Zacząłbym od kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu. Sprawdzić, spróbować wymienić.
Na próbę może kolega podłączyć kondensator 4700uF/16V równolegle do wyjścia zasilacza i podłączyć to do radioodbiornika. Gdy jest to zasilacz z wyjściem AC, taki eksperyment jest niebezpieczny!
Jeśli nieznacznie przekroczyłem użyłem większego radiatora. Robiłem tak zasilacze do radioodbiorników przenośnych i działają do dzisiaj. Naprawdę duży radiator.
Na trzecim zdjęciu, jeśli mnie pamięć nie myli, jest zasilacz (bez obudowy)do produkowanego kiedyś magnetofonu kasetowego MK125.
Witam mam pytanie jak podłączyć elektrozaczep r4 do radioodbiornika nm Proximy mam zasilacz 12-24v do elektrozaczepu?
Takie diody jakie przedstawił kol. zetdeel w swojej pierwszej fotografii pracowały w zasilaczu-podstawce radioodbiornika "Szarotka". Prostowała ona prąd do zasilania anod lamp.
Prawdopodobnie są zimne luty lub inne uszkodzenia w zasilaczu.
Włączyłeś kiedykolwiek radio w zakresach długo/średnio/krótkofalowych AM w pobliżu zasilacza? Czy na słabszych stacjach FM też nanosi Ci szum? Oczywiście pytania te są wyłącznie retoryczne. Zbliżenie do odbiornika radiowego na pewno nie uszkodzi zasilacza. Radioodbiornik to tylko taki prowizoryczny tester zakłóceń emitowanych przez zasilacz.
Dla SPRAWDZENIA byłoby dobrze podłączyć ten radioodbiornik do zasilacza z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym . Pin 16 ( żółty ) i Pin 1 ( czerwony ) podłącz do plusa ( + 12 V ) , a minus do metalowej obudowy radioodbiornika . Do " gorącego " złącza ( gniazda ) antenowego podłącz około metrowy przewód . Włącz zasilacz , radioodbiornik i przeszukiwanie...
Na zasilaczu go sprawdzam. Napięcie wchodzące to 6.87. Istnieje duże prawdopodobiństwo uszkodzenia tranzystora zasilacza?
C4 odcina napięcie stałe kolektora od bazy T1. Bez niego płynąłby prąd stały przez dławik, bazę i emiter do masy no i rezystor ograniczający prąd całej części w.cz. czyli R2. Jakim napięciem kolega zasila to radio? Zasilanie jest z baterii czy z zasilacza?
Witam, Fabryczne urządzenia produkcji polskiej z tymi transformatorami, np. zasilacze do radioodbiorników czy moduły oświetlenia awaryjnego. nie mają bezpieczników sieciowych od strony zasilania sieciowego. Tak więc nie ma potrzeby stosowania ich w mojej konstrukcji. Co do wyłącznika masy to niebawem narysuję i zamieszczę schemat.
Kolego, Marek _ Skalski! Na łom można dać i większy termin gwarancji! Lecz w temacie rozmowa dotyczy o zasilaczu! Zawiadom mi co najmniej 1 model zasilacza, radioodbiornika czy telewizora, producent których gwarantuje 7 lat eksploatacji bez uskodzenia . Producent gwarantuje tylko gwarantowaną obsługę do tego terminu.
Radia, których pobór prądu nie przekraczał 0,5A. Bo taka była wydajność prądowa tego zasilacza. Ja zasilałem takim zasilaczem radio Ewa i magnetofon MK125. Oczywiście można było zasilać wiele innych radioodbiorników. Np.większość wyprodukowanych w ZSRR.
Możesz spróbować podłączyć to oświetlenie na inną fazę niż radioodbiornik, albo umieścić zasilacz możliwie jak najdalej od radioodbiornik. Zakłócenia spowodowane pewnie są nieodpowiednią konstrukcją przetwornicy [zasilacza] tych LEDów [brak albo nieodpowiednie filtry przeciwzakłóceniowe].
Jak to zasilacz 9V? Radioodbiornik ma przecież zasilanie sieciowe 230V z własnym zasilaczem? Opis ,który zamieściłeś wskazuje na utratę oprogramowania .
Chodzi mi tu o tą pierwszą wersję tej pamiątki po PRL-u. Pierwsza wersja "tej pamiątki" nie miała wbudowanego zasilacza.
Mam schemat Jowity, Jowity 2 nie mam, a wiem ze jakieś różnice między nimi są, głownie, ze 2 ma zasilacz wbudowany.
Nie można. 4.5V to wejście zasilania. 4V to wyjście do zasilania czegoś tam. Czy znajdzie kolega odpowiedni zasilacz, to nie wiem. Chwila strachu i okazuje się, że jest tego pełno w sieci [url=https://duckduckgo.com/?t=ffsb&q=za... Wybiera kolega zasilacz stabilizowany z plusem w środku. Od strony technicznej - zasilacz zasila ładowarkę,...
Przydźwięk sieci może pochodzić z wadliwego ekranowania przewodów i elementów m.cz. Zewrzeć S1 Pentody UBL do masy i będzie wiadomo czy przydźwięk pochodzi z zasilacza czy z układów m.cz. Wszelkie prace przy zasilaczu uniwersalnym radioodbiornika należy wykonywać przy pomocy transformatora separującego sieć od odbiornika który naprawiamy.
Mam pytanie, jak eleminować zakłócenia napięca zasilania 12V w kompie???? Problem jest tego typu że mam do komputerowego zasilacza podłączony radioodbiornik UKF i dostają się do toru audio niechciane dźwięki np. dzwięk pracującej głowicy dysku, wiatraczków itd itp. Myślałem już o ferrycie na kablu zasilającym radio??? Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi.
Po co Ci zasilacz? Ja montuję gniazdo na obudowie komputera. Do gniazda podpinam 12V z wtyczki zasilacza komputerowego. Gniazdo dobieram takie, żeby się nie myliło z innymi gniazdami i wyprowadzeniami komputera. Czasem stosuję stary wtyk DIN (taki jak w starych magnetofonach, radioodbiornikach) 3 lub 5 pinowy. Monitor podpinam do tego gniazda i po kłopocie....
Problem jest następujący: włączam zasilacz, a w radioodbiorniku stojącym 2m obok słychać jeden wielki szum i to na każdej częstotliwości. Wada jest fabryczna, zasilacz 230V/12V DC produkowany w Chinach . Częstotliwość oscylatora układu UC3843B to 61kHz. Co zrobić. Za wszystkie pomysły będe wdzięczny
Jaki zasilacz posiada radio?
Jak zaczynałem pisać w C na Z-80 oraz M68k to nie było Internetu, żadnych list dyskusyjnych, wiki itp. Zdobywanie wiedzy było równie trudne, jak samo programowanie. Teraz, przy powszechnym dostępie do netu programiści najchętniej szukają gotowych rozwiązań copy&paste, ewentualnie zaglądają do dokumentacji. Elektroniki uczyłem się z książki jakiegoś...
Markę znam, nawet stosuję, kosztuje to niewiele, idealne do napraw żarówek LED jak padnie kondensator (częsta przypadłość), oraz jakichś tanich zasilaczy, także impulsowych, radioodbiorników tranzystorowych na baterie. To sobie sam zaprzeczyłeś teraz, bo to dość "ciężkie" warunki pracy. Czyli co marka całkiem dobra i to w korzystnym przedziale cenowym.
Od sprawdzenia styków włącznika, zasilacza i napięć.
Coś ewidentnie zakłóca pracę. Może to zasilacz impulsowy. Jeśli jest on o prostej konstrukcji, to może on powodować zakłócenia w pracy radioodbiornika. Sytuację może poprawić wymiana zasilacza na zasilacz na tradycyjnym transformatorze. Oczywiście taki zasilacz musi mieć parametry takie same jak oryginalny.
Ale mam wrażenie, że połączenie tego, kto trzyma gitarę, z metalową wtyczką kabla sygnałowego (ona chyba niestety jest przy wzmacniaczu - potrzebny jest dodatkowy przewód od wzmacniacza do gitary), eliminuje brum? Miałem podobne zjawisko w paru zasilaczach (własnej koncepcji i roboty) do radioodbiorników - był brum, dotknięcie ręką masy zasilacza eliminowało...
Ustal na radioodbiorniku częstotliwość 100MHz, rozciąganiem czy ściskaniem cewki L1 ustal częstotliwość nadajnika 100MHz. Zasilacz od Nokia niezupełnie podchodzi dla nadajnika. On wytwarza zakłócenia dla nadajnika, a zwłaszcza dla radioodbiornika. Wykorzystaj zasilacz stabilizowany lub baterię.
Kolegi! Nie należy tak ignorować prawa fizyki!. Moc radioodbiornika 4?50W (200W), a bezpiecznik w radioodbiorniku 10A ( 12Vx10A=120W).Dla radioodbiornika można wykorzystać zasilacz 12-14V 5-10A.Tego wystarcza, żeby słuchać muzyki z dostateczną głośnością w mieszkaniu, lecz nie dosyć, żeby wibrowały szkła w oknach. Maksymalna moc głośników znaczenia...
Czy radioodbiornik pokazujący na wyświetlaczu czy jest zasilany bateriami czy przez ładowarkę może mieć zabezpieczenie blokujące zasilanie poprzez podpięcie do gniazda baterii innego źródła zasilania? Od niedwana jestem w posiadaniu radioodbiornika Panasonic RF-D30BT, który gdy jest zasilany bateryjnie wyświetla na wyświetlaczu symbol baterii, a jak...
Na pw. masz przykładowe rozwiązanie zasilacza w radioodbiorniku ICF..., w Twoim powinno być podobne, zwróć uwagę na C402 - po warości napięcia pracy w/w można ustalić jakie powinno nap. z transformatora ( o czym pisał wyżej Kol. Jankos). Pomysł z mostkiem - słuszny.
Przekaźnik dwukierunkowy z cewką na 230V Finder 26.08, Zasilacz 12V stabilizowany,radioodbiornik i piloty dowolne np Nice czy Lampart. Neutralny silnika z neutralnym sieci,kierunki silnika na styki przekaźnika z jednej strony a z drugiej zasilanie na cewkę i mostki na kierunki - styki, a neutralny do cewki z drgiej str. poprzez przekażnik w radiodbiorniku...
Witam, nie spodziewałem się tak wyczerpującej odpowiedzi i wyjaśnień. Serdeczne dzięki :) Posiadam zasilacz do taśm ledowych 12v 1,5A, ale rozumiem, że to średni pomysł. Zaopatrzę się jeszcze w jakiś porządny transformatorowy, ale mam małe pytanie jeszcze, co do ewentualnego zasilacza po prostu komputerowego? G.R.
Witam Ten kondensator jest elementem filtru zasilacza dla pozostałych stopni układów radioodbiornika, jego pojemność nie jest zbyt krytyczna.
(at)marcin_oizo: Bardzo dziękuję za te diody. Zaraz spróbuję wymajstrować jakiś dławik. Nada się dławik nawinięty na toroidalnym ceramiczym/spiekanym rdzeniu z zasilacza od PC?
ANT - antena, AGC (ARW) - automatyczna regulacja wzmacniania, B- zasilanie + 8V, minus zasilania - masa . VT - tu podajemy napięcie nastrajania z potencjometra, zasięgi przemiany napięcia są wskazane, IF OUT - wyjście pośredniej częstotliwości, podłacza się na IF IN plytky radioodbiornika, OSC OUT - wyjście napięcia heterodyny ( wykorzystuje się dla...
Zasilacz służy do zasilania odbiorników. Możesz sobie podłączyć tyle odbiorników i jakich chcesz, żeby nie przeciążyć zasilacza. Odbiornikami mogą być radioodbiorniki, mogą być żarówki czy cokolwiek innego przystosowanego do zasilania napięciem ok. 12 V. Pobór prądu może być mniejszy niż 12,5 A, ale nie może być większy. Radioodbiornik i wzmacniacz...
Tak ale mozna stwierdzic czy caly zasilacz z transformatorem poprawnie sie zachowuje bez radioodbiornika .
Musisz sprawdzić napięcia w zasilaczu czy są poprawne.
janbernat - Twoje rozwiązanie zakłada ciągłe zasilanie układu sterującego, ewentualnie wykorzystanie dodatkowego wyłącznika. A raczej nie o to autorowi chodziło. Miałem na myśli (przykładowo) coś takiego: http://soltronik.pl/product_info.php?pro... - to jest oczywiście najprostsze rozwiązanie, chociaż ten przekaźnik (z układem elektronicznym...
Podłączamy tak: wyj 1 zaznaczone na zdjęciu do zacisku PB napędu bramy 1. - masa zaznaczone na zdjęciu do zacisku GND napędu bramy 1 wyj 2 radioodbiornika zacisk NO do zacisku PB napędu bramy 2 wyj 2 radioodbiornika zacisk COM do zacisku GND napędu bramy 2 Zasilanie do odbiornika radiowego skąd miałeś podłączone? Jeżeli osobny zasilacz to: - zasilacza...
Czy na takim radiu w mieszkaniu w bloku w mieście przy dzisiejszych zakłóceniach da się posłuchać zagranicznych stacji wieczorem? Obecnie na żadnym radiu w bloku nie da się posłuchać rozgłośni zagranicznych. Zasilacze impulsowe zagłuszają wszystko na falach średnich.
Sprawdź prostownik selenowy w zasilaczu czy nie jest uszkodzony.
Są gniazda DC (najczęściej 5,5/2,1) z wyłącznikiem - jak wkładasz wtyk, to odłącza. Były stosowane do zasilania bateryjnych radioodbiorników (jak podłączało się zasilacz, to gniazdo odłączało baterię), i są używane do odłączenia zasilanego układu od akumulatora, kiedy ten ostatni jest ładowany.
Zmień zasilacz na porządny, dedykowany do twojego radyjka.
A co mogło się zepsuć w zasilaczu? Jakie elementy wchodzą w skład zasilacza?? Dodam, że jestem początkującym elektronikiem.
Jeżeli tam jest instalacja 24V, to zapewne są 2 akumulatory po 12V, zrób odczep z 12V i po kłopocie. A przetwornica 24/12V może być? Producent wzmacniacza autobusowego AWT-201_2_3 przewidział taką możliwość i wbudował w niego zasilacz stabilizowany, który Ci polecam, bez problemu zmieści się w miejsce baterii
Położenie bezpiecznika na przewodzie jest obojętne - przerwa w obwodzie spowoduje ustanie przepływu prądu. Taka cecha obwodu prądu stałego i obwodu szeregowego. Zasilacz i bezpiecznik lepiej trzymać w suchym niż w wilgotnym pomieszczeniu lub na dworze. Bywają jeszcze oprawy bezpieczników rurkowych z dołączonymi kablami. Stosowane były do zasilania radioodbiorników...
A co było nie tak z zasilaniem z prostownika ile pobierał z sieci? Także mam radio samochodowe w piwnicy zasilane prostownikiem i nie ma tragedii. Zasilacz komputerowy to przetwornica nie za bardzo nadaje się do zasilania radioodbiorników. Można wykorzystać zasilacz do CB radio ale to prawie to samo co prostownik.
Witam. Sprawdz elektrolity w zasilaczu oraz C32(mogą mieć upływ).
Moc głośników znaczenia nie ma, może być i 4х100W i więcej. Dla wzmacniacza radioodbiornika ma znaczenie opór tych głośników, od tego zależy jego wyjściowa moc i prąd który on zużywa. Dodano po 7 Przy użyciu zasilacza ATX dla zasilania radioodbiornika należy zabezpieczyć obciążenie linii 5V owak napięcie 12V zmaleje . W roli obciążenia można wykorzystać...
Witam Panowie mam taki dylemat. Otóż kupiłem trzyzakresowy konwerter na pasmo UKF, w celu odbioru tego pasma na radioodbiorniku Ramona. Układ polutowałem, zasiliłem z zewnętrznego zasilacza laboratoryjnego i działa super. Na UKF_e odbieram 4 stacje. Jest ok. Moje pytanie to, jak wykonać profesjonalnie zasilanie w radyjku na ten dodatkowy układ? Potrzebne...
To jest dokładny opis. Dokładniejszy byłby rysunek. Czyli w odległości 75cm od końca kabla przecinamy i usuwamy ekran. Tak odcięty ekran łączymy ze środkową żyłą na końcu kabla. Usuwamy około 1cm ekranu żeby przerwa nie tworzyła pasożytniczej pojemności z resztą ekranu połączonego z radioodbiornikiem.
Pod ten sam zasilacz mam podpięte parę radioodbiorników między innymi Magnum s-45 i tam wszystko gra nawet na Cobra 200 GTL pracuje ładnie więc zasilacz można zostawić w spokoju. Radio wcześnie pracowało ładnie , nadaje z mikrofonu orginalnego . Te charczenia tak jakby przemodulowanie powstawało nagle. I straciłem wszelkie pomysły ....???
Twój transformator może zabezpieczyć prąd w obciążeniu do 36 - 37А . Lecz to nie oznacza , że jego nie wolno wykorzystać dla prostownika , od którego należy otrzymać prąd znacznie mniej . Od mocy transformatora zależy tylko maksymalny prąd . Tak że możesz wykorzystać taki transformator dla prostownika dla ładowania akumulatorów dużej pojemności...
Collego, rafkawasaki! Jeszcze jedna orientacja przy szukaniu przyczyny twojego problemu. Przy sprawnym mostku prostowniczym i kondensatorze filtrującym, ale niewystarczającym filtrowaniu napięcia, częstotliwość brumu wyniesie 100 Hz. Jeśli przyczyną transformator sieciowy (nieuziemiony rdzeń lub wpływ pola magnetycznego na elementy radioodbiornika),...
Weź elektrolityczny kondensator 33-47uFx400 (450) V i kolejno wlacz równolegle kondensatorom filtru anodowego napięcia ( w czerwiennym prostokącie. Tylko miej na myśli, że korpus pierwszego kondensatora jest izolowany od masy. Ten kondensator, przy podłaczaniu do którego dodatkowego kondensatora brum zniknie, zamień. Być może, że należy będzie zamienić...
Oj już nie pamiętam a i nie mam dostępu ale po prostu kilkaset pf równolegle do kondensatora strojeniowego. Nie będzie całego pasma LW ale okolice i 225khz czyli Warszawa1. Niestety czułość nie zachwyci a selektywność pozwoli na odbiór zasilaczy wszystkich telewizorów i lodówek. No i lokalizacja, ja mieszkam w Płocku.
A co z przyciskiem wyjścia drugi odbiornik Przycisk wyjścia jest przy drzwiach, tam gdzie masz zasilacz, elektrozamek i odbiornik, więc możesz dać guzik zwierający NO i COM przekaźnika radioodbiornika, również wyzwoli zamek, nie musisz używać wejścia w kasecie na guzik wyjścia.
Zdziwiony, że Azjata z jaskini zna to, co jest nie znane Europejczykowi . Popatrz schematy radioodbiorników i wzmacniaczy 30-40 lat ubiegłego stulecia, ten sposób jest znany więcej 80 lat.Na zdjęciu schemat zasilacza 9 lampowego radioodbiornika . Strzałkami wskazano to, co na moje zdziwienie ci nie znajomo . I jeśli ci że to jest nie znane, to to nie...
Ludzie pozbywają się starych sprzętów takich jak np. telewizory kolorowe sprzed kilkunastu lat. Z nich z powodzeniem można wyjąć głośniki i wzmacniacze mocy, które to przeważnie były osobnymi modułami i to często stereo. Ze starych magnetowidów przydają się transformatory sieciowe, czasem kompletne zegary, które to można dodatkowo wykorzystać do załączania...
Piszesz zagadkami czy jak podłączyłem sobie przycisk w domu zwierający 12v to czy mogę do tego elektrozaczepu dołożyć to? Tylko się domyślam ale wynika że masz rygiel przy furtce podłączany do zasilacza 12V przyciskiem dzwonkowym w domu. Jeśli tak to owszem - styki NO SonOffa możesz podpiąć równolegle do przycisku w domu. Tylko musi to być druga sztuka...
O ile dobrze kojarzę to PMP 101 to monof. odb.radiowy, przenośny (baterie+własny zasilacz). Jeśli znajdę schemat to się odezwę.
Witam. Jest to schemat części radiowej (AM i FM) amplitunera i z tego powodu nie widać przedwzmacniacza i końcówki mocy. Przybliżony rok produkcji podałbym na podstawie fotek zasilacza i kondensatorów filtrujących.:D:D Pzdr.
Teraz robi się jeszcze takie? Czy w razie uszkodzenia trzeba dawać dwa wmontowane oddzielnie? Pytałeś o ten podwójny kondensator. Były produkowane dlatego, że gdy w zasilaczu zawsze występowały dwa jednakowe, to po prostu producent się do tego dostosował (zapewne takie coś wyszło od konstruktorów radioodbiorników). Oczywiście wstawienie dwóch pojedynczych...
Jakby ktos chcial sie przekonac ze te urządzenie dziala,moge zademonstrowac osobom z okolic kamiennej góry. Jeszcze jedno dodam z humorem po 20 latach moj radioodbiornik z zasilaczem byl non stop włączony.Mialem spakowany w kartonie z czesciami w piwnicy.Zawsze sasiedzi zwracali mi uwage ze jakies szumy dochodzą z mojej piwnicy.Zamiast patentu moze...
Każdy kiedyś zaczynał przecież. Owszem. To może zacznij - przy takim poziomie wiedzy elektronicznej - od .... latarek, prostych zabawek i podobnych drobiazagów, a nie od telewizora, w którym panują napięcia niebezpieczne dla życia i zdrowia, a ty nie masz pojęcia nawet skąd się biorą. Zacznij może od teorii - prostowniki jednopołówkowe, dwupołówkowe...
Dzięki za informację o tym układzie. Kupiłem ten zasilacz za 13zł i myślałem że będzie do uruchamiania radioodbiorników. Schemat przerysuje po pracy wieczorem. Zobaczę w Kielcach w elektronicznym może mają jakiś zapas tego układu.
Radio ma mieć zasilanie AC a w piwnicy jest "odcięta połówka sinusoidy", czyli napięcie wyprostowane prostownikiem jednopołówkowym. Świetny przykład na to, jak amator może zepsuć 3 urządzenia, bo nie zastanowi się, dlaczego zepsuło się pierwsze? W tym wypadku jedyne rozwiązania to: 1. Zasilanie bateryjne z użyciem ogniw alkalicznych. Kosztowne, bo cena...
W tych radioodbiornikach jeszcze był problem tego typu, że kondensatory filtrujące zasilacza są zbyt daleko mostka prostowniczego i to wszystko "sieje" po ścieżkach. Ten biały kabelek przy diodach (bo to chyba masa?) połącz między masę mostka i kondensatorów filtrujących. Albo dolutuj dodatkowy elektrolit 2200uF zaraz przy mostku. Nie wiem co za zdolniacha...
Ja pisałem o konstrukcjach amatorskich, które osobiście widziałem a nie o rozwiązaniach fabrycznych. Zasilacze beztransformatorowe były robione przez amatorów do miniaturowych radyjek typu Koliber, do większych stosowano transformator dzwonkowy. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koliber_(r... Kondensator szeregowy to nie jest dobry pomysł. Oprócz...
To trochę nie tak. Prąd będzie zawsze ograniczony do 3A, ale może być mniejszy. Jego wartość zależy przecież od oporu obciążenia. Jeśli obciążenie będzie zdolne pobrać 15mA przy jakimś tam ustawionym napięciu, to ograniczenie prądu do 3A nie wymusi przepływu prądu o tej wartości. Ustawiasz 15V. Ustawiasz prąd maks. na 3A. Podłączasz opornik 47 kiloomów...
Ja w radiomagnetofonie, zamiast 4 baterii R20, zastosowałem 4 akumulatory kadmowo-niklowe i ładowałem je wewnętrznym zasilaczem radiomagnetofonu. Tak samo zrobiłem w rosyjskim radioodbiorniku Okiean. Tak, Minor czy Koliber działały nawet jak napięcie spadło do 0.9V na ogniwo. Nowszy sprzęt może nie być tak tolerancyjny.
Możesz próbować zastosować jakiś filtr np taki jak w radioodbiornikach samochodowych z tym ze w zasilaczu który podpinaleś jest cały czas stabilizowane napięcie 16 v a w motorku masz różnice 3 v raz 13 a za chwilę 16
Tak będzie i nic z tym nie zrobisz - przetwornice w zasilaczach tych urzdzeń strasznie śmiecą. Spróbuj podłączyć zwykły radioodbiornik w gniazdko razem z tv czy kompem będziesz miał to samo.
Kolegi , dyskusja coraz więcej przypomina olimpiadę po wiedzy radia technicy i przekształca się na teatr absurdu i konkurs z napisania scenariusza dla filmu horrorów na temat - a co będzie jeśli ...? W pragnieniu zademonstrować swoje wiedze oddzielni koledzy praktycznie tracą zdolność realnie myśleć i proponują, często początkującym i mało doświadczonym,...
no oldboy nie chce cie wkuzac ale sam lamiesz regulamin, jest to troche denerwujace jak moderatozy blokuja tematy z powodu zejscia z tematu a... a co do tematu to moze byc walniety elektrolit, zaduze obciazenie zasilacza co powoduje niedostateczna filtracje zasilania
Witam! A na poważnie to jakies pomysły? Tak! Natychmiast zaprzestań dalszych eksperymentów chyba, że chcesz to radio odesłć do krainy wiecznych łowów ! Po Twoich postach wnioskuję, że jesteś bardzo początkujący. Najpierw pogłębij swoją wiedzę na prostych układach, a później jak zrozumiesz zasadę działania prostych układów, przestaniesz mylić pojęcia...
choć na tym schemacie nawet jest naniesione R207. Rzeczywiście w prawym rogu jest napisane R207, ciekawe. Tak się zastanawiam, czy ten schemat nie pochodzi z popularnego czasopisma, być może ktoś się machnął. Pomiędzy radioodbiornikiem R-206 i R207 są pewne różnice (dokładniej chodzi mi np. o zasilacz, wzmacniacz m.cz)
Na jakie to jest napięcie stałe czy przemienne. :D Mi się wydaję ,że to jest na napięcie przemienne,ale do czego to sam musisz się domyślić, ten kondensator przy diodzie jest dodawany do tłumienia zakłóceń wyższej częstotliwości, podczas załączania się diody. Pewnie to było w jakimś zasilaczu, być może ,że w jakimś radioodbiorniku. :D
Wiec o ogniwie 105 V mogę zapomnieć. A gdyby tak zastosować na miejsce ogniw trafo dajace takie właśnie napięcie ;) Odbiornik nie byłby już w oryginale, ale dla niepoznaki ów zasilacz można by zastosować w osobnej obudowie.
Witam mam problem z w/w radioodbiornikiem, dostałem go martwego, zasilacz odbudowany, włącza się, stroi i jest dźwięk lecz na lewym kanale o wiele głośniej. Wymienione wszystkie elektrolity i tranzystory w pwm, płytki wzmacniaczy podmieniane zero różnicy, przyczepić się teraz potencjometru czy tranzystorów końcowych?
Wyraźnie poprawić sytuację z jakością odbioru w przypadku zakłóceń impulsowych może pomóc użycie magnetycznej lub anteny ramowej , którzy mają kierunkowe działanie i reagują tylko na magnetyczną składową sygnału wejściowego. Sukces jest możliwy, jeśli kierunek "na stację" nie pokrywa się z kierunkiem, z jakiego przychodzą zakłócenia. Jeśli zakłócenia...
Oba zasilacze są przeznaczone do zasilania żarówek halogenowych. Świadczy o tym wartość napięcia i nazwa dolnego zasilacza. Do diod świecących potrzebny jest zasilacz prądu stałego o stabilizowanym prądzie, tzw. zasilacz prądowy. Zasilacz dobiera się do mocy diod (niektóre podają moc podłączonego oświetlenia w watach, ale to tylko komplikuje sprawę...
Coś podobnego widziałem w RiK lub RE z lat 70tych. Trafo na oko wielkości TS40 a'la transformatory z radioodbiorników lampowych z lat 60/70 (ale pakiet chyba grubszy). Na elektrolicie rok produkcji 1981, jezeli nie był wymieniany to samo urządzenie nie jest starsze. Moim zdaniem samoróbka z poczatku lat 80tych ale po co wtedy stosował ktoś tranzystory...
1. Nic nie trzeba "zgrywać ani dopasowywać". Moduł ma dwa gniazda - zasilania 5V - microUSB oraz wyjście audio - jack stereo. 2. Moduł można zasilić z zasilacza sieciowego wtyczkowego. Ale ja zrobiłem prosty adapter zasilania, który podbiera napięcie z żaróweczek podświetlających skalę radioodbiornika (AC 6,3V), prostuje je i stabilizuje do DC 5V. 3....
To oznacza, że z centrali nie mogę zasilić radioodbiornika? Dodano po 1 minucie: Rozumiem. Za szybko zadałem pytanie. Dodano po 5 minutach: Dziękuję wszystkim za pomoc. Szukam zasilacza i działam według Waszych wskazówek.
Niestety nie działa, nawet nie ma szumu w głośniku. Z baterii to zasilać to nie, bo zapomniałem odłączyć i bateria padła. Jedynie zasilacz, ale impulsowy to będzie siał zakłócenia, a transformatorowy to nie mam takiego, bo po mostku i wygładzeniu kondensatorem podniesie się napięcie.
Podstawowym problemem tego zasilacza jest wytwarzanie zakłóceń elektromagnetycznych objawiających się problemami w odbiorze radiowym oraz oddziaływaniem na tor m.cz a to skutek bezpośredni braku detekcji sygnałów cyfrowych u Ciebie. Włącz radioodbiornik na falach średnich i krótkich, odsłuchaj w czasie działania zasilacza a potwierdzisz prawdziwość...
Możesz podać co to za radioodbiornik? Nie słyszałem aby były na tak duże napięcie stałe.
Z elektronicznym bezpiecznikiem proponuję uważać - w pewnych zastosowaniach musi być na dużo większy prąd. Mianowicie, zrobiłem kiedyś zasilacz stabilizowany do radioodbiornika, z elektronicznym bezpiecznikiem, który po przekroczeniu zadanego prądu ograniczał prąd do wartości znacznie mniejszej od progu zadziałania, i po powrocie do stabilizacji napięcia...
W samochodzie napięcie zasilania radioodbiornika jest ograniczone znaczeniem 13.8 - 14.2v . Uwzględniając, co w schematach większości radioodbiorników wykorzystują się kondensatory na maksymalne robocze napięcie 16V pytanie możliwości użycia zasilacza 16V - loteria . Lepiej nie ryzykować - są możliwe nieprzyjemne niespodzianki.
Najlepiej do zastosowań w układach oryginalnych - dokładnie prostowniki np. w radiach lampowych (całe mnóstwo radioodbiorników takie miało), chyba, że chcesz budować zasilacz na lampie - ale to bardziej sztuka dla sztuki.
Może ktoś mi pomóc w odpowiedzi na pytania , które będe miał na zaliczeniu poniżej je zamieszczam : 1. Schemat zasilacza NEPTUN 156 (trafo + prostownik + filtr_C) 2. Sposoby przestrajania radioodbiornika (istnieja 3) 3. Przestrojenie głowicy telewizora za pomocą generatora - schemat. 4. Ile uF to 1500nF ?? 5. Schemat blokowy radioodbiornika. Tutaj zamieszczam...
Zasilacz 12-24V (4 zł + przesyłka z allegr...) + sterownik PROXIMA i jest OK...Wszystko działa z jednego pilota... Dzięki wielkie za porady...
Witam, Od dłuższego czasu myślę nad generatorem, który umożliwiłby pomiary/sprawdzanie wzmacniaczy m.cz., a także byłby pomocny przy strojeniu i naprawach radioodbiorników. Przede wszystkim ma być stosunkowo tani (znajdę coś w cenie zasilacza regulowanego, powiedzmy do 300zł?) i najlepiej coś dostępnego w Polsce, najchętniej też nie jakiś wielkie kloc...
Nie sądzę by ten zasilacz miał jakąś wartość kolekcjonerską. Mój ojciec kupił taki zasilacz. Wydaje mi się, że w latach 80tych ubiegłego wieku. Dobrze pamiętam, że miał przełącznik 6-7,5-9V? Zasilaliśmy nim radioodbiornik ANIA R-612. Jeszcze odbierał I PR na falach długich. Pamiętam, że zasilacz grzał się i dawał silny przydźwięk. Ktoś pamięta w jakich...
potrzebne zasilanie ok. 23V Niespodzianka! Właśnie takie na kondensatorze filtra zasilacza mam! Nawet pomijając oryginalny zasilacz odbiornika i zasilając wprost stabilnym napięciem uzyskanym z zasilacza warsztatowego. Co nie zmienia faktu, że UKF przestroić nie mogę.
naprawa radioodbiornika strojenie radioodbiornika przestrojenie radioodbiornika
bezpiecznik dmuchawy termiczny wymiennik ciepła oleju ogrzewać mazda
telefunken czarny ekran mikrokomputer cobra1
Rozbieżność wartości superkondensatora w Harman Kardon AVR660 Jak zewrzeć przewody w termowyłączniku chłodnicy?