raczej odwrotnie?
U mnie jest nieekranowany, ale wzbudza się tylko w jednym położeniu potencjometru. Gdy rozkręci się bardziej - przestaje.
to w drugim cos musi byc nie tak konstrukcja jest prosta W prostych konstrukcjach zachodzą skomplikowane zjawiska :) Gdybym to ja miał na stole najpierw sprawdzał bym czy oscyluje jedna lampa czy cały wzmacniacz w pętli się wzbudza, skoro nie ma oscyloskopu zrobił bym sondę w.cz. na szybkich diodach.
6P3S to nieco inna lampa niż EL34. Ot choćby pojemnośći wewnętrzne są mniejsze, a rezystancja wewnętrzna większa. Masz teraz okazję poeksperymentować i samodzielnie dojść do tego dlaczego układ się wzbudza. Taka zaleta hobby ;)
w głośniku pojawił się zamiast trzasków, pisk jak bym przykładał mikrofon do głośnika, charakterystyczny pisk sprzężenia A nie mówiłem: Przy okazji - między płytką a chassiss masz zapewne plątaninę tych przewodów - jak usuniesz przyczynę słabego wzmocnienia ten wzmacniacz będzie sie wzbudzał że hej...
... przy podłączeniu przez żarówkę wzmacniacz się wzbudzał. Co to oznacza? Jaki wzmacniacz? Po drugie w tym TV i jemu podobnych lampowych podłączanie przez żarówkę pozbawione sensu. Jeżeli świeci jest mleko bez śniegu i bez szumu to usterka w przełączniku kanałów lub torze p.cz. Gdy będzie już sprawny to do odbioru programów potrzebny będzie dekoder...
Przewody sygnałowe nie muszą być ekranowane ,grubość też nie ma znaczenia.To czy będzie przydźwięk od strony sygnału zależy od ekranowania całego preampa/wzmacniacza i jeśli coś brumi czy wzbudza się bez ekranu toru sygnałowego to znaczy że montaż jest nieprawidłowy.
A może po prostu wzmacniacz się wzbudza, kiedy ma obniżone napięcie zasilania (bo jeszcze nie naładowały się kondensatory)? Pamiętam takie wzbudzenia w układach tranzystorowych, być może w lampowych też są możliwe.
Moim zdaniem, to się wzbudza. Jak masz oscyloskop, to sprawdź, jak wygląda sygnał.
Kolego VeNi , wywal ten schemat na PCL86 bo zawiera błędy i niepełne informacje. Ktoś nieświadomy może faktycznie pomyśleć, że układ jest zasilany prosto z sieci 220V :lol: . Rezystor w katodzie triody powinien być 1,5kΩ a nie 150Ω. Poza tym wzmocnienie napięciowe układu jest tak duże, że wzbudzanie się jest niemal gwarantowane.
Spróbuj wynieś transformatory głośnikowe po za obudowę np na stół i zobacz jak się wtedy wzbudza , Elektrolity w zasilaczu powinny też być bocznikowane kondensatorami stałymi 220nF -470nF/400V.
Jeszcze mnie coś zastanawia, radio jest nie do końca zgodne ze schematem. Jako autor schematu odpowiem. Schemat powstał ze zrysowania go z oryginalnego, niegrzebanego radia, ale jest w tym pewne ale: Mogło istnieć kilka modyfikacji wprowadzonych w czasie produkcji które powoduja, że różne egzemplarze nie są identyczne, oraz - w procesie tworzenia schematu...
Możliwe, że ten cudak wzbudza się na częstotliwości ponadakustycznej - wówczas takie rzeczy z pomiarem prądów i napięć są możliwe. Pokaż zdjęcia.
Tak czy inaczej nie dziwie się, że ten wzmacniacz przerabiają na lampowy z mniejszą ilością 'bebechów' i prostszym naprawianiem - bardziej klasycznym brzmieniem... Się nie dziwie, że może się wzbudzać, skoro sygnał z "prawie wyjścia" wraca na wejścia nieodwracające wzmacniaczy operacyjnych.
jak z brumami i wzbudzaniem sie? ja zawsze mam z tym problem... zawsze cos po cichu sobie jedzie... Trafa głośńikowe schowałeś do srodka??
Czy ten wzmacniacz ma prawo działać? Owszem, ma prawo. Przekombinowane jest tam opóźnienie dostarczenia napięcia anodowego dla PCL86 przez diodę EAA91. Czy jest to wykonane poprawnie? Owszem, może tak być, ale dla lampy PCL86 opóźnienie włączenia nap. anodowego jest nonsensem, podobnie jak ten prostownik półprzewodnikowo-lampowy. Po co to? Żeby więcej...
Witam! Wpięcie w obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego filtru środkowo zaporowego, spowoduje uwypuklenie tej częstotliwości, a zmniejszenie wzmocnienia wszystkiego co leży poza nią i jest to bardzo dobre podejście do sprawy. Za jednym zamachem pozbędziesz się szumów, zdecydowanie zmniejszy się podatność na pod wzbudzania się mikrofonu pomiędzy głośnikiem,...
To wpływ indukcyjności obwodów, w tym pasożytniczych. Ze wzmacniaczami lampowymi tak dużej mocy m.cz. czy radiowymi jest ten problem, że w czasie rozruchu mogą pobierać znacznie większy prąd, co niestety szkodzi lampom. Załączanie takich sprzętów powinno odbywać się etapami, czyli najpierw startuje żarzenie, po tym czasie włączane jest napięcie anodowe....
He he, u mnie podobnie. Zrobiłem płytkę, zrobiłem układ a jak dałem głośniej to całość się wzbudzała ...... po EF80. Próbowałem z EF183/4 ale też nie było najlepiej. Obecnie całość przerobię na triody.
Chyba jednak nic z tego nie wyjdzie, bo się bardzo chętnie wzbudza wzmacniacz wyjściowy... A myślałem, że tylko głowica do remontu będzie...
KD502/503 są trudne do zdobycia, jedyne co praktycznie zostaje to giełda... Ale można tam czasem kupić- mnie się udało nabyć komplet niestety używanych (ale sprawnych- po pomiarze omomierzem) czterech z tej samej serii (nie mam cyfrowego multimetru z możliwością pomiaru współczynnika wzmocnienia, tylko starego dobrego ruskiego wychyłowca- ale to nie...
Minus znajduje się na środkowym odczepie a plus na skrajnym. Mam je zamienić? No to wg mnie masz delikatne dodatnie sprzężenie, a że wzmacniacz ma mniejsze wzmocnienie to się nie wzbudza tylko pobrzękuje drganiami gasnącymi. Moją pierwszą myślą było wprowadzenie delikatnego sprzężenia, ale jeżeli lepsze efekty uzyskam z większym to jakiej wartości...
Witam. Oglądałem te filmy kilka razy ale jako drugi wzmacniacz chce zrobić coś mocniejszego od swojego i nie wybulić przy okazji nie wiadomo ile dlatego zaproponowałem te lampy co powyżej. Moc 10W mi starczy. Pozdrawiam. No to mam złą wiadomość. TG2,5 i TG5 są zbyt słabe, żeby współpracować z PL500/504 czy PL36, poza tym te lampy mają fatalne parametry...
W celu wyeliminowania stopnia mocy jako sprawcy przydzwieku, mozna zewrzec do masy siatki pierwsze i jesli oczywiscie "brum" ustapi, szukac w stopniach wejsciowych. Wzbudzanie na wiekszym wzmocnieniu moze sie brac z duzej opornosci obciazeniaa.
Udało mi się w końcu znaleść przyczyne wzbudzania. Po testach na transformatorze wyszło na to ze opis wyprowadzen odczepów SIATKA1, SIATKA2 był zamieniony miejscami. Po tej korekcie i po małych zmianach jeżeli chodzi o mocowanie elementów na płytkach wzmacniacz działa. Do rozwiazania pozostały mi dwa problemy: 1. przy maksymalnie skręconym do zera potencjometrze...
Jestem początkującym elektronikiem a z ,,eaglem,, mam doczynienia pierwszy raz. Lampa to pcl86 A doświadczenie z lampami? Jak ci poradzę tak - nie rób na PCB, bo jak ci się będzie wzbudzać to nijak tego nie poprawisz. Co do oczywistych błędów to brak grid-stopperów w siatkach pentody, a na samym druku masz wyspy miedzi nie połączone z masą, niepotrzebne...
I jeżeli inni składali podobne konstrukcje Podobne to znaczy do czego podobne? Nie napisałeś jaki wzmacniacz budujesz. Jak popatrzysz na zdjęcia konstrukcji lampowych, to zobaczysz, że np. transformatora głośnikowego, nie trzeba podłączać do płytki kablem ekranowanym. Co gorsza, nie jest to nawet kabel, a pojedyncze przewody. Próbowałeś w ogóle szukać...
Mnie też się ten wzmacniacz też nie podoba. Nigdy bym nic takiego nie kupił, a juz na pewno nie dołączałbym do jakiegokolwiek radiotelefonu CB. Może nie wszyscy o tym wiedza, ale radiotelefony CB nie nadają się jako urządzenia sterujące do jakiegokolwiek wzmacniacza mocy ze względu na niskiej jakości sygnał zawierający dość silne sygnały harmoniczne,...
za transformatorem równolegle do głośników dodawało się kiedyś kondensator, który poprawiał pasmo. Nie wiem czy przy słuchaniu przemówienia Tow. Gomółki pasmo było tak istotne. Raczej może chodziło o przepięcia w sieci rozgłoszeniowej 120 V spowodowane kiepskimi połączeniami i majstrowaniem przez abonentów. Dawne czasy zostawmy historykom ;) Obecne...
Jeśli schemat jest taki sam jak w opisie to nie są to filtry pasmowe. Filtr pasowy ma 2 lub więcej obwodów LC. poniżej wklejam jak powinien wyglądać filtr dwuobwodowy filtr pasmowy. Jak widać jest on w pierwszym stopniu wzmacniacza, w drugim stopniu powinien być taki sam, wtedy byłby to wzmacniacz z filtrami pasmowymi. Twój nie ma filtrów pasmowych,...
. Teraz pojawił się kolejny problem: gdy przekręcę potencjometr tonów na około 75% ucina mi całkiem wysokie tony. Drugi problem a właściwie pytanie przy ustawianiu biasu woltomierz ma być ujemne napięcie (pomiar na rezystorze 1R przy lampach EL 34)? 1. jak mam to rozumieć: a) przy dozowaniu wysokich tonow przed osiągmnięciem maximum - nagle one giną?...
Ja ze wzbudzaniem nie miałem problemu ,wystarczy stosować się do zasad www.aikenamps.com/StarGround.html www.geofex.com/Article_Folders/stargnd/s... Ja to na razie zrobiłem na chassis z laminatu i wprowadzam różne mod-y.Trzeba się niestety liczyć ze sporymi szumami ,można próbować dobierać różne egzemplarze pierwszej lampy (różnych producentów).Warto...
Zniekształcenie powstaje chyba na jednym z potencjometrów (500k)barwy jak się go odkręci wzmacniacz się wzbudza. Jeśli potencjometr barwy jest ustawiony w pozycji 0 zniekształcenia niema. Dodano po 7 https://obrazki.elektroda.pl/2735590400_...
ecc 83 to podwojna trioda.. kupic je mozna na jakiejs gieldzie albo poszukac w jakims tel lampowym.. co do uszkodzenia to trzeba by pomierzyc napiecia.. jesli transformator smierdzi to moze to oznaczac ze wzmacniacz z jakiegos powodu sie wzbudza.. bo jesli koncowe lampy by mialy zwarcie to by niezaleznie od tych malych smierdzial.. mysle jest to sprzet...
Jeśli wzmocnienie będzie zbyt duże to taka końcówka mocy będzie mocniej szumieć oraz będzie czuła na zakłócenia od transformatora czyli będzie brumieć, będzie też bardziej czuła na jakość płytki czyli też będzie brumiec albo nawet się wzbudzać na czestotliwosciach ponadakustycznych. Jako że aktualnie walczyłem z lm3886 stereo to powiem szczerze że połowę...
Zobacz jak masz podłączone żarzenie . Uziemiamy do masy kołek bliżej katody . To jest reguła zarówno w w.cz jak i akustyce . Jeżeli zrobisz odwrotnie to możesz mieć brum . Poza tym uziemienie prowadzimy przez środek podstawki lampowej . Ta rurka jest po to aby uziemiona zasłaniała naprzeciwległe elektrody tak aby się nie widziały uziemij to zarówno...
Wzmacniacze na przypadkowych lampach są wredne dla osób początkujących (a do takich niewątpliwie zalicza się autor tematu), gdyż ich zachowanie nie jest łatwe do przewidzenia. Trudności w uruchamianiu, takie jak wzbudzanie lub konieczność zmiany punktu pracy, są niemal pewne. Ze sprawdzonymi układami są problemy, a co dopiero z cudactwami. Zwłaszcza,...
Wzmacniacz nie ma zakłóceń, sprawdzałem na ucho i nic nie słyszałem żadnych zakłóceń. Chyba że mówimy o przesterach to te już są. Na ucho to można jeszcze mniej niż na oko. A "przestery" to co to niby jest? To akurat nie jest konstrukcja lampowa i parzyste harmoniczne żeby subiektywnie poprawiały brzmienie. Moduł bt tani ale dobry, zajżyj na kanał...
Witam wszystkich to mój pierwszy post ;) Mam duży problem posiadam wzmacniacz lampowy 120W(sam head bez głośników) ma dwa transformatory i jeden z nich piszczy. Gdy włożę Jack'a w dziure od kolumny, do tego jeszcze kopie prądem końcówka który winna być w kolumnie. Gdy wyciągnę jack'a i wsadzę go znowu to czasami przestaje piszczeć, ale gdy go wyłączę...
Mam takie pytanko odnośnie naprawy nieznanych modeli wzmacniaczy m.cz. Chodzi mi o to, żebyście mi dali jakieś wskazówki jak znaleźć pętle ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza lampowego/tranzystorowego do którego nie posiadamy schematu ideowego. Słyszałem, ze przerwa elementów w pętli powoduje wzrost wzmocnienia, zniekształcenia a wzmacniacz jest...
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych moim problemem. Złożyłem wzmacniacz lampowy w oparciu o dokumentację ze strony "audioton". Wzmacniacz gra. nie było problemów z uruchomieniem. Nie wzbudza się. Nie jest jeszcze podłączone sprzężenie zwrotne. Moje pytanie brzmi następująco: Co zrobić aby zmniejszyć ilość niskich tonów a zwiększyć ilość wysokich?...
Kondensatory ograncizające pasmo bocznikujące obciązenia lamp (zwłaszcza końcowej - tu odpowiedni byłby kondensator 1÷2,2nF o napięciu minimum 400V) też mogą pomóc. Lampy ECC83 oraz PCL86 stoją tak masakrycznie blisko siebie że trudno mieć nadzieję aby toto się nie wzbudziło. Być może rozwiąże problem ekran elektrostatyczny w postaci blaszanego cylindra...
Wejścia napięciowych wzmacniaczy lampowych z zasady są wysokoimpedancyjne - tu w tej konstrukcji akurat ten fakt został celowo wykorzystany bo wkładka piezo dla poprawnego przenoszenia pasma potrzebuje obciążenia wysoką impedancją. Jednak ma to i wady - takie wejście jest czułe na wszelkie zakłócenia, sprzężenia. Wystarczą niewłaściwie położone przewody...
Muszą? A niby dlaczego? Domyślam się, że to wynika z Twoich upodobań wizualnych. Otóż to, choć tu narazie są tylko dwie. Natomiast ma to też sens z tego względu, że są lepiej chłodzone i nie grzeją obudowy i elementów w środku obudowy. Dla bezpieczeństwa lampy można kupić osłony na lampy z drutu w chromie. Ja bym się pewnie pokusił o zaprojektowanie...
Zmieniłem w nim tylko końcówkę na ECL86. Teraz wzmacniacz czeka na uruchomienie. Jeśli zmieniłes końcówkę na ECL86 to generalnie wprowadziłeś spore zmiany względem pierwotnego układu. Doszedł jeden dodatkowy stopień wzmocnienia napięciowego (trioda lampy ECL), o ile ją w pełni wykorzystałeś, a to może skutkować wzbudzaniem się wzmacniacza. Mógłbyś...
Na J2 masz chyba ujemne sprzężenie zwrotbe zza transformatora. Rozłącz je na razie bo może ono jest dodatnie i wzmacniacz się wzbudza. podłączony na razie tylko jeden dla testów. No to napięcie też przez to jest wyższe, że tylko jeden kanal. Dodano po 1 A podłączyć ten trafo 250v czy 230v?? No t5o podłącz to 230 V.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop... tutaj jest dobry schemat wzmacniacza na PCL86 rezystor w zasilaczu na 2 waty żeby troche zapasu było jeśli masz jakies pytania to pisz co do tego trafa TG5-53 co je masz to uzwojenie anodowe jest między końcówkami 3 i 4 transformatora głośnikowego a uzwojenie głośnikowe jest między końcówkami...
Brak tego kondensattora sprawia że stopnia znacząco maleje, rośnie za to jego pojemność wejściowa i wyjściowa, co zawęża górną granicę pasma. Czyżby z kondensatorem wzmacniacz się wzbudzał? Już niejeden raz się z tego niedopatrzenia (albo raczej: niedopomyślenia) tłumaczyłem, kolejny raz nie zamierzam. Jest to błąd, niemniej jednak, nie dyskwalifikuje...
http://obrazki.elektroda.net/3_125302869... Wzmacniacz wykonany z myślą o zasilaniu szerokopasmowców zaprezentowanych kilka dni temu. Celem było wykonanie małego wzmacniacza, do odsłuchu na normalnych poziomach głośności. Układ zawiera lampę 12AX7 (ECC83) w przedwzmacniaczu i EL95 (po jednej na kanał) Obudowy zostały zakupione przez internet,...
Bardzo ciekawa konstrukcja. Miałeś jakieś problemy ze wzbudzaniem się, przydźwiękiem itp? Sam zbuduję coś podobnego w święta, żeby jakoś zabić nudę, tylko się zastanawiam, czy słuchawkowiec OTL na PCL86 czy gitarowca Fendera z 1952 na 6V6... No i witam Kolegę w świecie Lamp ;) P.S Kiedy robimy wzmacniacz stereo 6xEL34? ;)
Witam. Chciałem zaprezentować wykonany przeze mnie wzmacniacz lampowy na bazie lamp ECL86 i EM84. Jest to dość prosta konstrukcja, ale dla mnie wystarczająca i satysfakcjonująca. Najważniejsze, że nie szumi i nie słychać przydźwięków, a dźwięk jest ciepły i soczysty jak przystało na tego typu sprzęt. Wzmacniacz ochrzciłem jako "Leo" - nie pytajcie mnie...
Wszystko na lampach żarzonych pośrednio, ktoś tu na transformatorach oszczędza :) Ale konstrukcja fajna. Mam jednak pytanie odnośnie kondensatorów, taki na przykład: https://obrazki.elektroda.pl/6678338500_... Czy użycie wspólnej katody dla dwóch kondensatorów ma jakieś specjalne znaczenie, i czy mocno różni się od użycia dwóch normalnych...
rezystory antyparazytowe Wzmacniacz się nie wzbudza, więc nie widzę potrzeby ich stosowania. polaryzujące siatkę pierwszą? Faktycznie zapomniałem. We wzmacniaczu oczywiście są. Poprawiam. http://obrazki.elektroda.pl/8959192300_1... Pozdrawiam.
Witam popełniłem właśnie swoją pierwszą lampową konstrukcję: kopię Fendera Champa na trafach z bambino, z preampem na 6n2p i koncówką na el84. wzmacniacz brzmi bardzo ładnie (dużo lepiej niz moj peavey envoy :) ), ale jest z nim pewien problem: przy duzych gejnach i rozkręconym potencjometrze sopranow wzmacniacz wzbudza się generując wysoki gwizd. co...
A gdzie ci audiofile, tą super estetykę wykonanie zobaczyli ? To tylko dobitnie potwierdza żadną wiedzę techniczną tej grupy słuchaczy. Dla Auidiofila im coś bardziej wygląda egzotycznie, tym lepsze. Im droższe tym lepiej działa, a im bardziej niechlujnie wykonane tym wzbudza większy zachwyt. Natomiast sprzęt złożony wedle zasad sztuki, utrzymujący...
Witam, grzeje ci sie trafo zasilajace? oj to cos chinczycy przyoszczedzili za bardzo, jak sie grzeje i po jakim czasie? Co do schematow to poszukaj SE na EL34, co prawda w tak prostych ukladach wielu nie stosuje sprzezenia ja wole korekcje zwlaszcza ze w SE nic wiecej nie masz. Rezystor katodowy w triodach nie jest blokowany wiec ogolnie dajesz rezystor...
Nie włączaj wzmacniacza nawet na kilka minut,zniszczysz EL34. Dobra rada ale można włączyć, tyle, że bez lamp. Dużą zaletą układów lampowych jest to, że możemy sprawdzić napięcia bez lamp. Ze starym, reanimowanym sprzętem, tak powinno się postępować. Bez lam sprawdzamy napięcia i gdy są w normie wkładamy lampy. W tym konkretnym przypadku można odpuścić...
Witam kolegów. Mam problem z wykonaniem ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego w poniżej zamieszczonym schemacie. Wzmacniacz posiada bardzo duże wzmocnienie i bez pętli wzmacnia całą masę "śmieci". Po zastosowaniu USZ między wejściem a wyjściem w postaci rezystora 1MΩ układ działa prawie stabilnie, tzn wzbudza się na częstotliwości <5Hz. Systuacja...
Ok to w takim razie nie zrozumiałem ale próbuję. Nie chcę czytać żadnych teorii żeby samemu sobie odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania więc zadałem je bardziej doświadczonym elektronikom. Nie mam zamiaru badać ani budować już więcej wzmacniaczy, chcę po prostu grać sobie na tym co zrobiłem ale... no właśnie... chcę wiedzieć czy można: 1) Polepszyć...
Jedyna zmiana to brak "efektów dźwiękowych" po usunięciu C11 To oznacza że układ się wzbudzał. Czy można sprawdzić lampę bez testera? Jakieś parametry są mierzalne w ten sposób? Najprościej można omomierzem sprawdzić czy nie nie ma zwarć międzyelektrodowych, inne pomiary to już raczej tester. Podejrzane także jest trafo głośnikowe- czy nie ma zwarcia...
Z opisu "poprawy" potwierdza się, że wzbudzanie pochodzi z pętli sprzężenia zwrotnego. Pozostawienie "gołego" rezystora równolegle do wyjścia nie jest dobrym pomysłem. Ten szeregowy kondensator nie musi mieć jakiejś ścisłej wartości, może być z przedziału 0,1 - 1uF, chodzi o to, by wpływ tego rezystora ograniczał się do górnej częśęści pasma akustycznego,...
Zacznij od pomiarów napięć zasilających. A na rysunkach pokazujących nóżki lamp i ich przeznaczenie, widać lampę jakbyś patrzył na jej nóżki właśnie, a nie od góry jak teraz patrzysz na lampy wstawione w przedwzmacniacz. Ale ja bym podszedł jednak z zewnętrznym wzmacniaczem lub oscyloskopem. Układ wygląda na prosty i raz dwa by było wiadomo gdzie powstaje...
ze wzorku f=1/2*Pi*R*C masz fd (dolna graniczna) w obu przypadkach 7,2Hz (220n i 100K/i 1M i 22n) problem lezy razczej gzdzies indziej albo CI sie wzmacniacz wzbudza na ponadakutycznych czestotliwosciach albo masz zły transformator głosnikowy lub ak jak pisza koledzy masz duze niedopasowanie i obcizasz stopien wejsciowy mala impedancja ! fakt ze mi...
Witam. Transformator to ZATRA 30/9/67, to mamy CP12X34, pierw,220V, 1 wtur, 215V przy I, 0,11A. 2 wtur 6,3V -1A. Transformator ZATRA 30/1/676 (nie ma takiego jak TS31) to jest 220V/194V 0,O9A/ 6,3V 1,7A. Pierwszy cienki z żarzeniem a drugi z anodowym. Ale zaczniemy od początku. Jakie napięcie masz w sieci? Bo u mnie teraz jest 235V to jest 15V więcej...
Hmm, ta porada wydaje mi się raczej bez sensu, gdyż w żadnych lampowych wzmacniaczach nie daje się pojemności na wejściu. Tym bardziej to nie poprawiło by sprawy, gdyż jak widać pierwszy stopień działał poprawnie. Nawet przy dużym sygnale wejściowym rzędu 1V sygnał jest wzmacniany na tym stopniu bez zmiekształceń. Wstawiłem kondensator i owszem, ale...
Oporniki (poprawnie: rezystory) siatkowe to R4, R11, R17. Mają na celu "zewrzeć" siatkę sterujacą do masy dla napięć stałych. Jesli siatka ma 0V a katoda +3V to stwierdzenie siatka -3V a katoda 0V dla układu katoda-siatka oznacza to samo. I to jest ta automatyka polaryzacji siatki ujemnym napięciem. Oporniki R5, R12 to tzw. rezystory antyparazytowe....
Witam, oczywiście mój błąd, wzmacniacz robię po nocach, więc źle przeskalowałem wartość prądu anodowego, przy tak dużym anody lamp robiłyby się naprawdę czerwone. Oczywiście prądy anodowe w spoczynku po odłączeniu inwertera to 8-10mA na lampę. W takim razie usterki chyba trzeba szukać w części inwertera wspomnianej wcześniej, skręcenie potencjometru...
https://obrazki.elektroda.pl/2248551500_... Chciałbym przedstawić moją konstrukcję wzmacniacza gitarowego opartego o znany układ wzmacniacz „Red Baron”, którego różne realizacje znalazłem w sieci. Nim jednak przejdę do samego opisu, pozwolę sobie na dwa zdania wstępu. Sam nie jestem gitarzystą, natomiast potrzeba „zorganizowania”...
No to od początku. Pisk. Masz zaekranowane lampy 6n2p? Czy do wejścia masz ekranowane kable? Czy podłączasz coś do wejścia? Według mnie ten pisk jest normalny. Przy takim ustawieniu wzmacniacz staje się bardzo czuły. A że jest to wzmacniacz gitarowy który ma spore wzmocnienie to zaczyna się wzbudzać. Punkty pracy lamp są ustawione w tym wzmacniaczu...
Przed chwilą poskładałem ten wzmacniacz ze schematu i działa. Więcej powiem-działa GENIALNIE! Brak pisku, wzbudzania, buczenia 50Hz. Uzyskałem taki charakterystyczny lampowy dźwięk. Podczas uruchamiania nie spotkałem większych problemów. Jedynie miałem uszkodzony rezystor upływowy S1 pentody i zapomniałem przylutować masy do gniazda cinch :oops: co...
wzbudzanie wzmacniacza wzbudzanie wzmacniacza mosfet wzbudzanie wzmacniacza audio
podłączyć telewizor philips router kabel ethernet przerywa korad ka3005 wentylator
saeco xelsis sm7680 omnigena mh1300
Naprawa ukruszonego boku ceramicznej płyty indukcyjnej Brak możliwości podgłośnienia radia - przyczyny i rozwiązania