Witam wszystkich. Pomimo tego, że jest to mój pierwszy post liczę na pomysły lub konstruktywną krytykę pomysłu przez forumowiczów. Kiedyś uparłem się zbudować wykrywacz burzowy, który będzie po odebraniu zakłócenia na AMie uruchomi system zliczania kilometrów, czyli odległości burzy. Jednak do testowania mojego układu potrzebuję coś co wygeneruje krótkotrwały...
Ten przełącznik odstraja generator prądu podkładu i kasowania, generator pracuje tylko przy nagrywaniu i jego częstotliwość pracy może powodować interferencje (zakłócenia) na falach długich i średnich.
Zakłóceń na falach długich podczas odbioru w domu nie unikniesz, zwłaszcza że mnóstwo urządzeń domowych generuje zakłócenia, począwszy od zasilaczy impulsowych po żarówki LED.
Szumy są, bo każdy zasilacz impulsowy wytwarza zakłócenia na falach długich. Chińczyk używa zakresów średniofalowych, więc jemu to nie przeszkadza. Naklejki z normami, jakie tylko chcesz, może ten Chińczyk nakleić. Nikt tego nie będzie sprawdzał. Z dala od cywilizacji szumy będą znacznie niższe albo żadne.
Będzie siała zakłócenia na falach długich. To tak przy okazji. No właśnie. Bezpośrednia bliskość odbiornika radiowego i innych urządzeń audio.
Możliwe, że zakłócenia przychodzą do Ciebie przez sieć elektryczną. Podłącz radio przez dobrą listwę przeciwzakłóceniową. Dla dodatkowego komfortu zablokuj kondensatorami 4,7nF obydwie połówki uzwojenia anodowego transformatora sieciowego.
Witam, Miałem podobny problem z zakłóceniami na długich i średnich falach. O ile radio posiadało antenę ferrytową to jakoś dało się słuchać, jednak mieszkając w bloku i tak często zakłócenia były takie, że szkoda było marnować lampy. Problem rozwiązałem w ten sposób, że na balkonie mam umieszczony pionowo ok. 2 metrowy pręt aluminiowy (wyciągnięty troszkę...
Przełącznik ten służy do eliminowania zakłóceń podczas nagrywania na falach długich i średnich. Ustawia się go w takiej pozycji, aby podczas zapisu nie było słychać charakterystycznego pisku wnoszonego przez generator prądu podkładu.
A na jakim zakresie są te zakłócenia, jakie częstotliwości są zakłócane? Przetwornice (w zasilaczu, na płycie głównej...) działają w zakresie fal długich, ale zakłócają i średnie, może część krótkich; UKF już nie powinny zakłócać. Ale np. jakaś interferencja procesora z kartą graficzną może zakłócać i UKF.
Chyba "Eroica" a nie "Erotica" :) Z dużym prawdopodobieństwem coś jest uszkodzone - na falach długich powinna być "Jedynka" Polskiego Radia na 225 kHz, a w najgorszym przypadku głośne zakłócenia od urządzeń elektronicznych.
Czasem pomoże zablokowanie lampy prostowniczej (anoda-katoda) kondensatorem o pojemności kilku nF, oczywiście na odpowiednie napięcie. JarekD.
Witam.Gwoli ścisłości,drogi moderatorze, w tamtych czasach, maszt radiowy w Gombinie był najwyższym masztem radiowym na świecie. Różnica kilku khz na falach długich (wtedy 222khz-teraz 225khz),nie miała tak wielkiego znaczenia, przy b. dużej mocy nadajnika.Warszawa 1, na falach długich była odbiera na prawie na całej półkuli północnej, do równika włącznie.Sam...
Podpowiem Ci jak ja bym to zrobił. Przeszedłbym po sąsiadach i opowiedział o problemie, następnie wyłączył bym zasilanie na każdym piętrze i sprawdził bym czy zakłócenie zniknie. Jeżeli zniknie to będziesz wiedział na którym piętrze, a potem odłączył każdego lokatora z danego piętra i trafisz który lokator "zakłóca". U mnie było coś podobnego, okazało...
Jeśli zakłócenia są w sieci to powinny być też słyszalne harmoniczne w radioodbiorniku. Użyj przenośnego radia z falami długimi, średnimi i krótkimi do osłuchania sieci i urządzeń w domu czy też sąsiedztwie a może coś znajdziesz lub wykluczysz.
Z zaprzyjaźnionego forum wiem, że UKE często ignoruje zakłócenia na zakresach AM. Np. na skargę w sprawie zakłóceń przy odbiorze Programu 1 Polskiego Radia na 225 kHz mają standardową odpowiedź "przecież można słuchać na UKF". Uważam taki stosunek do sprawy za skandaliczny - skoro można bezkarnie zaśmiecać zakłóceniami zakresy fal długich i średnich,...
Na pewno z komutatorem (powodowane przez szybkie przełancznie obwodów z indukcyjnością (cewki)). Powodują zakłócenia m. in. radioelektroniczne - słuchać to np. w odbiorniku radiowym na zakresie fal długich.
Najlepiej będzie jak nagrasz ten szum i zakłócenia na zakresie fal długich i średnich i zamieścisz tutaj. Może to zwykły smog elektromagnetyczny? W niektórych miejscach jest taki poziom zakłóceń, że odbiór na długich i średnich jest po prostu niemożliwy.
Witam. Przepraszam za tak długą przerwę, ale do rzeczy. Kolego dipol, nie mogę znaleźć cewek l302 l303, czy są to cewki powietrzne? Podgrzałem każdy punkt w tym radiu i nic. Co zmierzyć, sprawdzić, zobaczyć? Napiszę jeszcze raz, odbiór fal długich, i w ogóle odbiór AM u mnie jest bardzo dobry. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Jak już pisałem odbiornik...
gdy miałem potencjometr 100k to było ciągle piszczał (te zakłócenia przypominają zakłucenia jakie występują w radiu na falach długich), po zamianie na 500k trochę się polepszyło
Radioo zmienilem na UNITRA Tonsil z wzmacniaczem starej generacji Jeżeli to jest stare radio, bez przeglądu, ale takiego rzetelnego i ponownego strojenia, to moze lepiej zamienić ja na radio internetowe? Niestety, zakłócenia zabiły radio na falach długich i średnich, a o UKF coś wspominają o pozostawieniu tylko DAB+.
Czy odbiór fal długich jest możliwy czy tonie w zakłóceniach? Ciekawe ile takie radio może pograć na zasilaniu bateryjnym. Brak zasilacza impulsowego może ułatwić odbiór LW.
URZĄDZENIA PRZECIWZAKŁÓCENIOWE W SAMOCHODZIE Skany zawierają: - Wstęp - Instalację i liczne obwody niskiego napięcia - Instalacja wysokiego napięcia Rodzaje zakłóceń - Zakłócenia strefy zewnętrznej - Zakłócenia strefy wewnętrznej Elementy przeciwzakłóceniowe - Rezystory - Kondensatory - Cewki indukcyjne - Filtry przeciwzakłóceniowe - Osłony ekranujące...
Witam - nie wiem czy to dobry dział. Poszukuje schematu - jak w temacie. Odbiornik ma problem z odbiorem fal dlugich, srednich i krotkich. Na krotkich cos tam odbiera ale jest to strasznie zakłócone. Generalnie jeden "śmietnik"
Lampy ciągnikowe sieją tak zakłóceniami, że nie można słuchać radia na zakresie UKF. Zakłócanie fal długich, średnich i krótkich to norma w elektrośmieciach z Chin. Wymyślna nazwa i cena kuszą naiwnych, a później rozczarowanie. Dobrze, że Autor ujawnia te praktyki.
Co odbierasz ma 199kHz? Bo to raczej powinno być na 198kHz i jest to najpewniej BBC z Wielkiej Brytanii. https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_... Poza tym faktycznie chyba cisza. Tego naszego marnego nadajnika z Solca to raczej nie masz szans żeby odebrać. Ja na falach długich to poza I PR odbieram jedynie czasami ten nadajnik...
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś , ale musisz dołączyć opornik regulowany 1MΩ do istniejącego potencjometru służącego do regulacji jasności świecenia żarówki i wyregulować układ tak aby nie było efektu pulsowania.Jeśli chodzi o filtr to stosuje się go aby zabezpieczyć sieć energetyczną przed zakłóceniami generowanymi przez regulator-w jego...
po wymianie szumy w ogóle ustały, brak stacji na UKF jak i na innych falach To jeszcze "lepiej" niż było. Nie kręciłeś co tym PR R21? Ten musi być precyzyjnie nastawiony. Trzeba teraz wcześniej uruchomić fale długie. Gdy dotykasz łączówek na antenie ferrytowej przy włączonych długich falach słychać jakiś szum czy zakłócenia - trzaski itp?
Czy ktoś wie może jaki jest, mniej więcej średni poziom zakłóceń na falach długich, odpowiednio dla różnych typów obszarów w Polsce (miasta wioski itp...). Interesuje mnie to jaką wartość natężenia pola musi mieć sygnał by można go było jeszcze odebrać, nie chodzi mi o sygnały z rozproszonym widmem.Potrzebuję głównie danych dotyczących Warszawy.
elvis, Ty też możesz wtedy błysnąć łapiąc się obudowy 8O Po prostu bierzesz próbnik fazy i dotykasz jednego a potem drugiego przewodu w gniazdku, jeśli świeci= faza, drugi nie świeci= zero, i to zero łączysz z kołkiem. a co do zakłóceń na długich falach- nie wydaje mi się możliwe ich całkowite usunięcie, można jak wyżej wspomniano wymieniać na próbę...
Jak się okaże że wszystkie elementy w Pionierku będą OK i dalej nie będziesz odbierał fal D i Ś to pamiętaj że to radio nie ma czegoś takiego jak antena ferrytowa która jest standardem w dzisiejszych konstrukcjach radioodbiorników AM a przez to musisz podłączyć do wejścia antenowego porządny kawałek anteny, no i pamiętaj że na tych częstotliwościach...
W mieście jest dużo zakłóceń. Część tanich ładowarek zakłóca nawet radio na UKF. Fale długie, średnie i krótkie znacznie łatwiej zakłócić. Przetwornice do świetlówek w telewizorach i laptopach też potrafią nieźle siać.
A spróbuj no dać na próbę 2x dioda schtottky albo 2x ostrzowe bezpośrednio na wejście antenowe. Po prostu na próbę bez rozkręcania radia i nie wciskać PTT. To się sprawdza jak nic w radiach na falach długich (chodzi o zakłócenia typu trzaski).
Wykonany samodzielnie regulator tego typu bez filtra przeciwzakłóceniowego stosowany do regulacji oświetlenia dla rybek w akwarium p0wodował zakłócenia na zakresie fal długich w promieniu 250m od bloku mieszkalnego. Wezwane na tą okoliczność pogotowie energetyczne ustaliło blok i klatkę w której był największy poziom zakłóceń a następnie otwierali na...
to chyba te zasilacze, a może skrętki dodatkowo roznoszą te zakłócenia bo przed założeniem sieci trzaski były mniejsze sprawdzę jeszcze gniazdka, przedłużacze jak przenoszą sie te zakłócenia, przez przewody elektryczne, skrętki, a może powietrze?
U mnie włączenie monitora powoduje powstawanie słabo słyszalnych gwizdów w odbiorniku radiowym na falach długich, a włączenie telewizora powoduje takie zakłócenia, że nie da się słuchać Programu Pierwszego Polskiego Radia, problem ten nie występuje na falach krótkich oraz na UKF. Monitor to LG Flatronez 17" T710BH, telewizor Philips 28" z płaskim kineskopem,...
Niech kolega włączy radio na zakresach fal długich , średnich i krótkich w poszukiwaniu podobnego dźwięku jaki słyszy z urządzeń. Jeśli to jakieś urządzenie elektroniczne odkształca sinusoidę to wysoce prawdopodobne jest, że generuje przy tym zakłócenia radiowe.
O jakie szumy tu chodzi, bo co innego szumy a co innego zakłócenia. A szumów jest kilka rodzajów np szumy własne odbiornika.
DCF77 to słaby sygnał, na granicy zasięgu. Na dodatek jest nadawany na falach długich, a więc w zakresie gdzie zakłócania atmosferyczne i wytworzone przez człowieka mają wysoki poziom, z modulacją OOK więc łatwą do zakłócenia. Zakłócać mogą zasilacze impulsowe, to jest zakres w którym normy EMC nie stawiają żadnych ograniczeń na to ile zakłóceń można...
Po włączeniu radia do sieci słychać przydźwięk / brumienie. Kręcenie potencjometrem siły głosu nie nie zmienia Na wszystkich zakresach nie nie łapie żadnych stacji radiowych. A może kos miałby cewkę fal długich nz sprzedaż ? Zaczynasz od złej strony. Najpierw trzeba mieć pewność że działa poprawnie tor m.cz. w odbiorniku, następnie tor p.cz. (filtry...
Istotną sprawą w kontekście zainteresowania falami długimi, średnimi a także krótkimi są zakłócenia tych pasm poprzez rożne urządzenia a zwłaszcza przez zasilacze impulsowe. Wśród nich prym wiodą drivery LED bez wymaganych filtrów oraz zastępcze ładowarki do telefonów i laptopów. To temat rzeka a mający duży wpływ na odbiór w tych zakresach radiowych.
To raczej nie to, są takie same. Inwerter coś krzaczy. Jak masz radio z falami długimi bądź średnimi - zobacz czy zmienia się coś w tym zakresie fal podczas pracy inwertera. Obstawiam, że nie posłuchasz wtedy PR 1 na 225 kHz (albo będą bardzo duże zakłócenia).
https://www.udt.gov.pl/laboratorium-bada... UDT może lub podzleci na zlecenie Wspólnoty lub spółdzielni.Indywidualnie oczywiście też tylko że poniesiesz koszty takiej interwencji.Potem możesz dochodzić zwrotu kosztów,jeśli to wina falownika windy a nie Twoich...
Jakiś czas temu zabrałem się za uruchomienie tego dosyć wiekowego radyjka ,po wymianie kilku rezystorów i kondensatorów i regulacji filtrów p.cz radio ożyło ,na falach długich gra tylko jedynka , gra głośno ale są słyszalnymi zakłóceniami(trzaski) jednak na falach krótkich i średnich żeby cokolwiek usłyszeć muszę potencjometrem dać ful głos a i tak...
Witam. Niedawno nabyłem odbiornik Diora Relax II. Problem tkwi w sekcji fal długich a objawia się cichym odbiorem na antenie ferrytowej. Na zewnętrznej jest trochę lepiej ale jednocześnie z zakłóceniami. Sprawdziłem czy nie ma przerwy w cewce anteny ferrytowej i jest z nią wszystko ok. Była trochę przesunięta na pręcie więc ustawilem ją na najgłośniejszy...
mam jeszcze małem pytanie. Dlaczego moje radio odbiera tylko pod wieczór a nie w ciągu dnia?? Dodano po 30 Czy jest to związane z zakłóceniami?? Powiem tyle, że dobiór jest dość czysty i głośny ( ale pod wieczór) Na zakresie fal średnich jest to zupełnie normalne, propagacja fal średnich znakomicie poprawia się wieczorem, w dzień można odebrać tylko...
Witam ! Krzysiek, budowa odbiornika AM który jest w linku moim zdaniem nie ma sensu. Wszech obecne zasilacze impulsowe wytwarzają zakłócenia które słychać na falach średnich i długich. A wykonanie odbiornika FM jest bardzo trudne. Przygodę z elektroniką moim zdaniem każdy powinien zaczynać od mnij skomplikowanych urządzeń, np. impulsator/generator....
Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy opisywane tutaj sposoby pomogą w odkłóceniu zakresu fal średnich oraz długich. Zakłócenia przy włączonym silniku maja postać na długich 'pierdzenia' oraz specyficznego 'szumu wyjącego' (takiego jakby cyfrowego), a na średnich tylko pierdzenia. Dodam, że na długich ten 'szum' występuje, także po wyłączeniu silnika,...
Witam,a czy ten warkot nie jest spowodowany zakłóceniami spowodowanymi np.przez komputer lub świetlówki,czy występuje na wszystkich zakresach,czy tylko na falach długich?Komputer może być wyłączony,ale jego zasilacz pracuje cały czas i powoduje zakłócenia,właśnie warkot - o ile to nie jest przedźwięk sieci spowodowany utratą pojemności elektrolitu.
(at)sp5it Nie będzie żadnego postępu. Potężny falownik kompresora pompy ciepła nie jest łatwo odkłócić. W dodatku na częstotliwościach fal długich i średnich w odbiorniku zasilanym beztransformatorowo. Czysta utopia :cry:
ładowarka do baterii DaoLong. Model YH-2120 - siecze głównie PR1 na 225 kHz. Po włączeniu pięknie zaszumia radio w drugim pokoju. Ładowarka dołączana do roweru Zundapp. Ta potrafi zakłócić telewizję, a właściwie wzmacniacz antenowy. Zasilacz USB 5V 2A - po włączeniu również zakłóca odbiór telewizyjny i radiowy. Fale długie również dostają. Co ciekawe...
Wykorzystaj "kikut" po starej antenie i wstaw do niego cały 90-cio cm pręt promiennika. Akurat taki odcinek będzie w sam raz dla pasma 88-108Mhz. A taka antena powinna lepiej działać niż te okręcane na włóknie szklanym. Akurat to będzie raczej "w sam raz" na 80MHz. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic83... Dla odbioru pasma 87.5...108MHz w...
Witam. Zmagam się z problemem zakłóceń przy odbiorze stacji radiowych na falach długich, średnich i krótkich. Zakłócenia występują cały dzień, czasami cichną w nocy, nie mogłem skorelować ich z otwarciem sklepów i pracą PV. Szukałem przyczyn u siebie, ponieważ zakłócenia znikały po odłączeniu sprzętu z gniazdek. Niestety posiadam starą instalację TN-C...
Odbierasz jakąś stację na długich? Może cewka fal długich na pręcie ferrytowym ma przerwę. Jeszcze jedno pytanie masz trzaski czy przdźwięk?
Przerabiałem to w Syrence. Pomagało ekranowanie fajek na świecach, kondensator na prądnicy i sprawne kondensatory przy przerywaczach. Jeśli iskrzył choć jeden przerywacz, w radiu słychać było terkot w rytm obrotów silnika. To wszystko oczywiście na falach długich. UKF chodził czysto prawie zawsze.
Sprawdź pilot ustawiając diodę IR w kierunku kamery - np. w telefonie, powinna być widoczna jej aktywność. Po drugie można przystawić pilot do radia na falach długich lub średnich i powinny być słyszalne zakłócenia od pilota. Sprawdzić wszystkie przyciski.
A może w okolicy potencjometru lub w potencjometrze coś nie kontaktuje? W moim Pionierze jest podobnie ale wystarczy poruszać lekko ośką potencjometru i problem znika. Popraw luty w okolicy, może gdzieś jest zimny.A jak nie pomoże to spróbuj podłączyć zamiast oryginalnego jakiś nowszy 680KΩ-1MΩ i zobaczysz czy to wina potencjometru czy nie....
Witam! Pomysł niezbyt szczęśliwy. Poziom zakłóceń na falach długich spowoduje, że Twój sygnał "utonie" w śmieciach i usłyszysz głównie warkot generowany przez wszystkie zasilacze impulsowe, świetlówki, telewizory itp. Ponadto dla wyemitowania fali musisz mieć antenę o długości porównywalnej z długością nadawanej fali (dlatego maszt anteny w Gąbinie...
Nie da się, ani RMFu, ani Eski, ani nawet Radia Maryja. Możesz odebrać PR1 Polskiego Radia na falach długich, ewentualnie jakieś zagraniczne stacje na krótkich jak propagacja i zakłócenia pozwolą.
Głównym jednak problemem w obecnych czasach, dotyczącym odbiorników pozbawionych anteny ferrytowej (a więc i Pioniera) są zakłócenia pochodzące od zasilaczy telewizorów i komputerów, świetlówek kompaktowych a zwłaszcza chińszczyźnianych lamp LED. gdzie przetwornica na lichym rdzeniu pracuje z częstotliwościami idącymi w megaherce, co gorsza modulowanymi...
Z moich obserwacji, prezentowanych na tym forum od dawna, wynika coś innego.To nie jest wina zasilaczy bi innych cyfrowych urządzeń a wina LUDZI, którzy powinni dbać o czystość eteru. To nie wina śmieci, ze zaśmiecają nasze środowisko ale ludzi, którzy te śmieci rozrzucają. W Stanach już dawno to zauważono (być może dlatego że powszechnie używa się...
Sprawdź najpierw którędy wnikają zakłócenia. Odłącz antenę, zakłócenia wnikające przez sieć będą dalej słyszalnie, a te które odbierasz razem z sygnałami stacji nie będą słyszalne. Modulacja AM niestety jest bardzo podatna na zakłócenia, a źródeł nie brakuje, wręcz przybywa, można poczytać na Elektrodzie, jest o tym dużo.
O ile uziemienie jest skuteczne przy DC i niskich częstotliwościach sieciowych to już przy W.CZ. nie jest to takie oczywiste. Uziemienia mają oprócz rezystancji dodatkowo impedancję, która uniemożliwia sprowadzenie prądów wysokich częstotliwości do ziemi. Przewód uziemiający o długości 1/4 λ jest skuteczną anteną nadawczą a 1/2λ to już całkowicie...
Pisk występuje tylko w tej częstotliwości. Na innych programach na falach długich i srednich gra znośnie. Zakłócenie telekomunikacyjne. Nie byłoby dokuczliwe gdyby kiedyś nie zmieniono częstotliwości z 227kHz na 225kHz (miało to wyeliminować gwizdy interferencyjne - nośne zmieniono na długich i średnich falach tak aby były wielokrotnościami odstępu...
"Zbyszq"! W Rzeszowie trudno będzie Ci zrobić ten odbiornik z powodu olbrzymich zakłóceń panujących na falach długich. Zresztą dokładnie to zależy od dokładnego miejsca zamiaszkania (adresu) bo kilkaset metrów robi tu dużą różnicę. Dawniej w Rzeszowie był nadajnik średniofalowy (1205 kHz) i wtedy można było słuchać radia zbudowanego tylko z diody germanowej...
Można się domyślać że jest to jakiś nadajnik radiowy. Powinien wobec tego odbiornik radiowy reagować na działanie tego pilota. Spróbuj zbliżyć pilota do anteny ferrytowej na falach np długich, średnich, krótkich i zobaczysz czy będziesz słyszał jakieś zakłócenia powstające od harmonicznych.
Witam, Może trochę odświeżę temat... Też mieszkam w bloku tak jak autor tego tematu i też miałem problem z zakłóceniami, a poradziłem sobie z tym tak, że na balkonie (trzecie piętro w czteropiętrowym bloku) na barierce jest antena wystająca w linii prostej metr za balkon na jej końcu jest pręt, który jest wygięty do góry i też ma długość jednego metra....
Wszystkie trzy anteny o których piszesz - tak Sowar jaką używasz jak i pierwsze dwie anteny, jakie są w kręgach Twojego zainteresowania to dobre anteny. Pod jednym jednak warunkiem: stosowanie w Turku wzmacniacza jest zbędne a nawet szkodliwe, To tylko 35 km, trasa niemal płaska, maszt nadajnika wysoki i moce właściwe. Z wieży kościoła na Placu Sienkiewicza...
Kolego "romkwie" ale producent wystarczy , iż napisze o możliwości wystąpienia kłócenia, a sprawa pomimo wszystko nie jest prosta : - zakłócenie to kwestia zbiegu kilku okoliczności w obwodzie elektrycznym, cóż prądy wyższej częstotliwości począwszy już od zakresu fal długich, średnich rządzą się trochę innymi prawami niż prąd stały. Najprościej ujmując...
W Polsce nie ma już stacji nadawczych na falach długich, średnich oraz krótkich. To już niestety historia Mogę kolegę zapewnić, że PR1 nadal na długich funkcjonuje i ma się dobrze. Inna sprawa, że radio na fale długie może mieć pewne trudności w odbiorze ze względu na zakłócenia z przetwornic impulsowych. Nie mniej jednak da się. Kolejna sprawa to...
Dziękuje kolego, sporo mi wyjaśniłeś. Czyli wina oprogramowania przynajmniej jeśli chodzi o ładowanie aku, ja nie mam podłączonych akumulatorów (podłączałem na próbę, ale zbytnio się ich pracy nie przyglądałem, bo to stare samochodowe aku tym jeden "padak"). Dziś poprowadziłem nowy kabel sieciowy do inwertera i teraz laptop działa normalnie... Nie napisałem...
Dokładnie. To może być jakikolwiek zasilacz impulsowy w lampce z diodami LED, świetlówce kompaktowej, monitorze, komputerze, a nawet ładowarce do telefonu. I to niekoniecznie w Twoim mieszkaniu, a np. u sąsiada za ścianą, jeśli mieszkasz oczywiście w bloku. Nokturn ma zasilacz beztransformatorowy co niestety dodatkowo pogarsza sprawę, bo oprócz zakłóceń...
Mam T9015. Jak go najlepiej/najprościej podpiąć pod T7010? Punkt pomiarowy PP3 to w obu tunerach sygnał p.cz. już po filtrach kwarcowych. Takiej operacji nie przeprowadzałem sam, więc nie chcę się autorytatywnie wypowiadać, ale wydaje się, że można połączyć przez kondensator (10n-100n) punkty pomiarowe PP3 w obu tunerach a PP4 użyć jako połączenie...
Podejdź pod linię ( to wygląda n a 110kV) z przenośnym odbiornikiem i osłuchaj UKF oraz pasma fal średnich i długich .Jeśli będziesz słyszał zakłócenia to pozostaje zwrócenie się z problemem do ZE lub UKE. W mojej gminie było takie zdarzenie i usunęli usterkę po kilku miesiącach. Przyczyną był pozostawiony luźno kilkunastocentymetrowy kawałek drutu...
A jak sie ma sprawa zakłóceń elektromagnetycznych. U mnie komputer jak chodzi bez obudowy to sieje niemiłosiernie zwłaszcza na długich falach to słychać.
Co z zwieraniem obwodów średnich i krótkich? Przy nastawieniu na fale średnie zwiera obwód rezonansowy fal długich, przy nastawieniu na fale krótkie zwiera obwód rezonansowy fal średnich. Może miało to cel ochrony przed zakłóceniami, ale prawdopodobnie nic to nie dawało bo w innych odbiornikach raczej nie spotykane.
Jest możliwe, że w twojej lokalizacji po prostu nie da się odebrać DCF tak prymitywnymi urządzeniami jak zegar czy programator. Przykładowo u mnie tylko w jednym pokoju odbieram. Jak zegar przeniosę na drugą stronę domu to już nie potrafi się zsynchronizować. Aby dobrze odbierać DCF w odbiorniku częstotliwości wzorcowej musiałem dorobić sporą antenę...
To łatwo zlokalizować! Trzeba poprostu skręcić potencjometr (przyciszyć) i wtedy posłuchać czy nadal są szumy? Jeśli szumy ustały to UL1402 możesz śmiało zostawić w spokoju. Jeśli nie? To trzeba jescze wyeliminować zasilacz jako żródło zakłóceń. Najlepiej pomierzyć to napięcie i przy wyłączonym odbiorniku, podać mu takie samo napięcie z innego żródła(najlepiej...
W nocy jest jednocześnie mniej zakłóceń i większy zasięg na falach długich. Nie mając słuchawek wysokoomowych można użyć zastępczego transformatora głośnikowego z małego trafa sieciowego np. TS2/15, podłączając "pierwotne" zamiast słuchawek wysookomowych, a na "wtórne" słuchawki od walkmana (32 ohm) lub nawet głośnik (16 lub nawet 8 ohm).
Dowiedz sie czy w sklepie ECO nie stosują nawilżaczy ulradźwiękowych lub urządzenia do likwidowania owadów na przetwornicy WN. Dziekuję za podpowiedz, sprawdze to.Chciałbym najpierw sam zlokalizować te zakłócenia, UKE to ostateczność. W międzyczasie przejrzałem zakłócenia w domenie czasu i w zasadzie widac tylko szum. Nie stwierdziłem żadnych impulsów,...
Witam, Kupiłem okazyjnie DVD CyberHome CH-DVD402 bez pilota. Dokupiłem tenże na allegro. Na aukcji sprzedający wymieniał m.in. mój model więc go wziąłem. I tu zaczyna się zagadka. Pilot nie działa na mój sprzęt. Wysyła typowe dla pilotów IR zakłócenia słyszalne na falach długich radia. Dioda miga oglądana przez cyfrowy aparat foto. Sprawdziłem też,...
Cześc! Nie jest problem ze zbyt małą mocą Wa-wy I, tylko problem jest z niewyobrażalnie wysokim poziomem zakłóceń na falach długich. Przed wojną nie było tyle urządzeń zakłócających. Wiele urządzeń elektrycznych nie ma homologacji radiowych, nie wspomnę już o świetlówkach, które słychać do 50 m. Przeprowadzałem próby z anteną "świetlną" (zerówka jako...
W każdym z tych zakresów jest to za daleko na "zasysanie energii". Ale może nie było tak, że odbiornik fal długich zakłócił odbiór UKF? Bo przede wszystkim przestrajanie w zakresie obejmującym około 150kHz mało wpływa na UKF, który używa częstotliwości rzędu 100MHz i bodajże 50kHz na każdy kanał. A może sygnał z heterodyny jednego radia powodował odstrojenie...
Moim zdaniem najlepszy jest transformator toroidalny bez elektroniki. Jeżeli już musisz zastosować przetwornicę to Breve znam i jest OK. Problemem w transformatorach elektronicznych jest generowanie mniejszych lub większych zakłóceń do sieci energetycznej. Jeżeli w pobliżu (za ścianą lub w pionie) masz zagorzałego słuchacza Polskiego Radia Program 1...
Wyraźnie poprawić sytuację z jakością odbioru w przypadku zakłóceń impulsowych może pomóc użycie magnetycznej lub anteny ramowej , którzy mają kierunkowe działanie i reagują tylko na magnetyczną składową sygnału wejściowego. Sukces jest możliwy, jeśli kierunek "na stację" nie pokrywa się z kierunkiem, z jakiego przychodzą zakłócenia. Jeśli zakłócenia...
Na falach długich mało kto dziś nadaje - koszt duży, efekt kiepski, więc wzajemnych zakłóceń nie ma co się spodziewać. Na falach średnich jest lepiej, wieczorem generalnie cały zakres gra, choć nie po naszemu. Z ciekawszych stacji - można złapać Chińczyków (China Radio International), maja godzinną audycję po polsku :) Co do współczesnych odbiorników...
Posiadam samochód Toyota Yaris z roku 1999. Radio nie odbiera UKF FM (na częstotliwości nadającej stacji są głośne zakłócenia prawie zupełnie zagłuszające stację), ale w miarę dobrze odbiera długie i średnie AM, w tym bardzo dobrze odbiera Warszawę na 225kHz, od czasu do czasu są zakłócenia, wieczorem odbiera na falach długich i średnich zagraniczne...
Wygląda na to, że jednak była odezwa ze strony radiosłuchaczy. Wczoraj na antenie PR1 "wałkowano" temat przez kilka godzin w godzinach popołudniowych. Prowadzący poprosił radiosłuchaczy (zwłaszcza tych znajdujących się za granicą) o kontakt i podanie informacji o tym gdzie się znajdują i jak odbierają tam "Jedynkę". Dzwonili/pisali kierowcy ciężarówek,...
Jeżeli nie uda się znaleźć oryginalnych akcesoriów, to można sobie poradzić w następujący sposób: Antena pętlowa jest potrzebna tylko do odbioru radia AM na falach długich i średnich. Jeżeli nie zamierzasz słuchać tych stacji (99% użytkowników radioodbiornika nie słucha innych zakresów niż UKF), to ta antena nie jest potrzebna. A jeżeli jednak chcesz,...
Kupiłem Amplituner jak w temacie na elektro-złomie. Po wyczyszczeniu dość ładnie gra ale uciążliwe są dwa problemy 1 przy cichym słuchaniu jest słyszalny brum (potencjometr głośności na minimum) i szum ( mniej dokuczliwy jak dla mnie ) 2. przy pozycji przełącznika na wejście sygnału z gramofonu bądź magnetotofonu słychać cichutko stacje radiowe z ukf...
Po pierwsze: jak już wrzucasz schemat to rób to na zakładkę żeby można było śledzić jak "lecą" połączenia. A teraz do rzeczy: cewki L18-F122,L19-F123 i L20-F102 to są cewki p.cz. AM nastrojone na 465kHz.Dioda D6-AAP153 to jest detektor AM. Fale długie- to cewka wejściowa na ferrycie (LW) L15 razem z trymerem C54 tworzą obwód rezonansowy dla fal dł....
To radio Warszawę I na długich (225kHz) powinno odebrać na "kawałku drutu", z tym że z dużymi zakłóceniami od domowych zasilaczy impulsowych, LED itp. Antena zewnętrzna znaczne zwiększa stosunek poziomu sygnału do poziomu zakłóceń. Mam zewnętrzną antenę, mniej więcej taką jak chce Autor, i odbiór Warszawy oraz fal krótkich jest całkiem dobry. Na śr....
Witam. przedstawiam niedokończone dzieło, ale chyba działające:) Dlaczego chyba...bo samemu ciężko określić czy to co słyszę to zwykłe zakłócenia jakie produkuje w czasie pracy czy tez zmodulowana fala nośna na jakiej mi zależało. Nadajnik sieje niesamowicie w promieniu kilku metrów w zakresie fal długich i średnich. Mi jednak zależało na falach ultrakrótkich....
Witaj! Do lokalizacji zakłóceń używamy normalnego radioodbiornika przenośnego z anteną ferrytową na zakres fal długich i średnich oczywiście zasilany bateriami lub akumulatorkami a korzystamy z kierunkowych właściwości anteny ferrytowej.
PS: Taka mała rada: Daj sobie spokój z tą "plazmą". Oprócz znacznego poboru coraz droższej anergii, urządzenia takie generują niestety jeszcze częściej niż LCD zakłócenia radiowe w pasmach fal długich, średnich, krótkich a nawet VHF. Nie polecam też ekranów większych niż 26 cali do typowego mieszkania, gdzie odległość widza od ekranu nie przekracza...
Z racji tego że mój AVR nie posiada D/A zacząłem generować coś na kształt sinusa za pomaca trójbitowej drabinki R2R. Ostatecznie wyszło coś na wzór trójkąta i mam nadzieję że kształt taki pozwoli na zmniejszenie ilości zakłóceń.
Z Warszawą I problem jest od czasu jak zawalił się maszt w Gąbinie.Zmalał zasięg ,sygnał nawet w kraju jest niewystarczający.Kiedyś ferrytowe anteny w radiach wystarczyły ,teraz trzeba by pewnie używać anten ramowych.I zorientuj się czy w Opolu nie nadaję jedynki na UKF ,u mnie w Lublinie nadają i nie trzeba się z długimi falami użerać.A tak pomijając...
Witam, Jeśli dobrze myślę, Zamilknie, przełączę zakresy, albo wł. i wył. antenę i gra. Czy podczas tych "sztuczek" zmienia się intensywność świecenia żarówki (żarówek)? to koledze chodzi o to, że heterodyna przestaje oscylować. Wielokrotnie miałem taki problem, zwłaszcza na zakresie fal długich. Zazwyczaj podmiana pierwszej E(U)CH21 pomaga, a jak nie...
Może taki generator? Działa w zakresie fal długich i średnich. Moc niewielka, bo to generator serwisowy, ale powinien działać na niewielkiej odległości. Z zakresem fal długich i średnich jest o tyle wygodnie, że dość łatwo zrobić wzmacniacz. Jednocześnie występuje dużo zakłóceń od przetwornic. https://obrazki.elektroda.pl/8841768600_...
(at)CMS sprawdziłem w prowizoryczny sposób poziom generowanych zakłóceń i w żadnej konfiguracji nie udało mi się zakłócić odbioru w radiu FM. Uruchomiłem SDR i sprawdziłem pasma 10MHz, 50MHz, 100MHz, ciężko było zauważyć cokolwiek na tle lokalnych zakłóceń. Ostatecznie przybliżyłem prosty odbiornik bateryjny i w przypadku fal długich i średnich można...
Dziękuję bardzo za pomoc, na pewno skorzystam z uwag i porad. Jak zdjąć kubki z filtrów? Są skręcane czy jakoś zagniatane? Trzeba to ciąć czy da się odkręcić? Chcę na początek zlikwidować silny przydźwięk sieci. Ktoś pisał że za brum odpowiedzialna jest masa na włączniku przy potencjometrze. Odnalazłem złącze z literką Z na obudowie włącznika, faktycznie...
falach długich zakłócenia długich zakłócenia falach średnich
regulacja obrót szlifierka biquad wymiary volvo silnika
odkurzacz xiaomi odkurzacz xiaomi
Prawidłowe ciśnienie w oponach Mercedes Actros 2545 Kolory kabli wtryskiwaczy Jeep Wrangler 2.5L