Wymienić przy okazji remontu na takie gdzie plomba będzie na obudowie automatycznych wyłączników nadprądowych (na rozdzielnicy) a nie na klapie puszki zabezpieczenia topikowego. Mowa o przedlicznikowym. Jakikolwiek automat zamiast topika to mega strzał w stopę. Chyba że Ogranicznik mocy ale nie spotkałem się z operatorem który w WP dopóści OM jako...
Czy jest mo.zliwość sprawdzić jakie napięcie biegnie przez kabel? W kV? 0,4kV, a może tylko 0,23kV. Jeśli w okolicy słupa widać na przewodzie napowietrznym cztery zaciski, to 0,4kV (3f), jeśli dwa, to 0,23kV (1f).
Czegoś tu nie rozumiem.... Skoro jest przyłącze napowietrzne ze słupa, to granica własności jest na zaciskach prądowych przyłącza na konstrukcji wsporczej na ścianie budynku lub wysięgniku dachowym. Reszta dalej, w tym złącze należy do odbiorcy. To jest standard w przypadku przyłączy napowietrznych, że do ZE należą tylko "druty" ze słupa i zaciski...
Witam! Mój elektryk twierdzi że 6mm2 wystarczy ale jak to się ma do przepisowych 10mm2 PEN ? Może zmień elektryka? Chcecie dzielić PEN na zaciskach przyłącza napowietrznego tylko dlateg by kilka metrów przewodu otrzymanego za darmo wykorzystać. Chcecie żyły PE i N raz rozdzielone pionownie łaczyć tylko po to by je znów rozdzielić. Przecież to się kompletnie...
1 - W czym powinienem takiego WLZ-ta umieścić? U mnie WLZ od skrzynki licznikowej aż do samej rozdzielnicy idzie w rurce RL fi37, kolanka sztywne. 2 - jak nazywają się te czarne "złączki" łączące przewód kabla napowietrznego z przewodem kabla WLZ? Są to zaciski przebijające jednostornie lub dwustronnie. Ja polecam Ensto z racji tego, że mają śrubę...
Tak właściwie to nie do końca od licznika, z reguły od granicy eksploatacji, a granicą czasem jest to zabezpieczenie topikowe w złączu kablowym a czasem zaciski na stojaku przy przyłączu napowietrznym
Ponieważ przy symetrycznym obciążeniu przez przewód neutralny prąd nie będzie płynął. Najlepiej widać to przy połączeniu w gwiazdę: zacisk N masz w środku, i jeśli będzie symetryczne obciążenie każdej fazy to będzie tam zerowy potencjał= prąd nie będzie płynął. :)
To prawda, granica eksploatacji przyłącza napowietrznego jest zwykle na zaciskach przy uchwycie odciągowym. Ta granica pełni kilka bardzo istotnych funkcji z punktu widzenia eksploatacji przyłącza. Dodano po 2 naprawdę nie można nic w takim wypadku zrobić? Można. Jeśli chcesz mieć czysto na elewacji, zrób przyłącze z podejściem kablowym.
Masz kolego przyłącze napowietrzne i granica jest na zaciskach prądowych tego przyłącza. Więc to co od zacisków w kierunku odbiorcy jest twoje. I ty musisz koszty tej przebudowy ponieść. Nic nie wskórasz. Szukaj kumatego elektryka, który nie tylko to wykona, ale również wszelkie formalności załatwi. Obawiam się, że nie obejdzie się bez wystąpienia o...
Witam, Ja mam podobną sytuację, dodatkowo na mój koszt mam wymienić kabel łączący SK z zaciskami linii napowietrznej (długość 1m przechodzi tylko przez ścianę budynku). W umowie z 2000 roku mam napisane że miejsce dostraczenia energii to zaciski prądowe kier. WLZ. Nie jest jasno określone czy na hakach na budynku czy w skrzynce z bezpiecznikami. Czy...
Ale czy ja mam dla nich przygotować te złącza(złaczki) czy oni swoje wykorzystaja Jak jest w warunkach określona granica własności (eksploatacji, miejsce dostarczania energii)? Dla prowizorek budowlanych są to z reguły "zaciski prądowe na linii napowietrznej od strony linii ", wówczas zaciski są własnością inwestora. Jeżeli jest zapis "... od strony...
Zobacz te [url=http://products.ensto.com/catalog/1... Co prawda mają zastosowanie w izolowanych liniach napowietrznych ale w tej sytuacji mogą się spisać i co najważniejsze można montować je pod napięciem.
Poszukaj w papierach granicy stron. Jak znajdziesz to wszystko będzie jasne. Na 96% owa granica jest na zaciskach na stojaku lub haku na ścianie.
Czyli będzie można w RG zostawić podział PEN na N i PE i szynę PE uziemioną? Skoro w zestawie złączowo-pomiarowym masz zacisk PEN, to tak musisz zrobić.
W PGE tak właśnie jest, w przyłączach napowietrznych granica własności jest na zaciskach przy stojaku dachowym lub szczycie budynku, ewentualnie tak jak tu, na listwie zaciskowej na wejściu do złącza od strony zasilania.
Kolego, YAKY 4x25 lub 4x25 AsXSn od zacisków przyłącza napowietrznego do zabezpieczenia przedlicznikowego jest jak najbardziej ok. Nie ma żadnego uzasadnienia by na tym odcinku układać kabel Cu. Natomiast pomiedzy licznikiem a tablicą główną osobiście (i dla siebie) zastosowałbym YAKY 4x25 lub 35mm².
będziesz miał " warkocz " w jednym odcinku bez połączeń po drodze Tak? A granica eksploatacji to na którym metrze tego przyłącza będzie? W Tauronie przy przyłączu napowietrznym granica jest na zaciskach prądowych przy konstrukcji wsporczej i zaciski są obowiązkowe.
Czy to co widać na zdjęciu to są napowietrzne ograniczniki przepięć, czy może jest to przyłącze z napowietrznego na kablowe do mojego domu? Jedno i drugie. Te kanciaste elementy na "warkoczu" to zaciski prądowe przyłącza kablowego a wkręcone w nie od dołu okrągłe elementy to ograniczniki przepięć, przypuszczam że typu BOP firmy Bezpol.
to jest przed licznikiem wiec energetyka odpowiada - ale ona mówi że to inwestora brocha I ma rację. Dla przyłączy napowietrznych granica własności jest zazwyczaj na zaciskach prądowych przyłącza przy konstrukcji wsporczej na budynku.
przeczytaj w umowie gdzie jest granica podziału własności, przeważnie w złączu kablowym lub na zaciskach przyłącza napowietrznego. Wszystko co w budynku jest twoją własnością i to ty płacisz za wymianę oczywiście oprócz licznika.
Przyłącza budowlane mają z reguły granicę własności na zaciskach prądowych linii napowietrznej. Demontaż takiego przyłącza leży w gestii odbiorcy (jego elektryka). Jeśli masz uprawnienia do PPN na liniach napowietrznych do 1kV, zgłaszasz tylko zamiar odłączenia i demontażu "prowizorki" będącej własnością Twojego klienta.
Ensto Clampo Pro - trochę drogie te zaciski.
Do zacisków stosuje się pojedynczo [url=https://www.ensto.com/pl/dystrybucj...
Jakim w ogóle prawem rejon nakazuje WLZ-y miedziane, skoro sam swoje linie i przyłącza wykonuje w aluminium? Pewnie dla oszczędności. Dla złączy napowietrznych kupują tylko jeden rodzaj zacisków przebijających. Dla złączy kablowych nie muszą dawać złączek Cu-Al za licznikiem.
Najwygodniej będzie wezwać elektryka który będzie wiedział, że do napowietrznej stosuje się odpowiednie kable, zaciski i uchwyty do tego dedykowane [kabel to AsXSn] możliwe, że jest coś w cu ale tego nie wiem. Jak masz zabezpieczenia przed napowietrzną i za nią jakieś rozdzielnice to spokojnie może tak być. Gdy właścicielem linii jest dystrybutor wiem...
Na 99.9% granica jest na zaciskach pomiędzy przyłączem napowietrznym a wlz-tem. Stojak dachowy jest własnością Odbiorcy i to on ponosi odpowiedzialność za jego stan techniczny. Monitowana energetyka może przyjechać i całkowicie odciąć wlz-et. Potem czeka Cię naprawa, pomiary, zgłoszenie i opłaty za usługi energetyki.
Nic niema dziwnego w tego typu przyłączu napowietrznym Tak były wykonywane przyłącza w latach 69-do ok 73 r .Linki przewodów fazowych przyłącza np:3 fazowego mocowane były do izolatorów na stojaku a przewód PEN bezpośrednio był opleciony na rurę stojaka i do niej zaciskiem przyłączony.
Jak już dzielimy to na osobnym zacisku, a najlepiej w złączu kablowym lub w przypadku zasilenia napowietrznego przy zabezpieczeniu główny Ciekawe skąd ludziska czerpią taką „wiedzę”. :cry::cry: Rozdział PEN powinien być dokonany na szynie PE, którą to należy przyłączyć do GSW (o ile taka występuje). Oczywiście GSW powinna być uziemiona
ZE (Tauron) nie interesuje co jest za licznikiem bo wymagają druku "Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia Mało tego, w tym przypadku nie interesuje energetyki co jest przed licznikiem aż do granicy eksploatacji a ta najprawdopodobniej jest w złączu kablowym lub na zaciskach stojaka/konsoli przy zasilaniu przyłączem napowietrznym.
Te dwa zaciski są ze sobą połączone.
Zgodzę się z tym, że przekrój powinien być większy natomiast nie rozumiem dlaczego przewod dochodzący do licznika nie został wymieniony gdy ktoś kiedyś zwiększał moc a to była raczej kwestia elektrowni. Nie, "elektrownia" nie ma nic do tego. W gestii 'elektrowni" to jest złącze kablowe w przypadku przyłącza kablowego lub zaciski przyłącza napowietrznego....
Opiszę układ. Mam przyłącze napowietrzne do haka. Tam na zaciskach jest granica z PGE. Potem WLZ do licznika. Jedna skrzynka z licznikiem, zabezpieczeniem i listwą przyłączeniową po liczniku. I dalej kolejny WLZ do rozdzielnicy. Licznik na ścianie zewnętrznej domu. Czy można pod listwę za licznikiem wpiąć PV i dołożyć bezpiecznik w skrzynce licznika?
a mało kiedy spotykam zaciski AlCu na liniach napowietrznych... Rzecz jak najbardziej normalna - drut Cu 10 na drut Al nie mniej niż 16 (zajrzyj do katalogów Alpar czy Ensto).
A ja bym zapytał w RE gdzie będzie granica własności, jeżeli przyłącze napowietrzne to zapewne na zaciskach prądowych na haku, a jak na haku to Ty odpowiadasz za budowę wszystkiego co za "zaciskami w stronę odbiorcy" a to oznacza że przewieszka z AsXsn i jej budowa leży po stronie OSD. Choć znam z autopsji że interpretacja u różnych OSD i w różnych...
To źle się panom wydaje. granica stron najczęściej jest na bezpiecznikach przedlicznikowych, lub na zaciskach na szczycie budynku (jeżeli jest to zasilanie z linii napowietrznej). W umowie z ZE jest podane miejsce podziału własności wystarczy przeczytać. Jednak nie znam przypadku aby WLZ należało do ZE. ZE ma prawo do wystawienia zaleceń jeżeli instalacja...
Tak zabezpieczone połączenia działają długo - popatrz jak sa łączone przewody izolowanie linii napowietrznych. Stosuje się zaciski przebijające żyły linii, a całe połączenie jest izolowane, aby unikać korozji w miejscu styku. Przewód idący do budynku jest także izolowany. A sieć trakcyjna izolowana nie jest i działa.
1. Zostawię licznik w domu - gdzie powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe? w złączu w ogrodzeniu? wtedy od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika w domu będzie ok. 30 m Mozesz. 2. Mogę obecny licznik zabudować w nowym złączu? Licznik mam starego typu Również możesz, chociaż podejrzewam że licznik Ci wymienią. 3. W obu przypadkach jeżeli licznik...
Zgadza się izolatory napisałem po prostu z przyzwyczajenia, mam nadzieję że wybaczycie mi ten straszny i wręcz laicki błąd. W takim razie hak należy do właściciela budynku a zaciski prądowe i uchwyt odciągowy do ZE. Ekaand czepiając się szczegółów to przy przyłączu napowietrznym nie występuje jak to określiłeś złącze kablowe tylko ZN czyli złącze napowietrzne...
Witam Nie wiem jak jest w innych zakładach energetycznych, ale na terenie działania Enei WLZ tak zwany pion między przyłączem napowietrznym a zabezpieczeniami głównymi należy do właściciela budynku. Podział stron jest na zaciskach przy izolatorach, izolatory należą do zakładu ale haki i ich zamocowanie i wszystko od haków w dół do właściciela budynku....
To jest linia napowietrzna od transformatora do zacisków kabla YAKY4x35.
W związku z tym, że słyszałem wiele różnych opinii na ten temat, chciałbym się upewnić, czy odpowiedzialność za konserwację i obsługę linii elektrycznej pomiędzy główną magistralą, a moim licznikiem (linia ta znajduje się de facto w całości na mojej posesji, a po części w moim domu) leży po mojej stronie, czy po stronie elektrowni. W przypadku przyłączy...
Akurat tak się składa, że mieszkam w budynku wielorodzinnym będącym w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej na zasadach Spółdzielczego Prawa Własnościowego Podział własności instalacji elektrycznej jest prosty - "piony" są w gestii SM, ale "poziomy", czyli przewody zasilające do mieszkań już nie. Niedawno robiłem remont i dowiadywałem się w tej kwestii...
Moim zdaniem przyczyna jest w rozdzielnicy. Odważna diagnoza. Po drodze mamy jeszcze układ pomiarowy, zabezpieczenia za lub przedlicznikowe, coś tam w złączu kablowym lub w złączu napowietrznym, zaciski na słupie. Bronku, w przeciwieństwie do Ciebie nie odważę się z perspektywy iluś tam km postawić diagnozy. Autor powinien wezwać elektryka a nie samemu...
W Twoim przypadku odcinek ten rozpoczyna się na zaciskach na słupie i dalej stanowi kabel umocowany na konstrukcji (słupie) biegnący do skrzynki ZKP z zabezpieczeniem przedlicznikowym i układem pomiarowym. Jest to więc przyłącze kablowe. Przyłącze napowietrzne byłoby wtedy, gdy od zacisków na słupie prowadziłyby przewody napowietrzne, a nie kabel jak...
Nie piszesz gdzie jest granica własności ale podejrzewam że na liczniku wewnątrz domu lub zaciskach na ścianie. Jakieś dziesięć lat temu miałem podobną sytuację oraz chęć wymiany na "warkocz". Znajomy z ZE poradził mi abym zgłosił awarię przyłącza do budynku. Przyjechała ekipa której powiedziałem że sypały się iskry z zacisków, "zdjęli" zasilanie na...
Chciałem zauważyć, że w piśmie nie ma mowy o złączu kablowym w granicy działki. To ma być złącze pomiarowe prawdopodobnie na elewacji budynku. Świadczy o tym granica na zaciskach prądowych przyłącza napowietrznego. Tutaj prawdopodobnie chodzi o zmianę miejsca przyłączenia na ścianie budynku, lub jakiś wymyślny stojak dachowy (ale to tylko domysły)....
W TWP nie ma podanego kabla od zacisków (linii napowietrznej ) do ZK - więc tu jest dowolność - można zastosować aluminium jak również miedź. Ten zakres prac dotyczy Odbiorcy więc Dostawca nic do tego nie ma. Odnośnie TWP jest tam zapis o zabezpieczeniu 20A bez członu zwarciowego - jeżeli kolega nie wie co to takiego to na wszelki wypadek zwrócę uwagę...
Witam wszystkich, Modernizuję aktualnie instalację w starym domu. Temat uziemienia pojawił się wiele razy, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania, a wydane warunki techniczne też tych szczegółów nie podają. Podstawowe informacje: 1. Sieć TN-C Tauron 2. Z linii napowietrznej do zacisków AsXSn 4×25mm2 3. Przygotowany zestaw złączowo-pomiarowy na...
Witam. Ten zapis w projekcie jest coś zagmatwany, lub ja nie mogę zrozumieć intencji projektanta. Zasilenie z linii napowietrznej przyłączem napowietrznym. Z zacisków prądowych budynków poprowadzić w rurze stalowej f50 pod tynkiem przewód YKY4x16 do złącza SZK-1P, usytuowanego w ścianie na zewnątrz budynku . Zabezpieczyć przedlicznikowo 3xBmWts 40A...
Czy miejsce dostarczania i odbioru energii elektrycznej a granica własności (lub innego prawa przysługującemu odbiorcy) powinny się pokrywać czy nie muszą :?: Domek letniskowy jest zasilany ze słupa nn będącego własnością ZE, stojącego poza obszarem działki. Słup jest połączony z domem izolowanym przyłączem napowietrznym. Zgodnie z zapisem umowy: "Miejscem...
Mam pytanie do praktyków. Mamy odcinek sieci napowietrznej niskiego napięcia w układzie TT o długości ok. 350m. Rozpoczyna się tuż przy transformatorze i zasila 30 budynków mieszkalnych oraz 1 warsztat samochodowy. Transformator zasila jeszcze 4 inne odcinki sieci ale osobnym podejściem kablowym do słupów. Jakiego rzędu i typu mogą być zabezpieczenia...
wszystko co za licznikiem jest własnością odbiorcy. Przed licznikiem też jeżeli granica własności nie jest na zaciskach licznika. Teoretycznie. Bo złącze (jakie by nie było) ma zaplombowane. I mimo, że jest jego właścicielem, to nie ma do niego wolnego dostępu. Więc o zamianie faz przed układem pomiarowo-rozliczeniowym nie ma mowy. Reszta teoretycznych...
Wszystko zależy jaki jest rodzaj przyłącza. Zgodnie z § 11 ust 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z 2005 r., Nr 2, poz. 6) miejscem dostarczania energii elektrycznej dla podmiotów zaliczanych...
Zubel a napisz w jakich ZE jest tak jak piszesz. U mnie podział jest w ZK, a jeżeli jest przyłącz napowietrzny to na zaciskach na szczycie budynku i szklanki należą do ZE a haki do odbiorcy. Odezwało się tu kilka osób i patrząc po tym skąd są to widzę że taka prawidłowość jest we wszystkich największych ZE w kraju.
Stare przyłącze idzie ze słupa a nowe ZKP stoi na ziemi w innym miejscu. Czy jak mam podpisaną umowę i warunki przyłączenia to już mogę wchodzić do nowego ZKP czy mam czekać na sygnał gotowości ze strony ZE? Na jaki sygnał ? Dźwiękowy ? Świetlny ? Bo nie rozumiem … jak masz postawione ZKP i umowę to wynosisz licznik do ZKP i zgłaszasz gotowość do plombowania....
Witam. Mimo wszystko w dalszym ciągu WLZ nie jest własnością ZE, i nic mu do tego. Zgodnie z prawem (nie tylko budowlanym) liczy się granica własności pomiędzy Dostawcą a Odbiorcą, a tą jest : albo - złącze kablowe przy budynku przyłącze napowietrzne i zaciski do budynku Pomijając liczniki pozostała instalacja należy do właściciela tegoż budynku, z...
A jeśli przyłącze będzie dopiero wymieniane, to można dać AsXSn w jednym kawałku od słupa aż do złącza, bez zacisków na budynku. I to jest najlepsze rozwiązanie. Coś takiego tylko raz robiłem (w Tychach), ale granica własności była na zaciskach (wejście) rozłącznika bezpiecznikowego przedlicznikowego (mimo przyłącza napowietrznego warkoczem).
Jest to AsXSn 4x25 - linia napowietrzna nie zatynkowany, o wkucie chodziło mi wkucie zaciskami kablowymi.
Witam, Muszę rozdzielić przewód w ścianie, jednak nie chcę dawać tam puszki, reszta instalacji jest bezpuszkowa. Wiem, że istnieją zaciski wodoodporne przebijajace izolację, jednak są przeznaczone do linii napowietrznych i z reguły obsługują przewody o dużej średnicy. Mnie interesuje zacisk do przewodów 2,5 (maks. 4) mm. Czy istnieją takie zaciski?...
Zakładam że przyłącze napowietrzne. Będzie narażone na UV peszel trafi szla....k. W hurtowni będą mieli odpowiednie rury. Pamiętaj o tak zwanej fajce w dół skierowanej by woda nie wnikała do środka rury. LG 10mm2 u nas zawsze w robocie stosowaliśmy LgY linka lepiej się układa i wygodniej. Co do kolorów to muszą być minimum dwa fazowe wedle zasady i...
Nie robisz muf, tylko łączysz na zaciskach na słupie. Poza tym przy przejściu z linii napowietrznej na kablową należy zastosować odgromniki.
Witam!!! Proszę o pomoc w kwestii konstrukcji rozdzielni budowlanej na terenie RWE Stoen. Wzdłuż ulicy, przy placu budowy biegnie linia napowietrzna 0,4kV, jest też jeden słup. W warunkach przyłączenia podano że klient (czyli ja) ma wykonać tymczasową linię zasilającą od tego słupa. MIejscem rozgraniczenia własności są zaciski prądowe na tej linii napowietrznej....
Od słupa do granicy stron splot izolowany AsXSn 2x16mm^2 minimum. I w zależności gdzie będzie granica stron pomiędzy ZE a odbiorcą dalej przewód min. 2x10mm^2 CU lub 2x16mm^2 AL do licznika. Zaciski izolowane SM 1.11 + pokrywa izolacyjna SP14 na granicę stron. Polecam ci dogadać się z lokalnym pogotowiem. Można dużo zyskać.
A tak w ogóle to kolega niedźwiadek co chce udowodnić? Że jak jest zasilanie kablowe to PEN lub PE jest 100% bezpieczny? A co jak podczas układania został dziabnięty łopatą? Albo wodziarze, telefoniarze lub inni zadziabią go później. A co z tego, że zasilanie napowietrzne jest bez zacisków, jak dalej jest w ścianie i może spotkać się np. z wiertarką....
Każdy OSD ma swoje standardy. Odszukaj je i zrób wg aktualnych. Przy przyłączu napowietrznym granica powinna być na zaciskach przy konstrukcji wsporczej ale dawniej bywało róznie. [url=http://www.tauron-dystrybucja.pl/us... masz obowiązujące standardy Tauron (jeśli...
Elektryk mi powiedział że 4x25 w alu to mniej więcej tak jak 4x16 w miedzi? Ogólnie tak się przyjmuje, że przekrój aluminium odpowiada przekrojowi miedzi o "oczko" mniejszemu w typoszeregu. Jeżeli mam wysoko wodę gruntową (około 60-70cm) a kabel muszę ułożyć w wykopie na głębokości pewnie 80-100, to co mam zrobić? Nie potrzeba żadnych dodatkowych środków,...
Tak jak koledzy pisali, nie ma się co bawić w liczenie. Zwis zostawić na oko (w zależności od pory roku w jakiej będziesz kładł - jeżeli podczas wysokich temperatur, zostawiasz większy zwis, niż np, kładąc w zimę). Trasa w sumie jest dobra i jedynie warto się jednak zastanowić nad jakimś "słupem" przelotowym na tym odcinku 47 m. Słupy przelotowe praktycznie...
Witam, Po kolei: 1. Granica eksploatacji przy przyłączu napowietrznym do budynku jest na zaciskach prądowych przy haku (na budynku) 2. To co jest za ww. zaciskami TAURONA nie interesuje. 3. Występujesz o rozplombowanie instalacji i masz miesiąc na jej modernizację. 4. Dla nowych pomiarów wymagany jest ogranicznik mocy (ETIMAT) przy modernizacji w miejsce...
Budynek zasilany jest linią napowietrzną Miedzianą? Czy aluminiową z przejściem na kabel miedziany?
Do licznika to w końcu ich własność. W przypadku lini napowietrznej granicą własności są zaciski na zewnętrznej ścianie budynku . Zatem wymiana kabla do licznika jest na koszt użytkownika - niezaleznie czy licznik wewnątrz , czy na zewnątrz.
W tym dokumencie napisane jest że granicą stron są zaciski aparatu zalicznioowego w szafce pomiarowej . Czyli od tego momentu robisz sam na własny koszt , raczej to robi elektryk którego wynajmiesz do wykonania przyłącza. Po złożeniu papierów dostaniesz fakturę.
Kompetencje Taurona kończą się na granicy własności urządzeń, czyli w złączu kablowym na elewacji budynku lub na zaciskach przy uchwycie odciągowym (jeśli budynek ma przyłącze napowietrzne). Reszta instalacji to WLZ (wewnętrzna linia zasilająca), która należy do właściciela budynku. Zadaniem Twojego elektryka jest przygotowanie miejsca pod układ pomiarowy...
Lgy jest przewodem do "obszywania" RBK -> licznik ->zab. zalicznik. Błąd ludzki z tym wpisem - raczej powinno być YKY 4x10 lub YAKY 4x25 Można dać w rurce osłonowej lub schować pod tynk. AsXSn od linii zasilającej napowietrznej do zacisków w RBK to wykonanie w stylu pogotowia energetycznego. AsXSn - ma pojedynczą powłokę a YAKY ma 2 powłoki ochronne...
Możliwe, że źle trochę narysowałem schemat- To jak chcę wykonać odejście do garażu to oczywiście FR 3 polowy, PEN przychodzący z linii napowietrznej będzie na oddzielnym zacisku na który także wejdzie PEN garażu. Zarówno przed jak i za licznikiem będzie PEN i dopiero za licznikiem będzie rozdzielony, i jednocześnie rozdział obok nastąpi dla WLZ do domu,...
Zmierz napięcie przy włączonym i wyłączonym podgrzewaczu, a będziesz wiedział o ile spada, da to obraz stanu instalacji. Duże wahania, ale spadek OK 3V. Mierzone na zaciskach wyłącznika FR. Może napisze jeszcze jak jest wykonana instalacja: przyłącze napowietrzne wykonane przewodem AsX, zaciski przy haku odciągowym, w fasadzie na zewnatrz budynku wykonane...
Kolego Ktoś_tam , wszystko się może zdarzyć, dlatego zadaniem elektryka jest eliminowanie tego typu zagrożeń do minimum. Znam sytuacje z upalonym przewodem zerowym/PEN linii/przyłącza napowietrznego do budynku wielorodzinnego, na zaciskach odgałęzienia z tej linii. Dyskoteka w budynku była niesamowita, ale, o dziwo, straty niewielkie, przy tak rozbudowanym...
Kolego napisałbyś konkrety; Co jest napisane w WT i projekcie? Którędy jest prowadzony WLZ i gdzie są zabezpieczenia, to co było dobre 30 lat temu nie znaczy że przejdzie dzisiaj? Granica podziału własności jest na zaciskach prądowych pomiędzy WLZ a linią napowietrzną więc ENEA może tu tylko sprawdzić poprawność wykonania i założyć licznik.
§2 Informacje i dane techniczne do realizacji umowy 1. Usługa kompleksowa świadcząca będzie w układzie trójfazowym, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A. 2. Miejsce dostarczenia będące jednocześnie miejscem rozgraniczenia własności instalacji i sieci OSD: przy zasilaniu kablem ziemnym lub przyłączem kablowym z linii napowietrznej - zaciski prądowe...
W pierwszym przypadku (tylko przekładniki prądowe) granica stron jest następująca: zaciski odpływowe łącznika SN na słupie linii napowietrznej SN-15 kV w kierunku stacji transformatorowej Odbiorcy. Łącznik na majątku i w eksploatacji OSD. - Moc 230,0 kW. W drugim przypadku (przekładniki prądowe i napięciowe) granicą stron jest: zaciski prądowe na słupie...
Johny do czego potrzebujesz tylko kluczy?? Może i głupie pytanie ale pracuję w PPN prawie cały czas głównie dla dystrybutora lokalnego. Zestaw kluczy mam Haupy w pięknym opakowaniu (czerwonym) jeszcze w foli. Na początek rękawice 3 warstwowe, płachetki w rożnych rozmiarach plus klamerki, kaptury profilowane na izolatory i omegi - to wszystko do prac...
Przewody linii napowietrznych drgają zawsze, nawet bez wiatru i nie muszą być przeprężone. Ale tego nie słychać. Hałas powoduje wadliwa konstrukcja zacisków, polegająca na tym że plastikowa osłona nie jest w żaden sposób powiązana ze szczękami zacisku, po prostu wisi luźno i dlatego grzechocze. Nie jest to błąd montażowy. Co z tym zrobić? Zgłosić do...
Dzięki także za odpowiedż. 11.3, albo 11.4 powinno być tutaj, czyli jak wyżej. Inna sprawa, ze tutaj mamy typowo coś na wzór ZK na słupie z Lini napowietrznej. U mnie z słupa leci na hak i zaciski są już jako granica. Odcinek między zaciskami a skrzynką jest traktowany jako mój WLZ, a rozłączenia tego odcinka nie ma jak załątwić. Oczywiście nie jest...
Witam mam w domu 2 liczniki 1 jednofazowy i 2 trójfazowy. Niestety padła mi instalacja ze starości na trójfazowym. Zadzwoniłem do zakładu energetycznego i powiedzieli mi że ich część jest do linii napowietrznej ( do zacisków) a reszta jest moja. Pytanie mam takie. Chcę przenieść oba liczniki na zewnątrz budynku i znalazłem szafkę na allegro pod numerem...
Witam. ... bo przy zasilaniu napowietrznym granicą stron, czyli miejscem dostarczenia energi sa zaciski prądowe na budynku, ... Pozrawiam To zależy kiedy i jak była podpisana umowa (może być na zabezpieczeniu p-lkowym, albo na listwie licznika, albo na podstawie BM - ile rozwiązań tyle opcji)... Ale generalnie zgadzam się z przedmówcą, ciśnij na dostawcę...
Mam wrażenie, że autorowi wcale nie zależy na tym, aby to zrobić bezpiecznie i funkcjonalnie, tylko aby koniecznie ta skrzynka na poddaszu została tam gdzie jest. Z "jakichś" przyczyn... Przyczyną jest brak wyobraźni. Ani autor, ani wtórujący mu koledzy nie potrafią bowiem wyobrazić sobie skutków zwarcia w tym przewodzie, gdy zabezpieczenie w stacji...
Witam A proszę mi wyjaśnić to zdanie : Wtedy tylko podciągamy ASX w pobliże haków, odcinamy stare przewody od linii, wymieniamy zaciski i podłączamy nowe przewody pod linie. Wszystko pod napięciem ? Może nie do końca rozumię ale czy kolega chce wymienić przewód od haka do rozdzilni ?
W mojej okolicy (Energa) też były tak wykonywane przyłącza AsXSn, w jednym odcinku część napowietrzna i naścienna, bez zacisków przy haku. Kwestia tylko, jak jest określona granica własności w umowie. Tak czy owak bez uzgodnień z ZE nic nie można robić samodzielnie. I nie rozmawiać z "panienką z infolinii", bo niewiele się dowiesz, tylko osobiście udać...
Cała sieć jest zrobiona z aluminium, Sugerujesz sieci napowietrzne w miedzi? Kilometr linii aluminiowej potrafił zniknąć w jedną noc a co dopiero miedziucha. wiadomo że aluminium "płynie na zaciskach", pasowało by co kilka lat w okresie okresu przeglądów zaciski sprawdzić poprawić. O tym płynięciu aluminium narosło sporo mitów i to niektórzy "odpływają"...
1. PEN podłączasz do zacisku OTL=PEN50 prod. Morek i z tego zacisku prowadzisz N do szyny N a PE do szyny PE. Mostki miedzy szynami to druciarstwo. 2. RCD działa bez uziemienia, konieczny jest PE. Uziemienie potrzebne jest z innych powodów. 3. Światło B6, gniazda dedykowane np do pralki B10, a ogólne B10 - B13 - B16. Płyta grzejna B16, Gdzie słyszałeś...
Witam Najpierw napisze jak jest wykonana instalacja: przyłącze napowietrzne wykonane przewodem AsX, zaciski przy haku odciągowym, w fasadzie na zewnatrz budynku wykonane w obudowie 2 rozłączniki bezpieczników małogabarytowych nożowych. Przewód od zacisków przy haku do rozłączników : AsX. W tej rozdzielni na zewnątrz przewód PEN z przyłącza napowietrznego...
Witam. Miałem podobny problem u znajomego. Straciła się jedna faza w domu jednorodzinnym. Przyłącze napowietrzne przewodem ASX, połączenie wykonane zaciskami. Zabezpieczenia przedlicznikowego nie mogłem sprawdzić. Zadzwoniłem na pogotowie energetyczne, przyjechali panowie, sprawdzili czy jest zasilanie na tych bezpiecznikach. Oczywiście nie było, dokręcili...
Akuratnie kabel AsXSn jest ziemny... i pewnie w ziemi stosuje się zaciski przebijające izolację... niesamowite! AsXSn nie jest kablem tylko przewodem izolowanym do budowy sieci napowietrznych. I koniec!
W przypadku zasilania linią kablowa, jest tak jak napisał kolega (at)domsat. W przypadku napowietrznej może być 2x 16,25, 35 AsXSn i bezpiecznik topikowy napowietrzny (BN). Należało by też dodać że każda latarnia ma ( powinna mieć ) uziemienie, w przypadku słupów ze stali lub Al dołączone metalicznie do konstrukcji słupa a w przypadku żerdzi ŻN lub...
Pamiętam elektryfikację naszej wioski na początku lat 60-tych. Wykopy pod linie nn każdy gospodarz robił na swojej działce sam. Pamiętam głębokie wykopy pod uziomy płytowe. Kilka płyt po ponad 1 m kw. połączonych przyspawaną bednarką i zakopywanych na głębokości ponad 2 m. Konstrukcję trafostacji zmontowanej na ziemi podnosili dwoma wyciągarkami "moja...
Pomysł z "priorytetami" ma sens, ale to nadal pudrowanie trupa. Moim zdaniem rozwiązaniem komfortowym byłoby ułożenie AsXSn od zacisków istniejącego przyłącza po elewacjach budynków (pomiędzy budynkami w zawieszeniu napowietrznym) i zasilić się bezpośrednio poprzez swój licznik w swojej rozdzielnicy, rozliczać się z ZE i dysponować zabezpieczeniem przedlicznikowym...
Nie wiem gdzie tu ryzyko. Przyłącze napowietrzne też wymaga ułożenia przewodu od zacisków do złącza na zewnątrz budynku i nikt wewnątrz budynku go prowadził nie będzie. Nie wiem jak dziś, ale kiedyś ZE takie ułożenie wewnątrz zawsze kwestionował. Nie posądzam też układających styropian o ciężkiego alzhaimera by w czasie pomiędzy przyklejeniem płyty...
Wystąp o Warunki Przyłączenia. To nic nie kosztuje a będziesz miał wszystko na tacy. Jeśli przyłącze będzie napowietrzne to granica prawdopodobnie będzie na zaciskach konstrukcji wsporczej a Ty jako inwestor wykonujesz zasilanie od konstrukcji do złącza, złącze oraz wlz od złącza do rozdzielnicy. Przy zasilaniu ziemnym złącze stawia ZE a Ty wykonujesz...
Panowie mam spory problem z moją siecią. Sieć TN-C napowietrzna.Zamontowane ograniczniki przepięć i z tego powodu zamontowałem szynę wyrównującą potencjał do uziemienia. Problem jest taki podczas ostatnich wiatrów zerwało linie PEN przed głównym słupem który jest zasilany dwustronnie, a co za tym idzie około 14 domów zostało bez PEN. Skończyło się na...
Nie chodziło mi o podłączenie do " warkocza" , tylko do linek . Chcieli do gołych linek zamiast zacisków płytkowych np 16-95 zaciski jednostronnie przebijające. Dodano po 1 Przyłącze kablowe, na napowietrzne nie są wydawane warunki.
Aż takim leniem nie jestem. Dzwowiłem już do ZE i otrzymałem informację, że mogę przyłączyć swój uziom (poniżej 10om) w rozdzielni pod zacisk PE jak na rysunku. Chciałbym tylko uzyskać dodatkowe informacje ponieważ w ZE poinformowano mnie, że w razie uszkodzenia przewodu PEN linii (u mnie napowietrzna) to od bodajże 2019 (zmiana przepisów?)) ZE nie...
izolator napowietrzny linia napowietrzny przewód napowietrzny
wymuszenie sinusoidalne szyberdach elektryczny pilarek łańcuch obracać
proste uklady elektroniki saeco hd8965
Olej w pompie hydraulicznej koparki - przyczyny i rozwiązania Zawieszanie obrotów i terkotanie w Mitsubishi ASX 1.8 DID